MAANDAG 19 AUGUSTUS 1929 VIERDE BLAD PAG. 11 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD VRIJWILLIGE BURGERWACHT Men neigt er naar, in dezen tijd van pro paganda voor eenzijdige ontwapening, niet dan fluisterend te spieken over de Vrijwil lige Burgerwachten. Dat men de soldaten rok moet aantrekken, gedwongen door de conscriptie, dat men schieten moet leeren, is al erg; dat men zulks vrijwillig gaat doen lijkt voor velen het toppunt van dwaasheid van militairisme, van reactie. Daar is in sommige gemeenteraden al wat strijd gevoerd door sociaal-democra ten en communisten tegen dit instituut, als het ging over de vraag of men subsidie zou geven ja dan neen. En er zijn heel wat leelijke woorden over gezegd en sombere profetiën uitgesproken, al is de Burger wacht desondanks rustig doorgegaan. Wij hebben dien strijd in onzen Gemeen teraad nooit gekend, wijl de Amsterdarn- sche Burgerwacht, hoe breed zij haar taak ook heeft opgezet, nooit steun van de Ge meente heeft gevraagd. Natuurlijk heeft men er hier ook wel kwaad van gesproken maar dat is ook'voor onze Burgerwacht geen reden geweest het werk te beëindigen zc is doorgegaan in de overtuiging goed werlc te doen en een roeping te vervullen. Nu willen wij wel toestemmen, dat een Vrijwillige Burgerwacht op zichzelf een gevaar zou kunntti zijn. Indien de leiding niet. in handen is van menschen, hoog van karakter, nobel van zin, trouwe vaderlan ders en gehoorzame onderdanen, dan kan in dagen van woeling zulk een instituut zelfs voor de Overheid een gevaar op leveren. Indien niet nauwlettend wordt toegezien op degenen, die zich bij de Burgerwacht aansluiten, dan zou men een rood leger kunnen wapenen, dat straks tegen de orde zich richten kon. Dit gevaar is er theoretisch. Gelukkig mogen wij zeggen, dat de Vrijwillige Bur gerwacht in ons land, dat de Vrijwillige Burgerwacht in onze stad, zich ontwikkeld Jieeft in een richting als bij de oprichting was bedoeld, dat ze een steun is voor de regeering, dat ze in allerlei opzicht bezig is tot een sociaal instituut uit te groeien, dal In het leven van ons volk zijn beteekenis niet zal missen. Wij werden in deze overtuiging bevestigd toen wij kennis namen van het jaarboek der Vrijwillige Burgerwacht, Amsterdam, voor 1929, tevens jaarverslag over 1928. Zeker men hecht groote waarde aan de militaire scholing, en het corps is, hoe kan het anders, op militairen leest geschoeid. Maar men verstaat toch uitstekend dat de hoofdtaak elders ligt, en dat versterking van den burgerzin, dat het samenwerken van menschen uit verschillende sociale kringen voor een gemeenschappelijk doel, van grooter beteekenis is dan de militaire ©efening. Vandaar dat volle nadruk valt, ook in cursussen en leergangen, op de geestelijke waarden die wij bezitten, die wij gezamen lijk bezitten in onze geschiedenis, onze taal, onze kunst en in de levensroeping van ons volk. Men heeft om hier iets te kunnen berei ken contact gezocht met vereenigingen als het Algemeen Nederlandsch Verbond, Heemschut, de Hollandsche Molen, Hen- drick de Keyser, om maar een enkele te noemen, en toont daardoor duidelijk, dat men de liefelijke qualificaties die revolu tionairen van allerlei gading op de Bur gerwachten plegen toe te passen, niet al te «rnstig behoeft te nemen. Men heeft ook gevormd de Vereèhiging B.É.G.O., die zich ten doel stelt, de gelegen heid te bieden tot verhooging van de gees telijke, lichamelijke en militaire ontwikke ling van haar leden. Deze vereeniging poogt liefde voor land en volk aan te kwee ken, de kunstzin op te wekken, de oogen te openen voor ons stedenschoon cn voor onze bouwkunst, voor onze schildersschool, voor het leven van ons volk, ook naar zijn economische zijde. Het is een program dat bewondering af dwingt. En men moet toestemmen dat juist voor hen die in Amsterdam geen „home'" hebben, en dat zijn er velen, de Burger wacht veel heeft kunnen doen. De Burgerwacht in Amsterdam bloeit. Men beschikt over een kapitaal gebouw, dat echter in den loop der jaren toch veel te klein is geworden om er allen arbeid in te concentreeren. Men heeft meer dan 1000 leden, waarvan een groot deel geoefend zijn voor het verrichten van eerste hulp bij on gelukken, vervoer van gewonden, bij ca tastrofale rampen, als ontploffingen en overstroomingen. Men heeft leergangen voor chauffeurs die tevens dienen om de bestuurders voldoende kennis te geven van hun motor, opdat ze zelf gemakkelijk klei ne herstellingen kunnen aanbrengen. Men heeft leergangen voor watersport en be schikt daarvoor over enkele vaartuigen. Men heeft radio-leergangen en heeft Toon- kunstafdeelingcn, men beoefent de sport en atbletiek, men heeft natuurlijk ook zijn schietvereenigingen en kweekt goede schut ters. Daarnaast heeft men ge\ormd fondsen met sociale strekking, om bij voorkomen de rampen mee te kunnen helpen in het lenigen van den nood. De Vrijwillige Burgerwacht, opgericht in dagen van revolutionaire woeling met een bepaald en beperkt doel, heeft zich in den loop der jaren ontwikkeld in een goede richting. Haar leiders hebben begrepen, dat zetten en poogden door opbquwenden ar beid een blijvende plaats te krijgen in het leven van ons volk. Wij meenen dat deze opzet bij den aartvang is gelukt. Moge de arbeid zich ook verder in jaren van vrede cn rust ontwikkelen. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. OFFICIEELS BERICHTEN POST EN TELEGRAFIE. Tot chef van den persdienst van het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie is bij ministericele beschikking thans defini tief aangewezen de referendaris bij het hoofdbestuur J. G. Pater te 's-Gravenhage. De ingenieur der telegrafie en telefonie ir. J. M. J. Hendriks te Groningen heeft zich tegenover het staatsbedrijf verdienstelijk ge maakt door zijn uitvinding betreffende het op eenvoudige wijze aanbrengen van vol automatische telefoontoestellen bij overgang van hand- naar volautomatisch systeem. Hem is daarvoor een eervolle vermelding ten deel gevallen. De eervol van zijn functie als post- en te legraaf directeur te Wildervank ontheven re ferendaris 2e lel. P. T. T., L. Nuver wordt ge plaatst aan het postkantoor te Groningen. De hoofdingenieur-titulair der telegrafie en telefonie ir. 1J. J. Visser is verplaatst van Utrecht naar 's-Gravenhage en aldaar belast met de functie van districts-ingenieur ir. S. Nicnhuys Mulder. INTERN. JUSTITIE In zijn huishoudelijke vergadering is het permanente Hof van Internationale* Justitie overgegaan tot de samenstelling van zijn kamer voor kort geding voor het jaar 1929. Deze kamer zal aldus zijn gevormd: leden: de hferen Anzilotti, voorzitter, Huber en Loder; plaatsvervangende leden de hecren Altainira en Hughes. In een huishoudelijke vergadering heeft het Hof zijn griffier gekozen voor het tijdvak 1930193ö. De heer Ake I-Iaunnarskjöld, die 's Hofs griffier is van het oogenblik af, dat dit werd ingesteld, is met algemeen ij stem men herkozen. De heer Zaleski, minister van buiten- landschc zaken \an de Poolsohe republiek, heeft de gelegenheid van zijn verblijf in Den Haag aangegrepen om den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, den lieer Dionisio Anzilotti, een officieel be zoek te brengen te diens bureele in het Vredespaleis. POLITIETOEZICHT OP DE VISSCHERIJ De politiekruisor Vulcanus is, van het toe zicht op de vissclierij in de Noordzee, te Nieuwediep teruggekeerd, cn de politielcrui- ser Triton is daarvoor vertrokken. POSTERIJEN. Postdienst. F.en van de belangrijkste onderwerpen, welke het P. T. T. bestuur op postaal gebied m dit trimester bezighield was het congres van de Wcreldpostvereeniging te Londen. Niet minder dan ongeveer 2000 voorstellen waren door het congres te behandelen, waar van uiteraard een zeer groot aantal uitslui tend bepalingen voor de uitvoering van don dienst betroffen. Van belang is een wijziging van de pak- ketpostovereenkomst van Stockholm. Deze laatste stelde in 1925 het verplichte maxi mumgewicht op 5 K.G., het facultatieve maximum op 10 K.G. Nederland verhoogde sindsdien ook het maximaal gewicht. Thans werd het faculta tieve maximum op 20 K.G. gebracht, doch het is zeer de vraag of Nederland ook ver der in die richting zal gaan. De zomcraienstregeling voor het luchtpost- vervoer onderging belangrijke uitbreiding, waarvoor overleg rnet liet buitenland noo- dig was. Steeds meer toch wordt voor de Nederlandsche luchtpost-correspondentie ge bruik gemaakt van de buitenlandschp luchtlijnen, zoo in als buiten Europa. Voorbereid werden de postvluchten naar Indië met de vliegtuigen van de K. L. M. Het eerste vliegtuig zal 12 September as. vertrekken, het volgende op 19 September en verder wordt geregeld 14-daagsch gevlo gen tot in April 1939 toe. Des Donderdags om de li dagen, voor het eerst op 8 October zal voorts een vliegtuig uit Indië naar Ne derland vertrekken. Het begin van een ge regelde luchtpostverbinding op Indië zal hiermede zijn gelegd. TELEFOONKANTOREN In de vergadering der Kamer van Koop handel te Middelburg ontspon zich een uit voerige discussie ovei een voorstel van het bureau, in zake onafgebroken openstelling op Zondag der telefoonkantoren Middelburg cn Goes, welk voorstel was gekoppeld aan een verzoek van dc afdeeling Walcheren der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, ten einde spoedig eerste hulp hij ongevallen te kunnen verleenen, daar dit nu huiten de speruren absoluut on mogelijk is. Dit voorstel werd met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. TELEFOONDIENST. Ook liet afgeloopen kwartaal bracht nog geen beslissing omtrent de voorgenomen herziening der Rijkstelefoontarieven. De eindvoorstellen zijn evenwel zoover gevor derd, dat deze beslissing thans spoedig kan worden verwacht. Wel wfrd een beslissing genomen inzake de verdeeling van dc golflengten voor den omroep, overeenkomstig de terzake gelden de internationale overeenkomsten. Aan het station Huizen werd de golf lengte 1875 M. toegewezen en aan Hilver sum 298 M., met voorloopig gebruik na 18 uur van 1071 M. De zakelijke omroep zal op de golflengte van 1071 M. werken. Na drie maanden zullen de gebruikers van de omroepstations van zender wisselen. UITVOER-CONTROLEBUREAU Aan den heer Dr. W. H. C. Knapp is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als di recteur van het Nederlandsche uitvoercon- trolebureau te 's Gravenhage. BOND VAN GEMEENTEAMBTENAREN De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren zal op 27, 28 en 29 dezer zijn bondsdagen te Utrecht houden. Op 27 dezer des avonds 7 uur zal het be stuur der afdeeling Utrecht de leden met hun dames in hotel Terminus ontvangen, van waar met de Utrechtsche politiemuziek naar de H. Michaëlskapel in den Domtoren wordt getrokken, waar het gemeentebestuur van Utrecht hen tc 8 uur zal ontvangen. Na af loop is er een gezellig samenzijn in het ho tel des Pays Bas. Op 28 dezer vindt in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen de algemeene vergadering plaats. Ter gelegenheid hiervan heeft Ruys' Handels vereniging in dat gebouw een tentoonstel ling van stalen kantoormeubelen georgani seerd. Voor de dames, welke niet aan de verga dering deelnemen is er des ochtends gelegen- hoid om onder deskundige leiding verschil lende bezienswaardigheden van Utrecht te bezichtigen. Haar wordt des middags dooi de afdeeling Utrecht een boottocht langs de Vecht aangeboden. Een gemeenschappelijke maaltijd besluit dezen dag. Voor den derdein dag staat op het program ma een autotocht door een gedeelte van de provincie Utrecht, aangeboden door de afdee ling Utrecht. O.a. zal een bezoek worden ge bracht aan het' vliegkamp, terwijl ookdé gemeentebesturen van Amersfoort en' Zeist de deelnemers aan dezen tocht zullen ont vangen. DE „HERTOG HENDRIK" Na het houden van schietoefeningen ii den omtrek van Aruba, is Hr. Ms. Hertog Hendrik thans weder te Willemstad aanwe- UIT HET SOCIALE LEVEN WERKLOOSHEID Belangwekkende cijfers. De ramp is nog volstrekt niet van ons land geweken, maar de sta tistiek is moedgevend. Opmerkelijk is het verschijnsel, dat dc werkloosheid niet meer zóó in het centrum van de belangstelling staat als eenige jaren geleden. Het schijnt wel of het kwaad langzamer hand geweken is. In de (R. K.) Volkskrant wordt aan dit verschijnsel de aandacht gewijd. Daar lo zen wij: Wij vragen die op dc eerste plaats voor do cijfers der ingeschreven werkzoekenden bii de arbeisbeurzen in de gemeenten van 500.) en meer inwoners, en dat wel over de laat ste 4 maanden waarvan de cijfers bekend zijn Waarbij echter in 't oog is te houden, dat niet alle ingeschrevenen ook werkloos zijn. De cijfers waren aldus: 30 Maart 1928 52.650, 1929 58.100; 13 April 1928 50.450, 1929 47.350 27 April 1928; 47.750, 1929 40.800; 11 Mei 1928 45.100, 1929 38.650; •25 Mei 1928: 41.250, 1929 35.350 8 Juni 192S: 43.400, 1929 33.200 29 Juni 1928 43.100, 1929: 33.7p0; 13 Juli 1928: 43.900, 1929: 33.200. Op 13 Juli van dit jaar was dus het aan tal ingeschreven werkzoekenden 24.4 per cent minder dan op dien datum van het vu rig jaar. Een beduidende verbetering! Maar de verbetering is nog grooter onder de tegen werkloosheid verzekerde, dat zijn practisch de georganiseerde arbeidexs. Onder hen was het percentage werkloozen aldus: 30 Maart 192S: geheel werkloos 4,1, gedeel telijk werkloos 1,2, 1929: 4,6, 1,4; 13 April i928 3.9, 1,2, 1929 2,S, 08; 27 April 1928: 3,7. 1,2, 1929: 2.5, 0,7; 11 Mei 1928: 3.7, 1.2, 1929: 2,4, 0,7; 25 Mei 192S: 3,8, 1,1, 1929: 2,3, 0,8; 8 Juni 192S: 3,6, 1.0, 1929 2,1, 0,9; 29 Juni 1928: 3,7, 1,1, 1929: 2,1, 0,9. Deze cijfers omtrent dc verzekerde werk- lóozen geven nauwkeuriger de werkloosheid aan dan die van de ingeschrevenen bij de arbeidsbeurzen, omdat wegens de wcrkloos- heidsuilkecring geen gevallen van werkloos heid aan die controle ontsnappen. Vergeleken hij dien datum van het vorig jaar was dus de werkloosheid onder de ver zekerde arbeiders, dat zijn er rond 360.000, op 1 Juli j.l. gedaald van 3,7 op 2.1 percent, vóór zoover het de volledig werkloozen be treft. Dat is een vermindering met 43,2 percent. Dit jaar dus 57 werkloozen tegen verleden jaar 100. Ofschoon de werklooshcidsramp nog volstrekt niet is geweken, is het toch wel te verklaren, dat de kranten er niet meer vol van staan. Maar amderszijds is er toch wel reden om deze moedgevende vermindering der werk loosheid niet zoo achteloos voorbij te gaan. De cijfers registreeren een beduidende ver mindering van maatschappelijke ellende, en wijzen op een toenemend economisch her stel ivan onze volkshuishouding. En méér nog dan alle rampspoeden, zijn daarom deze ge lukkige cijfers de vermelding cn de aandacht waard! Gemengd Nieuws. VIER HUIZEN IN VLAMMEN Door een brandbluschdcmonstratie Zaterdagmiddag is te Someren (N.Er.) door onvoorzichtigheid tijdens een demonstratie met bu r.dblusch-apparaten, een ernstige brand uit gebroken. De demonstratie werd gehouden in de na bijheid van met stroo bedekte boerderijen, welke bovendien in uc windrichting lagen, De opgestapelde hoeveelheden brandbaar materiaal werden door de apparaten schitte rend gebluscht, doch te laat werd bemerkt, dat het dak van de dichtst bqzijnde boer derij vlam had gevat. Toen men nog met een in voorhanden zijnde apparaat toesnelde, was het al te laat. De boerderij stond spoedig in lichte laaie. Het vuur sloeg over op een belendende boerderij en vandaar op twee dubbele woonhuizen die alle tot op den gror.d afbrandden. Van al de inboedels werd zoo gced als niets gered. In de boerderij was de geheele oogst ondergebracht. Deze ging even eens verloren. Zes gezinnen zijn dakloos, waar order één met tien kinderen. De twee boerde rijen waren verzekerd, de andere niet. DOODELIJKE MIJNONGELUKKEN. Op de Dominialc mijn te Kerkrade is een 20-jarige mijnwerker, wonende te Kerkrade, in een transportschacht naar beneden ge stort. De ongelukkige was vrij\ycl onmiddel lijk dood. Hij was ongehuwd. Op de mijn Willem Sofie te Spckhoker- heide is een 25-jarige Poolsche houwer bij werkzaamheden in de schacht naar beneden gestort. Dc man was onmiddellijk dood. Hij was gehuwd. DE VERDWENEN JONGENS TERECHT. De beide zestienjarige jongens uit Amers foort, die sinds Donderdagochtend vermist werden, zijn Zaterdagavond laat in de ouder iijke woning teruggekeerd. Zij vertelden, dat zij, na een oogenblik geroeid te hebben, naar Arnhem zijn gewandeld, waar zij den nacht in de open lucht hebben doorgebracht. Zij hebben de omstreken van Gelderland's hoofdstad wat in oogenschouw genomen en hebben. Zaterdagavond den terugtocht aan vaard. Onderweg hebben zij een vrachtauto aangeklampt, die hen heeft meegenomen naar hun woonplaats. BRUTALE INBRAAK. Tijdens een hevig onweer werd 's nachts een brutale inbraak gepleegd bij de N.V. Gebrs. de Vrengt's Kaasexporthandel te Stohvijkersluis bij Gouda. De dieven zijn de gebouwen binnengekomen aan de achterzij de door een raam, waarvan zij eerst de ijze ren binten hadden doorgezaagd. Zij hebben toen in het kantoor de brandkast gefor ceerd en reeds hadden zij hierin een groot gat geboord, toen zij werden ontdekt door een lid der firma, een 75-jarig man, die de deur ojien had gevonden, wat de inbrekers, die met «zijti drieën waren, als voorzorgs maatregel bij een eventueele ontdekking hadden gedaan. De oude heer schrok gewel dig, toen hij het licht op het kantoor aan draaide en het trio bij (ie brandkast zag zit ten. Hij ging direct hulp balen, maar in tussehentijd waren de daders op fietsen ge vlucht. Een volledig stel inbrekerswerktui gen hebben zij achtergelaten. Per auto men de inbrekers na een kwartier achterna gegaan, maar men heeft hen niet gevonden. DOODELLJK AUTO-ONGELUK. Zondagmorgen is op den Bussummer- grindweg te Hilversum ter hoogte van het fietspad naar Crailoo, dc 4S-jarige D. Lau- weren8, wonende te Amsterdam, door een auto gegrepen en gedood. L. was op weg om per fiets naar Amers foort te gaan en aldaar zijn zoon te bezoe ken. die daar in garnizoen lag. Hij werd door onoplettendheid gegrepen door een uit de richting van Bussum komen de auto. De bestuurder trachtte door krach tig remmen en rlnnr over het voetpad te rij den een aanrijding tc voorkomen, doch hij mocht hierin niet slagen. L. werd een eind meegesleurd en bleef ten slotte bewusteloos liggen. Naar Hilversum vervoerd, bleek het slacht offer bij aankomst reeds overleden. Dc auto bleek goed in orde te zijn. Het voertuig werd vrij zwaar beschadigd, door dat bij het uitwijken verschillende boomen werden geraakt. EEN WEGGEWORPEN SCHAT. Twee mannen vonden achter de Rijnstraat te Amsterdam een partij zilver, geknoopt in doeken. Een bewoner van den Amsteldijk bleek de eigenaar te zijn. Onbevoegden had den zich toegang tot zijn woning verschaft •door het uitsnijden van een ruit van de tuin deur. Zii hadden kasten doorzocht en een partij tafelzilver, voor ongeveer de helft be staande uit antiek zilver, medegenomen. Het gestolen zilver bleek hetzelfde te zijn, dat achter de Rijnstraat was gevonden. De waarde van de partij is t G685. Vrijwel alles is terecht. Vermoedelijk hebben dc dieven gevreesd, dat zij werden achtervolgd en daarom den buit achtergelaten. De daders zijn nog niet gevonden. VIJF MENSCHEN TE WATER. Te Koedijk bij Alkmaar is een auto, be stuurd door Schaaf uit Purmcrend, bij het passeeren van een hondenkar*, welke werd aangereden, over don kop geslagen en in het Noord-Hoilandsch Kanaal terecht gekomen. Een wegwerker begaf zich dadelijk te wa ter en mocht er in slagen drie kinderen uit de auto te halen. Met de hulp van eenige voorbijgangers werden ook de bestuurder en zijn echtgenoote gered. EEN EPIDEMIE ONDER ÓE ZWALUWEN? Tal van slachtoffers In Limburg heeft een massa-sterfte onder caluwen plar.s gehad. Op één dag werden den secretaris van het Natuurhistorisch genoot schap 3 doode gierzwaluwen door leerlingen gebracht. Ook de bibliothecaris van dit gencot schap kreeg dic-n dag een doode gierzwaluw in handen, terwijl men op het binnen plein een der soeïteiten te Maastricht een nog levende, maar doodzieke gierzwaluw vond. Op de terreinen van het kasteel te Geulle trof men meerdere, op die van het kasteel te Nyswilltr e\eneens 4 zieke gierzwaluwen aan; te Nyswil- ler werden niet mindc-r dan 30 andere zwalu wen (huis- en bcerzwaluwen) dood of hulpe loos gevonden. Ook van elders in Limburg weid hetzelfde gemeld. EEN MOOI UURWERK De uurwerktentoonstelling te Den Haag in het Gemeentemuseum is ecu aanwinst rijker geworden. De horlogemaker Westerbos te Vin- keveen, heeft er een geheel door hem met de hand vervaardigde pendule ingezonden, die urie maanden loopt. De draaislinger maakt slechts twee wendingen per minuut, hetgeen een groote eigenaardigheid is, evenals de zgn. spilgang van het uurwerk. Het is geheci koper zaagwerk, terwijl er nog verschillende figu ren zijn ingestoken. De heer W. heeft o- dit uurwerk 5 winters gewerkt. INGEZONDEN MEDEDEELING. Transpireerende Voeten en andere transpireerende lichaamsdeeltr moet men behandelen met Purol-poeda; als zijnde het meest afdoende middel daai voor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bus- v. 60 ct en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Radio Nieuws. Jnze Roeping. Das HUIZEN (1875 M.) 1010.15 SJ .2.15—2 Concert. 2—2.30 Gramofoc 7 45 Lezing door J. Sietzes over: Grootvader'i klok. 8.01—8.15 Russische liederen door het Wla- dimir Plque Trio. 8.15—9.15 Conci orkest. 9.15—9.30 l concert. 10 Pers t tot 12 Gramofoc ;r. 10.20 Lezing. 10.35Concert. 11.20 Muziek. 1.2012.35 Beelduitzending. PARIJS „Radio-Paris" (1725 M.) 12.50 Gramo- lon. 4.05 Gramofoon. 6.55 Gramofow.. 8 35 Con- :rt. Orkest en gu..yten. LANGEN BERG (473 M.) 7.20—7.60 Gramofoon. 7.60—8.50 Orkest. 10.35—12.10 loncert. 6.20—8.15 Lej Irkest. Daoma tot 12.60 Muziek. HAMBURG (372 M) 5.20 Muziek. 6.20 VrooltJk llerlei. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Tooneel. 9.50 170 M. UitsL 7—7.15 Lezing over den C '157 45 Gramofoon. 7.45—8 Declamati-. S—9.15 Joncer't. 9.159.30 Nieuwsber. 9.30—45 Decla- natie. 9.45 Voortzetting concert. 11.30 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgeuwddlns. 12.152 Concert. 2—2.45 ISookpnuitJc Kers. 2.4 debutanten. Zang 7.45 Lezing door C Pantastlque van 8.01—8.30 AVRO-I 4.30—5.30 Mlc 5.30—7 Conc ofoon- >n. 12 Sluiting. DAVENTRY (1554 M.) 10.35 1.20 Grs mmnm 8.35 Muziek. 9 Ko miek. 9.OS Muziek. 9.20 Concert. 10 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Liedjes. 10.50—12.20 Muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" (1725 M.) 12.50— 2.20 Gramofoon 4.05 Concert 6.55 Gramofoon. 8.58 lofoon. 1.252.50 Orkest. 5.55—7 50 Concert. 8.20 Concert. ZEESEN. (1635 M.) 6.10—12.50 Lezingen. 12.50 1.15 Gramofoon. 1 155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20—S.15 Lezingen, 8.20 Orkest. HAMBURG (372 M.) 11.50 Muzlekultzendtng voor .scholen, 4.35 Orkest. 5.20 Orkest 6.35 Vroo- lttk concert. 8.20 Opera. 11.05 Orkest. BRUSSEL (508.5 M.) 6.20 Concert. 6.50 Gramo- foonmuzlelc 8.20 Concert PETER EN Z'N ZUSJE (Nadruk verboden) 63. De put was van* binnen, juist zooals Roodbaard het gezegd had, begroeid met doorntakken. Maar Pe;er begon onvervaard omlaag te klimmen, terwijl jonkheer Van Horkenstein op den putrand bleef toekijken. Telkens greep hij in eon scherpen doom of trapte hij er met zijn voet in; maar het kon hem allemaal niets schelen. Hot was im mers voor zijn zusje! Ook moest hij oppas sen, dat hij niet misstapte. Want dan zon hij zeker in dim diepen put tc pletter vallen! Waarlijk: het was een vreeseiijkc tocht! 64. Maar eindelijk, eindelijk kwam hij tocli beneden. Hij stond op den bodem cn drukte zijn pijnlijke handen tcgon elkaar. Dat was me een reis govveest! Hij voelde, hoe zijn voeten in zijn schoenen bloedden Toen hij nu zoo rond stond te kijken, kwam er een oude rat te voorschijn. „Wel", zei ze, je komt, of je geroepen waart". „Is mijn zusje dan hier?' vroeg Peter. „Ga zelf maar eens mee kijken antwoord de de rat. Ze kroop in een gat tusschen de stee non, en Peter volgde haar. Ze kwamen nu in een gang. (Wordt Woensdag vervolgd). DE „PAX-V0BiSCUM"-BR0EK Vrij naar het Duitsch, door ERNST VON WOLZOGEN (3 „Wat, hoe is 't mogelijk," riepen zijn drie toehoorderessen verbaasd. „Ja, hoe vinden jullie het, een vreemd heerschap, niet? Maar wanneer hij 's avonds in zijn studeerkamer zit cn zeer wctenschap- pelijken arbeid te verrichten heeft, dan moe ten zij altijd een paar pakken kaarsen voor hem op tafel zetten cn aansteken cn als dan de pitten mooi lang geworden zijn, dan komt hij met de lcaarscnsijiaar om ze te snuiten en daarin heeft hij zooveel pleizicr, dat hij daardoor altijd in het beste humeur komt cn zijn geest erdoor verhelderd wordt." „Och, maar hoe is het mogelijk", riep de domineesvrouw cn sloeg de handen van ver bazing in elkaar. „Och wat," zei Lili. Doortje alleen zweeg cn trok een verlegen gezicht, want bij haar rees er plotseling eenige twijfel op tegen de waarschijnlijkheid van een zoo buitengewoon dwaze liefhebberij vooral van een geleerden suppcrintendent. Zou haar lieve Johannes zich niet een iet wat gewaagde scherts met haar goeden papa veroorloofd hebben? Doortje was lang niet zoo dom als wel had kunnen verwacht wor den van een meisje in zulk een vergeten klein bergdorpje, die geen ander onderricht had genoten dan de gewone boerenkindoren oj) de dorpsschool Sinds zij haar candidaat had liooren pree- ken, bemerkte zij ook wel, dat haar goede oude Vader lang geen kanselredenaar was en dat hij aan beschaafde lieden uit de stad wel wat boersgh en eenvoudig voorkomen moest. Maar ondanks dat had zij hem inni-- ger lief dan dc andere meisjes cn was mper dan alle anderen bezorgd voqr zijn welstand en goeden naam. Zij besloot haar liefste bij de eerste de hes- te gelegenheid scherp in verhoor te nemen. Vinden.zou zij deze gelegenheid wel, ook al moest zij Vader en Moeder daarom onge hoorzaam zijn. Er werd nu krijgsraad gehouden, waar en op welke wijze de suppcrintendent zou lo- gecrcn, wat er zooal voor eten aangeschaft moest worden, hoeveel kaarsen men koopen moest, enz. En daarna werden de kosten be rekend cn gezucht en de baard gekrabd en overlegd welke ontberingen men zich voor het komende halfjaar moest opleggen, om de onvoorziene uitgaven te dekken. En toen dit zware stuk arbeid was ver richt. de rollen verdeeld cn de vrouwen be gonnen waren de plannen ten uitvoer te brengen, toen sloot de hoogwaardige predi kant zich in zijn kamer op, nam het eene snuifje na het andere en overlegde, waar over hij op dien gevreesden Zondag voor den geleerden Doctor Schneckenfett zou preeken. Van zijn 52 gereedliggende Zondagspreeken, die hij het cene jaar voor, het andere na. weer opwarmde, was er geen enkele volgens zijn oordcel goed genoeg. Hij wilde het nu eens met een vrije stof probeeren, nam den Bijbel voor zich en bladerde uren lang met een vochtigen vinger daarin, zonder iets te vinden, waarover hij nu eens een bijzondere preek kon houden. Eindelijk liep hij vol wanhoop naar zijn tuin en spitte in het zweet zijns aanschijns een stuk land om. Daarbij viel hem eindelijk een tekst in, waarover hij preeken wilde cn ook tegelijk de indeeling van zijn preek in 5 deelcn, heclemaal oorspronkelijk en stichtelijk. Nu sloot hij zich weer op, werkte het thema uit cn logde zich 'savonds niet eer ter ruste voor hij klaar was. De met angst verwachte. Zondag was aan gebroken. Sedert den vroegsten morgenstond waren de bewoners der pastorie druk en opgewon den bezig. De predikant alleen, die toch het meest geagiteerd was, stond heden later op dan anders, omdat hij tot een ongewoon laat uur was opgebleven, om zijn preek te memorceren en daarna nog lang wakker had gelegen. Het was al over achten, toen hij pas voor den spiegel ging staan, om zich te scheren. Wanneer zijn Doortje niet bij geluk hem op zijn leelijken stoppelbaard had opmerkzaam gemaakt, toen zij hem een morgenkus gaf, zoo had hij het in de verwarring misschien totaal vergeten. Hij had zich ingezeept en kraste met het vreeselijk botte mes om me delijden mee te krijgen op zijn linkerwang, tot hij tot zijn schrik op het portaal eerst luide kreten, slaan met deuren, hard loo- pen, onderdanige stemmen en vlak daarop het zware, diepe stemgeluid van den super intendent vernam. De hand met S^et scheer mes gleed den armen pastor sidderend uit de hand, en in het stijve, wilt3 schuim van de linkerwang hoorden zich langzaam de eerste trage bloeddroppels. Lieve hemel, stond hij in heuidsmouwen, zijn ambtelijke. zwarte kniebroek, op vele plaatsen gestopte kousen en pantoffels en wist niet, wat liij dopii of mlon moest. Zou hij in de kamer daar naast gaan cn de .deur achter zich op slot draaien? Maar neen die kamer had geen anderen uitgang en zijn vrouw had zijn beste rok nog buiten om af te bostclen. Of zou hij even het witte schuim van zijn gezicht vegen cn zich door de kier van de deur verontschuldigen? Terwijl hij nog overlegde, vloog de deur open en trad de gestrenge heer Dokter Schneckenfett, begeleid door dc buigende huisvrouw, reeds over den drempel en schreed zonder meer op den verlegen zich heen en weer draaienden Gutenberg toe. Eer deze nog een woord van excuus of begroe ting had kunnen stamelen, dreunde hem reeds de krachtige bas van den kerkdijken grootmeester gemoedelijk toe: „Geen verontschuldiging, lieve ambtsbroe der, geen verontschuldiging! Ja, ge hebt. wel niet gedacht, dat ik zno vroeg hier naar bo ven zou komen in Uwe eenzaamheid? Ik houd van vroeg opstaan, heer ambtsbroeder en houd er in den zomer daglooncrsuron op na." De arme predikant meende uit de laatste woorden een verwijt aan zijn adres te moe ten afleiden en boog eenige malen op link- sche wijze achter elkaar. Hij stotterde on handig eenige verontschuldigingen over do weinig-feestelijke ontvangst steeds nog 't scheermes tuschen zijn bevende vingers en zonder den hoogen gast de hand te bicden. Plotseling bemerkte hij, dat de deur wijd open stond en in de opening zijn vrouw, eveneens maar half aangekleed cn achter haar de levende muur van de 7 dochters, allen met angstige oogen, uitgerekte halzen en open monden. Dat vermeerderde nog de verwarring van den armen man, het koude zweet brak hem uit. Eindelijk vermande hij zich en wenkte hij half geërgerd, half be droefd met zijn scheermes naar de deur en riep op zachten toon liet woord, dat hij sinds vele jaren dagelijks ontelbare malen noodig had te herhalen: „eruit, kinderen!" En aan zijn vrouw, die verschrikt mede rechtsomkeert mankte, riep hij nog na: „Louise, mijn rok!" „Zoo waarde ambtsbroeder," dreunde dc zware stem van den supperintendent op jo- vialcn toon: „laat u thans verder niet storen, kom met uw wangen droog naar binnen, vóór wij in de kerk gaan, lm, ha, ha!" Zijn donderend lachen maakte den schuchteren Gutenberg geheel van streek en uit al zijn schertsende woorden meende hij iets ironisch en dreigends te hooren. Maar eindelijk begon bij weder niet doodsverach ting door de half verdroogde scheerzeep op zijn wangen met liet botte mes te maaien. Doctor' Schneckenfett poetste intusschen zijn gouden bril en bubbelde vroolijk voort, terwijl hij met groote passen, waaronder de oude planken kraakten evenals bij zijn dreunend basgeluid dc schilfers kalk van liet filafond vielen in de kleine, armelijke, bijna boeklooze studeerkamer op en neer liep. Hij vertelde zeer beschaafd en vriende lijk, hoe hij het in de reeds bezochte pas torieën zijner diocese gevonden had cn hoe men hem ontvangen had. Hij was juist be gonnen zijn bewondering uit te spreken over de schoonheid van het Thiiringor Wald, het welk hij bij (lore gelegenheid bereisd had. toen hij plotseling verstomde, vol verbazing stilstond en den doorbomden blik zijner groote, ronde oogen met olympisch .voor-, hoofdfronsen op den achterkant van zijns ambtsbroeders broek liet rusten. Dc onge lukkige kleine spiegel, waarvoor deze bezig was zich te scheren, kon hem het gebaren spel van den superintendent niet verraden en daar hij juist aan de scherpe wending van zijn kin, de gevaarlijkste plaats, was ge komen, zoo hoorde hij ook niet het knakken van de kniegewrichten van zijn hoogen gast. Deze was n.l. vlak achter hem neergehurkt, had zijn bril op zijn voorhoofd geschoven om beter te kunnen zien cn las daarop met van grcnzelooze verbazing werkelijk ge dempte stem van dc achterzijde van de zwartzijden broek dc volgende woorden: Pax vobiscum (vrede zij u). O wee! Daar gleed het krassende mes in dc hand van den predikant uit en een twee de kleverig blocdbcekje zocht zich oen bed ding in de rimpelige perkamenthuid van zijn droefgeestig, goedig boerengezicht. „Och mijn ongelukkig gesternte!" riep de vertwijfelde man, „daar heeft mijn Louise juist de pax-vobiscum-broek klaargelegd." „De Pax-vobiscum-broek?" vroeg de su perintendent, terwijl hij zich langzaam op- „Ja, zoo noem ik ze altijd," antwoordde de Pastor schuchter, terwijl hij zich met den ouden gescheurden handdoek het schuim van zijn gezicht veegde. Hij was nu klaar met de lastige operatic en stond inrt gebo gen hoofd en neergeslagen oogen voor zijn grooton superieur, die zijn volle lippen op elkaar perste en blijkbaar groote moeite had. zijn lachlust tc bedwingen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11