ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Biscuitfa briek „Nutrix" om vergunning tot het uit breiden van de fabriek van biscuits, peper munt. drops. enz., in het perceel Hoogewoerd No. 2—4, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie D. N.i. 1 en 1527. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publick, <lat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 31 Augustus e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen tewerken), gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichteiu Leiden, 17 Augustus 1929. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. HANDELSREGISTER K. V. K. VOOR RIJNLAND mouwe Inschrijving. 16 Aug. Valutahuis, Sigaren en sigarettenwinkel, Leiden, Mare Di. Eigen.: mevr. A. J. Schoonwater-Laporte, Leiden (O.K.). HET MISSEN VAN AANSLUITING. Meermalen werden de laatste treinen 1189 vertrek 0.26 van hier naar Rotterdam en trein 1190 vertrek 0.13 naar Amsterdam belangrijk vertraagd door het wachten op de laatste aansluiting van den trein uit Utrecht, die O.Oi alhier moet aankomen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald, dat vanaf 16 Augustus deze trei nen niet meer te Leiden op deze aanslui ting behoeven te wachten, maar voor deze reizigers zoowel in de richting Rotterdam als Amsterdam een extra trein (volgtrei- llen) zal worden N. Z. H. T. M. De Directie van bovengenoemde Maat schappij heeft aan haar personeel kennis ge geven, dat het wegens ervaren practische be zwaren zeer ongcuenscht is, om ten opzich te van het \ervullen van vacatures de remi ses te Voorburg en te Leiden als één geheel te beschouwen. Mocht het evenwel blijken te zijn een algemeene vvensch van de betrokken personen, dan is de Directie alsnog bereid de vervulling daarvan in nadere overweging te i. nieil. ESPERANTO. De heer B. J. Hengeveld alhier slaagde voor het 1 Aug. j.l. te Utrecht gehouden A- examen Esperanto. In verband hiermede verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. waarmede de heer II. tracht te komen tot oprichting eener Leid- Belie afdeeling van L.E.E.N., den Neutralen Bond van Esperantisten in Nederland. AANRIJDING. Gister werd bij de Utrechtsche brug, hoek Zoeterwoudsche SingelHooge Rijndijk, een wagen van den vischboer J. van D. te Kat wijk aangereden door een vrachtauto vé firma Koekfabrick „De Bij" alhier. De visch- kar sloeg om en de inhoud werd over de straat verspreid. De tram, die van uit de stad kwam aanrijden, kon nauwelijks hard genoeg remmen om te voorkomen, dat de op straat verspreide visch stuk gereden werd. De vischkar werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Volgens verklaring van de politie, die on middellijk ter plaatse was, ligt de schuld bij den autobestuurder, die niet naar beliooren een signaal had gegeven. AUTOBOTSING. Op den hoek van de Oude Heerengracht en de Ververstraat heeft gisteren een aan rijding plaats gehad tusschen twee vracht auto's, een van de fa. G. en de ander van de fa. A. De botsing was zoo hevig, dat de voorstellen geheel in elkander werden ge drukt, zoodat de auto's niet meer op eigen kracht verder konden en moesten woorden weggesleept De chauffeurs gaven elkaar de schuld van het ongeval. ONDER DE WAPENEN. Reserve le luitenant mr. T. J. Naudin ten Cate en H. J. Broekveldt, van het 6e reg. veldartillerie komen van 5 tot en met 28 September bij hun korps te Leiden voor her halingsoefeningen onder de wapenen. ZONDAGSDIENST. De Zondagsdienst der huisartsen fe Leiden wordt morgen waargenomen door de docto ren: Janssens, Mcyboom en Boonacker. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916. BODEGRAVEN, '-f FEESTELIJKE KAASMARKT. In verband met de op 9 en 10 Sept. a.s. te houden jaarvergadering van de Holl, Mij. v. Landbouw en de daaraan verbon den kaastentoonstelling en Oranjefeesten heeft zich in een comité gevormd om op Dinsdag 10 Sept. aan de veehouders, die op dien dag hun kaas ter markt brengen, een attractie aan te bieden. Om dit plan ten uitvoer te kunnen brengen zullen prij zen 'worden ingezameld die aan de land bouwers, welke voor een prijs in aanmer king komen, worden uitgereikt. In dit comité hebben zitting de heeren J. v. d. Vlist, voorzitter; F. Batelaan, secr. N. van Niekerk. KATWIJK. KRING „DUINLAND. In de vergadering der Commissie tot re geling der schietwestrijd in den kring Duin- land werd verslag uitgebracht over deze wed strijden. Medegedeeld werd, dat de voorzit- .-an den kring Duinland Burgemeester J Schokking te Katwijk door bijzondere om- ■tandighden niet by den wedstijd kon tegen woordig zijn. Besloten wed een dankschrijven te richten aan den voorziter, burgemeester Schokking en aan den heer Ruys te Wassenaar, de geschonken medailles voor bedoelden wedstrijd. Ook van het Bondsbestuur was medaille ontvangen, welke onder dank vu aanvaard, astgesteld werd nog welke vijftallen aan den Gewestelijken wedstrijd op 20 en 21 Sept. in Den Haag zullen kunnen deelnemen. COLLECTE. Op Dinsdag 20 Augustus a.s. zal vanwege dc vereeniging tot steun van „Voordorp", „Rhode", in deze gemeente, zoowel te Kat- wijk-Binnen als te Katwijk aan Zee een col lecte worden gehouden ten bate van do voogdijkinderen, die verpleegd worden in het gesticht „Voordorp" te Leiderdorp. Wij bevelen deze collecte gaarne aan. KATWIJK AAN DEN RIJN. TUINBOUW. Met de vroege aardappelen is het ten einde. De teelt van dit artikel is een mislukking ge weest. Een groot verlies. Ook met de late aardappelen staat het er slecht voor. Bospeen gaat ook iets verminderen. De pry's blijft delijk. Beter gaat het met de bloemkool. De prijs was deze week steeds oploopend. De hoogste prijs was Vrijdag f 27.90. Jammer dat vele tuinders een maar matig of slecht gewas hebben. Echter, de hoop doet leven, Er kan, eer het 31 Dec. is, nog wel iets goed gemaakt LISSE. POSTKANTOOR LISSE. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen In de ltee helft van Augustus 1929: Eén 'brief; naam v. geadr. £toomboot-Mij Burgemeester van Leeuwen; plaats van be stemming Amsterdam. Bt'RGERI.IJKE STAND. Be va len: M Trommel-v Groen r. T J Kopi-enaal—Overweel z. A A WaasdorpMol Ondertrouwd: H Lookeren Camp en C M Sobels. D Zlrkzee en J B Grlfi Gehuwd: N Kieft en M E Potman. heeft ingezien dat samenwerking eisch is, met als resultaat de Middenstandsraad. Daarom haar ontwikkeling zegt ons een heid en samenwerking zonder vervlakking der principieele opvattingen. We besluiten onze beschouwing met den wensch dat, hetzij er een winkelweek komt, hetzij dat er geen wordt gehouden, het izal zijn een gemeenschappelijk nlan of besluit van de bestaande organisaties. Deze eenheid is bevorderlijk aan den middenstand in het bijzonder en aan de verhoudingen in onze gemeente in 't algemeen. Het woord is nu aan den middenstand ïzer gemeente. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. LEIDSCHE PENKRASSEN EEN NACHTELIJK AVONTUUR Uit den Omtrek. BOSKOOP. OPDRACHTEN. Aan de heerco J. D. Kranenburg, G. v. Dam, J. de Bruin en A. P. Bongers, allen alhier, werd de bouw van de zagerij enz. opgedragen, voor rekening van den heer D. Nijhof, resp. metsel-, timmer-, lood- en zink- vveiken en schilderswerken. Aan den heer C. Verweij, aannemer alhier, werd als zijnde de laagste inschrijver de bouw opgedragen van 5 arbeiderswo ningen voor rekening van de N.V. Centrale bakkerij alhier. VOLOP LICHTI Hedenavond zal de straatverlichting we derom in haar geheel ontstoken worden. D prijs der melk is hier ter plaatse we der met 1 cent verhoogd, en thans gebracht op 14 cent per liter. OEGSTGEEST Ons artikel in het nummer van 29 Juli over de gehouden winkelweken en haar perspectief voor de toekomst vond breed* belangstelling. Het gaf aanleiding tot onder linge besprekingen en verschillende stem men vielen hierin te besluisteren. Enkelen meenden dat het de beste weg was, gelijk vorige jaren, dat enkele heeren het initiatief namen en het comité 1929 is er. Dit nu wil len wij juist niet. In ons vorig artikel weizen we er op hoe het oude comité de nieuwe winkelweek steeds inleidde. Dit was toen de juiste en ook eenicstc weg. Sedert twee or ganisaties tot stand zijn gekomen, stelde het comité 1928 zich terecht op het standimnt dat zij beiden de winkelweek dienen te orga- niseeren in gemeenschappelijk overleg. Het gevaar in het vroegere systeem was dat de winkelweek door enkele enthousiasten werd voorbereid en de rest er moest worden bij gehaald. In zulk een opzet wordt iets ge mist, nl. de intensieve medewerking en be langstelling van het meerendeel der winke liers. Daarom alleen langs organisatorisclien weg, nu deze mogelijkheid is geboren. Er is nu gelegenheid het voor en na van een win kelweek in eigen boezem tc bespreken en dan met gezamenlijke plannen te komen tot het houden van een winkelweek, of wel het gemeenschappelijk besluit te nemen dit tij delijk na te laten. Bij een dergelijken opzet is eerst het meest mogelijke resultaat te wachten. Dan vielen er stemmen te beluisteren die het beter vonden inderdaad eens een rust periode te houden. Het kost ons altijd geld zoo redeneerden dezen. Inderdaad moet dc middenstand offers getroosten, trouwens hot aloude spreekwoord „de kost moet voor dc baat." gaan, is niet uitsluitend voor den middenstand geschreven. Ondanks het feit, dat niet organisatorisch als in boven ge- schetsten ain kon worden gewerkt, was de winkelweek steeds een reclame naar buiten, welke niet moet onderschat. Over het nut hiervan wordt in het algemeen verschillend gedacht, gesproken en geschreven. Zonder ons hier „aan schuldig te maken (dit heb ben onze middenstanders zelve uit tc ma ken) willen we er toch even op wijzen dat er voor onze middenstanders wel een bijzon dere reden aanwezig is om te laten zien wat hier te verkrijgen is. Onze gemeente met haar sterk wisselende bevolking en gelegen bij een groote stad, brengt moeilijkheden mede voor ouze ne ringdoenden, waar de idee nog steeds opgeld doet, dat elders goedkooper gekocht kan wor den, bij ruimer keuze. De winkel- of reclame week is een bij uitstek geschikte gelegen beid om aan te toonen dat dit denkbeeld, zooals onize gemeente de laatste jaren uit gegroeid is, een „fictie" is. Hier heeft onze winkelstand een aparte taak iin tegenstelling met haar collega's elrlprs waar men meer op tien is aangewezen. In deze geldt ook het woord van Cats: Wanneer het water stille staat Wanneer de mensch ledig gaat Wanneer het ijzer roesten moet Niet een van drie blijft er goed. De middenstand is door strijd gekomen op het plan van vandaag. De strijd staalt en sterkt. De gemeenschappelijke strijd brengt tot elkaar, voert tot onderlinge waar deering en begrijpen. En juist dc winkel week is de gelegenheid om elkaar te vinden voor gezamenlijken arbeid. Wie dit streven miskent, houdt geen rekening met de ont wikkeling van den middenstand in het al gemeen, welke na onderlinge bestrijding Voorzitter Burgemeester J. L. Bosschieter. Afwezig de heeren W. L. v. d. Gugten cn Dr. H. G. Jonker. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden door den voorzittèr voorgelezen en daarna onveranderd vastgesteld. Bij de ingezonden stukken bevond zich m. een adres van de gemeentewerklie den, waarin deze loonsverhooging verzoe ken. B. en W. stellen voor, dit adres in hun handen te stellen, ten einde bij de bogroo- tang 1930 voorstellen te doen. Aldus besloten 2. Adressen van G. den Heijer, Gebr. Krom hout en M. Döbken-Van Duijn, waarin deze erzoeken in huur of in koop te mogen cmt- angen de achter hun perceelen door dem ping van de Oude Vliet beschikbaar geko men perceelen. B. en W. stellen voor aan G. den Heijer en M. Döbken-Van Duijn, die beiden voor denzelfden grond vragen, ieder de helft vaai de breedte en aan de overige adressanten de voile breedte te verhuren. k f 0.10 per M2. per jaar. Aan dezen ver huur zijn eeniige voorwaarden verbonden als: recht tot onmiddellijke huuropzegging, verbod van bebouwen, het hebben daarop van een mestvaalt of vuilnisbelt, enz. Wordt z. h. s. besloten. 3. Verzoek van den heer J. van Iterson om te mogen koopen een perceel bouwgrond aan de nieuwe straat bij den Buitenweg ter lengte van 22.07 M., en een verzoek alsvo- ren van den heer N. van Delft Gzn. een perceel, lang 11 M., beiden over de volle diepte. B. en W. stellen voor de beide perceelen te koop aan te bieden a f 3.75 per M2. Z. h. s. wordt aldus besloten. 4. Adres van A. Jungerius e.a. bewoners van den Oegstgeesterweg, waarin deze zich beklagen over het aanwezig zijn van een vuilnisbelt aldaar. B. en W. zijn van meening, dat de toe stand aldaar niet ideaal is, maar 't komt hun voor, dat bet schrijven de nadeelen overdreven voorstelt Zij stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan nemen. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. 5. B. en W. bieden aan de gemeentereke ning en de rekeningen van de bedrijven over 1928, vergezeld van het advies Bureau voor Verificatie. De gemeenterekening sluit met een batig saldo van f 13.452.98 voor den gewonen dienst en een batig saldo van f 474.19% voor den kapitaalsdienst. De winst van de bedrijven bedraagt: gas f 17.556.8S, electriciteit f 279.54 en water f 361.85. Van deze bedragen komt 60 pet. de ge meenterekening ten goede, terwijl 40 pet bestemd is voor reserve voor de bedrijven. Besloten wordt de rekeningen in handen te stellen van een commissie, ten einde te worden nagezien. 6. B. en W. stellen voor een commissie van drie personen te benoemen voor het nazien der rekeningen, Een voorstel van den heer C. D. v. d. Vijver, om twee com missies te benoemen," een voor de gemeente rekening en een voor de bednjvenrekenin- gen, wordt door B. en W. overgenomen. In eerstgenoemde commissie worden be noemd de heeren Dr. H. G. Jonker, K. van Delft en W. van Tilburg. In de tweede com missie de heeren D. Knijff, J. den I-Iaan en d. Vijver. Voor zoover aanwezig nemen allen deze benoeming aan. 7. Volgens voorstel van B. en W. wordt h. s. besloten tot wijziging van de ge meen tebegrooting 1928. B. en W. vragen machtiging tot het oproepen van sollicitanten voor de betrek king van gemeente-opzichter, op een jaar wedde van f 1000. Na eenige bespreking wordt de instructie vastgesteld en B. en W. gemachtigd sollicitanten op te roepen. 9. Op voorstel van 'B. en W. wordt beslo ten aan G. v. Delft, op diens verzoek, onthef fing te verleenen voor hondenbelasting over een half jaar. Rondvraag. De heer C. D. v. d, Vijver vraagt, of B. en W. al mededeeling kunnen doen van het on derhoud met het Woningbureau „Contracta" te 's Hage De voorzitter antwoordt, dat in deze ur gente zaak de noodige urgentie is betracht. Kort na de vorige raadsvergadering is er een bijeenkomst gehouden van bedoeld bureau. B. en W. en de commissie voor het grond bedrijf. Door het Bureau „Contracta" is toegezegd, dat een berekening zou worden gedaan voo» den bouw van arbeiderswoningen, waarvan echter nadien nimmer meer iets is verno men. Of de oprichting van een Bouwverecni- ging ter plaatse daar verband mede houdt kan de voorzitter niet medcdeelcn. Nadat ook de heer T. Kralt, als lid van do commissie voor het grondbedrijf, eenige me- dedeelingen had verstrekt, verklaarde do. heor v. d. Vijver zich voldoende ingelicht. De heer W. an Tilburg vraagt of het niet mogelijk is, alhier te komen tot een tweede inaandelijksche zitdag voor betaling van rijksdirectebelasting. Den voorzitter lijkt dit een alleszins billijk verzoek en door hem worden stappen in deze richting toegezegd. De heer T. Kralt deelt mede, weder klach ten te hebben vernomen over de slechte bo vaarbaarheid van de Vliet. De voorzitter zegt toe, deze kwestie in ver gadering van B. en W. tc bespreken en met een kostenberekening te zullen komen. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat voor noodzakelijke herstelling van de brug over de Langevaart ongeveer f 340 za) moeten worden uitgegeven. B. en W. vragen machtiging, voorzoover de begrooting niet toereikend is, deze gelden uit te geven. De heer J. den Haan wijst er op, dat de brug meer dan noodig is heeft te lijden, door dat degene die met het ophalen heiast is, dat bijna nimmer doet. en nu of de schippers zelf of jongens de brug bedienen, wat niet altijd even zachtzinnig gaat. Bovendien zijD er ongelukken te wachten, doordat niet voor afsluiting met de daarvoor bestemde ketting wordt gezorgd. De voorzitter zegt. met de gemaakte op merkingen rekening te zullen houden. Hierna sluiting. Plotseling, terwijl een intense stilte hing tusschen de huizen, scheurde een waanzin- iige kreet door den nacht. Er klonk rumoer an monschenstemmcn, dat even aanhield. Toen was het weer stil. Alleen vernam men de eentonige stap van een agent, die uit .■rveling naar de sterren liep te kijken. Gij kunt uw ten berge gerezen haren weer gerust over uw kale kruin gladstrijken. Het is geen opwindende detectieve-geschiedenis, die ik u ga vertellen. Het is niets andere dan een verhaal uit den komkommertijd. Het is gebeurd in Lei den, terwijl alle mcnschcn sliepen, in het holst van den nacht en het is waar van het begin tot het einde. Mijn vriend, Jcremias Pijpesteel sliep, zoo als alleen maar een rechtvaardig mensch slapen kan. Er hing een stille glimlach op zijn door zorgen geploegd gelaat en zoo af en toe krabbelde hij op den rug van zijn hand, waar kort tevoren een mug zijn ver derfelijk en giftig werk had volbracht. Voor een oogenblik week dan de innemende glim lach van zijn gelaat, om plaats te maken voor een nijdigen trek, izooals de zon soms door wolken wordt verduisterd. Jeremias is ongetrouwd en bijaldien overgeleverd aan een hospita en reeds het feit, dat hij daar mede op zeer goeden voet leeft, bewijst dat hij een bijzonder man is, die geen kip kwaad kan doen en met de geheele wereld in vrede leeft. Dit laatste moet echter tusschen haakjes staan, want het heeft met de eigenlijke ge schiedenis weinig of niets te maken. Jeremias 6liep. Toen klonk de gil waar wij reeds boven over uitgeweid hebben. Laat ik u echter eerst eens iets anders vertellen. De aandachtige lezer van ons blad, die het kleine en onbelangrijke niet versmaadt, zal reeds meermalen onder de rubriek stads nieuws berichten hebben opgemerkt, waarbij de mededeeling werd gedaan, dat des nachts weder een rijwiel onbeheerd op de straat was aangetroffen en dat. de eventueele eigenaars bij de politie hieromtrent inlich tingen konden verkrijgen. Men zal daarbij waarschijnlijk nooit na hebben gedacht en dus ook niet hebben beseft, hoe ver de zorg van den II. Hermandad in onze stad zich uitstrekt, zoodat hij zich zelfs ontfermt over onze rijwielen, die wij zorgeloos buiten heb ben laten staan. Laten wij ons gelukkig prijzen, dat het bij ons niet is als in andere gemeenten, waar oogenblikkelijk een politie agent met een notitieboekje gereed staat om zulk een zorgeloosheid mot een bon te straf fen. Jeremias was juist bezig te droomen van een eigen huisje met een eigen tuintje en eigen knolletjes in dat tuintje, toen de gil weerklonk en hoewel hij aanvankelijk nog meende, dat het de grasmachine was in zijn tuintje, die zoo piepte omdat ze in lang niet gesmeerd was, langzamerhand drong het toch tot hem door dat hij wakker begon te worden cn dat een echte menschelijke gil daarvan de oorzaak was geweest. Ook was er gestommel in .het huis, zoodat er wal iets aan de hand scheen te zijn. Voor echter Je remias geheel tot het bewustzijn was geko men, klonk er op zijn kamerdeur een ge trommel alsof een regiment infanterie bozig was de deugdzaamheid van de paneelen te beproeven en reeds waamdemijn vriend Pijpe steel zich weer terug .in den tijd van den tachtigjarieen oorlog, toen hij een stem ver- 3 hem toegilde: Meheer Pijpesteel, je fiets. Een ander mensch zou gedacht hebben met een krankzinnige te doen te hebben, wan n in het holst van den nacht op zijn kamerdeur bonst en roept: je fiets, maar Jeremias was, zooals men wel bemerkt zal hebben, een bijzonder mensch. Hij bewaarde, althans uiterlijk, zijn kalmte, krabbelde nog eens aan het muggenbeetje en trok zijn broek aan. Er was geen revolutie uitgebro ken, er was evenmin mobilisatie en ook geen geloofsvervolging, er was alleen maar een fiets en die stond in plaats van binnen bui ten de deur, een verschil van nog geen twee meters. Er klonk nog een onderdrukte gil uit de kamer van zijn hospita en toen was het weer stil. Jeremias geeuwde. Met bedacht zame treden liep hij naar beneden, ontsloot de deur cn stond van aangezicht tot aan gezicht tegenover een agent, die hem goe- denmorgen wenschte. Jeremias groette be leefd terug, trad naar buiten in den kouden nacht en sleente zijn eigehdoni naar binnen. De agent wandelde heen en keek van ver veling naar de sterren. De lezer heeft natuurlijk dadelijk toen er van die fiets sprake werd, listig geglim lacht, omdat hij er alles van begreep en ik geef toe, dat het doorzichtig Was, maar hij weet nog niet alles. Want de agent, in een hooge opvatting van zijn plicht, had eerst aan de verkeerde deur aangebeld, waardoor de geheele familie wakker was geworden en nog een uurtje rus teloos op jacht naar de slaap was gegaan, terwijl liet drama er naast gebeurde. In het huis van de hospita stond natuur lijk eveneens de geheele boel op stelten. Alle commensaals lagen te bibberen in hun bed, bij zichzelf overleggende of het moord, brand of inbraak eou zijn. De hospita is, naar Jere mias mededeelde, op het oogenblik nog ór var. de zenuwen en krijgt bijna een flauwte als ze een fietsbel hoort. De goedaardige politie-agcnt, die Jeremias zoo goedhartig göeden morgen wenschte moest eens welen, wat hij op zijn geweten heeft en dat, neen niet omdat er een fiets buiten stond, maar allen omdat er een slot op die fiets zat, zoodat hij hem niet kon nemen naar het bureau qn wij weer een bericht ivan drie regels zouden gehad hebben. Dit is het nachtelijk avontuur van Jere mias Pijpesteel en deszeifs hospita, alsmede van twee heele gezinnen. Ik behoef u n'.ei te zeggen, dat toen alles nog lang niet uitgebibberd was, Jeremias, deze bijzondere man, reeds lang weer zijn rechtvaardige slaap sliep en droomde zijn tuintje, waarin hij thans de knolletjes al rooien kon. Niets vermocht hem meer in zijn slaap tc storen. Zelfs het muggenbeetje jeukte niet meer. gestold en ter Koninklijke goedkeuring zul len worden opgezonden. Aan de orde was thans benoeming van een definitief bestuur. Gekozen werden: tot voor zitter dc heer Verkuilen en als overige be stuursleden, J. v. Egmond Jzn., H. v. Leeu wen, R. Wagter, K. Zandbergen, A..den Heijer Azn. en H. Wolthaus, terwijl uit de gemeente nog twee of drie personen zullen worden aangezocht als lid van den raad van commissarissen. Besloten werd de vereeniging de naam „Spinoza" te doen voeren. Met dank aan de opgekomen leden, cn hen opwekkende propaganda voor de ver eeniging te maken, sloot de voorzitter de vergadering. WADDINXVEEN EEN VREUGDEDAG. Op 21 Aug. zal het echtpaar M. Kolkman Brandt, wonende te Waddinxveen, den dag her ken, waarop het 50 jaar geleden in het huwe lijk trad. Als bijzonderheid lean worden gemeld, dat de zoon van K. dienzelfden dag *ijn 25-jarige «chtvereeniging herdenkt, terwijl een klein zoon dien dag in het huwelijk treedt. Wel een dag van vreugde. Bloemenveilingen p gezet. Kooplust was t i de vorige veilingen. F Inkale Vroege Tulpen, os van Dekema 7 40L ■sor 10; Witte Due Ma llant 3.25Chysolora oCuleur aCrdinal 6.3 llant Star 5.00; Gele D' ae Grisdelin 4.15; van d i S.10; Artus 3.60; Cui 4; Ibis 6.25; 6.45; Scarlet Due 3 5 TUINBOUW. De bloemkool is thans wel liet belangrijk sic artikel dat wordt aangevoerd. En de prijs hiervoor besteed zou ook loonend zijn, t het niet dat er zoovele slechte of beneden Grand Due 195: Gele Pr hoff 95; 'Elisabet middelmatige gewassen voorkomen. Er in den prijs ook een kleine stijging waar te nemen. Zoo bracht 1ste soort 1.1. Woensdag tot f 14.60 op, terwijl Vrijdag tot f 19 werd betaald. Maar van enkele perceelen komt weinig of niets terecht. Eigenheimers zijn laag in prijs. Tot hoogstens f 2 per haal van 50 K.G. Het is tot heden in dc tuinbouwbe drijven nog een droeve toestand. WONINGBOUWVEREEN. „SPINOZA". De Woninghouwvereeniging „Spinoza" al hier. hield een vergadering bij den heer II. Oostcr. Aanwezig waren 50 leden. De vergadering werd gepresideerd door den heer Verkuilen van Oegstgeest, terwijl nog aanwezig was de architect, de heer van der Heijden. De voorzitter, na met een kort woord de vergadering te hebben geopend, las daarna de Statuten, welke ongewijzigd werden vast- 7.05: Proserpine .95—6.15: Pride Dubbele Vroede Tulpen. V esoll 7.60; Eleetra 11.60; Mr each Blossom 7.05; Murillo rorum 7.80: Theeroos 4.95; ouronne d'Or 5.90; Rubra J lorla Mundl 400 p. m. 7.80; id. 300 8.608 80: ld Roi ndlfl 8.30; ld. 300 4.40; Mad. d( 7 25; Vlcto- 00 p. m. 3.60 ïlory of Lel. 6.60; Ba id. 'ndldum 15; Ci d'Or 128; Mi >ege Tulpi rood 25.70; ld. Prin: ,nt Star 135; Culp 4.05. Enk. pen. Peacli Blos. ?n 110: Thee 73; Mr. van isrplne 185: Ci van Ooster :0: Couleur Car- La Reine Max 101; 23: Rose Valk 100. l1k_XTV 130. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) De jaarvergadering der Chr. Werkgevers- vereeniging zal op 11 September te Utrecht worden gehouden. De heer Diemer en mr. dr. van Rhijn zullen spreken over: Pensioen, Vacantie en Kindertoeslag. Het douancbesluit voor de luchtvaart treedt 1 Nov. 1929 in werking. De opening van het clubhuis „Land In zicht" op Wieringen. Blz. 2. Het reclamecongres te Berlijn. (blz. 5.) De reis naar Spitsbergen (XI). (blz. 7.) 'n Felle brand verwoestte een meubelop slagplaats te Apeldoorn. Te Bergum verdronken een 3-jarig meisje en haar redder. (Blz. 9.) De Herstelconferentie Een auto-ongeluk te Geleen (L.) eischté een doode en twee ernstig gewonden. BUITENLAND (bldz. 2) De onderteekenaans van het Kellog-verdrag wordeh verwittigd van den aanval der Rus sen op China. China neemt oorlogsmaatregelen. Sovjet-Rusland koestert wantrouwen jegens de samenkomst der Baltische staten te Warschau. In Griekenland schijnen de monarchisten tegenover de Venizelisten terrein te verove- Het communistisch bankschandaal te Pa rijs zou politieke onthullingen kunnen ver oorzaken. WADIJINXVHEN. Ds. de Graaf, Laatste Nieuws. 106— 60; Will Corlnnd - 11 c.M. 110- Will. Pitt 105; Cb fissen, per K.G. Poëticus gewo. Phoenix 0.27; Ornnthus 0.30: G Pride of >t 123: id. ra Butt 53. n 0.30; Zll- olden Spur 0.36; Vlcto- GODSDIENSTOEFENINGEN Prof. Lengkeek, 10% u- Ds. Hylkema, DE HAAGSCHE CONFERENTIE 'T VOORSTEL DER VIER MOGENDHEDEN AFGEWEZEN. Doch voortzetting der conferentie. Naar wij vernomen is het vooretel van de de vier mogendheden (rankrijk, België, Ja pan en Italië) door dc Engelsohe delegatie niet aanvaard cn wordt het in de kringen der Engelsclie delegatie ook in het geheel niet aanvaardbaar geacht. Dit afwijzende antwoord is to middernacht aan elk der vier delegaties toegezonden. Eohter vernamen we tevens, dat het Engel sohe antwoord don weg tot nader onderhan delen niet afsluit. Minister Stresemann, die vanmorgen Snowdon bezocht, heeft zich dan ook uitge laten in den geest, dat van een afbreken der Conferentie nog geen sprake behoefde te zijn Vanmiddag zal Minister Snowden de Engelsohe en Amerikaansche pers een uit eenzetting geven van het Engelsohe stand- punk HET GEVAL VAN EN CEPHALITIS Men meldt ons uit Rotterdam: Naar wij vernemen is de encephalitispa- tiënt,, die in het ziekenhuis aan den Cool- singel alhier ter verpleging was opgenomen ;n 50jarige man aldaar aan de ge volgen overleden. DE WERELDTOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". nl den loop van den nacht was de „Graf Zeppelin" ter plaatse waar de Ob en de Ir- koetsk samenvloeien, koersend in O.Z.O. rich ting, teneinde gebruik te maken van de wind richting en de brandstof aan boord te spa- Russische vliegers deelden mee, dat de „Graf Zeppelin" op duizend meter hoogte vloog. i Zie. 6 u.D=. Boorsi KATWIJK - IIDF.HPORP Lel. 6 u. Ds. Rutgers. Ds. Lovinlc, v Grami- 1 Ds Mlndermai Hildei OEGSTGEEST Ds. Hoek, v. Amsterdai RMNSnunn VAf.KEXRURO trk. 10 u. Ds. Warners. 6 u. Ds. VOORSCHOTEN Ds. Erlnga. 6 rk. 10% u'. Ds. IToml MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Aug. Boter. oerenbotcr 1.851.90. Aangevoerd 78/8 1/16 vaten. Handel goed. Turf. Lange Turf 80.000 stuks. Prijzen ƒ8—9 er 100 stuks. LEIDEN, 16 Aug. (Velling) Bloemkool 3—16. orak. ƒ3. andijvie 0.40—1. «la 1—2. poen rabarber 1.50, selderij 1, pieterselie 8—10, per 100 kg. elen, 210U boi 2022, postelein 612, spins of York 60 es 40—80 c Statlece 7—15, a 7—16, Malva c„ Lilyputter 7—9 t 34. Gips 7—9. nden 0.500.66, i eenden 0.76—1.10, per stuk r i 40—60 c. per paar. leren 6.60—7.60 per 100 Kaas 42—48 c. per pond. UTRECHT, 16 Aug. (Groent eillng.) i rijzen: Rabarber 1- er 100 bos; kropsla ƒ0.802 3 komk. geel 0.50—3.60. Y' oode kool 4—8. flav. kool 4 :hlneesche kool 1—5 per l( )erbeien 61—149. dn 53—98, frambozen krulsbewej 9—16 pc (Veiling.) Kip- reiltng ■9.20. B per 100 pond; dri

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6