lliruror friitsriir (L'iHimiil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN VOORBIJGEGANE KANSEN Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending .7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai No 2823 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE N; Van 1 tot 5 regelst.17% Elke regel meer 0.22% Ingez. Mededeelingei. van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer .,0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer. lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen' lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers self toch zeker even grooten prijs als wy. In Duitschland is weer eens het is een periodiek verschijnsel een ge schrift verschenen, dat zich, met een beroep op allerlei, dat afgekeurd wordt, tegen de sociale verzekering kant. De cultureel zoo lioogstaande Grieken ken den zulk een instituut ook niet, zoo wordt o.a. geredeneerd, en waarom zouden wij er dan ook niet buiten kun nen? Men ziet: de domheid ontvangt zelfs een klassieken inslag. Maar daar mee verandert ze nog niet in wijsheid. Begrijpelijk is het, dat al wat ten on zent den dood gezworen heeft aan de sociale verzekering, op deze Duitsche publicatie afvliegt als een gier op het aas. Met de dolste oppervlakkigheid en klakkeloosheid wordt de absolute juist heid der afbrekende critiek aanvaard en dan is voor ons land de conclusie spoedig gereed tegen het „drijven van verzekeringsdwang". De vrijwillige verzekering wórdt daartegenover nog eens naar voren geschoven, hoewel iedereen weet, dat haar kansen ver beneden nul staan. Ook de lofprijzers er van zijn daarvan overtuigd. Hun eerlijk woord moet in dat licht worden bezien. Dan weet men ook meteen, wat de beschuldiging waard is als aan de anti-revolutionaire partij een overgaan op het revolutionaire spoor verweten wordt, toen zij voor de sociale verze kering koos, nadat de vrijwillige verze kering haar kansen hopeloos had doen voorbijgaan. We hebben eenigen tijd geleden het onjuiste en ongerijmde van deze be schuldiging aangetoond, i We zetten toen uiteen, dat de maat- sbhappij logisch de taak heeft de soci ale voorzieningen in het leven van den arbeid te treffen. Deze stelling is moeilijk voor betwis ting vatbaar. Maar die maatschappij moet dan tot het vervullen van haar taak beschikken over de noodige organen, zal de staat er practisch buiten kunnen blijven. Dr. Kuyper dacht zich terecht de verzekering als een stuk van de loonregeling. Hij wenschte in het ar beidscontract-de verplichte verzekering opgenomen te zien. Dat was dus regeling niet door den staat, maar via maatschappelijke orga nen. Kamers van Arbeid zouden dan de uitvoering en naleving der bepalingen van het arbeidscontract hebben te con troleeren en te waarborgen. Zoo was zijn gedachtengang reeds in 1878, teen hij een schema van een „Wetboek op den Arbeid" aangaf en in verband daarmee ook aandacht schonk aan de „invaliden van den arbeid". Hij begreep onder dien titel: zieken, ouden en invaliden. De overheid zou natuurlijk dit wetboek hebben uit te vaardigen, maar de toepassing zou nioi" van staatswege geschieden. De inhoud zou langs maatschappelijken weg zijn vastgesteld. Wie zoo denkt, kan het staatssocia lisme bestrijden en toch een sociale ver zekeringswet beoogen, die wel, om er te komen, evenals alle andere wetten, door de overheid moet worden gemaakt, maar verder door haar aan maatschap pelijke organen wordt overgelaten. Dr. Kuyper bedoelde juist de sociale verzekering van meet af uit handen van den staat te houden en de zorg voor ongevallen, ziekte, ouderdom, in validiteit en werkloosheid te doen rege len in den kring van den arbeid zelf, door patroons en arbeiders saam. Eerst daarna zouden al die bepalingen dooi den staat gesanctioneerd worden. Het is intusschen anders geloopen. De Kamers van Arbeid, die minister van der Kaay indertijd bracht, waren niet -• Kuyper er aan had willen zien opge dragen. Hij vergeleek ze niet ten on rechte bij „een dood paard aan een boom gebonden". Het zijn steeds sociale instrumenten van nul en geener waar de gebleven. Deze gang der politieke geschiedenis is voor een regeling der sociale verze kering „van onderop", waarvoor Dr. Kuyper van 1878—1895 heeft gepleit, noodlottig geweest. Z ij n methode was na de wet-van der Kaay op de Kamers van Arbeid niet meer te volgen. Men had het getij laten verloopen. De gedachte der vrijwillige verzeke ring heeft het niet kunnen winnen. In principe verschilde zij natuurlijk niet van de sociale verzekering. Het verschil schuilt meer in de methode. Misbruik is mogelijk zoowel bij de vrij willige als bij de sociale verzekering. Niet alleen de polis, maar ook het spaarbankboekje, zelfs de diaconale on dersteuning, kan in verleiding brengen ons het besef der goddelijke Voorzie nigheid en de erkenning van goddelijke leiding in het menschelijk leven te doen verslappen. Dan wordt, wat een zegen zou kunnen zijn, een vloek. Maar de oorzaak van dat kwaad schuilt meer in het menschelijk hart dan daarbuiten. Ongetwijfeld spreekt in de gedachte der vrijwillige verzekering iets sympa thieks ons toe en het kan daarom niet verwonderen, dat zij in onzen kring tot het laatst toe is verdedigd. Dat vrijwilligheidsbeginsel vond waarlyk niet alleen in ons land zijn warme lofredenaars. In Engeland en Duitschland is het eveneens krachtig verdedigd. Ja, ook in Duitschland, het land, dat alle andere landen voorging met een verplichte verzekering, welke daar echter door züiver staatssocialis tische beginselen werd geïnspireerd. In 1879 nog verscheen daar te lande een geestdriftig pleidooi voor vrijwil lige verzekering van de hand van den bekenden econoom Brentano. Noch ar beiders, noch werkgevers gaven er ech ter gehoor aan. In ons land verliep het met de vrij willige verzekering op analoge wijze. Vanuit „Partrimonium" werd onge veer een halve eeuw terug een actie op gezet voor een Pensioenverbond. Er is hard voor gewerkt, maar het denkbeeld kon geen wortel schieten in ons volks leven. Omstreeks dienzelfden tijd is ook pro paganda gemaakt voor de stichting van een „Algemeen Nederlandsch pensioen fonds voor werklieden" door een uitge breide commissie,waarin zitting had den ministers, commissarissen des Ko- nings, leden van de Eerste en de Twee de Kamer, burgemeesters en vele an dere mannen van naam en positie. Het Pensioenfonds werd gesticht, de onderneming bleek aan alle kanten vei lig, maar deelnemers kwamen niet op dagen. Enkele jaren later deed men van werkgeverszijde nogmaals een poging om de vrijwillige verzekering op gang te brengen. Er werd een „Werkgevers- bond" opgericht, waarvan de leden zich verbonden om minstens drie stuivers per week te storten voor de premie van iederen werkman, die zich wilde verze keren voor een pensioen van minstens drie gulden wekelijks op 60-jarigen leef tijd ingaande. Een aanlokkelijk aanbod was dit ongetwijfeld. Maar ook nu kwa men geen gegadigden opdagen. De sombere historie ware te vervol gen. Men kan echter gaan waar men wil, doch vindt overal hetzelfde droeve fiasco voor de gedachte der vrijwillige verzekering. In Frankrijk is het nog geprobeerd met een gemengd stelsel: particulier initiatief met financieelen steun van staatswege. Men begon er reeds in 1850 mee, maar de werklieden lieten het spaarinstituut links liggen. Alleen kleine kapitalistjes maakten er gebruik van, omdat ze er een veilige geldbeleg ging in zagen. Financieel bleek deze re geling niet te handhaven. Zij moest worden geliquideerd. Het vrijwiliig- heidsbeginsel faalde ook hier en in 1894 werd voor de mijnwerkers de eerste stap gedaan op den weg der verplichte verzekering, welke regeling later alge meen is gemaakt. Soortgelijke ervaring werd opgedaan in Engeland, in Italië en ook.in België, waar aanvankelijk het stelsel der ge subsidieerde vrijheid wortel scheen te zullen schieten. België liet in 1913 zijn lijfrentestelsel los en ging over tot de sociale verzeke ring. Wie dit breede veld door heel Europa overziet, moet uit de feiten tot de er kenning komen: de vrijwillige verzeke ring heeft in geen enkel land levensvat baarheid kunnen verkrijgen, haar kan sen zijn onherroepelijk voorbijgegaan. Het rad der historie valt niet terug te draaien. In de historische feiten vindt men de oorzaak, dat de vlag der vrijwillige ver- I zekering ten slotte van het laatste bas- I +;-t» omlaag moest en velen noodge dwongen met een stelsel van ver plichte verzekering moesten meegaan ter bestrijding van ernstigen maat schappelijken nood. OmdaJ alle uitzicht eraan was ontno men, heeft ook de anti-rev. partij zich moeten schikken in een methode van regeling, welke op zichzelf niet de meest gewenschte werd geacht. Maar steeds is zij er op bedacht geweest om niet als doel uit het oog te verliezen, dat in de toekomst de georganiseerde maatschap pij het werk zou kunnen overnemen. Zoo en niet anders is, wat de anti- rev. partij betreft, de gang van zaken met de sociale verzekering geweest. Zy heeft op dit gebied van staatssocialisme nooit iets willen weten. Reeds in eersten aanleg is het bedoelen geweest om den" staat er buiten te houden. Toen later we herhalen het een, andere methode van opzet onontkoom-" baar.bleek, is steeds volgehouden, dat de staat met zijn optreden in deze aan gelegenheid niet zijn primaire taak ver vulde, maar slechts secundair had op te treden met de intentie om het. werk eens over te geven aan de maatschappij, die aanvankelijk in gebreke was, maar zich op het aanvaarden van de verzuimde taak had voor te bereiden. Geleidelijk beginnen zich nu de lijnen af te teekenen, die doen zien hoe juist de oorspronkelijke idee van Dr. Kuyper was. Er is een neiging om zich van den staat als uitvoerder der sociale verzeke ring af te keeren en in het maatschap pelijk leven die organen in het leven te roepen en te benutten, welke den staat op den duur zullen kunnen ontlasten van zijn niet-rechtstreeksche taak, maar die over te laten aan een goed functio- neerende bedrijfsorganisatie, die aan een eigen wet van den Arbeid gebon den is. HET NIEUWE KABINET Het zal voor alle vrienden van den School raad eert aangename verrassing zijn geweest;' toen ze hoorden, dat Mr. J. Terpstra, de be kwame en actieve secretaris van den School- raad, in het extra-parlementaire kabinet zal optreden als Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; aldus J. L.(cns) in „de School met den Bijbel". Een aangename verrassing, want: „Wie met hem persoonlijk kennis maak te, zijn hulp inriep, zijn adviezen inwon, kreeg den indruk van de bescheiden, maar toch welbewuste zekerheid, waar mee hij zijn weg Rins- Hij kent de wet, hij kent de school. Zoowel de lagere als ds middelbare. Hoe veel moeilijkheden heeft hij niet helpen oplossen. Bij hoeveel „kwesties" is hij het niet geweest, die een weg tot beslechting ervan wist te wijzen. Hij zal een eigen weg leunnen gaan." Met behoud van de onderwijsvrijheid en de financieele gelijkstelling verwacht de schrijver van hem: Consolidatie van wat we sedert 1920 hebben, en technische herziening van die wettelijke bepalingen, welke het sterkst hebben bijgedragen, om het aantal kwes ties, moeilijkheden en conflicten noodc- loos te vergrooten. En dan is er nog wat: de cffenciency bij het onderwijs. Nu gevoel ik voor elke bozuiniging, die noch het onderwijs verslechtert, noch de positie van den onderwijzer aantast. En ik geloof, dat er in dit opzicht nog wel een en ander te doen is. We differentieeren het onderwijs na het 12de jaar sterk. De vraag zal onder het oog gezien moeten worden of het niet te sterk is. Zevende leerjaar, 1ste klas ulo, 1ste klas kopschool, ambachts- en andere nij verheidsscholen, H.B.S., Gymnasium en zoo meer, werpen zich alle op de leerlin gen, die de eerste zes leerjaren hebben doorloopen. Voor een belangrijk deel der leervak ken loopt het onderwijs in die verschil lende inrichtingen parallel. De schrijver acht gezonde concentratie ïogelijk. En voorts zegt hij zijn wensch over de benoemingen. Ik donk hierbij vooral aan de commis sie voor de z.g. hulpacte, waarin het pro testantsch-christeliik deel der onderwij zers nog maar slecht vertegenwoordigd is. Volgens liet katholiek Schoolblad heeft minister Waszink aan den achterstand on dit gebied voor de Roomschen een eind gemaakt. Voor de Christelijke School is hier nog wel wat goed te maken. Al verwachten we met recht van dezen Minister, dat hij allereerst zal zijn de man voor het geheel. Dat neemt niet weg, dat we meenen, cp speciale wenschcn de aandacht te mogen vestigen. Hij heeft een te juist begrip van wat wij zelf van de vrijheid verwachten, en wat we dus zeker zelf aan anderen moeten laten of geven. dan dat we voor een enghartig partijbe wind zouden behoeven te vrcczen. OFFICIEELE BERICHTEN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Bij Kon. besluit is Jhr. Mr. E. F. M. J. "Michiels van Verduynen, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, op zijn verzoek in disponibiliteit ge steld; is Mr. E. N. van Kleffens, referendaris aai. het Departement van Buitenlandsche Zaken, bevorderd tot administrateur. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot referenda ris der P. T. T. J. Chr. Smid, thans referen daris 2e kl. en bij beschikking van den darecteur-generaal der P. T. T. is hij aan gewezen als adjunct-inspecteur der P. T. T. te Dordrecht. VISSCHEN MET DEN ZEGEN. Gesloten tijd eindigt 18 Augustus. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschcn met de vischzegen in: 1. de Drent- sche Hoofdvaart, 2. Het Mcppelerdiep. 3. de Dedemsvaart met de daaraan gelegen wij ken, 4. het Lichtmiskanaal, 5. de Luther- Iloofdwijk, met daarbij bchoorende wijken. G. het Coevorder-Vechtkanaal met daarbij behoorende afvoerkanaal, 7. de Kleine of Coevorder vecht, 8. het Apeldoornschc Ka naal in 1929 zal eindigen op 18 Augustus. HOFBERICHT. Naar wij vernemen, is de Minister van Staat, de heer A. W. F. Idenburg, dezer dagen de gast van H. M. de Koningin on Het Loo. TELLING VAN HET VERKEER In verband met een doelmatige uitvoering van het rijkswegenplan en van de provin ciale wegenplannen heeft de minister van waterstaat bepaald, dat op zeven niet-ach- tereenvolgcnde dagen in liet gehcele land een telling van het verkeer zal plaats heb ben, zoowel op de op het rijkswegcnplan voorkomende provinciale rijkswegen, als op de op de provinciale wegenplannen voorko mende provinciale wegen. Deze telling zal worden gehouden op Zon dag 18 Augustus, Dinsdag 27 Augustus, Za; terdag 7 September, Donderdag 12 Septem ber, Woensdag 18 September, Maandag 14 October en Vrijdag 18 October. De telling zal betreffen alle verkeer over wegen, dus niet alleen alle soorten rij- en voertuigen, doch ook wielrijders, voetgan gers en los vee. Op genoemde data zullen op verschillende punten van de wegen van des voormiddags 6 tot des namiddags 8 uur personen gepos teerd zijn, die op staten aantcekening hou den van het hun passeerende verkeer uit heide richtingen. Deze staten moeten na af loop van eiken tellingsdag worden toegezon den aan den opzichter van den waterstaat in hun ressort. LUCHTVAART DOUANE-VOORSCHRIFTEN. 1 November a.s. in werking. De minister van Financiën brengt het vol gende Ier algemeene kennis: Het Douane-besluit voor de Luchtvaart en de ter uitvoering daarvan gegeven voor schriften treden in werking met ingang van 1 November 1929. Als voor de toepassing van voornoemd be sluit buiten aanmerking blijvende goederen zijn, voor zoover het geen goudzendingen be treft, ingevolge art. 2 daarvan aangewezen bij invoer: alle niet onder ecnig invoerver bod of -beperking vallende van belasting vrijgestelde goederen en bij uitvoer: alle niet onder ecnig uitvoerverbod of -beperking val lende van statistiekrecht vrijgestelde goede ren. Desgevraagd moeten belanghebbenden deze goederen wel aangeven en aanwijzen en dienen zij aan te toonen, dat aan de voor waarden van vrijstelling wordt voldaan. Verdere inlichtingen te dezer zake zijn des- gewenscht te bekomen bij de inspecteurs der invoerrechten. POSTERIJEN RAMING EN OPBRENGST OVER JULL De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Juli 1929 opgebracht resp. f 4.G7S.57G, f 695.887 en f 5.315.477, tegen f 4.413.337, f 665.918 en f 5.181.961 over dezelfde maand van het vo rige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste 7 maanden van 1929 resp. f 28.062.299. f 4.483.393 en f 17.593.77S tegen f 28..016.568. f 4.3355.501 en f 16.482.437 in 1928. terwijl «Ie raming over de eerste 7 maanden van 1929 beliep resp. f 27.517.138, f 4.197-958 en f 13.758.150. Invoering van telefooncode-adresscn. Ter voldoening aan daaromtrent kenbaar gemaakle wenschen, zullen met ingang van 19 Augustus a.s. telefooncod-e-adressen in den Radio-telefoondienst met Ned.-Indic worden ingevoerd. De code-adressen, welke voor Nederland door het kantoor Amsterdam worden vast gesteld, worden door genoemd kantoor per uitgesteld Megram aan het kantoor Ban doeng medegèdeelJ. De kosten van dit telegram worden den aanvrager in rekening gebracht; verdere kosten zijn voor deze adressen voorloopig niet verschuldigd. Nadere inlichtingen kunnen worden ge vraagd aan het kantoor Amsterdam of aan het hoofdbureau 5e afdeeling B. EEN NOODZAKELIJKE RECTIFICATIE In het korte overzicht over het Jaarver slag van bovengenoemde vereeniging komt een hinderlijke verschrijving voor, waarvoor we gaarne amende honorable doen. We verwarden Ds. A. M. Donner, bestuurs lid der Vereeniging, wiens welgelijkend por tret in het verslag is opgenomen en die 20 Mei 1929 zeventig jaar werd, met wijlen Ds. J. H. Donner J.Hzn., die geestelijk verzorger van het Chr. Krankzinnigengesticht „Vrede rust" te Bergen op Zoom was. De naamsgelijkheid en de arbeid van bei den op eenzelfde terrein der Christelijke barmhartigheid, gevoegd bij de haast, was oorzaak der fout, Ds. A. M. Donner, wiens openingsrede van „Vogelenzang" we in 't laatst van 't vorig jaar nog aanhoorden, verkeerde toen en nu, Gode zij dank, nog in goede gezondheid, ter wijl hij op 20 Mei 1929 juist 25 jaar bestuurs lid der Vereeniging was. DIRECTEU7" P.T.T. GEEN SPREEKUUR. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie is verhinderd op Vrijdag 23 Aug. a.s. zijn gewone.wekelijksche spreekuur te houden. INVOER VAN PLANTEN IN AMERIKA WEGRUIMING DER MOEILIJKHEDEN. Men meldt uit Amerikaansche kweekers kringen: Op de jaarlijksehe conferentie van Ame rikaansche kweekers, te Boston gehouden, heeft Dr. Gilbert, een der leidende rege ringsambtenaren. de mededeeling gedaan, ■dat het hem niets zou verwonderen als bin nen eenige jaren de kwestie der quarantaine voor planion geheel veranderd zou zijn, zoo niet geheel opgeheven. Deze uitlating wijst er dus op, dat binnen afzien haren tijd de moeilijkheden waarmede de Hollandsche kweekers bij export naar Amerika te kampen hebben, uit den weg zullen zijn geruimd. CLUBHUIS ZUIDERZEEWERKEN Men schrijft ons: Het comité „Land in Zicht", dat reeds sedert Juni 1928 zijn werkzaamheden tot geestelijke verzorging der Zuiderzeewcrkers had aangevangen, zag Woensdag een lang gekoesterde wensch in vervulling gaan, nl de opening van het clubhuis „Land in Zicht' In dit gezellig ingericht gebouw met zijn ruime conversatiezaal waar een leestafel voorziet in de behoefte aan lectuur en een klein vergaderzaaltje, wordt thans van Herv. zijde op uitnemende wijze gelegenheid geboden voor ontspanning en geestelijken arbeid. De voorzitter van het comité, Mr. C. R Star Numan, opende de druk bezochte sa menkomst, waarhij hij de aanwezigen har telijk welkom heette, en in het bijzonder Ir. Ringeling en Ir. Hupkcs van der Eist, als vertegenwoordigers der directie der Zuider zeewerken, hoofd-ingenieur Ringers, direc teur van de M.U.Z. en den heer Winter, theol. eand. werkzaam bij het Geref. tehuis voor Zuiderzecwerkers. voor hun blijken van belangstelling dankte. Tevens dankte hij den heer Ringers, architect te Alkmaar, die als lid van het comité een groot andeel had in het tot stand komen van het gebouw. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan Ds. IJ. Stelma te Tzum, die voorging in gebed en daarna een feestrede hield naar aanleiding van Spreuken 18 vs. 10 en 11. Daar op opende de voorzitter officieel het gebouw. Enkele aanwezigen spraken een kort woord van gelukwensch. De heer Boensma, die op dezen avond de finitief van het werk afscheid nam, werd achterenvolgens togesproken door den heer Star Numan, namens het comité en door den heer Lofvers mot wien hij geruimen tijd in dezen evangelischen arbeid samenwerkte. Laatstgenoemde vond tevens gelegenheid con woord van welkom te spreken tot den heer R. C. Frank, zijn nieuwen collega. CHRISTELIJKE WERKGEVERSVEREENIGING Op 11 September a.s. Dooi verschillende omstandigheden zal de Jaarvergadering dit jaar niet te Groningen kunnen plaats hebben, zqoals in het laa'sle nummer van de „Meded'eelingen" werd be richt. De vergadering is thans gesteld op Woens dag 11 September a.s. in het Jaarbeursge bouw te Utrecht. Het voorloopige programma luidt als volgt: 11—1 uur: Huishoudelijke vergadering 12 uur: Lunch in het Jaarbeursgebouw 2—4 uur: Middagvergadering. Sprekers de heeren H. Diemer en Mr. Dr. A, A. van Rhijn. Onderwerp: Drie vragen van dezen tijd: Pen sioen. Vacantie en Kindertoeslag. 45 uur: Gemeenschappelijk Jaarbeurs bezoek. 56 uur: Autotocht naar Zeist en reünie 6 uur: Gemeenschappelijke maaltijd te Zeist, Het volledig programma wordt tijdig toe gezonden. De Commissie van Voorbereiding te Utrecht en te Zeist zal gaarne zien, dat zoo veel mogelijk leden ter vergadering komen en dat allen, die ter vergadering komen, den avond in Zeist zullen doorbrengen. Gratis Jaarbcursbezoek. Aan bovenstaand bericht kan nog worden toegevoegd, dr.t aan bezoekers der jaarver gadering een gratis toegangsbewijs voor Ie Jaarbeurs zal worden verstrekt. Na het bezoek kan men in hel Jaarbeurs gebouw tegen vertoon van dat bewijs een spoorkaartje voor de terugreis met 50 pet reductie koopen. MINISTER REYMER EN JHR. ROELL BIJ DE N.S.F. Vrijdagmiddag hebben Mr. P. J. Reyjner, de nieuwe Minister van Waterstaat, en Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, commissaris der Koningin in Noord-Holland, een bezoek gebracht aan de Nederl. Seintoestellcn Fabriek (N.S.F. Radio) te Hilversum. TEVREDENHEIDSBETUIGING Blijkens mededeeling in het „Algemeen Politieblad" heeft de Minister van Justitie zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den heer W. J. Buchner, hoofdagent van politie te Gorinchem, tevens onbezoldigd Rijksveld wachter, wegens bijzondere plichtsbetrach ting, beleid en volharding bij het opsporen van een belangrijken diefstal. TWEEDAAGSCH NATIONAAL CONCOURS De uitslagen. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Naaldwijksch Mannenkoor heeft te Naaldwijk een tweedaagsch Nationaal Con cours van Muziek- en Zangvereenigingen plaats gehad. De uitslagen hiervan luiden als volgt: 4e afdeeling Fanfare: „Door hulp tot stand gebracht" te Berkenwoude le prijs m. 308 punten. Dameskoor „Frans Abt" te Den Haag le prijs m. 305 punten. Afd. Uitmuntendheid: Gemengd Koor „Zanglust" te Ameide 3e prijs m. 235 punten. Superieure Afd. Fanfare: „Crescendo" te Krimpen a. d. Lek 3e prijs m. 244 punten. 2e Afd. Dubbel Mannenkwartet: „Semper Florens" fe Den Haag 2e prijs m. 270 punten. le Afd. Harmonie: „Patrimonium's Har monie" te Den Haag 2e prijs met 272 punten. 3e Afd. Fanfarie: „Ido's Fanfare" te H.- Ido-Amhaeht 2e prijs m. 291 punten. Afd. Uitmuntendheid: Gem. Koor „Hallo- lujah" te Tienhoven 3c prijs m. 221 punten. •ie Afd. Harmonie: T.A.V.F..N.U. te Loos duinen le prijs m. 305 punten. le Afd. Mannenkoor: „Zanglust" te Slie- dreelit 3e prijs m. 224 punten. 2e Afd. Harmonie: „Juliana" te Monster le prijs m. 300 punten. 2e Afd. Harmonie: „E. M. N." te Naaldwijk (gem. Naaldwijk) 3e prijs m. 230 punten. 2e Afd. Gern. Koor: „Harmonie", Naald wijk. 2e- prijs m. 293 punten. le Afd. Mannonkoort: „Linschoten's Man nenkoor" 3e prijs m. 254 punten. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: „Fanfare- corps „Symphonie" te Hoog Blokland 3e prijs m. 227 punten. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: „Crescen do" te Naaldwijk 2e prijs m. 2GI punten. le Afd. Harmonie: „Eu'erpe", Maasland, 3e prijs m. 247 punten. Afd. Superieur Gem. Koor: „Concordia" te 's-Gravenzande le prijs m. 312 punten. De directeursprijs werd toegekend voor Muziek aan den heer W. Grebel te Naaldwijk en voor Zang aan den heer G .C. Wilmink te Den Haag. Uit Oost-lndie. Uit Batavia (Aneta) wordt gemeld: Een geheel nieuw gebouwd vliegtuig van de K. N. I. L. M., waarin ook de directeur van de Mij. Nieuwenhuis, benevens een vertegenwoordiger van 't persbureau Aneta hadden plaats genomen, maakte een vlucht van Batavia naar Palembang. Het toeslel, dat om half S van het vlieg- eld Tjililitan te Meester Cnmelis vertrok, was reeds om even over 11 boven de stad Palembang, om een kwartier later vlot op het vliegveld te landen. De.'.e vlucht moet als een voorlooper wor den beschouwd van een geregolden vlieg- dienst tusschen Batavia en Palembang v.v. Het vliegtuig werd op het vliegveld door een groot aantal belangstellenden opge wacht. Op het terrein waren aanwezig de resi dent van Palembang. de heer H. E. K. Ezer- mann, alsmede verschillende andere auto riteiten. Kort na de landing sprak de agent van de K. N. I. L. M. de aanwezigen toe. LASTIGE ELEMENTEN. Uit het gemeentehuis gesleurd. Toen in den gemeenteraad van Hoogkerk (Gr.) het voorstel aan de orde kwam om het reglement van orde aan te vullen met een bepaling volgens welke een lid dat door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, het verbljjf in het gemeentehuis wordt ontzegd, protesteerde de communist Hoiting daartegen in zulke hefti-ze bewooi- dingen dat de raad besloot hem het woerd te ontnemen. Op het geschreeuw verzamelde zich een menschenmenigte voor 't gebouw. Hoiting zette echter zyn oppositie met kracht voort zoodat de voorzitter zich genoodzaakt zag het artikel toen het was aangenomen, direct in toepassing te brengen. De voorzitter verzocht de marechaussee hem te doer ver- wijdeern, en zoo gebeurde het. dat hij op handige manier de zaal werd uitgesleurd rn op straat terechtkwam wat hem een flinke scheur m zyn jas kostte. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In de Middachter Allée reed de fruit koopman Altena uit De Steeg 's avonds met zijn handwagen, toen hij blijkbaar verblind door de lichten van een auto. door dit voer tuig werd overreden. Hij \v«- onmiddellijk dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1