BUITENLAND. RECLAME! DE GROOTE KEURVORST EN DE HOLLANDSCHE CULTUUR VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1929 EERSTE Rt AD PAG. DE WERELDTOCHT VAN DE ..GRAF ZEPPELIN" TUSSCHEN TWEE WERELDDEELEN. Verschillende bladen weten mee te dcclen, dat een groot Spaansch bankiertconeortium besloten heeft de „Graf Zeppelin" na het volbrengen van de wereldvlucht aan te kou pen. Het ligt in de bedoeling een geregelde dienst tusschen Sevilla en Buenos Aires in te stellen. Er zijn reeds onderhandelingen over den aankoopprijs geopend. Het vertrek uit Friedrichshafcn is uiterst moeilijk ge weest en het luchtschip had bijna een radio mast geraakt. Uit Dantzig wordt gemeld d.d. 15 Aug.: De „Graf Zeppelin" verscheen om 2.55 's mid dags boven de stad, onder sirenen-gehuil der stoomschepen in de haven. Het luchtschip beschreef een boog en ko erste daarop O.N.O. Uit Koningsbergen wordt gemeld d.d. 15 Aug.: Een paar minuten vóór vier kwam de Zeppelin hier over heeil. Het luchtschip koerste daarna O. Uti Riga wordt gemeld d.d. 15 Aug.: De „Graf Zeppelin" in vanavond om 8.10 u. M. F- tijd bo\ en de 40 K M. ten O. van Dünabong aan de Düna gelogen stad Kres- lawka gevlogen en bevond zich tien minuten later over de Loi'-andsch-Russische grens. Dc Hamburg—Amerikalijn deelt dato he den mee, dat dc „Graf Zeppelin" zich 's nachts te 1.05 (M.E.T.) boven Wysjiïi Wo- lotsjek in het gouvernement Twer bevond. Aan booi-d was alles wel. Dr. Eckener heeft dus blijkbaar zijn plan om Moskou aan te doen inderdaad moeten opgeven. Wysjni Woiotsjek ligt ongeveer 300 K.M. ten N.W. van Moskou. Uit Kowno wordt 'gemeld: Dr. Eckenor heeft tegen middernacht in een radiogram meegedeeld, dat het luchtschip wegens on- Sunstige weersgesteldheid zijn koers veran- e ren moest en denkelijk Moskou ui at zou «andoen. Volgens de laatste berichten uit Moskou nadert de „Graf Zeppelin" het Oeralgebcrgte. Ongeveer in het midden zal deae bergketen overgevlogen worden. Te Moskou werd bekend gemaakt, dat het luchtschip niet boven Moskou zou komen. DE OPSTAND IN VENEZUELA HET GEHEIMZINNIGE VAARTUIG. In strijd met de mededeelingen der Vene- solaanschc regeering wondt gemeld, dat do. gevochten tusschen regeeringsiroepen en op standelingen langs de geheele Venezo- laansch—Columbiaansche grens en op vele plaatsen in het binnenland van Zuid-Ve- nezuela nog voortduren. Eveneens in strijd met de officieelo mede deelingen der regeering van Venezuela schijnen de opstandelingen verre van vol slagen te zijn. verschillende successen to boeken te hebben gehad. Zoo moesten dc regeeringstroepen Barquisimcto ontruimen «n hebben do opstandelingen Guanta en Maturin veroverd. Te Caracas is een groot aantal burgers, dat met de opstandelingen sympathiseert, gearresteerd. Een telegram uit Trinidad meldt, dat do beweging tegen de Venozolaansche regee ring van veel groot-er. bcteekonjs is dan de/,? het wil doen voorkomen. .In dit telegram wordt tevens medegedeeld, dat de opstande lingen over onbegrensde middelen beschik ken, die uit Europa en uit Zuid-Amerika afkomstig zijn. De revolutionairen beschikken over ver scheiden schepen en over vijf vliegtuigen-, terwijl de revolutionaire bevelhebbers op vele plaatsen en er sterk" troepenmachten de beschikking hebben en bevolking, ook op plaatsen, ivaar de règeering het bewind in handen heeft, een nauwelijks verholen sym pathie voor de opstandelingen koestert Uit Trinidad wordt gemeld, dat liet. Duit- sche s.s. „Falke" te Port of Spain is geland. De officieren, die met het beleid van den kapitein nogal ontevreden schijnen te zijn, deelden mede. dat de „Falke" van Hamburg naar een Poolsche haven, waarschijnlijk Odingen, moest vertrekken om 125 Venezo laansche opstandelingen aan boord te nemen Van de Oostzee ging de reis toen naar Zuid-Amerika, naar de Venezolaansche kusi. waar wederom 200 opstandelingen aan boord genomen werden. Met de revolver in de vuist werden de officieren en manschappen van de „Falke" toen gedwongen dc opstandelin gen te Cumana aan land te zetten, waarbij deze door de regeeringstroepen werden aan gevallen. Tijdens het gevecht werd de derde officier van de „Falke" door een kogel ge troffen en gedood. EEN SPOORWEGRAMP IN POLEN. Bij Lods in Polen vlogen een goederen trein en een z.g. gemengde trein, waarin een uit vier wagons bestaand militair transport op elkaar in. De ruïnes der beide locomotie ven en wagons boden een onbeschrijfelijkcn aanblik. Bij het reddingswerk werden de lijken van vijf soldaten en twee spoorweg- lieden gevonden. Twaalf soldaten waren zwaar gewond, terwijl de overigen totaal verbijsterd op- de plaats des onhoils rond liepen. De wissel wachter, aan wiens schuld het ongeval te wijten is, werd gearresteerd. Het aantal dooden, aldus een later bericht is gestegen tot 9 en dat der gewonden tot 27. Drie locomotieven en 20 wagons werden geheel vernield. EEN HONGAARSCHE BLAUWBAARD In een Roomeensche gevangenis is een Hongaar onder een valschen naam ontdekt, die negen vrouwen moet hebben vermoord. /Van onzen Duitschen correspondent). Men beweert, dat Duitschland voor een eer aanzienlijk bedrog van Amerika het recht lieefi afgekocht, om 't reclame con gres, dat op 't oogenblik hier wordt gehou den, voor Berlijn te verwerven. Hoo dit zij, Berlijn komt er goed bij af, want nog zel en maakte ik een tentoonstelling mee. elke zulk een sterke belangstelling van 't buitenland wist te veroveren. Reeds bij ile voorbezichtiging, toen lang nog niet alles gereed was, kreeg ik den indruk: hier hebben we met iets aparts, iets heel bijzonders te doen Het begrip reclame in den loop der tij den, de groei eener macht, die de wereld op elk cultureel gebied met den dag al meer en meer beheerscht, het toenemend streven» om op een voorname, artistieke wijze voor een bepaald ding de belangstel ling van het groote publiek te winnen. Op een bepaald gebied, dot wil niet slpchta zeggen: in de handelswereld, want ook daarbuiten in de wereld van politiek, kunst en wetenschap kan men allang niet meer buiten reclame. In Nederland dacht men daar nog lang niet zoo over, toen andere landon reeds deninieuwen weg insloegen. Ik sprak een Amerikaan, die tijdens het Haagsche con gres allerlei indrukken bij ons opdeed. Hel meest amusant vond hij het tekort aan re clamezin, dot hij overal had vastgesteld Hier valt uus, volgens zijn opvatting, voor ons nog veel te leeren. Ook al kan men een zekere gereserveerdheid, terughou dendheid in den Nederlandschen volks aard w.aardeeren, toch komt 't er vooral in commercieel?, kringen op aan, dat men door weloverlegde reclame de belangstel ling van anderen weet te winnen. De gunst van 't publiek wil gewonnen zijn. En om die te winnen, heeft Berlijn niets ongedaan gelaten. Reeds bij uw eer ste bezoek aan den Kaiserdamm doet ge dien sympathieken indruk op: een oud- Duitseh stadje binnen, smalle geveltjes, lage deuren, sierlijke balkons-, en op 't pitoreske marktplein vond onder de voor treffelijke leiding van den voormaligen rijkskanselier Dr. Luther {die juist den laatstcn tijd ook op commercieel gebied weer sterk op den voorgrond treedt de oHicieele opening plaats. Pruiscn's minis ter voor handel èn industrie, Dr. Schreiber, zijn collega voor de posterijen, Dr. Schiit- zel, de voorzitter van het reclameverband, Max Riesebrodt, professor Frentzel, die het artistieke deel der onderneming leidde, lord Riddels voor Engeland, C. Young- green voor Amerika, Charles Maillord voor Frankrijk zij allen brachten dit merkwaardig' resultaat van Duitschen on dernemingsgeest in samenhang met de Haagsche conferentie, spraken de verwach ting uit, dat men daarginds alles zal doen, om Duitschland eindelijk weer absolute vrijheid van beweging in 't eigen land te hergeven! Reeds eerder uitte ik tijdens diens kanse lierschap mijn bijzondere waardeering voor Dr. Luther. Bij een ontvangst in de groote vonkhall luisterde ik den volgenden avond naar zijn uiteenzettingen over de bedoeling van congres en tentoonstelling en maakte 't met ingenomenheid mee, dat hij zijn toe spraak achtereenvolgens in 't Duitsch, En- gelsch en Fransch vlot weergaf. Een sterk staaltje van zijn diplomatieken takt. Zelfs Strcsemann, ondanks zijn drukke werkzaamheden in de residentie, liet een groet naar Berlijn zenden en noemt in zijn schrijven de „reclame den sluetel -tot den welstand der'Wereld". Men gaat terug tot in den tijd dpr Grieken en Romeinen, laat zien hoe de gedachte der reclame niet een voortbrengsel is van de 20c eeuw, bewijst door vergelijking, dat de nieuwste snufjes van onzen tijd, yaalc niet veel meer zijn dan een aanvullende co t.ie van producten uit de 19e eeuw. Ge kunt den Fransrhen geest met dien van Enge land en Nederland vergelijken en wij komen er lang niet kwaad bij af, speciaal op t ge bied der karikatuur. Elke bezoeker vindt hier wat van zijn ga de. De verzorging der etalage noemt een be langrijke plaats in, niet minder de belang rijkheid der annonce en op het gebied der journalistiek wedijveren Mosse, Ullstein en Scherl met elkander. Maar ook groote pers- bureaux uit Keulen, Hamburg, Dresden, Frankfort e.o. zijn hier keurig veriegen- dlgd. Ook al draagt deze expositie een gansch ander karakter dan dc Keulsche Pressa waar 't voor alles om dc journalistieke zijde van 't bedrijf ging toch wordt men vaak aan de Pressa herinnerd. WIE DEN VREDE WIL Hos Rusland zich versterkt aan de Finsche Golf. In Finland ziet men nu juist niet met ge rustheid, hoe Rusland steeds dooi-gaat ver sterkingen aan te leggen bij de Finsche grens. Reeds eer zijn versterkingswerken aangelegd in het gebied rond dc Finsche Golf bij het spoorwegstation Valkensaari, waar een vestinggordel van tien K.M. breed te tot stand werd gebracht. Thans concentreeien zich de vestingwer ken in het 30 K.M. breedc gebied aan liet Ladogameer. Er zijn reeds sedert den win ter 2500 man roodc troepen werkzaam. De bedoeling is langs dc Finsche grens een vestinggordel tc vormen, die zich uitstrekt over de geheele landtong, welke aan do zijde door dc Finsche Golf en aan de dere zij door het Ladogameer begrensd wordt TER NAVOLGING. In Baden (Duitschland) is het coupooren (staart.kort.en) van paarden van 1 April 1930 af bij de wet verboden. Een maatregel, welke zeker navolging verdient. MUITERIJ OP FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN „DE HAND IN EIGEN BOEZEM" In de Spaansche haven Ferrol sloeg de be manning van het Fransche oorlogsschip „Gethary" aan het muiten. Dc stomdronken kerels wierpen zich op don kapitein en den tweeden officier. Eerstgenoemde werd over boord geworpen, doch wist zwemmende den wal te bereiken. n afdeeling havenpolitie en karabiniers leverden ccn geregeld gevecht met de ben de, welke oveiTiiand en aan den ketting gelegd werd. Een krijgsraad zal over de muiters oordeel vellen. Volgens een communistisch blad moet aan boord van den Frauschon kruiser „Waldeck Rousseau", die enkele weken geleden naar bet verre Oosten is vertrokken, muiterij zijn uitgebroken, daar aan boord een epidemie heerscht en de bemanning zich over de slechte verpleging beklaagde. Er moeten 32 sterfgevallen aan hoord zij.i voorgekomen, waarvan cr 19 aan dc epide mie te wijten zijn. DRIJVENDE VLIEGVELDEN Men hoopt in Aug. van het volgend jaar gereed te komen niet de eerste drijvende vliegvelden in den Atlantischen Oceaan. Deze vliegvelden worden drijvende eilanden gelijk 350 meter lengte en 120 meter breedte, met een landingsplaats welke 20 meter bo den zeespiegel komt te liggen. Op deze drijvende vliegvelden komen loodsen en werk plaatsen, benevens logementen en hotels. Licht- en brulboeien worden rond de drijven de vliegvelden gelegd. OP EEN SLECHT PAD. Voor de kinderrechtbank van Uxbridge _jn voorstadje van Londen, stond een 12-ja- rige jongen terecht, die getracht heeft trein te doen ontsporen. De maclcnist ontdek te op de rails een plank, een leren bus en ij zei-draad en meende dat zeer goed een ern- ftig ongeluk veroorzaakt had kunnen worden Bij zijn verhoor had de jongen die drie maanden padvinder was, verklaard, dat hy voor de grap het stuk hout op óe rails had gelegd. Op de vraag of hij eiken dag een goede daad had verricht antwoordde de jong- .>r, ontkennend. De padvinder we~d veroordeeld tot vier slagen met de berkenroede terwijl hij twee jaar onder toezicht zal woiden DE KOELAKI VERDEDIGD. De beruchte communist Lacis, die jarenlang aan het hoofd van de Tsje-Ka in de Oekrajine stond, de rechterhand van Dzerzjinslry, zooals hy genoemd werd, heeft een boek uitgegeven, dat den titel „Over den armen boer en den lui wammes'' draagt. Lacis ontpopt zich in dat boek als een verdediger van de z.g.n. koelakl (de welgestelde boeren). Hij verklaart na drukkelijk, dat de armoede op het platteland na de revolutie niet alleen niet verdwenen is, maar integendeel grooter is geworden dan on der het oude regime. Hij citeert brieven van boeren, die de dwaasheid van de agrarische politiek van de bolsjewiki aantoonen, en ver klaart ronduit, dat hy de opvattingen van de schryvers dier brieven volkomen ondersteunt. Lacis dringt aan op het staken van de tegen woordige agrarische politiek, die ten doel heeft de koelaki te ruineeren, en toont aan, dat de sovjet-regeering integendeel belang heeft bij de handhaving van de sterke bedrijven, die den staat het noodige graan kunnen leveren. Op een wenk van Stalin veroordeelen de sov jet-bladen eenparig het boekje van Lacis, dat zij „een schadelijk boek" noemen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sovjot-rogeering besloten, de kwestie van het herstel der Engolsch-Russische betrek kingen opnieuw te overwegen. DE STAKINGEN IN BELGIË. Na de staking in de Belgische schoennij- BRAND IN DE HAVEN VAN PIRAEUS. Te Piraeus, de haven van Athene, werd door een groote brand een deel der douane gebouwen en opslagplaatsen vernield. De schade bedraagt ongeveer f 300.000. HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. Volgens bericht van do® gouverneur der provincie Kirin, zouden de Russische troe pen do vijandelijkheden geopend hebben. Volgens berichten ,uit officieelo bronnen te Moekden ontvangen, bezetten Sovjettroe pen twee Chineesche grensplaatsen tegen over Chabarowk. Dc patroons en do arbeiders in de Engel- sche katoennijverheid zijn het eens gewor den over de arbitrage. Volgens do ovex-eon- komst kunnen allo fabrieken, die er toe in staat zijn, Maondag openen. De tegenwoor dige loonen houden stand in afwachting van do uitspraak van den scheidsrechter. COMMUNISTISCH BANKSCHANDAAL. Te Parijs zijn verschillende eommunisti sche voormannen gearresteerd, die op reus achtige schaal geknoeid hebben als leiders van een bank. Verscheidene documenten zijn in beslag genomen. DOODELIJKE VLIEGONGELUKKEN. Te Marseille stortte een vliegtuig te wa ter. Slechts twee der inzittenden wist men te redden. Ze zijn echter zwaar gewond. Drie andere passagiers zijn omgekomen. In Engeland is dit jaar thans het 26ste oorlogsvliegluig naar beneden gestort. Het antwoord der regeering op net rekest van de planters BATAVIA, 13 Aug. Het Kantoor van Arbeid stelde een contramemorie tesamen be treffende de klachten vervat in het rekest van de A.V.R.O.S. en de D.P.V., dat zooals bekend 24 Mei by den Gcuvemeur-Generaal werd in gediend. Aan deze Memorie is het volgende ontleend: Het aantal aanslagen wegens handtastelijk optreden as verminderd, doch het aantal aan slagen tengevolge van ontactvol optreden is vermeerderd. De planters zijn zeer zeker in gebonden. maar het „snauwsysteem-' is op verreweg de meeste ondernemingen niet ver minderd. De verscherpte wijze van inspectie, welke beoogde in meer sterke mate op de be langen der Werklieden te letten, heeft succes gehad. Het meerder contact met het werkvolk heeft herhaaldelijk onvolkomenheden licht gebracht, waarover afzonderlijk aange sproken koelies (ingevolge het vroegere systeem) veimoedelijk nooit gerept zouden hebben. Het is begrijpelijk dat dit minder aan genaam ia voor sommige werkgevers, doch rekestranten hebben daarom nog niet het recht zonder redelijk bewijs tc beweren dat het werkvolk deze handelwijze niet begreep en daarin ten onrechte een aanmoediging zag tot ongemotiveerd en slecht optreden daarin een nimmer bedoeld element vocatie is gelegen. De contra-memorie ontraadt met beslistheid terug te keeren naar het oude syrteem en het ondervragen van in groote groepen verzamelde koelies te staken, daar onder het oude systeem herhaaldelijk misstanden zijn voorge komen.op geregeld geïnspecteerde ondernemin gen, zoodat het systeem geheel ondoelmatig was. De arbeidsinspectie is ervan overtuigd, dat het aantal aanslagen snel zal verm'nderen, wanneer de rekestranten de hand diep in eigen boezem steken en erkennen zullen dat het be staande arbeidstelsel nog voor heel veel ver beteringen vatbaar is. De navolgende verbeteringen verdienen ern stige overweging. ia Een meer gematigde ca lijke bejegening van het werkvolk. een mildere' opvatting van de fouten en gebreken. Se. meer kennis van de taal en de adat, alsmede de gewoonten van werkvolk. 4e. Meer gelegenheid tot ontspanning dei- koelies. Meer belangstelling in de nooden behoeften. 6e. Kortere werktijden. 7e. Strenge maatregelen tegen de over treding van het aantal vastgestelde werkuren 8e. Invoering van een wekelykschen rustdag. De. Hoogere op de vrije arbeidsmarkt gc baseerde loonen. 10e. Het scheppen van e houding tusschen het aantal He. Bevordering van het huwelyk en hef gezinsleven door premies en een" spoedige aanbouw van kolonisatiekampongs. 12e. Afschaffing van do premie voor man doers by re-engagement van de koelies, doei' invoering van een premiestelsel voor goed werk en goeden omgang met de koelies. 14. Vel-betering van het werf systeem r-n (le^ selectie. 15,0. Minder mutaties van beheerders, en 8: si tonton. ',10e. Vermindering van den druk van «i< directies en hoqfdadministrati.es. 11e Geleidelijke afschaffing- van de Poeliale Sanctie(Aneta) ZIJN VOORLIEFDE VOOR HOLLANDSCHE BOUWMEESTERS Wat dezen tot stand hebben gebracht 'N TREURIGE WILSBESCHIKKING. Te Grontardo bij Cremona in Italië had een 72-jarlgo reeds tien jaar geleden in zijn testament bepaald, dat ter gelegenheid zijn begrafenis volksliederen en vroolijke marschen ten gehoor? zouden worden ge bracht c ndat tij li dorpsgenoot en rond zijn kist zich aan zang .en dans zouden wijden. Inderdaad werden nu alle bewoners van Grontardo on omliggende plaatsen uitgenoo- digd. Zooals dc overledene voorts had gesti puleerd. werd zijn stoffelijk overschot op denzelfden wage nten grave gereden, waar op hij tientallen jaren het veld was inge trokken. De begrafenis ontaardde in een volksfeest. DE GIFTMENGSTERS VAN TISZA KURT. Onlangs meldden we, dat in dc Hongaar- sehc dorpen Tisza Kürt en Nngrew 21 gif mengsters waren gearresteerd. Thans zijn opnieuw 13 giftmengsters gevangen geno men en naar do gevangenis tc Szolnok over gebracht. In -totaal bevinden zich thans 31 vrouwen achter slot en grendel, die in het geheel meer dan 50 giftmoorden hebben ge pleegd. Achteraf blijkt, dat een vroedvrouw, die arsenicum „minnedrankjes" placht te brou wen en onlangs zelfmoord heeft gepleegd, dikwijls haar „hulp" verleende voor een voor hooi. Maar gewoonlijk waa de prijs een flink bedrag aan geld. Een geval wordt verteld van eon vrouw, die.de diensten inriep van de giftmengster, omdat zij getrouwd was met een armen boei en zij tevergeefs van bar ouders steun ge vraagd had. „Wacht tot onzen dood, dan krijg je alles". Met het gevolg, dat dc jonge vrouw haar schreden richtte naar de vroed vrouw ERNSTIGE ONTPLOFFING IN SPANJE Te Caraminal in Spanje is in een olcc. fabriek een ontploffing veroorzaakt. Tien arbeiders worden gedood en vijf vfouwen ernstig gewond. II') Mcmhardt was ook de bouwmeester in liet slot Oraniënburg, dat Fricd- :h M ilhPlm in 1652 i:--t louwen ann de Havol, eon zijrivier van do Elbe, op de plaats, VMiu oen rud jachtsiOt Rötzovv genaamd ge daan had op drie uur htstand van Berlijn. kasteel was best.niid voor 's Keurvorsten remaiin, v"er geliefki-v-d buitenverblijf het werd, in wier afk rist en geslacht hij in m „Oraniënburg deed voortleven. Louise Henriëtte liet daar ter plaatse ook ?en evangelisch weeshuis voor 24 vador- looze weezen bouwen, dat nog bestaat. Ora niënburg was een voornaam slot, dat op vele schoono onderdeden, zoo ook op fraaie ge schilderde plafonds kon bogen on dat later onder de rogeering van Louise Henrietta's kunstlievcndcn zoon, koning Fredorik I, kclijk is uitgebreid en veranderd. Ook dit geschiedde weer onder leiding van een Hollandschen architect, genaamd Ar nold Nering. Ter nagodachtcnis aan zijn moeder liet de koning oen gedenksteen met ccn Latijnsch inschrift aanbrengen, die nog heden aanwezig is. Dat de Nederlandsche vestingbouwkundi gen aan het keurvorstclijke hof van Bran denburg zoo gezocht waren, vond ten deel? ook in politieke overwegingen zijn oorzaak Niet aan iederen vreemdeling, vooral niet aan Polen of Zweden, konden de geheimen van de Pruisische vestingen worden toever trouwd, maar van de Nederlanders was in dit opzicht geen gevaar te duchten, daar zij met de Pruisen gemeenschappelijke belan gen hadden bij den handel op de Oostzee, en ook had de Republiek den Keurvorst bijge staan in zijn oorlog tegen Zweden. Dit neemt echter niet weg, dat in dc eerste plaats dc bekwaamheid, die de Hollandsche ingenieurs aan den dag legden, de keus op hen had doen vestigen; ook was dit het ge val toen Berlijn moest worden versterkt door wallen en grachten, poorten en bastions, wel ke werken door Hollandsche bouwmeesters en werklieden werden uitgevoerd. Voorts waren aan dezen Nederlandscjien invloed niet vreemd de beroemde krijgsverrichtingen van onzen prins Maurits. Zoo liet Johan Si- gismund in 1618 door den Nederlander Hen drik van den Bosch do vesting Memel ver sterken naar een ontwerp dat eerst aan prins Maurits ter goedkeuring was voorge legd. En toen in 1026 deze zelfde vesting door Gcorg Wilhelm werd uitgebreid, gaf men dezen den raad het Hollandsche voor beeld te volgen, zooals dit door Maurits werd tn practijk gebracht, en gelijk dit toegepast was bij de vestingen Delfzijl, Coevorden en IJzendijke. Toen in 1652 de vesting Memel opnieuw moest worden verbeterd, was het v Hollander, Geraert van Be,lcum genaamd, dien de Groote Keurvorst daan-oor t Zelf noemde hij zich „obersto luytenandt en ingenieur". Hij zond aan Friedrich Wilhelm eeh ohtworp van dq vorsterki.ngswerken yer- gézêtd van een memorie, waarvan do titel luidde: „Verklaringhe Van den Abris, en Desseins van der Vestung en Stadt Mommel, Hoemen de plaets mot Walle om Vanghe en Vei'stcrcke kan, het welcke allo int t'werck te stellen is, overghesonden aeri syne Cur- vorstl Doorl. van Brandenborch etc." Zoo als men ziet bediende hij zich hierbij zij het ook op gebrekkige wijr.3 van zijn moe dertaal, en dit deed h ij niet alleen, maar dit deden ook alle door den Keurvorst in dienst genomen technici, gelijk uit hun.rapporten, en vertoogen blijkt; 't schijnt dat geen van hen de Duitscho taal machtig was. Bijna gelijktijdig met van Belcum kwam _.-n heclc bezending Nederlandsche arbeids krachten, meesters zoowel als gezellen, naar Pruisen, allon menschen van groote be kwaamheid. De meesten waren metselaars en timmerlieden, die door de tijdsomstandig heden, welke den nadeeligen invloed van den oordlog met Engeland ondervonden, zonder werk waren en hun heil over de grenzen zochten. Nog verschillende andere Hollandsche kun stenaars nam dc Groote Keurvorst in zijn dienst. Nering noemde ik reeds. Deze heeft verder ontworpen het beroemde Tuighuis te Berlijn, dat sinds 1877 verbouwd is tut een „Ruhmeshalle" voor het Pruisische leg' In 1685 ving hij den bouw aan van dit klassieken geest ontworpen gebouw, dat om zijn edele verhoudingen, zijn breede opvat ting, zijn strenge lijnen en grootsche afme tingen wordt geroemd. Jammer dat hij de voortzetting en voltooi ing van dit bouwwerk door zijn dood in 1G95 aan anderen moest overlaten. Verder heeft hij gesticht het statige huis, dat later het paleis voor den Duitschen kroonprins ge worden is, het Arsenaal unter den Linden, do Parochiekerk en het oudste (later afge broken) deel van het Slot. Dan ontmoeten we nog iMchael aMtthias Smidts, die thuis was op 't gebied van bur gerlijke- en waterbouwkunde. Hij stond in blakende gunst bij don Keurvorst, die hem in 1677 den titel gaf van hofbouwmeester en hem belastte met de inspectie over het Pots dammer bouwwezen. In 1692 is Smidts te Berlijn overleden, Het eerste artikel stond in ons blad van Friedrich Wilhelm liet ook Hollandsche tuinarchitecten overkomen om, naar de voorbeelden, die hij in Holland had gezien* parken aan te leggen; benevens landbou wers, die perceelcn grond in erfpacht kre gen om die op Hollandsche wijze te bear beiden. Om aan zijn lust tot verzamelen te voldoen, was de Keurvorst in voortdurende aanraking met kunsthandelaren in Holland, van wie hij dikwijls door bemiddeling van zijn gezant schilderijen en andere kunst voorwerpen betrok. Ook voerde hij. het Delft- sche porselein te Berlijn in, terwijl zijn? kunstbezit aanmerkelijk werd uitgebreid door den aankoop (op 18 Februari 1652) van de Braziliaansche verzameling van Johan Maurits van Nassau, die van 1G3Ö tot 1644 gouverneur van rBaizilië is geweest. Voor die kostbare kunstverzameling betaalde de keur vorst 56900 thaler. Ook met Hollandsche ge leerden was hij in voortdurend? briefwisse ling, o.a. met de wiskundigen Nicolaax Goldman te Leiden en Johan Teyler te r^'y- megon, alsook met den bouwmeester Jacnb van Gampen. Was alzoo de Groote Keurvorst er gedu rende zijn heele leven op uit om de be trekkingen met Nederland levendig te hou den, zoo werd aan dén anderen kant vnn Hollandsche zijde en vooral door Amster dam alles in het werk gesteld om de goede verstandhouding te bevorderen. Toen Loui se Henriëtte in Augustus 1659 met haar zusters en zwagers en met Johan Maurits op het slot Nieuwburg te Rijswijk bij haar moeder Amulin van Solms, de weduwe van Frederik Hendrik logeerde, werden al deze vorstelijke personen door Burgemeesters van Amsterdam uitgenoodigd om een btw- zoek aan hun stad te brengen. Met veel praal werden de hooge gasten ontvangen en grootsche feestelijkhedon in den.trant van dien tijd werden te hunner eer aan gericht. Een optocht van zestien statiewa- gens reed door de stad, alle versierd met symbolische en allegorische voorstellingen van de huizen van Oranje en Hohenzollern, van de Zeven Provinciën en meer* derge lijke vertooningen, alles ontworpen en ge ordend door den dichter-glazenmaker Jan Vos, die daarin een specialiteit was. schitterend vuurwerk gaf in gloeien de letters den naam „Oranje" te zien nis- mede een vonkenspattende kern-vorstelijke kroon. In den Schouwburg werd een alle gorische vertooning ten tooneele gevoerd, en in het pas voltooide prachtige Stadhuis op den Dani werd een luisterrijk feestmaal ter eere van de vorstelijke personen aan gericht. De Keurvorst was zóó ingenomen niet deze hulde ann zijn gemalin en haar bloedverwanten gebracht, dat hij niet kon nalaten heeren Burgemeesters zijn war men dank daarvoor te betuigen. In hetzelfde jaar 1G59 gaven heeren Burgemeestercn van Amsterdam een nieuw blijk van hun genegenheid tot den Keurvorst door hem aan te bieden e?n met vier waterspuwende dolfijnen- met de marmeren Minervn-beeld op een voetstuk bedoeling dat hot geplaatst zou wor den in een van de parken, don Thiergar- ten, van zijn tweede residentiestad Kleef, waar het monument zich nog be vindt. Dit beeld was vervaardigd door nie mand minder dan den beroemden Aru- sterdamschen stads-beelclhouwor Artus Quellinus, den kunstenaar, die da meeste beeldhouwwerken voor het Api- sterdamsche Raadhuis: op -den D^nv, hAoft gerna'akt...yoor liet Minerva-beeld te Kleef ontving hij een bedrag van 1800 gulden. Vondel heeft een zang aan dit beeld ge wijd. E. D. J. DE JONGH Jr. DE DRANKSMOKKELARIJ IN CANADA. Op de conferentie inzake het smokkelen van alcoholhoudende dranken van Canada naar de Vereenigde Staten, heeft men er den na druk opgelegd, dat een doeltreffende controle op de uitvoering van de drankverbodsbepalin gen van Canada een grootere uitgave zou vor deren, dan de Canadeesche regeering of het Canadeesche volk bereid zijn te doen ten ge rieve van hun rijken buurman, te minder daar Canada nog zware oorlogsschulden te betalen heeft. In de strafgevangenis te Kielce, in Polen, is muiterij uitgebroken, waaraan ongev. 13() gevangenen deelnamen. Zij vernielden de cel deuren en wierpen zich gewapend met stuk ken hout, van hun kribben afgebroken, oj do cipiers, die den aanval beantwoordden met vuurwapenen. Twee cevangenon werden gewond en een gedood. Hierna was de orde' weer hersteld. Uit Teheran wordt gemeld, dat de oves* stroomingen in Tob ris een zeer groote om vang hebben aangenomen. Meer dan 101» huizen zijn volkomen vernield, terwijl het aantal menschen, dat verdronken is zeer groot is. Het juiste aantal slachtoffers ia echter nog niet bekend. ENORME ONTPLOFFING. In de provincie La Coruna, in Noord- Spanje had in een fabriek een ernstige ke- tclontploffing plaats, waardoor de fabriek geheel werd vernield. Uit dc puinhoopen zijn lot. nog toe drie lijken te voorschijn ge baald, terwijl talrijke zwaargewonden gered zijn. INDISCHE REISBRIEVEN Door Mr. C. C. VAN IIELSDINGEN, lid van den Volksraad van Ned. Oo«t Tndië. Er zijn nog meerdere posten te boeken in credit van het groot kapitaal. Daar is in dc eerste plaats de huisvesting. Dc vele pon- doks op de verschillende ondernemingen ga ven vroeger uitsluitend huisvesting aan ge trouwden cn ongetrouwden beide. Sinds en kele jaren is dit belangrijk verbeterd, nu de koelie-ordonnantie eischt, dat voor bepaalde groepen van koeli's blokwoningen moeten worden gebouwd. Dit laatste is ontegenzeggelijk een gewel dige verbetering. Want al moet men erken nen, dat dikwijls zelfs in dc pondoks de koe li's betere huisvesting kregen en krijgen, dan in hun eigen kampongs elders, het in De vorige brief stond in ons nummer van Woensdag 14 Augustus. die pondoks gevolgde éénkamerstelsel levert ernstigo bezwaren op, die tijdig door de onder nemingen hadden moeten zijn ondervangen. In een kamer van misschien 5 bij 5, maar meestal slechts 1 bij 4 sliep dan een geheel gezin hutje en mutje bij elkaar. Dat dat niet bevorderlijk is voor behoorlijke morcele toe standen, behoeft geen betoog! De misère van de arbeiders-huisvesting in Holland in derge lijke hokken en krotten ligt nog- te versch in het geheugen, dan dat daar hierop in het bijzonder behoeft te worden ingegaan. Van den aanvang af hadden derhalve de onder nemers op het-wegnomen van dergelijke on- gewenschtc toestanden bedacht moeten zijn. Intussohcn moet bier ook billijkheid worden betracht. Dit zou inderdaad zuiver paedago- gische- arbeid geweest zijn, waarbij slechts Uiterst zelden op de medewerking van de koeli's Zelf kon worden gerekend, een om standigheid die in Holland niet gold. Daar was dc nood hen opgelegd, als de arbeiders met hun geheele gezin in één kanier hok ten. Hier is het echter geheel met den wil van den .kocli. En dat maakt een geweldig verschil! Inlandsche ouders zien er tegen op om hun kinderen ook zelfs van ouderen leeftijd in een afzonderlijke kamer te laten slapen, ze houden ze liefst zoo dicht mogelijk bij zich. Dat blijkt duidelijk wan neer hun twee kamei* worden gegev-n, ook dan kruipt het geheele gezin bij eikaa* en worden vaak andere menschen in huis ge nomen voor dc gezelligheid. Iedere poging dus om hen to dwingen tot het bewonen van twee kaniers zoo, dat de kinderen afzonder lijk van de ouders moesten slapen, zou dooi de moesten slecht zijn opgenomen, men zou die bemoeienis hebben aangemerkt als een ongewenschte inmenging in het ïiselijk leven, cn niet. zelden zou de geest onder hen zijn verslechterd. Het is dus begrijpelijk, dat de ondernemers in zoo'n geval zich liefst niet tc veel met hun inwendige aangelegen heden bemoeien. Dat blijkt b.v. in nog andere opzichten. Bij den bouw van vooral de nieuwe woningen, wordt met hygiënische cisrhen rekening gehouden, vooral wat be treft licht en lucht. Maar merkwaardig is nu, hoe de koeli's voor het grootste deel ik heb het zelf kunnen constateeren da delijk na intrek er op uit zijn, om de ven sters en luchtgaten dicht te stoppen, dikwijls op zcet- primitieve manier, zoo dat vaak het fraaie zelfs van do nieuwe woningen niet gering bedorven wordt. Natuurlijk zouden de ondernemers ook hier wat krasser kun nen optreden, en bevel geven, dat dergelijk onhygiënisch gedoe behoort een einde te ne men", inaar dit wordt nagelaten ook alweer, omdat men een verslechtering van den alge- pi een en geest vreest! Bij be- en vcroordee- ling van woningtoestanden aldaar heeft men met deu feiten rekening te houden. Toch bo treur ik de tot nog toe vrijwel afzijdige hou ding om in dit opzicht opvoedend te werken. Nu verschillende ondernemingen zich ook het onderwijs aantrekken en voor de kinde ren van hun koeli's scholen gaan oprichten, is liet zeer gewenscht dat op het leerplan dc allereerste, beginselen van de hygiëne wordt opgenomen om. Zoodoende althans het opkomende geslacht op te voeden. Behoudens enkele uitzonderingen z/:l die opvoeding van de ouderen niet zoo gemakke lijk meer gaan. Toch zou met een opzette lijke behandeling in een „cursus" voor ouderen misschien toch nog wel wat kun nen worden bereikt Er is natuurlijk tusschen dc pondoks van de eenc of andore onderneming niet zelden groot verschil, ook tusschen de pa^ nieuw gebouwde en de oudere. Maar dc arbeids inspectie houdt op de huisvesting een zeer streng toezicht, zoodat ój ondernemers wel zoggen moeten, dut hier aan redelijke eischen wordt voldaan. Ook is er natuurlijk in dé wijze van bewoning een enorm verschil tus schen de verschillende gezinnen. Er zijn er. die hun kamertje netjes hswooo- anderen toonen dat ze van slordlgen aard zijn. Er zou over dit onderwerp natuurlijk nog voel te zoggen zijn, maar ik moet me be perken, en kan allen nis slotsom concludee rt-n, dat over het algemeen rle huisvesting vocral vergeleken met dift in da t.0'?a kam pongs bevredigend is to noemen. Hoeveel hiervan nu komt in liet credit van de onder nemers zelf en hoeveel van de arbeidsinspec tie is natuurlijk niet. gemakkelijk vost te stellen. Bij de eerie onderneming zul de schaal meer oven-,'ijken naar den kant van de onderneming, hij de andere naar die van .de arbeidsinspectie. Maar ook dan vergete jmen niet, dat de niet geringe extrakosten b.v. van dc huidige hlokwoning-houw geheel ten laste komen van de ondernemingen, en dat deze last voorloopig alleen Wordt gerecht vaardigd door do p. s. Op Java toch i3 er een dergelijke verplichting voor do. zorg van huisvesting niet -Waarmee ik allerminst wil zeggen, dat ze daarom niet bestaat. Integen deel ook op dit punt zijn voor verschillende suikerfabrieken zeer urgent, cii bevorderen zij ook zooveel in hun vermogen ligt verbete ring van geheele kanjpong-complexen! Wat mij bij het bezoek van d? verschil lende pondoks enz. zeer vaak trof. was het feit. dat een zeer groot aantal koeli's in he* bezit was van fietsen! iets v.at men niet da delijk zou hcl-ben verwacht! Hrt is volstrekt Teen zeldzaamheid, als nu-n 'n kocli met d? j fiets ziet gaan naar de kebons, waar hij zijn j werk heeft te verrichten. Voor zoover het J rubberkebons betreft, hebben ze dan hun Iv j tex-emmers hij zich, waarin zij de verzamelde latex mee naar de fabriek nemen. Mccrma- len ziet men dan ook fietsen onbeheerd langs den weg staan, terwijl men van den straat weg af, de koeli's aan het werk kan zien. Dat wijst toch zeker op een zekere mate van welvaart, zöoals trouw/ens ook de betere kleeding daarop wijst Zijn dus de loonen voldoende? Wellicht ja, maar bij de beoor deel ing van deze toestanden komt nog een andere factor in het geding. Waar de koeli's uit hun eigen land moeten worden wegge haald, behooren de loonen van zelf op lioo- gcr peil te slaan dan elders. De vraag is hier alleen, zou de p. s. niet kunnen worden gemist, indien hoogcr loonen dan thans wor den uitbetaald! Moeten de winsten die wor den gemaakt niet worden ingekrompen, om door uitlceering van hooger loonen de p. s. uit de wereld te helpen. Een vraagstuk dat zeker niet zoo eenvoudig op te lossen is. Meent het Gouvernement werkelijk dat dit het geval is, dat hoogcr loon de p. s. zou kun nen doen vervallen, dan behoort het zelf bij zijn ondernemingen liet voorbeeld te geven, cn in Sumatra dc proef tc nemen. Zij mag zeker niet zonder de noodige voorzichtigheid dit middel voor arbeidszekerheid aan de on dernemingen onttrekken. Maar aan den an deren kant bohooi'cn ook de ondernemers krachtig mee te werken en zelf voor zoover het mogelijk is een proef te nemen, en niet te w achten met het aanbrengen van verbete ringen op dit gebied totdat de Regeering in- I grijpt'

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2