Jlirttutr gtihstfye (fesraii t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-AÖRESSEN Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Voor het Buitenland, bij Weke- lijksche zending6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7'/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2820 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ADVEBTENTIËN: Van 1 tot 5 regels1.17%' Elke regel meer 0.22% Ingez. Mededetlingei. van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer(U5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929 1Qe Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij •nze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men Vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranieringen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen' lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. PROGRAM EN PRACTIJK. Tegen het vrouwenkiesrecht verzet" zich de Anti-Revolutionaire partij, tegen heel de regeling van ons hedcnöaagsch kiesrecht, omdat het is een vrucht van revolutionairen bodem. Tegen het vrouwenkiesrecht gaat ook de strijd der Staatkundig Gereformeerde Partij, maar deze meent tevens de A.-R. partij in gebreke te kunnen stellen, omdat over het algemeen de A.-R. vrouw, ook al acht zij haar stemrecht misplaatst, toch van deze bevoegdheid gebruik maakt. Ht-eft een dergelijk verwijt reden van be staan? Wanneer van Staatkundig Gereformeerde tijde wordt betoogd, dat het stemrecht der vrouw in lijnrechten strijd is met Gods Woord en daarom dient te worden verwor pen, mag toch worden gevraagd, dat een dergelijk beginselstuk de instemming heeft van de vrouwen uit dien kring. Het bewijs dezer stelling zou gemakkelijk zijn te leveren met de cijfers der verkiczin gen, maar deze bewijzen veelal iets anders. Treffend is wat ons met name leeren d< cijfers uit een Zeeuwsche gemeente, die al een heel eigenaardig beeld dezer zaak ge ven* In die gemeente werden op dc Staatkun dig Gereformeerde lijst 157 stemmen uitge bracht, terwijl zich bij de verantwoording voor het verzuim van haar kiesplicht slechts 7 kiezeressen beriepen op gemoedsbezwaren. Neemt men in aanmerking, dat bovendien onder dit zevental nog gewerkt was, daar enkele van deze vrouwen tot heden zonder gemoedsbezwaar aan de stemming deelna men, dan is het resultaat toch wel zeer welsprekend ten aanzien van een beginsel stuk en voornaam propagandapunt der Staatkundig Gereformeerde partij. Een program is in het algemeen een ver tolking van hetgeen door een partij in den politieke» strijd wordt voorgestaan en een samenvalling harer meest beteekenende wenschcn. Maar zie hier nu een punt. dat door het meercndeel der partij wordt afgezworen en metterdaad prijsgegeven. Trouwens, over het algemeen beslaat de bestrijding van het vrouwenkiesrecht in Staatkundig Gereformeerden kring meer in theorie dan in practijk, men heeft op hoop van parlementairen groei te lang den teugel gevierd. Redenen om van dezen kant verwijten te richten tol de Anti-Revolutionairen bestaan er zeker niet. Hier is althans geen scheiding waarneem baar tusschen program en practijk. PARLEMENTAIR OF EXTRA-PARLEMENTAIR? Wat wenscht de Chr. Hist Fractie nu eigenlijk? Een mooie vraag voor een Staatscom missie: wat is eigenlijk een parlementair Kabinet? Of misschien te moeilijk en bij het vage antwoord eenige afzonderlijke notas Maar wel een urgente vraag. Want er heerscht misverstand. In het artikel, dat de Nederlander over het nieuwe Kabinet gaf, trof ons de zin, waarin gezegd werd, dat het een rechtfich, maar evenzeer een extra-parle mentair Kabinet is. Toen dachten wij zoo: het lijkt toch spiekend veel op een parlementair Kabi net, zooals de Chr. Hist fractie dat wenscht Doch omdat we juist „eenige woorden' met de Nederlander gehad hadden, zwegen We maar. Op lang niet onvermakelijke wijze be handelt echter de Kroniekschrijver in de Nieuwe Pr. G r o n. C t. bovengenoemde vraag. Een vriend had op de oplossing der crisis gewacht om precies te weten, >vat het verschil tusschen een gewoon en een extra parlementair kabinet is, doch nu begrijpt hij er niets meer van en hij klaagt de kroniekschrijver zijn nood. „Mijn hoofd loopt mij om. Ik wil eons precies weten wat een parlemen tair en wat een extra-parlementair ka binet is en nu was er een crisis en de 'vorming van een parlementair kabinet is mislukt en die van een extra-parle mentair kabinet is gelukt en nu wee ik het minder dan ooit te voren Gij leest toch „De Nederlander" merkte ik bescheidenlijk op. I)at is het nu juist, zeide hij. Ik heb de correspondentie tusschen den heer Ruys en de drie rechtsche par tijen bijna gespeld. Nu zie ik, dat do heer Ruys de opdracht kreeg een kabi net te formeeron steunende op de rech terzijde. Hij maakt een program en hij zendt het den partijen ter rechterzijde toe. Hij vraagt hoe zij daarover denken. De antirevolutionairen en de room- schen zeggen hun meening. maar de christelijk-historischen verklaren, dat zij zich in geen enkel opzicht willen binden aan een program. Het is niet behoorlijk, dat er zoo n program komt, want het kabinet moet vrij zijn en de partijen ook en de Kamerleden moeten vrij zijn de voorstellen, die het kabinet zal doen, in vrijheid te beoordeelen. Iloe kan iemand zich nu vastleggen? Neen, de christelijk-historischen mee- ncn, dat het fijne van het parlementai re kabinet is, dat het den steun in het algemeen toegezegd krijgt en dat het vertrouwen moet op de eenheid dar be ginselen, waarvan het kabinet uitgaat, maar van ecnigen band en van eenige verantwoordelijkheid willen zij niet we ten. Zij wiilcn dus geen overleg over een program. Zij willen ook niet, dat de partijen zich op zulk een algemeen pro gram, eensgezind zullen verklaren. Wij leven vrij en wij leven blij in Neerlands parlement. Er wordt een ministerie gevormd van personen uit de rechterzijde en dan, dan gaat hét kabinet in' zee, op hoop van zegen. Dat is een standpunt. Maar de antirevolutionairen en room sehen willen het niet aanvaarden. Zij zeggen: daar moet overleg zijn over het ministerieel program. Zooals de kabi netsformateur het nu gaf, lijkt het ons wel, maar wij willen er nader over praten. Nu is het daar niet aan toe gekomen, omdat de christelijk-historischen over zulk program niet willen praten. Zij achten dat eigenlijk niet constitutioneel, als ik het wel begrijp. En „De Neder lander" schreef: men geeft ons wel de schuld, dat de vorming van een parle mentair kabinet is mislukt, maar later zal men er ons dank voor weten. Het vaderland is weer eens gered: De goede verhoudingen zijn bewaard Maar nu komt er het extra-parlemen- tair kabinet. En wat lees ik nu in „De Nederlander"? Dit: het kabinet is echt rechtsch en het is echt extra-pa riemen tair. Want: al zijn leden zijn goed rechtsch; doch ten aanzien van hun op treden on het te volgen beleid werd voorzoover wij weten met de Kamer fracties geen overleg gepleegd. Ga nu eens na in welk een warwinkel ik thans geraak. Het extraparlementaire zit, volgens ..De Nederlander" hierin, dat cr ministers zijn. maar dat ten aanzien van hun he leid geenerlei overleg met de Kamerfrac ties is gepleegd. Een parlementair kabinet is dus, als mijn hersens nog ecniger mate goed wer ken, een kabinet, over welks te volgen beleid vjporaf wel overleg met de Kamer fracties is gepleegd. Maar... dat overleg is door de christelijk historischen juist gew eigerd, op grond van de meening, dat zulk overleg, met na tuurlijk een tot overeenstemming komen en zich dus in zekere mate vastleggen want anders is het overleggen gepraat in de ruimte, niet behoorlijk is en ook niel behoort tot het wezen van een echt par iQrnentair kabinet. Hij zag mij na dit ietwat vermoeiend exposé met een wanhopig gezicht aan en ik kon hem cr niet uithelpen. Hij zuchtte: en ik hen er nog niet Een extra-parlementair kabinet, r zeide mij iemand, is een ministerie dat boven de partijen staat. Maar dat kon niet juist zijn. Men spreekt immers van een links georiënteerd en van een rechts georiënteerd kabinet. Het kabinet dat nu komt is rechts-gcoricnteerd. Maar, als men zich oriënteert, dat doet men dan toch ergens heen. Men oriënteert zich naar iets. Oriënteerén wil eigen 1"' zeggen: zich naar het oriënt, dit is naai het Oosten wenden. En dan voorts: zich naar een bepaalde richting v/enden, zich behoorlijk inlichten, nauwkeurig berich ten inwinnen F.en rechts georiënteerd extra-parle mentair kabinet keert zich dus beslist naar de rechterzijde, cn wil leven naar de beginselen cn de begeerten die daar leven. Maar overleg daaromtrent kan er niet zijn. Bij een parlementair kabinet moet dat overleg er wel zijn en er is dus een zekere gebondenheid. Maar dat mag niet, zeggen de christe lijk-historischen. Want hoe kan een Ka merlid zich binden omtrent voorstellen die hij niet ként? Zoo is het ook. Maar er is tweeërlei gebondenheid. Daar is een overleg om trent oen beleid in het algemeen, met na tuurlijk dc vrijheid om de uitgewerkte voorstellen te toetsen aan de beginselen, die men belijdt. Ik snap er dit van, dat de opvatting .van de christelijk-historischen er toe leidt, dat er voortaan geen parlementair kabi net meer mogelijk is. Althans niet uit de rechterzijde. Zoo is het ook, waagde ik op te merken Zoo is het ook? riep hij ietwat driftig uit. En de christelijk-historischen hebben het echte, het zuivere karakter van het parlementair kabinet gered? Men heeft mij ook gezegd: gij moet naar de personen kijken. Bij een parlementair kabinet worden de ministers uit het parlement genomen, voor een goed deel althans. Maar hij een extra-parlementair kabinet komen de excellenties uit dc kringen buiten hel parlement. Maar zie nu dan eens dit extra-parle Alleen de antirevolutionaire groep in de Kamer leverde er geen Dus dat klopt ook al weer niet Men zegt nu van den kant der rechtsche partijen: wij staan sympathiek tegenover liet kabinet wat de beginselen aangaat, maar wij zijn vrij in onze houding. De menschen -zitten er, maar wij hebben er als partij eigenlijk niets mee te maken. Ik blijf dus vragen: wat is nu het ver schil tusschen een parlementair en een extra-parlementair kabinet. Ik blijf dat vragen met „De Nederlander" in de hand. Ik heb toen maar gezegd: vraag het. nadat gij „Dc Nederlander" uit de hand hebt gelegd. Dan is er toch wel verschil te bemerken." Laat ons hopen, dat de tobber eindelijk geslaagd is. Hoewèlde politiek-rijk-erva- ren briefschrijver in de Tijd schijnt de chr. hist, fractie ook al niet goed te begrij pen. Hij schrijft ten minste: „Hetgeen wij thans hebben is hetgeen de Christelijk-Historischen als parlemen tair Kabinet wenschten: een Kabinet steu nende op dé partijen der rechterzijde, om de eenheid in beginsel en de politieke sympathie en den gouverneraenteelen zin dier partijen. In hun gedachtengang zou een dergelijk Kabinet zijn opgetreden mei hun instemming en dientengevolge onder hun verantwoordelijkheid en daarmede met den moreelen plicht om zulk een Kabinet zooveel mogelijk te steunen en hun medewerking te verleenen. In hoe verre deze moreele Dlicht ging, zouden de partijen zelf hebben uit te maken gehad en alleen te hunner beoordeeling zijn ge weest" Intusschen, parlementair of extra-parle mentair: het is te wenschcn, dat de drie rechtsche fracties.het rechtsche kabinet vol ledig kunnen steunen. NOG EEN LEGENDE In „De Vrijzinnig-Democraat" verhaalt het hoofdartikel, dat de Kabinetsformateur Ruys de Beerenbrouck bij de vorming van het Kabinet in 1918 „dit kant en klaar van dr. Nolens ontving." Dit is een pure legende, zegt de Tijd. Als men de dagbladen uit die dagen erop naleest, dan kan men vernemen, dat den 13en Juli van genoemd jaar H.M. de Ko ningin opdracht voor een Kahinetsvor- ming verleende aan Mgr. dr. W. H. No- lens, die meer dan een volle maand later, den 17en Augustus, deze opdracht in banden van II. M. teruggaf. Na vergecfsclie pogingen bij de harren jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmart en Colijn tot samenstelling van eeri Mini sterie, werd den 29cn Augustus een op dracht verleend aan jhr. mr. Ch. Ruys Beerenbrouck, die van geen der in eerste, tweede en derde instantie aangezochte formateurs noch een combinatie „kant en klaar" noch een gedeeltelijk voorbereide combinatie, aangezien dergelijke voorbe reiding niet had plaats gehad. Inzake kabinetsformatie moet men Mr. Marchant maar wat toegeven. Hij rijdt daarbij vaak een rare schaats. DE HAAGSCHE CONFERENTIE OFFICIEELE BERICHTEN LEGER EEN VLOOT. Bij Kon. besluit is: lo. de termijn van benoeming als zooda nig van den reserve-eerste-luitenant J. J. Kok, van het 6de reg. veld-artillerie, voor den tijd van ten minste vijf jaren verlengd; 2o. aan den rescrve-eerste-1 ui tenant M. J. A. G. Vcrschure, van het reg. genietroepen, een eervol ontslag verleend; a. aan den reserve-eerste-luitcnants A. H. H. Vullinghs, van het regiment jagers, A. F. C. Schampers, en W. E. van Waveren, beiden van het 22ste reg. infanterie; b. aan den reserve-eerstc-luitenant A.Ber tram, van het 1ste reg. infanterie, een eer vol ontslag verleend. DROOGMAKING WESTEINDERPLAS. Bij Kon. besluit is de aan S. ten Bokkel Huinink, destijds te Ubbergen, thans te Zandpoort, verleende concessie tot indijking en droogmaking van den Westeinderplas on der dc gemeente Aalsmeer vervallen ver klaard. Het Ministerie van Buitcnlandsche Za ken maakt bekend dat de Permanente Ver zoeningscommissie, bedoeld in het tus schen Nederland en Finland gesloten ver zoeningsverdrag als volgt is samengesteld: Voorzitter: Burggraaf P. Poullet, Bel gisch Minister van Staat en HoogJeeraar uui de Universiteit te Leuven; Leden: dr. C. van Simson, Staatssecreta- ■is i. d. aan het Duitsche Departement van Buitenlandsche Zaken; de heer Pablo Soler y Guanliola, oud-ambassadeur van Spanje (e Berlijn en Spaansch Staatsraad; ^rof. K. J. Stahlberg. oud president van de Finsche Republiek en oud-president van het Fin sche Hooge Administratieve Dof en prof. A. Anema, lid v. d. F.erste Kamer der Staten-Generaal, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. voorzitter en de twee eerstgenoemde leden der Commissie zijn aangewezen door Nederlandsche cn Finsche Hegeeringcn gemeenschappelijk overleg; prof. Stahl berg is aanuewezen door de Finsche Regee ing. terwijl prof. mr. Aneinn door de Ne derlandsche Regeering is aangewezen. POSTERIJEN, TELEGRAFIE. EN TELEFONIE. Bij beschikking van den Directeur Gi-ne- al der P. T. T. is uangpwezen als direc iir van het P. T. T. kantoor te Rnnscn daal de referendaris der P. T. T., W. II Een rustige dag. De dag van gisteren was voor onder ons jes bestemd. Kr is veel gesproken, maar positieve resultaten zijn er weinig van be kend geworden. „De zaak marcheert'. Dit woord van den Belgischen Minister, gistermiddag na afloop van de conferen tie der politieke heeren in het Grand Ho tel tot enkele journalisten gesproken, ty peert min of meer de situatie. „Er wordl aan gewerkt", zou men meer populaii kunnen zeggen. Dat vertelt ook de officieele mededee- ling van gistermiddag, waarin we lezen, dat de bijeenkomst bij Henderson, waar gesproken werd over het tijdstip der Rijn landontruiming en waaraan de gedele geerden der vier bij de bezetting van het Rijnland betrokken mogendheden, Fran krijk, België, Engeland en Duitschland deelnamen, een „volkomen bevredigend" verloop had. Zoo volkomen bevredigend, zeiden de Engelschen, dat het voor de politieke com missie als onnoodig werd beschouwd om heden samen te komen. De heer Briand zal daardoor de gelegenheid hebben om met zijn militaire deskundigen den datum vast te stellen, waarop de ontruiming door de Fransche troepen zou kunnen wor den beëindigd. De periode voor de ontruiming door de drie bezettende mogendheden is in zekere mate afhankelijk van de methode die ge volgd zal worden voor de likwidatie van de financieele aanspraken, voortvloeiende uit de bezetting. Henderson zal de vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk cn België ont moeten, voordat een volgende vergade ring «an de politieke commissie wordt istgesteld. Men kan ook dit zeggen: de zaak was nog niet voldoende doorgepraat orn haar opnieuw in een officieele commissieverga dering aan de orde te stellen. Daarom geen vergadering. Het verluidde, dat van Engelsche zijde 2 Sept a.s. genoemd was als datum om met de ontruiming te beginnen. Later op den avond werd dit gerucht te gengesproken. Want: de militaire deskun digen zullen hebben na te gaan, hoeveel tijd er noodig is voor de ontruiming van de tweede en hoeveel tijd voor de ontruiming der derde zone-(waar nl. het tempo minder vlug zal kunnen zijn) van het bezette ge bied. Eerst wanneer de militaire deskundigen hieromtrent tot een oordeel zijn gekomen, breekt 'het oogenblilc voor besprekingen be treffende de ontruimirigsdata aan. Behalve Briand, Henderson, Hijmans cn Stresemann, hebben aan deze besprekingen ook deelgenomen de raéer' in finantiëele auaesties gespecialiseerde gedelegeerden Snowden, Hilferding en de Belg Francqui. Ook Wirth was aanwezig. BOND VAN CHR. GEREF. JONGEUNGSVEREEN Radio en het Chr. Geref. Huisgezin IS AANSLUITING JEUGD CENTRALE BIJ EEN CHR. WENSCHELIJK? Onder groote belangstelling is vandaag te Utrecht de viering geweest van het vijf-en- twintig-jarig bestaan van den Bond van Chr. Geref. Jongclingsvereenigingen. In fees telijke vergadering zijn de Chr. Geref. Jonge lingen bijeengekomen teneinde God te dan ken voor de zegeningen, welke hij geduren de 25 jaar aan en in den Bond geschonken heeft. Teneinde den dag voor deze gedachtenis viering vrij te hebben werd Dinsdagavond een voorvergadering gehouden, waarin de I huishoudelijke zaken behandeld werden. Dc opening. Deze huishoudelijke samenkomst werd ge houden in het vriendelijke kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente aan den Wittevrou- wensingel te Utrecht. De regelingscommissie had ervoor zorggedragen dat door een een voudige versiering van bloemen en planten het kerkgebouw een feestelijk aanzien liad verkregen. De Bondsvoorzitter Ds. H. Janssen, van Den Iïaag, opende de vergadering door tc laten zingen Ps. 6S 1G, te lezen 1 Joh. 4 1—10 en voor te gaan in gebed. De Voorzitter der Regclingscommissie, dc heer S. Bestebreurtje van Utrecht, dankte daarna met een enkel woord de vergade ring, dat zij van de gastvrijheid van Utrecht heeft willen gebruik maken en sprak den wensch uit. dat de vrienden hier een rijk ge- zegenden Bondsdag zouden hebben. Het bleek, dat 49 vereenigingen vertegen woord igd waren. EEN UITLATING VAN BRIAND OVER Dl FINANCIEELE KWESTIE. Briand beeft aan 'n medeworker van de Solo gezegd, dat Frankrijk zal trachten den En gelschen voldoening te geven, zonder het eigen deel of dat van België en Italië te verminderen. In dat verband is misschien ook van teekenis een telegram uit Berlijn over gister gehouden financieele onderonsjes tusschen de financieele deskundigen der Fransche, Belgische en Italiaansche delegaties, terwij'l i*vvH BUI AND gister ook de Belgische minister van finan ciën Houtart en dc Japanschc ambassadeur Adatsji onderhandelingen hebben gevoerd teneinde de overeenstemming tusschen het Engelsche cn Fransche standpunt te bevor deren. Er gaan geruchten, dat Louchciir bezig is met het uitwerken van een bemid delingsvoorstel en dat dc Fransche delegatie bereid is zekere tegemoetkomingen aan Snowden op financieel gebied te doen. Van Duitsche zijde wordt gevreesd, dat deze te gemoetkomingen op financieel gebied ge daan zullen worden len kosle van Engelsche concessies op politiek gebied, cn dat de kwestie van de ontruiming van het Rijnland in het gedrang zou komen. Tevens gaan ge ruchten, dat Japan zich bereid zou hebben verklaard van zijn aandeel in de Duitsche hetalingen, zijnde twaalf milliocn mark per jaar. af te zien, terwijl men bezig zou zijn Italië te bewegen genoegen tc nemen met de tien procent, die 't volgens den vcrdce- lingssleutel van Spa krijgt, terwijl het plan- Young het twaalf procent geeft. Iets anders was wat Havas berichtte, nl, De faarvorslagen werden na eenige bespreking goedgekeurd. De Voorzitter bracht clank aan de functiona rissen, den heer W. Vos Hzn., secretaris, en den heer K. van Dongen, penningmeester, voor hun arbeid in het belang van don bond gedaan. Goedgekeurd werd ook het rapport van cji Bondspropagarvdacommissie. Aangedrongen werd, dat de vercenigingen tocli leidraden zullen bestellen, omdat dit absoluut bij de studie der onderwerpen noodig is. De Vereeniging Obadja van Amsterdam werd aangewezen om de rekening van den penningmeester na tc zien. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, Ds. A. M. Berkhoff. Ds. L. H. v. d. Meiden en de heer K. van Dongen, herkozen. Dc redacteur van het Bondsorgaan deelde naar aanleiding van het voorstel van Jona than te Rotterdam, mede, dat leden van vereenigingen wel stukjes mogen opzenden voor het orgaan, mits ze van niet te groote lengte zijn cn zonder al teveel stijl- en taal fouten zijn gesteld. Als er dan plaats is, worden ze opgenomen. Aansluiten aan Jeugdcentralen. In behandeling kwam daarna een brief \an een verconigingslid, waarin o. m. ge vraagd was: Of samenwerking van een Chr. Geref. Jongclingsvereeniging met een Chr. Jeugdecntralc nadeelig of voordeelig was voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk en het werk der Chr. Geref. Jongelingsverccni- eingen. Kan en mag een Chr. Geref. Jonge- lingsvereeniging zich aansluiten bij ren Chr. Jeugdcentrale? zoo vroeg de schrijver. Het bleek bij de op dit schrijven gevolgde bespreking, dat alleen in Utrecht de Chr. Geref. Jongclingsvereeniging aangesloten is bij een Chr. Jeugdcentrale. De heer S. Beste breurtje van Utrecht lichtte een en ander toe, en zeide, dat deze Jongclingsvereeniging er geen feitelijk voordeel, maar ook geen na deel van heeft. De Voorzitter drong er op aan, dat als hij vereenigingen het verzoek komt om zich aan te sluiten hij een Chr. Jeugdceiitrali* de ver eeniging zich eerst zal wenden tot het bondshestuur met verzoek om advies. Groote voorzichtigheid zou spr. in dezen de vereeni gingen willen aanraden. Een breedvoerige discussie ontspon zich over een en ander, waarbij Ds. Van der Mei den en Ds. Berkhoff de uitspraak wilden, dat aansluiting hij een algemccne Chr. Jeugdcentrale niet wenschelijk was. De Voorzitter wilde de mogelijkheid openlaten, dat het zou kunnen, dat er een Jeugdcen trale zou zijn, ergens, die werkelijk samen werking ten goede voor het vorcenigings- werk wil. Maar als liet gaat in de richting als Nieuw Vennep, dat er tooncelstukjes worden opgevoerd of voorstellingen gegeven, of gevoetbald, of gymnastiek, dan zeggen we afblijven, daf ligt niet op den weg der ver eenigingen. Besloten werd, dat het Bondshestuur dc zaak in studie zal nemen en een commissie zal benoemen, die voor den komenden Bonds dag rapport over deze zaak zal uitbrengen. Chr. Geref. en Radio. Bij de rondvraag heeft de heer Beste breurtje, van Rotterdam, namens de ver- oeniging „Gideon" een verklaring voorgele zen, waarin leedwezen werd uitgesproken over het feit, dat de Bondsdag niet per radio wordt uitgezonden. In de verklaring werd gezegd, dat men zich niet kan begrij pen de houding van het bondshestuur, het welk dit besluit nam, omdat het niet de konsekwentie aandurft, dat door het be sluit om wel radio-uitzending te benutten voor den Bondsdag, de radio in het Chr. Geref. gezin zou komen. Wij moeten, zoo zeide de verklaring, de radio niet over laten aan de wereld. De vereeniging van Murmerwoude sloot zich bij deze verklaring aan, evenals Haar lem. De Voorzitter zeide,, dat het bondshestuur de zaak van alle kanten bekeken had. Er zijn heel wat Chr. Geref. ouders, die be- hebben tegen de radio. En als het bondshestuur nu besloten had den Bonds dag per radio uit te zenden, dan hadden de kinderen gezegd tot die ouders: „Ziet ge wel, ge wilt geen radio en onze leiders doen het zelf." Ieder moet vrij blijven om hier in te doen naar hij meent dat goed is, maar het bondshestuur mocht geen propa ganda maken voor de radio door den Bonds dag per radio uit te zenden. Om geen twist appel te krijgen, heeft het bondshestuur ge- bestuur gezegd: niet doen. De heer Bestebreurtje van Rotterdam vond het noodig, dat de ouders, die tegen radio zijn, dan onderricht moeten -.orden van het groote nut van radio. De radio hoort juist in elk Chr. gezin, opdat we haar benutten tot uitbreiding van Gods Ko ninkrijk. De Voorzitter: Niet in een kerkelijk ge zin. De kerkdiensten zijn er eiken Zondag en de Bijbellezingen door de weck. Als de radio door de Christenen benut werd voor niets anders o'an voor de verkondiging van Gods Woord, dus voor de Evangelisatie, dan zou ik pr voor wezen. Maar dan lag de Christ. Radiovereen, in 14 dagen op haar achterste. Dat wii men niet. Men wil het cultuurleven mee lc- r n, maar als er een bijbellezing is, dan kan men don de kerk schieten. Dc iir-cr IL-slebreurtje van Utrecht had het bezwaar, dat z-nwel zijn broer als de voor zitter de zaak hier verkeerd behandelden, doordat iij c'e zaak principieel gingen be spreken. Het besluit van het Bondshestuur is alleen genomen op grond van practische overwegingen. De Chr. Geref. Kerk heeft, geen uitspraak gedaan over radio. Ds. Jans sen heeft er wel ongunstig over gesproken, maar wij als Chr. Geref. mogen toch n'.et zeggen: wij zijn kulturfeindlich. Da Voorzitter: Ken beetje wel. De heer Bestebreurtje van Utrecht: Dan moeten wr op goede gronden kunnen verde digen onze kulturfeind^ichkeit De Kerk heeft geen uitspraak gedaan over de radio. Het Bondshestuur nam alleen het besluit om geen ergernis te geven. Ds. van der Meiden zeide, dat de Kerk wel uitspraak gedaan heeft. Op de laatste Synode is alleen gezegd, dat niet op Zondag de radio beluisterd of benut mocht worden. Wanneer er zich gevallen voordoen, zooals is voorgekomen, dat op Zondag werkvolk aan den gang moet om uitzending van kerk diensten mogelijk te maken, dan is dat niet goed en kan spr. het verstaan, dat de ker- kcrandsleden zeiden: „Dat op Zondag'? Zou God zich van zulk een middel willen bedie nen? Nooit meer radio-uitzending op Zon dag." Men moet het nut van radio niet zoo boog aanslaan, wat ziekenuurtjes, enz. be treft. Spr. heeft er in zijn praktijk niet veel lof over geboord, in de ziekenhuizen in Den Haag, waar spr. geregeld komt. Wat wij moeten hebben voor onze zieken, dat is de kerktelefoon. Dan kunnen zij hun eigen kerkdienst volggn. Dat is de oplossing. Spr. deed mededeeling van zijn ervaringen in Chr. Geref. gezinnen omtrent de radio, die op wezen, hoe verkeerde invloed radio kan hebben. Ds. Berkhoff zette tenslotte in het licht, dat het Bondshestuur niets anders gedaan heeft ich buiten een zaak houden, waarom trent in den Chr. Geref. kring geen eenstem- :heid van gevoelen bestaat. Zeker is de o voor het grootste deel in handen der wereld. Maar dat is met alle uitvindingen zoo, flat begon al in Lamechs tent. En dat zal wel zoo blijven. Toch kan God cr zijn zegen over geven, dat door de radio nog din gen geschieden tot uitbreiding van Zijn Ko ninkrijk. Radio is niet zondig, dat zal nie mand beweren. Maar het is gevaarlijk radio in zijn huis te halen. Ieder moet zelf weten hoe hij daarin voor God staat. Maar zooveel ouders weifelen en bezwaar hebben tegen de radio mocht het Bondsbe- t een krachtigen propagandastoot geven in de richting van radio, door den Bondsdag uit te zenden. Op een vraag van Haarlem, zeide de voor zitter, dat hij in het bondshestuur ter sprake brengen om ook met betrekking tot de P een commissie van onderzoek to be noemen, die dan voor den komenden Bonds dag rapport zal uitbrengen. Daarna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Wij geven in ons nummer van morgen verslag van de feestvergadering. dat Frankrijk de intergeallieerde oorlogs schulden der kleine Staten belangrijk wil ermindcrcn, maar dan tegelijk ook het aandeel dierzelfde Staten in de schadever goeding zooveel kleiner wil maken. Wat Frankrijk als crediteur dier kleine Stalen erliest zou dan aan Enceland ten goede komen in den vorm van een verhooginn van zijn verdeelingspercentage in het plan-Young Dit alles zijn echter maar geruchten en tusschen zal Loucheur vanmiddag zijn lange rede houden over di leveringen in natura. VERIFICATIE EN VERZOENING. Eerste bijeenkomst der Juristen Commissie. De gister gebonden vergadering der Juris tcneommissie, die een rapport moet uitbren- over de kwestie van samenstelling en bevoegdheid eener Commissie van Verifica tie en Verzoening, welke laatste Commissie, naar de Fransehen wenschcn. in werking zou moeten treden na de ontruiming van hot bezette gebied, heeft v an 3 tot 5 uur geduurd Naar vernomen werd, heeft zij zich in deze eerste bijeenkomst bezig gehouden met het DE DUUR DER CONFERENTIE. Naar wij vrencmen, zal de Conferentie, zoo dit noodig mocht zijn, niet geschorst worden voor de vergadering van den Volkenbonds raad, maar zouden de voornaamste gedele geerden, als Briand en Stresemann, er wel prijs op stellen, dc kort daarna te houden Volkcnbondsvergadcring bij tc wonen. DEJEUNER BIJ DEN BELGISCHEN GEZANT. De Belgische gezant en mevrouw Maskdi» hebben gisteren een dejeuner gegeven ter eere van de door tie conferentie aanwezige Belgische journalisten, waarbij o.m. aanza ten de lieer Van Langeiihove, secretaris generaal van het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken: Helhig de Balzac, eerste-minister; Hcvndrickx gezantechaps- raad en mr. Plerftp van Puivelaml en M van Blankcnstein, resp. voorzitter en «crnMam- generaal van het Perscomité.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1