Jlicuufe ïtsdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. ZILVEREN BONDSJUBILEUM INDERDAAD; „LUCTGR ET EMEBG8" Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending„8.— Bij dagelijksche zending 7.i— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2819 Bureau: Breestraat 123Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTïfiN: Van 1 tot 5 regels/tl7V» Elke regel meer „0.22Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer„0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang lat nummer bestaat uit TWEE bladen Met het oog op de groote drukte b\j onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt min vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen'.lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. DEN VAT KWIJT. Daar is menig leerstellig stuk, dat theo retisch in linksche kringen wordt beleden en met vuur wordt bepleit, wanneer het in partij Vergaderingen en verkiezingsmeetings aan de orde komt, doch ten slotte de inner lijke overtuiging van vele eigen partijge- nooten niet raakt. Vraagt men, hoe menig kiezer die vrijzin nig of rood stemde over zoo'n vraagstuk denkt en of hij in de practijk daarnaar handelt, dan komt men herhaaldelijk voor verrassende resultaten "te staan. Ontslag aan de gehuwde of huwende ambtenares heet een schrikkelijk onrecht ,1e zijn, waartoe de Overheid zich niet leenen mag en dat zij uitsluitend heeft over te la ten aan het oordeel van den persoon in kwestie. Maar de practijk van het gemeentelijk le ven leert, dat tal van Vrijheidsbonders en zelfs Vrijzinnig Democraten ertoe meewer ken om dit punt bij verordening te regelen en dat vele vrijzinnige kiezers dergelijke be palingen billijk en gewenscht achten. Het ijveren voor afschaffing van den vac- cinedwang werd gelaakt als he?, onzinnig- tijk drijven van een Jehu en zelfs tegen het verlengen van den opschortingstprmijn niet een jaar teekende menigeen ter linkerzijde verzet aan, maar de schamele cijfers van het aantal verrichte vaccinaties bewijzen welsprekend, dat de eeredienst der vaccine aanbidding weinigen in volle overgave om zich vereenigt. „Vrijhandel! Dat woord zelf reeds draagt in zich de openbiaring van een waarheid, de verklaring van een recht en de macht van een beginsel" sprak eenmaal Bastiat. Maar wat te denken van den steun, dien de Vereeniging voor actieve handelspolitiek ook uit vrijhandelskring geniet, wat te den ken van het krachtig streven in vrijzinnige kringen vooral in den landbouw om het starre eenzijdige dogma prijs te geven dat de werkelijkheid zoo schromelijk nfiskent? Zoo verliest men in menig leerstuk den band met de kiezers, gaat men op in ij dele bespiegeling en laat het leven los. Den vat op het leven kwijt dat is wel een van de ergste verwijten, die men tot een politieke partij richten kan. WAT NIET GEBEURDE Men heeft in zijn leven zooveel dingen waarop men rekent, diie zich lang van te voren aankondigen, en die ten slotte toch niet komen. Daar zijn er onder deze die ons vnjwei onberoerd laten, die ons teleurstellen, die ons verblijden, al naar wij hoopten of vrees den, dat ze zouden komen. Soms is ons le ven vergald door het uitblijven van een groote vervulling, soms zijn wij uit de weg omdat het verwachte niet kwam. Gelukkig de mensch die zijn lo.t en leven te' stellen weet in de hand des Heeren. Hij is overwonnen, nochtans overwinnaar, hij kan het succes en den tegenslag aan. Gelukkig grijpen niet alle teleurstellingen even diep in het leven in. Gelukkig is cr er ook een goede kant aan menige zaak, die in zich zelf niet zoo aangenaam lijkt Gelukkig regeert God al deze dingen. In de week die heenging troffen ons in het bijzonder een drietal dingen, die wij meenden dat zouden gebeuren, en die ten slotte toch niet plaats vonden. Zaterdag zouden wij dineeren met de buitenlandsche journalisten, die ter gelegen heid van de Herstelconferentie in Den Haag hun tijdelijk thuis hebben. Daar komt spanning in de atmosfeer en de gasten komen niet Op zich zelf is dit afgelaste diner geen zaak om veel drukte van te maken. Maar de oorzaak treft toch wel pijnlijk. Pas zijn de heeren bijeen, nog is de arbeid kwajijk begonnen, of het blijkt dat de sfeer er niet is. Misschien is een compromis alsnog mo gelijk, men zal er wel naar zoeken, maar het blijde optimisme, zoo het er al was, is heen! En dat de rede van Snowden, de houding van Engeland, de politiek van Labour, dit conflict, deze mislukking, wellicht veroor zaakte, moet voor velen een pijnlijke teleur stelling zijn. Ook een Labour-regeering is blijkbaar niets menschelijks vreemd. De tweede verrassing, het niet komen van Wat verwacht werd, .is het bedankenvan Prof. Woltjer voor het hooge ambt van Minister van Onderwijs. Het is zeker wel een upicum, dat men zoo bijzonderlijk weet dat een bepaald persoon is aangezocht en waarom hij heeft bedankt De publicatie schijnt iets te vroeg gekomen te- zijn. Wij maakten ons al druk over den op volger van den hoógleeraar als lid van den Raad, en zeker heeft deze ook al eens overwogen, of hij tijd zoukunnen vinden ''oor dit tijdroovend ambt maar het is al ,te onbate" geweest onze professor blijft Daar is toch aan deze teleurstelling een aangename zijde. Wij voor ons zouden voor loopig Prof. Woltjer nog niet willen mis sen. Hij heeft goed work gedaan in den Raad, hij is een scherpzinnig man, een hoffelijk man, maar die streng vast houdt en die op onderwijsgebied in den Raad zeker de primus inter pares mag wor den genoemd. Natuurlijk waren wij er ook een beetje vervuld mée,. dat een van de Amsterdamsche antirevolutionairen tot raadsman der Kroon werd geroepen, maar nu hij hier blijft wij hebben ook dikwijls raad noodig zijn wij toch-niet ondank baar. De derde zaak, die niet kwam, hoewel ze met eenige bombarie is aangekondigd en ook in „Het Volk" als een feit gebulletin- neerd, is de algerneène staking om 6 va- cantiedagen in de metaal-industrie. Dat was al een wonderlijke geschiedenis. In het ontwerp-collectieve overeenkomst had men 4 vacantiedagen voorgesteld. De Christelijke en Katholieke organisaties, van oordeel, dpt men weder tot het afsluiten van een' collectief contract moést komen, hadden na onderhandeling het contract aanvaard. .De moderne organisatie had het contract verworpen. Nu kwam de v'acantie- week aan. De modernen wilden 6 dagen va cantie nu. De beide Christelijke organisa ties achten zich "door de aanvaarding van het contract moreel gebonden, thans geen actie voor 2 dagen langer vacantie te voe ren. Wat doet nu de moderne organisatie? Gaat zij in den strijd? Neen, ze adviseert haar leden 6 dagenvacantie te nemen. De beide extra-dagen zullen dan als stakings dagen worden beschouwd én-men zal over djen tijd stakingsuitkeering ontvangen. Dat al een vrij bespottelijke situatie. Vreemder wordt het nog, als aan een der grootste inrichtingen. (Werkspoor) 's mor- "3 een stakingsmanifest wordt uitgereikt 's middags 'een bericht, dat de staking niet zal doorgaan, wijl de twee federaties niet meewerken. Men verstaat, dat dit on der de arbeiders, ook onder hen, die elders ■Werkten, een vreemden indruk moest ma ken. Was dat nu een houding voor een organisatie,-die in Amsterdam 5000 leden telt, en die, zooals alle moderne organisa ties, steeds voor zich doet trompetten in verband met strijdgeest, kapitaal, bewust heid, kranige leiding enz. Vreemd i-s ook, dat de Chr. Houtbewer kers, die met een klein groepje bij den scheepsbouw zijn betrokken niet één lijn trekken met de Chp. metaal bewerkersorga- riisatie, maar eenzelfde talctiek volgden als de moderne organisatie. Zoo moet men toch ook onder de Christelijke arbeiders verwar ring brengen'. Enkelen hebben dan ook voor de Chr. Metaalbewerkersorganisatie be dankt. Al te vlug/want er is van de gewel dige actie niet vpel terecht gekomen. Bij Werkspoor moesten de modernen zelf de staking afgelasten. Maar ook aan de Ned. Dók-Maatschappij en de Scheepsbouw is de heele actie een „sof" geworden. Zeker er waren er wel die zich gedekt hadden voor moeilijkheden, 'door extra verlof te nemen. Er waren er ook die de allure van stakers aannamen. Maar velen bleven werken. De Chr. georganiseerden op het parool van hun organisatie, vele modernen trots het parool van hun organisatie. Ook hierin verblijden wij ons. Wij zijn arme voorstanders van een gezonde vak- actie. Maar wij achten den tijd van derge lijke extremiteiten voorbij. Dat behoort tot de anarchistische periode. Gelukkig dat vele arbeiders dit ook verstaan. AREND VAN AMSTEL. DE HAAGSCHE CONFERENTIE OFFICIEELE BERICHTEN POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot referen daris 2e klasse der posterijen, telegrafie cn telefonie H. van Spankeren, J. P. A. de Wilde, A. P. van Leeuwen, G. J. van Bur- ken, B. Tiemens, J. de Waard, J. Maars, W. M. Grevelink, H. J. Éngelkens, A. J. van de Velde, E. Dónis, allen thans adjunct- referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie. AUDIËNTIES. De Minister van Financiën maakt be kend, dat hij wegens uitstedigheid tot na der bericht de gewone wekelijksche audiën tie niet zal houden. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan Gerard van Vliet, kunst- sahilder te Amsterdam, toest verleend tot het aannemen van de benoeming tot „offi cier d'Académie"; is verleend de eere-me- daille der orde van Oranje-Nassau, in brons aan den Rijkswerkman D. Schut, van hei Staatsbedrijf der Artfll.-Inr.; is aan D. P. J. Nicólaije, pastoor-deken van Heerlen, ver lof verleend tot het aannemen der hem ge- Schonken onderscheiding van officier in do Orde van Polonia Restituta; is aan J. de Vrjes, industrieel, wonende te Amsterdam, vérlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Bur gerlijke Verdiensten van Spanje; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan A. Verpoórte, fabriekschef bij de N. V. „de Leidsche Zoutkeet", te Leiden. EENIGE ONTSPANNING DE POLITIEKE COMMISSIE DOET KALMPJES AAN De algemeene indruk is, dat ter Conferen tie eenige ontspanning is ingetreden, na de gebeurtenissen van Zaterdag. Niet te ontkennen valt echter, dat nog steeds het voorstel van Snowden een heel hangijzer is. Reclits?reeksche bespreking 'ordt nog altijd uitgesteld. Getracht wordt m tijd te winnen. Men vergadert om den anderen dag en houdt voorloopig de lcve- n in natura als onderwerp van bespre king aan. Snowden dringt ook niet langer op on middellijke behandeling van zijn voorstel aan. Toch kan men er zeker van- zijn, dat het binnenskamers wel degelijk een punt m overleg vormt. In dit verband trok het ook de aandacht, dat Snowden eieh er volkomen bij aansloot, dat zijn Fransche collega Loucheur morgen een lange rede zal houden over de henstel- leveranties. Ook wordt melding gemaakt van besprekingen tusschen Snowden en Jaspar en anderen. Mac Donald's telegram heeft voorts ter conferentie minder opschudding verwekt, dan het wellicht b.v. Zaterdag zuu' hebben gedaan. Men kan veilig aannemen, dat er hard gewerkt wordt aan het groote kwestieuze punt en daarom toont men voorloopig naar buiten een rustige houding. De politieke commissie heeft gistermiddag maar kort vergaderd: van 4 uur tot ongeveer half 6. Veel is er niet geschied. In verband met den minder vlotten gang van zaken in de financieele commissie, sphijnt de commissie-Henderson haar tempo iets te matigen. Dit valt af te leiden uit het resultaat der besprekingen van gisteren. In de eerste plaats werd besloten, dat de sub-commissie van juristen, samengesteld in de vorige vergadering, heden te 3 uur'zal bijeenkomen. Een algemeene gedaehtenwisselin'g had plaats over1 de voorwaarden, waaronder de technische bestudeering van het vraag der ontruiming zal worden voortgezet. B ri and merkte op, dat het werk der politieke commissie ten nauwste samen hangt met dat der financieele. Zoolang de financieele commissie niet gereed is, kan ook de politieke commissie niets tot stand brengen. Stresemann heeft hierop geantwoord, dat het Duitsche standpunt dit is, dat Duitschland liet Youngplan niet goed kan keurèn zoolang de politieke kwesties niel geregeld zijn. Over de technische moeilijkheden der ont ruiming sprekende, heeft Briand herin nerd aan hetgeen er dezen \vinter is 1 gevallen en de moeilijkheden, die de regee ring daarvan heeft ondervonden. Stresemann heeft daarop geantwoord Als ik in uw plaats was, zou ik zorgen, dat ik er vóór den winter uit was! Voorts werd in den loop der discussii sproken over den mogelijken datum van het beginnen van het einde der ontruiming. Be paalde data zijn niet genoemd, immers tij dens de besprekingen werd het zeer duide lijk dat, hoezeer het onder bepaalds omstan- standigheden gemakkelijk kan zijn, een da tum van den. aanvang der ontruiming vast te stellen, het onmogelijk was om iets te zeggen over den einddatum van de uitvoe ring der ontruiming, totdat de technische deskundigen in de gelegenheid zouden zijn geweest de tallooze vraagstukken te bespre ken, welke verband houden met het ver voer en het vertrek van een zoo groote troe penmacht. Onder deze omstandigheden opperde Hen derson het denkbeeld, dat Briand, Stress mann en Hymans in privé hedenmiddag Qm 4 uur bij hem zouden komen om teza men in hun hoedanigheid van vertegen woordigers der bij de ontruiming betrokken mogendheden dekwesUes te bespreken, ver band houdende met de mogelijkheid om dc bedoelde data vast te stellen Dit voorstel werd goedgekeurd. De bijeenkomst zal in het Grand Hotel plaats hebben. Dat de bijeenkomst eerst in den namid dag is .vastgesteld, vond hierin zijn reden, dat men de gedelegeerden in staat wilde stellen vóór de bijeenkomst de zaak met hun technische adviseurs te bespreken. De vergadering van de politieke commis- zelf werd verdaagd tot Woensdagmiddag- De tocht der journalisten bij dc hprstel- conferentie naar Amsterdam, welke nader op Donderdag was bepaald, is opnieuw uit gesteld. Het 25-jarig bestaan van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereen. in Nederland Het Ned. Jongelingsverbond en de Bond van J.V: op Geref. Grondslag hadden al een behoorlijken leeftijd bereikt, toen pogingen aangev end weiden om te komen tot oprich ting van een Hond van Chr. Geref. Jonge- lingsvèreenigingcii. l)e begeerte daartoe kwam van onderen op. De 'J.V. vaïl Enschedé moet, voorzoover wij konden nagaan, het verlangen naar een dergelijke organisatie het eerst hebben ken baar gemaakt. Dat was de eerste stoot. Maar ze had niet het gewenschte effect. De tijd was nóg riiet rijp. De behoefte werd nog niet algemeen gevoeld. Een tweede stoot moest gegeven. Deze kwam van uit de J.V. „Gideon" te Dor drecht. En jawel men kreeg contact 't Was het eerste ritselen, nauwelijks hoor baar. Maar 't ritselde toch! Ter eerste samenkomst van enkele verte genwoordigers van plaatselijke vereenigin- gen konden zaken gedaan. Men was 't met elkaar wel eens: 't moet komen tot eeiv Bond. En 't i s ook tot een Bond gekomen. Hoe dat zal 't gedenkboek, bij gelegen heid van dit jubileum uitgegeven wel vertellen. Begrijpelijk onder heel veel tegenstand, voornamelijk in eigen kring. Het woord „Bond" had een kwart-eeuw geleden bij heel veel menschen een onaangename klank. Men zag er in de eerste schreden op het pad der wereld, die ook opgaat in bonden en organisaties 1 Niet werd gelet op t doel, maar alleen op den naam. Er was veel vooroordeel, waarvoor jaren noodig waren om 't te overwinnen. Intus- schen stonden de pioniers er middenin. Doch er stond een dapper kapitein op de brug. Ds. H. Janssen, van de oprichting tot nu toe onafgebroken de Voorzjtter, kon daar wel tegen. Kalm, maar vastberaden, toog men aan het wegnemen der vooroor- rieelcn, niet voornemens ook maar-iets toe te geven. Hoe sterk in die dagen de antipathie was tegen allen die in den bond meewerkten, móge blijken uit het volgende. De tegen woordige redacteur van „Luctor et Emer- go", het bondsorgaan, toen nog student aan de Theol. School te 's-Gravenhage, stond reeds op de zwarte lijst van predi kanten! Bepaalde gemeenten moesten niets hebben van die bonds-dominees! Onmiddellijk voegen wij er echter aan toe: we leven nu gelukkig onder andere omstandigheden. De zwarte lijst is weg, het vooroordeel is zoo goed als verdwenen en bijna alle predikanten zijn verklaarde voorstanders van den Bond. Functie-bekleedende personen in het eerste bondsbestuur waren de heeren Ds. II. Janssen, de tegenwoordige leger- en vlootpredikant, Voorzitter, Doe, F. Leng- Dat was het begin van het einde. Ds. Janssen nam het toen weer in handen en stelde ter. bondsvergadering van 17 Septem ber 1917 de vraag: Liquideeren of aanpak ken? Tertium non datur. Natuurlijk sprak de bondsvergadering zich voor „aanpakken" uit. Een nieuwe geest werd vaardig over de Chr. Geref. jongelingschap. Men was door de daad van Doe.' Lengkeek en de vraag van den bonds- EMMABLOEMCOLLECTE DE TOTALE OPBRENGST. Naar geroeid wordt werden bij de laatste Emmahloemco'.lecte 1.316.700 bloempjes ge plaatst. De geheele opbrengst bedroeg i 15L065.. Dit. is de eerste, keer, dat ex bedrag boven 150.000 werd behaald. DE Z.H.A.M. BESLISSING VAN DE KROON. De Kroon heeft ongegrond verklaard de beroepen van de Spoorwegen en van de Haagsche Tramwegmaatschappij .egen de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland waarbij de aan de N.V. Zuid-Hollandsche Autohandel Maatschappij te Den Haag ver leende vergunning tot het onderhouden van een autobusdienst tusschen Rotterdam (Waalhaven) en Scheveningen (Kurhaus) is gewijzigd. KANAAL GRONINGEN-LEMMER? VOORNEMEN SPOEDIG EEN PERCEEL AAN TE BESTEDEN. Naar gemeld wordt bestaat het voornemen om in het a.s. najaar een perceel aan te be stéden van de uitvoering van het kanaal Groningen—Lemmer. Daaruit mag worden afgeleid, dat .de werkzaamheden in het laatst van dit jaar een aanvang aullen ne men. :-Voorz., J. Prins, Nieuwendam, Secr., en K. van Dongen, Rotterdam, Pen ningmeester. In den loop der jaren had eenige mutatie plaats. De heer Prins ging heen in 1914, om opgevolgd te worden door den heer D. K. Hcnstra, uit Harlingen, die onder 't pseu doniem „IJuwen" in „Luctor et Emergo" reeds veel bekendhid had verworven. De tweede voorzitter trad eenige jaren later af (we komen daarop terug) zijn func tie werd overgenomen door Ds. A. M. Berk- hoff, thans te Amsterdam. De Sturm* und Drangperiode. Deze valt zoo ongeveer tusschen de jaren 19141918, de oorlogsjaren. De oorlog, die oorzaak is geweest van zoo velerlei ontbinding, maakte ook in den Ds. L. H. v. d. MEIDEN thans hoofdredacteurvan liet begin af medeiuerk'cfr van „Luctor et Emergo voorzitter te zeer voor de realiteit ge plaatst, om niet te begrijpen dat de toe stand ernstig was; dat een besliste omme keer moest komen. Men moet de jaargangen van het Bonds orgaan zelf gelezen hebben, om te verstaan wat er in de „Sturm- und Drangperiode" in deD Bond is -omgegaan. Maar gelukkig, die tijd is voorbij. Hij be hoort tot de geschiedenis. Dé bond is uit de vlegeljaren. Onder leiding van mannen als' de Bonds voorzitter, D. K. Ilenstra, secretaris, Ds.- A. M. Berkhoff, tweede Voorzitter en Ds. L. II v. d. Meiden, redacteur van het bonds orgaan (de beide laatsten werden door de bondsvergadering van 1917 gekozen), begon een nieuwe periode. Een tijdperk van bloei en vooruitgang. Niet weinig ook werkte daartoe mee de instelling van het provi soire bondsbureau, dat met een goed -ge outilleerd .bondsbureau alleen den naam gemeen had. Doch het wees in elk geval de richting, welke voor de toekomst, zou de Bond werkelijk functioneeren, ingeslagen moest. Een richting, in welke, naar we ho pen, de bondsvergadering welke heden te Utrecht gehouden wordt, een tweede stap zal doen. Mutaties Bondsbestuur. De beer Hcnstra trad In 1922 als secreta ris af en werd opgevolgd door den heer W. Vos, te Zwolle. Het bestuur bestat nu uit de heeren Ds. If. Janssen, Voorzitter;I)s. A. M. Berkhoff, 2e Voorzitter; W. Vos, Secretaris; K. van Dongen, Penningmeester; Ds. L. H. v. d. Meiden, Redacteur Bondsorgaan. Organisatie. Volgens de gegevens van het jaarboekje van de Chr. Geref. Kerk bestaat de Bond thans uit 61 vereenigingen, die georgani seerd zijn in 7 afdeelingen, t.w. een Noord- Hollandsche. Zuid-Hollandsche, Utrecht- sche, Oostelijke (Gelderland en Overijsel), Fiiesche, Groningsch-Drentsche en Zeeuw van Ds. Berkhoff, voorzagen in een leemte. Uok verscheen bij deze commissie het bondsinsigne. Daarover is wat te doen ge- eest, eer het er was. Doch het i s er dan toch. En het is eerder dan het bondslied, waarnaar ook al zooveel gevraagd is, om it het niet geboren moest, maar e m a a k t kon worden. Telkens sluiten zich nog nieuwe vereeni- gingen aan. Er heerscht een werkelijk op- gewekt leven. Het Bondsorgaan Het eerste nummer van het bondsorgaan kwam uit 1 Juli 1905. Tot naam had men gekozen „Luctor et Emergo", wat niemand, e weet dat Ds. Janssen een Zeeuw is, be- eemden zal. De naam was blijkbaar pro fetisch gekozen, 't Is inderdaad worstelen en ontzwemmen geweest. Even was het hoofd weer boven water, of 't zonk voor langen tijd onder de golven. Begonnen als maandblad, verscheen het vrij spoedig om de twee weken. In het „liquidatiejaar" verscheen het zelfs om de maand, als gevolg van den reeds boven ge sel, etsten financieelen toestand. Tot aan 1916 bleef Ds. Janssen op de commandobrug staan. Toen moést hij alles •uit. handen geven en werd Doe. F. Leng keek hoofdredacteur. Aan de mederwerkers heeft 't Luctor minder ontbroken dan aan mederwer- k n g. .Van de medewerkers van de op richting af, is, voorzoover ons bekend, thans niemand meer aan 't blad verbon den dan Ds. L. H. v. d. Meiden, de tegen woordige hoofdredacteur, die de leiding van de spreekbuis van den bond 17 October 1917 van Doe. Lengkeek overnam. De opleving' na 1917 deed ook stemmen opgaan om „Luctor" weekblad te doen wor den. Menig pleit is daarvoor gevoerd. Men leze den veertienden jaargang. Gevolg daarvan moge dan niet geweest zijn, dat het weekblad werd, dit was fi nancieel niet mogelijk toch werd met ingang van den drie-en-twintigsten jaar gang een half vel ingevoegd, waardoor de inhoud voortaan van 8 op 12 paginal kwam. Dat was alvast een niet onbelang rijke 'vooruitgang. Want de behoefte aan leiding en leidraden deed zich, meer dan vroeger, gevoelen. Momenteel werken onder de leiding van Ds. L. H. v. d. Meiden, van 's-Gravenhage, saam aan den inhoud vau het blad: Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant i. a. d.; Ds. Berkhoff, verzorger der leidraden O. en N. T.; Ds. A. H. Hilbers, Ds. P. J. de Bruin, Ieidr. Kerkgeschiedenis; I)s. B. v. d. Rerg, Ieïdr. Geloofsbelijdenis; Ds. J. L. de Vries, Zending; Ds. S. Salomons, Geestelijke stroo mingen; Ds. J.-W. Geels, Maatschappelijke onderwerpen; B. A. Schotel, Letterkunde en J. de Weerd. Vad. Geshiedenis. Een eerbiedwaardige rij van medewer kers aJzoo. De inhoud'van het blad staat erkelijk op hoog peil. De toon is steeds ernstig en .waardig. Zelfs heeft het een vas te plaats in vele gezinnen buiten de J.V. Over het beheer van het bondsorgaan in e eerste jaren valt niet veel te zeggen. Be- end is, dat ook wijlen.Ds. H. Biesma, toen og geen predikant, als een der eerste ver zorgers is opgetreden. Langpn tijd is dit gedaan door don heer I - J. Smith, van 's-Gravenhage, die tien jaar achtereen, zonder onderbreken, zorg de yoor de expeditie en de administratie, .n 1921 legde deze zijn taak neer. Van toen af is het beheer gelijk overgegaan aan het bondsbureau. Tegenwoordig adres: Zwolle. Morgen jubileert <£e Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen. F.n er 'is reden toe. Want God heeft hem groot gemaakt. Begonnen als een klein stekje, geplant in zeei lastigen grond, is het geworden een or ganisatie, die wel niet haar duizenden telt - hoe zou het ook kunnen! maar die voor de Chr. Géref. jongelingschap van zeer grooten zegen is geweest, gelijk ze onder s Heeren genadige leiding ook voor de toe komst tot rijken zegen gesteld worde. Bij de vele goede woorden, welke mor gen ongetwijfeld zullen worden uitgespro ken, voegt ons blad, dat interkerkelijk is, gaarne ook haar gelukwenschen. Want naast dep Hervormden en den Geref. Bond, is ook plaats voor den Chr Geref. Bond. Drie bekende voormannen, van den jubileerenden Bond. Links: Ds. H Janssen Bonds voorzittermidden: Prof. F. Lengkeek; rechts: Ds. A. M. Berkhoff. Chr. Geref. Jongelingsbond de banden los ser. In 1914 kon, tengevolge van de pas in getreden mobilisatie, geen bondsdag ge houden worden. Pas in 1916 werd er een saaamgeroepen. I)'i niet vergaderen zou zich wreken. In da lagere kringen (afdeelingen en vereeni- ginger.) trad overal lauwheid in, die soms in onverschilligheid omsloeg. Het saam- hoorigheidsgevoel kwijnde. Gemeenschaps- besof werd zoo goed als niet gevonden. De kapitein van 't schip, dat dus geslingerd heen en weer dobberde, was als Veldpredi ker in Gieiisi des lands, en kon zich met den toestand niet voldoende inlaten. De tweede stuurman, Doe. F. Lengkeek, die Ds. Janssen ook als hoofdredacteur van het bondsorgaan opvolgde,' deed al zijn best het door de branding te brengen. Maar hoe bekwaam een stuurman ook moge zijn, een zinkend schip alleen door de branding sturen is boven ieders kracht. Er moet gepompt worden met man en macht; daartoe moesten alle hens aan dek, maar die kwamen juist niet Alles had zich in die jaren om het bonds orgaan geconcentreerd. Want het hart van den bond klopte in Luctor et Emergo. Ging het daarmee goed, dan ging het ook in den boud goed. Doch het ging er juist niet goed mee. Het zat in grooten geldelijken nood. Docent Lengkeek plaatste e n oproep om steun, doch deze werd slechts door twee vereenigingen beantwoord. In no. 6 van den twaalfden jaargang volgde toeu de mededeeling, dat Doe. Lengkeek, ge zien deze lauwheid, ophield „Luctor et Emergo', te verzorgen (en tevens zijn functie als tweede Voorzitter neertel. sche afdeeling. Bovendien bestaan er ook een aantal Bondsringcn. Dan is er ook een Bonds-Propaganda- commissie (kortweg B.P.C.). De allereerste commissie van dezen aard vormde zich uit de Dordtsche J.V. Deze gaf van 1918—1924 een zevental geschriften uit. Doch ze bloed de dood. Na enkele jaren benoemde het Bondsbestuur toen de J.V. van Bussum, om een Bonds-Propagandacommissie te vor men, die, in onderscheiding niet de Dordt sche, welke géén offieieele aanstelling had, doch louter vrucht was van het „particu lier initiateif", zich belasten zou met a 1 1 uitgaven van den Bond. Vol élan togen de vrienden aan 't wer en van 20 Februari 1924 af hebben ze ee heele lijst van Bondsnitgaven verkrijgbaar gesteld. Vooral de leidraden, van de hand ROEIBOOT OVERVAREN ACHTJARIGE JONGEN VERDRONKEN. Omtrent dit treurig ongeval meldt men ons nog uit Vlaardingen: In den nacht van Zaterdag op Zondag was G. v. Witzenburg, wonende Jozef Israëi- straat alhier, in gezelschap van zijn acht jarig eenigst zoontje in den roeiboot aan hc-t visschen geweest in de Vlaardingsche vaart. Op de terugtocht kwam de motormelkschuit „Catharina Adriana", schipper G. v. Gozen, uit Hazerswoude, hen achterop. W. roeide naar de motorschuit toe, vermoedelijk met het plan om zich te lafQO sloepen. Er hing een zware mist op het water, zoodat hij met kon zien -dat de boot reeds dichtbij toas. De stuurman op de motorschuit eag het gevaar aankomen, gooide het roer om en liet da schuit tegen den kant loopen. Daar dit nog al met een flinke vaart geschiedde, sloeg de schuit terug en tegen de roeiboot aan. welke kantelde. Beide inzittenden, vader en zoon, geraakten te water. W. wist zich aan dé motorschuit vast te grijpen en was- spoedig gered. Het zoontje verdronk echter jammer lijk. 's Morgens werd het lijkje door de ge meente-poli tie opgevischt en naar de Alg. Begraafplaats overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELING.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1