BINNENLAND. Radio Nieuws. MAANDAG 12 AUGUSTUS *929 TWEEDE BLAD PAG. HET NIEUWE KABINET De nieuwe Ministers toëedigd. De nieuw benoemde Ministers, de heeren jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Terp stra, mr. dr. Deckers, mr. Reyme, De Graaff en mr. Verschuur, zijn Zaterdagmorgen om streeks halftwaalf op het paleis van de Ko ningin-Moeder te Soestdijk door de Koningin beëedigd. De heer Reymer was per auto uit Hilversum gekomen en keerde na de beëe- diging ook zoo naar Hilversum terug. De andere ministers reden in hofauto's van het station Utrecht naar het paleis Soestdijk vandaar terug naar het station Utrecht De Ministerswissellng. Naar wij vernemen hebben te 11 ui nieuw benoemde ministers j-hr. mr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Terpstra, dr. Deckers, stra, mr. dr. Deokers, mr. Reymer, De Graaff de portefeuilles van hun voorgangers over genomen. Bij de departementen van justitie, buiten- landsche zaken en financiën had dat natuur lijk niet plaats, daar de hoofden dier depar tementen dezelfde blijven. Minister Lambooy, die met verlof was, Is te 's-Gravenhage teruggekeerd, en heeft per soonlijk de portefeuille van defensie overge dragen. Zaterdagochtend heeft in een bijeenkomst ter departemente van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van de hoofdambtenaren met wie hij veel aanraking had, de afgetreden minister, Mr. J. B. Kan, in die kwaliteit want hij blijft naar nu vaststaat secretaris generaal een hartelijk afscheid genomen van die heeren en zijn dank en waardeering uitgesproken voor den grooten steun e volle medewerking welke hij van hen tij dens zijn Ministerschap heeft mogen onder- vinden. De waarnemende Directeur-generaal van den Landbouw, Dr. Swaving, heeft 's Minis ter's toespraak op even hartelijke wijze be- antwooi-d en zijnerzijds, namens het ambte* narenpersoneel Mr. Kan dank gebracht voor diens welwillende omgang en hem gehuldigd voor den veelomvattenden arbeid door Zijn Excellentie op hoogst bekwame wijze ver licht. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DB U. L. O. SCHOLEN. Het Kamerlid de heer Tilanus heeft aan den Minister van Ondienvvijs gevraagd: Is de Minister bereid, in afwachting van de voorstellen der Staatscommissie in zake het Lager Onderwijs, te bevorderen, dat de tenmijn van artikel 193, lid 6, der Lager On derwijswet, volgens welk artikel tot 1 Jan. 1930 het bepaalde in het tweede lid van art. 27 dier wet mede toepassing kan vinden, in dien een lagere cn een U. L. O.-school te zji- men meer dan 350, doch minder dan 500 leerlingen tellen, met één of twoe jaar wordt verlengd? Waarom nog niet gesloopt? Het Kamerlid Boon heeft aan den Minis ter van Waterstaat de ivolgende vragen ge- Is de Minister bereid mede te deelen wel ke de reden is,-dat nog steeds geen gevolg Is gegeven. aan het ge ruimen tijd geleden aangekondigde voornemen om wachthuis 20 A bij den onbewaakten spoorwegoverweg te Rilland Bath te amoveeren, door welke uit zichtbelemmeringen 3 Augustus wederom 'n auto is verpletterd, niettegenstaande de be stuurder die bekend was met den ge vaarlijken toe tand de uiterste voorzich tigheid had betracht? Is dkj Minister bereid thans overwijld te bevorderen, dat dit wachthuis onmiddellijk worde gesloopt? (We meenen, dat thans met de slooping is begonnen. Red.). DE AANSLAG OP WILLEMSTAD De afgetreden minister van koloniën heeft onder dagteekening \an 5 Augustus j.l. den volgenden brief gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer: „Ik heb de eer Uwer Excellentie in bijla gen dezes te doen toekomen afschriften van de verslagen van den Gouverneur van Cu racao en van den troepencommandant al daar. betreffende den overval te Willemstad op 8/9 Juni j.l., met verzoek bovenbedoelde bescheiden ter griffie neder te leggen ter kennisneming door de leden der Kamer. Publicatie van deze bescheiden acht de re geering thans, waar de verslagen zooveel leemten bevatten, nog ongewenscht; eerst wanneer door het onderzoek van de ter zake ingestelde op 21 Juni j.l. naar Curacao ver trokken commissie licht zal zijn verschaft omtrent talrijke thans nog duistere punten der verslagen, zal het mogelijk zijn om een volledig en overzichtelijk relaas van de ge beurtenissen samen te stellen cn eerst dan acht de regeering het oogenblik aangebroken om tot opei'baaiïraking van zoodanig relaas HR. MS. HERTOG HENDRIK Hr. Ms. Hertog Hendrik, welke oorlogsbo dem, met den gouverneur van Curacao, ir. Fruytier aan boord, een bezoek heeft ge bracht. aan de Bovenwindsche eilanden, is te Willemstad teruggekeerd. DR. ALLETTA JACOBS, t De oorste vrouwelijke arls. Zaterdag is te Baarn, in den ouderdom van 75 jaar, dr. Aletta Jacobs ovei-leden. Aletta Jacobs, in 1854 te Sappemeer gebo ren, werd in 1S71 aan de Universiteit te Gro ningen ingeschreven als de eerste vrouwe lijke studente in de geneeskunde hier te lande. Zij deed in 1878 het artsexamen en promoveerde in 1879 te Groningen. Na eeni- gen tijd in hospitalen te Londen werkzaam te zijn geweest, vestigde zij zich als practi- seerend arts te Amsterdam. Op maatschappelijk gebied deed zij zich kennen als voorvechtster van de rechten der vrouw. Jarenlang is zij voorzitster van, de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht gewem' en zij is de oprichtster van de Internationale Vrouwenbeweging voor den Vrede. 'T NIEUWE MINISTERIE Zaterdag had door H. M. de Kóningin de beëdiging plaats der nieuwe Ministers. Op 't station te Utrecht nam onze fotograaf een kick van bovenstaande vijf Ministers. Van links naar rechts de heeren S. de Graaff, Ruys de Beerenbrouck, Mr. Dr. L. N. Deckers, Mr. J. Terpstra cn Mr. T. J. Verschuur. ENGELSCHE CALVINISTEN IN HOLLAND EEN HARTELIJKE ONTVANGST „Wij mogen al verschillen op ker kelijke en politieke punten, één voe len we ons in de belijdenis van de leer der vrije genade H. ATHERTON. De aankomst. Op het p'erron van het Hollandsche Spoor station te Den Haag zijn in de afgeloopcn eek heel veel buitenlanders verwelkomd. Op zichzelf is het dan ook niets geen bijzon ders, dat er een stel Engelschen uit den trein stapL Maar voor ons ligt het buitengewone, het aantrekkelijke hierin, dat de vreemdelingen, die wij Zaterdagavond het genoegen hadden te ontvangen, leden waren van de, bij onze lezers zoo langzamerhand nu niet moei bekende, Souvereign Grace Union, den bond an Engelsche Calvinisten. Zooals wij reeds meldden, maken zij on der leiding van den secretaris-generaal der Union, rev. Henry Atlierton een acht- dangsche trip idoor ons vaderland. Ter verwelkoming waren o. m. aanwezig Ds. A. G. Barkey Wolf, mr. A. J. L. Beeck Cal koen en de heer J. Westerhoud, welke laatste zich verdienstelijk maakte de gasten te verdeelen onder de Hollanders, welke deze Britsche geloofsgenooten v?xn de week zullen herbergen. Mej. led J. P. Visser, uit Leiden, die met het gezelschap, dat uit 17 personen bestaat, uit Londen was meegekomen, is de zeer gewaardeerde trait d'unipn tusschen Hol land en Engeland. Zij zal voor een groot deel de leiding hebben van de excursie. In de Wcsterkerk te Den ITaag waren voor het gezelschap gis termorgen twee banken gereserveerd. Ds. Barkey Wolf, die den dienst leidde, had als zijn tekst gekozen Jesaja 57 15, naar aan leiding waarvan hij sprak over souverei- n i t e i t en genade, en het groote begin sel van het Calvinisme uiteenzette. D.: organist, de heer M. J. Binncma, bracht eenige engelsche hymns ten gehoore, wat de gasten, naar zij ons verzekerden, zeer op prijs stelden. Al hadden zij de preek niet kunnen volgen, de dienst als zoodanig en het gevoel van geloofs-ecnheid met de ge meente, had hen zeer getroffen. Na afloop van dc godsdienstoefening ver zamelde het gezelschap zich in de kerke- raadskamer. waar de kerkeraad der Geref. Kerk-West hen, bij monde van Ds. Barkey Wolf ontving. Nadat de koffie geserveerd •as, sprak deze in het Engelsch onge\cer als volgt: Geliefde broeders en zusters in Jezus Christus, De kerk van Christus is niet een som van individuen, die voor zich persoonlijk contact zoeken met den almaehtigen God, maar het een levend organisme, een lichaam, waar- n de lidmaten één geheel vormen. Deze eenheid reikt uit boven de grenzen van tij den en landen, boven de verschillen tus schen confessie cn confessie. Wie Jezus er kennen als Heiland, bchooren tot deze ge meenschap. Binnen den wijden cirkel van de „commu- nio sanctorum" wil spr. evenwel een nauwe- ren trekken, dien van het Calvinisme, dat is meer speciaal verbindt. Het Calvinisme is de zuiverste openbaring van de Goddelijke waarheid, zooalsVIie in de Schrift tot ons komt. Wanneer we ons Cal vinisten noemen, eeren we daarmee niet een mcnsch, hoe groot hij dan ook moge geweest zijn, maar den God der Reformatie alleen. Spr. geeft dan een uiteenzetting van liet wezen van 't Calvinisme. Eigenlijk, zoo zei hij, 'zijn er maar twee godsdiensten: de een, bij welke de menseh, de andere, bij welke God alles doet. De één, waarbij 't. al afhangt menschelijk werken en streven; de an der, waarbij de zaak van onze redding in Godes handen wordt gelegd. Het principe Gods Souvereiniteit wil het Calvinisme •ealiseercn op alle levensterrein, om ten slotte Gode de eer te gev3n van alles. Spr. verheugt zich den gasten te kunnen verzekeren, dat in dezen strijd wij zij aan zij staan. Wij reiken elkaar de rechterhand der gemeenschap. Het werk van de Union heeft onze warme sympathie. Moge het Calvinis- mecr en meer ingang vinden in liet land der Wicliff, Bunyan en Milton. Bijzonderlijk rev. Atherton wenscht spi\ den zogen des hemels toe om zijn mooie werk, dat hem zoo lief is, te doen. Met de beste wcnschen voor het welslagen van deze dagen en het aanbevelen ervan in de hoede van Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien ook deze dingen mogen zijn, be sloot Ds. Barkey Wolf. Hierna heeft rev. Atherton dank ge zegd voor dc hartelijke ontvangst. Wij zijn gekomen in een land, aldus spr., dat steeds opkwam voor vrijheid van godsdienstige cn politieke overtuiging. Hij brengt vervolgens in herinnering wat Engeland te danken had aan den koning stadhouder Willem III. die een van de beste vorsten geweest is, welke ooit op den Engel schen troon hebben gezeten. Door liet Calvinisme zijn wij rijk gezegend En ook op den huidigen dag zal voor alle volken slechts zegen mogelijk zijn, als Rev. Henry Atherton. terugkeert tot de beginselen, waarvoor onze vaderen goed en bloed hébben opgeofferd. Het Calvinisme vertegenwoordigt alles wat groot, edel en goed is; het is het eenig-houd- bare systeem. Wij mogen kerkelijk en politiek misschien een weinig verschillen, één zijn we in de be lijdenis van de leer der souvereine genade, aldus spr. ITij betreurt het, dat hij het Hollandsch niet machtig is, en gaarne zou hij onze taal kennen om de werken van Kuyper (dien hij den grootsten theoloog van alle landen in den laatsten tijd noemde) in het oorspronke lijk te kunnen lezen! Des te meer waardeert hij het, dat wij, Hollanders, vreemde talen leeren om zoo nuttig te zijn voor broeders en zusters van andere landen. Met een hartelijk dankwoord eindigt spr. zijn toespraak. Nadat nog het Engelsche en Hollandsche volkslied gezongen was, ging men uiteen. In de Groote Kerk waren 's avonds allen weer saam onder het gehoor van Ds. I.. D. Poot, Ned. Herv. pre dikant te Haarlem. Ds. Poot heeft in een gloedvolle rede zijn aandachtig gehoor bepaald bij de laatste woorden van Ezechiël 47 9, en hij sprak over: een verborgen bron, over het wassende water en de saneerende werking van de beek, waarvan de profeet spreekt. Na de preek is liet gezelschap in de con sistoriekamer geweest, waar Ds. Poot o. a. iets vertelde van de Zeemansccntrale, waar van Z.Kerw. secretaris-generaal is, en die in Londen een tehuis heeft geopend voor de Hollandsche zeevarenden. Ten hn^ze van Ds. en Msytcuw Barkey Wolf zijn de Engelsche gasten Zondagavond aller hartelijkst ontvangen. Aangezien deze „mee ting" eigenlijk niet \oor de pers toegankelijk was, mogen we er maar weinig varn puhli- ceeren. c zullen althans er geen volledig verslag van geven en willen volstaan met een enkele indruk. Deze: dat onze Engelsche geestverwanten hier het Hollandsche gereformeerde leven op z'n best hebben gezien. Zonder uitzonde ring was men enthousiast over den zeer goed geslaagden avond. liet feit, dat er twee dochters van wijlen Dr. Abraham Kuyper aanwezig waren, ver hoogde niet weinig de belangrijkheid van het samenzijn. „It was very interesting", wat deze vertelden van het Gereformeerde leven hier te lande, vonden de Engelschen. Mej. J. H. Kuyper besprak het verval van het Diaconaat in de jaren voorafgaande aan de Doleantie. Dr. van den Bergh komt de eer toe op dit verval te hebben gewezen en tevens op den eenigen weg tot herstel door terugkeer tot het gebod van onzen bnrmliartigen Hoogepriester, den Koning der Kerk, aldus spr. In 1886 bloeide het Diaco naat op. Vanaf dien tijd dateert ook de op- ■ichting van allerlei Stichtingen van Barm hartigheid, waarmee juffr. Kuyper haar be langstellende hoorders in kennis bracht, mr eenige jaren werd opgericht de Bond Stichtingen van Barmhartigheid en ver leden jaar verscheen een geïllustreerd hoek riczo Stichtingen. Dit boek werd aan Rev. II. Atherton aangeboden. Mej. II. S. S. KuypeiL uitgenoodigd als rc-presidentc van den Bond van M. V. op G. G. en Hoofdredac trice van het Bonds orgaan, iets over den Bond tc vertellen, sprak eerst in 't kort over geschiedenis en arbeid van den Bond, om daarna het Calvinistisch ka rakter van den Bond te tooncn: lo. uit den grondslag (dc autoriteit van Gods Woord volgons de belijdenisschriften r Goref. Kerken in Nederland): 2o. uit de rganisatie, die in haar democratisch karak- er van zelfbestuur de Calvinistische tradi tie voortzet; 3o. uit het feit, dat de Bond, MET EEN SCHEERMES AFGESLACHT VREESELIJK DRAMA TE WADDINXVEEN OM EEN OUDE VEETE Zaterdagavond om ongeveer halfzes is te Waddinxveen een afschuwelijke moord ge pit egd, waarbij de 35-jarige fabrieksarbeider A. Koster op het Noordeinde zijn buurman, den 33-jaricen betonwerker H. Schotman met een scheermes de keel heeft afge sneden. De dader werd spoedig in zijn woning gearresteerd. De aanleiding van het gebeurde was een oude veete tusschen Koster en Schotman. De woningen van deze buren zijn ge scheiden door een heg, over het eigendom waarvan een eeuwige twist loopende is. Koster was kort geleden door de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot 15 boete, terwijl nu tegen zijn vrouw een nieu we aanklacht wegens beleediging tegen Schotman bij de politie was ingediend. Hierdoor is de veete opnieuw tot uitbar sting gekomen. Koster liep al eenige dagen met het plan rond, om zich op Schotman, die altijd de lijdende partij Is en nooit bij eenige ruzie tot eenige daad overging, te wreken. Daarom kocht hij Zaterdagmiddag een flesch sterken drank en ledigde deze bijna geheel, om zich aldus „moed" in te drin- Daarop fs hij naar de woning van zijn buurman geloopen en heeft hij gevraagd, of Schotman thuis was. Op het ontkennend antwoord trok Koster zich terug, maar dat er toch wel iets in de lucht hing, bewees de uitlating van zijn schoonzuster, die liep te verkondigen, dat het verkeerd af zou loo- pen en dat Schotman er aan moest. Middelerwijl was nog 'n rijksveldwachter bij Koster verschenen, die bij hem op rege ling van de hangende kwestie had aange drongen, in welk geval de aanklacht we gens beleediging door Schotman zou wor den ingetrokken. De veldwachter was nog geen half uur weg, of het gruwelijk drama speelde zich reeds af. Koster vroeg nu aan het zevenjarig doch tertje van Schotman, of vader al thuis was en daarop aan de naar buiten geloopen moeder, of de aanklacht zou worden inge trokken. „Dat weet Ik niet", antwoordde de vrouw. „Dat moet ik aan mijn man vra gen". Om nu aan alle ellende en ongenoegen een einde te maken heeft de vrouw toen haar dochtertje naar Schotman gestuurd, dio ergens een karweitje was gaan verrich ten cn daarbij zijn 5Vfe-jarig zoontje had meegenomen. De man kwam naar huis toe en liep re gelrecht zijn dood tegemoet. Op de draai, dat is de kleine brug, die vanaf den weg naar de woning leidt, stond Koster hem op te wachten. Beide mannen spraken enkele woorden tegen elkaar, waarop Koster plotseling een scheermes trok cn hiermee den om hulp roependen Schotman in koelen bloede twee sneden toebracht en wel met groote kracht. ontzettend bloedde, nog eenige stappen, waarbij hij van het bruggetje afschoot en voorover in de sloot viel. De moordenaar vluchtte onmiddellijk zijn woning in. Op het gegil en het schreien van het zoontje, die van 't geheele afschuwelijke drama de eenige getuige was geweest, schoten de vrouw van Schotman cn enkele voorbijgangers toe, die het ontzielde li chaam uit het water trokken. Na de eerste algemeene ontsteltenis, wer den de politie en een dokier gewaar schuwd, die spoedig arriveerden. De poli tie trad onder leiding van den loco-burge meester, den heer J. G. Herfst de woning van' den moordenaar binnen, waar deze op een stoel zat. Onmiddellijk werd de man gearresteerd en zwaar geboeid. De geknevelde moordenaar bekende on middellijk zijn laaghartig misdrijf en werd ter beveiliging voor het zeer opge wonden publiek, dat zich inmiddels in grooten getale voor de plaats van het mis drijf höd verzameld, in ee.n auto wegge voerd cn naar de cel bij het gemeentehuis overgebracht. Het lijk werd in beslag genomen en naar het kerkhof vervoerd. Op het scheermes en enkele andere voor werpen werd eveneens beslag gelegd. Kort hierop had de confrontatie tus schen dader cn vevslagcne plaats. De da der toonde zich vrij onverschillig en scheen zich van zijn misdadig werk niets aan te trekken. Naar de plek geleid, be kende hij nogmaals en gaf hij een uiteen zetting van de situatie. Voorbedachte rade ontkende hij. Hij zei, driftig te'zijn gewor den en toen in den blinde te hebben ge stoken. Zijn lezing wordt echter algemeen niet aanvaard daar verschillende feiten, naar het schijnt, wel op voorbedachte rade Zondag zijn op het gemeentehuis te Waddinxveen den geheelen dag de ver- hooren van getuigen en verdachte gehou den, die bovenverklaarde feiten aan het licht hebben gebracht Het drama is reeds nu geheel tot oplos sing gebracht. Tijdons het verhoor heeft de dader van den afschuwelijkcn moord zijn ijskoude houding laten varen cn veel berouw over zijn daad getoond, hoewel hij op den dag voorgaf het alleen vervelend te vinden, dat hij in een cel werd opgesloten. De versla gene stond uitermate gunstig bekend. Hij was gehuwd en vndr van twee jeugdige kinderen. Het gezin is aan een groote wanhoop ten prooi. De moordenaar was nog nooit met de po litie in aanraking geweest, maar werd toch als een gevaarlijk individu beschouwd. Hij had 'n vrouw en een kind. Beide huishoudens zijn thans van inko men verstoken. Het lijk is ter gerechtelijke schouwing naar Rotterdam ovrgebracht terwijl de da der Dinsdag in het Huis van Bewaring te Rotterdam zal worden ingesloten. In het dorp heerscht groot medegevoel met de familie Schotman. wars van conservatisme, de roepstem v. iden tijd verstaan heeft en het meisjeslev van onzen tijd wil ontwikkelen langs Calvi nistische lijnen. „In al deze opzichten toont onze Bond", aldus eindigde spreekster, „de kenmerken van het Calvinisme, en kont met zijn wijd vertakte organisatie en veel-omvattenden ar beid geen hooger doel dan de erkenning van de souvereiniteit van Jezus Christus over het meisjesleven van onzen tijd". Mej. Kuyper bood aan Rev. H. Atherton, een 'exemplaar van het pas verschenen Bonds-jaarboekje R e h o b 61 h aan en mevr. Atherton een photo van een Zeeuwsche M.V. in Zeeuwsche kleederdracht. Zooals gezegd, wij zouden geen geregeld verslag doen. Alleen willen we nog melding maken van het bezielende woord tegelijk beschamend voor ons dat rev. Atherton sprak om te wijzen op de noodzakelijkheid van het .belijden en heieven derzelfde prin cipes, waarvoor onze vaderen goed en bloed hadden gegeven. Het Calvinisme zal zegen afwerpen en Gode de eer geven. Ook hesprak hij op de hem eigen enthousiaste wijze, wat Engeland dankt aan de Oranjes, bijzonder aan Willem III. Na het gezamenlijk ringen van de bekende hymns: „Abide with me" en „The church's one foundation is Jezus Christ her Lord, en nadat rev. Atherton een gebed had uit gesproken, namen we afscheid van Ds. en mevrouw Barkey Wolf, in wier huis wij en onze Engelsche vrienden iets ervaren hadden van de heerlijke eenheid des gees- tes, die reikt uit boven de landsgrenzen en die niet beperkt is tot één volk, een een heid die er is bij de Calvinisten over de geheele wereld. Voor vandaag staat op het programma een bezoek aan Den Haag, waarbij o.m. het Vredespaleis, het Mauritshuis zullen wor den bezichtigd. Vanmiddag gaat men naar Seheveningen. Morgenochtend reist het gezelschap naar Delft; in Rotterdam zal worden geluncht en in den namiddag zullen we in Dordrecht de historische bodem van de Synode 1618 betreden. CHR. GEREF. JONG. VER. HET 25-JARIG JUBILEUM. Op ter meeting. De lieer v. d. M. te 's-Gravendeel schrijft: Bohdsvrienden en -vriendinnen. Aanstaande Woe.isdap op naar Utrecht, naar den Bondsdag. Gij weet het, 25 jaren heeft de Bond van Chr. Gercf. Jong. Vereen, bestaan, laten wij dan allen opgaun om on zen God te danken. 25 jaar heeft zij mogen arbeiden onder de jeugd. Daarom vragen wij U, vragen dringend, trekt allen 14 Augustus op naar de Midden- stad des lands. Komt allen op om de zege gen des Hejron t» gedenken, die Hij ons deze 25 jaar geschonken heeft. Komt allen biddend, want dat is onze kracht. Komt allen niet enkelen maar zooals de Israëlie ten opgingen naar Jeruzalem, wij naar Utrecht. Het is maar éénmaal 25 jarig be staan: maak daarom 14 Aug. vrij voor de Bondsvergadering. Zouden wij de zegeningen Gods uit Zijn hand ontvangen en dan thuis blijven? Neen laat ons allen gaan, om dan met elkander. Bondshestuur en jongelingen Zijn daden groot te maken. Nogmaals komt allen biddend, dan. zal het goed zijn en zal nok ons Bondshestuur nir teleurgesteld worden. God geve dat óók deze dagen recht gezegende dagen zijn voor tijd en eeuwigheid. ROEMEENSCH BEZOEK AAN DE OUDE SLEUTELSTAD. De Roemeensche minister van buitenland- sche zaken, de heer Mironesco, de Roemeen sche r ister van financiën, do heer Popo- vitchi en de Roemeensche gezant te Berlijn de heer Petresco-Commene, hebben Zaterdag avond, vergezeld van hun secretarissen, eon bezoek gebracht aan Leiden, waar zij de verschillende merkwaardigheden hebben be zichtigd. ARBEIDSBEURS VOOR OUD-INDISCHE MILITAIREN Gedurende de eerste 7 maanden van 1929 plaatste de arbeidsbeurs voor den oud- Indisch militair, Oude Varkensmarkt 41 te Nijmegen, 94 oud-onderofficicren en 19 oud brigadiers cn soldaten in vasten dienst, als mede 72 oud-onderofficieren cn 69 oud-brigo diers en soldaten in lossen dienst; totaal 254 oud-Indische militairen. Het kantoor" werd bezocht door 1258 Oud-Indische militairen, die inlichtingen kwamen vragen omtrent huisvesting, belasting, voorschot, oudordoms- en invaliditeitsrente, landarbeidswet, be roepskeuze, enz. AMSTERDAM DE GEMEENTEBEGROOTING De Gemecnteb grooting van Amsterdam voer 1930 is verschenen. Zij sluit met een bedrag van 110.984.000. In een onderhoud met den wethouder van Financiën deelde deze ons over deze begrooting het een on ander mede. Een van do kenmerken ervan is, zeide hij, dat zij niet begint met een saldo van een vorige rekening. De acht ton, die in 1928 genomen is uit het reservefonds is daarin niet teruggekeerd. Ook meenden B. en W., dat men lang zamerhand weer moet komen tot een nor male begrooting, waarbij de inkomsten de uitgaven dekken. Zij hebben daarom nog ecu gedeelte van het reservefonds intact gelaten. Er was noodig acht millioen om de begrooting sluitend te maken. Daarvoor heeft men drie millioen uit de Reserve ge nomen. Vijf millioen moet dus elders wor den gevonden. Verschillende posten zijn dan ook verlaagd, maar men heeft ook niet het oog gesloten voor noodzakelijke ver hoogingen. Zoo zijn enkele subsidies, on danks deze minder gunstige financieele toestand verhoogd, maar andere zijn ver laagd. Voorts deed zich de vraag voor of aan de toezegging gedaan aan den Raad, dat de tarieven van de Gem. Electriciteit niet 1 October a.s. zouden worden verlaagd, moest worden voldaan. De meerderheid van B. en W. was van oordeel dat deze vermin dering van inkomsten begroot op 450.000 niet kon worden gedragen. De Raad zal hebben te beslissen of hij de maatregelen door B. cn \V. voorgesteld, zal goedkeuren. Wenscht hij B. en W. niet te volgen op dien weg. dan zal hij andere objecten moeten aanwijzen. Er kan door den Raad ook besloten worden tot belns- tingyerhooging, maar een dergelijk voor stel is van B. oh W. niet te verwachten, zei de wethouder. Aan den Raad is in «.'e laat ste jaren steeds voorgehouden, dat de saldi INGEZONDEN MEDEDEELING. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. HILVERSUM (298 M. Ni het Drarer-J Daarna; Der 1070 M.) (Uftol. -11.JU 4,icK?naicnst. 12,30—1.45 5 Ziekenuurfje. 5—C.30 Uramo- ang over: „De psychologie van Gramofoon. 8 Lezing over ,.ue gen van Paulus" Medewerking tet (instrumentaal kwar- Gfdtnff. HUIZEN (1375 M.) 10—10 15 12.152 Concert. 22.30 Gmmoroon. 2.301.30 Muziek. 56 Kinderuurtje. 6.016.15 Concert. 6.1-5 Radio-Tooneel. 6 30 Voortzetting concc-ru 6.45 Radio-Tooneel. 7 Voortzetting concert. 7.15 —7.45 Lezing door J J A de Ridder over: Rela tiviteitstheorie van Einstein. 8.01—9.15 Concert. 9.15 ICurhaus Seheveningen. Na afloop persber. en daarna Gramofoon. 12 Sluiting. DAVENTRY (1554 M.) 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoon. 12.20 Concert. 12.50 Concert 1.20—2.20 Orkest. 4.20 Concert. 6.35 Kinderi 7.05 Piai 10 rstbanket PARIJS ..Radio-Paris" (1726 M.) 12.50 Gramo foon. 1.25 Vervolg van 12.50. 4 05 Gramofoon. 6.55 Gramofoon. 8,35 Concert en Tooneel. LANGENBERG (473 M.) 7.20—7.50 Gramofoon. 7.50—8.50 Orkest. 10.35—12.10 Gramofoon. 12.30 Gramofoon. 1.252.50 Orkest 5.656.50 Orkest 8.20 Orkest. 9.10 Concert. Daarna tot 12.20 Muziek. ZEESEN (1635 M.) 6.10—12.45 Lezingen. 12 50 —1.15 Gramofoon. 1.15—3.20 Lczlngc-n. 5.20—6.20 Concert. 6.20— S.15 Lezingen. 8.20 Hamburg. 10.40 Ultz. vai het Wereld-Reclame Congres. ToespraKen. Daar na tot 12.50 Muziek. BRUSSEL (508.6 M.) 5.20 Concert 6.50 Gra mofoon. 8.35 Orkest 9.20 Orkest HAMBURG (372 M.) 5.20 Orkest- 6 20 Vroolpk is7" 8.30 Studlo-opvc ■I in Henri Ghédon. »i.30 Sluiting. HUIZEN (1875 M) 10—10.15 Morgenwijding. 12.15—2 Concert 2—2 15 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45—3 Gramofoon. 3—4 Maak het zelf. cursus. 4.30—1.50 Gramofoon. 4.50—5.30 Micro foon-debutanten. Viool en zang. 5.307 Concert 7—7.45 Lezing. Muzikaal geillu-treerd. 8.01—8.30 A V'RO-Boeken half uurtje. 8 30 Radio-Tooneel. Na afloop: Persber. en gramofoon. 12 Sluiting. DAVENTRY (1554 M.) 10 35 Morgenwllding. 11.20 Gramofoon. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkest 4.2n Muziek. 5.35 Klnderuurtjo. 6.35 Nleuwsber 7 05 Plano-recital. 7.20 Lezing. 7 60 Voorlezing. 8.20 Concert 10 Nleuwsber. 10.20 Lezing. 10.3e :ert. &55 Gramofoon. 8-5S ÏCL36—12.10 Gramofoon. 12.30 Gramofoon. 1.25—2 50 Orkest 5.55—6.50 Gramo foon. 8,20 Treurspel. ZEESEN (1635 M l 6.10—12.45 Lezingen. 12 W 1 15 Gramofoon. 1,15—6.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6,20—8.15 Lezingen. 8.20 Operette. BRUSSEL (508.5 M.) 5.20 Concert 6.50 Gramo foon. 8,35 Concert HAMBURG (372 M.) 4 35 Orkest. 5.20 Salon- muzlek. 6.35 Orkest 8.20 Orkest. 11.05 Concert ITZENDINGEN PHONI-ZENDER. zending illen plJ olgende 16 GMT. Golflengte 16,88 meter. RADIO TN DE TREINEN. Op het traject Berlijn—Hamburg zijn alle D-trcinen met radio uitgerust en ook op het traject ParijsJ.yon en op de lijn naar de Middellandsche zee heeft men proeven geno men met het uitzenden cn ontvangen van be richten. Hier betref* hc-t dus niet het brengen van „amusement" muzifkuitzendingen, mz. maar een zuiver zakelijke kwestie: tege moetkoming en aanpassing aan iiot zakenle ven. Op bovengenoemde Duitscne lijn zorgt een speciaal station voor aansluiting op het gewone telefoonnet. Men kan ralegrammen verzenden en telefoongesprekken voeren :n teide lichtingen, dus zoowel verbinding krij gen met de plaats van vertrek als met die van bestemming. van vorige jaren steeds lager zouden wor den en eindelijk ophouden. Aan dat punt is roen thans gekomen. De raming van de Gemeentelijke Inkom stenbelasting heeft men voor het volgend jaar ƒ1.242.000 hooger durven ramen ten gevolge van de gunstiger economische toe standen. De post „onvoorzien- bedraagt 511.000 of ƒ229.000 hooger dan het vorig jaar. De bedrijven uilen in het algemeen ƒ400.009 minde- in de gemeentekas bren gen; hiervan 145.000 door de G.EAV., 180.000 door de Gasfabrieken en 135.000 door de Gemeentetram. Daartegenover staat, dat andere bedrijven gunstiger uitkomsten opleverden, o.a. de Gemeente-Telefoon. Men heeft ook rekening gehouden bij het opmaken van deze begrooting, dat de pre- cario-veroröening zal worden herzien. Naar schatting zal deze verordening ƒ350.000 meer opbrengen, door ook de hijschbalken, de balcons en de erkers te belasten. In de naaste toekomst zullen ze ker nog wel andere maatregelen genomen moeten worden om een vermeerdering van inkomsten te verkrijgen van drie millioen gulden. Deze drie millioen gulden zijn toch noodzakelijk als zij uit het reservefonds verdwenen zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Bullen verant woordelijk held dar Redactie! Hooggeachte Redactie, In het als altijd interessant Zaterd" .r 1- nummer van uw blad. zag ik een mijner ge dichten opgenomen: „Gelijk een kind" uit mijn bundel: „Van het licht dat schijnt in de duis ternis*'. Dc eerste regel van dit gedicht bevat een paar drukfouten, die natuurlijk door U zijn overgenomen, maar die ik toth zeer op prys zou stellen even te mogen corrigeeren. De eerste regel luidt niet: Gelijk een kind, bevend en bedroefd, zooals ook U deed afdrukken, maar moet zy'n: Gelijk een kind, dat bevend en bevreesd, T zeer dankend voor de plaatsing dezer r 1. Her- achtend, .ugustus 1929. H. s. S. KUYPER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5