BUITENLAND. Doodt elke mug"! Leger en Vloot. Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. PETER EN Z'N ZUSJE MAANDAG 12 AUGUSTUS 1929EERSTE BLAD PAG. 2 DE GRAF ZEPPELIN De ..Graf Zeppelin" is Zaterdagmiddag te 1.02 veilig te Friedrichthafen geland. De landingsbeweging was een der mooiste welke tot dusver gezien werd. Ze geschiedde tijdens een regenbui. Op het oogenblik. dat t gevaarte in de hal schoof, brak van de dui zenden een geweldige toejuiching los. Het luchtschip volbracht den tccht van La- kehurst naar Friedrichshafen in 55 uren. In den nacht van Woensdag op Donderdag wordt de tocht naar Tokio (Japan) aange- rongen. Toen de „Graf Zeppelin" de vorige week alt Lakehurst zou vertrekken, werden twee verstekelingen ontdekt. De een werd aange houden, doch de andere kon men nergens vin den. Men neemt aan, dat hij uit het lucht schip weer in de hal is gevlucht. Dc Graf Zeppelin zal den reistijd naar Tokio in vijf dagen kunnen volbrengen. Dc afstand Friedrichshafen-Tokio bedraagt 10 tot 12.000 K.M. Het omhulsel, de motoren en schroeven van het luchtschip worden grondig nagezien. DE GRONDWETSDAG IN DUITSCHLAND. De grondwetsdag in. Duitschland is „inge wijd" met betoogingen van communisten te Berlijn. Ze werden door de politie uiteenge dreven, waarbij drie agenten gekwetst wer den, terwijl de communisten één doode en Bes gewonden hadden. Elf betoogers werden aangehouden en zullen terechtstaan wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, land- "vredebreuk, verzet tegen het gezag, enz. Ook werden schoten gelost op een auto van het socialistische blad „Vorwarts". De kogels gingen den chauffeur rakelings voorbij. Zondag is de zjg.n. grondwetsdag roet tang en muziek „gevierd" en met redevoe ringen. 's Morgens werd te Berlijn in de Drlevul- drigheidskerk een kerkdienst gehouden, waar bij president Paul van Hindenburg, Minister Gröner en Pruisische ministers tegenwoor dig waren. Dr. Karow, de algemeene supei^ Jnitendent van Berlijn, herdacht in een pre dikatie het grondwetsfeit. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE KATOENNIJVERHEID. Mac Donald heeft besprekingen gevoerd Tnct de patroons in de Engelsche katoennijver beid. Daartoe ging Mac Donald inplnats van raar de Haagsche conferentie naar Edinburg. De arbeidersorganisaties zullen hun zaak aan een scheidsgerecht voorleggen en Mac Donald lal als scheidsrechter optreden. De resultaten zijn nog onzeker. HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. Uit Mantsjoeli wordt gemeld, dat de Chi- ®eezen 85 sovjetbeambten van don Chinee- ■chen Oosterspoorweg te Ghailar en 56 te Pokoetoe hebben gearresteerd, als voorzorgs maatregel in verhand met een bedreiging met algemeene staking. Uit Peking wordt gemeld, dat de Russische spoorwegbeambten van den spoorweg in grooten getale hun ontslag nemen. Uit betrouwbare bron te Charbin wordt ge meld, dat eenige mijlen ten W. der stad ten gevolge van sabotage een goederentrein in de lucht is gevlogen; 14 wagens werden ver weid. Bij Ghaalar wist een gewapende bende de de spoorlijn te bereiken en over een grooten afstand de rails op te breken. DE HOOIOOGST IN WEST-DUTTSCHLAND. In Düren, een groot landbouwgebied tus schen Keulen en Aken in West Duitschlard heeft de strenge winter en de daarop volgende droogte heel Wat schade toegebracht aan de gewassen, inzonderheid aan de weilanden. De hooi-oogst is zeer gering. Zoo zijn er be drijven, die van een zelfde oppervlakte ais in 1928 slechts 13 wagens haalden tegen 48 in het vorige jaar. In een ander geval werd •70 centenaar hooi geoogst,, tegen 3S0 cente naar in 1928. Er wordt veel vee uit nood ven- kocht en men is van oordeel dat nauwelijks een derde van den veestapel door den winter te brengen i3. JEUGDIGE BANDIETEN. De politie te Berlijn ontdekte in het jonge hout nabij het jachtterrei in het Grunewakl een uit 'vijf knapen, van 17 tot 23 jaar en zes meisjes van 14 tot 17 jaar bestaande inbre kersbende. Allen werden gearresteerd. Het bleek, dat zij omstreeks 40 inbraken in win kels hadden gepleegd. Van de buit was niets meer te vinden. JACHT OP EEN SMOKKELSCHIP. Tusschen een smokkelsrhip met alcoholi sche dranken en een kustwachtschip heeft aan de Amerikaansche kust bij een verwoe de achtervolging een gevecht met revolvers en geweren plaats gehad. Een kustwachter werd gewond. De smokkelaars ontkwamen in de richting van de Canadeesche kust. DE SOVJET-SMOKKLLAARS. Te Moskou is een dsoor Kalinin ondertee kend decreet uitgevaardigd, waarin aan de arme boeren 25 ten honderd wordt beloofd van alle boeten, die worden opgelegd aan hun dorpsgenooten, die. graan achterhouden. Volgens de Sovjet-Pers zal deze maatre gel uieuw leven inblazen aan den klassen strijd in de dorpen, daar de armere bevol king niu wordt aangespoord de autoriteitan helpen bij het oafctokken van verborgen voorraden graan. De plaatselijke sovjets hebben opdracht de boeren te beboeten met vijfmaal' de waarde van het achtergehouden graan. In. de nabijheid van Dallas in den Ameri- kaanschen staat Texas kwam een autobus met vacantiegangers in botsing met een ex press-trein Van de inzittenden in de autobus werden 12 menschen gedood. DE „ONTWAPENING" TER ZEE. De „World" meldt uit Washington, dat Mac Donald niet naar Amerika zal komen. Engeland zal de Amerikaansche voorstellen betreffende de kruisers niet aannemen. De pogingen tot vlootbeperking zijn voorloopig op 't doode punt gekomen. „VERLICHTE" OLIFANTEN. Te Colombo op Ceylon is bij politieveror dening bevolen, dat dc lastolifanten op den kop een wit en aan den staart een rood licht moeten dragen, om automobilisten te waar schuwen, daar deze dieren den laatsten tijd ongelukken veroorzaken. OVERSTROOMING IN HET INDUSDAL. Een overstrooming in het Indusdal (Eng.- ïndië) veroorzaakte, dat twintig menschen het leven lieten. De schade wordt op vijf millioen gulden geschat. Te Haidarabad in het rijk van den Nizam, een stad met 80.000 inwoners, stortten 2000 huizen ineen, oogst werd op vele plaatsen vernietigd en door een cholera-epidemie in het overige Indusdal Ihrerd de toestand nog vreoselijker» DE CHINEESCHE DRAAK DER PREFECTORALE Hoe bezwaarlijk het is in den admini stratieven doolhof van het Departement van de Seine den weg te vinden! P a r ij s, 9 Augustus 1929. Elk volk heeft zijn eigenaarige, kenmer kende eigenschappen, welke het even dui delijk van zijn naburen onderscheiden ais het verschil in taal. Wij Hollanders bij voor beeld zijn bekend door ons particularisme op religieus n politiek gebied, evenzeer als door onzen scherpen blik voor handelsvoor deel en en deze aanleg, overal onze kansen te berekenen, heeft ons landje als met één uitgebreid spinnerag van verschillen en fijne onderscheidingen overdekt. Hierdoor zijn wij dikwijls de „risée" van overig Euro pa! Duitschland bespot en benijdt men af wisselend om zijn „Tüchtagkeit" en zijn vér doorgevoelden organisatie-zin, waardoor de ze natie cijn militair* voorkomen verkreeg m tevens iets van„Herden-Instinkt". De Franse hen daarentegen zijn 't volk van „esprit" en „éléigance" bij uitnemendheid. Zij maken dlaardoor op het Germaansche ras nog eenigszins denzelfden indruk, wel ke in de Middeleeuwen het Vlaamsclie rijmpje deed geboren worden: „Wat Walsch (d.ï. Fransch) is, Valsch is, Slaat èl doodl!" Inderdaad staat de langzamer noorder ling neg immer lichtelijk verbijsterd tegen over die Gallische gladtongigheid en vindt het uiterst moeielijk uit te vinden of woord em gedachte van den Franschman elkander wel volkomen dekken. Dit komt omdat ne Franschen er een bijzonder talent voor be zitten, de dingen vóór alles elegant te ar- rangeeren, zoowel wat woorden als wat da den betreft. Doch ter andere zijde ontbreekt hun dikwijls het vermogen, deze rangschik- schikking zuiver practisch te doen plaats hebben, met andere woorden, eij tooneu vaak een merkwaardig tekort aan organisa tie in engeren zin. Indien men de organisatie van het depar tement van de Seine eens in oogenschouw neemt, dan treedt dit op zeer frappeerende wijze aan den dag. Het Fransche territo rium is in 89 depar.ementen verdeeld, welke administratief een gelijksoortige rol spelen als onze provinciën. De Parijsche agglome ratie vormt tezamen met enkele der klei nere omliggende plaatsen het departement van de Seine, waarvan de Prefect van dc Seine het administratief hoofd is. Hij wordt terzijde gestaan door den „Conseil Générai" of Departementalen Raad en door den Pre fect van Politie, die van dat departement het politioneel hoofd is. Er heeft dus oor spronkelijk eon verdeeling van bevoegdhe den plaats gehad tusschen deze beide pre fecten, zoodat elk een eigen taak in de de partementale huishouding te vervullen had. In den loop der jaren hadden er echter zoo vele wijzigingen en aanvullingen plaats, dat bijna niemand meer goed den weg weet te vinden in den administratieven doolhof van dit departement! De verschillende bestuurs diensten zitten thans zóó dooreëngeward, dat wie er niet rechtstreeks mee te maken heeft zich er liefst zoo lang mogelijk van verwijderd houdt. De departementale ad ministratie herinnert daardoor 6terk aan don mythologisch en draak, welken men op Chineesche kunstvoorwerpen aantreft! Voor een oningewijde op aesthetisch gebied is het een probleem, aan dit grillig kronkelende schubbenlichaam kop en staart te ontdek ken en, al de wrongen van dit geheimzin nig legend-enbeest met het oog te volgen-. Dat er te weinig lijn en systeem zit in de diverse bestuursdiensten, daarvan is men hier dan ook algemeen overtuigd. Men drijft er zelf graag den spot mede. Komt het on derwerp ter sprake, zooals momenteel in den Parijsehen Gemeenteraad, die 'bezig is een algeheele administratieve hervorming op touw te zetten, dan haalt men steeds als klassiek voorbeeld het geval van zekere vensters aan, waarvan de ruiten aan den buitenkant op initiatief van het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en inwen dig door het Ministerie van Financiën moe ten worden gewasschent „Ik kan maar niet inzien", verzuchtte op een goeden dag de Prefect ■van Politip, .jvvaarom i k speciaal op het gebied van dc kindervoeding een autoriteit <ou moeten zijn!" Echter, ook de Prefect van de Seine ontkende hardnekkig hiervoor bijzondere gaven en talenten te bezitten en dit deel van den dienst zou verwaarloosd zijn. in dien heide waardigheidsbekleders het niet ten slotte samen op een aecoordje hadden gegooid. De één zou de moederschaps- en zuigelingenzorg voor zijn rekening nemen en de ander zich met het officieele toezicht op de tehuizen voor kraamvrouwen belas ten. Maar de zuigelingenvoeding, tot wiens taak behoorde deze nu eigemlijk? Tot geen dezer beiden, omdat daar een spe ciale Armenzorg zich mede bezighoudt! Een zelfde merkwaardige puzzle treft men aan als het gaat over hygiënisch woning toezicht. De Prefect van Politie interesseert zich voor de hygiëne van gemeubileerde ka mers, de Prefect van de Seine is daarente gen dc man, zoodira de hygiëne van loge menten aan de orde komt. Wilt u een wo ning laten ontsmetten, bijvoorbeeld omdat u de lastige aanwezigheid hebt ontdekt van het beestje, dat hier als „punaise" wordt aangeduid (wij noemen het zonder om-we gen „wandluis"), dat moet u vooral het hoofd koel houden en bedenken of u in de stad' of in de banlieue huist. Immers, de Prefect van Politie jaagt in de banlieue en de Prefect van de Seine heeft enkel ver gunning voor Parijs. Mooier nog! Een huis staat op instorten, dadelijk moeten er veiligheidemaatregelen worden getroffenI Waarschuw direct de bei de prefecturen, want de eene schraagt slechts de muren en de ander het inwen dige! Wil men een taxi nemen, zoo övertuige men zich, alvorens in te stappen, dat hel tarief niet hcoger is dan door den Prefect van de Seine is vastgesteld. Doch wordt men onderweg! gewaar dat het interieur niet zoo proper is als men met redelijkheid zou mogen veronderstellen, doe dan uw beklag bijde andere prefectuur. De lijst van deze komische gevallen zou schier eindeloos te vermeerderen zijn, doch ook thans heeft men reeds een behoorlijken indruk ervan bekomen, in welke luie kron kelingen de draak van het gezag zich heeft ineen gerold. „Men spreekt er ernstig over", zoo ver meldt een Pariisch dagblad, „om een wei nig orde op zaken te stellen en diit denk beeld lijkt ons nieuw genocn om er onze lezers over te onderhouden. Zij zullen voor zeker optzetogen zijn over deze goede tij- dinc, doch wellichttevens een weinig sceptisch!" Hetgeen zeer wel mogelijk is! INGEZONDEN MEDEDEELING. ORKAAN AAN DE CHILEENSCHE KUST. Volgens een telegram uit Santiago (Ghili) heeft lil den nacht op Zondag een verschrik kelijk noodweer de kusten van Ghili geteis terd en ontzaggelijke schade aangericht. Twee Engelsche kruisers moesten in zee ste ken. Een sleepboot is gezonken, waarbij de kapitein verdronk. De havendam van Anto- fagasta is volkomen vernield. Dc politie-bootcn, die op bet Erie- en Ori- tario-Meer in Canada toezicht houden op de dranksmokkelarij, zijn uitgerust met radio- zend- en ontvanginstallaties, waarmee on middellijk verbinding kan worden verkre gen met enkele belangrijke plaatsen langs de Auierikaansch-Canadeesche grens. Op de ze wijze hoopt men de dranksmokkelaars vlugger te achterhalen. Onlangs liep in eenige dorpen aan de Theissrivier in Hongarije het gerucht, dat verschillende boerinnen haar mannen door vergiftiging om het leven hadden gebracht. De politie ging op onderzoek uit en zij kwam bij de opening van een tweetal gra ven tot de ontdekking, dat de lijken arseni cum bevatten. In den loop van het onderzoek zijn tot dusver 21 boerinnen in de dorpen Tisza Kürt en Nagrew gearresteerd wegens vergiftiging. Een der vrouwen had haar man, haar ouders, twee zusters en een oom door ver giftiging om het leven gebracht, om daar door in het bezit te komen van een stuk bouwland en een huisje. Alle vrouwelijke monsters hebben bekend. EEN TRAGISCH SCHOT. Bij een Italiaansche expedit ie in het Pool gebied werd de gids Guidoz aangevallen door een ijsbeer. De leider der expeditie, die hem te hulp snelde en den ibeer wilde dood schieten, viel. Daarbij ging zijn geweer af en de lading trof ongelukkigerwijze Guidoz. die weldra den geest gaf. KADER LANDSTORM. Van 22 Juli tot 10 Augustus-is de Kader- Landstorm weer in kamp Laren geweest voor oefening. Dit jaaë waren er meer dan vorige jaren, aangezien alle verbanden al daar werden samengebracht voor gemeen schappelijke oefening. De Nederlandsche Militaire Bond zorgde evenals vorige jaren, dat het Tehuis voor Militairen weer geopend werd. Het echtpaar v. d. Hoek, van Bussum, fungeerde ook thans weer als huisouders. De Legerpredikant Petersen bezocht twee maal het kamp en hield '6 avonds een korte toespraak in het Tehuis. Door kapitein Floor uit Nijmegen werd een lezing gehouden, terwijl den laatsten avond een goedgeslaagde voordrachten avond plaats vond. De lieer Spaanderman van Amsterdam verstaat de kunst de jonge lui aangenaam bezig te houden. Deze laatste avond was ook de heer Kui pers, agent van den Bond, aanwezig. Deze sprak een woord van dank tot de fam. v. d. Hoek voor alles wat cij ook dit jaar weer voor den Kaderlandstorm hadden verricht en dankte voorts allen, die ook dien avond hadden medegewerkt voor 't gezellig èamen- zijn. De bezoekers stemden door een hartelijk applaijs hiermede in. Het Chr. Militair Tehuis te Deventer hoopt in November a.s. zijn 50-jarig bestaan te herdenken. Voor velen, die te Deventer hun militairen dienst moesten vervullen, is dit Tehuis een echt „thuis" geweest, dat hun eenigszins de sfeer van het gezinsleven heeft kunnen vergoeden. Verschillende vooraanstaande personen hebl>en zich vereenigd. teneinde niet alleen dit feit niet onopgemerkt te doen voorbij gaan, maar ook te trachten gelden bijeen te brengen om, zoo mogelijk, een nieuw tehuis te stichten. Het thans bestaande gebouw is n.l. zeer verouderd en voldoet zelfs niet aan de meest bescheiden eischen. In de commis sie tot viering van dit jubileum namen zit ting in het dagelijksch bestuur: ds. P. Boot- sma, majoor-legerpredikant te Zwolle, voor zitter; P. Bergsma, Duymaer van Twiststr. 38, Deventer, alg. secretaris; H. J. Naber, res. Ie luitenant, Deventer; G. Breman, Gem.- Ontvanger van Voorst, te Twelloo, penning meester, Giro no. 151356; drs. P. Prins, ds. G. van Rhijn en Joh. Krooshof, allen te De venter. Bovendien hebben zich verschillen de commissies gevormd en een eere-comité. Reeds ontving liet comité eenige belangrij ke giften, n.l. een van 1000 en twee van elk 100. UIT HET SOCIALE LEVEN. UIT HET METAALBEDRIJF In verhand met de actie door de metaal bewerkers hij Wilton en Feijenoord op touw gezet, bericht de afd. Rotterdam van den Metaal bond ons: Aan de Districtsbesturen der Algemeene, Roomsch Katholieke en Christelijke Metaal bewerkersbonden is op 10 Aug. geschreven als volgt: In de heden gehouden ledenvergadering is besloten de regeling der vacantiedagen, waartoe in Maart in principe was besloten, alsnog in te voeren. Deze invoering bleef steeds opgeschort han gende de onderhandelingen van den Metaal; liond met de vakbonden over een af te slui ten collectieve arbeidsovereenkomst. Er wordt vrijaf gegeven op drie werkda gen en op den dag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd. Ten laste van de werkgevers al worden uitbetaald 100 van het uurloon over de niet gewerkte uren op de evenbedoelde dagen. INTERNAT. PADVINDERS JAMBOREE Dinsdagmorgen werd bij het openen van het kamp door don kampleider, hopman Diemont bekend gemaakt, dat er gelegenheid bestond het oude buiten Gaitenhall te Hes- wall te bezoeken, waar allo deelnemers aan de Jamboree door den eigenaar de heer Temble uitgenoodigd werden. Velen maakten van deze mooie gelegen heid gebruik en per bus bezochten velen het eeuwenoude buiten. Na een allerhartelijkste ontvangst werd den bezoekers thee aange boden en daarna word de prachtige echt Engelsche tuin bezocht, waar o.m. als be zienswaardigheid getoond werd twee zeer oude dennen hoornen meer dan 2 eeuwen ge leden geplant door Willem III stadhouder van Holland en Koning van Engeland en zijn vrouw Maria, hij hun verblijf te Gaiten hall. Na een woord van dank namens allen door een der kampleiders uitgesproken, werd de terugtocht aanvaard. Spoedig heeysche vol ledige rust in het kamp. Tot do morgen aanbrak van de le exenrsiedag. De tocht die naar Noord-Wal es ging, werd aangevangen bij Bremsey-gate, het bussen- station voor het Arrowe-park. Spoedig brach ten de bussen de pl.m. 530 excursisten naar het station te Birkenhaod. Een treinreis van 2 uur bracht de deelnemers in het mooie badplaatsje Rhyl. Door een muziekkorps werden de bezoe kers afgehaald waarna een tocht volgde door het oude stadje, dat als badplaats bizonder gezocht is, zij het dan niet alleen als bad plaats dan wel om hare mooie ligging aan de Iersohe Zee. Om 1 uur had een schitteren de ontvangst op het gemeentehuis plaats. In de groote zaal van het Stadhuis werd een koude lunch aangeboden. Gezeten aan feeste lijk versierde, tafels werd men bediend door Padvindstcrs. De burgemeester sprak een rede uit, waarin hij alle aanwezigen harte lijk welkom heette en verzocht de beste wen- schen van de inwoners van Rhyl in ont vangst te willen nemen. Als leider der ex cursies vertaalde hopman Knuttel de rede van den burgemeester en sprak een woord van dank voor de buitengewone ontvangst. Een tour door Noord-Wales per extra auto bussen vond hierna plaats. De tocht in deze schitterende omgeving werd door allen op buitengewone wijze gewaardeerd en vele foto's werden gemaakt. Bij terugkomst in Rhyl wenl een tea ten gemeentehuize aan geboden, die na vele speeches van weerszijde te 6 uur een einde vond. Te half zeven had het vertrek uit Rhyl plaats en te negen uur allen in de groote tentenstad terug- HOOGER ONDERWIJS. Prof. Dr. R. C. BOER. Prof. Dr. R. C. Boer, hoogleeraar in de Oude Talen en Letterkunde der Germaansche volken aan de Amsterdamsche Universiteit, is door den Koning van Denemarken benoemd tot dommnndeur in de Danejjrogorde. De vei sierselen zijn Prof. Boer, die ernstig ziek ii door den secretaris der Déensche legatie, Dr. Hugo Hergel, overhandigd. MIDDELBAAR ONDERWIJS. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Te Ede (G. heeft de Gemeenteraad beslo ten, gezien de adviezen van de betrokken or ganisaties van patrons- en werkliedenveree- nigingen en de rapporten van de betrokken inspectrice van het Nijverheidsonderwijs de Provinciale Geld. afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, zijn medewerking te verleenen tot stichting met steun uit Rijks- en Gemeentekas van een Landbouwhuishoud- school aldaar. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. ONDER WIJZERSBENOEM1NGEN. Vlaardingen (Marnixschool), K. Vonk te Alkmaar. Vlaardingen (Dr. Kuyperschool),mej. N. van der Vlis, aldaar. Voor tijdelijk. Barendrecht (Keucheniusschool), J. C. Ouwens te Rotterdam. Als kw. met akte. Ap pin ge dam (U. L. O.'school), mej. J. van Oosterzee, wachtgeldster te Doorn. Voor tijdelijk. Bedankt. SCHOOLGEBOUWEN. Ede (G) In de vergadering van 11 Jan. was aan de Vereeniging tot stichting en in standhouding van Scholen met den Bijbel te Ederveen het bestaande schoolgebouw van de Openbare School met inventaris in bruikleen gegeven. Om geschillen met dit- Schoolbestuur betreffende daaruit voortvloeiende afzonder lijke berekeningen var. exploitatiekosten te voorkomen, kwam het B. en W. van Ede ge wenscht voor gebouw met inhoud aan die vereeniging in eigendom over te dragen. Het Schoolbestuur gaat daarmede accoord, indien twee houten vloeren vernieuwd worden en de banken opnieuw geverfd worden. Een en ander zal f725 kosten. De Raad heeft dit voorstel aangenomen. ZIELKUNDE EN OPVOEDINGSLEER. Het. Tijdschift voor Zielkunde en Opvoe dingsleer, onder redactie van het Psycholo gisch en Paedagogiseh Instittuut der R.K. Leergangen te Tilburg uitgegeven, zet zijn door Prof. Dr. F. Roels zoo hoogst belang rijke en gepubliceeerde „Psychologische Mededeelingen" voort. Ditmaal worden me- dedeelingen gedaan over ijking van defi nitie-lests (over afgunst, moed, leugen, gie righeid, belooning), aan welk onderzoek 1800 jongens en meisjes van 10—18 jaar deelnamen. De ontwikkeling van het defi- nitie-vermogen, zooals dit met de vijf ge noemde begrippen is onderzocht, vertoont bij jongens van 10—18 jaar een zeer gelijk matig verloop, en wat de meisjes betreft: een stilstand van het 10de tot het 11de jaar, vervolgens een snelle stijging tot on geveer het 15de jaar en daarna nog slechts een zeer langzamen vooruitgang. I'. Gervasius vervolgt zijn beschouwing over „Opvoeding tot gebedsleven". Daar zijn opmerkingen in. waarvan de juistheid niet tot ons doordringt, b.v.: „In zekeren zin kunnen we ook nog uitwendig bidden zonder woorden te spreken door onze hou ding, lichaamsstand, kniebuiging, gevou wen handen enz. Óm deze handelingen werkelijk tot gebeden te maken is de in nerlijke aandacht niet eens noodig. De goede meening, om er God door te aanbid den te verheerlijken, Hem te danken en onze onderwerping te betuigen, is al vol doende. Die goede nieening bij 't begin ge vormd. duurt virtueel voort, zoolang die houding duurt en die intentie of meening niet uitdrukkelijk is herroepen". We hech ten zeer veel aan den uitwendigen vorm, maar als daar de innerlijke aandacht bij ontbreekt, achten wij haar in plaats van aanbidding en verheerlijking, dankbaar heid en onderwerpiug, niet meer dan een zinloozen vorm, die inderdaad gebrek aan eerbied jegens God is. Daarentegen vinden we veel wat we kunnen onderschrijven in de opmerkingen over de meditatie en ge- bedstoon. Dr. J. Hoogveld begint een fragment „uit het leven van Thomas van Aquino", waar in zijn persoonlijkheid wordt geteekend en hij daarna als wetenschappelijk werker wordt beschouwd. In een boekbespreking wordt de vraag of de analytische zielkunde (van Freud) voor de opvoeding van beteekenis is, ontkennend beantwoord en zelfs voor den ontwikkel den leek als uiterst gevaarlijk beschouwd. EXAMENS. STAATSEXAMEN-TOELATING UNIVERSITEIT. Utrecht. 10 Aug. Geëx. 27 cand. voor de Fac. der Godpeleerdheir enz en 16 cand. voor do Fac. dor Geneeskunde enz. Geslaagd voor diploma A: mej. J. C. B. de Kreuk, mej. J. Hens- ic, mej. H. M. Vorster. Geslaagd voor dlp- B: O. V. L. Guermonprez. Terug-getr. 4, tz. met 11 cand. Van de vorige groep ls dipl. B. nog geslaagd: P. A. Coenen, EXAMENS-FRANSCHE TAAL. -.nersto ben deelgcnoi lann. en 106 BR W r„ of ongeveer S5% pet, (Verbeterd bericht.) Akte M. O. A. In totaal .heb- aan bovengenoemd e*«m«n ka -nd. Gesl. z(|n 18 EXAMENS HOOGDUITSCHE TAAL. EXAMENS ENGELSCHE TAAL. EXAMENS TEEKENEN. Den Haag. 10 Aug. Akte Mz. Geëx. 6. gesl. cand., n.l. mej. S. IC. de Rlchemond. Den Haag. Akte Nh. Geëx. 4 cand. Gesl. de heeren: G. H. leurslcens Tegelen: A. Blok, Den Haag en J. Akte Ne. G. 'ut. Rotterda Akte Nh. Geëx. 2 cand. Gesl. d.. Gesl. de heer M. 2 cand. Gesl. de he< EXAMENS-LICHAMELIJKE OEFENING. Utrecht. Akte M. O. Geëx. 8. gesl. 3 cand. i.l. de heeren: J. W. M. Diemont. Utrecht; F. L T. M. Slegmond, Hengelo; on J. C. C. van EXAMENS-HOOFDAKTE. e. en de dames M. J. Plukker. Wolter Steehuis. Groningen. n Haag. Geëx. S cand. Geslaagd gee afgeloopen. In totaal zUn geslaagd 64 i M. llen Rot en mej. S. J. Straub, Kloetinge. cht. Gesl. de heeren A. Boeken. Ams- en J. M. R. Dlesclhuis, Amersfoort. Te- 1 en afgew. 5 rand. I 1 e. Geëx. 8. afgew. 3 cand. Gesl. de E. J. A. Bi BeunInge G. Lubbers n, Claterbos. EXAMENS-HOOGDUITSCHE TAAL. r. 10 Aug. Akte L. O. Ges in Baars. G. Gackstattc :rholt. Lolden; J. H. I Den Haag; H. L. M. Westha' •nlo; G. M. Des J. M. uA. Holt gr ave, Deventer C. A. Stulemeyer, Schiedam. EXAMENS-HANDTKKKENEN. i Bllderbcek. Amsterdam; C. O. T. en H. W. van TuUnte. Apeldoorn, en de i H. Bergh. i Manen. D. Rei EXAMENS-LAND- EN TUINBOUW. Wageninge EXAMENS VRIJE- EN ORDEOEFENINGEN Aangifte voor deze examens, die 10 Septem- >er a.s. beginnen, moet geschieden vóór 20 Lugustus bij een der volgende voorzitters: Amsterdam: C. L. Tondu. Inspecteur L. O. In le Inspectie Utrecht te Bilthoven; 's-Gravenhage: F. W. Santman. Inspecteur L. In de Inspectie Delft, te 's-Gravenhage; Groningen: D. J. Leverman. Inspecteur L. O. In de inspectie Zuldhorn, te Groningen. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 769 te Scilly. Laagste stand 750,7 te Sarna. Verwachting van het Koninklijk Aie.c logisch Instituut te De Bilt: Meest zwakke N.-W. of Z.-W. wind, half tot zwaar bewolkt, wellicht plaatselijke re genbuien, weinig verandering in tempera tuur. FIETSERS LICHT OP: Van 13—14 Aug. van 9.58 nam. tot 5.10 vra. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE BREDA TWEE MANNEN GEDOOD. In de chemische fabriek der Hollandsrhe Kunstzijdefabriek heeft gisteravond ton ernstig ongeluk plaats gehad. Een apparaat, waarbij samengeperste lucht wordt gebruikt, is uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan twee arbeidens, de 45- jarige De Jonge en de 44-jarige Bruininge, beiden gehuwd, werden gedood. Bovendien zijn twee arbeiders licht gewond. Naar de oorzaak van het ongeluk stelt de recherche een onderzoek in. EEN AUTO VERNIELT EEN MUUR Te Stratum (N.-Br.) zat een verhuiswagen uit Helmond in het mulle zand vast. Eens klaps raakte de auto-verhuiswagen los en reed achteruit tegen een muurtje, dat werd vernield. Ongelukkigerswijs was achter dit muurtje het 6-jarig zoontje van Peters uit de Coreanderstraat aan het spelen. De kleine bekwam ernstige inwendige kneuzin gen, tengevolge waarvan 't knaapje is over leden. ALASTRIM IN HET GIJN. In het Gijn (gemeente Weesperkarspel) woont een familie, welke de vacantiedagen in Rotterdam doorbracht. In haar woning teruggekeerd werd de geneesheer geraad pleegd voor een ziektege\al, dat de dokter als alastrim herkende. Het betreft twee lichte gevallen. De moeder is alweer hersteld. Een zuigeling van een half jaar ligt nog ziek, terwijl een derde geval in dat gezin ver wacht wordt. De inspecteur van de volksgezondheid nam ter plaatse kennis van het gevaL VERDRONKEN. Zondagmidag circa 5 uur is het 8-jarig zoontje van W. te Vlaardingen verdronken in de Vlaardingsche Vaart. Het kind was met zijn vader wezen visschen. Het roei bootje geraakte bij het terugkeeren achter een motorboot. Door den hevigen golfslag viel het kind uit het bootje. Het lijkje is nog niet gevonden. DOODELIJKE MISHANDELING. Naar Utrecht is ter onderzoek door de justitie overgebracht liet lijk van een 64-ja- rig persoon, die te Amersfoort was overle den, vermoedelijk tengevolge van een mis handeling te Hoevelaken ondervonden, al waar hij- op 28 Juli jl. in beschonken toe stand een erf was binnengedrongen en van daar met stokslagen was verdreven. DOODELIJKE BOTSING. De ongehuwde electricien A .Waa's uit St. Oedenvode reed per motorrijwiel met L. van V anroy, eveneens uit St. Oedenrode, op de chio-zitting op den Boschdijk te Eindhoven cn kwam in volle vaart onder de kar van den melkrijder Gevers uit Acht terecht, welke in dezelfde richting reed. Van den bestuurder van het motorrijwiel Waals werd de borstkas ingedrukt, zcodat de ze kort daarna is overleden. De toestand van den duo-zitter "an Wan- rov liet zich ook aanvankelijk ernstig aan zien, doch later bleek, dat deze slechls een on- beteekenende verwonding aan het hoofd had bekomen, zoodat hij nog denzelfden avond het r'tkenhuis kon verlaten. De motorwagen, die Zondag uit Apeldoorn vertrok, kwam by 't kruispunt Amersfoöru- schewegLoolaan, waar de trein een onbe waakte overweg van ongeveer 50 Meter moet pDsseeren in botsing met een autobus. Van ue mersfoortscheweg kwam een autobus, be stuurd door een zekere J. W. uit Vr'c zenveen, die de motortrein te laat bemerkte De bus werd in de flank geraakt en nagenoeg geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet 7-oor, wel groote materïeele schade. (Nadruk verboden) „Nu," zei jonkheer Van Horken- stein, „dan vertrekken we morgenochtend g, 't is net 'n dag reizen." „Maar man!" kwaakte mevrouw Van Horkcnstein, die er ook bij gekomen was, „je weet toch heel goed, dat je met je ouwe bccncn dat eind niet meer kunt loopen!" „Daar weet ik wat op!" piepte Bibberneus. „Meneer Van Horkenstein, als wij allemaal mee mogen, maken we een fijn wagentje voor u en we zullen u het heele eind trekken!" „Nu, goed," zed de oude kikker, „toont je kun sten dan maar eens. Ik ben benieuwd wat het wordt." 58. Jonkheer Van Horkenstein' zond nu een renbode naar juffrouw Knaagmuis, om te zeggen, dat haar kinderen goed bezorgd waren en dat ze zich niet ongerust moest maken. En den volgenden morgen waren de muizen al voor dag en dauw bezig aan den wagen. Ze hadden, met behulp van de kikkers, een grooten wortel uit den grond gegraven en knaagden dien netjes hol uit Jonkheer Van Horkenstein kwam er eens naar kijken en knikte goedkeurend. (Vrordt Woensdag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2