VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929 EERSTE BLAD PAG. d BOND VAN J.V. OP G.G. lverbofjs en bankbiljetten openlucht keeting op over INWISSELING VAN BESCHADIGDE "^UWERSLÜIS. EXE3IPLAREN. lipt Agentschap van hot Ministerie van °"<lcr I*MWtigiiigvan goed zomerweer (ancien verzoent ons on het volgende de Melden de Hingen Breukeien en Veclit- «dacht to willen vestigen: streek van Jen Bond va", Jongelrogsyerw>nl- icdert een.gen tijd zijn de bankbiljetten,°P Gore'Grondslag, Woemsdagimd- :t uitzondering van het laatst uitgegeven ,.K p buitengoed „Over Holland te «.uitsluitend betaalbaar aan het hoofd-; J™"1™ lluJl elWc openluchtsamen, fitoor van de Nederlandsche Bank te Am-1 rdam, Jet komt evenwel dagelijks voor, dat deze ikbiljetten worden opgezonden naar don ent van het Ministerie van Financiën, ardoor uit den aard der zaak een voor anghehbendon minder aangename ver ging ontstaat. let Agentschap wijst het publiek er nog is nadrukkelijk op, dat thans alleen ge en'neid bestaat tot inwisseling van be- adlgdc exemplaren van zilverbons, die !t meer gangbaar zijn. Deze moeten wor- opgezonden aan den Agent van het Mi- ïne van Financiën, terwijl bankbiljetten tr de Nederlandsche Bank moeten gezon- i worden. ie gelegenheid om zilverbons van het oude del in te leveren is gesloten 31 December !S, zoodat oud-model zilverbons voorloo- t moeten worden bewaard tot vermoedelijk nen afzienbare» tijd de gelegenheid tot wisseling nog eens opnieuw zal worden ngcsteld. ;rbied voor de consciëntie ien burgemeester schrijft ons: Eep van de pijnlijkste ervaringen, waar- ir ray'n ambstvervulling xny plaatst, is de artwoording door de kiezers die niet aan Stemming hebben deelgenomen. En daar- docl ik dan op hen, die zich daarbij be- pen op gemoedsbezwaar, let gevaar schuilt hier in de omstandigheid de Staatkund'g Gereformeerde Partijdie uitspreekt tegen het vrouwenkiesrecht andere Chr. partyen in gebreke stelt, zelf breede lagen harer vrouwelijke kiezers r deze uitspraak geen weerklank vindt, inr.eer straks de termijn van verantwoor- g voorbij is en enkele cijfers bekend ra- i, zal dit duidelijk blijken. Jteraard verkeert de Staatk. Gerïf Partij in een moeilijk parket. Men voelt van kanten d. men een beginsel poneert, dat reweg de .eesten door hun politieke daad de hand wijzen en tracht nu min of meer oorvoetond hier en daar een vrouw van ramen terug te houden. Het is opmerkelijk men, nu de St. Geref. Partij eenmaal over ;ele zetels in de Tweede Kamer teschikt, sommige plaatsen bij deze en gene van ramen durft afmanen. >eze houding dwingt weinig eerbmJ af. Zij t bovendien tot gevolgen, die afkeuring dienen. Want waar men zich onthoudt van iimen bestaat nog geen gemoedsbezwaar juist het gemoedsbezwaar moet kracht aan zaak bijzetten. n hier nu ligt dc oorzaak van zooveel allei- levigste ervaringen, die men als burge ester opdoet. Gemoedsbezwaar wordt opge- en door menschen, die in het dagelijkseh en orn hun bedrog worden geschuwd, door ischen die pas door de Rechtbank werd-m Bordeeld, door menschen van wier nauw- zethedd van godsdienst en wandel nog nim- r bleek. Er zyn gelukkig ook andere gevul- maar zij vermogen het gevaar ni-t weg nemen, dat in sommiger actie voor het ge- edsbezvvaar schuilt, het niet opmerkelijk, dat men zich we- zijn wegblijven van de stembus mon- ing verantwoordde met betrelckmg tot aller lorzaken van verhindering, doch dat vrou- die zich op gemoedsbezwaar beriepen, enkel schriftelijk deden? Is hier viees, over dit onderweip eens zal worden door- iraat en dat men dan met beschaamde ;en zal staan? Er is veel, dat voor deze ratting pleit. Peten de betrokkenen wel wat liet zeggen gemoedsbezwaar te hebben? Als ik ge- De Voorzitter van de Ring Vechtstreek, de heer C. v.d. Poel, van Oud-Loosdrecht, opende op gebruikelijke wijze deze bijeenkomst. Spr. herinnerde er aan dat het nu reeds de elfde keer was, dat beide genoemde ringen deze meeting organiseerden. Hij wees op het grooto nut die deze vergadering voor de leden der veroen. brengt en hij wekte ook thans de jongelui op goed te luisteren, opdat zij in de komende wintercampagne ge sterkt zouden zijn om de werkzaamheden op de vereenigingen krachtig voort te zetten. Hij heette vervolgens de heeren Ds. P. Ch. van Vliet, van Utrecht; Mr. G. A. Diepen horst, van Zeist en Ds. P. D. Kuiper van Oud- Loosclrecht, welkom, en dankte hen voor hun bereidwilligheid om voor ons op te treden. Eveneens werd een welkomstwoord gericht tot de zangvereeniging Soli Deo Gloria, van Nichtevecht en de talrijke aan wezigen. De eerste spreker, Ds. v. d. Vliet, sprak over het onderwerp: Willen, Durven, Kunnen In deze drie woorden zag Spr. het beeld van den tegenwoordigen tijd. Er is over het algemeen een krachtig willen, gewaagd durven en een groot kunnen. De mensch van den tegenwoordigen tijd, ook de jonge- mensch, wil zich gaarne verheffen boven anderen. De moderne mensch wil zich zelf boven God verheffen. Goden willen ze zijn in alles. Het- gewaagde durven in onze dagen neemt ontzettende afmetingen aan. Men danst als het ware op het randje van den afgrond. Het durven komt uit in de kleeding, laster taal, literatuur, in beeld en prent. Overal wordt gestreefd records te slaan. Oceaan- vliegers bekampen elkaar het succes van gewaagde vliegtochten en menig vliegenier durft, na gebiecht te hebben, de doodentocht te ondernemen. Er is een streven om anders te zijn dan onze ouders en voorouders waren. Het kunnen komt sterk uit in de wonde ren der techniek; in het groote en in het kleine. In de Zeppelintocht, waarvan de be manning radiografisch met de weersgesteld heid op de hoogte wordt gehouden en zij alzoo streken, waar storm of orkaan dreigt, kunnen vermijden. Het meest komt het kun nen openbaar in de afstanden. De mensch staat voor geen grenzen meer. Kunnen niet bestaat haast niet meer. Vroe ger werd urenlang eerst overwogen, gepraat over en weer, voordat een zaak haar be slag kreeg. Men ging niet over een nacht ijs. Tegenwoordig is van overwegen bijna geen sprake meer. Vooral de jeugd is spoe dig in vuur en vlam en men gaat er op los. De jeugd bezit duizenderlei mogelijkheden en staat voor niets. De vraag rijst nu moeten wij nu de jeugd in dezen tijd maar laten begaan? Is de te genwoordige jeugd anders dan die van vroeger. Men wil dat wel eens beweren. Maar zij die dat doen, vergeten de ntijd van eigen gescheurde broek en van belletje trekken. De jeugd van heden kan zich niet onttrek ken aan de zuigkracht van het heden. Zij moet leercn onzen tijd te doorzien en de gevaren te onderscheiden en te kennen. Ook dezen tegenwoordigen tijd met al haar Willen, Durven en Kunnen, is den tijd van den Heere. God regeert en wat n.u ge beurd gaat niet buiten zijn bestel om. Onze jonge menschen moeten den weg leeren zoe ken bij het licht van Gods Woord. Er is over 't algemeen te weinig kennis van dat Woord. Spr. wekte ten slotte de jongelingen op krachtig voort te gaan met Bijbelonderzoek en allereerst en het meest uit te spreken: Door Uwen wil zijn de dingen en zijn zc Na de pauze werd het woord gevoerd door Mr. G. A. Diopenhorst over „Ontwa pening" U« had over dit~onderww*p te "spTekên, jSpr." begon met er op te wijzen, dat de Ek ma. in den regel van veel misverstand.ontwavoordm den patsten ;gen .11 in aen regei van veei iiuovtibkanu. -i-~ro dat bet vrouwenkiesrecht met Gods Utjd1 sterk opden.voorgrond 1 getreden. Sociaal Democraten en Vrijzinnig Democra ten voeren het pleit daarvoor. Zij ontken nen de waarde van een gewapende mogend heid en vooral een klein land als het onze kan zich die weelde niet permitteoren en heeft er geen nut van. De geschiedenis heeft echter bewezen dat het tegenovergestelde het geval is. Tijdens den wereldoorlog heeft Duitschland, dat in zijn krijgsplannen had opgenomen, ook door Zuid- Nederland met zijn legers te trekken, deze plannen gewijzigd. Daarbij is zeker ook rekening gehouden met het Nederlandsche sou uc,leger dat aan de grenzen stond. Wij onder- 'maf, dat niet wordt gedekt door de tee-1 sell rijven zonder aarzeling de meening, dat ste ritselingen van het zieleleven, brengt I oorlogvoeren een groote ramp beteekend. legbare schade aan. j Dat oorlog echter liet grootste kwaad en Hebt eerbied voor de consciëntie die raad vrede het hoogste goed zou beteekencn is niet juist. Hooger staat het recht Spr. liet vervolgens uitkomen dat, indien eenige partij zich het recht zou willen aan matigen om als vredesapostel te fungeeren. strijd is sluit nog geen gemoedö- '.waar in. Daarvoor is meer noodig. foor mij is het de vraag wat noodlottiger uitoefening van het vrouwenkiesrecht of opwerpen door menigeen van een gemoeds .waar, dat soms maar al te lichtvaardig ge- liedt. Nu het pleit tegen vrouwenkiesrecht weinig steun vindt in St. Geref. kring men wel toe, dat men niet tot erger ding- geraakt. Het gemoedsbezwaar of hier het wetensbezwa-ar, vraagt een teerheid van iscientie die in onze dagen spaarzamelyk rdt aangetroffen. Alwat hier maar eenigs- doen denken aan een opleggen [wellicht niet te onpas aan het adres die het gemoedsbezwaar propageeren, gevaar loopen daarbij het geweten ge ld aan te doen." INGEZONDEN MEDEDEELING. de S.D.A.P. daartoe het meeste recht zou mis sen. De praktijken van revolutionaire re geeringen in andere landen toonen dit dui delijk aan. Elke Overheid is verplicht het recht te handhaven en het volk te beschermen; als het moet met geweld. Dat er overheden geweest zijn die meer malen hun macht hebben misbruikt, ont kent Spr. niet Maar misbruik heft het ge bruik niet op. Wij verklaren ons tegen natio- nalo ontwapening, maar zullen te vinden zijn als er ernstig door alle landen gestreefd wordt naar internationale ontwapening. Spr. vestigde nog even de aandacht op het modeboek van den dag: „Van het Westfront geen nieuws", dat thans door duizenden in den lande gelezen wordt De gruwelen dié daarin omschreven worden zijn echter, vol gens Spr., voor ons christenen geen nieuws. Bijbellezers kennen den oorlog en de gru welen daaraan verbonden en verafschuwen haar gelijk wij pestillentie haten. De geschillen moeten internationaal wor den opgelost Vrede door recht is ons uit de ziel gegrepen. Het slotwoord werd door Ds. Kuiper ge sproken. Spr. gaf aan de hand van verschil lende voorbeelden een kijk op den strijd en worsteling om het bestaan. Er is bij den jongemensch, zeide hij, een vragen om strijd. Hij meent dat er voor hem niets meer te strijden valt. Het schijnt dat onze voorouders alles reeds hebben ver overd en dat voor het thans levende jonge geslacht niets meer te doen is. De strijd der kerk; de schoolstrijd, dat alles ligt achter den rug. In zijn verbeelding meent de jonge ling dat nog slechts enkele kleine kar weitjes zijn overgebleven, die de moeite van strijden niet meer waard zijn. Zelfs op poli tiek terrein schijnt dc strijd volstreden. Spr. toont echter aan, dat èn op kerkelijk èn op politiek terrein nog werk.in oyervloed is. Wij behoeven niet te rusten op de lauwe ren van het voorgeslacht, maar kunnen zelf nog veel strijden en in Gods kracht over winningen behalen. In de pauze en tusschen de sprekers Het de zangvereeniging van Nigteveoht zich hooren. De liederen werden door haar op verdienstelijke wijze gezongen. Vooral het Kinderkoor was aardig om te hooren. Nadat de voorzitter allen die tot het wel slagen van deze middag hadden medege werkt, had bedankt, eindigde Ds. Kuiper met dankzegging. JEUGD-LANDDAG ZATERDAG 24 AUG. OP RAAPHORST. Men schrijft ons: Op het schoone landgoed Raaphorst van II. M. de Koningin zal D.V. ook dit jaar we derom een Jeugd-Landdag gehouden wor den en wel op Zaterdag 25 Augustus van 3V4 tot 8y2 uur. Sprekers zijn: Z.Exc. Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de predikanten Ds. G. 11. Westenburg van Feijenoord, Ds. M. J. Funselie van Leiden en vermoedelijk een predikant uit Den Ilaag. Medewerking verleenen de Ghr. Zang- vereen. „Licht in Lijden" en de muziek- vereen. „Adoma van Scheltema" van Rot terdam en „Sonorita" van de C.J.M.V. te 's-Gravenhage en denkelijk het groote Jeugddienstkoor te Den Haag. Op het terrein is de welbekende koffie- en theetent der Rotterdamsche firma J. en A, C. van Rossem, terwijl voor ververschin- gen gelegenheid geboden wordt Ook kun nen rijwielen op het terrein in bewaring gegeven worden tegen 10 cent per fiets. Vanuit Rotterdam zal, bij voldoende deel name een feesttrein naar Voorschoten rij den en deelnemers die per rijwiel gaan, kunnen zich aansluiten bij de fietsclub, die onder kundige leiding staat. Een schoone gelegenheid voor alle jon- gemenschen en de vrienden der jeugd om op Zaterdag 24 Augustus a.s. naar het feestterrein op te trekken en te beluisteren de redevoeringen van deze eminente spre kers. Leden van Jeugdvereenigingen voor al mogen hier niet ontbreken en indien men zich groepsgewijze opmaakt, kunnen gezellige fietstochten ondernomen worden, maar ook, wanneer men zich tijdig aan meldt bij de leden van het Comité, kan daardoor de feesttrein verzekerd worden en de kosten zijn dan niet te hoogl Medewerking van de predikanten in de gelieele provincie Zuid-Holland wordt be leefd ingeroepen, terwijl ook leden van Ker keraden, besturen van Jongemannen en Jongemeisjes of Jongevrouwen-vereenigin gc-n dringend verzocht worden krachtig propaganda te maken voor dezen op Zater dag 24 Augustus a.s. te houden Jeugd-Land- dag. Moge schitterend zomerweer dezen Jeugd-Landdag begunstigen en wone er de Geest des Heeren om de harten der jonge- menschen te winnen voor don Heiland der Wereld! Voor Rotterdam wende men zich tot: Nieuwehaven 117 en Noordsingel 26a; voor [Jen Haag tot den heer R. A. Vedder, Kaap- straat 68; voor Leiden tot den heer Th. Barnard, Schelpenkade 52; voor Schiedam tot le heeren Mr. Kok, Tuinlaan 86 en An- ceaux, Singel 204; voor Gouda tot de hee ren B. E. J. Bik, Spieringstraat 83 en 1». Swart, Cronjéstraat 11; voor Delft tot den heer G. G. Jensen, Binnen watersloot; voor Vlaardingen tot den heer C. v. d. Burg, Nieuwe Kerkstraat 6; voor Voorburg tol den heer E. H. Volk; voor Scheveningen wil de heer Den Duik, Marcillistraat 74 of Keizerstraat 58 gaarna alle mogelijke me dewerking verleenen. HET BINNENVAARTRECHT DE WETTELIJKE REGELING. Het Verslag der Commissie. Verschonen is thans het verslag van de commissie, onder voorzitterschap van Prof Mr. W. L. P. A. Molengraaf! bij beschik king van don toenmaligen minister van Justitie 25 Februari 1925 ingesteld orn te onderzoeken hoe het recht op de binnen vaart opnieuw bij de wet behoort te wor den geregeld. I>e commissie heeft don minister aange boden een ontwerp tot wettelijke regeling van de binnenvaart, vergezeld van een ontwerp-memorie van toelichting, alsmede fo.n ontwerp-alg. maatregel van bestuur tot uitvoering van art, 783 wetboek van Koophandel. Blijkens genoemde ontwerp-memorie is gebleken, dat de wettelijke bepalingen van het Zeerecht, zoowel wat betreft de daarin neergelegde beginselen, als ook wat aangaat vele speciale voorschriften, ook voor de binnenvaart zeer bruikbaar zijn. De keuze is mede daarom gevallen op een regeling, welke de wettelijke bepa lingen op de binnenvaart een plaats geeft in het Wetboek van Koophandel, en waar bij gebruik wordt gemaakt van verwij zing naar de bepalingen van het Zeerecht. Voorgesteld "wordt, te bepalen dat - de binnenschepen welke in het Ned. Scheeps register thuis behooren, daarin moeten worden te boek gesteld cn dit gebod te waarborgen door een strafbepaling. Gehandhaafd is het beginsel, dat de vervoerder verantwoordelijk is voor het behoud der door hem ten vervoer aange nomen goederen. De vrijheid van den ver voerder, zijn wettelijke aansprakelijkheid bij de vervoerovereenkomst te beperken of uit te sluiten is overeenkomstig de voor het Zeerecht getroffen regeling eenigszins beperkt. Ten aanzien van het overliggeld acht de commissie alle aanleiding aanwezig om het draagvermogen (de verplaatsing) van het schip tot maatstaf te nemen. In aansluiting aan het Zeerecht vindt men In het ontwerp de boven hypothèek gaande voorrechten op binnenslepen tot een viertal beperkt. De commissie wenscht ten aanzien van do averij-grosse den middenweg te zien gekozen: hoewel de averij-grosse als zoo danig blijvè gehandhaafd, worde het aan tal der gevallen van gemeone averij tot drie beperkt. Afzonderlijke nota's. .4an de voorstellen der commissie zijn toegevoegd twee nota's, één van haar lid Mr. G. ÏI. A. Grosheide, die van meening is, dat er niet voldoende motieven zijn, ton opzichte van de aansprakelijkheid voor verkeerde behandeling of onvoldoende bewaking van het goed. Afwijkende be dingen ten opzichte van de beurtvaart nie tig te verklaren, cn een van Prof. Molen graaf! en het lid der commissie Mr. C. W Star Busmann, die voorstellen, art. 538 W. v.' K. (aanvaring van een gesleept schip) in zijn toepassing op de binnenvaart te handhaven. Exemplaren van het verslag der com missie zijn voor het publiek verkrijgbaar gesteld ter Alg Landsdrukkerij. WAT KOMEN GAAT Het ideaal dicht benaderd. Nog ongeveer zes weken duurt het, eer wij, haast or,(gemerkt, belaad zijn in de in aand September. Het begin, van het „radtio seizoen" is dus al heel dicht bij en in de groole laboratoria werden nieuwe creaties ontworpen en wij meenen wel te megen verklappen, dat do niéuwe toestellen zoo goed als volmaakt, zijn. Daar is in de eerste plaats het uiterlijk: S emmig van kleur, sober maar harmo nisch van lijn, past zich het .moderne toe- stol aan bij elk interieur. Bijzondere maat regelen eijn getroffen om die veiligheid te verzekeren van eigenaar en huiègenooten, doordat alie spanning voerende deelen zijn ingebouwd ep 'bij openen van het toestel Je spanning automatisch wordt uitgeschakeld. Het aantal manipulaties voor het afstellen is tot het uiterste gereduceerd door zooge naamde éénknops-trediening. Soepele rege ling van d'e geluidsterkte van het zachtste pianissimo tot een geluid van vrijwel na tuurgetrouwe sterkte, ailthans voor solo- instrumenten. Indeeling van de afstemschaal in Kiln- hertz (1500150 K.H.); daardoor zeer ge makkelijke afstemirnring van stations, welke anders heel moeilijk uit elkaar te houden zijn. Het gebruik van moderne lampen met ®roote versterking. Door zorgvuldige montage van het hoog frequent versterkergedieelte in combinatie met de schennrooster H. E. lamp wordt een zoodanige hoogfrequentversterking verkre gen, dat de ontsierende dakan'enme kan vervallen. In de meeste gevallen kan vol staan worden met een op onzichtbare wijze in de kamer aan te brengen draad van en kele meters lengte als an'enne. Op plaatsen waar de ontvangst izecr ongunstig is, kan volstaan worden met een draadje tusschen twee schoorstenen te - spannen, dus on zichtbaar vanaf de straat Ingebouwd plaatstroom apparaat van ruim vermogen en groote eind lamp, waar door overbelasting van for'issimo's verme den wordt Algeheele wisselstroomvoeding dus directe aansluiting op het Lichtnet, ie onuitputtelijke energiebron. Zeer gering stroomverbruik. Prachtige weergave-kwaliteit; natuurge trouwe weergaven van het geheele gebieci der voor de kwaliteit der weergave van irmloed zijnde 'frequence's, n.l. van 50S000 Hertz. Ruim 7.5'octaaf wordt met opvallen de natuurgetrouwheid weergegeven. Aansluiting van elec'rische gramofoon- weergave (Pickup). Automatische belich ting van de afstemschaal, tevens dienend als aanwijzing» dat het toes'el is ingescha keld. Beveiliging tegen het z.g. microfo- nisch effect van de detectorlamp. Afstem- condcnsa'oren met ruimen afstand tus schen de platen (5 m.M.), waardoor het diëlectrum en daardoor de electrlsche waar den zeer constant, zijn. Dit zijn enkele van de vóórnaamste bij zonderheden, welke het moderne radio-om - vangtoestel kenmerken. Men zal moeten toegeven, dat het ideaal hier wel zeer dicht benaderd wordt, vooral doordat de weergave-kwaliteit zoo opval lend natuurgetrouw is (naar verhouding gelijkmatige versterking van het geheelê toongebied van 56—8000 Heriz). Hoewel het mogelijk is, dat in dc eerst volgende jaren nog enkele details zullen worden veranderd,' lijkt het toch niet waan schijn! ijk, dat het.ontvangtoestel van heden nog groote veranderingen zp.1 ondergaan. CHRISTELIJKE RADIODAGEN IN HET GOOI EN TE HILVERSUM OOK DE TWEEDE DAG EEN GROOT SUCCES. De tweede dag is, evenals de eerste, voor het ontvangstcomité een groot succes gewor- •den. Het „Lof van Holland' was gevuld met gasten, toen te elf uur do Burgemeester bin nenkwam onder het zingen van het Wilhel mus. Na de gewone opening door den heer P. C Tolk, verleende deze hei woord aan den bur gemeester, Mr. P. J. Keijmer, den tockomsti- gen Minister van Waterstaat. Diens rede stond in liet teeken van den ernst der opvat ting van zijn gewichtig ambt, in een extra parlementair kabinet met principieel Chris telijke signatuur. Hij hoopte/onder inwach ting van Gods zegen, oGk voor de Christe lijke radio goede daden te kunnen verrich ten, en prees zich gelukkig in dit gezelschap een laalste woord, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, tot bezoekers van Hil versum le kunnen richten. De vergadering zong hem spontaan de be kende zegenbede uit Ps. 134 toe. De tocht verliep gunstig en op tijd kwa men de meer aan olil) gasten, voldaan over het schoone Hilversum en mngeving, terug. Op de navergadering, die' volgde, werden woorden van dank -gesproken, waarna de vertegenwoordiger-van het gemeentebestuur, wethouder P. Kuijper, cle bijeenkomst, na het zingen van den Avondzang, met dankgebed eindigde. H.A.. geai. Zoel en; „Hoi te Dieren", 545H.A., gem. Dieren„Beimonte", 25 H.A., gem- i Wageoingen; „Babberich"; 25 H.A., gein. Ouu-Zeve-uaar. lu U ucciit: Hocge uursche 2JJ H.A., gein. Baairn; „Bosenoorel en V reden- hoef', 22-i H.A., gem. Doorn; „Dynselburg it4 H.A., gem. Zeist. in Overijssel: „uechteren", 1197 H.A.^gem. DaJisen; „Uvervelde", 68 H.A., gem. Dnq-en- lip!i in en Ulst; „De Borge", ix L.A., genu Denekuiap; „Viisiereu", liöO H.A., tvnL Ommen en Dailsan; „Den Berg", 91 H.A-» gem. Dal fseal. In Drenthe: „Mosbergen", 67 II.A., gem. Eeiue; „uvercingei", 8 H.A., gem. Assen. In Friesland: landgoed van den neer Westra, 69 H.A., gem. opsterland (bij Bak- keveen); „Oranjewoud", 2ól H.A., gem. Oranjewoud eu Mildam (De Pauwenburg). Sommige dezer landgoederen zijn zonuor nadere voorwaarden voor het pub nek open gesteld, andere alleen voor houders van kaarten, of voor leden van den A. N. W. B.„ van do Vereen, tot Behoud van Natuur monumenten,- de Natuur-Histonsche Ver- eeniging e.d. voor weer andore gelden bo- perkenue bepalingen: geen toegang op Zon dag, het loopen buiten de wegen of voetpa den is verboden, evenais rooken, vuurija stoken, bloemen plukken of meenemen. Meermalen is ook de- bepaling- gemaakt, dat auto's, motorfietsen, rijwielen on lion- den niet worden toegelaten. Bovendien zijn verschelden ministerieel* beschikkingen gemaakt ten aanzien van landgoederen, die niet voor het publiek zijn opengesteld. Toch heeft ook liet behoud de zer goederen voor het toerisme en m net algemeen voor het publiek groot belang, daar de openbare wegen, die bijna stood® langs en vaak door die bezittingen loojien, :den natuurliefhebber'In staat stellen ook van het natuurschoon dezer goederen je ge nieten. MOOI NEDERLAND DE LUISTER VAN HET LAND. Landgoederen voor het publiek opengesteld „De Kampioen", het orgaan van den -A. N. W. B. 'ioenstenbond voor Nederland, bevat deze weoK een lijtvoêinge opgaar van -taudy goederen, the voor het pubJxek zijn opohge- siOid. Dit houdt verhaald met de toepassing van de Natuurschoon wet, che verleden jaar in werking trad eu die het mogelijk maakt, vaai landgoederen, die om hun "natuurschoon dienen te worden behouden, een verminder de vermogensbelasting: le heffen, berekend naar de z.g.bestenimingswaarde. Van land goederen, welke naar liet oordeel van dén iiMnasters van Binnenlandsche Zaken en van Financiën op voldoende wijze voor het publiek zijn opengesteld, wordt slechts voor de helft der besiemmingswaarde belasting geheven. Al aanstonds na hét in werking treden der Wet kwamen vele aanvragen in landgoederen onder deze wet te stellen in den loop van clit jaar steeg het aantal tot boven de honderd. Op het oogenbük is reeds voor 57 goede ren een gunstige beschikking genomen. In sommige gevallen, wordt door de offioieele openstelling voor het publiek een bestaande toestand bestendigd; üi andere gevallen daarentegen werden tot dusver voor het pu bliek gesloten goederen onder zekere voor waarden opengesteld. Tot dusver zijn de volgende landgoederen opengesteld: ln Noord-Holand: „Ter ïoulster", 72 H.A., gein. Heilo; „Boeckesteyn", 120 H.A., gcm. s-Graveland. In Noord-Brabant: ,J)e Moeren", 1S3 II.A. gem. Zundert, In Gelderland; „Mariëndaal", gem. Ren- kum en Arnhem; hét. landgoed van Baro nesse Van Hugenpoth tot.Aerdt, 51 II.A., onder de gemeente Beekbergen; „Hoeke- lom, gem. Bennekom en Ede; „Quadenoord" en „Boschbeek" en de bosschen van den heer J. C. Koker, 81 H.A.j gem. Bennekom en Wageningen; „Hoog Oorsprong", 131 H.A. gom. Oosterbeek; „Weina", 592 H.A., gem. Epe cn Ocne; „Toverberg en Johonnesberg", 94 H.A., gem. Ermelo; „Dé Watermeerwijk", 122 II.A., gem. Groesbeeli; „Ampsen", 1450 H.A., gem. Laren (G.); „IJsselvliet", 457 H.A., gem. Oldébroek; „De Po] berg", 101 H.A., gem. Heerde; „Heerlijkheid Leur", 133 H.A., gem. Hemen; „Rhederoord", 55 H.A., gem. Rh eden; „Velhorst", 290 H.A., gem. Laren, Almen en Wornsveld; „Soelen", 196 LECTUUR OP REIS OOK CHRISTELIJKE LECTUUR IS VOORHANDEN, Men schrijft ons: Twee dingen hebben meermalen ruijni aandacht getrokken: de rijke verscheiden heid van dagbladen, tijdschriften en boek werken in den Spoorwegboekhandel en de vele tijd, die als improductief verloren gaat bij het meerendeel der menschen, wit-r werkkring het meebrengt, vele uren daags tusschen de wielen door te brengen. Gevolg, er wordt gelegenheid gezocht „don tijd te dooden", dat zich openbaart in ve lerlei vormen. Een krantje, kaartspel, soms reeds in den vroegen morgen, zoute- looze tot aan vaak kinderlijke gesprekken. Zonder mij als censor te willen opwer pen, ik zou, cle omstandigheden kennende, liever verontschuldigen, maar toch, in 't algemeen gesproken, veel kon anders, kon beter, kon verheffender. Begrijpelijk dat men zijn krant leest en ook af cn toe een tijdschrift of handig boekwerk koopt. Prachtig! Daaruit neemt men wat mee tenminste, wanneer met oordeel'wordt gekozen. Onze kiosken ber gen zooveel ultra-mondaine cn zouteloozö literatuur, boeken en tijdschriften, die in stede van opbouwend inwerken op den geest, droppelsgewijze trachten de ziel ta vergiftigen en het .brein te verhitten. Sinds meer dan een jaar is er nu in den Spoorwegboekhandel Chr. Reislectuur voorhanden. Niet immer ligt die voor 't grijpen, doch ze is er. Ook zag ik op meer dere plaatsen C.hr, tijdschriften mot rijken inhoud. Die richting moet het uit, cn bij een beetje regelmatige afname van Chris telijke"'Tecteuur, kunnen wij de administra tie van den Spoorwegboekhandel dringen completeering en uitbreiding van de voor raden. Wij bevorderen door de vraag het aanbod; wij moeten het zoover zien te brengén, dat het geregeld in de bonte mas sa vooraan ligt-, om onszelf en om de Evan- gelie-mogélijkheden die wij er ongemerkt door bevorderen. AMSTERDAM AMSTERDAM IN LICHTI Van 25 November tot en met 4 December a.s., zal te Amsterdam een grootsch opge zette „lichtweek" worden gehouden. Het doel hiervan is, te toonen wat de moderne licht" techniek, voortbouwend op het werk van Edison, die vijftig jaar geleden de eerste praktisch bruikbare gloeilamp uitvond, heeft weten te bereiken. Burgemeester de Vlugt heeft hel eere-pre- sidium van „Amsterdam in Licht" aanvaard Schaakrubriek SCHAAKTOURNOOITE KARLSBAD Te Karlsbad is een schaaktournooi aan den gang. Op verzoek van enkele onzer lezers geven we hier den stand der deelne mers aan: Gilg 3; Colle 2; Vidmar 4*4; Spiolmann G*,4; Maroczy 2Y2; Tartakower 3; Thomas 2; Ru binstein 5; Bogoljoebof Canal 4; Yates 3; Menchik 1; Becker 3*4; Dr. Euvve 5; Treybal 2*4; Nicmizowitsj 4; Capablanca 4*/.; Mattieon 4; Grucnfeld 3*/2; Marshall 2*4; Saemisch 4; Johner 3*4- INDISCHE REISBRIEVEN Door Mr. C. C. VAN HELSDINGEN, van den Volksraad van Ned. Oost-Indic. XVII'). MEDAN IN ONRUST. D3MAALS DE ARBEIDS-INSPECTIE. DE EUROPEESCHE PERS. Natuurlijk was de rechterlijke macht et de eenige zondebok. Ik noemde reeds n G.G., wiens beleid, zooals te begrijpen aar tevens ten zeerste te betreuren is en instemming vindt in deze zoo geheel (fiers georiënteerde wereld. Deze factor at ik nu maar buiten beschouwing. [Als derde kwam natuurlijk weer arbeidsinspectie. Geen wonder zoo hide het geen wonder dat de koeli zoo t den hand springt. Bij haar onderzoe- égen op de ondernemingen laat ze als it ware niets na om het prestige van den ministrateur on andere leiders te knot- haar vragen zijn uitermate suggestief, dwingt den koeli haast er toe om tel- den koeli ontwrongen heeft, wien wel De vorige brief stond in ons nummer Q 'Donderdag 8 Augustus. kens als verontschuldiging aan te voeren dat hij door den aangevallen assistent was geslagen; zij rust niet voor zij die erken tenis zelfs na herhaalde navraag eindelijk altijd ol zijn rechten worden voorgehouden, maar nooit zijn plichten, enz. Ken overweldigend requisitoir! Maar men doet goed niet al te lichtvaardig aan dergelijke beweringen volle 100 pCt, waar de toe te kennen. Want men is daar in Deli van overdrijving niet vrij te pleiten. Toch schijnt er aan al deze beschuldigin gen wel een ondergrond van waarheid te zijn, ten minste ik las een rondschrijven van den arbeidsinspecteur te Medan, die zeer duidelijk een weerspiegeling was van de algemeene ontsteltenis, maar tevens een zeer ernstige vermaning aan het adres van zijn adjudanten bevatte, dat zij toch vooral zich zouden onthouden van sugges tieve vragen, en dat ze niet moesten nala ten orn den koeli op zijn plichten te wijzen, en dat in zulke krasse termen, dat men aan den indruk niet ontkomt, dat hier door den chef zelf stilzwijgend de juistheid van enkele beschuldigingen erkend wordt! Het was dan ook mijn steil' voornemen om deze zaak in den Volksra; ter sprake to brongen en een nadrukkelijk onderzoek te vragen door een staatscommissie naar de wijze, waarop de arbeids-inspectie haar taak in Deli vervult, Toen ik echter in Weltevreden terug was, bleek me. dat ds Directeur yan Justitie me in zoover vóór was, dat hij reeds eon amb telijk onderzoek had gelast, en het onder zoek al iD vollen gan<* was. Indien waar zou blijken wat aan de arbeidsinspectie ten laste wordt gelegd, moet hier natuur lijk worden ingegrepen. Zij heeft de belan gen van werkgever en werknemer beide te behartigen, en niet te eenzijdig haar zorg alleen uit te strekken over de werknemers. De planters zullen ton volle in de gele genheid gesteld worden om al hun klach ten voor te brengen en do huidige bezon nen, krachtige en vooral da a d rijke en niet woordrijke Gouverneur is er de man niet naar om zich eenzijdig aan een kant te stellen; men kan gerust afgaan op zijn zuiver objectieve houding ten deze! Nog een ander bewijs van de heerschen- de onrust! Kort voor mijn aankomst ging het ge rucht rond, dat Mr. Jonkman, het lid van den Volksraad was benoemd tot Officier van Justitie te Medan! Dat liep nu toch de spuigaten uit! Wat moest die rooie Jonkman in Deli. Bleek daar nu niet uit, dat het de Regeering te doen was om Deli den voet dwars te zetten? De Regeering wilde zeker don ondergang van heel Su- matras Oostkust! Hoe het gerucht daar gekomen is, is me een raadsel, maar ln ieder geval bleek er niets van waar, er was heelemaal geen sprake, van een overplaatsing daarheen. Die het gerucht rondstrooide heeft wil van zijn werk gehad, maar heeft zeker niet be seft, hoe zeer hij tot de algemeene onrust van Deli heeft bijgedragen. Mij werd van verschillende zijden na drukkelijk meegedeeld, dat de toestand in S.O.K. ook daarom too bedenkelijk word, omdat er vele intellectueelcn zich als koeli hadden laten aanwerven, met de bedoe ling om in die gelederen propaganda te maken voor het extra nationalisme zoo niet voor het communisme! Endan was er een inlandsch advo caat gekomen in Medan, die daar het cen trum was en nog is van een heele revolu tionaire actie, en binnenkort werd een tweede jurist verwacht! Het groote gevaar van een dergelijke on rust en onevenwichtigheid is, dat men langzamerhand overal spoken ziet, ook daar waar ze heelemaal niet zijn, dat men een enkel feit gaat overdrijven, kortom dat men alles buiten alle verhoudingen 6 at zien. Zoo wat betreft het als koeli zich laten aanwerven van intellectueelen. In Batavia vernam ik, dat naar deze geruchten een speciaal onderzoek was ingesteld door de H.l.S.-commissie en dat men tot de erva ring was gekomen, dai er heelemaal één zegge en schrijve één H.I.S.-er als koel, na. Deli was gegaan en dat alleen omdat hij op Java geen brood kon verdienen en dat hij niet was aangesloten bij eenige vereen iging. Zie, zoo worden dergelijke dingen dan boven alle verhouding opgeblazen, lin wat de jurist betreft, hij is een oud-leerling van me, ik heb een geruiraen tijd met hem ge sproken maar heb niet den indruk gekre gen. dat hij zich op het oogenblik in extre mistische banen beweegt. Maar ik geef mijn ordeel natuurlijk gaarne voor beter. Ik erken, dat het andere toch mogelijk is. alleen zou ik toch wel ernstig willen waarschuwen, daf. men door onhandig en ontactvol optreden dergelijke menschen niet juist in die richting, a rij ft. Men is in Deli zoo \yeinig dergelijke stroomingen gewend, dat ook t.o. hiervan een verklaarbare vrees de menschen te genover die Inl. intellectueelen een derge lijke houding doet aannemen, dat deze steeds meer in die richting gedreven wor den. Het publiek kan niet beter dobn dan zich van dergelijke dingen onthouden en de zaak aan dé Regeering over laton. Men mag toch wel aannemen, dat deze bi] voortduur waakzaam is! De verwekker van al die onrust is voor een niet gering -deel de Europeesche pers. Men kan zich alleen! maar verbazen, neen ik moet bet sterker zeggen, ontstellen, dat. de Europoesche peis zoo weinig haar tank in deze delicate verhoudingen waarin we leven, verstaat. Ik zeg niets over de Inlandsche pers. Die is- hier nu niet in het geding, wel de Euro peesche. Zij is het die door haar sensatio- neole berichtgeving, door haar commenta ren op de verschillende feiten, de gemoe deren in voortdurende onrust brengt- en houdt. In plaats van bezonnenheid, van beheerschtheid, van tactvol weten wat wel en wat niet. gepubliceerd moet worden, toont zij zelve zulk .een onbeheersclitheid, eon belustheid op sensatie, dat zij naai mijn innige overtuiging eyn ernstig gevnai niet wo r (11, m a a r i s, voor de verhou dingen hier te lande! Ik weet 'veU dat men mij deze bewering zeer kwalijk zal nemen, maar ik neem er niets van terug. Ik wil aannemen, dat. ze volkomen te goeder trouw is cn meent, dat het haar dure taak is om alles te pu- bliceeron zonder zich af te vragen of het door de publicatie, toegebrachte nadeel niet veel grooter is dan het voordeel van de al gemeene bekendheid. Wellicht speelt in dit alles concurrentie* geest een groote rol.... dal alles kan waar zijn. maar ik constateer slechts dat de Europeesche pers vrijwel over geheel lu* die, juist door haar ongebreidelde publici teit, haar felle qritiek, haar sensationeels berichtgeving de Europeesche wereld niet tot rust laat komen on haar opzweept tot een onrust, die den een of anderen tijd op een debacle moet uitloopcn! Ik ben voor deze in onrust gebrachte Europeesche gemeenschap veel banger dan voor de actie van de extreem-nationalisten. Het. is telkens weer de vraag die lk me stel- Waarom geeft die pers door zoo onaf gebroken aandacht te schenken aan de uit latingen van Inlandsche nationalon in ver gadering en pers zoo overbodig relief en maakt de heeren in eigen oog tot zeer ge wichtige personages? Knn zij de zorg voor dit alles niet aan de Regeering over laten? Gelooft zij werkelijk, dat al die sensatio neels berichten ook maar iets goeds uit richten? Ik. zie slechts onnoemrink veel kwaad!

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3