DE HAAGSCHE CONFERENTIE ENGELAND WENSCHT WIJZIGING VAN HET RAPPORT-YOUNG WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 WEINIG MOEDGEVEND BEGIN DE NEDERLANDSCHE REGEERING RECIPIEERT IN DE RIDDERZAAL Van niet-officieele zijde werd het volgen- In de. gistermiddag gehouden volledige «onferentiezitting nam de Engelsche Mi nister Snow den allereerst het woord ten einde op te merken, dat het z.i. voor /-en goeden gang van zaken ter conferentie aanbeveling verdiende, een algemeene dis cussie aan de benoeming van commissies vooraf te doen gaan. Men stemde hierin toe, waarop Snowden zelf de algemeene be raadslagingen opende. Hij erkende onom wonden dat in het op de deskundigen-con ferentie te Parijs vastgestelde rapport staat, dat het een ondeelbaar geheel-is, doch hij gaf te kennen, bevreesd te zijn, dat men, zoo men de voorstellen gelijk 'ze te Parijs geformuleerd waren, aanvaardde, met een zeer onhoudbaar en in sommige opzichten vol tegenstrijdigheden zijnd stuk te doen zou krijgen. Snpwdcn legde er den nadruk op, dat de Engelsche deskundigen niet be schouwd kunnen worden als organen der Britsche Regeering, dat zij geen instructies van haar ontvangen hadden en dat, gelijk Churchill ook in het Lagerhuis verklaard had, de Britsche Regeering op gecnerlei .wijze gebonden was hun aanbevelingen te accepteeren. Wat het hoofdbestanddeel van het Voung-plan betrof de vaststel ling van het totaal bedrag aan annuiteiten door Duitschland te betalen waren er z.i. goen moeilijkheden te verwachten om dien aangaande algemeene overeenstemming te .verkrijgen. Intusschen, zoo ging hij voort, hebben de 'deskundigen op de Parijschebijeenkomst rneer deze kwestie bekeken cn daaraan meer aandacht gewijd, dan aan de wen- achen van de crediteur-staten. De Britsche Regeeriftg - aldus Snowden is van oordeel, dat de vastgestelde an nuïteiten de Duitsche betalingsmogelijk heid niet te boven gaan., Als een gelukkige verandering diende meri ook nog te be schouwen dat door het Young-rapport het totaal der annuiteiten was vastgesteld en Duitschland nu dus weet wat 't te betalen heeft. De zekerheid voör de betaling be rust thans op een plechtiglijk door Duitschland aanvaarde regeling, hetgeen een afwijking is van het verdrag van Ver sailles, waarin immers die zekerheid op eigendommen en inkomsten van Duitsch land gebaseerd is. Zoo er. zich een moei lijkheid zou voordoen, zou ze niet gelegen zijn in de moeilijkheid voor Duitschland om het voor betaling noödige geld te vin den, doch veeleer in de transfer-aangele genheid. De Britsche Regeering verheugt zich hartelijk over de afschaffing van de contróle op de Duitsche financiën. Er zijn eenige waarborgen in geval van in gebreke blijven van Duitschen kant, wat, naar Snowden hoopte en geloofde, niet voor zou komen; dat de sancties verdwenen waren, begroette hij eveneens met blijdschap. Voor zoover wij verstaan wat door de deskundigen wordt voorgesteld, zullen de bevoegdheden der Bank verre gaan buiten die van een „clearing-house' voor herstel betalingen. Men zal de functies van deze bank zeer zorgvuldig later moeten nagaan. Vervolgons lfwam hij tot de kwestie van meer betwisten aard. De Britsche Regeering maakte geen bezwaar tegen het bedrag van do annuïteiten, maar wel tegen het voorstel om liet be drag in twee categorieën te verdeelen. Zoolang de voorgesteld annuïteiten wor den betaald, deed dit er niet erg toe, dat alle naties haar geld kregen, maar de onvoorwaardelijke annuïteiten brachten met zich mede een recht van conversie, realisatie of commercialiseering en kregen daardoor groote zekerheid door de vc waardelijke annuïteiten. De Britsche Rege.ering nu had bezw tegen de voorgestelde verdeeling van deze annuïteiten, volgens welke Frankrijk on geveer 5/« van de onvoorwaardelijke an nuïteiten zou krijgen. Italië zal een zeer belangrijk bedrag krijgen, ongeveer twee millioen pond per jaar, wat veel grooter is dan het, ontving onder het Dawesplan. Er blijft dan een volmaakt te venvaarloozen bedrag over, ter verdeeling onder de DE ONTVANGST DOOR DE REGEERING. Hoewel het Depc/tement van Buitcnland- sc.he Zaken nog steeds niet behoorlijk reke ning schijnt te willen houden met de pro tcstanscn-chrietelijke pers, mecnen we, vo.- Icdigheidshalve, hieronder toch een verslag te moeten ge- - van de avondreceptie in de Ridderzaal. We ontleenen, nu we zelf geen invitatie kregen, onze gegevens aan dc Maasbode. Groot was de tegenstelling van het aan zien der gedelgeerden 's morgens bij dc ope ning der conferentie en 's avonds bij de re ceptie door de Nederlandsche regeering. Instede van het gewone colbertje (zelfs zonder lintje of knoopje) was nu het rok- costuum getreden en bijna allen waren ge tooid met breede en schitterende ordeteeke- nen, behalve dc rFanschen en de Duitschers. De Belgische minister Hijmans was ge- Dr. Young, de Amerikaansche financieele expert, wiens plan op de Iiaagsche Confe rentie besproken wordt. Snowden, de Engel sche gedelegeerde, heeft gister een lange redevoering gehouden, welke het geheele werk van de Parijsche deskundigen, waaruit het Young-plan geboren is, zou kunnen ten val brengen. Geen hoopgevend begin! dere crediteurcn-mogendhedcn. Spr. hoop te, dat men hem zou vergeven, wanneer hij hierover oprecht en zonder omwegen sprak.. en de deskundigen hebben niet de minste poging gedaan om ze te verklaren, te rechtvaardigen of te verdedigen. De Brit- sch ergeering hechtte de grootst mogelijke beteekenis ann de voorgestelde wijziging, welke is aangebracht in de verdeeling der knnuïteiten tuschcn de verschillende cre diteuren-naties, welke een afwijking vormt van de overeenkomst., die reeds bestond. Deze verdeeling is zeer in het nadeel van sommige crediteuren-naties en zeer in hel voordeel van andere. Groot-Britannië zal zeer ernstig lijden onder deze voorgestelde wijziging in de verdeeling der annuitei ten en sommige der kleinere naties zullen daaronder eveneens lijden. Dit is in één op zicht zeer te betreuren, omdat deze kleine naties, waarvan thans verzocht wordt, een offer in hun percentages te brengen, niet vertegenwoordigd waren op de conferentie \an deskundigen. Dit is de eerste maal, dat het denkbeeld is geopperd, dat er zou worden afgeweken van de percentages, vastgesteld in Spa. Spr. haalde vervolgens in dit verband art. 237 van het Verdrag van Versailles aan, volgens hetwelk, indien de percentages eenmaal waren vastgesteld, daarin geen verandering zou worden ge bracht. De percentages van Spa waren 9 jaren geleden vastgesteld. Sinsdien zijn er acht conferenties geweest voor herstel-be talingen in den een of anderen vorm, maar dit is de eerste maal, dat het denkbeeld wordt geopperd, dat er een verandering of wijziging wordt gebracht in de destijds vastgestelde percentages. Bij het Dawes plan is deze kwestie nooit te sprake ge bracht en de deskundigen hadden geener lei bevoegdheid krachtens hun opdracht om tusschenbeide te komen in de bestaande regeling voor de verdeeling der annuïtei ten. Toen het Young-comité werd aange steld, was men het onder de voornaamste ciediteuren-mogendheden het er over eens, dat het zich niet zoo bemoeien met de per centages van Spa. Het effect van de ver minderingen is zeer ernstig voor sommige landen, die in het geheel geen deel hebben in het voor realisatie vatbare deel voor an nuïteiten. Groot-Britannië zal volgens het voorgesteld plan 48 millioen mark per jaar verliezen. Frankrijk zal boven het s/o ge deelte van de onvoorwaardelijke annuïtei ten, dat het zal ontvangen, 10.7 millioen mark winnen. Italië wint 36.8 millioen mark; Belgic wint 12.2 millioen mark; Ja pan, Servië, Griekenland, Roemenië en de Ver. Staten zullen allen een klein bedrag verliezen. Wij hebben aan de Ver. Staten van Amerika een som van 115 millioen pond sterling betaald, waardoor de interest op onze schuld, welke thans 200 millioen pond sterling bedraagt, is vergroot voor wij eenige betaling hadden ontvaingen van on ze debiteuren op hun schulden aan ons. Naar raining zal, wanneer deze schaal wordt aanvaard, Groot-Brittannië alleen haar schuld aan de Ver. Staten van Ame rika gedekt zien. Maar men bedenke, dc'f daarbij g?cn rekening is gehouden met den achterstand ven 200 mnl-oen pond stfiir die groote beteekenis hechtte. Onze betrekkin gen met Duitschland, zeide hij, zijn com mercieel van zeer vriendschappelijken aard en zij mogen dit lang blijven. Maar des niettemin zijn wij scherpe concurrenten op de wereldmarkten. Daarom was de kwestie van leveringen in natura van zulk een groot gewicht. Het standpunt van Groot-Brittannië sa menvattende, wees spr. er op, dat het be zwaar heeft: lo. tegen de verdeeling van de voorwaardelijke en onvoorwaardelijke an nuïteiten; 2o. tegen de wijziging van do percentages van Spa; 3o. tegen de leverin gen in natura. Ten slotte zeide spr.: Gij zult mij verge ven, indien ik met zoo groote beslistheid mij uitlaat over de verdeeling der annuï teiten. Het Lagerhuis zou nooit willen toestemmen in eenig verder offer van Britsche belangen te dezen aanzien. Op dit punt zijn de partijen niet verdeeld. Wij zijn het hierover eens en zooals gij al len weet, zijn alle partijen in Groot-Brit tannië het hierover eens. Wij zijn bereid om schoone lei te maken met alle interna tionale schulden en alle herstelbetalingen. Dat was beloofd in de nota van Balfour. Dat was ook de verklaring van onze partij voor wij aan het bewind kwamen. Maar zoolang als herstelbetalingen geschieden en in ontvangst worden genomen en zoolang als schulden moeten worden betaald, zal Groot-Brittannië en iedere regeering in Groot-Brittannië er op moeten aandringen, dat Groot-Brittannië te dezen aanzien fair behandeld wordt. Het was zijn vurig ver langen, deze conferentie tot een succes te maken en hij hoopte oprecht, dat zij een definitieve regeling zou tot stand brengen van deze langdurige en moeilijke kwestie. Hij sloot zich van harte aan met hetgeen zijn vriend, de heer Mac Donald, had ge zegd, dat er geen overeenkomst zou kun nen tot stand komen, welke van blijvpnden aard zou zijn, tenzij het een overeenkomst zou zijn, welke gebaseerd, is op rechtvaar digheid. Er kon geen blijvende overeen komst tot stand komen, welke onbevredigd heid nalaat en ofschoon alle gedelegeerden van deze conferentie op het oog hebben de ruimere belangen, welke aan de zorg van de conferentie zijn toevertrouwd, kunnen wij tevens geen nationale belangen opoffe ren in grootere mate dan waartoe wij reeds besloten waren. Tot zoover deze blijkbaar van Engel sche zijde afkomstige mededeelingen. Men ziet: de Conferentie zit met één slag idden in de groote moeilijkheden, waar- rschuldigd is aan Groot-Brittannië, op wij '1. Maandag hebben gewezen, volgens de bepalingen van de nota-Balfour. Vervolgens behandelde spr, de leverin- gen in natura, waaraan Groot-Brittannië tooid met het grootkruis van den Noder- landschen Leeuw. Namens de Nederlandsche regeering, waar van alle ministers met uitzondering van mi nister De Geer en minister aLmbooy, die bei- d enmet vacantic zijn .aanwezig waren, ont ving minister Beelaefts van Blokland, die allen binnenkomenden de hand reikte. De Ridderzaal wal voor deze ontvangst op bijzondere wijze versierd. Een bijzonderheid was, dat er geen komstwoord werd gesproken, dat anders bij dergelijke gelegenheden steeds gewoonte is. Bijzondere aanraking tusschen de ver schillende delegaties kon helaas niet worden geconstateerd, daar onderlinge begroetingen der vroegere centralen en geallieerden voor er kon worden nagegaan niet plaats hadden. Vele Nederlanders maakten bij de verschil lende delegaties hun opwachting. Mgr. No lens o.a. was langen tijd in gesprek met Briand en daarna met Jaspar en Hymans ervolgens met Dr. Wirth. Behahe de jaties waren uitgenoodigd talrijke perso nen van het hof, de verschillende ministers staat, als Cort van der Linden, en Jhr. Karnebeek, de leden van den Raad van State en enkele Kamerleden, van wie wij opmerkten de nheer Colijn en Schokking. Verder waren aanwezig alle gezanten, o.a. de deken van corps diplomatique, de Zweed- sche gezant von Adlcrcreutz cn ook mgr. L. Schioppa in groot ornaat, alsmede de bur gemeester der residentie, Mr. J. A. N. Patijn. Verschillende gedelegeerden hadden hun dames meegebracht Over 't algemeen werden er geen uniformen gedragen, alleen zagen we luit.-gen. Insinger en kolonel Baudin er mee. Tegen elf uur vertrokken de gasten weer. Om kwart voor twaalf was de rust al weer gekeerd op het Binnenhof, dat een groot autopark was. De verkeersregeling was intusschen voor treffelijk. EEN TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Naar wij vernemen heeft de Haagsche Conferentie in haar eerste zitting van gister middag besloten een telegram van dank en hulde te zenden aan H. M. do Koningin. liet telegram werd onderi eekend door Jaspar, den Belgischen eersten minister, die liet voorzitterschap in deze zitting waarnam. HET VOORZITTERSCHAP DER CONFERENTIE. In de gister gehouden voltallige zitting van de conferentie besloten, dat het voor zitterschap van dergelijke zittingen om beurte zal wordten bekleed door de leiders van de delegaties der zes uitnoodigende mogendheden. Tot secretaris-generaal is benoemd Sir Maurice I-iankey, secretaris van het Engel sche Kabinet. Voor de eerste maal is het presidium door België bekleed, dan komt Engeland (Brittanje) aan dc beurt en vervolgens Duitschland, Frankrijk, Italië en Japan. En dan weer van voren af aan. Bepaald is, dat er na iedere zitting met gesloten deuren een communiqué zal den uitgegeven. De openingsvergadering der Conferentie is gistermorgen ook bijgewoond door den Amerikaanschen waarnemer den heer Wil son, verbonden aan de Amerikaansche am bassade te Parijs, die niet aan de conferen- lietafel, doch in een der banken, in de na- hijheid, der Britsche delegatie, zat. BULLETIN DES JOURNALISTES. Ter gelegenheid van de conferentie verschenen het Bulletin des Journalistes, dat dagelijks zal uitkomen onder redactie van mevr. L. Jars de Gubernatis, J. Moor man en IJ. Salomonson. Redactie en admi nistratie zijn gevestigd Amalia van Solm- straat 2. Hét eerste nummer bevat een wel komstwoord van rar. L. J. Plemp van Dui- veland. Verder bevat het verschillende me dedeelingen, van belang voor de buiten- landsche journalisten. EEN ENGELSCH OORDEEL OVER DE REDE VAN SNOWDEN. Vaz Dias meldt uit Londen: De rede van den kanselier van de schat kist, Snowden, waarvan de inhoud van te voren te verwachten was, is in Engeland met algemeene instemming begroet. De rede vervulde volkomen de verwachtingen, die men van Snowden koesterde. In polit" ke kringen wordt er echter op gewezen, dat de rede van Snowden slechts een algen overzicht van het Engeisclie standpunt heelt gegeven, en dat het Engelsche- stand punt in bijzondc.hi, hu» nog met volkomen vaststaat. EEN FRANSCHE PERSSTEM. Do Temps schrijft, dat Frankrijk, Italië cn België vast besloten /.ïjn het plan-Young intregaal aan te nemen, daar de financi- eele experts zelf het onaan'rstbaar ver klaard hebben, daar zij bij vc-Aaal de ver antwoordelijkheid afwezen voor het geval de regeeringen sommige aanbevelingen wél, andere niet zouden aannemen. Duitschland heeft er meer dan wie ook belang bij de aanneming van een complete, definitieve, door deskundigen opgestelde regeling, daar het anders zou moeten voortgaan de rege- ling-Dawes uit te voeren en alle hoop op vervroegde ontruiming van het Rijngebied zou moeten laten varen. BRIAND ARRIVEERT Een aardige kiek van den bekenden Fran- schen staatsman Briand. zooals hij gister morgen in het Binnenhof arriveerde. Moge zijn opvallende vriendelijkheid profetie zijn van 't verloop der gewichtige Haagsche Conferentie! Gisternamiddag te half drie is nog een der Italiaansche gedelegeerden ter herstel-, conferentie alhier gearriveerd, n.l. de heer Pire'li. De heer Pirelli, die voorzitter is van de Int. Kamer van Koophandel, heeft Italië ook reeds vertegenwoordigd bij de bespre* kingen over het plan-Young te Parijs. EEN DANKBETUIGING VAN POINCARE. Poincaré heeft Briand, als leider der Fransche delegatie in Den Haag, het vol gende telegram gezonden: „Hierbij betuig ik; u mijn dank en verzoek u den heer Snow den en de andere gedelegeerden mijn dank- bearbeid voor hun bewijzen van sympathie te uiten. Ilc hoop, dat de conferentie vol komen zal slagen, in het belang van den vrede en de welvaart der wereld." DE COMMISSIES. In de zitting van gisteren is men nog niet tot de officieele samenstelling der commis sies gekomen. Natuurlijk is er daarover buiten de eigenlijke vergadering officieus reeds heel wat beraadslaagd. Het is thans zoo goed als zeker, dat er een commissie komt voor de herstel-kwestie en een voor het Rijnlandsche vraagstuk. De eerste zal wor den gepresideerd door Jaspar, de tweede door Briand. Naar wij vernemen, heeft hedenochtend (e 10 uur weJer een besloten bijeenkomst der voltallige conferentie plaats gehad. IN EN OM DE CONFERENTIEZAAL. Een bijzondere correspondent vi Naïevelingen kunnen gemeend hebben, t het nieuwe telegraaf- en telefoonkantoor in de grafelijke zalen vanochtend vóór de ope ningsvergadering der conferentie nog rustig rustig zou kunnen) wachten op de drukte, die daarna zeker komen zou. In werkelijkheid was er natuurlijk den geheclen morgen reeds de grootste bedrijvigheid, ook in dat gedeel te van het journalisten-kasteel. Tedereen, die de „roode" kaart kwam ha len voor de toelating tot onze senaatszaal, kon niet nalaten reeds tevoren een „stem mingsbeeld" naar zijn blad te telegrafeeren of te telefoneeren. Groot was de vraag toen naar Nederlandsche journalisten met histo rische kennis over het Binnenhof en vooral onze Eerste-Kamer-zaal. Overal hoorde men, in het Duitsch, in het Fransch en in het Engelsch, de vraag stel len, uit welk jaar de senaatszaal dateert, welke schilderijen aan den wand hangpn, of er een troon staat, enz. enz. Want dat alles moest natuurlijk al vóór da opening der conferenthie zelf in het buiten land zijn bekend gemaakt! Voor menigeen, die reeds geseind had over het machtige portret van Prins Willem den Zwijger, dat de gedelegeerden voortdurend zou vermanen niet al te breedvoerig in hun redevoeringen te worden, was het om elf uur een teleurstelling te hcoren, dat het „maar" Koning "Willem II was, wiens beeld de senaatszaal sierde. De openingszitting der Haagsche Conferentiedie gistermorgen plaats had in het gebouw der Eerste Kamer

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5