llirumr ^riitsdjr (tenant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 iBeschikkingskosten 0.15) Voor het buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zendiqg ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losse numipers 5 cent met Zondagsblad T/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2814 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893S. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1929 AD VERTENTIËN: Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meer „0.22V^ Ingez. Mededeelinger. van 15 regels 2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 j 1Qe Jaargang INGEZONDEN MEDEDEELING. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen RTet het oog op de groote drukte bij *nze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenMik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers ■elf toch zeker even grooten prijs als wij. TE VEEL FANTASIE. Inzake de Kabinetsformatie hebben wij ons van elke bespiegeling onthouden, lang Mr. Ruys onderhandelde met de leiders der rechtsche groepen. Wie dat niet doet, gaat zoo licht fantaseeren. Als voorbeeld daarvan (het is waarlijk giet het eenige voorbeeld), wijzen we op een uitlating in het „Nederl. Weekblad", het or gaan van de oppositiegroep in de Chr. Hist. Unie. Dit blad schreef, reeds vóór het vast stond, dat Mr. Ruys in zijn eerste poging niet zou slagen, het volgende: „Naast de reeds door ons gesignaleerde moeilijkheden (de chr.-hist,. weigering om een voor de rechtsche Kamerfrakties „bindend" regeeringsprogram te aanvaar den) zijn in den loop van de laatste week .nog andere op den voorgrond getreden moeilijkheden tusschen de anti-revolutio nairen en roomsch-katholiekcn. Mén zegt, dat jhr. Ruys op zijn program maatrege len heeft staan, die, naar het oordeel der anti's, veel geld zouden kosten en daar de afgetreden regeering nog allerlei fi- nancieele zorgen nalaat, durfde men geen nieuwe financieele lasten te aanvaarden. De financieele kwestie in verband met sociale maatregelen blijkt meer en meer een ernstig struikelblok voor het herstel der geregelde rechtsche samenwerking." Hierop nu zij tweeërlei geantwoord. In de eerste plaats neme men kennis van wat de Nederlander schreef over de Kabinetscrisis; een artikel, dat we thans zonder kantteekeningen doorgeven, maar waarbij toch even opgemerkt dient te wor den, dat het van bovengenoemde moeilijk heden zelfs niet rept. Dit kon het zij in de tweede plaats op gemerkt ook niet, want het chr.-hist. weekblad heeft deze moeilijkheden gefanta seerd, of in 't gunstigste geval veron- derstellender wijze afgeleid uit artikelen en redevoeringen. In werkelijkheid hebben zij niet bestaan bij de mislukte Kabinetsformatie. Natuurlijk, hop kan het anders, is ge ïnformeerd naar een algemeene kosten raming, verbonden aan voorgestelde maat regelen op het ontwerp-regeeringsprogram en is de dekkingswijze ter sprake gebracht. Een kind in de politiek kan begrijpen, dat ernstige menschen niet spreken over voor stellen, welke geld kosten, zonder te denken aan de middelen tot dekking. Doch tot moeilijkhede* leidde dit niet. In tegendeel, op goeden grond schreven wij, dat te dezer zake overeenstemming zou zijn ver kregen. D&arop is de Kabinetsformatie niet af gestuit. Er was een teveel aan fantasie bij de re dactie van het „Ncd. Weekblad". llit de Pers. DE KABINETSCRISIS „DE SCHULD AAN EEN GOEDE DAAD". i Gisteravond voor het eerst wijdde „De j Nederlander" een beschouwing aan de mis- lukkirrg van de vorming van een parlemen- tair kabinet. Het blad had er de voorkeur aan I gegeven er niet over te schrijven, tenzij de gewisselde stukken op tafel lagen, doch nu I de pers van alle andere richtingen zich uit sprak, wil de redactie den indruk van het j gebeurde, gelijk zij dien verkreeg, niet langer achterhouden. Er bestond (dus) bij de drie rechtsche groepen geneigdheid mede te werken aan het vestigen van een basis voor een parle mentair kabinet, steunend op de rechter zijde. Het meeningvcrschil ging over de vraag: hoe deze basis gelegd kon en moest worden" De Roomsch-Katholieken en Anti-revolu tionairen waren van meening, dat zoo danige basis gelegd moest worden, door zich vooraf vast te leggen op een be paald werkprogram en zich te ver plichten tot het steunen van het ka binet, hij de uitvoering van dat program. De Christelijk-Historische Kamerfractie meende tot dit vooraf vastleggen 7r?ï'. te mos-es besluiten. Ging da fractie tenslotte om den kabinetsformateur zoo ver mogelijk tegemoet te komen, er toe over, om over enkele punten van het ont worpen Regeeringsprogram haar oordeel te doen kennen; van een zich verbin den wilde zij niet weten. Dc Christelijk-Historische fractie meen de, dat voldoende waarborg voor haar op rechte genei., dheid tot het steunen van het te vormen kabinet gevonden konden worden in zekere eenheid van beginselen tusschen dit kabinet en de drie partijen waarop het zou steunen, en voorts in den bekenden gouVérnementeelen zin der Chr. Historischen en in de uitgesproken sym pathie, waarmede de fractie begroette de kans tot het optreden van een parlemen tair ministerie, dat bedoelt te steunen op de rechterzijde. Aangezien ook de Roomsch-Katholieken en Anti-revolutionaire uiteraard, met hun bereidheid zich t-e verbinden, niet kunnen bedoelen een prijsgeven van hun vrijheid in het beoordeelen van wettel ij ken vorm, waarin een aan vaarde gedachte zou zijn uitgewerkt, was het verschil tusschen de R.K. en A.R. eenorzijds en de C.H. anderzijds niet zoo heel groot; maar het verschil be stond; en op dit verschil stuitte de ka binetsformatie, in den eerst-bedoeldcn vorm af. Na aldus eerst de feiten te hebben mede gedeeld, komt het Christ,-Hist, orgaan tot de schuldvraag. In ditgeval kan werkelijk niet voet stoots worden aangenomen, dat het aan de heide andere partijen volst r ekton- rn o g e 1 ij k was de deugdelijkheid te er kennen van de argumenten der Christe- lijk-Histórischen. Maar, ten slotte, wij aanvaarden voor een oogenblik de schuld der Christelijk- Historischen. Echter de schuld aan een goede daad is een verdienste. En nu wagen wij de voorspelling, dat de houding der Christelijk-Historischen al moge zij thans hebben geleid tot de teleurstellende mislukking van de eerste poging van den Kabinetsformateur in de toekomst zal worden geprezen als een daad van goed constitutioneel beleid, die de kracht van het parlementaire stelsel zal ten goede komen. Het maken van uitvoerige afspraken en het zich verbinden en vastleggen op breed uitgesponnen programs bevordert niet het vertrouwen in de volksvertegen woordiging en de liefde voor het parle mentaire stelsel. Integendeel, het zijn juist deze vooraf- gemaakte afspraken en verbintenissen, die het vertrouwen in de volksvertegen woordiging hebben ondermijnd. De toege nomen belangstelling voor de Eerste Ka mer der Staten-Generaal moet voor een niet gering deel daaruit worden verklaard dat men meent, dat daar de juiste waarde dgr ontworpen wetsbepalingen zuiverder wordt afgewogen, omdat de leden van dat college niet door politieke afspraken en overeenkomsten zouden zijn gebonden. Hctgeexi&thans van Christelijk-Histori sche zijdfirs bepleit, zal tin slotte worden erkend als een juist beginsel, dat wèl on derscheidt de taak en bevoegdheid van de regeering en die van de volksvertegen woordiging dat de verantwoordelijk heid der re.geering onverkort erkent, en dat den cisch van zelfstandig en vrij oor deel voor dc volksvertegenwoordiging on voorwaardelijk handhaaft. Meent men werkelijk, dat uitvoerige afspraak een waarborg biedt voor het leven van het Kabinet; dan zou zulk een afspraak toch wel allex-eerst effect ten hebben op een oogenblik, als het Mi nisterie de Kabinetskwestie stelt; want dan gaat het onmiddellijk om het leven van het Kabinet, dat men beloofde te steunen. Welnu! Zelden werd solider overeen gekomen tusschen Kabinetsformateur en partijen, dan in Augustus 1922. En niet temin, nadat de Kabinets-kwestie was gesteld, in scherper bewoording, dan misschien ooit im het parlementair de bat werd gebruikt, werd op 26 October 1923 het ontwerp-Vlootwet verworpen met 49 stemmen vóór en 50 stemmen te gen. Onder de tegenstemmers waren 10 leden eenor partij, die zich tot bet steu nen van het Kabinet had verplicht De heer De Savornin Lohman, hoewel de verwerping der Vlootwet ten zeerste betreurende, heeft toenmaals in de „Ne derlander" het afwijkende tiental, tegen den over hen uitgestorten toorn in be scherming genomen. In deze bescher ming in 1923 door de „Nederlander" ver leend aan het tiental, dat. gebruik had gemaakt van de onmisbare vrijheid van den volksvertegenwoordiger, ligt de ver klaring voor de houding, thans door de Christelijk-Historische Kamerfractie aan genomen. Wij vertrouwen, dat de toekomst zij het dan niet de allernaaste toekomst zal loeren, dat diepere eenheid, onder ling vertrouwen en eerlijke verklaring van sympathie en wil tot steun, betere - waarborgen bieden voor een vruchtbaar bewind dan uitvoerige afspraken en ver bintenissen, na veel wikken en wegen tot stand gekomen. BEDRIJFSVEREENIGINGEN IN DEN ZIN DER ZIEKTEWET. Ingevolge beschikking van den minister van Arbeid, dienen de vereenigingen, die erkenning vragen als bedrijfsvereeniginig in den zin der Ziektewet, inplaats van 2, ia het vervolg 17 exemplaren van die statuten bij de aanvraag om erkenndng over te leg gen,. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. HET GEVAAR VOOR GOOILUST. Ingrijpen der regeering gevraagd. Het Tweede Kamerlid mevrouw van Itallie- van Embden heeft aan de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Arbeid, de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat tegen den bouw en exploitatie eener kininefabriek te 's Graveland bezwaren zijn aangevoerd van vele, zeer deskundige zijden in binnen- en buitenland, welke bezwaren o.m. betrek king hebben op ernstige schade, welke zou worden toegebracht aan het natuurschoon van het landgoed en natuurpark „Gcoilust" te 's Graveland? 2. Zijn hun Excellenties niet van meening, dat getracht moet worden, deze ernstige schade, zoo noodig door ingrijpen van Regee- ringswege, af te wenden? VERKEERSTELLING OP ZONDAG. De heer Kersten heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Kan Uw Excellentie mededeelen, of op dracht is gegeven tot telling van het verkeer gedurende zeven achtereenvolgende dagen, zoodat ook de Zondag voor telling bestemd worden zal? Is Uw Excellentie bereid, maatregelen te treffen, dat de Zondag worde vrijgehouden? ALASTRIM EN VRAGEN AAN DEN MINISTER. Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vrie: —Bruins heeft aan den Minister van Arbeid de volgende schriftelijke vrag engesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van het voorkomen en de frequentie van alas- trim te Rotterdam en tevens van het com muniqué van den directeur van den G. G. Dienst aldaar, waarvan de slotzin luidt: „Hierbij wordt nog eens nadrukkelijk dc aandacht er op gevestigd, dat vaccinatie en rcvaccinatie noodig blijken?" 2. Is de Minister bereid te laten onderzoe ken, hoeveel van de patiënten vóór hun ziek te waren gevaccineerd en wanneer dit was gebeurd? 3. Wil de Minister mededeeling doen het resultaat van dit onderzoek? 4. Welke maatregelen denkt de Minister te nemen, of heeft hij eventueel reeds genomen, om uitbreiding-der ziekte, zoowel te Rotter dam als elders, zooveel als mogelijk is "te voorkomen? BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DE COMMISSIE VOOR DE EILANDEN. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat zijn alsnog benoemd in de commis sie betreffende verbetering in het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Hol land en Noord-Brabant onderling, tot leden ir. J. M. IT. R. Kersemaekers, hoofdingenieur ran den Prov. Waterstaat in Noord-Brabant e 's-IIertogenbosch, en W. C. A. M. van der Lugt, voorzitter van de commissie voor het Land- en Luchtverkeer uit de K. v. K. en Fabr. voor Rotterdam, te Rotterdam. AUDIËNTIES. Do gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal op Donderdag 8 Augustus a.s. nipt plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat hij wegens uitstedigheid tot nader be richt de gewone wekelijksche audiëntie niet cal houden EXAMENCOMMISSIE VOOR RADIO-ZENDAMATEURS DE SAMENSTELLING. Bij ministerieele beschikking is een 'exa mencommissie ingesteld voor liet afnemen van het examen ter verkrijging van een machtiging voor den aanleg en het gebruik van een amateur-radio-electrische zendin- richting of van een verklaring van bevoegd heid voor het bedienen van een zoodanige inrichting. Tot leden van deze commissip zijn be noemd: ir. C. H. de Vos, hoofdingenier der Telegrafie en Telefonie te 's-Gravenhage, te vens voorzitter; G. Emmerik, electrotech- nisch ambtenaar der Telegrafie en Telefonie te 's-Gravenhage, tevens onder-voorzitter; P. de Groen, adjunct-referendaris der P. T. T. te 's-Gravenhage, tevens plaatsvervangend onder-voorzitter; dr. S. B. Elings, te Gronin gen; J. J. Frederikse te Nijmegen; A. J. van Gilse en ir. H. Leis te 's-Gravenhage; ir. W. M. Moorrees te Dordrecht; A. O. L. Strijkers te Rotterdam; C. C. Verbeek, adspirant elec- trotechnisch ambtenaar der Telegrafie en Te lefonie te Noordwijk en R. P. Wirix te 's-Gravenhage. Bepaald is voorts, dat nëvens den i zifter of onder-voorzitter telkenmale zitting zullen nemen ten minste twee en ten hoog ste vier leden. Op Maandag 5 Augustus j.l. heeft de com missie reeds vergaderd. Verschillende pun ten betreffende het examen werden bespro ken. Besloten werd tegenover de candidaten een zeer tegemoetkomende houding aan te nemen. De examens zullen op Maandag 19 Augus tus a.s. te 's-Gravenhage in het telegraafkan toor aanvangen. Evenwel stelt de commissie zich voor, ook in andere plaatsen examen te houden, b.v. in het noorden of zuiden des lands, indien daartoe aanleiding bestaat. Dit zal hoofdzakelijk afhangen van het aantal uit die streken ontvangen aanvragen. DS. F. C. FLEISCHER Het spreekt vanzelf, dat aan den onlangs overleden Ds. Fleischer in het orgaan van 'ereeniging voor Tuberculosebestrijding eenige woorden van waardeering gewijd zouden worden. De redacteur J. A. van Zutphen schreef „De algemeen bekende en hooggeachte 1 eider van „Het Groene Kruis" in ons land, Ds. Fleischer, is te Apeldoorn overleden. De tuberculosebestrijding verliest in hem een wakker kamprechter. Overal, waar voor deze zaak een lans te breken viel, was hij op het appèl. Daardoor kwam zijn vrucht baar werk aan heel ons land en volk ten lede. De stichting van „Zonnestraal" had dan ook zijn warme belangstelling. „Het Groe ne Kruis" staat dan ook, mede door z ij n oorbeeld werkzaamheid en invloed, aan de spits der tuberculosebestrijding. Een werkzaam nuttig, toegewijd leven, werd afgesloten, doch de herinnering daar aan zal blijven voortleven. Hij ruste in yiredle," LEGER DES HEILS Verslag over 1928. Een keurig, systematisch geordend over zicht geeft het jongste jaarverslag van de arbeid der reclasseering door het Leger des Hei ls. Na een woord vooraf en een inleiding, wordt de vervanging van Kommandant Ho ward door Komrn. B. Vlas gememoreerd, waarna in elf hoofdstukken het reclassee- ringswerk wordt behandeld. In 't bijzonder trekken de aandacht de hoofdstukken, die handelen over de be hoefte, welke het Leger aan eigen ontwik keling gevoelt; het werk in de strafgestich- ten; de mitigatie en recreatie; het centraal bureau en de maatschappelijke inrichtingen. Uit alles blijkt de rijke en veelvuldige ar beid, welke op dit terrein door het actieve Leger wordt verricht. Dat liefde vindingrijk is, blijkt uit de in stelling van een Moedersdag. De mooie gedachte óm één dag in het jaar in het bijzonder aan moeder te wijden, haar bloemen te zenden, haar een lieven, dankbaren brief te schrijven, of wel, bloe men op haar graf neer te leggen, is loute rend, zegenend voor iedereen. Moedersdag is dat yooral voor den gevangene, die met zelfverwijt aan moeder denkt. Een blocmruikertje, hem in een vaasje of beker aangeboden op Moedersdag, ont roert den gevangene. De bloemen gingen te Rotterdam vergezeld van een in twee kleu ren uitgevoerd kaartje. Ontroerende brieven waren hierop het antwoord. Voorts verhaalt het verslag van verschil lende arbeid, welke geschiedt om gevange nen een genoeglijke dag te bezorgen en op Jezus te wijzen. Waarlijk, hier geldt: Die gevangncn vrijheid schenkt En aan hun ellende denkt. STATEN VAN ZUID-HOLLAND WEG GEOPEND VOOR MOTORRIJTUIGEN Gedeputeerde Staten van Zuid-ITnlIand hebben opgeheven de geslotenverklaring voor motorrijtuigen van den Oudhoornschen Buurtweg in de gemeente Alphen a. d. Rijn. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den heer J. P. Mast te den Bommel vervallen verklaard van zijn lidmaatschap van den Raad dier gemeente ingevolge artt. 24 en 26 der Gemeentewet. ZONDAGSRUST Na een uitvoerige discussie heeft de ge meenteraad van P.ijssen gistermiddag ïnet algemeene stemmen verworpen een voorstel van de meerderheid van B. en W. om Art. 96 le en 2e alinea der Politieverordening te doen luiden: „Alle houders van logementen, herbergen, koffiehuizen, bierhuizen, tapperijen of eenige andere voor het publiek toegankelijke in richting, zijn verplicht deze inrichtingen met hunne aanhoorigheden des Zondags den geheelcn dag -gesloten te houden. Het is hen verboden bezoekers, waaronder niet begrepen zijn logeergasten of doortrek kende personen in hunne inrichting toe te laten of aanwezig te doen' zijn." Daarna werd aangenomen het voor stel der Staatk. Geref. fractie om genoemde inrichtingen des Zondags vo.or iedereen gesloten te doen houden. BEDRIJFSVEREENINGINGEN IN DEN ZIN DER ZIEKTEWET 17 EX. DER STATUTEN OVERLEGGEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat ingevolge de beschikking van den Minis ter van Arbeid van 3 Augustus 1929, opge nomen in de Staatscourant van 5 Augustus 1929, de vereenigingen, die erkenning vragen als bedrijfsvereeniging in den zin der Ziekte wet, in plaats van 2, in het vervolg 17 exem plaren van de statuten bij de aanvraag om erkenning dienen over te leggen. NATIONAAL FONDS ALGEM. VERGADERING. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkin gen van in Ned. Indië gevallen militairen heeft de secretaris het jaarverslag uitge bracht, waaruit bleek, dat in 1928 aan weduwen en oud-militairen 35 nieuwe on dersteuningen van 2.tot en met 5.— per week konden worden toegekend, terwijl een achttal giften voor ééns werden uitge reikt. De rekening en verantwoording over 1928 werd goedgekeurd en den penning meester, den heer H. D. Pierson werd acquit en décharge verleend. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren J. A. P. Grevers, J. E. W. Haffert en P. Wijers werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van Mr. L. P. M. TI. baron- Michiels van Verduynen tot vice-voorzitter werd gekozen Jhr. Mr. W. V. R. K. Baud. Op een vraag uit de vergadering werd medegedeeld, dat de steun van particulieren voor het fonds regelmatig achteruitgaat. In de memorie van antwoord bij de be grooting voor 1928 is er sprake geweest van een meer systematische samenwerking tus schen Koloniën en de vereeniging, te weten een beschikbaarstelling van bepaalde bedra gen door het ministerie, welke ter uitdeeling aan de vereeniging zouden worden toever trouwd, doch deze is totnutoe nog niet tot uitvoering gekomen. KATHOLIEKE FILMCENTRALE Volgens het laatste nummer van Katho liek Nederland, het orgaan der Kalh. So ciale Actie, wordt die stichting van een Kath. Filmcentrale voorbereid, om zoodoen de het gevaar van de zoogenaamde neutrale, maar in wezen vrijzinnige bioscoop te keeren. Leger en Vloot. JAC. VAN WANING Heden viert de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a.d. IJsel zijn zeventigsten verjaardag. Behalve zijn vele geschriften ten dienste der gemeente-administratie verwierf zijn „Handboek voor de Politie" groote bekend heid. Als hoofdredacteur van „De Politie gids" gedurende 39 jaren als president der Rijkspolitie-vereeniging gedurende 20 ja ren, als voorzitter der examencommissie oor het politie-diploma, der commissie oor politie-valconderwijs en inspecteur tin dat onde'rwijs, heeft burgemeester v, Waning een zeldzamen staat van dienst, getuigend van buitengewone werkkracht en ambitie. De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder en daarna door zijn bevordering tot officier in de Or- da van Oranje-Nassau. RIJKSWEGENFONDS Blykens het thans verschenen Provinciaal Blad van Noord-Holland zullen uit het Rijks wegenfonds o.m. de volgende uitkeeringen ge daan worden: Amsterdam f6800, Alkmaar f9000, Bloemendaal f23.950, Bussum f12.300, Hilversum f 15.050, Heer Hugowaard f 9300, Huizen f 7900, Hoogheemraadschap Noord-Hol- landsch Noorderkwartier f 1S.350. Zandvoort f 7750, Bergen f 7300, Beverwijk f 6950. Ver der wisselen de bedragen af van f 50 tot ruim f4000. Het totaal-bedrag is f188.300. NACHTELIJKE BETROUWBAARHEIDSRIT IN SEPTEMBER A.S. De Koninklijke Ncdcrlandsche Automobiel Club meldt ons, dat zij het voornemen heeft in de tweede helft van de maand Sep tember een 12 uurs betrouwbaarheidsrit ge durende den nacht te organiseeren; DE NIEUWE LEGERORDER In de eerstvolgende Legerorders is opge nomen een ministeiieole beschikking inza ke ontslag uit den militairen dienst wegens gebreken. Het is eenige malen voorgekomen, dat vrijwillig dienende militairen^ die reeds als diienstsplichtige zijn ingelijfd en op wie der halve tevens nog dienstplichten rusten, we gens gebreken ongeschikt werden verklaard voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst en bij hun ontslag als vrij- wliliger gebracht werden in de positie van gewoon dienstplichtige. Dit is onjuist. -Indien een vorenbedoelde vrijwilliger wordt afgekeurd, dan is hij. ten zij de Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht andere mocht bepa len, ook ongeschikt voor den dienst als dienstplichtige. Hij zal dus op denzelfden datum van rijn ontslag als vrijwilliger te vens als dienstplichtige uit de sterkte moe ten worden gebracht. Wordt een vrijwilliger echter voor den dienst als dienstplichtige nog geschikt ge acht, dan doet de Inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst der Landmacht hier van mededeeling in de aan het Departe ment van Defensie toe te zenden geneeskun dige rapporten en in de voor den Comman dant van liet korps, waartoe de vrijwilli ger behoort, bestemde kennisgeving van on- gesehiktverklaring. Betreft het een vrijwilliger van wien, in gevolge de bestaande bepalingen aan he' Departement van Defensie geen geenees- kundig rapport behoeft te worden ingezon den, dan doet voornoemde inspecteur hier van, behalve aan den korpscommandant, ook mededeeling aan het Departement van Defensie. Doorzitten Stukloopen PUROL Zonnebrand ZENDINGSCONFERENTIE Maandag 5 Augustus. De tweede week van de twintigste Zen- dingsc.onferentie vam den Zendingsstudie raad (L. S. R.) werd des avonds door den voorzitter, D r. J. H. B a v i n c k, die over enkele maanden als missionair dienaar des Woords naar Solo hoopt te gaan en pas sinds enkele jaren uit Bandoeng in Neder land is, geopend. Spr. plaatste in het middelpunt ons werk zaam zijn in het Koninkrijk Gods. Wij lee- ren het Koninkrijk Gods kennen als een voortdurende strijd en nooit als een over winning. Het is met ons als met een sol daat, die strijdt in een geweldig breed front. Het is hem onmogelijk te zien of op een ander gedeelte van het slagveld zijn partij al zegevierend voorwaarts rukt. De confe rentie nu heeft ten doel ons te doen uitko men uit de beslommeringen van het dage lij ksch leven, zoodat wij mogen zien: „Het Koninkrijk Gods komt, ja het komt met kracht", en er door getroost mogen wor den. Deze conferentie moge ons leiden tot verdieping in de groote dingen, die God ons openbaren wil en openbaart in het werk der Zending. Hierna had de begroeting van zendelin gen en gasten plaats. Om acht uur kreeg D r. C. W. Th. Ba- etzelaer Dubbeldj m. Land- en Tuinbouw. „PLUIM VE EB ELAN G EN"u Verschenen Is no. 1 van „Pluimveebelan- gen", weekblad voor de Nederlan-dsche be- drijfspluimveehouderij, onder redactie van den heer P. J. Wijk Pzn. te Apeldoorn, met medewerking van deskundigen. Het blad is officieel orgaan, o.a. van de Oostelijke pluimvee-coöperatie te Enschedé, en het wil de schakel zijn tusschen dc bo- drijfspluimveohouders onderling en tus schen afdeelingen, hoofdbesturen, alsmede zusterverenigingen, waardoor liet een eigen karakter wil verkrijgen en niet enkel een officieel erkend orgaan van de vefeeni- ging wil zijn. De reden van de oprichting van dit or gaan wordt als volgt, omschreven: „Van de bestaande pluimveebladen hebben zich achtereenvolgens schijnbaar meerdere een soort toericht van belanghebbende ad verteerders moeten laten aanleunen, tenge volge waarvan moeilijk meer van een ob jectieve voorlichting kan worden gespro ken. Een en ander heeft geleid tot een toe stand, waarin artikelen die onze voormen- scben voor opname wenschelijk achtten, geen genade konden vinden, censuur werd toegepast enz." De redactie wil aVeen op het gebied van da bedirijfspluimw.ehouderij de noodige on-, die pas enkele dagen geleden van de Inter nationale Zendingsconferentie te William- stown in Amerika was teruggekeerd, gele genheid om zijn openingsrede: „Beginnen de van Jeruzalem" uit te spreken. Met Je ruzalem bedoelt hij de groote wereldzen- dingsconferentie, die in het voorjaar 1928 te Jeruzalem is gehouden, en de besluiten die daar genomen zijn. Al dadelijk wil hij de vraag stellen: „Beteekent Jeruzalem een nieuw begin in de wereldzcnding, wat zijn de groote punten, die wij als nieuw kun nen aanwijzen?" Op de conferentie te Williamstown, die voortbouwde op het fundament te Jeruza lem gelegd, traden twee feiten, die erkend nieuw waren, op den voorgrond. Ten eer ste de eenstemmigheid, waarmee de Bood schap is aangenomen, ondanks de groote oreche-idenheid van afgevaardigden. Ten tweede de duidelijke onderkenning van de grootste vijand der Zending. Dit zijn niet de nevengodsdiensten, maar veeleer het .Secularisme". Dit zou Spr. willen om schrijven als een pogen van den mensch om door ontwikkeling van techniek en be schaving zich een betere wereldorde te scheppen met uitschakeling van God, het Humanisme tot godsdienst gemaakt, gelipt dit op vele Westersche Universiteiten ge propageerd wordt en in landen als Turkije China reeds een overheerschend streven is geworden. Maar om die eenheid van Jeruzalem te behouden en front te maken tegen dit Se cularisme is een machtige organisatie noo dig, welke hooge financieele eischen stelt, zoodat steeds belangrijke zaken niet ver- 'cht kimmen worden. Ten slotte echter is het niet de organisa tie, die het werk doen moet, maar is het an God, die Zijn Heiligen Geest zendt in deze wereld. Dinsdag 6 Augustus. Na het gemeenschappelijk ontbijt ving do Bijbelbespreking door Drs. J. C. Brus- saard te Bloemendaal aan, over Hande lingen 15 4016 12. Gelijk Paulus door den Geest verhinderd werd het Woord te brengen om hem duidelijk te doen zien, det God de deur moet openen, zoo worden wij ook somtijds door God in ons zendingswerk verhinderd, wat ons steeds tot vurig bid den moet brengen. Er is een parallel tus schen Paulus en de tegenover hem liggen de Grieksche wereld en wij tegenover do wereld der ongeloovigen. Gelijk Paulus moeten wij terstond bereid zijn in die we reld uit te gaan om het Evangelie te ver kondigen. Maar ook is er een parallel to onderkennen: gelijk de Macedonische man bad: „Kom over en help ons", zóó moeten ook wij tot God bidden: „Kom tot ons en zend ons Uw Geest, opdat die in ons werke" Na deze Bijbelbespreking ging men in verschillende groepen uiteen. Missions-insp. Pastor P. H a n n i g uit Bremen begon met een cursus: „Afrika und diie Mission", met als hoofdpunt voor dezen morgen: „Die Kolonisation Afrikas". Ds. J. F. Colenbrander gaf een cur sus over: „De Zending op Soemba": I. „Land en volk". Zendingsdirector Ds. Joh. Rauws: „In dische Zendingsproblemen: a. De bood schap van het Christendom". Verder twee studiegroepen onder leiding van den heer TI. C. Heusdens over: „Christus en de Tafelronde" en den heer J. W. H o o r n e n b o r g over: „Midden-Java ten Zuiden". partijdige voorlichting geven in den meest ui'igebreiden edn. Over duiven, krielen, vo gels, cavia's enz. wordt niet geschreven daarvoor wordt een vragenrubriek ingericht en over konijnen slechts in verband met pelswaarde enz. Gemengd Nieuws. PAARD MET WAGEN TE WATER. Aan de Visschershaven te Scheveningen een met paard bespannen wagen in "het ..ater gereden. De bestuurder kon nog op het laatste oogenblik van den bok springen, maar brak bij den val zijn enkel. Hij werd in het Roode Kruis Ziekenhuis opgenomeru liet paard werd met don kraanwagen op het droge gebracht, maar stierf na korten tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1