IHrutur ^riJtsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGMiE-MESSEN BINNENLAND. ABONNEMENT: per kwartaal 3.23 (BeschikkingS'kosten ƒ0.15) kVoor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7'/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2810 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. - VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929 Postbox 20 Postairo 5893a ADVERTENTIËN: Van 1 tot 5 regels L17Va Elke regel meer 0.22% Ingez. Medcdeelingen van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 1Qe Jaargang tilt nummer bestaat uit TWEE Maden Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht,deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen1 lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe es direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. jj. DE GRIJZE VORSTIN. Op den tweeden Augustus trilt er telken jare iets van dankbaarheid door het Neder- landsohe volk, omdat het leven van Hare Majesteit Koningin Emma weer genadiglijk gespaard bleef. Het voorbijgegane jaar was voor Haar rijk aan zegeningen, immers rijk door herinne ring van zooveel goeds, dat de Hemelsche Vader had toebeschikt. En het Nederlandsche volk heeft gelegen heid gehad die dankbaarheid te toon en; het heeft ondubbelzinnig te kennen gegeven, hoe der 't de grijze vorstin liefheeft. Een Vrouw, die het ontroerend woord heeft gesproken: „Het voornaamste is niet gelukkig worden, maar gelukkig maken", n Landsmoeder, die dit woord ook in da den heeft omgezet, een Koningin-Moeder, die voor Haar volk geweest is en nog is een bijzondere gave v God zóó is voor ons bewustzijn de grijze v •tin. Voor Haar èn voor ons volk bidden wij den Alzegenaar, dat Hij dit mooie leven nog lange jaren krone met Zijn Koninklijke gunst. voor ons zelf voegen wij er stil aan toe: Moge iets van die onbaatzuchtige, zich- telf-verloochende, toegewijde liefde, moge >ts van haar koninklijk voorbeeld ook 1 ons eigen leven tot openbaring komen. Wie het zoo voelt, zal op den tweeden 'Augustus geen knallend vuurwerk ontste ken. Maar op zijn huisaltaar zal zachtkens branden de vlam van het ootmoedig gebed. RUSTIGE SFEER. Dat allerlei berichten van de meest uiteen- loopende aard en strekking zooals zij gere geld tijdens de arbeid van den Kabinets-for- taateur opduiken, in eenig opzicht nut heb ben, kan niet worden beweerd. Het zijn vermoedens hier en gissingen daar, en zoodra door een of ander blad een bericht wordt gelanceerd, is er terstond een ander orgaan, of een correspondentiebureau, dat zich tot tegenspraak aangordt en zich beter op de hoogte acht. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat, haarmate men van den Kabinetsformateur verder af staat, en meer hoopt op een mis lukken van diens opdracht, men meer be hoefte schijnt te hebben aan het leveren van commentaren en bespiegelingen. Te onderschatten is het gevaar, dat men door het opwerpen van diverse mogelijk heden en het taxeeren der posities, een sfeer •chept, die aan het slagen van Mr. Ruys Weinig bevorderlijk is. Toch is eerste voorwaarde voor den arbeid van hem, die door Hare Majesteit met een opdracht tot het vormen van een Ministerie Wordt belast, dat dit moeilijk pogen doOr geenerlei stoornis worde beïnvloed. Dit is een eisch, die niet alleen dient te worden gesteld ten aanzien van het werk een formateur dien men gaarne ziot dagen, maar ook hij, die in politiek opzicht tegenover u staat, heeft er recht op te ar beiden in een sfeer van rust t eerbied reeds voor Hare Majesteit, die de opdracht verleende, is het billijk, dat voor elke Kabinetsformatie ruim baan worde gemaakt, en alle stoornis worde geweerd. Staat eenmaal vast, dat een kabinetsfor mateur is geslaagd, of wel wordt hij van zijn opdracht ontheven, dan is de tijd ^or be spreking da&r en kunnen met vrucht over wegingen worden gemaakt en conclusies gebouwd. Zoolang dit niet het geval is, moet gevaar worden geducht van de vele perscanards en van zoo menige verwarring stichtende con structie. Een rustige cfeer voor rustigen arbeid moet bij elke kabinetsformatie worden ge waarborgd. Een rustige sfeerdies ont houden wij ons van bespiegeling. II. M. DE KONINGIN-MOEDER IS HEDEN 71 JAAR GEWORDEN. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge- BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den Minister 1 i Fi nanciën, is de inspecteur der dir. bel. enz. P. H. Pesman, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. te Groningen, 3e afd. verplaatst naar den Helder en aan gewezen als hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. aldaar. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is bevorderd tot Groot officier in de Oranje Nassau-orde W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; zijn benoemd in de Orde van Oranje Nas sau tot officier mevrouw P. A. van Leeuwen- Waller en mevrouw B. R. M. Koningsberger- Lang, leden van dc uitvoerende commissie van het Nationaal Comité tot huldiging van II. M. de Koningin-Moedér te 's-Gravenhagc; mevrouw F. A. J. Trip-Zegers Veeckens, pre sidente van het Huldigiugscomité in Neder- landsch-Indië; A. I. de Haen, voorzitter van het Aubade-Comité bij de huldiging van TI. M. de Koningin-Moeder, te Amsterdam (bij bevordering) tot ridder Jonkvrouwe W. van Panthaleon Baronesse Van Eek, penningmeesteres -van het Nationaal Comité tot huldiging van H. M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage; F. Th. M. Lunt, leider van het Regentessespel het Stadion te Amsterdam en C. de Graeff te Amsterdam; is toegekend de zilveren e'eremedaille Oranje-Nassauorde aan P. Vermeeren, wo nende te Geertruidenberg, opzichter bij de N. V. Papierfabriek Maasmond te Raams- donkveer; de bronzen idem aan M. van Ar- denne, wonende te Geertruidenberg, timmer man bij die fabriek; de zilveren idem aan W. Hannaart, le bediende van het Collegium van het Leidsche Studentencorps te Leiden; de bronzen idem aan J. Schreuder, pakhuis knecht in het filiaal van de N. V. Kaashan del Maatschappij „Gouda" te Rotterdam; aan L. Wubben te 's-Gravenhage, machinist den Noordpolder en aan D. J. Beltman, te Schalkhaer gemeente Diepenveen, weg werker in dienst van de N. V. Overijselsche Kanalisatie-Maatschappij. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der Commissie van ad vies, bedoeld in art. 37 der wet tot herzie ning der financieele verhouding tusscben Rijk en gemeenten, prof. rnr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handclshoogesehool te Rotterdam, tevens voorzitter; mr. A. Veen, administrateur van de afdeeling belastingen statistiek ter gemeentesecretarie te Rot terdam; mr. A. Jonker, directeur-secretaris van de Vereeniging voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage; mr. H. W. J. Mul der, referendaris bij het Provinciaal Bestuur Zuid-Holland te 's-Gravenhage; J. D. A. Visser, hoofdcommies bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek te 's-Gravenhage; J. Walch, administrateur der gemeentefinan- ciën te Amsterdam; VV. Wagenaar, referen daris bij het Departement van Fine' u>n. SFOORWEGRAAD. De minister van Waterstaat heef den heer Ir. E. C. W. van Dijk te Biltlnwen we gens zijn aanneming tot directeur der Ncd. Spoorwegen eervol ontslag verleend als lid van den Spoorwegraad, met dank en be noemd tot lid tot 14 December den lieer J. D. Evers, chef van Dienst der Exploitatie bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, DE HERSTELCONFERENTIE INLICHTINGBUREAU. In het gebouw der Tweede Kamer, dat, zooals gemeld is, bestemd zal - worden voor de vestiging van het secretariaaat der Her- stelconferentie, zal ook gevestigd worden een gemeenschappelijk inlichtingenbureau van de Nederlandsche Spoorwegen en van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, in Welk bureau ook vertegenwoordigd zullen zijn dé Com pagnie Internationale des Wagons-Lits en de Mitropa. Dit bureau zal voor gedelegeerden en journalisten naar wensch reis en reisroute regelen. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer zorgt voor alle noodige materiaal omtrent de te bezoeken plaatsen in Nederland. Dit wordt in 13 talen kosteloos ter beschikking gesteld. Voor de expeditie der bagage ©n regeling der douane-aangelegenheden werd de firma Gebr. Ruys aangewezen. Onderwerpen ter behandeling. Duilschland zal in de kwestie van de Rijnland-controle geen concessies doen. Duitschland is alleen bereid te onderhande len over de benoeming eener commissie, wier mandaat tot het einde va-n den bezet tin gstormijn, d.i. tot 1935, zal duren. Er worden Engelsch-Amerikaansche be sprekingen gevoerd over de oprichting van een bank voor de internationale betalingen, welke bank te Londen moet gevestigd wor den, aldus de beide Angelsaksische rijken, en niet in de hoofdstad van een der kleine mogendheden. De Italiaansche delegatie. Ook de Italiaansche delegatie ter herstel conferentie zal Maandag te Den Haag aan komen. Vrij vervoer op de tram. Dank zij de bizondere welwillendheid van de Haagsche Tramwegmaatschappij wordt aan alle deelnemers aan de conferentie en alle buitenlandsche journalisten tijdens dc conferentie vrij vervoer gegeven op alle tram- en buslijnen van de maatschappij. NEDERL'. CHR. RADIO-VEREEN. CORRESPONDENTENDAG. Naar wij vernemen zal D.V. op Woensdag 16 October a.s. te Hilversum de derde Jaar- lijksche Correspondentendag der N.C.R.V. worden gehouden. In de da.n te houden vergadering zal het vijfjarig bestaan der Vereeniging worden herdacht, terwijl de eerste insignes San de correspondenten zullen worden uitgereikt Na afloop wordt een excursie naar don zender te Huizen georganiseerd. DE REIS NAAR BUDAPEST GROOTE REDUCTIE. De Hongaarsche spoorwegen en scheep vaartmaatschappijen hebben aan alle bezoe kers van het wereldcongres van Buiten landsche Hongaren een reductie van 50% toegestaan. Van deze reductie kan een ieder gebruik maken, die in het bezit is van door de Hongaarsche Consulaten gra tis af te geven bewijzen. De reizigers uit Nederland kunnen gedurende de maand Augustus op willekeurige datum de heen en terugreis ondernemen, per spoor of per boot Ten gerieve van de bezoekers uit Bu dapest zullen goedkoope treinen loop^ heen op 15 Augustus en terug op 26 Aug. In Rotterdam is voor de reizigers een speciaal bureau opgericht, Wijnhaven 91, Rotterdam. DE KABINETSCRISIS Heden de beslissing omtrent de vorming van een Rechtsch Kabinet Het is bij navrage te bevoegder plaatse ge bleken, dat de kabinetscrisis in dit stadium haar normaal verloop heeft Nadat tusschen den kabinetsformateur eenerzijds ,en de A.-R., C.-H. en R.-K. Tweede Kamerfracties anderzijds een uitwisseling van schriftelijke bescheiden, heeft plaats ge had, heeft, zooals in zijn voornemen 1^, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck de vertegen woordigers dier fracties tot een samenkomst met hem uitgenoodigd. Zooals wij bereids mededeelden, worden de Woensdag jl. begonnen besprekingen he den voortgezet In die bijeenkomst zal een definitieve beslissing in eern of anderen zin gunstig of ongunstig voor de vorming van een parlementair kabinet op de rechter zijde vallen. UITVOERING ZIEKTEWET Zooals wij gister reeds in een deel onzer editie meldden, heeft minister Slotemaker de Bruine in een der zalen van zijn departe ment de commissie van toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet, geinstalleerd. Rede van den minister. De minister zeide o. m. dat de Ziektewet, welke met 1 Maart van het volgend jaar in vrijwel volledige wer king treden zal, de uitvoering der ver zekering opdraagt eenerzijds aan amb telijke organen, n.l. aan de Ziekenkassen van de Raden van Arbeid, daarnaast aan organen, door het particulier ini- iatief tot stand ge n-acht, n.l. bedrijfs- vereenigingen, die haar voorloopers von den in de bed rij f s vej'Q en i gi ngenwelke do land- en tuinbouwongcvallenwet kent, moe ten. ten einde erkend te worden en haar werkzaamheid te kunnen aanvangen, vol doen aan bij de wet gestelde vereischten. Zij worden dan belast met de uitvoering der ziekteverzekering van alle arbeiders in dienst van de werkgevers, die tot de bed rij fs vereenigingen zijn toegetreden. Verschillen de waarborgen zijn echter in de wet opge nomen, teneinde een Behoorlijke uitvoering te verzekeren. Een dier waarborgen is een doeltreffend toezicht. Art. 119 der ziektewet draagt dit toezicht op de uitvoering der er kende bedrijfsverenigingen aan een collegp van toezicht op. Daarbij heeft den wetgever voor oogen gestaan de Raad van Toezicht, zooals de land- en tuinbouwongevallenwet die reeds kent. De taak van de commissie zal reeds dade lijk een aanvang nemen bij de oprichting van bedrijfsverenigingen, in zoover als hel advies van dat college over de erkenning dier vereenigingen als erkende bedrijfsver- eeniging ingewonnen zal worden. Daarnaast staat dan het toezicht op de uitvoering der verzekering door die verenigingen. Er zal echter in het oog gehouden moeten worden dat, wil de ziekteverzekering zooveel mogelijk nut brengen, cle onderscheiden uit voeringsorganen zeker niet vijandig tegen over elkaar moeten staan en dat zij integen deel daar, waar zulks mogelijk is, met elkaar zullen moetéïi samenwerken. Voor het be vorderen van die samenwerking zal de com missie wellicht belangrijke aanwijzingen kunnen geven, terwijl zij ook zelf ongetwij feld het toezicht in den geest van samenwer king zal toepassen. Spr, verklaarde het college geinstalleerd. Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de juist geïnstalleerde commissie, heeft des ministers rede voering beantwoord, sprekende over de beteekenis van het werk der commissie. Spr. hoopte dal met deze wettelijke ziektegeldregeling een niet geheel onbe langrijke schrede zal zijn gezet op den weg van meer duurzame samenwerking van belanghebbenden in het bedrijfsleven. NEDERLANDSCH FABRIKAAT JAARVERGADERING TE DORDRECHT. Op Woensdag 28 Augustus zal de Veree niging Nederlandsch Fabrikaat haar alge meene vergadering houden te Dordrecht De lezing, welke de heer Ir. P. Barendsen. adjunct directeur der Electromotorenfabriek „Dordt", zal houden over het onderwerp: „De toekomst van de Nederland sche Industrie en de toekomstkan sen voor hen die daarin een werk kring zoeken" zal zeer zeker veler belangstelling trekken, daar toch deze hij uitstek bevoegde spreker, niet alleen een belangrijke positie in de in dustrie inneemt, maar tevens ook zoo geheel op de hoogte is van het technisch onderwijs In verhand met dit zoo belangrijke ondei werp kunnen ook voor zoover plaatsruimte dit toelaat niet-leden de algemeene vergade ring bijwonen, indien zij daartoe tijdig van te voren zich wenden tot het algemeen secretariaat van de Vereeniging, Bezuiden hout 97. Den Haag. Verder staat op het programma een boot tocht. aangeboden door het gemeentebestuur vnn Dorderchfc ZENDINGSDAG DE AiVISTERBAPJISCHE GEREFORM. ZENDINGSB9ND GEMEENTE8EGR00TING 1939 GOE-Z BEZOCHT ONDAN:: REGEN DEN HET HEIL DER HEIDENEN HET WERK DER ZENDING EN HET LEVEN DER CHRISTENEN Gisteren werd in d,e mooie bosschen te Rijsenburg-Driebergen de Zendingsdag ge houden van den Gereformeerden Zendings" bond. De regen, die zoo nu' en dan bij stroomen neerviel, heeft velen er van afgeschrikt om den Zendingsdag bij te wonen. Zoodoende mocht het aantal personen, dat van heinde en ver naar Rijssenburg was opgestaan toch nog zeer bevredigend genoemd worden. Was de Zendingsdag het vorig jaar door zesdui zend personenbezocht, thans bedroeg het aantal ruim drieduizend. De Zendingsdagen van den Gereformeer den Zendingsbond hebben hun eigen aan trekkelijk karakter. Uit tal van provincies komen de mannen en vrouwen om over de Zending te hooren spreken. Predikanten zien gemeenteleden uit vroegere gemeenten en zoo worden oude banden vernieuwd, terwijl ook met onderscheidenen nieuwe kennisma king plaats vindt. En als dominee zijn oude kennissen weerzag, dan gaf hij hun de groe ten mee voor al de bekenden in de plaats, waar hij vroeger gestaan had. Alle aanwezi gen vormden ook gisteren weer tezamen één groote familie. De opening. De opening vond plaats door Ds. J. C. Klomp van Westbroek, op de gebruikelijke wijze, waarna Dr. J. D. d e L i n d van Wijngaarden van De Bildt de openings red uitsprak naar aanleiding van een woord uit Psalm 103. Zendingsdrang en deed zulks naar f ding van het ver" hoor van Paul us voor Agrippa, waarbij Pau- lus zeide: „Ik wcnschto wel van God, dat èn bijna èn geheellijk niet alleen gij, maar ook allen, die mij hooren, zoodanigen wier- den. gelijk als ik ben, uitgenomen deze ban den." Dat is de wensch van Paulus. Hij heeft zijn geheele leven daarvoor gearbeid. Het blijft bij hem niet hij een wenschen, neen het wordt een drang, een drang tot het drij ven van Zending. Zoo moet het ook bij ons zijn, als we ons kind van God hebben mo gen leeren bevinden. Genade maakt mede deelzaam. Dat er dan in ons allen worde bevonden drang tot Zending, en liefde tot de Zending. Voor het aangezicht des Profeten. Herinnerd wc: I aan de geschiedenis van Naaman den Syriër, die tot den Profeet ging omdat de Joodsche dienstmaagd gezegd had „Och of mijn heer ware voor het aange zicht des Profeten." Zoo moet de mensch gaan tot den Profeet Jezi.:. Christus, om van de melnatschheid der zonde genezen te wor den. Ook de Toradja's moeten tot Hem ko men. En nu moeten wij de Toradja's tot den Profeet Jezus Christus brengen, zonals Naaman de Syriër geleid werd tot den Pro feet Elisa. En nu kan men wél zeggen: „God is zelf machtig genoeg" maar we mogen God den weg niet voorschrijven. Ilij is vrijmach tig om zelf het middel te kiezen, waardoor hij zielen tot zaligheid wil brengen. En als Hij daartoe ons werk wil gebruiken, moeten we Hem ook daarin met vreugde dienen. Ds. G. T Koolhaas van Charlois sprak Het heil der Heidenen. Spr. Ir r rdè aan het woord van Augus- tinus dat de mensch geen vrede vindt-alvo rens hij vrede heeft met God. Augustinus had dat zelf ondervonden. En nu wil God vrede spreken tot den mensch. Maar niet door naar het hart des mensehen te spreken, want Christus heeft gezegd: Ik ben niet ge komen om vrede te brengen.maar het zwaard Neen, eerst moet de mensch in zichzelf ver loren wezen, moet hij zichzelf zondaar we ten voor God en dan spreekt God vrede tot den zondaar. Dit is ook voor de Toradja's noodig, daarom moet Zending worden ge dreven. Dan wordt, het heil der heidenen daardoor gewerkt. Ds. A. Meyers van Hoogeveeii sprak na de paufze over De plaats uwer tent. Spr. ontleende de gedachten van zijn toe spraak aan het woord van Jesaja 54: „Maai; de plaats uwer tent wijd en dat men de gor dijnen uwer woningen uitbreide, verhinder het niet". Spr. wees erop, dat onder deze tent ook verstaan wordt het Jeruzalem dal boven is. Niet alleen Israël wordt ermee be doeld, al had de profeet dat wel het eèrsle op het oog. Ook het geestelijk Israël moet worden uitgebreid. Dc gordijnen der wonin gen moeten uitgebreid worden. Wij kunnen dit verhinderen. Zoo b.v. door ons leven. Kr was een Oosterling gekomen in Engeland. Als Christen was hij gekomen, maar toen hij weer naar zijn land terugging, zeide hij, dat hij weer den godsdienst zou gaan belij den, die hij vroeger had aangehangen, om dat hij in Engeland gezien had, dat de woor den wel goed waren van de Christenen, maar hun daden er niet mee in overeenstem ming waren. Men kan wel zeggen, dan is die man ook nooit waarlijk bekeerd geweest, hest, maar welk een les ligt er toch in. Dat wij dan toch niet de Zending tegenstaan, door de uitin gen van ons 1 von, maar juist door onze Zendingsactie en Zendingsliefde, nok door ons leven met God, de tenten van het hemel sche Jeruzalem helpen uitbreiden. Verdere sprekers. Het is on'.lc .nlijk van alle sprekers ver-' REDEN VOOR PESSIMISME Onze Amsterdamsche redacteur schrijft De concept-begrooting is nog niet gepubli ceerd. Maar enkele bladen hebben er toch reeds politieke opmerkingen over gemaakt. Wij hebben getracht ook eens iets aan de weet te komen, en wij meenen dat wij ge slaagd zijn. Het was niet gemakkelijk de begrooting sluitende te maken dit jaar. De wethouder voor de Financiën sprak van een gat van S millioen nu voor eenige weken. Toen mees muilde zijn ambtsvoorganger wat, hij had ool^ wel eens met ditzelfde bijltje gehakt Trouwens wjj hebben de laatste jaren geen begrooting sluitend gekregen zonder het Re servefonds aan te spreken. Nu is men zoover dat dc Commissie van Bijstand voor de Financiën binnen enkele dagen, haar oordeel zal moeten geven. De begrooting sluit Dat wil zeggen ze sluit evenals vorige jaren, en dus sluit ze niet Want de inkomsten van 1930 zijn niet toe reikend om de uitgaven van dat dienstjaar te dekken. Uit het Reservefonds moet 3 millioen komen. De opbrengst van de belasting is zoo krap mogelijk geraamd. Met de bedrijfswinsten staat het al evenzoo. Er is weinig kans dat cle uitkomsten ons nog belangrijk zullen ver rassen. Voorts is op elk hoofdstuk zooveel als maar kon bezuinigd. Gelukkig zijn de uit gaven voor Maatschappelijken steun minder dan in vorige jaren. Maar onderwijs vertoont een belangrijke stijging en ook ons weelde- paardje de Universiteit zal in de naaste toe komst weer zware offers vragen. Men spreekt van 2Yz millioen kapitaals-uitgaven. Er zou reden zijn over belastingverhooging te denken, want men kan zoo niet voort gaan," ware het niet dat de nieuwe finantiee- le regeling tusschen Rijk en Gemeente, ons straks brengt een geheel nieuwe toestand. Men kan nu toch moeilijk voor een jaar de burgerij verschrikken. De nieuwe financieele regeling wordt voor Amsterdam niet gunstig geacht. Men moge voor nivelleering van den belastingdruk veel voelen, groote steden hebben heel bijzondere behoeften, en onze stad is na de groote an nexatie al niet goedkooper geworden. Men erkent dat Amsterdam heel spoedig aan zijn maximum aantal opcenten toe zal zijn. Dat beteekent onvermijdelijk een zwaar deren druk op de lagere en middelinkomens. In de komende jaren blijft de grootste zui nigheid geboden. De Raad is daarvan zeker niet doordrongen. Hij heeft ook in het afge- loopen jaar telkens opnieuw de uiige, cn zomle.r 'dringende noodzaak opgedreven "a het huidig college mist ook in zijn finani e politiek teveel de vaste koers, die ten te ook bij de meerderheid van den Raad ver trouwen wekt. TWEEDE KAMERVERKIEZING Thans heeft ook Jhr. Mr. Ruys de Beeren brouck zijn benoeming tót lid der Tweede Kamer aangenomen. BURGEMEESTER K. TER LAAN PROTESTVERGADERING DER S.D.A.P. Gisteravond is te Zaandam in „Ons Huis" een vergadering gehouden van de afdeeling Zaandam der S.D.A.P., ter bespreking van de bon ding van burgemeester Ter Laan als hoofd van de po litic in verband met de staking in het Zaansche houtbedrijf. De vergadering werd voorgezeten door den nart ij voorzit ter J. Oude- •eest. Voorgesteld was een mo- :e van afkeuring, welke echter op advies van den heer Ourlegeest niet werd, vaard, op grond van het feit, uè liter Oudegeest van burgemees ter Ter Laan in voorafgegane conferenties de verzekering heeft mogen ontvangen, dat deze in den vervolge meer zal handelen naal den geest der S.D.A.P. Burgemeester Ter Laan zelf was niet tel vergadering aanwezig. slag op te nemen. Wij vermelden daarom nog, dat Ds. P. A. Binsbergen van Mui den het woord voerde over „Wat wij de hei denen mogen vertellen"; Ds. J. C. W o 1- thers van Onstwedde over: „Gij verkon digster van goede boodschap"; Ds. A. Lu- te y n van Vlaarclingen over: „Ik zoek mijn broederen"; Ds. L. van Mastrigt van Harderwijk over: „Christus de Almachtige". Dc slotrede werd uitgesproken door Ds. W. J. van Lokhorst van Hilversum. Onder de redevoeringen werd gecollecteerd ten bate van den Geref. Zendingsbond. Een tweetal muziekkorpsen begeleidde den gemeenschappclijken zang, terwijl een ervan in de pauze geestelijke liederen ten gehoore bracht. Zoo behoort deze dag weer tot het verle den. De regen is zeer belemmerend ge weest. Maar de bezoekers en bezoeksters zullen eenstemmig zijn in wat een der spre kers in zijn dankgebed na de morgensamen- samenkomst naar voren bracht: „de natuur stelde teleur, maar dat er toch zege moge zij. en daarin eeen tMnirstclling zij". Dat is de wensch die leeft in het hart van Gods volk. dat de Zending niet verhinderd worde, maar ruim haar loo-> hebhe, opdat het ver langen van Christus' Kerk worde verwezen lijkt „Kom Heere Jezus ja kom haastiglijk". Moge ook deze twee en twintigste Zcn- diugsdag de lieldo tot de Zending weer heb ben \erwakkerd, opdat du broeders en zus ters. die in de verre heid.nwcrcld werk zaam zijn, ook daardoor gesterkt worden;

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1