DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1929TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS UIT DEN GEMEENTERAAD. De Raad dezer .gemeente zal vergaderen op Maandag 5 Augustus 1929, des namiddags te twee uur, in liet Stedelijk Museum (La kenhal). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een onderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar Lager Onderwijs. 2. Rekening, dienst 1928, van het Leidsch Muziekcorps. 3. Suppletoire begrooting, dienst 192S, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en .Vrouwenhuis. 4. Rekening, dienst 1928, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis. 5. Rekening, dienst 1928, van het Burger lijk Armbestuur. 6. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1928, van de Vereenigingf tot bevorde ring van den bouw van Werkmanswoningen. 7. iBegrooting, dienst 1930, van den Keu ringsdienst van Waren voor het district Lei den 8. Voorstel tot verhooging van eenige pos ten der begrooting, dienst 1928, waarvan de raming te laag is gebleken. 9. Voortzetting van de bespreking over de wijze van behandeling van het schrijven van den secretaris van het Comité ter beharti ging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel (A. C. O. P.), ten geleide van een motie, aangenomen door de openbare vergadering van dat Comité op 12 Juli j.l., in zake de aan het hoofd der school, den heer J. C. van Scliaik opgelegde straf en voortzetting van de behandeling van de tij dens ,die bespreking ingediende motie van den heer van Eek. 10. Voorstel tot het aangaan van een 2-tal overeenkomsten met de gemeente Hazers- woude, betreffende de levering van electrici- teit en gas aan die gemeente. 11. Praeadvies op het schrijven van J. Bij- leveld, inzake het weder als woning mogen gebruiken van het onbewoonbaar verklaarde perceel Utrechtsche Jaagpad no. 39. 12. Voorstel tot opnieuw vaststelling van de verordening van 21 Mei 1928, regelende de heffing van schoolgeld voor het Lager Onderwijs in de gemeente Leiden (Gem.blad no. 16). 13. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met de provincie Zuid-Holland, in zake vergoeding voor onbezette plaatsen in de gestichten „Endegeest" en „Voorgeest". 14. Praeadvies op het verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Pdlitiepersoneel in Nederland, in zake de erkenning van de door dien Bond inge stelde akte van bekwaamheid als agent van politic en de toekenning van een subsidie ten behoeve van den door dien Bond inge «telden cursus. 15. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, hou dende wijziging van de verordening van 31 Januari 1918 (Gem.blad no. 3). betreffende de wedden van ambtenaren in dienst der ge meente Leiden: b. om het desbetreffend adres van de af- deeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland als afge daan te beschouwen. 16. Praeadvies op het verzoek van de af- deeling Leiden van de Algemeene Roomsch- Katholieke Ambtcnaarsvereeniging, om de voor de kindertocslagregeling geldende loon grens van f 3000 te laten vervallen: 17. Voorstel: a. om het voorstel van den heer Baart, in Zake de uitkeering van wachtdagen aan alle werklooze hoofden van gezinnen en kostwin ners, wanneer deze voor hun organisatie wachtdagen moeten doormaken, niet aan te nemen; b. tot vaststelling van de terordening, hou dende wijziging van de verordening van 20 October 1924, betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken (Gem.blad no. 27). 18. Verordening, tot wijziging van de ver ordening van 1 Februari 1921 (Gem.blad No. 2) op de Keuring van Waren. 19. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18) op het Rijden. 20. Vaststelling van de verordening, hou dende wijziging van de verordening van 12 Mei 1912 (Gem.blad No. 17) op de Straat politic, met behandeling tevens van het adres van een aantal winkeliers aan de ^Haarlemmerstraat en de Donkersteeg, in zake den verkoop van bananen en bloemen tóór hunne winkels. 21. Interpellatie van den heer Sijtsma, in zake het aan den concierge van de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus verleend eervol ontslag, alsmede in zake de huisvesting van den concierge van het Stedelijk Gymnasium en diens gezin. 22. Motie van den heer Grocneveld, inzake het verleenen van toegang tot de terreinen fan „de Leidsche Hout" aan de leden van dton Gemeenteraad. HET VERKEER OP HET RAPENBURG. In afwachting van de vaststelling van een nieuwe verordening op het Rijden, welke in bewerking is, is hei gewenscht gebleken, ten aanzien van een tweetal onderwerpen reeus thans de bestaande verordening te wijzigen en aan te vullen. Dit betreft do uitbrelUjiig van het systeem van éénrichting-verkeer op het Rapenburg en de regeling van het ver keer op kruispunten, in liet bijzonder naoij •toplijnen. liénrichting-verkoer op het Rapenburg Werd ingevoerd bij raadsbesluit van 22 No vember 1926 echter aileen voor dat gedeelte van het Rapenburg, dat licht tusschen Non nensteegKloksteeg enj Noordcinde Bree- «traat; en voorts alleen voor rijtuigen en motorrijtuigen, dus niet voor handkarren en rijwielen; weliswaard gold het verbod oor spronkelijk ook voor handwagens, doch voo» deze werd het verbod voorhands buiten toe passing gelaten, met welke praktijk later de verordening bij raadsbesluit van 20 Juni 1927 in overeenstemming werd gebracht. ïntusschen heeft een nadere, meer stelsel matige bestudeering van de verkeerstoestan- den nabij het knooppunt Rapenburg Ivo-. Rapenburg en Noordcinde Brcostraat in verband met liert steeds toenemend verkeer ter plaatse doen zien, dat het vrijlaten van rijwielen op den duur toch niet gehandhaafd kan worden, zoodat het gewenscht is, ook voor do rijwielen éénrichting-verkeer op het bedoelde.gedeelte van het Rapenburg voor te schrijven. Dit kan geschieden door de des betreffende sluiting uit artikel 24, dat de sluitingen voor alle motorrijtuigen bevtu over te brengen naar artikel 24bis, dat de sluitingen vermeldt voor alle motorrijtuigen en rijwielen. In dezen zin stellen B. en W voor de verordening aan te vullen. BEPERKING VAN DEN STRAATHANDEL. Een aantal winkeliers aan de Haarlem merstraat en de Donkersteeg hebben den Rrvul verzocht, do verordening op de Straut- politie aan te vullen met een bepaling, krach ten welke het op straffe verboden zal zijn. tenzij met schriftelijke vergunning van B en W. op den openbaren weg op andere. EEN LEIDSCH VOORSTEL BETREFFENDE HET QUORUM OP KERKELIJKE VERGADERINGEN. Door de Alg. Synode afgewezen. HET illionistisch principe en het realiteitsprincipe. De algemeene synode der Ned. Herk Kerk heeft in haar vergadering van 27 dezer een voorstel afgewezen van de classicale verga dering van Leiden tot wijziging van art. 9 als, reglement, zoodat in de eerste alinea in de p'.auls van „twee derden" worde gelezen „de helft" en een derde alinea worde toege voegd van dezen inhoud: „De aanwezigheid van het in de eerste alinea genoemde aan tal leden is niet vereischt voor vergaderin gen, die op een bij algemeen bij synodaal of plaatselijk reglement vastgestelden tijd worden gehouden, wanneer de behandeling van de li treffende zaak tegelijk met de op roeping tot de vergadering behoorlijk is aan gekondigd." De afwijzing van dit voorstel was gegrond op de hij monde van den rapporteur Ds. Uiterts dc Haan uitgesproken overweging, da: het voor de groote belangen, die aan de besturen cn k.esrolleges zijn toevertrouwd, hoogst gewenscht is, dat het aantal leden zoo groot mogelijk moge zijn. Laat men, aldus de rapporteur, don eisch van twee derden der leden allen, dan zal het bezoek van de vergaderingen nog afnemen en het gevaar dreigen, dat de behartiging van groote belangen zal worden overgelaten aan kleine groepen. We zoud-ui kunnen spreken van een bot sing tusschen het illusionistisch principe en het realiteitsprincipe. Het eerste beru9t op de neiging, tot allen prijs den schijn van het belanrijke, het weidsche, het massale te handhaven en aan dezen schijn de practijk met haar nuchtere eischen te offeren. Het tweede vloeit voort uit de behoefte zich ook in uiterlijke voorschriften en gedragingen zoo nauwkeurig mogelijk te voeren naar de werkelijkheid. Want die bepaling van het quorum is wat men wat minder deftig pleegt te noe men een wassen neus. Het klinkt inderdaad uiterst gewichtig: „Geen kerkelijk bestuui', noemt eenig besluit in bestuurszaken, noch eenige beslissing inzake kerkelijk geschil, noch doet eenige uitspraak inzake van tucht dan bij tegenwoordigheid van op zijn minst twee derden der leden waaruit het bestaan moet". Maar indien liet artikel niet met een „tenzijvoortging, zou het kerkelijk ra derwerk door deze bepaling zoo goed als stil staan. De classis Leiden heeft J>ij haar voorstel tot wijziging waarschijnlijk hoofdzakelijk zoo niet uitsluitend, gedacht aan de verga deringen van het kiescollege. Indien men deze belangrijke groep onder deze bepaling vallende vergaderingen kon uitlichten en in een afzonderlijk voorschrift onder kon bren gen, zou men de klove tusschen schijn en werkelijkheid reeds goeddeels hebben ge dempt. Vermoedelijk heeft de classis Leiden bij het ontwerpen van haar derde alinea dan ook aan de kiescolleges gedacht. In besturen is de mogelijkheid, dat twpe derden der leden aanwezig is, althans niet illusoir. Beslissing van geschillen en uit spraken inzake tucht worden inderdaad niet zelden, misschien zelfs wel gewoonlijk door twee derden der leden genomen. Maar de benoemingen jn kiescolleges geschieden, een hoogst zeldzame uitzondering daargelaten, nooit ofte nimmer in aanwezigheid van twee derden der leden. Zoozeer rekent men reeds op het tekort aan leden in eerste instantie, dat de kerke- raad, die het kiescollege ter stemming op roept, dikwijls reeds tegelijk met de eerste vergadering de tweede vaststelt. En die tweede vergadering is gewoonlijk ook slechts door een zeer laag percentage van hot leden aantal bezocht. Toch zijn de besluiten van deze tweede bijeenkomst, ook al is het aan tal leden nog zoo ering, wettig. Het gevaar, dat de behartiging van groo te belangen wordt overgelaten aan kleine groepen, wordt door het thans vigecrende artikel geenszins bezworen. Het is uiteraard moeilijk, in een materie als deze aan sta tistische gegevens te komen, doch op grond van hetgeen in tal van kringen de ervaring leert, zou men kunnen beweren, dat het aantal aanwezigen in eerste instantie veelal grooter is dan dat in tweede instantie. Nie mand maakt rraag een vergeefsche reis en de belangstelling lijdt onder het onverrich ter zake naar huis gaan. Zodals de toesctand nu is, gaat, in 't alge meen gesproken, een vergadering van, laat ons zeggen 5/9 der leden als onwettig uiteen terwijl daarna een vergadering van 4/9 een wettig besluit neemt. En dit, aldus moti veert men immers deze bepaling, het voor de groote belangen, die in het geding zijn, hoogst gewenscht is, dat het aantal leden zoo groot mogelijk moge zijn. - Wat het kiescollege betreft, zou men door de aanvaarding van het Leidsche voorstel dat op het realiteitsprincipe gegrond is. meer waarborgen voor een goedbezochte vergadering hebben gekregen. Immers, wan neer vaststond, dat men in eerste instantie, ook werkelijk tot een resultaat zou komen, zou de animo om den tocht naar de kerke- raadskamer te ondernemen, belangrijk ster ker worden, dan wanneer men toch vooruit weet, onverrichter zake huiswaarts te moe ten koeren. Bovendien leent de thans vigeerende be- palin zich tot allerlei chicanes. In een twee de vergadering wettig, wanneer men datum cn uur reeds bij voorbaat he,eft vastgestei voor het geval de eerste vergadering wegens een ongenoegzaam aantal leden onwettig zou zijn? Deze praktijk heeft allengs bur gerrecht verkregen. Men roept, om de ge volgen van het deprimeerende onverrichter zake uiteengaan te ontloopen, de eerste ver- gudering bijv. tegen 8 uur cn de tweede te gen half 9 bijeen, cn brengt door deze met hode de „wettigheid" van het resultaat in gevaar. Immers hoeft deze gang van zaken reeds tot kerkelijke procedures aanleiding gegeven. Met de verwerping van het Leidsche stel heeft de synode aan de illussie weder om den voorrang verleend boven de realiteit. N. R. Ct. plaatsen en tijden, dan door B. en W. daar toe zij n aangewezen, goederen te koop aan te bieden of te verkoopen. Adressanten deelen mede, dat zij in den laatsten lijd in lon- ncmende mate overlast ondervinden van den lossen straatverkoop, In het bijzonder van bananen en bloemen, voor hun winkels. De dikwijls extra lange en breede wagens mei bananen belemmeren het verkeer; venters, welke met groote manden mot bloemen post vatten op het trottoir, staan aan een rustige bezichtiging der winkeletalages in den weg: het geschreeuw waarmee de venters hun wa ren aanprijzen, is hinderlijk en wordt doo» adressanten voor hun winkels niet op zijn plaats geacht. Van de bestaande bepalingen in de verordening, met name van de arti kelen 22 en 38, het laatste artikel ook in verband met de geringe straf, welke maxi maal tegen overtreding daarvau is bedreigd venvachten zij geen heil. Derhalve stellen zij voor, den lossen straatverkoop behoudens vergunning in de geheele stad te verbieden behalve in die straten, welke door B. en W. als vrije straten worden aangewezen. De Leidsche Middenstandscentrale heeft aan het verzoek der winkeliers adhaesie betuigd. INGEZONDEN MEDEDEELING. B. en W. merken thans op: Aan den loopenden straatverkoop, in het bijzonder in de Haarlemmerstraat cn om geving, is voor de winkeliers, en in het al gemeen voor het verkeer zeker eenige last verbonden. ïntusschen schuilt in de klachten yan de winkliers ook wel eenige overdrij ving. In ieder geval meenen wij, dat zij een zoover gaande reglementeering .van dien straatverkoop, als adressanten wenschen, niet wettigen. Een stelsel, waarbij de losse straat verkoop, hetzij voor de geheele stad. hetzij voor een deel der stad door aanwijzing van de vrije, dan wel door aanwijzing van de on vrije straten) tot een gcoctroycerd beroep wordt gemaakt en van een vergunning van B. en W. afhankelijk wordt gesteld, achten wij dan ook niet noodig en niet gewenscht Ook meenen wij, dat aan de hand van de bestaande bepalingen, met name artikel 5? van de verordening, nog wel met succes tegen overlast kan worden gewaakt. Aan het be zwaar, dat op sommige overtredingen een «.e geringe straf is gesteld, kan worden tegemoei gekomen door ook in de verordening op dv Straatpolitie eenheid te brengen in de vei schillende strafpositics. Overigens meenen wij, dat behoort te worden volstaan met een beperkende bepaling ten aanzien van d»- lengte en breedte van de handwagens, mei behulp waarvan gevent wordt. 40-JARIG JUBILEUM. Heden, 1 Aug., herdenkt mej. Jeanne van c:er Steen den dag, dat zij voor 40 jaar bij de firma Z. van der Meij, broodbakkerij te Lei den, in betrekking kwam. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juli) ingelegd f 476.393,86 en terug betaald f 442,795,60; 184 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 104 boekjes werden ge heel uitbetaald. Hei tegoed der 17912 inleggers, inclusief 1108 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Juli f 7,321,527,30. In 3636 posten is in deze maand door der Afhaaldienst f 7,397 ontvangen. - EXAMENS. Geslaagd voor het examen Duitsche han delscorrespondentie, afgenomen door de Vet- eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, ije heer A. G. Boehmer .alhier, Voor de acte A. Engelsch M. O. is te Utrecht geslaagd mej. A. A. Colebrander al hier. Voor het examen Engelsch L. O. zijn te Utreoht geslaagd de heeren W. F. de Bree en J. J. de Die, alhier. Voor het examen handteekencn L. O. is te 's Gravenhage geslaagd mej. M. Elzinga, al hier. ONDER DE WAPENEN. Reserve-kapitein J. A. L. Dijkstras van het Ie regiment veldartillerie, komt van 1 tot en met 24 Augustus bij het 6e regiment van he» wapen te Leiden voor herhalingsoefeningen rndtr de wapenen. Reserve le luitenant S. Kal,, zoomode re serve 2e luitenants G. van Zelm en R. Hauer, van het 6e regiment veldartillerie te Leiden, komen van 1 t.m. 24 Augustus voor herha lingsoefeningen onder de wapenen. ARBEIDSBEURS. Bij de Arbeidsbeurs te Leiden stonden 31 Juli 1929, 172 werkzoekenden ingeschreven, terwjjl op denzelfden datuan van 1928, dit aantal 383 bedroeg. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „DE ZIJL'. Gisteravond zyn dn de Zweminrichting „De Zyl" de wedstrijden gehouden die de vorige week moesten worden uitgesteld wegens tijd gebrek. In het nummer popdudken voor hee ren werd eerste F. van der Horst 29 3/5 sec., tweede H. C. Kosto 311/5 sec., derde H. Kraayenbrink 34 4/5 sec. Bij de afvalrace voor meisjes werd de eerste prijs toegekend aan M. Paardekooper, de tweede prys aan C. van Leeuwen. WATERTEMPERATUUR. Hooge Rijndijk 9 uur 19Y2 gr.; 12 uur: lO'/z gr. BELASTINGOPHAALDIENST. Bovengenoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand aan den Rijksontvanger een, be drag afgedragen van f 21.858,83. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3411. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, portemonnaie met inhoud (tjpogste bedrag f 12.50), portemonnaie (le- digiv-' groen kinderschort, zilveren halsket ting, zilveren armband, zilveren ring, vitra ge-gordijn, blauwe regenjas met riem, slin ger van een auto, auto-nummerbord II 63620, au (O-nummerbord H 34S30, blauwe pet, flu weel en reticule inhoudende een bus, gehaakt kleedje, bedrag aan geld, doublé lorgnet, lage damesschoen, portemonnaie v. d. Meu len, rijiwielbelastingiplaatje 192S, gummi Dal van een molorhoorn, schooltasch van Koosje van Leeuwen, rozenkrans, taschje met riem. lade van een vrachtauto, inhoudende touw enz., polis ten name van P. M. Haak, blauwe jongensjekker, gouden broche met paarltjes. gouden broche (camé), kam in etui, vulpot lood, doio-kussen, gouden broche met zwart steentje, zilveren kindcrarmband, portret- broche, B. K. S.-sleutel, gouden broche met 2 paarse steentjes, doos dassen (zelfbinders). daóies-vulpenhouder, gouden armband (slang), cahier van II. Dom, mantelceintuur actentasch inh. paar damesschoenen en/.., 2 uitschuifbare roeden, rol modetijdschriften, paar manchetten, Engelsch boekje, pakje in houdende gouden horloge enz., Lipsslcutel, gymnastiekschoen, zakdoek, portefeuille in houdende foto's, zwart lak kinderschoentje. 2. enveloppen met quitanties, paardenhoofd- stel, pakje kinderkleeding, zwarte gymna stiekschoen, wrijfhout van een boot, honden halsbandje, doublé polshorloge, wollen vest je, schaahr, Leessleutel, kindértaschje, wit linnen kinderschooltje. Gevonden in de Electrische Tram (Stads lijn): Parapluie, paar handschoenen, bril ir. etui, zilveren snuifdoos. Gevonden in het Postkantoor: Werkschort parapluie. Gevonden in de Autobus „Stadsverkeer" Parapluie, Engelsch leesboekje, gunxmi kin- der jasje. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politicbureele alhier eiken werk dag, behalve DoOderdag en Vrijdag, tus schen 1 en 3 uur nam. BURGERLIJKE STAND \V v d Berg en C Brouwer A Brugman en C M Robbers A v Dam en S Korpershock J C A v Eijk wedn. en M E Vellekoop W de Graaf en T de Groot J v d I* ed en C Dreef p de Jong en H Taffiln J v Klaveren en A W Bremmer L J v d Meö en J do Bolster S Ober en C v d WtJngaard D de Ridder en H Boom H W Steffin on P E L, Alofs Jd G W Bloemcndaul en N W v Tongeren IT P J J Camlnadi Hai Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN WETHOUDERSBENOEMING. Tot wethouder der gemeente Alphen a. d. Rijn is gisteravond in de vacature J. Vlasman (R.K.) benoemd de heer G M. Hemgreen tA.R.) BOSKOOP. BOOTTOCHT. Donderdag 8 Aug. a.s. hoopt de Chr. mu- ziokvereeniging „Concordia" een boottocht met muziek te maken naar Hoek van Hol land. KATWIJK. NIEUW RAADHUIS. Tentoonstelling ingekomen teckeningen. In het begin van dit jaar is er door het gemeentebestuur een prysvraag uitgeschreven in verband met 't nieuw te bouwen gemeente huis. Voor de beste teekeningen waren vyt prijzen uitgeloofd, n.l. een le pr. van f 1209. 2e pr. f 900, 3e pr. f 600, 4e pr. f 400, 5e pr. f 200. De teekeningen zouden dan tentoonge steld worden. Op deze prysvraag zijn ,21 inzendingen in gekomen. De tentoonstelling van deze inzen dingen zal Zaterdag 3 Aug. a,s.. des namid dags te 3 uur worden geopend. Behalve het. college van B. en W. zullen hierbij tegenwoor dig zijn de leden van den Raad, de Jury, be staande uit de heeren W. Verschoor, Rijswijk; A. P. Smits, Aerdenhout, en H v. d Klooi Meij burg te Voorburg; de vijf prijswinnaars en vertegenwoordigers van de pers. Tevens zullen dan de namen der prijswinnaars bekenu gemaakt worden. Het publiek zal 14 dagen m do gelegenheid worden gesteld de tentoon stelling te bezoeken tegen een entree van f 0,25, 's Zaterdags f 0.10. De tentoonstelling wordt gehouden in de Teekenschool aan de Voorstraat. KATWIJK AAN DEN RIJN BOTSING AUTO EN TRAM. Gistermorgen had alhier een ernstige aan rijding plaats tusschen een auto en een tram van de N. Z. H. T, die gelukkig zonder per soonlijke ongelukken is afgeloopen. Bode W. Zwaan begaf zich met zyn vracht auto naar de firma de Mooij Braun aar. den Vreugdeweg. en moest hiervoor den over weg bij den Tol passeeren. Het uitzicht wordt daar ter plaatse be lemmerd door het huis van den tolgaarder, zoodat Zwaan niet bemerkte, dat uit de richting Katwijk aan Zee een electrische trair. naderde. Toen de bestuurder de auto be merkte, was, ondanks krachtig remmen, een botsing niet meer te vermijden. Met een flin- ken gang reed de tram op den auto in, die van den weg tusschen het geboomte geslin gerd werd en omsloeg. Hoewel de auto aan de voorzijde ernstig beschadigd werd, hadden de beide inzittenden, de heer W. Zwaan en zijn broer, geen letsel bekomen. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL. Een weinig verbetering is er te bespeuren in den bloemenhandel. Mogelijk wel door net koelere weer. De volgende prijzen werden be taald by een redelijken aanvoer. Anjers f 0.26 f 0,32, Malva f 4 f 6 per 100 bos, Centoria f 0,22 f 0,30 per 100 stuks, Gladiolen f 0,50 f 1, Distels f 0.43 f 0,46 per bos, Galardia f 0,49 f 0,53, Asters rood f 1 f 1,05, idem wit f 1,10, Statice f 0,26 f 0.33 per 100 stuks, Statice per bos f 0,10 f 0,16, Kopg'odesiv f 1,50 f 2,20 per 100 bos, Primulinus f 0.60 f 0,85. Marktberichten. DELFT, 1 Aug-. Paarden 80—325; vette koelen 200—425: kalfkoelen f 185—385; vare koeien 150—275; nuchere kalveren 8—26; magere varkens 5574; biggen f 1832; rundvleesch 1.10—0.05—0.85 p Kg slachtgew. Aanvoer 8 paarden; 185 runderen; 4 graslcalv 80 nucht. kalveren; 505 magere varkens: 785 biggen; 9 schapen of lammeren; 2 geiten of bokken. Boter. Aanvoer 115/8. 7/16 vaten boter. 2370 kg. Prüs 1.80—2.02 per Kg. GOUDA. 1 Aug. Vee. Aangevoerd totaal 1947 stuks vee. waarvan 229 slachtvarkens, vette 43—44 et.; Dondensche 35—37 ct.; zou ters 42—4 3 ct.; alles per kg.; lovend met 295, korting; 637 magere varkens 1 3060; 995 biggen 20—30; 18 runderen 225—300; 1 graskalf; 38 nuchtere kalveren 11—18; 24 schapen 3034; 5 bokken of geiten 26 alles por stuk. Handel 1 n alle soorten matig. Kaas. Anngevoerd 308 partijen. Prijzen: le lew. 42—48; met rijksm le kw f 49—52; 2e kw 44—48:zwaurdere tot 66%. Handel vlug Boter. Aangevoerd 965 pond. Prijzen; goe- boter 0.951; welboter 0.900.95 alles per kg. Handel matig. Eieren. Aangevoerd 323 partijen. Prijzen: kipeleren 6.10—6 75: eendeneieren t 5.50—6 per 100 stuks. Handel matig. SCHERPEXZEEL, 31 Juli. Eieren. Aange voerd 185000 stuks PriJz- n; kipeieren 6.50— 7.30j eendeieren f 6 per 100 stuks. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bil. 1) To Amersfoort is een vergadering gehou- den vanwege de Ned. Chr. Ambtenaarsbond, waar de inkrimping en bezuiniging bij het Rijles tucht- en opvoedingswazen is bespro ken. Vrijdag zal de bespreking tusschen Mr, Ruys en de rechtsche fracties worden voort" gezet. Verdere bizonderheden over de te Den Haag te houden Herstelconferentie. (Biz. 5.) Vervolg van het artikel van Dr. Gunning over Sigrid Undsets Kristin Lavransdochter, Een brief van onzen Parijschen corres- pondent over den eenzamen wereldreiziger Alain Gerbault BUITENLAND (bldz. 2) De Fransche Kamer sprak met 325 tegen 136 stemmen haar vertrouwen in het kabi- net-Briand uit. De Fransche regeering vroeg drie maan den politieke wapenstilstand met het oog op het eenig punt van haar program: de herstel-conferentie. Frankrijk krijgt van Amerika uitstel van betaling der 400 mill, dollar. Te Karbin in Mandsjoerije had de eer ste voorbereidende conferentie tusschen China en Rusland plaats. Tal van arrestaties met het oog op de communistische 1 Augustus. Een vulkanische uitbarsting op de Tonga eilanden verwoestte een dorp. In het marine-arsenaal te Toulon woedde een zware brand. Nadere bijzonderheden over de gevechten in de gevangenis te Auburn. De deelnemers aan de staatsgreep in Roo- m e mie worden vervolgd. KATWIJK n.d. KIJK, 31 Juli. (Tuinbouwver. Katwijk en Omstreken) Prijzen; Due of York per kist f 0.901.50; id drielingen 0.500.6« eerstelingen f 0.80—0.90; ld drielingen 0.50— 0.70 alles per kist van 25 kg.; peen 8.60— 11.10 per 100 bos.Aanvoer 580 kist gr aard.| 80 kist drielingen 4500 boa peen. Laatste Nieuws. KON. ONDERSCHEIDINGEN OP, 2 AUGUSTUS H.M. de Koningin heeft op 2 Augustus d© navolgende onderscheidingen in de Huisorde van Oranje toegekend: Grootkruis: Mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank; Groot-Officier: Mr. J. A. N. Patijn, burge meester van 's Gravenhage; Gouden Eeremedaille voor Kunst en We tenschap: Dr. J. Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage; Commandeur: Mr. Dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, gemeente-secretaris t an 's Gravenhage en C. G. Vattier Kraane, Directeur van de N. V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem te Am sterdam; Ridder 1ste Klasse: C. L. Boer, Eerste Lui tenant der Grenadiers, Dir. van de Kon. Militaire Kapel te 's Gravenhage; J. H. van Mastenbroek, kunstschilder te 's Gravenhage; P. Spaa Jr., Voorzitter van de Chr. Vereeni- ging Bijbel en Oranje te 's Gravenhage en J. van der Post, voorzitter van de Chr. Ver- eeniging „Bijbel, Oranje en Nederland" te 's Gravenhage. MR. T. J. NOYON t Op 80-jariigen leeftijd is te Soest overleden dc oud-procureur-generaal bij don Hoogen Raad mr. T. J. Noyon. Mr. Noyon ord in 1872 adj unct-commiee aan het Depiwiement van Justitie en werd drie jaar later in een rechterlijke betrek king benoemd. Bij de rechterlijke macht be kleedde hij verschillende ambten. In 1907 werd hij procureur-gemaal bij den Hooien Raad, welke functie mr. Noyon be kleed heeft tot begun 1927,, in welk jaar hij J met het oog op zijn hoogen leeftijd ontslag 1 had aangevraagd. M.r. Noyon heeft zich mede groote bekend- lici,d verworven door zijn standaardwerken op juridisch gebied, terwijl ook zijn hand boekjes met overzichten van de jurispru dentie van den Hoogen Raad op de artike len vaai de Wetboeken van Strafrecht en S tref verordening groote waardeering von den. Te Baarn ontdekte de oudste zoon i flcn timmerman B. s avonds, dat de slaap kamer, waarin he jongste kind van maanden lag te slapen, in brand stond. De brand ontstond denkelijk door een bran dende petroleumlamp, waardoor i kleedje vlam vatte. Toen de vader in do brandende kamer kwam was het kindjo reeds verbrand. DE NIEUWE ZIEKTE ALASTRIM Men meldt ons uit Rotterdam: Naar het schijnt heeft het verloop van d® nieuwe infectie-ziekte Alastrim niet dat on schuldige karakter als men aanvankelijk had gemeld en ook het communiqué van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst deed voorkomen. Naar wij vernemen heeft zich het aantal aangetasten uitgebreid tot onge veer 50 en zijn verschillende van de patiën ten vrij ernstig ziek. In het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn 9 patiënten ter verpleging opgenomen, waar van een jeugdig kind is overleden. Ook on der hen, die thuis worden verpleegd zijn eenige ernstige gevallen. Gister is een twee de jeugdige patient overleden. Dat de ziekte zeer besmettelijk is, blijkt wel uit het feit, dat verschillende verpleeg sters van het ziekenhuis, die in de Alastrim* afdeeling werkzaam waren door de ziekte zijn aangetast. Dc meeste gevallen doen zich in Spangen voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6