|liruuir geiltëd je (tenant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Woke- lijksche zending 8.-- Bij dageüjksche zending B AUles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. No 2809 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 53936. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1929 AD VERTENTIGN: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer m 0.22% fngez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke rcgol meer B 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. [ut nummer beslaat uit TWEE bladen. Met het oog op de groote drukte bij ©nze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen óp het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. CONSEKWENTE SOCIALISTEN. Wie een blik werpt op de constitutie van Sovjet-Rusland, zou tot de erkenning kun nen komen, dat aan de vrije ontwikkeling van den godsdienst geen belemmeringen worden in den weg gelegd. Immers vrijheid van godsdienst wordt aan elke gezindte gewaarborgd, terwijl de scheiding van kerk en staat, die de Grond wet inhoudt, de vrees zou willen uitbannen voor inmenging van Regecringswege. Wie echter meent, dat in Rusland zich de godsdienst vrij kan ontwikkelen, zou de juiste toedracht der dingen schromelijk miskennen. Fel is de Orthodoxe kerk door het Com munisme bestookt en onder allerlei bedek- scl en voorwendsel werd de uitoefening van den godsdienst aan banden gelegd, de kerk en de geestelijkheid ten bloede toe ver volgd. Maar ook hier viel waar te nemen, dat het drijven van aardsche machten, om den godsdienst te vernietigen ijdel is: al scheen de officicele kerk in aanzien cn tal te min deren, liet naar godsdienst dorstende hart vond bevrediging in allerlei sccten en con ventikels. Het sectarisme nam zóó sterk in groei toe, dat den Sovjet-heerschers de schrik om het hart sloeg en men zon op maatregelen om dezen ongewenschten groei, die een bedrei ging kon worden voor het communistisch Bewind, door krachtige maatregelen te keeren. I En ondanks de idealistische bepalingen der constitutie werden wetten uitgevaardigd, I die aan den arbeid der seclen paal cn perk 6tcllcn en geen andere bedoeling hebben dan het instandhouden van den eeredienst en j de propaganda te beletten. Voor bevreemding hoe gruwelijk dit bedrijf moge zijn is hier geen plaats. De welsprekende taal van het Kremlin „Godsdienst is opium voor het volk" vindt in de communistische leiders niet anders dan nauwgezette daders des Marxistischen woords. En de socialist, die zich met een veelzeg gend gebaar van deze dingen afwendt en betoogt dat met dergelijke handelingen niet kan worden ingestemd, zij voorgehouden, dat h ij zijn leer ontrouw is en niet de Rus sische leidslieden. Consekwent socialisme dat is het wat het Communisme te aanschouwen geeft, dat den godsdienst vernietigt en het athe- isme tot religie, proclameert. OFFICIEELE BERICHTEN VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan mr. W. F. Gaymans secretaris van het Genootschap Nederland— Spanje verlof verleend tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van ridder der orde van civiele diensten van Spanje. UITVOERING ZIEKTEWET De Minister van Arbeid heeft hedenmiddag te zijnen Departemente, de dezer dagen in gestelde Commissie van Toezicht op de Be- drijfsverzekeringen, ingevolge de Ziektewet, geinstal leerd. VERDRAG MET BËLGIE Treedt 1 Sept. a.s. in werking. Verschenen is een Kon. besluit, dat be paalt, dat de wet van 18 Mei 1929, houdende voorzieningen ter uitvoering van het op 28 Maart 1925 te Brussel met België gesloten verdrag betreffende de territoriale rechter lijke bevoegdheid, het faillissement en het gezag en de tenuitvoerlegging van rechter lijke beslissingen, van scheidsrechterlijke uitspraken en van authentieke akten, in werking treedt met ingang van 1 Sept. 1929, zijnde den dag waarop het betreffend ver drag in werking treedt: TWEEDE KAMERVERKIEZING COLIJN EN RUYS NEMEN HUN BENOEMING NOG NIET AAN. Zooals wij gister in een deel onzer editie nog konden melden, heeft de heer Colijn nog steeds geen antwoord gezonden, houdende zijn aanneming der benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Volgens de N. R. C. heeft ook de heer Ruys de Beerenbrouck de benoeming nog niet aangenomen. Deze laatste is vermoedelijk te druk met de samenstelling van het nieuwe kabinet. DE KABINETSCRISIS DE BESPREKING TUSSCHEN DE RECHTSCHE FRACTIES ZAL VRIJDAG WORDEN VOORTGEZET. Naar wij vernemen zal de vergadering van de voorzitters (ieder vergezeld van een lid hunner fractie) der anti-revolutionaire, chr.- historische en roomsch-katholiekc Tweede Kamer-fracties, welke gister op uitnoodiging van den Kabinetsformateur, Minister van Staat jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beeren brouck, plaats had, a.s. Vrijdag worden oortgezet. BEKRACHTIGING VAN VERDRAGEN UITVOER VAN HUIDEN EN BEENDEREN. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat op 28 Juni 1929 op het Secretariaat van den Volkenbond de akte erd nedergelegd, waarbij de beide op 11 Juli 1928 te Genève geteekende overeenkom sten met bijbehoorende protocollen met be trekking tot den uitvoer van huiden beenderen, welke worden oedgekeurd bij de van 24 Juni 1929 door Nederland w den bekrachtigd. Bij deze bekrachtiging is de verklaring afgelegd, dat Nederland geenerlei verbinte nis op zich neemt, ten aanzien van Neder- landsch-Indië, Suriname en Curacao en dat het zich verbindt tegenover iedere andere, Hooge Verdragsluitende Partij, die dezelfde verplichting op zich neemt, de toepassing van de bepalingen van art. 8 lid 3 van Verdrag vai\ 8 November 1927 tot afschaf fing van in- en uitvoerverboden en -beper kingen uit te breiden tot ieder geschil, dat kunnen rijzen, omtrent de uitlegging of de toepassing van de bepalingen van ge noemd Verdrag, welke krachtens art. 8 van de Overeenkomst met betrekking tot den uitvoer van huiden cn krachtens art 12 van de Overeenkomst met betrokking tot den uitvoer van beenderen op deze overcenki sten toepasselijk zijn. onverschillig, of het geschil al dan niet een rechtsgeschil is. Beide bovengenoemde Overeenkomsten, voor welker inwerkingtreding vereiseht is, dat zij vóór 1 Juli 1929 bekrachtigd zijn door de staten, die haar onderteekend bob ben, te weten België. Denemarken, Duitsch- land, Groot-Brittannië en Noord Ierland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië, het Koninkrijk der Serve Kroaten' en Slovenen, Tsjcchoslowakije, Tu kije, Zweden en Zwitserland, werden vóc bedoelden datum slechts bekrachtigd door België, Denemarken, Duitschland. Groot- Brittannië en Noord-Icrland, Finland, Frank rijk, Italië. Luxemburg, Nederland, Oosten rijk, Roemenië, Zweden en Zwitserland. In- en uitvoerverboden. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat op 8 Juni 1929 op hot Secretariaat van den Volkenbond de akte werd nedergeled, waarbij het op S Novem ber 1927 te Genève geteekende Verdrag met bijbehoorend Protocol tot afschaffing va en uitvoerverboden en -beperkingen bene vens de op 11 Juli 1928 te Genève geteeken de aanvullende overeenkomst met bijbehoo rend Protocol, welke werden goedgekeurd bij de wet van 11 Juli 1929, door Nederland worden bekrachtigd Bij (leze bekrachtiging is de verklaring af gelegd, dat Nederland geencrlei verbintenis op zich neemt ten aanzien van Nedcrlandsch Indië, Suriname cn Curacao en dat liet zich verbindt tegenover iedere andere Hooge Verdragsluitende Partij, die dezelfde ver plichting op zich neemt, de toepassing van de bepalingen van art. 8 lid 3 van het Ver drag uit te breiden tot ieder geschil, dat zou kunnen rijzen omtrent de uitlegging en de toepassing van de bepalingen van liet Ver drag, met inbegrip van de artikelen 4, 5 en 6, onverschillig of het geschil al dan niet een rechtsgeschil is DE BELGISCHE ONBEKENDE SOLDAAT Onze rubriek Buitenland bevatte gister een bericht over de schending van het graf van den Belgischen Onbekenden Soldaat. Uit Brussel -.ernemen wij in verband daarmee: W. ridder Huyssen van Kattendijke, ge- zantschapsraad van Nederland bij de Bel gische regeering, heeft Woensdag bij die re geering geïnformeerd naar de nationaliteit en identiteit van dén persoon, die zich Za terdag boven op de Congreszuil schuldig heeft gemaakt aan schending van het graf van den Belgischen onbekenden soldaat. Na de gewenschte inlichtingen te hebben verkregen waaruit blijkt dat de dader wel degelijk een Nederlander was, heeft de Ne- derlandsche zaakgelastigde verklaard, dat niet alleen de Nederlandsche regeering, maar de geheele Nederlandsche natie eens gezind is, om een dergelijke daad te laken. SCHOOLKWESTIE TE LEXMOND Ged. Staten van Zuid-Holland zullen op Maandag 5 dezer des nam. te 2 uur in open bare vergadering behandelen het beroep van ingezetenen van Lexmond tegen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 3 April 1929, waarbij medewerking werd verleend voer den verbouw der bijzondere school, uit gaande van het bestuur der Verecniging tnt stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel tè Lexmond. ALGEM. NEDERL. CHR DE HERSTELCONFERENTIE AMBTENAARSBOND Rijks-Tucht- en Opvoedingswezen. DE INKRIMPING EN BEZUINIGING. ENKELE VRAGEN DIE BEHANDELD WERDEN DE CONCLUSIES DER VERGADERING Dinsdag vergaderde in „Prinses Room" te Amersfoort de Groepsraad „Tucht- en Opvoe dingswezen van hovengenoemden Bond, on der voorzitterschap van den heer D. Horst te Doetinchem. Behalve de voltallige groepsraad waren mede aanwezig de hoofdbestuursleden L. Vermeulen te 's-G raven h age (Bonds- seer.) en J. d e Vri es te Doetinchem. De reeds sinds jaren doorgevoerde inkrimping en bezuiniging bij het Rijks-Tucht- en Opvoedingswezen, zich manifesteerendo in het sluiten van ver schillende gestichten, vermindering van het aan'al ter beschikking van de Regeering ge stelde minderjarigen, vergrooting der cc stichtsgroepen en dientengevolge het op wachtgeld stellen van personeel, was eerste aanleiding tot deze vergadering. Blijkens de behandeling van de Justitie begroting 1929 en eveneens to oordeelen naar velerlei voorloonige maatregelen, be sprekingen, informaties en te geven advie zen van verschillende autoriteiten, heeft een verdere inkrimnine nog steeds de volle aan dacht van de Regeering en zal, naar den in druk die hiervan op het personeel uitgaat realiseorin.g van een en ander slechts wach ten op de formatie van het nieuwe kabinet. Wij mogen ons echter vleien met de hoop. zoo schrijft men ons, dat een en ander nop niet zoodanig in kannen en kruiken is ge steriliseerd of de nieuw gekozen Volksver tegenavoordiging, de onderscheidene ge stichtsauioritcPen, alsmede de verschillende organisatie-instanties zullen nog wel eenigen invloed op den gang van zaken kunnen la ten gelden. Uit dezen gezichtshoek, in de erkenning dat een hlijvende vermindering van bet aar. tal verpleegden in de Rijksopvoedingsge stichten voor jongens eenigo reorganisatie onvermijdelijk maakt, werden ter vergaifc ring de volgende vragen onder het oog gezien: a. hoe worden de belangen der verpleeg den bij een reorganisatie het meest gediend; b. hoe wordt van do Rijksfinanciën niet rnror gevorderd dan voor een goede outïllee- ring van deze tak van dienst noodig is; e. hoe wordt binnen dit raam gestreefd naar de voor het personeel meest geschikte oplossing. De heer J. K o m e n, leeraar aan het Rijks opvoedingsgesticht te Avereest, lid van den groepsraad leidde deze vragen ter vergade akkon te verminderen, zonder daarv iets anders in de plaats te stellen, omdat mede daardoor de beroepskeuze dei- pleegden niet voldoende tot haar recht komt. 2. Nagegaan dient te worden of niet een aantal der verpleegden slechts een deel van een bepaald vak zal kunnen lee- ren waarmee zij in hun levensonderhoud zullen kunnen voorzien. 3. Aard en aanleg van de verpleegden maakt het noodig dat de vakgroep klein zij (6—10) opdat het weinige talent dat velen hunner beziten, ten volle zal kunnett uit komen. 4. De beroepskeuze behoort eerst te ge schieden nadat de verpleegden behoorlijk hebben kennis genomen van de verschillen de, in de gestichten boefende, vakken. Zij nemen aan deze keuze actief deel. 5. Overwogen dinet te worden of het wel juistls zooveel stadsjongens te plaatsen bij de landbouw. 6. De gestichtsgroepcn dienen niet groo- tër te zijn dan 12 verpleegden: voor de ach terlijken, teruggekeerden, verdorvenen kinderlijke psychopathen zij de groep niet grooter dan 10. Ook de schoolgroepen mogen niet grooter zijn dan 12 leerlingen. 7. De reclasseering geschiede op meer s.vsematische wijze door geregeld overleg tusschen plaatselijke reclasseeringsper sen of -commissies met de Rijksagenten voor voorwaardelijk ontslag en een ge stichtsambtenaar belast met de reclassee ring. 8. Het aantal Rijksagenten voor voor waardelijk ontslag worde uitgebreid. 9. Voor de beambten worde de 4S-urige werkweek ingevoerd. 10. Het is óngewenscht meer dan 100 verpleegden in een gesticht samen te brengen. 11. De reorganisatie worde tevens dienstbaar gemaakt nan de verbetering der gebouwen en hunne omgeving, meubilee ring, leer- en hulpmiddelen. 12. Het begrip medezeggenschap sluit ii dat bij alle vraagstukken het opvoedings wezen betreffende, ook de meening van het personeel door middel van zijn vakorgani satie worde gevraagd. Besloten werd, deze conclusies in Rapport nader uit te werken en toe te zen den aan het Departement van Justitie, de Tweede Kamer en de betrokken autori HET OOSTZEE-ESKADER TE KARLSKRONE GEARRIVEERD. Blijkens een bij het Departement van De fensie ingekomen telegram is het oefen eska der 1929 te Karlskrone aangekomen. DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. Gisteren heeft Mr. Plemp van Duiveland het Perscomité voor de regeling en de ont vangst der buitenlandsche journalisten, die in ons land worden verwacht in verband met de conferentie van Herstel, geïnstalleerd een der zalen van de Grafelijke Zalen. Hij hield daarbij een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat het de bedoe ling der regeering is, dat de buitenlandsche journalisten hier in alle opzichten uitste kend zullen worden ontvangen, dat alles, zoowel wat de tegemoetkoming in hun weric als een aangenaam verblijf betreft, zoo goeÖ mogelijk zal worden geregeld. De regcering zal daartoe in ruime mate haar medewerking geven en zoo kreeg men de beschikking over de Grafelijke Zalen voor werk en ontspanning De heer Plemp van Duiveland besloot met een beroep te doen op de leden van het comité om allen mede te werken tot het welslagen der persregeling. Verder kon hij nog mededeelcn, dat hij van het bestuur van den Haagschen Kunst kring de toezegging heeft gekregen, dat do journalisten van baar zalen en haar buffet gebruik konden maken gedurende de confe rentie. In de Rolzaal zal een volledige Iele graaf- en telefooninstallatie komen. Hoi hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gaf zijn medewerking voor den aanleg t,p ruime schaal, zoodat er een 40 cellen komen. De bovenzalen werden ingericht voor werk gelegenheid. In de Lairessezaal wordt hot algemeen secretariaat geïnstalleerd. De heeren A. Dunlop cn H. S. M. v. Wir- kevoort Crommebn rullen permanente ge delegeerden van het Comité zijn en dagelijks in het bureau aanwezig zijn om inlichtingen enz te verstrekken. Het bestuur van de Witte Sociëteit en de directie van de Maatschappij Zeebad Sehe- veningen waren bereid tot bet verleenen van veleiiei faciliteiten en vele andere aan biedingen van medewerking kwamen reeds in, zoo o.a. van het Nat. Jongeren Verbond en van de Ned. Padvindersvereeniging. Ook wat de huisvesting betreft zijn reeds honderden brieven ontvangen. Natuurlijk zal bet comité voor de huisvesting een de gelijk onderzoek instellen. Men lmopt du*, ondanks den zeer korten tijd van voorberei ding, met dc algemeene medewerking een goed resultaat te kunnen bereiken. het koninkrijk der Voor de delegati Serven, Slowakcn kamers besproken in het Grand Hotel te Scheveningen, Commissie-lid. Wegens a.s. vacantle-afwezighcid kan de heer Paul Derjeu zijn benoem in? tot lid van de commissie voor huisvesting der journalis ten ter herstelconferentie niet aannemen. In zijn plaats is benoemd tot li J dier commissie de heer P. van 't Veer. De Engelschcn bomen M.andag al. Hoewel omtrent den datum van aankomst der delegaties naar de herstelconferentie nog niets vaststaat is het waarschijnlijk, dat de Engelschc en de Belgische delegaties Maandag 5 dezer te 's Gravenhagc zullen aankomen. De Herstelconferentie zal vermoedelijk ge houden worden in het gebouw der Eerste Kamer. De lokaliteiten van de Tweede Ka mer zullen dan als bureau worden ingericht Menigeen zal zich verwonderen over deze keuze. De Stercorrespondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft in antwoord op deze verwondering: Het Vredespaleis staat niet ter beschik king. Daar zetelt het Internationale Hof van Justitie, en heeft bovendien de Internatio nale Academie op het oogenblik baar tehuis. De Ridderzaal is veel te groot en heeft een zeer slechte accoustick. Men bedenke, dat aan de confcrentietafol op zijn hoogst slechts een paar dozijn gedelegeerden plaats zullen ne men. Het geheel zal waarschijnlijk doen den ken aan een zitting van den Raad van den Volkenbond; slechts zal 't aantal deskundi gen en secretarissen, dat de eigenlijke gedele geerden in de zitttingszaal begeleidt, hier allicht grooter zijn. Er is nog een bijzondere reden, om de Rid derzaal niet voor dc openingsvergadering die met de slotvergadering in de eerste plaats voor openbaarheid in aanmerking komt te gebruiken. Onze regeering wil der conferen tie op haren eersten levensdag een receptie in de Ridderzaal aanbieden. Men rekent op 1000 gasten. Een glorierijker plek voor een dergelijke ontvangst is in den Haag niet te vinden. Zou het niet een wat armoedigen indruk maken, ais de gasten 's avonds ont dekten, dat men in allerijl hun vergaderlo kaal ha-d uitgeruimd, om hun het feest te kunnen aanbieden. De keuze bleef dus slechts tusschen de Tweede cn de Eerste Kamer. Gemoedsuver- wegingen hebben het pleit ten gunste van de Eerste Kamer beslecht. De vergaderzaal van de Tweede Kamer heeft geen bijzon der karakter; het is een, voor zijn doelein de practisch lokaal, meer niet. Heel anders echter zijn interieur en atmosfeer in de oude vergaderzaal van de Satcn van Hol land. Prachtig is de zaal, indrukwekkend haar ligging aan den stillen Vijver; daar spreekt de geest der geschiedenis. Onze autoriteiten hebben terecht gemeend, dat de door een dergelijke omgeving gewekte stemming voor de openingszitting van een conferentie van dezen aard en van deze historische beteekenis niet zonder gewicht is. Toen indertijd de Berlijnsche universiteit haar eeuwfeest vierde, opende prof. Har- nack de herdenkingsplechtigheid. Hij begon zijn groote rede met te verhalen hoe diepen indruk hij had opgedaan, toen hij voor het eerst het woord had gevoerd in de grijze aula van de Leidsche academie. Zóó sterk sprak zelfs op dat oogenblik nog tot hem de herinnering. Als Briand of wie dan ook, tot opening van de conferentie het woord neemt, zullen de atmosfeer cn omgeving van de oude vergaderzaal der Staten van Holland stprker zich doen gevoelen, dan dit ooit in de Tweede Kamer mogelijk zou zijn geweest. Bijzonder mooie zittingzalen voor commis sievergaderingen vind men in het gebouw der Eerste Kamer. In veel opzichten is het bij uitstek geschikt voor het doel, waar- 1"» bet nu uitgekozen is. PATRIMONIUM VERGADERING BONDSBESTUUR Agenda voor de Bondsvergadering. In de jongste vergadering van het Ver- bondsbestuur van Patrimonium, werd het jaarverslag van den secretaris, alsmede de begrooting van den penningmeester bespro ken en vastgesteld. Verder werd be.-1 woken de agenda voor de komende Bondsvergadering, welke 10 en 11 September a.s. in Groningen zal worden gehouden. In verband met het gouden feest der af- deeling Groningen zal een openbare feest- vergadering in een der Kerkgebouwen plaats vinden, waarin o.m. door den Verbonds voorzitter het woord zat worden gevoerd. Dinsdagmorgen wordt het Verbond door het Gemeentebestuur op het stadhuis ont- In de Verbondsvergadering zal naast de gewone huishoudelijke werkzaamheden en ingediende voorstellen gesproken worden over de actie te voeren in de steden en op het platte land. In het blad zal namens de commissie voor het jeugdwerk geregeld voor en over de jeugd worden gesproken. Besproken is de wenschelijkheid om aan het bureau van het Verbond weder een rechtskundig adviseur te verbinden. Dr. K. Dijk verklaarde zich bereid een kleine brochure te schrijven ter aanbeve ling van Patrimonium onder de predikan ten en andere ambtsdragers. Mededeeüng wordt gedaan dat het tweede deel van het Jubileumboek begin Januari 1930 zal verschijnen. Bestellingen kunnen nu reeds worden opgenomen. Vergaderingen met studenten zullen wor den voorbereid in Delft in Delft, Rotterdam en zoo mogelijk in Apeldoorn. Met de directie der Ned. Spoorwegen zal een conferentie worden aangevraagd in verband met bet toenemend kaartspelen om geld in de treinen. De te voeren actie voor de punten, in ons program van wenschen vervat, wordt nader besproken, eveneens de actie voor verbete ring van de Zuiderzeestcunwet en de ver nieuwing van dc Landarbeiderswet. KROTWONINGEN TE KAAPSTAD De gravin van Athlona vraagt haaa nicht, koningin Wilhelmina tele grafisch om advies. F.en Reutel-telegram uit Kaapstad be richt, dat de echtgenoole van den gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, de gravin van Athlo:.e, Dinsdag een bezoek gebracht heeft aan verschillende krotwoningen, in verband met de actie welke te Kaapstad tegen deze slechte behuizingen gevoerd wordt. Naar aanleiding van haar ervaringen richtte de gravin een telegram tot haar nicht, de Koningin der Nederlanden, met verzoek haar inlichtingen te sturen omtrent de bouwstelsels, waarmede Nederland het woningvraagstuk grootcndeels heeft opge lost. De gravin beloofde de inlichtingen, welke zij zal ontvangen, aan den plaatselijken Woningbond te doen toekomen, die den 12den Augustus een tentoonstelling openi. RELATIES TUSSCHEN NEDERLAND EN ZWITSERLAND HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM Men schrijft ons: In de maand April van dit jaar hebben Zwitserland en Nederland een o\ercenkom-i gesloten betreffende de gelijkheid van be handeling in werkeloosheidsverzekering aan de Zwitsers in Holland en de Hollanders in Zwitserland. Dc onderstaande lijst «eeft voor de jaren 1925102S het a»antal Nederlanders aan, wien toestemming is gegeven zich in Zwitserland te vestigen, wien die toestem ming geweigerd of ontnomen is. 1925 111 toest. 1 weigering 3 onttrekking 1926 78 3 3 1927 127 4 4 1928 94 3 1 Het aantal weigeringen is dus zeer gering vergeleken bij de toestemmingen om zieb in Zwitserland te vestigen. Deze worden verstrekt door de federale vreemdelingen politie op grond van een vcrblijfspcrmissie, welke door cantonale autoriteiten wordt uitgegeven. De federale vreemdelingenpolitie, welke de welwillende opname van Zwitsers in Nederland kont, heeft altijd getracht de verzoekschriften-van Nederlanders in te willigen. Ned. bedienden b.v. kunnen in Zwitserland met zeer geringe moeite komen, maar het is natuurlijk duidelijk dat een dergelijke wijze van werken slechts gelijk kan plaats hebben, terwijl 'n absolute gelijk heid voor elke beroepsactiviteit uitgesloten is. De wederkeerige werking bestaat echter omdat in Holland, zoowel als in Zwitserland voor de Hollanders, de meeste der verschil lende eategoriën Zw. werklieden een toe stemming noodig hebben om hun beroep uit te oefenen, cn omdat dc Nederlanders in Zwitserland evengoed behandeld worden, als de Zwitsers in Nederland. In December was het aantal Nederlan ders in Zwitserland woonachtig 2S00. dus 0.70 pCt. van de geheele Zwitsersche bevol king, welke ongeveer 4 millioen telt. Het aantal Zwitsers in Nederland gevestigd was om en bij dc 1350, dus 0.2 pCt. van de Ned, bevolking. MACHINALE FRANKEERING VAN POSTSTUKKEN Ten post'.'hntore te Amsterdam zal een proef worden genomen met de machinale frankeering van voor het binnenland bestem d<- groute iioevecibeden stukken. Het mu-.iniuro aonial der gelijktijdig daar toe al te geven stukken waarop hetzelfde port verser u'J'sd n.'vt zijn, bedraagt 500. De verschuldigd.: vercoedmg is tijdens de proef vastgesteld op 2c Cwiil per 1000 stuks ol g: 'cettr daar can. NAAR SPITSBERGEN EN DE NOORSCHE FJORDEN EEN RADIOBRIEF ALLEN WELVAREND Van dc Monte Cervantes ontvingen wif vanmorgen den volgend :i op Vrijdag 26 Juli gedateerden Oceaanbrief: Driehonderd leden der Nederlandscho Christelijke Reisvereeniging, welke op reis naar Spitsbergen aan boord van de Monie Cervantes heden de Noordkaap bereiken, zenden hun verwanten en vrienden in hst vaderland hun hartelijke groeten. Alle leden van het gezelschap zijn welvarend en dank baar voor het genotene. Thans bevinden wif ons in het gebied der middernachtzon. In middels verwijlen onze gedachten toch no^ wel vaak in ons goede land en zoo zijn wij vol belangstelling naar het resultaat van de opdracht gegeven aan Mr. Ruys. Tot wederziens. Namens allen, H. DIEMER. A. VAN DEURSEN. DE VERBINDINGSWEG AMSTERDAM-DEN HAAG In de gister onder voorzitterschap van den heer E. Heldring gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, is behandeld een schrijven van den Minister van Waterstaat betref fende den weg L)on Haag—Amsterdam— Schiphol, welke aldus luidt: „Het ligt in het voornemen om het vlieg veld Schiphol door een zijtak te verbinden met den nieuwen weg Amsterdam—Sassen- heim (Den Haag). Tot den aanleg van dien zijtak zal zoo spoedig mogelijk worden over gegaan. Wat betreft Uwe opmerkingen ten aanzien van de verbinding Amsterdam- Den Haag deel ik U mede, dat ik besloten heb die verbinding te maken overeenkom stig het Rijkswegcnplan door verbetering van den bestaanden weg Den HaagSas- senheim en aanleg van een nieuw vak Sassenheirn—Amsterdam. Deze beslissing is genomen fnede op grond van het feit, dat op deze wijze het doorgaand \erkeer tusschen Amsterdam en Den Haag in den kortst mogelijken tijd aan een onmiddellijk bevredigende uti ook in de toekomst onmis- bare verbinding zal worden geholpen. Naarmate het verkeer langs het wegge deelte Den HaagSassenheirn zal toene men, zal de noodzakelijkheid van aanleg van een nieuwen weg naast de dan be staande verbinding wellicht meer op den voorgrond treden, waarbij dan ook gedacht zal worden aan een tracé ten Oosten van Leiden, als door U aangegeven". De brief van den minister werd voor ken nisgeving aan OUDERDOMSRENTE DE WET REKENT NU MET NIET- PLAKKEN WEGENS ZIEKTE OF WERK LOOSHEID. De rentekaart krijgt voor den arbeider hoe langer hoe meer beteekenis. Zoo kan door een wijziging van de Inva liditeitswet thans bij de vaststelling van het aantal rentezegels, dat noodig is om Ouder domsrente te krijgen, rekening worden ge houden met de weken gedurende welke door ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt. Tot 10 Juni 1929 moest men voor het ver krijgen van het recht op deze rente het be paalde aantal zegels kunnen aantoonen. Wat is echter gebleken? Dat velen dit niet konden en op de toekenning der ouder domsrente moesten wachten, totdat het te kort was ingehaald. Op deze wijze hebben in 1928 bij een der grootste Raden van Ar beid 245 verzekerden een totaal bedrag aan rente van plm. f 40.000 gemist. Dat zal nu, dank zij de laatste wetswijzi ging, in veel gevallen beter worden. Voortaan toeh kan, indien in cle weken, waarover geplakt is, gemiddeld meer dan 25 cent per week is betaald, het meerdere worden aangewend voor de weken, geduren de welke door ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt. Als men bijv. 100 ze gels van 50 cent geplakt heeft, dan kunnen deze 100 zegels gelden voor 200 weken, mits over 100 weken wegens ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt.^- VACANTIE-CURSUS- BINNENVAART Een tocht met de „Prins Hendrik" Van 510 Aug. zullen de directeuren en leeraren van de binnenvanrtscholen van het onderwijsfonds voor de binnenvaart den tienden vacanliecursus houden aan boord van het instructievaartuig „Prins Hendrik". Dinsdag 6 Aug. arriveert de Prins Hen drik te Rotterdam, 's middags om 3 uur, waarna de cursisten het scheepvaartkun dig museum zullen gaan zien. Woensdagmorgen zal men een tocht door de havens maken, 's Middags gaat men naar Dordecht. De heer S. Hoogstra, havenmeester van Dordrecht, zal aan boord een lezing houden over: „Dordrecht, zeehaven". Wij kunnen nog mededeelcn, dat de Prins Hendrik Dinsdngavonds 6 Aug. tus schen 7 30 en 8.30 uur voor schippers en c belangstellenden te bezichtigen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1