WOENSDAG 31 JULI 1929 DERDE BLAD PAG. 9 DERDE BLAD. EEN MIJLPAAL BLERIOTS TOCHT OVER HE;T KANAAL HOE ZIJ PLAATS HAD Parijs, 29 Juli 1929. Misschien is het belachelijk om, wan neer het over de luchtvaart gaat aan oude beeldspraak vast te houden en nog over „mijlpalen" te spreken! Wat is yo°i den bedendaagschen aviateur één mijl? En de luchtwegen, waarlangs hij reist, zijn „on- henaald De tijd ligt echter nog kort achter ons, dat afstand wel degelijk^een factor van veel gewicht was bij het vlieg wezen; de eerste Kanaal-vlucht, door Blé- riot volbracht in 1909, is er een duidelijke herinnering aan. Men heeft den - ko<ene pionier op den twintigsten verjaardag van ziin tocht, in de Sorbonne gehuldigd, en ook in Calais herinneringsfeesten georga- niHet is interessant om die oude historie nog weer eens op te halen. De couranten koning Lord Northcliffe, die een vriend van allerlei gewaagde ondernemingen was, en er van hield deze in de hand te werken, loofde tegen het einde van het jaar 1908 een prijs van 25000 francs uit aan den eersten vliegenier, die er m slaag de, het Kanaal over te steken. Dit was toenmaals, toen de aviatiek nog in haar kinderschoenen stond, een halsbrekende onderneming. Toch waren er drie Fran- schen, die het wagen wilden, en zich He ten inschrijven. Dit waren de vliegeniers Latham, Lambert en Blériot. De overtocht zou het beste kunnen plaats hebben van Calais naar Dover, en daarom hadden do drie waaghalzen, die elkander den prijs wenschten af te winnen, hun machines ook in dezelfde omgeving opgesteld, name lijk in de nabijheid van Calais. De eerstgenoemde vliegenier had zich geïnstalleerd in de nabijheid van Sangatte, flat iets zuidelijker dan genoemde haven ligt, en maakte herhaaldelijk proefvluch- door een scheepvaartkundige was ge- ten. Hij bestuurde een machine, welke bouwd, en deze bijzonderheid was van groote beteekenis. Het toestel kwam name lijk herhaalde malen in zee terecht, doch daar het dreef als een dobber had de avia teur niets anders te doen dan te wachten, totdat hij verlost werd door een voorbijva rend schip. Hieruit ziet men reeds, dat de pioniers der lucht onverschrokken kerels bij uitnemendheid waren, dat zij zich door een ongeluk niet lieten afschrikken, doch hardnekkig telkens opnieuw begonnen. Blériot was ook niet voor een klein ge ruchtje vervaard. Een paar dagen voordat bij bij Calais de lucht inging moest hij zich met behulp van een paar krukken voortbewegen, daar hij verbrande voeten had, ook al een ongelukje, tijdens een .vliegtocht opgeloopen. Enfin, de weerberichten werden met spanning gevolgd, alsof het de voorberei- dig tot een oceaanvlucht gold, en toen er eindelijk een paar gunstige dagen in het zicht waren, besloten Latham en Blériot het er op te wagen. De Fransche regeering had voor elk hunner een torpedojager be- schikbaar gesteld, welke dezelfde route zou volgen om in geval van nood ter hulp te kunnen schieten! Deze hulpschepen gingen reeds den voorafgaanden avond in zee om stelling te nemen,' en'aan boord ontwaarde men in den vroegen morgen de aeroplaan van Blériot, die de lucht in ging voor een laatste proefvlucht, en achter een duin daalde. Na eenige oogenblikken steeg de eendekker nogmaals op, en nu was het grimmige ernst! De torpedojager stookte met man en macht zijn ketels op en bracht zijn machines op uiterste snelheid, om den luchtvaarder zoo dicht mogelijk te volgen, maar natuurlijk was dit een onbegonnen werk! De vliegmachine verdween als een yogel in de strak-blauwe lucht. Intusschen ging de wind opsteken, en ftan boord maakte men zich ernstig over het lot van den onverschrokken waaghals ongerust Immers, zijn toestel was slechs met een zeer lichten motor uitgerust en had het ergste te vreezen, indien het zware windstooten zou ondervinden. Men was ten 'zeerste verlangend om spoedig in Dover te zijn, teneinde over het lot van Blériot in zekerheid te geraken. Toen deze Engelsche haven in het gezicht kwam, be gon men voor het lot van den wakkeren aviateur te duchten. Dover zag er een zaam en verlaten uit, niet als een stad die zoo juist een luchtheld een glorierijken intocht zou hebben bereid! Maar ziet, een luitenant der Engelsche marine komt aan boord van het Fransche oorlogsvaartuig, om uit naam der Engelsche regeering vergun ning te verleenen tot een verblijf in de En gelsche wateren, en deze marine-officier bracht tegelijkde felicitaties van zijn regeering over voor den welgeslaagden tocht van Blériot! Blériot was in de nabijheid van Dover geland, weliswaar niet zonder kleer scheuren, want zijn landingstoestel en ichroef werden vernield, doch hij zelf was ongedeerd. Vanaf het strand wuifde hij zijn landgenooten toe. Waarom Dover zich zoo weinig enthousiast betoond had, dat men van zee uit reeds aan een ongeluk geloofde? De Engelschen zijn een volk, dat zeer streng waakt voor de Sabbathsrust, en de Kanaalvluoht had op een Zondag plaats gehad. Doch den daaropvolgendcn Maandag werd hij met geestdrift gehuldigd; de eerste vliegtocht over den zeearm welke Engeland van Frankrijk scheidt was in den tijd van 38 minuten volbracht! In het groote amphitheater van de Sor bonne, waar men dit groote feit uit de ge schiedenis der luchtvaart herdacht, heeft ook de minister van luchtvaart het woord gevoerd. „Zij die van Blériot tot Lindbergh elkander de hand reiken en als het ware één keten vormden om den hemel te be stormen", zoo zeide hij onder meer, „heb ben de menschheld verrijkt". Niets was dan ook treffender en beteekenisvoller dan de hulde, die de eerste overwinnaar van den oceaan aan hém bracht, die het eerst het Kanaal overwonnen had. Al was daartus- schen een afstand van zeventieen jaren, bei den hadden één gedachte, één wil, éen ziel die hen voorwaarts drong". Zoo is het. Men heeft uit elkanders po gingen geleerd, uit nederlaag en succes bel de ervaring opgedaan, en onvermoeid voort- gearbeid aan de verovering van het lucht ruim. Mooi was daarom ook wat Louis Blériot op de vele oraties antwoordde: „Ver gunt mij een deel van de eer, welke mij he den avond te beurt valt, over te laten aan al diegenen mijner kameraden, die neder- stortten uit een hemel, welke hun roem is!" HET STRAND TE KATWIJK DE STRANDVEREENIGING DE BADGELEGENHEDEN Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Het „stille strand", een plant, gelijk men weet, van den modernen tijd, en die eigen lijk tot onze in 't wild groeiende flora be hoort, heeft in dezen tijd zijn voile ontwik keling bereikt Ook deze plant kon eenige leiding niet geheel ontberen. Ze heeft we laten nu beeldspraak ter zijde het nut van organisatie ingezien en, ofschoon aan veel wisseling in z'n deelen uiteraard on derhevig, een vereeniging opgericht, welker leden jaarlijks een gulden contributie moe ten offeren. Een bestuur, uit de leden geko zen, heeft de dagelijksche leiding. Voorzitter is de 'heer Van Dijk, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Dordrecht, terwijl de schat kist beheerd wordt door een dame ui Utrecht Hoewel het verband der leden onderlint •in deze vereeniging niet zoo bijzonder vast is, mag niet ontkend, dat haar werk eenige vrucht heeft opgeleverd. De bezittingen om vatten reeds een reddingslijn en een pomp. De eersite, om st.ille-strandenaars (de zwakke sexe natuurlijk inbegrepen), die de vaste onderlaag in het zilte nat te ver uit het oog (of liever uit de voeten) verloren en in een noodtoestand geraakten, zooveel mo gelijk levend aan het strand te halen. De tweede, de noi tonpomp, om naast het zoute, ook over zoet water te kunnen beschikken. Verder is met succes bij het gemeentebe stuur op politietoezicht aangedrongen, zoo dat ongewenschte elementen of toestanden geweerd kunnen worden. Daar het „stille strand" zoowel zuid- als noordwaarts, volop vrijheid en volop gele genheid geeft tot het baden in zee, is dit zonder badkoets, opdat het badbedrijf niet al te zeer afbreuk worde gedaan, van de Uitwatering tot het einde van den Boule vard verboden. Daar echter nog voortdurend overtredingen van dit verbod geconstateerd werden, houdt men hieraan thans streng de hand. Op verschillende punten op het strand worden de bezoekers aan dit verbod herinnerd. Ook het natte element herbergt in het sei zoen bezoekers van önze badplaats. De Oude Rijn en het Kanaal of de Binnen watering verschaffen immers de gelegenheid, ook per scheepsgelegenheid alhier te arriveeren. Men treft nu, zoowel achter de Buiten- als de Binnensluis, een aantal jachtjes aan, sa men, de kleine met de grootere, een twintig tal. Kerknieuws. VERMINDERING VAN DEN AANSLAG. Te IJ muiden-Oost heeft de Kerkeraad dor Ned. Herv. Gemeente, om aan veler be zwaar tegemoet te komen, besloten voor dit jaar een vierde gedeelte van den aanslag in den verplichten hoofdelijken omslag te la ten vallen. PREDIKANT EN POLITIEK. Ds. H. C. van den Brink te Leiden schrijft in „Woord en Geest": Op zichzelf genomen kan aan dominees met het recht worden betwist, dat ieder staatsburger heeft, om actief aan den po li tieken strijd deel te nemen en zelfs een plaats vooraan in de gelederen in te nemen. Zij doen dit dan natuurlijk niet als dienaren des Woords, maar als personen, als Christe nen. En zij kunnen daarbij geestelijke lei ding geven en een gezegenden invloed oefenen. Doch de gevaren, daaraan verbonden, mo gen wel onder het oog worden gezien. Voor henzelf het gevaar ('k spreek uit ervaring!), dat eigen geestelijk leven er schade van lijdt. En voor hun gemeente het gevaar (nogmaals: 'k spreek uit ervaring! dat aan hun geestelijken invloed nadeel wordt toegebracht. De kerkleden maken over het algemeen niet de onderscheiding tusschen predikant en stemgerechtigd burger. Wat Ds. A. of B. cn de kicsvereenigingon stellen er om begrijpelijke redenen prijs op, dat het Ds. •niet wordt weggelaten op een vergade ring zegt of in een courant of strooibiljet schrijft, is volgens de algemeene opvatting der gemeenteleden niet het woord van mijn heer A. of B., maar van den dominee. En al naar gelang de gemeenteleden met dit woord instemmen of niet instemmen, wordt de verhouding tot hun dominee daardoor be- invloed. Het komt voor, dat de politiek maalct menigeen zoo verbazend hartstoch telijk een predikant door zijn optreden de actieve politiek jaren lang, zoo niet voor altijd, den toegang tot oor en hart van ge meenteleden verspert, indien zelfs niet af snijdt. In mijn Rotterdammer periode heb ik, meenend daartoe wegens bijzondere omstan digheden verplicht te zijn, mede vooraan go- staan in de leiding der a.-r. partij. Daarna heb 'k me meer, ten slotte zelfs geheel op den achtergrond geplaatst. En de laatste houding heeft mijn consciëntie meer bevre digd dan de eerste. Natuurlijk denk 'k er ruiet aan om aan mijn collega's van welke kerkgemeenschap ook, den weg voor te schrijven. Met nadruk spreek 'k nogmaals uit, dat door niemand hun vrijheid om naar eigen overtuiging te handelen mag worden be twist noch aangerand. Ook hier geldt: een ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle ver zekerd. GEREFORMEERDEN IN CANADA. Ds. IT. Beeta te Grand Rapids (737 Madi son Ave. S. E.; Michigan), Zendingsdirec teur verzoekt ons mededeeling te doen van een invitatie, die uitgaat van de Chr. Geref. Kerk in Noord-Amerika, gericht aan Neder landers die zich in Canada vestigen en be doelende aansluiting bij stam- en gel genooten aldaar. Hij wijst er op, dat Canada den gods dienst respecteert en dat 97 van elke 100 inwoners tot een of andere Kerkengroep behooren. Daarbij wijst hij op de Chr. Ger. Kerk, die gefundeerd is op de oude Waar heid in den Heid. Catechismus en de andere Belijdenisschriften onzer Gereformeerde vaderen. In de godsdienstoefeningen wor den de oude Hollandsche Psalmen op de oude Nederlandsche manier gezongen, ter wijl ook dezelfde formulieren worden ge bruikt. „Gij zult ervaren dat wij er ernstig naar streven om te wandelen in de voet stappen van ons Godvreezend Geuzen-voor geslacht. En wij kunnen u te beter ver staan en met u medegevoelen omdat velen onzer i u verwelkomen zelf emigranten waren, zij of hunne voorouders. Wij zijn vleesch van uw vleesch en been van uwf beenderen". Als adressen worden dan opgegeven: Hamilton (Ontario): Ds. J. Balt, 186 Roth- say Ave. Chatham (Ontario): Ds. T. de Boer, 23& Parkstreèt. Windsor (Ontario): H. Knapper, „General Delivery", Walkerville. Winnipeg (Manitoba): J. Wijenberg, 765 Mainstreet; kerkgebouw Newton Ave, 451. Yorkton (Saskatchewan): Ernest Blom- maert, box 174, Yorkton (voor een groep Vlaamsche Gereformeerden). Edam (Saskatchewan): John Goutbeek. Prov. Alberta: Ds. J. Mulder, Noble- ford, Alberta (voor een groepje Holland sche Gemeenten op het platteland). Edmonton (hoofdstad van prov. Alberta): H. de Goede, 1016593 rd. Street; pastorie aan de 93 rd. Street 10509. Neerlandia (Alberta): Ds. J. van der Woude; scriba W. Krikke. La Combe District (Alberta): P. Bruins- ma, La Combe P. O. Vancouver (B. Cl): Ds. P. Hoekstra, 1871 Seventh Ave., E.; en L. A. Kool, 1129 Wood land Drive. PREEKEN MAKEN. Een moeilijke bezigheid onder de zon! Het werk stelt niet geringe eisclien. Dr. K. Dyk, van Den Haag, schrijft in het aldaar verschijnend „Kerkblad" o.m.: INGEZONDEN MEDEDEELING. KING pepermunt fj is bereid uit echte pe. per muntolie, vandaar de krachtige, lekkere smaak „De eischen voor het pare eken maken zijn daarom zoo zwaar, omdat wjj met Gods Woord te doen hebben. Wij hebben de boodschap des Eeuwigen te vertolken. Wij moeten den heid, die over tyd en eeuwigheid beslist, ver kondigen, en dat is het geweldige in onze be diening. En in de stad èn in de dorpen. En zeker, er zijn ook wel andere omstandigheden, die het preeken zwaar maken. Ik denk aan de veelheid van wenschen, die met name in stadsgemeente op een dominé aankomt als een onstuimige zee. De een vraagt om onderwij zing en de ander om vermaning. De een wil meer practyk en een ander meer mystiek. Deze roept om „diepzinnige" en gene om „kunst zinnige'' preeken. Broeder Onderlegd mint niet de veelheid der toepassing, en Zuster Gevoeligheid geniet juist als het toepasselijk gedeelte lang en treffend as. Tal van jongeren zien uit naar „jeugdpreeken'' en menig oudere ergert zich aan al die overdreven belangstel ling voor de jeugd. Aan de eene zijde vraagt men om verscherping van het sociale element, en aan den anderen kant klaagt men over te weinig bevinding. Broeder Zuchter schudt het hoofd over al die lichte dominé's, die veel te weinig den donder der wet laten rollen, broeder Zanger meent, dat wij te sterk in den mineurtoon preeken, en dat èn in de preek èn in het gezang uitbreiding van het kerklied noodzakelijk is, endit is nog slechts een klein deel van de onstuimige golven". Te midden van al die menschen is er slechts één veilige koers. En die is: „Predik het Woord!" en noch links noch rechts zien. DOMINEES HOOREN. Dat is nog wat anders dan preeken hooren. En bij dat dominees-hooren doen de hoor ders veel aan vergelijken. Zelfs zonder maat- s'af. Met naime in de steden komt dat voor. Ds. K. Schilder schrijft in de „Reforma tie" o.m.: „Onlangs deden twee dominees in eon stadskerk ongeveer tegelijk intree. Pracht kans voor vergelijkingswellustelingen. De eene had nauwelijks twee zinnen van het gebed gebeden, of op de galerij fluistert een zaad der kerk: geef mainmaa r(den anderen van het tweelingpaar der Benja mins). U hoort: 't was niet de tale Kanaans, maar de taal van den Heer Blanche: Geef Mij maar Miss Blanche. En men moet toegeven, dat er in de stad vele Kanaanieten zijn, die de talc Blanches spreken in de kerk. Alle merken onderschei den ze tenminste, zoolang ze weten wat ze rooken. Anders gaat het hun als den siga- rettenrookers, die onlangs bleken den smaak kwijt te zijn als ze geblinddoekt waren. Pre cies zoo zou het gaan met de geestelijke fijn proevers der Miss-Blanche-keuze: als hun preekjes eens gedrukt werden o wee. Inmiddels zoo is het volk in aller Welt. Men moet de kerkmenschen eerlijk beoordeelen. Overigiens zijn er veel steden tegemvoor- Tenminste weinig dorpen. Vanwege onze civilisatie, moet U weten. Mitsgaders: ons Verkeer". Gemengd Nieuws. AUTODIEVEN. Vanuit de Hemonystraat te Amsterdam werd een auto ontvreemd. Even later vond men het voertuig in de Linnaeusstraat terug. Er bevonden zioh toen vier personen in, waar van er twee de vlucht namen. De twee an deren, een IS- en een 15-jarige jongen, ver klaarden, door een der ontvluchte personen te zijn uitgenoodigd mee te rijden. De laat ste, een 19-jarige magazijnbediende, is in zijn woning aangehouden. LIJK AANGESPOELD. Naar men zich zal herinneren, stortte den 19en Juli het" vliegtuig Soesterberg no. 547 in het Marsdiep, waarbij beide inzittenden om het leven kwamen. Van een hunner, de serg.-vlieger A. Flick, werd het lijk spoedig gevonden, dat van den bestuurder, den luit. vliegenier D. Brugma, zocht men tevergeefs Zondagmorgen is het lijk van den vlieger aan den Zeedijk te Den Helder aangespoeld. AUTO-ONGELUK. Zondagavond is te Susteren (L.) een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Vijf fietsers, die uit de richting Sittard kwamen, werden door een passeerende auto aangereden. Twee van hen genaamd Jansen en Philippe, uit Roosteren, werden overreden eil liepen ernstige verwondinen op. De getroffenen zijn naar het Fran sche klooster te Sittard overgebracht. Hun toestand is levensgevaarlijk, nl de auto za- een dokter uit Amsterdam en een uit Heerlen. VERDRONKEN. In het Winschoterdiep is de zevenjari ge S. Westerhuis, wonende op een schiip, iver boord geslagen. De vader sprong zijn kind direct na en bracht het aan den wal. Met was echter niet meer mogelijk, het kind bij te brengen. De dokter moest den dood constateeern. Zondagmiddag is de 16-jarige C. Preis, uit Helmond, terwijl hij nabij Sluis 6 in de Zuid-Willemsvaart aan het visschen was, te water geraakt. Daar het water ter plaatse tengevolge van de sluis sterk stroomt, dronken. Zaterdagavond is bij paal 8 ten zui den van Den Helder bij het baden in zee verdronken een achttienjarige jongeman, woonachtig te Den Helder. Het lijk werd korten tijd daaraa gevonden. Bij de stuw te Borghaven is bij het baden in de- Maas verdronken de zestien jarige Van Hees, wonende aan den Populier weg te Limmel, Maastricht. Zijn lijk is den zelfden dag opgehaald. In het Wilhelminakanaal te Tilburg is het lijk opgehaald van den 46-jarigen F. de R. die vermoedelijk per ongeluk te water is geraakt, DE DOODELIJKE STROOM. Gistermiddag moest de 23-jarige Wester- veld te Enschedé in een kelder van een cafe in de Walstraat aldaar eenige vaten bier brengen. Toen hij het electrischc licht wilde aansteken kwam hij in aanraking met de fittings van een electrische lamp en kree doordat hij op een vochtigen vloer stond, Hij was onmiddellijk dood. MIJNENGEVAAR. Volgens een draadloos rapport van het Engelsche motorschip Somersetshire werd gisteren in de Noordzee op 58 gr. 3 min. Nbr en 4 gr. 19 min. O.L. een groote mijn, aan zich een drietal voelhorens bevond, drijvende aangetroffen. DOODELIJKE VAL UIT HET RAAM. Te Enschede is in het R.-K. Ziekenhuis de 63-jarige patient B. uit een raam geva Het zwaar verminkte lijk werd 's morgens gevonden. Het ledikant van B. was van 't raam door middel van een tochtscherm ge scheiden. Daar de man zeer zwak was, ver wonderde men zich er ten zeerste over, dat hij heeft kunnen opstaan. BOTSING TUSSCHEN AUTO'S. Een van de Stadhouderskade komende Gem. Autobus van lijn A kwam in botsing met een vrachtauto, die uit de tweede Jan Steenstraat kwam. Bij de botsing werden beide wagens beschadigd. In de vrachtauto die weggesleept moest worden, zaten naast den chauffeur twee personen, die door de glasscherven van de voorruit licht gewond werden. Omtrent de oorzaak van het onge luk staat nog niets met zekerheid vast OVERREDEN EN GEDOOD. Per auto is naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam vervoerd een 40-jarige wiel rijder, di"e in de De Clerqstraat door een auto was aangereden en bewusteloos was geraakt Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK OPLICHTING VAN WINKELIERS. Bij de voortzetting van de behandeling van de zaak tegen den los-werkman W. G. udt Den Haag, recidivist en gedetineerd, be schuldigd vaai oplichting, tezamen met den bloemist J. B., van verschilende winkeliers, door dezen telefonisch goederen te bestellen en die goederen te laten bezorgen aan onbe woonde huizen, tot welke verdachten zich toegang hadden verschaft met behulp van valsche sleutels, heeft het O. M. 1 jaar ge vangenisstraf tegen den verdachte geëischt. De vorige week was tegen den verdachte B. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt De uitspraak in bedde zaken werd be paald op 10 Augustus a.s. RIJWIELDIEFSTAL. Wegens diefstal, gepleegd op 25 Mei j.l., van twee rijwielen, welke onbeheerd stonden voor perceel en respect aan de Thomson laan en aan de Heemstraat is tegen den chauf feur P. B. uit den Haag, gedetineerd. 2 ja ren en 6 maanden gevangenisstraf geëischt Het O. M. hield bij dezen eósch rekening met de omstandigheden, dat verdachte nog meerdere rijwielen heeft gestolen en dat het aantal rijwiel-diefstallen in Den Haag en omgeving in den laatsten tijd weder toe neemt ARTIST-OPLICHTER. De artist G. B., uit Den Haag, recidivist en gedetineerd, had zich te verantwoorden we gens oplichting. Hij had een rijwiel fabrikant weten te bewegen tot afgifte aan hem van twee rijwielen door zich uit te geven voor gemachtigde van zijn broer, die agent was van bedoelden fabrikant, en daarbij gebruik te maken van een valschlijk opgemaakt volgbriefje. Deze verdachte, die volledig be kende, hoorde 8 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen Radio Nieuws. Wocntdas 31 Juli. HUIZEN* (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.152 Concert. 22/30 Gramofoon. 2.303.30 Kurhau* Schevenlngen. 3.30—5 Concert. 5.30— Lezing door G. Kuhe over: Het tot stand komen van de voorziening in groenten en fruit. 6.01— 6.45 Concert 6.45—7.15 Piano-recitaL 7.15 Voort zetting concert. 8.018.15 Gramofoon. 8.15 Kur- Na afioop i het c Persl r. Dae i Gramofoon. 12 Sluiting. HILVERSUM (258 M. Na 6 uur 1070 M. UlteL NCRV-Ultz.) 11—11.30 Ziekendienst.\ 12.30—3 7—7.30 Cauaei Christelijke a Praatje door den NCRV-voorzitter. 8 Co'n^ït DAVEN'TRT (1554 M.) 10.35 Morgenwhdina. 10.50 Nleuwsber. 11.06 Lezing, n.so Gramoioon 12.20 Concert 12.60 Gramofoon. 1.202,20 Orkeal 4.20 Muziek. 5.05 Orgel. 6.35 Kinderuurtje. 6 20 Muzikaal Intermezzo. 6.35 Nieuweber. 6.50 Tuin- praatje. 7 Muzikaal Intermezzo. 7.45 Lezing, 8.04 Voordracht. 8.20 Opera. 9.20 Nleuwsber. 9.35 L*. zing, 9.50 Nieuwsber. 9.56 Vervolg Opera. 1L25-W" 12.20 Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1725 M.) 12.50 Gramo foon. 1.25 Vervolg van 12.50 -..05 Orkest. 8.54 Gramofoon. 8.55 Orkeat. LANGENBERG, (473 M.) 7.35—7.50 Gramofoon; 7.60—8.50 Orkest. 10.3S—12.10 Gramofoon. 12/3ft" Gramofoon. 1.25—2.50 Orkest 6.55—6.50 Concert' 8.20—9.15 Orkest. 9.20 Orkest. Daarna Nieuw*, ber. en tot 12.20 Muziek. ZEESEN (1635 M.) 6.10—11.05 Berichten en lezingen. 12.201.15 Gramofoon. i.15—5.20 BericK ten en lezingen. 6.206.20 Concert 6.208.20 Be richten en lozingen. 8.50 Liederen-voordracht 9.20 Muziek. Daarna. Persber. en tot 12 Muziek. y HAMBURG (421 MO 4.36 Orkest 5.30 Orkeat 8.20 Muziek. 9.20 Orke-st. 10.36 Orkest. BRUSSEL (508 M.) 5.20 Concert 6.50 Gram*» foon. 8.35 Concert. 9.20 r Donderdag 1 Augustus. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.152 Concert. 22.30 Gramofoon. 2.304 Mu« -6 Orgelconcert. 5.30—7.15 Concert 7.15— t 16 Concert 7.16— T o-dokter. 8.01— "■h H:irmnfilA.nr. 7.46 Spreekuur van den 'Radio- 10.30 Concert Coor het Haagsch Harmonle-Ór-' kest. Intermezzo: Lezing door Mr. Dr. P Oos- De Juridische vragi Liebermann. Na" afloop ber. Daarna Gramofoon. 12 Sluiting. HILVERSUM (298 M. na 6 uur 1071 M. UiteL NCRV-ultz.) 11—11.30 Zlekendlenst. 12.30—1.4* Concert. 66.30 Concert. 6.307 Gramofoon. 1— 8 Orgelconcert. 8 Concert Daarna Persber. DAVENTRY (1554 M.) 10.35 Morgenwijding; 10.60—11.05 Nleuwsber. 11.20 Gramofoon. 12.20 Concert. 1.20—2.20 Concert. 2.20—Ï.45 Beelduit zending. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey.'-*. 4.05 Voorlezing. 4.20 Concert. 4.60 Muziek. 5.SS' Kinderuurtje. 6.20 Muzikaal Intermezzo. 6.35 1 Nleuwsber. 6.50 Marktberichten. 6.65 Muzikaal Intermezzo. 7.05 Liederen-voordracht. 7.20 Ac- tueele causerie. 7.45 Lezing. 8.06 Concert 9.20 Nleuwsber. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Tooneel. 10.45—12.20 Muziek PARIJS „Radio-Paris" (1725 M.J 12.50 Gramo foon. 1.25 Vervolg van 12.50 4.05 Muziek. 6,5» Gramofoon. 8.26 Concert. LANGENBERG (173 M.) 7.20—7.50 Gramofoon. 7.50—8.60 Orkest 10.35—12.10 Gramofoon. 12.3* Gramofoon. 1.25—2.50 Orkest 6.205.55 Ergen* in West Duitachland. Uitzending van de haver» Ruhrort-Dulsburg. 5.556.50 Orkest 8.20 Concert Intermezzo: Liederen-voordracht Daarna Nieuw* ber en tot 12.20 Muziek. ZEESEN (1635 M.) 6.10—11.05 Berichten en lezingen. 12.20—1.15 Gramofoon. 1.155.20 Be richten en lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.20 Berichten en lezingen. 8.20 Populair orkeat. Daarna Pertfber. en tot 12.60 Muzlok. HAMBURG ("421 M 5.20 Orkest. 6.20 Concert, 8,20 Operette. 11.05 Cabaret HAMBURG (421 M.) 5.20 Orkest. 6.2Q Cancert 8.20 Operette. 11.05 Orkest. BRUSSEL (508 M.) 5.20 Muziek. 6.20 Piano recital. 6.55 Gramofoon. 8 35 Orkeat. 9.20 Concert uit de Kurzaai te Ostende. LUIDSPREKERS IX DE KERK. i In de Marlakerk te Thorn in Polen ia act! door Philips Radio uitgevoerde luidspreker-In* allatie aangebracht, met microfoons op den msel en het altaar. De resultaten zijn zeer ■vredlgend. GELD, DAT SMELT ALS IJS VOOR DE ZON Tegen den koopman L. van S., uit Den aag, remiddvist en gedetineerd, is wegen» verduistering van pl.m. i 12, welk bedrag hij geïnd ha d als venter met een ij swage»- tje, 2 maaimlen gevangenisstraf, met afteek! der preventieve hechtenis geëischt KERKDIEF. De verpleger J. B. vaai B., uit Den Haag* reoidivist en gedetineerd, stond terecht ter zake van diefstal van een zilveren reliquie^ toebehoorende aaji de St AnthottiiLSparo chie, uit de R.K. Kerk aan de Prmsesse- gracht, gepleegd op 25 Juni jJ. Verdacht» heeft het gestolen voorwerp in het Haag- sche Bosch verborgen en daarna den pas toor van de parochie geschreven, dat deze de ïeliquie onder zekere omstandigheden kon terugkrijgen. De pastoor moest zich' daartoe op een aangegeven dag en uur hij de Bosch brug bevinden. Een en ander lieeft geleid tot vendachte's arrestatie. Het O. M. eischte tegen dezje verdachte* die reeds herhaaldelijk is veroordeeld, 2 ja- nn gevangenisstraf. i Uitspraken 10 Augustus a.s. S3GRID UNDSET'S KRISTIN LAVRANSDOCHTER door Br. J. ff. GUNNING JJI.sn, II.*) Krislin Lavransdochter is opgegroeid op Jórundsgaard in het Gudbrandsdal en wordt, naar landszede in" die dagen, door haar vader, schoon niet zonder haar eigen toe- «temming, met een aanzienlijk man ver loofd, Simon Andreszoon, een man zoo'n beetje aan den saaien kant, maar een eer lijk en rechtschapen karakter. Zij echter weet nog niet wat liefde is, maar het duurt niet lang of zij weet het goed en dan 1b het ongeluk haars levens bezegeld. Zij verliest, nog wel als kloosterlinge zij is Voor een jaar ter opvoeding naar de vrome nonnetjes van Nidaros gezonden haar hart enhaar eer, haar „bruidskrans" aan den ridderlijken, maar lichtzinnigen Erlend Nicolaaszoon, een der eigenaardig ste mannenfiguren, die Undset ooit getee- kend en zeker wel zelf verzonnen heeft. Het is waarlijk niet te verwonderen, dat Lavrans tegen dezen nieuwen pretendent naar de hand van zijn dochter, een man wiens jeugdleven allesbehalve onberispelijk is geweest, groote bezwaren heeft, maar tegen den hartstochtelijkcn wil van zijn kind kan hij niet op. Met de beschrijving Het cerate deol stond in ons nummer [Nan gister. van hun schitterende bruiloft, waar de gouden „bruidskrans", die zij niet had mo gen dragen, de schoone Ingrid siert, ein digt het eerste deel. Het tweede deel „Vrouw", geeft ons het geluk en het bittere lijden van dit vrouwen leven te zien, dat, met zeven zonen geze gend, verteerd wordt door angst voor den innig-geliefden, en haar toch gestadig- miskennenden man, een genialen losbol, die allerlei droomen najaagt van Vikinger daden, haar telkens verlaat om velerlei dwaasheden te doen,die onophoudelijk met be rouw, met geschenken en allerlei beloften wederkeert, om haar dan, gestadig op nieuw in „blijde verwachting" gekomen, lange weken en maanden alleen te laten. Tenslotte wordt hij in een samenzwering tegen Koning Magnus gewikkeld en brengt er, na gefolterd en van al zijn bezittingen beroofd te zijn, met moeite het naakte lijf af. Ter zelfder ure wordt hij op het smee- ken der ridderschap, niet het minst door den ijver van zijn zwager Simon, die met Kristin's jongere zuster gehuwd is ge raakt, maar altijd in volkomen-reine liefde Kristin is blijven vereeren, uit zijn gevan genis ontslagen. In het derde deel, „Het Kruis", stapelen zich de rampen op. Door Kristin's schuld? Door misverstand? Door de tragiek van het Lot? worden Kristin en Erlend geheel van elkander verwijderd. Erlend verlaat zijn vrouw, gaat ellendig en armzalig in het gebergte leven en wordt ten slotte doo> een boer vermoord. Kristin's kinderen ra ken gedeeltelijk ook van haar vervreemd, twee sterven, twee gaan in een klooster, twee trekken de wijde wereld in en slechts één blijft op de oud-vaderlijlce hoeve wo nen. Ook ddar echter heeft de arme Kristia geen rust. Levensmoede en teleurgesteld gaat zij in het klooster, dat destijds hare eerste en laatste zedelijke ontsporing be dekt had; zij wijdt zich geheel aan ellendi- gen en verlorenen en sterft tenslotte als offer van haar naastenliefde bij de verschikkelijke pest-epidemie, die als „de zwarte dood" half Europa ontvolkte. Slechts één mensch is haar trouw geble ven: Ulf Haldorszoon, een onecht kind, ge lijk het in dezen roman van bastaarden wemelt, die haar met onbezweken liefde trouw blijft tot in den dood. Ziedaar in korte potloodstre^nen het dorre geraamte van dit geweldi» boek, maar hoe rijk is het en hoe vol vïh tinte lend, bruischcnd leven! Welke simpele recensent kan de schitterende rij van al die Norrlandmenschen voor u doen leven, gelijk ze aan uwen geest in dit boek voorbij gaan, dat zoo bont is als het leven zelf! Lavrans, vader van Kristin, met zijn zwaarmoedige, stille nobele vrouw. Welk een mooi karakter is hij. Door-en-door-eer- lijk, oprecht geloovig christen. Voorzichtig, een man, die geleerd heeft te zwijgen en te verdragen. Erlend. Eigenlijk geen heiden en geen christen, maar met de allures van bei den, trotsch als een edelman van middel- eeuwschen stempel, en even weinig bekom merd om zijn leven als om zijn zaligheid. Ulf Haldorszoon. Nog geheel vast zittend aan de heidensche gebruiken en bijgeloovigheden, maar louter en trouw. Simon Andreszoon. Een nobele figuur. Hij kan Kristin, zijn vroegere ver loofde, nooit vergeten, maar nimmer heeft hij zich één woord, laat staan een daad tegenover haar veroorloofd, die de perken te buiten ging. Het is aangrijpend te lezen hoe Ramborg, Kristin's zuster, het gevoelt dat haar man in het diepst van zijn ziel Broeder Edvin, de monnik. Welk een heerlijk karakter, welk een vroolijk kind Gods! Hij is onder ons, Calvinisten, een ondenkbare figuur, deze Franciscus van het Noorden. Maar hij brengt u on- williekeurig onder zijn bekoring en laat een stil helmwee bij u achter. De schildergave van Mevrouw Undset is buitengewoon. Ik heb geenerlei aanteeke- ningen gemaakt met het oog op een recen sie ik heb eenvoudig het boek genoten, liggend aan de boorden van vader Rijn of dobberend op zijn majestueuze golven, op weg naar Loreley. Bornhofen, Camp of Coblenz maar er zijn van die beelden, die je bijblijven en die ik wel uit het hoofd durf citeeren. Als Kristin, nog geheel onschuldig en rein, voor het eerst met de brutale passie van een priester-kleinzoon kennis maakt, slaat zij dien aanval op haar eer wel af, „maar de maagdelijkheid van haar ziel had hij toch geroofd". Voortaan is de begeerte bij haar ontwaakt. Wanneer een troep woeste ruiters een aantal stille voetgangers voorbij rennen, voelen dezen, die zich angstig aan den kant van den weg terugtrekken, „den damp van de warme, berijmde paardenlichamen te gen zich aanslaan". Als Kristin door de ontluikende lenteweelde heenwandelt, staat er zoo schoon: „het rook naar groei". Zoo heeft de schrijfster tal van beelden, die ons, vermoeid van de „zilveren maan" en de „smart van ons hart" onzer traditioneele dichters, door haar heerlijke oorspronke lijkheid verheugen. Zelden las ik zoo iets ontroerends als de afscheidsgesprekken van den stervenden Lavrans met Ragnfrid, zijn vrouw, en met Kristin. Vertellen kan Undset zelfs de verve lendste dingen genealogie, de .ver wantschap van allerlei menschen met voor óns oor onmógelijke namen zoodat je toch geen regel overslaat. Evenals Ibsen in zijn dialogen, maakt zij" den lezer op deze wijze met allerlei zaken bekend, die hij ten slotte toch weten moet en die voor don samenhang van het geheele geschiedver haal van beteekenis zijn- Er wordt geen re gel geschreven, geen naam, geen feit ver meld, of 't heeft zijn plaats en beteekenis. De schrijfster laat ons Kristin, de hoofdper soon, die alle deze drie boeken vult met haar vreugde en haar lijden, haar zonden en baar deugden, in al de bedenkelijkheid van haar karakter zien. Simon Darre, haar versmade verloofde die haar toch levenslang trouw zal blijven getuigt in een van zijn ontroerdste oogenblikken van haar: „ik meende dat zij een voor werp was van zuiver goud, maar bij nauwkeurig onderzoek blijkt het alleen maar uit koper en tin te bestaan". En zóó moedig is haai- schuldige, onwaar en onrein begonnen liefde voor Erlend, dat zij, in het huis van een lichtekooi of in een kerk, ook onder de- grofste beleediging en miskenning van Erlend zeiven, altijd nog hem en zijn „liefde" verkiest boven alles, wat haar aan ouderliefde en kinderliefde, aan vriendentrouw en dankbaarheid, door anderen wordt geschonken. Zij voelde zich „mede verantwoordelijk voor alles wat hij deed", ook al moest zij het hartgrondig verfoeien. „Zij zou het aan haar eigen lichaam voelen wanneer Erlend zijn vel schramde". „Zij dacht aan haar eigen hart, dat zoo goed wist wat recht en goed was en dat toch altijd lust i.ad in ong litig- heid". „Zelf had zij hem gekozen. had hem in een roes van liefde gekozen, i ze had hen- iederen dag opnieuw gekozen :n de harde jaren thuis op Jórundsgaard. Zijn onbedachtzame liefde had zij boven de liefde van haar vader gesteld, die (toch) niet verdragen kon dat er een onzachte wind tegen haar aanwoei. Zij had het lot verworpen, dat haar vader voor haar ge kozen had, toen hij haar in de armen hiui willen leggen van een man (Simon Darre)» die haar stellig langs veilige wegen ge* voerd zou hebben, en die zich toch gebogen zou hebben om ieder steentje, waaraan zij haar voet had kunnen stooten, te verwijde ren. Zij had het gekozen met den ander mee te gaan, die haar op dwaalwegen bracht. Monniken cn priesters hadden haar op den weg van berouw en boete naar het tehuis van den vrede gewezen zij had den onvrede gekozen, liever dan dat zij haar dierbare zonde had willen loslaten! „Die man had haar betooverd terwille van Erlend ging zij met vreugde over gloeiende steenen". En als die Erlend haar bedrogen, verwaarloosd, mishandeld, ver laten heeft, haar dan later weer eens op zoekt, en tenslotte, van plan weer heen te gaan, vraagt of zij in den nacht, daar ze bang is alléén te slapen, de honden bij haar wil hebben, vraagt hij: „Durf je dan in mijn armen te slapen?" Zij voelde zijn glimlach in het donker cn bezweek er onder. „Ben Je niet bang dat ik je dood zal drukken, Kristin „Deed je het maar Zij wierp zicb i» zijn armen. „Zij opende haar lippen tegen zijn mond en sioeg haar armen om zijn hals. Nooit, nooit was dat zoo zalig geweest!".... Men „staat paf" bij zulk een psyche, maar, geloof mij, Sigrid Undset kent hare sexe en ook de „buiten"-staander gevocii. met innerlijke ontroering dat zij waarheid spreekt, dat hare beelden aan de werkelijk heid der vrouwelijke psyche ontleend zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9