jHratp? $t\hsdjr QT nuran t Daor'"ks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BRIEVEN UiT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7^2 cent. No 2806 E reestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 29 JULI 1929 ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels1.1% Elke regel meer 0.22' '2 ïngei, Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit VIER bladen VAGANTIE-ADRESSEN Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop steilen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. STEMBUS VERRASSINGEN. Politieke verrassingen zijn in den regel niet van aangenamen aard. En dit geldt, zeker voor de laatste verkiezing van leden «lei- Eerste Kamer. De uitzondering,, welke de regel bevestigt, was hierbij voor de vrijzinnig-democraten, die in de Zuidergroep op ongedachte wij ze een zetel wonnen. Waarschijnlijk heeft een lid der onlangs verslagen R.'K. Volkspartij zijn stem op de V. D. uitgebracht, waardoor ucze boven de helft van de kiesdeeler en dus voor een restzetel in aanmerking kwam. Dat was nu echt een verrassing voor deze partij; en niemand behoeft er. óm te huilen, want de li. K. Volkspartij maak! toch geen kans. Alle andere verrassingen zijn echter van onaangenamen aard; al werd die, welke de S. D. A. P. onderging in "t Zuiden weer goedgemaakt in 't Noorden. De afvallige S. D. A. P.-er, de heer Van der Ploeg in Heerlen, heeft waarschijnlijk blanco gestemd en dit kostte de S. D. A. P. de zetel van den heer I.iudeyer, die daar te genwoordig propagandist is. V oor de Kamer is dit geen verlies. Hoewel de-R. K. hun drie zetels vóór de Noordelijke groep behielden, ging het toch op "t kantje af en met onaangenaamheden gepaard. Blijkbaar heeft een malcontent lid van de Vrijheidsbond zijn stem moedwillig on geldig gemaakt; wardoor alleen het aftre dend lid, de heer S. v. d. Bergh herkozen en de tweede zetel niet gewonnen werd, doch aan de R. K.-lijst-Serrarens toeviel. Ware de Vrijheidsbondsche stem geldig geweest, dan zouden de R. K. door de split sing in twee lijsten een zetel verloren heb ben aan de Vrijheidsbond. Thans was het onaangename gevolg, dat het zeer verdienstelijk lid, Mr. Reymer, ni werd herkozen en dat de heer Hendrix, tot heden lid der Ged. Staten, zijn plaats in neemt. Over deze bneenigheid zal het laatste Woord nog wel niet gesproken zijn ir Roomsche partij. Doch ook de Anti-rev. partij kan de niet blauw-blauw laten. De heer J. Douwes is blijkbaar plotseling door ziekte verhinderd geworden om zijn Stemplicht te vervullen. Dat deed deze partij een stem verliezen. De S. D. A. P., Vvelke ook een ziek lid had, heeft de heer Klcerekoper voor éen zitting doen vervangen, door de heer Sajet. Blijkbaar was zoo iets bij de anti-rev. par tij niet mogelijk. Doch daar kwam nog bij, dat één der anti-rev. Statenleden zijn biljet onjuist heeft ingevuld en daardoor waardeloos gemaakt. Dat is wel een ernstig geval. Aan kwade trouw valt niet te depken; maar als een partij leden naar de Prov ciale Staten afvaardigt, clan mag toch v ondersteld, dat zij capabel zijn om een stem biljet, zij het ook van ongewone soort, be hoorlijk in te vullen. Thans ziet met het betreurenswaardige verschijnsel, dat een anti-rev. zetel ii Eerste Kamer aan den heer Oudegeest toevalt. Waarlijk, deze verkiezing van d,e Eerste Kamer heeft wel zeer onaangename verras- sinèen gebracht. HOOG BEZOEK Wij hebben ons mogen verheugen in het bezoek van den Lord Mayor van Londen. Na tuurlijk waren ook de nevenfiguren niet on belangrijk. Daar was de Lord-Mayoresse en daar waren de beide Sheriffs. Licht zouden ze niet zooveel belangstel ling hebben ondervonden en niet zooveel be kijks hebben gehad van het publiek als ze in een gewoon pakje waren gekomen. Maar de zonderlinge uitmonstering heeft ongetwij feld meer publiek getrokken dan de eerbied waardigheid van den Magistraat zonder meer. Wij lachen binnensmonds om deze klee ding, wij beklaagden de slachtoffers vooral in de warme dagen, die zij moesten doorma ken hier, waar het ook in den regel nat is ■ochtig, maar toch vergeleken met Lon den een heldere en zonnige stad. Wie draagt nu nog een zwaard met zich mee als hij op visiti-e gaat bij vrienden, wie begraaft zijn natuurlijke krullebol nog on- iv een formidabele pruik. Wie let er op, dat het zwaard met de punt naar boven moet gehouden, als het Dage- lijksch Bestuur van Amsterdam gastheer is, doch met de punt naar beneden, als de Ko ningin van Engeland wordt begroet. Het doet ons vreemd aan, wij halen de schouders op, wij spotten er mee, wij zijn te nuchter voor zulke maskerades. Het is in strijd met onze democratische opvattingen ;n sommigen, het kan echter ook zijn, ,us gebrek aan vormen, ons hier par ten speelt. Eerlijk gezegd, hou ik toch wel een beetje an deze dingen. Men mag ze overdreven inden, men mag tegen verschillende vor- ïein practische en democratische bezwaren anvocren, er is toch ook iets in de traditie an eeuwen, dat wel zijn bekoring heeft en at ons beter schijnt te binden aan het voor geslacht op welks schouders wij staan. En het schijnt mij toe dat een groot deel in ons Amsterdamsche publiek er ook van houdt. Niet enkel omdat men het als een soort maskerade ziet. Maar wel omclat ons leven een beetje of misschien juister heel erg, nuchter is geworden. En misschien ligt de oorzaak nog even dieper. Wij zijn in het algemeen gesproken, van ouds of van den jongsten tijd O. Weeërs. Ook geestelijk. Wij zijn een volk van parvenu's, rijkgeworden kooplieden, vooruitgeboerde fabrikanten, die met overleg en met hard werken iets geworden zijn. En wij voelen toch dikwijls dat ons ontbreekt iets „ik en eet niet wat" dat men „bildung" kon noe- en, of natuurlijke hoffelijkheid, of een aardigheid als die der Hidalgo's. Wij hebben als volk een rijke geschiede- is, maar wij hebben geen oT weinig oude r edele geslachten. Dë "nimbus van een middeleeuwsche adel, zweeft slechts om het hoofd van een uitgezochte enkeling. Zoo hebben wij een zekere vereering. voor aderen, die in wezen of naar den vorm be tten wat wij missen. Zoo voelen wij bij het zien van den Lord Mayor, vertegenwoordiger van een der machtigste steden, dat wij toch maar heel gewone burgermenschen zijn gebleven. Zeg nu, dat wij deze dingen niet zouden willen, het is wel, maar stem tegelijker tijd toe, dat wij het ook niet zouden kunnen. zou ons niet „aanvallen" het zou ons niet staan. Wij missen voor zoo iets de gralie. Dat geldt zeker niet voor alle Nederlan ders. Wie in het Zuiden de volksfeesten ziet, de oude gilden vooral, die voelt dat er ver wantschap is tusschen de Engelsche geest die de pruiken en de oude ceremoniën be waren en b.v. de Huissenscbc vendelzwaaiers of de Limburgsche schuttrskoning.e Daar is in het Zuiden iets meer poëzie, daar is, liet Kerkgeloof is hier wellicht ook meewerkende factor, veel meer verband met de middeleeuwen, dan in onze steden. Wij zullen dat niet alles loven. Daar is ook in de nuchterheid iets, dat ons aantrekt, daar is ook in het radicale breken met deze oude gebruiken iets dat mogelijk op fermi- teit lijkt, en in elk geval spreekt er men- schenkennis uit. Wij zijn geen stadsbestuur ders meer, wij zijn hoogstens een raad van commissarissen, bij ons past het ambtskleed en het ceremonieel niet Overigens zijn wij verguld, met het bezoek van den Mayor. Amsterdam heeft in de his torie andere verhoudingen gekend. Dat men met Londen minder goede vrienden was. Dat het echte zwaard en de donderbus er bij te pas kwamen. Maar wij prefereeren een zoo vriendelijke omgang verre boven hetgeen oude kronieken ons melden. 't Schijnt dat ook de soc. democraten met het bezoek ingenomen waren. Tenminste een aantal leden der fractie nam deel aan het diner, in een der zalen in het Koninklijk Paleis aangericht. Als het hoofd van den staat, met vrij minder ceremonieel de Amsterd. Vroed schap, ten paleize noodigt, clan ontbreken de sociaal democraten. Waarvoor ze dan bang zijn is ons nooit recht duidelijk geworden. Bij liet maal ter eere van den Mayor, is op het welzijn van H.M. gedronken. Ook is het Wilhelmus gespeeld. Natuurlijk. Als de Koningin gastvrouwe is, gebeurt noch het een noch het andei. Toch komt bij die gelegenheid niet. Vrees voor de eigen kiezers? Vrees voor de communisten? Het staat voor on dat hier de eigenlijke reden, van hun weinig beleefd gedrag is te zoeken. Alzoo gebrek aan stijl en aan moed. Een euvel dat ze met meer lanclgenooten gemeen hebben! Maar een groote partij als de sociaal de mocratische, die in zoo menige stadsregeering mee cle verantwoordelijkheid voor de clagc- lijksche leiding heeft, moet toch eens haar benepen en onhoffelijk standpunt laten AREND VAN AMSTEL DE KABINETSCRISIS Naar we vernemen heeft de Kabinetsfor mateur Jhr. Ruys d- Beercnbrouck de voor zitters der Antirevolutionaire, Chr.-hisL en Roomsch-katholieke Tweede Kamerfracties ieder met een lid hunner fracties uitgenoo- digd tot bijwoning eener bespreking op Woensdag 31 Juli a.s. Waarom Jhr. Ruys niet gereed komt „In parlementaire kringen aldus ver telt het N. v. d. D. wordt de kans, dat Jhr. Ruys de Beerenbrouclc zal slagen in de samenstelling van een kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, zeer pessimis tisch beoordeeld. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in het verschil van inzicht tusschen de Roomsch-Katholieken en Cristelijk-His- torischen omtrent de wenschelijkheid van een bepaald tot in bijzonderheden afdalend program als grondslag van het regeerings- heleid. Ook de Anti-Revolutionaire fractie huldigtde ze opvatting, doch de Christelijk- I-Iistorischen wenschen geen gedetailleerde en bindende overeenkomst, hoewel zij zich niet aan de regceringsverantwoordelijkheid willen onttrekken en van oordeel zijn, dat pailcmentair kabinet ook mogelijk is, zonder dat te voren de fracties, waarop zoo'n kabinet steunt, een gedetailleerd pro gram hebben goedgekeurd, al dient er ten ien van beginsel en van de groote lijnen van het regeeringsbeleid overeenstem ming te bestaan. Zijn wij wel ingelicht, dan zou bij het tot dusverre gevoerd overleg hoofdzakelijk de principieele kwestie nopens het karakter het kabinet in dit opzicht zijn be sproken. Mocht de heer Ruys inderdaad niet sla gen, dan wordt, gelijk wij reeds vroeger op merkten, de vorming van een extra-parle mentair rechtsch kabinet zonder bindend accoord het meest waarschijnlijk geacht" DE INVALIDITEITSWET COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND AMBTELIJK BEZOEK. De Commissaris der Koningin in Zuid Holland bracht in de afgeloopen week een bezoek aan de gemeenten Dordrecht, Zwijn- drecht, II. I. Ambacht en Heerjansdam. FROF. KRANENBURG DE NIEUWE SENATOR HERSTELLENDE. De toestand van Prof. Mr. R. Kranenburg te Leiden, het gekozen lid der Eerste Kamer, die sedert een paar weken in het Kath. Ziekenhuis te Groningen wordt verpleegd, is goed vooruitgaande. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter- Arron di ssem en ts- hage Mr. C. J. de Graven- plaatsvervanger Rechtbank te 's Gravi Vries, advocaat en p; hage. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal op Donderdag 1 Augustus 1929 niet plaats hebben.' DE DOCUMENTENKWESTIE De Brusselsche correspondent van de Msb weet te vertellen, dat het in cle bedoeling var bet Vlaamsch-Nationr.listisch kamerlid Ward Hermans zou liggen om na de hervatting der parlementaire werkzaamheden de docu menten-affaire ter sprake te brengen in de Kamer en cle regeering te interpelleeren o.rn op grond dat. zij achtergehouden documen- jten nog steeds niet liet publiceeren. DE R.-K. VOLKSPARTIJ De Utrechtsche correspondent van 't „Ilbd" meldt het volgend bericht, dat wij met de gepaste reserve overnemen: ar ons uit goede bron wordt medege deeld bestaat bij Mr. P. Arts, voorzitter van de R.K. Volkspartij, 't voornemen op het bin nenkort te houden congres een voorstel te doen tot opheffing zijner partij. Zelf moet Mr. Arts in ieder geval besloten zijn tot de R. K. Staatspartij terug te keeren. In hoe- nu ook zijn heengaan uit de R.K. Volks partij algelieele verdwijning ten gevolge zal hebben, dient te worden afgewacht. ENKELE WIJZIGINGEN OP 10 JUNI IN WERKING GETREDEN Op 10 Juni j.l. zijn eenige wijzigingen in de Invaliditeitswet in werking getreden, voornamelijk betreffende de navolgende pun ten: a. De loongrens van 1200 voor opname in de invaliditeits-verzekering is verhoogd tot. 2000 per jaar. Voortaan is dus ieder, die in loondienst is, jonger dan 35 jaar is en nietimeer dan 2000 per jaar verdient, verplicht zich bij den Raad van Arbeid aan te melden tot het ver krijgen van een rentekaart. Voor degenen, die thans niet onder den verzekeringsplicht vallen en dde tusschen 30 Juni 1922 en 10 Juni 1929 in de verzekering zouden zijn opgenomen, indien de loongrens voor deze opname toen reeds 2000 per jaar was geweest, is de gelegenheid opengesteld om alsnog in het bezit van een rentekaarc te komen, mits aan nog enkele bij de wijzi gingswet gestelde voorwaarden wordt vol daan. Zij, die ireenen van deze gunstige be paling gebruik te kunnen maken, dienen zich ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Augus'.us 1030, bij den Raad van Arbeiu te meld-en. Ter voorkoming van misverstand woi'dt nog opgemerkt, dat de werkgever voor een verzekerden arbeider zegels moet plakken, zoolang het loon van dien arbeider minder dan 3000 per jaar bedraagt b. Fooien of andere ontvangsten van der den, die een arbeider ontvangt in verband met den ten behoeve van den werkgever ver- 'ichten arbeidworden thans steeds als loon aangemerkt Voor kellners, die uitsluitend tegen fooien werkzaam zijn, moet dus thans ook door den werkgever geplakt worden. Zijn deze arbei ders niet in het bezit van een rentekaart jonger dan 35 jaar en ontvangen zij niet meer dan 2000 per jaar, clan moeten zij zich aanmelden bij den Raad van Arbeid, ten einde in het bezit van een rentekaart tewor den gesteld. Zij, die thans niet onder den verzekerings- pliolit vallen en die reeds vroeger in cle ver zekering zouden zijn opgenomen, indien d<. hier bedoelde bepaling ten aanzien van fooien of ontvangsten van derden reeds op 3 December 1919 in werking was getreden kunnen nog in het bezit van een rentekaart worden gesteld, mits aan bepaalde bij de wij zigirisgwet ges elde voorwaarden wordt vol daan. Zij diienrn ziel. ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 10 Augustus 1930, bij den Raad van Arbeid te melden. Zij, die persoonlijk in aanéén omen werk arbeiden, worden thans, indien zij niet be kend zijn bij de Rijksverzekeringsbank al werkgever in den zin der Ongevallenwet of Land1- en Tuinbouw-Ongevallemvet, evenair hun bulpen geacht in loondienst te zijn van den „aanbes'eder". De-ze laatste moet clan zoowel voor den „aannemer" als voor diens hulpen plakken. d. Ieder, die bij wijze van werkverschaf fi-ng te werk gesteld is en daarvoor een gel delijke uitkcering geniet, wordt geacht krachtens arbeidsovereenkomst in loondienst erken van dengenc, die bet werk ver schaft. Deze laa'ste moet thans voor den te werk gestelde zegels plakken. De Raad van Arbeid kan thans het be drag, dat wordt nagevorderd, afgescheiden an eventueele strafvervolging, met 10 pCt. erhoogen. Dit moge een aansporing zijn oor cle werkgevers om regelmatig en in rJp juïs'e loonklasse zegels te plakken ter voor koming van financieele schade. f. De berekening van het aa/ntal benoo digde premiën voor het recht op ouder domsrente ex artikel 373 is thans voor den verzekerde gunstiger geworden, doordat onder bepaalde omstandigheden daarbij ook rekening kan worden gehouden met de. we ken, gedurende welke tengevolge van ziek te of gebrek aan werk niet is geplakt HET BIOSCOOPCONFLICT Het voorstel Van Staveren aan- gonomen als basis van be sprekingen. Naar aanleiding van het bemiddelings voorstel van den heer D. van Staveren in het bioscoopconflict heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoophond den heer Van Staveren medegedeeld, dat dit voorstel zon der twijfel eenige punten heeft, die een basis kunr.en vormen voor een bespreking tus schen partijen, welke wellicht tot een op lossing van het bioscoopconflict zal kunnen leiden. Het bestuur maakt echter de opmer king, dat het centraal karakter van cle film- nakeuring geenszins zijn instemming heeft. Wanneer het hoofdbestuur zich dan ook be reid verklaart, gevolg te geven aan de uit- noodiging om aan een op 8 Augustus a.s. belegde geememschappelijke conferentie deel te nemen, mag hieruit niet afgeleid worden, dat het bemiddelingsvoorstel den bond zonder meer aanvaardbaar is. NEDERL. SPOORWEGEN GERESERVEERDE RIJTUIGEN. Daar het reserveeren van plaatsen voor ge zelschappen in de treinen dei Ned. Spoorwe gen op de stations nogal eens vertraging veroorzaakt, door het .zoeken naar de ge reserveerde afdeelingen, heeft cle Directie be paald, dat voortaan een speciaal rijtuig in cle treinen geplaatst zal worden, en richting- borden op dit rijtuig zullen aangeven dat dit rijtuig alleen voor gereserveerde plaatsen dient VOOR UITSTAPPEN! ACHTER INSTAPPEN Naar wij vernemen zal de Directie der Ned Spoorwegen strenger maatregelen nemen te gen reizigers, die tegen het gebod van trein en stationspersoneel toch aan de verkeerde zijde in de rijtuigen der Elcctrische treinen stappen. Reeds werd tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt en werd dezer da gen door den kantonrechter te Haarlem een reiziger voor deze overtreding tot een boete van S 17 veroordeeld. SCHENKINGEN VOOR HET GEMEENTEHUIS TE BORNE EEN VOLLEDIGE INSTALLATIE. Voor het nieuwe stadhuis te Borne heeft de N.V. Stoomspinnerij en Weverij v.h. S. J Spanjaard te Bor.ie een volledige installatie an de Raadzaal aangeboden. Voorts heeft de directie van genoemde N.V. Ie inrichting van de burgemeesterskamer aangeboden. Het gemeentebestuur heeft beide schenkin gen onder dank aanvaard. DE INTERNATIONALE HERSTELCONFERENTIE NADERE BIJZONDERHEDEN. In verband met de Internationale Herstel conferentie, die te 's-Gravenhage zal plaa s vinden, bericht men ons, dat er reeds maat regelen zijn getroffen voor het logies van ongeveer 500 menschen te 's-Gravenhage. Het departement van buitenlandsche zaken heeft reeds contact gezocht met de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer om voor een behoorlijke regeling te zorgen. Op het oogenblik zijn 300 menschen in hotels in Den Haag en Scheveningen onder gebracht, terwijl het verder aanbiedingen van pensions stroomt. Naast die vijfhonderd menschen komen echter nog de journalisten. Er zijn Franschen en Duitschers, die bewe ren, dat er wel -100 k 500 journalisten zullen komen. Voorshands lijkt dat eenigszins over dreven. Men spreekt zelfs van eventueele huisvesting in Rotterdam. Wat de delegaties betreft, Duitschland zendt vijf officieele gedelegeerden, maar de geheele delegatie (met inbegrip van deskun- kundigen, typisten enz.) zal zeker op zijn minst tachtig personen groot zijn. Hiervan zijn er al zestig ondergebracht; de belang- rijks'en in het Oranjehotel. De Franschen komen in het Grand Hotel. De Engelsche delegatie zal ten deele in het hotel Kasteel Ouw-Wassenaar intrek nemen. Van alle kanten is er groote belangstel ling; zoo vroeg b.v. Griekenland zeven ka mers aan. Men voert besprekingen over het gebruik van de Tweede Kamer; ook daar wordt men overvallen; er is een en ander opgebroken. Een definitieve beslissing is nog niet geno men maar de conferentie zal wel in de Tweede Kamer gehouden worden. Het dagelijksch bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring en dat van de Haagsche Journalistenvereeniging hebben Zaterdagmiddag een langdurige conferentie gehad men den heer Mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofd der persafdeeling aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, in verband met de voorbereidingen van de ont vangst der zeer talrijke buitenlandsche jour nalisten, die naar 's-Gravenhage komen ter gelegenheid van de Internationale Herstel- Conferentie. Resultaat van de gehouden besprekingen was, dat allereerst werd overgegaan tot be noeming van een Algemeene Commissie voor Regeling en OntvaDgst. De commissie werd als volgt samenge steld: Mr. L. J. Plemp van Duiveland, persatta- ché aan Buitenlandsche Zaken, voorzitter; Henri Dekking, vice-voorzitter; Dr. M. van Blankenstein, secretaris-penningmeester, mej. E. J. Belinfante, secreiaresse der H. J. V., 2c secretaresse; W. N. van der Hout, secretaris van den Journalistenkring; J. B. Vesters, voorzitter der Katholieke Journalis- ten-Vereeniging; Henri Asselin, voorzit'er der Buitenlandsche Persvereeniging; G. Po lak Daniels, vice-voorzitter der II. J. V. nu Mr. J. J. Belinfante, directeur van het N derlandsch Correspondentie-Bureau voor Dagbladen. Tevens werden, in aansluiting aan deze hoofdcommissie, de volgende sub-commissies benoemd: 1. Commissie voor journalistieke aangele genheden (buitenlandsche pers); 2. Commissie voor journalistieke aangele genheden (Nederlandsche pers); 3. Commissie voor telefoon en telegraaf; 4. Commissie voor dames-journalisten; 5. Commissie voor feestelijkheden en on! spanning; 6. Commissie voor de huisvesting; 7. Klachtencommissie. Bepaald is, dat, wanneer door de buiten landsche journalisten een bezoek wordt ge bracht aan steden, waar een plaatselijke journalisten-vereeniging is gevestigd, deze vereeniging de leiding der ontvangst zal hebben. Van de regeering is de verzekering ont vangen, dat zij bij de ontvangst der buiten landsche persvertegenwoordigers in alle op zichten krachtigen s'eun zal verleenen. Het algemeen secretariaat der hoofdcom missie is gevestigd bij den heer M. van Blankenstein, Stevinstraat 179, Schevenin- gen. Huisvesting voor journalisten. De Huisvesting-commissie voor de on' vangst der buitenlandsche journalisten za gaarne opgave ontvangen van particulieren in of bij 's-Gravenhage, die goede kamers voor dit doel gedurende, een groot deel van de maand Augustus willen verhuren. Als voorwaarde dient te worden gesteld, dat het betrokken huis telefonisch is aangesloten. GEORGANISEERD OVERLEG LAND- EN ZEEMACHT GEEN WIJZIGING. De Minister van Defensie heeft aan de Kamer den volgenden brief doen toekomen: Bij de mondelinge beraadslagingen over de begrooting voor het Departement van Defensie over het dienstjaar 1929, heb ik het lid der Kamer Dr. Deckers toegezegd, dat ik aan de commissiën voor georganiseerd overleg voor 't militair personeel van land en zeemacht de vraag zou voorleggen, ol deelneming door dat personeel aan de be sprekingen in de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in Amb'enarenzaken al dan niet op prijs zou worden gesteld. Als gevolg daarvan heb ik de eer thai mede te deelen, dat die vraag ontkennend beantwoord door de vertegenwoordigers van person eel-organ isatiön, ter sterkte van 6000 man, en bevestigend door vericgenvvoor- digers van organisation, omvattende ruim -4500 man. Onder laatstbedoelde groep bevindt zich één organisatie, n.l. rif* Bona van Marine- Onderofficieren, die zich uitsprak vóór het zitting nomen in de Centrale Commissie, voorwaarde ech'er, dat alsdan de bestaande commissie voor georganiseerd overleg z macht onveranderd zou gehandhaafd blijv Met het oog op hot vorenstaande zou thans in de samenstelling der burgerlijke en militaire commissiën geen wijziging gebracht willen zien. li» In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag verschij nend Bouwblad „De Bouwwereld,'' In en Extérieur DS. LINGBEEK GETROUW SCHOUWBURGBEZOEKER? Onze Haagsche Redacteur schrijft: In „Staat en Kerk" van 26 Juli schrijft do heer Ds. C. A. Lingbeek, dat hem van anti- rev. zijde naar het hoofd zou zijn geworpen, dat hij een ijveraar voor schouwburg-bezoek, ja zelfs persoonlijk een getrouw bezoeker van den schouwburg zou zijn. Wij voor ons hebben de overtuiging, dat de wonderlijke fantasie van den schrijver hem parten speelt. Niettemin veroorloven we ons hem te vragen, waar deze „lasterijke dingen" ge schreven staan, zooals hij ze zegt. 't Zal er misschien mee gaan als met den schrijver in een der kerkelijke bladen. Deze had den heer Lingbeek vriendelijk gevraagd om eens tot zich zelf in te keeren om te overdenken of alles wat hij in de ver kiezingsdagen zijn mede-christenen, die po litiek hem niet volgen, naar*het hoofd had geslingerd, wel door den beugel kon. Behoort men dat zelfs niet ongeadviseerd te doen. Wat doet nu echter de heer Lingbeek? „Gij beschuldigt mij van laster", 'zoo richt hij zich tot dien schrijver, „maar dat is nu juist u w methode van lasteren". M.a.w.: over mijn lippen is geen onvertogen woord geko men, wat ik sprak en deed was volmaakt zuiver en kan den toets van Gods gebod ten volle doorstaan. Maar gijgij zondig mensch, ga van mij uit! Geschreven zou kunnen zijn, dat zijn slappe houding tegenover het schouwburgbe zoek vooral voor zwakken een aansporing kan beteekenen. Als een predikant zegt, dat er erger zonden zijn dan een bezoek aan het wereldsch tooneel of een concert op den Zondag bijwonen ook al doet men het zefl niet dan is dat hoogst bedenkelijk. Maar het is voor den heer Lingbeek een lichte zaak en het is zelfs zijn vaste methode om daarvan een positieve beschuldiging aan zijn adres te maken en dan als martelaar te poseeren. Of evenwel deze methode geheel eerlijk is te noemen, moeten we betwijfelen. Ze ge tuigt misschien van zekere niet te benijden handigheid, welke er bij hen, die hem niet controleeren, maar zijn woord als pauselijk evangelie aanvaarden, gemakkelijk ingaat. Bij de meer ernstigen, die de feiten wat nauwkeuriger nagaan, zal zij echter moreele afkeer moeten wekken. Intusschen we herhalen onze vraag: wijs de plaats waar de juistheid van uw beschul diging te controleeren is. Kunt ge dat niet, verwring anderer woorden dan niet om uw martelaarsfiguur indrukwekkender te ma ken. Voor Gods oog houdt zulks geen stand en alle verstandige* menschen doorzien dat trucje al lang. DE WIERINGLRMEERPOLDER DE AFSLUITDIJK GEREED. De afsluitdijk Den Oever-Medemblik is over zijn geheele lengte gereed gekomen, zoodat do Wieringermeerpolder thans nog wa ter afgesloten is. De verdere afwerking, als het maken van de steenglooiing, bekap ping, enz., zal echter nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Deze polder is 10.500 H.A. groot. W. H. J. ODERWALD t DE OUD-DIRECTEUR DER STOQMV. MIJ. „NEDERLAND"OVERLEDEN. Zaterdag is op 69-jarigen leeftijd te Haar lem op huize „Groen en Woud" overleden cle heer W. II. J. Oderwald, commissaris en oud- directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam. Op 14-jarigen leeftijd is de heer Oderwald als jongste bediende bij de maatschappij ge komen; in 1886 werd hij geplaatst aan het hoofd der afdeeling „vrachtzaken". Het directeursschap der maatschappij viel hem in 1912 ten deel, hij trad toen in de plaats van den aftredenden directeur Jhr.. L. P. D. Op ten Noort. Hoe zeer zijn rijke vruchten dragende arbeid in dienst dezer schcepvaartondememing is gewaardeerd, bleek wel ten duidelijkste bij zijn aftreden als directeur in het voorjaar van 1927. De heer Oderwald, die ridder was in de orde van de Nederlandsche Leeuw, bekleed de nog tal van andere voorname functies. STRAFPORTBRIEVEN EN TE GROOTE STUKKEN 2 MAAL AANBIEDEN, DAARNA AFHALEN De directeur-generaal der posterijen en telgrafie heeft bepaald, dat, nadat een met strafport belast stuk, of een stuk, dat we gens te groote afmetingen niet in de brie venbus kan worden gestoken, tengevolge van de afwezigheid van den geadresseerde, tweemaal tevergeefs in de hestelling is opge nomen, voortaan een kaartformulier zal wor den verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat het stuk nog gedurende 7 dagen ter be schikking van den geadresseerde zal wor den gehouden en vervolgens, indien niet af gehaald, zal worden teruggezonden. Indien daarloe voldoende aanleiding bestaat, zdl van genoemden termijn van 7 dagen afge weken kunnen worden. DE EX-KEIZER MET VACANTIE BUITEN DOORN. De Duitsche ex-keizer is eenigen tijd de gast geweest van Jhr. J. W. G. Borecl van Hogelanden te Vclsen, op het landgoed „Wa terland". Onder het klein gevolg was ook graaf Bentinck. Een bezoek werd gebracht aan IJmuiden. Daarna aan Zandvoort, al waar vertoefd word bij baron von der Hevdt. Gemengd Nieuws. TWEE KiNDEREN VERGIFTIGD DOOR HET ETEN VAN BESSEN. Een dezer dagen werden dc drie kinde ren van de familie W. Z., wonende aan den Apothekersdijk te Leiden, doch tijdelijk met hun moeder aan het Kagermeer vertoe vende, plotseling onwel.,Aanvankelijk docht de ontboden geneesheer aan een lichte in gewandsziekte, doch toon de onpasselijk heid tegen den avond steeds toenam, werd nogmaals medische hulp ingeroepen. Tie dokter bracht het jongste kind, een ventje van twee jaar, onmiddellijk zelf per auto naar het Diaconessen lui is, terwijl hij debei- de anderen, twee meisjes van 7 en 9 jaar, per ziekenauto daarheen liet vervoeren. Het vermoeden, dat de arme kleinen ver giftigd waren, bleek helaas maar al te waar Zaterdagmorgen is het jongste kind overle den en 's avonds is ook het oudste bezwe ken. Hoewel van het andere meisje het le vensgevaar nog niet geweken is, bestaat er toch kans, dat het kind in het leven zal kunnen worden gehouden. Nader is gebleken, dat cle kinderen van vergiftige bessen hebben gegeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1