BUITENLAND. RUSLAND EN CHINA BINNENLAND. Uit Oost-Indië Schoolnieuws. WOENSDAG 24 JULI 1929 EERSTE BLAD PAG Duitsch bezwaar tegen Brussel? Naar aanleiding van een bericht van de „Vorwarts", meldend, dat Duitschland be zwaar heeft gemaakt tegen Brussel als con ferentieplaats, wordt medegedeeld, dat een officieel bezwaar door de Duitschc regeering niet is ingediend. De regeering heeft slechts, in verband met den stand van dc huidige besprekingen, op haar oude standpunt gewezen, dat zij, wan neer Londen niet meer in aanmerking komt, met een neutrale plaats accoord gaat. Brus sel kan echter niet als neutrale plaats wor den beschouwd. HET KELLOG-PACT. i Twee nieuwe ratificaties gedeponeerd. Maandag zijn namens Oostenrijk en Bul garije de ratificaties van het Kellog-pact bij liet Amerikaansche departement van buiten- landsche zaken gedeponeerd. Zooals men weet, zal president Hoover morgen het van kracht worden van het pact officieel afkondigen. Uit Moskou wordt gemeld: De Sovjet-regeering heeft een door Kara- ehan, den vice-commissaris voor buitenland- srhe zaken, onderteekende nota aan den Noorse hen zaakgelastigde, Danielsen over handigd, waarin wordt medegedeeld, dat de sovjet-regeering den sovjet-ambassadeur te Parijs, Dovgalevski, instructie gaf, zich naar Londen te hegeven, om met de Britsche re- gecring in onderhandelingen te treden. ENGELAND'S VLOOTBOUWPROGRAM. Mac Donald heeft gister medegedeeld, idat hij vandaag zijn verwachte verklaring over het vlootbouwprogram der regeering zou afleggen. De Engelsche Koning had gisteren weder om een rustigen nacht Zijn vooruitgang blijft bevredigend. Gisteren heeft de koning voor de eerste maal na zijn laatste operatie .voor eenige uren het bed verlaten. Ook he den zal hij eenige uren opzitten. RIJKSKANSELIER MULLER. Volgens het gisteravond te Heidelberg bekend gemaakte communiqué is in den toestand van Rijkskanselier Muller 's mid dags een verbetering ingetreden. De ziekte is daarom als zoo ernstig be schouwd omdat bij de operatie is gebleken, dat de etter van de onstoken galblaas reeds in de buikholte was uitgestort. DE GRAF ZEPPELIN. Begin Augustus naar Amerika. Het luchtschip „Graf Zeppelin", dat vol gens mededeeling van dr. Eckener 1 of 2 Augustus a.s. naar Amerika zal vertrek ken, vanwaar het do groote reis om de we reld zal ondernemen, wordt thans reisvaar dig gemaakt. Men is thans, na de bevredigende resul taten der proeftochten niet de nieuwe kop pelingen, bezig met het weder inbouwen der motoren. Een dezer dagen zal het luchtschip weer een proeftocht óver bet rneer van Constanz jnaken. Een grensgevecht. Uit El Paso (Texas) wordt gemeld: Een patrouille der Amerikaansche grenswacht overviel gisternacht aan den Rio Grande een bende van 20 alcoholsmokkelaars. Er volgde een verbitterd gevecht, waarbij de grenswacht twee smokkelaars neerschoot, óén verwondde en vijf anderen gevangen nam. Drie auto's, twee vrachtauto's en meer dan 600 Liter whisky werden in beslag ge nomen. Van de gerenswacht v/erd niemand ge wond. DE ZWEEDSCHE MEREN. Zweden heeft niet minder dan 20.000 me ren met een totaal oppervlakte van 38.000 K. M2,. Per jaar brengt dc visscherij op die meren 10 millioen Zweedsche kronen op, In Januari j.l. werd op een klein meer, niet ver van Stockholm verwijderd, in den tijd van 3 dagen voor een waarde van 20.000 kronen aan visch gevangen. Vele Zweedsche meren zijn kleine zeeën, zooals b.v. het Ve- nermeer, dat 5.546 vierkante K. M. groot is en het Vettermeer, dat 1899 vierkante K. M. groot is. Er gaat een legende, volgens welke het Vettermeer een onderaardsche verbinding met het meer van Constanz heeft. Een feit is het, dat indien op het meer van Constanz Stormen woeden, 't water op het Vettermeer in buitengewone beweging is. DE HITTE. Te Warschau stierven Maand g vijf menschen tengevolge van de overmatige hitte, 's Avonds sloeg de bliksem hier en daar in een zette een deel der stad in don ker doordat het electrisch net werd getrof fen. Zware omveders kwamen ook hier en daar in Duitschland voor. HET FAMILIEDRAMA IN BELGIË. Aan de Msb. wordt nader over het reeds gemelde familiedrama bericht: Een kasteelheer, wonende op den weg van Dolhain naar Eupen, heeft in een vlaag van waanzin zijn vrouw en vier kinderen doodgeschoten. Eerst begaf hij zich in de kamer van zijn twee zoonen en schoot op korten afstand zijn geweer in hun richting af. Een jongen bleef op slag dood. De tweede, wakker ge worden, wilde vluchten, doch de vader joeg hem een kogel door het hoofd en ook dit kind stortte dood neder. Twee meisjes werden eveneens met ge weerschoten afgemaakt, en toen de moeder de kamer van haar dochters binnensnelde, schoot haar man hanr eveneens neer. De krankzinnige werd ontwapend door een zwager, die in het kasteel logeerde, en korten tijd daarna door gendarmen gear resteerd. GEEN FRANSCHE BEMIDDELING AANGEBODEN Japan en de bemiddeling. Gemeld is, dat de Sovjet-regeering de be middeling van Frankrijk heeft afgewezen. Nu wordt echter te Parijs officieus verklaard, dat Briand Sovjet-Rusland en China beide slechts tot matiging heeft aangespoord en op het Kellogg-pact gewezen. De Japansche pers is er niet over te spreken, dat Frankrijk of Amerika zich in het geschil zullen mengen. Het gaai volgens haar slechts de volkeren van het Oosten aan cn het ingrijpen van eenige andere groote mogendheid kan niet in het belang van den wereldvrede zijn. De Japansche regeering verklaart, dat het ingrijpen van Frankrijk en Amerika de po litieke situatie nog meer verscherpt heeft, aangezien daardoor de betrekkingen tus- schen China en Rusland nog slechter zijn ge worden. Japan heeft te Nanking te kennen gegeven dat het beter is het afsluiten van het vriend schapsverdrag nog uit te stellen tot het con flict is bijgelegd. De Chineesche regeering heeft de verkla ring gepubliceerd, dat zij een vreedzame po litiek nastreeft en bereid is liet conflict voor te leggen aan den Volkenbond en aan de mogendheden, die het pact van Kellogg heb ben onderteekend. Het is waarschijnlijk, dat deze critiek, die het bezetten van den Ooster spoorweg heeft uitgelokt, tot deze beslissing heeft hijgedragen. Vele politici van de Chi neesche regeering hadden er niet aan ge twijfeld of Japan zou China in het gelijk stellen. Het feit. dat dit niet het geval was, heeft de beslissing dei- regeering waarschijn lijk wei verhaast. In het reeds kort vermelde memorandum van den Chineeschen minister van buiten- lamdsche zaken aan de mogendheden wordt op de revolutionaire bedrijvigheid van de Sovjet-Unie nadruk gelegd en verklaard dat China als deelnemer aan het pact-Kellogg tot het uiterste beproeven zal zich van allo handelingen te onthouden, die tot storing van den internationalen vrede kunnen lei den. Mocht Sovjet-Rusland echter mot vij andelijkheden beginnen, dan zal China maatregelen nemen om zich tegen invallen te beschermen. Verder wordtde Sovjet-regeering ervan be schuldigd dat zij plannen ge,smeed had om de Chineesche regeering omver te werpen. Bij de huiszoeking in het Sovjet-consulaat te Charbin zijn documenten in beslag ge nomen, die op het organiseeren betrekking hadden. De Chineesche overheid was genoopt ten aanzien van de spoorwegen de noodige maatregelen te treffen en wel bij wijze van preventieve maatregelen tegen binncnlandsche onlusten. Tot staving van de uitgesproken beschuldigingen is de re- geering roeds begonnen vertalingen van de te Charbin in beslag genomen stukken open baar te maken. Uit gezaghebbende bron te Tokio wordt bericht, dat de bevelhebber van liet Japan sche garnizoen in Mandsjoerije aan de di rectie van den Zuid-Mandsjoerijschon spoor weg order gaf, geen vervoer van Chineesche troepen en munitie toe te staan en alle verzoeken om Chineesche gewapende troe pen den doortocht door de spoorwegzone toe te staan, te weigeren, behoudens toe stemming der plaatsoiij ke Japansche bevel hebbers. Een nieuwe verscherping? LONDEN, 24 Juli. De Russische consul te Moekden kreeg gisteravond uit Moskou de opdracht nog in den loop van den nacht naar Wladiiwostock te vertrekken. Ook de Russische consul-generaal te Charbin kreeg dezelfde opdracht. Deze opdracht heeft te Moekden vrij veel opzien gebaard, aange zien men er op gerekend had, dat deze bei de consuls niet van hun post zouden wor den weggeroepen, om de voorbereidende be sprekingen voor de komende onderhande lingen tusschen de Sovjet-Unie en China te kunnen voeren. De vroegere witgardistische generaal Se- menof heeft de Nanking-regeering een uit 10.000 man bestaand vyit leger aangeboden, welk aanbod, naar men verneemt, door de Nanking-regeering zal worden geweigerd. De regcering te Moekden heeft gister een verklaring gepubliceerd, waarin de re denen welke tot liet iu beslag nemen van den Oosterspoorweg hebben geleid, worden uiteengezet In deze verklaring wordt ge zegd, dat de Moekden-regeering verwacht, dat in de plaats van den uitgewezen direc teur cn diens medewerkers de Sovjet-regee ring andere Russische onderdanen kan be noemen. COMMUNISTENBETOOGING TE BRUSSEL Tegen China. Een honderdtal communisten hebben voor het Chineesche gezantschap te Brussel een hetooging gehouden. Zij schreeuwden: leve Sowjet-Rusland! en slaagden erin met bak- steenen eenige ruiten stuk te gooien. De be- toogers werden doo-r politie uit elkaar ge dreven. Ook zijn huiszoekingen gedaan bij de leiders der communistische groepeeriin gen Brussel en omstreken. Vijf commimis- ten, onder wie Van den Boom, voorzitter van de vakvereeniging der typografen, zijn voorloopig in hechtenis genomen. De Roemeensche minister van handel heeft bij de kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij machtiging wordt verleend tot den aanleg van een scheepvaartkanaal van Boekarest naar don Donau, met hulp van een consortium van Roemeensche en buitenlandsche bankiersgroeper AANVARING MET EEN IJSBERG. Het Engelsche stoomschip Vimeirn meldt draadloos, dat het in de nabijheid van Newfoundland op een ijsberg is ge- 6tooten_ De kapitein verzocht om sleep- booten om het schip naar de naastbijzijnde haven te sleepen. Volgens een bericht uit Glasgow, zou reeds een sleepboot ter plant v» verschenen zijn. HET RECORD VAN DE „BREMEN". Kapitein Ziegenbein verklaarde, dat hij van de „Bremen" niet het uiterste heeft wil len vergen. Het is echter mogelijk nog meer uit de machines te halen en hij hoopte der halve nog een beter record te kunnen ves tigen en 30 knoopen te kunnen halen. De „Bremen" sloeg op haar overtocht den z.g. middelkoers in, welke 49 mijl langer is, dan de door de „Mauretania" bij haar re- cordreis gebruikte Noordelijke route. De schoorsteenen van de „Bremen" zul len ongeveer 1.2Ó Meter worden verhoogd, daar de rook af en toe over het dek streek. Toen de „Mauretania" Dinsdagavond aankwam, haastte de kapitein zich den ka pitein van de „Bremen" geluk te wenschen inet de recordreis. Terzelfdertijd telegrafeerde de president directeur van de Cunard-lijn zijn geluk- wenschen aan den president-directeur van de Duitsche lijn. Op een telegram van de Noorddeutsche Lloyd aan Hindenburg waarin hem mode- gedeeld werd dat de door hem gedoopte Bremen in 4 dagen 18 uur een record-reis naar Amerika had gedaan, heeft de rijks- president met gelukwenschen geantwoord: „In onzen zwaren strijd tot herkrijging van gelijkgerechtigheid in liet economische wereldleven en de zeevaart, is de praestatie die gij door het bouwon van dit schip ver richt hebt, een bijzondere stap vooruit". De eendekker van St Louis Robin, be- stuurd door Jackson cn O'Brien, heeft te St. Louis nu het tijdsduurrecord met brandstofaanvulling in de lucht van 10 dagen 6 uur 43 minuten 32 sec., alweer ge broken. De vliegtocht is den 13den dezer om 7 uur 17 begonnen en duurde .gister nog voort. HET DUITSCHE VLIEGSCHIP. De Do X, het nieuwe vliegschip van Dor- nier, heeft, nadat de technische inrichting voltooid was, gister zijn proeftochten boven het meer van Konstanz hu-dacht Men denkt er binnenkort record-tochten met groote nuttige belasting mee te zullen on dernemen. EEN GEZANT IN EEN SMOKKELZAAK BETROKKEN. De gewezen Afghaansche gezant te Parijs heeft zich schuldig gemaakt aan medeplich tigheid bij een poging tot het smokkelen van vervloovendc middelen. De „Matin meldt, dat de 200 K.G. ver- doovende middelen door zekeren Raslien be trokken waren te Morschweiler in den Elzas, met de bedoeling ze naar Indië te verscho pen. Daar hij hierbij op moeilijkheden stuit te, kwam hij op het denkbeeld de zending met den diplomatiekon koerier van het Af ghaansche gezantschap mee te zenden en zocht hij voeling met dat gezantschap. Hij heeft den gezant toen, onder voorspiegeling van de groote winsten, die er te behalen zou den zijn, weten te bewegen de zending, die eerst aan zijn adres zou komen, verder tc zenden. De gezant heeft Raslien toen voor do zending drie millioen francs betaald. Toen de mak ruchtbaar werd is Raslien gevlucht. Hij heeft zelfs verzuimd den fabrikant tc be talen van wien hij zijn waar betrokken haa. AFSCHUWELIJKE ROOFMOORD. In de buurt van Luzern is een boerin op haar boerderij door een misdadiger over vallen en met bijlslagen gedood. De.moorden aar doorzocht daarna het huis, waar hij een bedrag van 110 francs stal. Vervolgens lokte hij den 4-jarigen kleinzoon van de boerin op het. erf, waar hij het kind eveneens met een bijl doodsloeg. Het ge lukte de politie, den misdadiger 3 uur later te Luzern te arresteeren. DE MAN DER 88 TALEN. Te Venetië stierf de... toren van Babel, Alfred Trombetti. Het was een opmerkelijke figuur in de taalwetenschap en iemand, wiens kennis van de vreemde talen aan het wonderbaar lijke grensde. Zijn vader was arbeider. Als kind, toen hij lezen noch schrijven kon, toonde hij zijn gave om vreemde talen te leeren. Hij had een speelmakkertje, 'n kleinen Franschman, en al spoedig kende de kleine Trombetti be halve zijn moedertaal, uitstekend Fransch. Op zevenjarigen leeftijd kreeg hij door een toeval een Duitschc spraakkunst in han den en nauwelijks vier maanden later las hij de gedichten van Lessing in het oor spronkelijke. Weer zeven jaar las hij de Romeinsche en Grieksche klassieken. Een reizend Perzisch koopman, die nogal dik wijls de plaats zijner inwoning bezocht, leerde hem Perzisch. Toen hij zeventien jaar oud was, kende hij Hebreeuwsch. Al deze kennis verwierf de jonge Trombet ti zich in de avonduren, overdag werkte hij voor zijn levensonderhoud, als barbier; des avonds las hij de klassieken, overdag schoor hij zijn klanten. Er kwam een keer in het leven van den jongen geleerde toen hij in aanraking kwam met den taalgeleerde Lan- doni. Zeer spoedig had hij nu een acedemischen graad verkregen. Eenmaal zoover schreef hij zijn beroemd werk over den oorsprong van alle menscheliike talen. Dit boek maakte hem wereldberoemd. Opnieuw wekte bij de bewondering van de geheele wereld, toen het hem gelukte de weinige opschriften, die ons in het Etrus- kisch bekend zijn, te ontcijferen. Trombetti stierf op 83-jarigen leeftijd met de kennis van 88 talen. Hij bezat dus meer talen dan jaren. DE LEIPZIGER MESSE REDUCTIE OP SPOORWEGTARIEVEN. De reductie vam 25 pet., toegestaan op het Duitsche spoorwegtraject aan Nederlanders die de Loipaiger Messe bezoeken, kon tot toe alleen voor de terugreis verkregen w den bij gebruikmaking van dezelfde route als voor de heenreis; Hierin is ten gerieve va/n zeer velen ver andering gekomen. Reizigers uit Nederland naar Leipzig kunnen voortaan de heen- en terugreis over een verschillend grensstation maken tegen hot verlaagde tarief. De daar toe strekkende spoorkaarjes zijn voor Ne- derlandsche bezoekers verkrijgbaar bii de vertegenwoordigers van de Leipziger Messe te Amsterdam en Rotterdam, alsook bij eenige reisbureau x. Deze spoorbiljetten worden uitsluitend afgegeven aan hen, die voorzien zijn van een bewijs van toegang voor de Messe. het geen men gedurende de reis moet kunnen toonen. Goedkoope kaartjes voor de terug reis alleen zijn noch in Leipzig nog op an dere plaatsen te hekomen. Ook t jaar zul len eenige extra-treinen uit Ne- -land naar Leipzig rijden, en wel op Zak», g 24 Aug GEEN REQUEST VAN DE BRITSCHE PLANTERSVROUWEN. BATAVIA, 23 Juli (Aneta). In tegenstel ling met desbetreffende geruchten, verneemt Aneta uit Medan, dat de Britsche planters geen request aan de Engelsch' Koningin hebben gezonden, naar aanleidan; aai den moordi op mevr. Landzaat. ARBEIDSINSPECTIËN OP ONDER NEMINGEN. MEDAN, 23 Juli (Aneta). De Gouverneur an Sumatra's Oostkust, de heer Van San- dick, brengt een bezoek aan ondernemingen in gezelschap van den inspecteur le klasse van de arbeidsinspectie de heer Top, met de bedoeling de gang van de inspectie door den betreffende inspecteur van arbeid gade ie slaan. Hij stelt hierbij de admiuis rateurs en de assistenten in de gelegenheid even- tueele bezwaren kenbaar te maken, waarna gelegenheid zal worden gegeven tot pleging van overleg tot wegneming van die bezwa ren. PEST TE BANDOENG. BANDOENG, 23 Juli (Aneta). Wederom is LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Doorn (hoofd J. Houle), mej. M. Kooi, ond.es te Smilde. Oudewater (hoofd A. F. Derkseu), J. W. van Hulst te Amsterdam. ONDERWIJS AAN GEBREKKIGEN NAAR LICHAAM EN GEEST. Vier Scholen in druk. >e Regeering kan helpen. Onder den titel „Een viertal scholen in druk'', is een brochure in het licht gezonden, die aan Ministers en Kamerleden werd toe gezonden. Deze brochure bedoelt blijkens een ondertitel, te zijn een pleidooi voor het rang*- schikken van scholen voor lichamelijk en ze delijk gebrekkigen onder het buitengewoon onderwijs. Het Bestuur van genoemde Vereendging geeft in een drietal bladzijden druks een overzicht van de kwestie waar het om gaat. Door de onderwijswet 1920 werd aanvan kelijk de verwachting gewekt, dat alle be staande takken van onderwijs aun afwijken de leerlingen, dat uiteraard hooge finar.ci- eele eischen stelt zouden geholpen worden. Helaas, in den eersten aanleg werd alleen het onderwijs aan zwakzinnigen gerangschikt onder het buitengewoon onderwijs. Drie jaar later werd daar nog bijgevoegd het onderwijs aan blinden, doofstommen en slechth-oorenden. De andere groepen, met name de scholen voor lichamelijk gebrekkigen en psychopa- then bleven buiten de regeling, dat wil dus zeggen, dat evenals voorheen de Rijksbijdra ge voor deze scholen op dezelfde wyze wordt berekend als voor de gewone lagere scholen en dat zij in alles onderworpen zijn aan de bepalingen voor deze scholen. Zelfs werden dóór de opheffing der vroegere U-L.O.-scho len en de verhooging der leerlingenschaal de moeilijkheden neg vergroot. Dc eenige tege moetkoming is, dat enkele extra leerkrachten kunnen worden aangesteld wier aanstelling echter altijd los in de lucht hangt. Sinds 1923 wachten deze scholen nu. Voor de onder het buitengewoon onderwijs gerang schikte groepen wordt nu bij de verruiming der Rijksmiddelen weer iets gedaan, maar des te schrijnender wordt de achteruitzetting gevoeld. Het onderwijs der lichamelijk gebrekkigen wordt in ons land nog slechts aan twee scho len gegeven n.l- aan die van de Johanna- Stichting te Arnhem en die van de Adriaan- Stichting te Hillegersherg (een neutrale in richting); het onderwijs aan zedelijk gebrek kigen (psychopaten), voor zoover ze onder het departement van onderwijs behooren telt nog slechts drie sdholen n.l. de A. H. Fran- ckeschool te Rotterdam en de Scholen van liet doorgangshuis te Hoenderloo (voor jong ens) en van „Taliibha" te Zetten (voor meis jes). Het ontbreken van een wetteijke rege ling voor deze takken van onderwijs en dc gebondenheid aan de bepalingen voor de ge wone lagere scholen, benevens de geldelijke moeilijkheden houden al jaren de uitbreiding tegen. De Vereeniging voor Ohr. Buitengewoon Onderwijs, waarbij thans alle gestichten en dagscholen voor alle vormen van afwijkende kinderen zijn aangesloten, wensclrt thans een krachtige poging te doen, om te berei ken, dat aan dezen noodtoestand een e-'nd wordt gemaakt en ook deze scholen onder het Buitengewoon Onderwijs volgens de wet worden gerangschikt. De verspreiding van boven aangeduide bro chure is de eerste stap hiertoe. Na deze uiteenzetting door het Bestuur is van elk der scholen een beschouwing gege ven over de moeilijkheden, die zij ondervindt a. wat de geldmiddelen aangaat en b. wat de schoolinrichting betreft, terwijl voorts een uiteenzetting wordt gegeven van de wijze waarop de school zich heeft kunnen handha ven en van de wij ze waarop het schoolbe stuur meent, dat verbetering kan verkregen worden, We nemen slechts een enkel van de talrijke gegevens over: de gebrekkigen-sehool van de Johnnna- Stichting te Arnhem moest haar werk doen met een gemeentelijke vergoeding van f 16 per jaar per leerling: de A. H. Franckeschool ontving f 15.33; de school van „Talitha Kumi ontving fll.die van Hoenderloo f 11.50. Deze bedragen ziin veel te laag; en daarbij klennt voor „Talitha" en Hoenderloo nog het bezwaar, dat zij opgebracht moeten worden door betrekkelijk kleine gemeenten voor voog dij- en regeeringskinderen uit andere plaatsen Door toepassing van de uiterste zuinigheid (een der scholen spreekt uit. dat op het ge bied der leermiddelen middeleemvsriie toe standen heerschen) heeft men het bestaan de werk in stand kunnen houden. Van de hoog nood'ge uitbreiding kan geen sprake zijn. Nieuw personeel kon, daar geen „marge" was gegeven en de positie onzeker is, bijna niet worden gevonden. Dat de schoolinrichting, waarbij leerplan en lesrooster onderworpen zyn aan de eischen voor het gewoon L.O. geen voldoende reke ning kan houden met de individueele eischen die het onderwijs aan deze afwijkende kin deren 6telt, spreekt vanzelf. Het is hoog tijd dat aan dezen toestand een eind komt Als eenig remedie daarvoor klinkt door heel de brochure heen: Regee ring, rangschik deze scholen onder het Bui tengewoon Onderwys! 'T IS MAAR EEN STROOTJE. In het Correspondentieblad orgaan van de Vereen, van Chr. onderwijzeres (essen) in Ned. en O. B vertelt J S in „Uit de prac- tijk van ons Schoolleven" een en ander van onderwijzer, wiens stopwoord: ,,'t Is een strootje; stap er maar overheen" een dageüjksche spreuk in de klas werd. ,,'k Was bezig met de voorbereiding voor den ouderavond-. De kinderen der hoogste klasse zouden elk een gedichtje reciteeren. Natuurlijk was de jeugd vol verwachting^ Toen ik na de pauze weer in het lokaal ging, kwam me een zeer aiaimgename, sterk riekende lucht tegemoet. Ik begreep, dat iemand een stukje elastiek of iets der gelijks op de kachel had gelegd, vermoedde opzet in het spel, en was natuurlijk hevig verontwaardigd. Ik eischte, dat de dader zichzelf melden zou. Niemand echter verscheen. Ik wond me op, en verkondigde ten slotte den volke, wanneer de dader zich bjj den aanvang van den namiddagschoolijd niet meldde, niemand den ouderavond bijwonen mocht. Intusschen bekoelde mijn drift. Ik hoopte natuurlijk, dat de schuldige ontdekt mocht worden en ik begon op een gemoedelijke toon. Maar niemand antwoordde. Ik schil derde de teleurstellin, die het vader en moeder geven zou, haalde het negende ge bod er ij ij aan, en de oogen Van enkelen schoten vol. Nog geen antwoord. Ilc begon te gelooven aan de onschuld der kinderen, want zulke verstokte zondaars hadden ze zich toch nooit tegen me getoond. Ik draai me even om, en wat lees ik daar op het bord? 't Is maar een strootje, Stap er maar overheen. Ik stond perplex. Daar werd ik gestraft met m'n eigen woorden. Wie had dat durven wagen. Zoo'n hengel. Ik nam het echter maar van den luehti- gen kant op, begon te lachen, én zei: 't Is zoo kinderen. Ja, laat ik er maar overheen stappen. Men kan er verschillend over den ken, of dit inderdaad een "strootje is, laat ik het zoo noemen. Vooruit maar. 't Is een strootje, en ik stap er overheen, hoor! Dat was een opluchting voor dé klas. En voor mij 't Was een—goede les voor me, om wat •oorzichtig te zijn met het uiten van ver ontwaardiging. Verwachting van het Koninklijk Meteora logisch Instituut le De Bilt: - Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. FIETSERS LICHT OP: Van 2526 Juli van 9.29 nam. tot 4.39 vm. VERDUISTERING VAN f 18.000.- VALSCHE CHEQUES. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij een bankinstelling te dezer stede is ;en tot de ontdekking gekomen, dat een kantoorbediende verduisteringen heeft ge pleegd tot een bedrag van c.a. f 18.000.— zulks ten nadeele van deze bank. Hij heeft deze verduisteringen kunnen plegen door zich valschelijk onderteekende cheques te laten uitbetalen, terwijl hij er vandoor gaan de nog plus minus honderd Engelsche papie ren ponden heeft weten to bemachtigen, belde nog de directie op, waarbij hij, toen men hem op de knoeierijen attent maakte, mededeelde dat .liet vermiste bedrag on middellijk door zijn vader, die in Enschede zou wonen, gestort zou worden. Sindsdien heeft men van den jongen niets meer ver- notnen. Overigens"blijkt, dat zijn vader niet in Enschede woont. De jongen is 23 jaar oud, ongeveer 1.70 M. lang. Hij heeft donker haar, dat. achterover gekamd is, donkera oogen, een, brceden kin, een breedën mond en dikke lippen. Hij heeft het uiterlijk van een kantoorbediende. De jongen is genaamd J. J. Posthumus. Vermoedelijk heeft hij een aantal Engelsche papieren ponden, die hij op zak heeft meegenomen en poogt hij dia voor Hollandsch geld in te wisselën. De com missaris der zesde sectie .verzoekt zijn op sporing. Uit het Sociale Leven. Wanneer dat zoo in hun kraam tc pas komt, dan wordt het van socialisti?chon kant graag zoo voorgesteld, alsof de Engel sche arbeiderspartij niet anders is dan een gewone socialistische partij. Van eenzelfde karakter als b.v. de S.D.A.P. in ons landi Men beroept er zich dan op, dat genoem de partij is aangesloten bij de socialistische internationale. Op gronrl van de verhoudin gen in de Engelsche arbeidersbeweging, meent men dan het goed recht van dc eigen zelfstandige Christelijke arbeidersbewegin gen te kunnen bestrijden. Dat is onjuist. De Engelsche arbeidersbeweging kan niet gelijk gesteld wqpden met de socialistische beweging op het vasteland. Het orgaan leering, en Leiding" van het R.-K. WerldTëdè'üVthojfd., Jlieriijnertrid qdW; enkele uitspraken van v.Het Volk", loont nog eens aan, dat daaruit wel her-legended blijkt. Zoo b.v. genoemd blad van 3 November 1920, waarin gezegd werd, dat Thprrr thans minister in hot Lahour-kabiiict, ba zou worden, indien men hem voor een so cialist uitmaakte. In Het Volk van 15 Augustus 1925 schreef Bergmeijer, dat men zich zeer zou vergis sen, wanneer men zich blind zoti staren op de I.abourpartij in Engeland, als zou dat nu het meest volkomen instrument zijn ln dc klassenstrijd. De doorsnee Labour-pnrtijman gaat niét boven een Ncderlandsche WerkliedehVer- bondcr uit, en moet niets van het Mams- me hebben. Herinnerd wordt er voorts aan, dat m 1926, MacDonpld, Snowden en Thomas oe manifest teekenden, dat ook de handtrek- ning van kerkelijke leiders verkreeg, en waarin wordt gezegd: De onderteekenaars zijn er van overtuigd, dat politieke programma's onbruikbaar zijn voor de opheffing van sociale noo Ion, wan neer zij niet doordrongen zijn van tien geest van Christus en Hem tot voorbeeld hebbenChristus heeft de wijdstrekken- dc en torh eenvoudige grondslagen voor c.n? persoonlijk leven en voor onze verhoudin gen tot anderen gegeven. Zij alleen kunnen een vreedzame, wèl) schel ij Icq en blijvende maatschappelijke orde teweeg brchgeii Men zal zich ook herinneren, dat Mac Donald bij zijn regecringsaanyóarding eii eerste bezoek aan den koning, er zijn vreug de over uitsprak, dat de gezondheidstoe stand van den koning zich bij zijn bezoek zoo gunstig had laten aanzien. Zoo moesten socialisten hier eens optre den en spreken. Men zal zich herinneren, dat het b.v. J. v. Zutphcn. ia zelfs don voor zitter eener neutrale onderwiizersorganisa- tic. van\socialistischch kant kwaliik geno men werd, dat zij inderdaad waar'deercnde woorden hadden gesproken aan het adrr~ van de Koningin-Moeder. Dc Engelsche arbeiderspartij is niet gelijk aan de socialistische partij, hier. Dat zij wel is aangesloten hij de socialistische in ternationale, achten wij daarom niet juist. Immers als zoodanig is zij mede aanspra kelijk voor het program cn doel en streven dezer Internationale. Dat kunnen Christenen niet onderschrij ven. Daarom zouden deze o.i. de oude ba den. moeten verbreken, om te kompn tot eigen zelfstandige Christelijke arbeiders beweging, ook al zijn de verhoudingen Engeland anders dan hier. Gemengd Nieuws. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Het 5-jarig zoontje van Ir. te Alphen den Rijn, is hij het oversteken van den weg onder een auto geraakt cn op slag gedood. Een 59-jarig man stak op de Mauritskade te Amsterdam voor een stilstaande tra langs den rijweg over en werd daardoor door een juist passeeronde vrachtauto overrelcn, tengevolge daarvan hij terstond overleed. EEN BADHUIS GESLOTEN. Wegens abnormaal hoog watergebruik was Zaterdag te Enkhuizen geen water meer te krijgen. Het badhuis moest den gesloten. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand' 7C6.I le La Cöruna. ;stc stand 741,5 te Stensele. Laagst Venvai ONWEDER EN HAGELSLAG Zondag heeft boven een deel (van Gronin gen, Friesland en .Noord-Holland een onwe- dcr gewoed, dat gepaard ging met geweldi gen hagelslag. Te Nieuwolda (Gr.) lag weldra alles met een laag hagelsteenen bedekt. De schade aan het gewas toegebracht, is groot. Te Zuidlaren (Gr.) was liet of klompen ijs uit den hemel vielen. De hagelsteenen had den de grootte van een duivenei. Aan den oogst is aanzienlijke schade toe gebracht. Vooral de aar-dappels hebben erg giildden, in het bijzonder in de omgeving van Schuilingsoörd en de Streek. Erger nog was het te Schipborg, waar pannen en ruiten zijn stukgehalgeld. Te Stadskanaal (Gr.) werden hagelsteenen gevonden ter grootte van een klein kippenei. De bui ging vergezeld van hevig onweder. In xle wnstreken van Dok luim (Fr.-)c_vie» in >stükken 4js-Vaof-gën1njld&ldJ'3 c.M. gi-oot-- j:- Zè.rtie'fpiettlen- hiér «n daar de-rnttcn sa' vporiF dé vrtfch'tboomen moesten het ont gelden. Het onweer duurde niet lang en ongelukken kwamen niet voor. Te Tuitjenhorn (N.-H.) is door het in slaan van den bliksem brand ontstaan in eén dubbel' hoerenhuis. De huizen brandden in korten tijd af. In het Waarland sloeg de bliksem in do ..oning van W. Dekker Azn. Wel ontstond matcrieele schade, doch brand werd niet veroouzaakt. EEN ROOKVERBOD. de bosschen van de Lage Vuursche z.jii overal biljetten opgehangen met d9 mededeeling: „Verboden te Rooken", voorkoming van boschbranden. Thatis is ook het gemeentebestuur van Hilversum er to eovergegaan met 't oog op boschbranden, een algemeen rookverbod af te kondigen. VERDRONKEN. DE „CHRISTIAN MICHIELSEN". De N.V, Ned. Scheepvaart heeft 't „Christian Michielsen" gekocht, dat op 26 Nov. bij den Hoek van Holland gestrand is. Pogingen om het 3555 ton. metende schip af te brengen hebben gefaald, waarom het werd verkocht en. thans gesloopt- wordt. INBRAAK. Te Oosterbeek heeft een inbreker kanft gezien zijn slag te slaan. Toen een bewoon ster van een villa op den Hemelscheberg naaf den tuin was gegaan om thee aan de familie te brengen, wist een inbreker in het huis, waar niemand aanwezig was, bin nen te dringen en een bedrag van ƒ1200- uit een kast weg te némen. EEN CURIOSITEIT. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brandde Nieuwe Pekela (Gr.) de gröóte windkoren- ;molëh van Vissinga geheel uit De groote,- een viertal huizen verder staande boeren- behuizing van Zandsmit geraakte eveneens in brand. Alleen het oprgedeelte bleef1 staan. EEN EIGENAARDIGE VAL. In de Kleine Kattenburgerstraat le Am sterdam viel een vrouw bij het uithangen van de wasch op een droogrekje uit een og raam van een tweede verdieping. Zij i0n kwam op een voorbijgangster terecht, die elat tegen de straat geslingerd werd.De voor bijgangster brak een enkel en werd naar het gasthuis overgebracht. De vrouw, die Wi uit het raam was gevallen, kwam met den schrik vrij. BLOEMBOLLENDIEVEN. Te Haarlem ia een auto aangehouden-, fK. waarin een voorraad.bloembollen ter waar- lp. de van./1500 werd aangetroffen. De bloem-» i„ bollen waren te Hillegom gestolen. rijv

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2