JJietutrr CriJtsrhr (ümtrant SfykN?e»i PUROL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dage»!ijksche zending m 7<— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7J/2 cent. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 No 2802 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 24 JULI 1929 ADVERTENTIE Ni Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer 0.22% fngez. Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer s 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen ©p het laatste oogen'.lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en ii*erop stellen de lezers jelf toch zeker even grooten prijs als wij. DR. DE VISSER. Het was een vriendelijke en verdiende attentie, toen jl. Zaterdag de Nederlandsche Journalistenkring aan Dr. de Visser een poenmaal aanbood ter gelegenheid aan diens afscheid uit het politieke leven. Het is in ons land "geen gebruik om bij het uiteengaan der Kamer met een enkel woord diegenen te gedenken, die zich uit de parlementaire regionen gaan terugtrekken. Ware dit wel het geval, dan zouden op het Binnenhof aan Dr. de Visser woorden *ijn gewijd van warme erkentelijkheid, waarmee alle afgevaardigden zonder onder- tcheid zouden hebben ingestemd. Bij alle warmte voor de beginselen der C H. Unie, die Dr. de Visser deelde met zijn voorganger in de leiding dier partij, Jhr. de Savornin Lohman, viel tusschen beiden in menig opzicht een merkwaardig onder scheid te constateeren. De slanke, rijzige gestalte van Lohman, uit wiens figuur reeds het leiderschap ipirok, teekende zich af tegen den niet op vallenden persoon van De Visser, die door zijn verschijning en optreden al den afstand met anderen niet te groot maakte. Voor beiden de beteekenis op dit ge bied van andere grooten laten we even rus ten voor beiden was de Lageronderwijs- wet 1920 de kroon op velerlei moeizamen arbeid en toch, hóe onderscheiden zullen zij deze gebeurtenis hebben gewaardeerd. Bij Lohman gold 't het beslechten van een reclitsstrijd, bedoelde de schoolkamp niet anders dan een einde te maken aan een periode van achteruitzetting en misken ning, die zoolang over de Christenouders van Nederland had gezegevierd. In De Visser had Nederland zijn pacifi cator, die door de nieuwe wettelijke rege ling poogde een einde te maken aan de jarenlange verdeeldheid tusschen de twee groepen in ons volk en wien de eenheid der natie boven alles ging. De Visser en zijn strijd voor het nationale zoo kan wellicht het best de periode van rijn leiderschap in enkele woorden worden samengevat Vóór alles streefde hij naar hetgeen sa menbond, en al had dit weieens tot gevolg dat men in Antirevolutionairen kring op bepaalde punten een andere overtuiging aanhing, de gunstige invloed die van zijn optreden uitging op de politieke sfeer zij volledig erkend. Dr. de Visser genopt in ruime mate het vertrouwen der Kamer, zijn soepelheid en zijn begeerte tot samenbinding stelde hem meer dan eens in staat door een evenwich tig woord de discussies in de juiste banen te leiden. In Dr. de Visser verliest dan ook onze vertegenwoordiging een parlementariër van hboge opvattingen, die men noode ziet ièengaan. Aan de hulde, hem terecht toegebracht in ten Journalistenkring, wenschen ook wij tioorden van warme waardeering toe te óegen. m TEGEN DEN ACHTJARIGEN LEERPLICHT. Officieel kent onze wet slechts een zeven- irigen leerplicht Maar de praktijk is, dat tal van leerlin- en, die voorspoedig de zeven klassen door- .èpen, hun ijver en vlijt zien beloond met ën achtjarige verplichting tot schoolgaan. De Leerplichtwet, bepaalde namelijk," dat •en leerling, die de zeven klassen eener la- ;ere school heeft doorloopen en nog g®en iertien jaar is, nog een vol jaar de school lient te bezoeken. Bekend is het verzet, dat enkele maanden geleden bij de behandeling eener wijziging an artikel 3 der Leerplichtwet zeer tegen 'eze bedekte invoering eener achtjarige aerverplichting voor de ijverigste en meest ■egaafde leerlingen: Een amendementrTilanus. dat bedoelde dit euvel weg te nemen, werd echter met meerderheid van stemmen verworpen* t Uit het feit, dat alle" aanwezige Anti-Re- volutionairen huu stem gaven aan dit amendement, blijkt reeds dat men in onzen kring niet instemt met den toestand, zooals die thans geworden is. Men zal goed doen aan deze zaak aan dacht te blijven schenken en middelen te beramen om te komen tot wijziging der wettelijke bepalingen op dit stuk. Dit wil echter allerminst zeggen, dat nu ook iedere actie tot wegneming van den ongewenschten toestand onzerzijds dient te worden gesteund. Zoo werd door de ouder-commissie te Hoog-Blokland besloten om een beweging op touw te zetten teneinde de bestaande on billijkheid uit de wet te krijgen. Tot medewerking aan deze actie wordt de steun gevraagd van alle ouder-commissies, schoolbesturen of ouders van leerplichtige kinderen. Wij wenschen onze schoolbesturen en ouders van schoolgaande kinderen te ont raden het werk dezer oudercommissie te steunen. Niet om de zaak zelf, die den steun er langde der A.-R. fractie en de sympathie geniet van gansch den A.-R. kring. Maar om het instituutodat de actie op touw zette. Reeds eerder vestigden wij er de aan dacht op, dat de ouder-commissies te weinig aandacht hebben voor eigen taak: sterking van den band tusschen school en gezin, en zich maar al te vaak zaken aantrekken, die buiten hun bevoegdheid liggen. En nu kon het toch niet op den weg der Regeering liggen om een dergelijke instel ling, die haar wettelijk omschreven be voegdheid te buiten gaat, te stijven in de miskenning van eigen taak. Aan een dergelijke actie is dan ook wei nig kans op succes toe te schrijven. Onze Christelijke scholen en onze ouders hebben hun eigen organisaties, die blijkens de ervaring uitnemend verstaan de belan gen van het Christelijk onderwijs te behar tigen en die door hun geregeld contact met de regeeringsbureaux in den loop der jaren invloed wisten te verkrijgen. Over deze organisaties en over de Kamer fracties dient de actie te loopen tegen den achtjarigen leerplicht, wil zij kans op suc ces hebben. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burge meester van Boven karspel: W. C. van Bre da en van Noordwijk: J. B. V. M. J. van de Mortel; zijn herbenoemd tot burgemeester van: Borsselen J L. Richel, secretaris; Baarn, jhr. dr. G. C. J. van Reenen; Adorp G. W H Esselink; Scheemda E G. Braak; Bedum M Jouwstra; Ten Boer G. Huisman, Beerta J. H. Nannenga. VREEMDE EERETEEKENEN. Bij Kon. besluit is verlof verleend aan na te noemen personen tot het aannemen van het achter hun namen vermelde vreemde eereteeken: II. Derex, grens-expediteur te Goes: ridder in de orde van Leopold II van België en L. S. Brandes, te 's-Gravenhage: Chevalier du Mérite Agricole van Frankrijk. DEFENSIE. Bij Kon. besluit zijn gedetacheerd bij het leger hier te lande voor ten hoogste vijf ja ren, de le luit. der genie D. H. Dekkers en de le luit. der mil. adm P Alons, beiden van het Ned-Ind. leger; is eervol ontslagen uit den zeedienst met dank voor de langdurige en zeer goede dien sten den Lande bewezen de hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst le kl. J. de Winde en is hem de titulaire 'rang van schout-bij-nacht verleend; is overgeplaatst naar het 6e reg. inf. de res. le luit R. B. M Wirtz, van het regiment grenadiers Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Win schoten: P. Roelfsema, ontvanger der regis tratie en domeinen te Winschoten; en P. L. B. van der Meyden, inspecteur der registra tie en domeinen te Winschoten; LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot secretaris der commissie van Advies voorde Rijkslandbouwproefstations: J. Kamphuis Suermondt te 's-Gravenhage; tot lid van het college van Visscherijen: I. J. Hoogendijk Azn. te Vlaardingen, P. A. de Jong te Tholen en J B Westerdijk te Uit- huizermeden LUCHTVAART. Bij Kon besi. zijn benoemd bij den be richtendienst voor de luchtvaart ter stand plaats Amsterdain: tot chef-radiotelegrafist observator F. M. van der Vliet, voordien ra diotelegrafist-observator le kl. BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de registratie-ontvanger P. H. J. Schuyleman te Amsterdam werkzaam ge steld aan het gecentraliseerde kantoor der registratie en successie aldaar en is de re gistratie-ontvanger N. G. van Hasselt ver plaatst van het kantoor der registratie, do meinen en hypotheken te Gorinchem naar he* kantoor der registratie na i en domei nen te Amsterdam* EERSTE KAMER. De heer J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze benoeming niet aangenomen. DE KABINETSCRISIS GEEN NIEUWS VAN HET CRISISFRONT. De Koningin heeft gister ten Paleize Huis ten Bosch Jhr. Mr. Gh. J. M. Ruys de Bea- renbrouck ter conferentie ontvangen. UITVOERING DER ZIEKTEWET DE CONCEPT STATUTEN VOOR DE BEDRIJFSVEREENIGING. Ruim twee weken geleden is gemeld, dat in een vergadering van de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van het NeJ. Verbond van Va.kve ree ni gingen, 't Roorrisch- Kath. Werkliedenverbond, het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland, het Verbond van Ned. Werkgevers, de Alg. R.-K. Werkgevers- vereen., het R.-K. Verbond van Werlcgevers- vakvereenigingen, de Chr. Werkgeversver- eeniging, de Coöo. Vereen. Centraal Beheer G.A. en Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgevorsbonden, de concept-stal uten voor de bedrijfsvereenigingen, de federatie van bcdrijfsvereenigingen en de afdeelings kas voorloopig zijn vastgesteld. Deze concept-statuten zijn thans versche nen en ter kennismaking aan de verschillen de organisaties toegezonden. POSTERIJEN In verband met de onzekere treinverbin dingen door Siberië wordt de post voor Hongkong (met Zuid-China) en de Philippij- nen voortaan des Donderdags verzonden via Genua of via Marseille met Nederlandsche schepen naar Singapore en vandaar per eer ste gelegenheid. Correspondentie voor Noord- China en Japan wordt via de Vereen. Staten verzonden. HET BIOSCOOPCONFLICT EEN VOORSTEL VAN DEN VOORZITTER DER CENTRALE COMMISSIE VOOR DE FILMKEURING. De voorzitter van de centrale voor de filmkeuring heeft Maandag het vol gende vooi-stel gezonden aan den Nederl. Bioscoopbond en aan de Vereeniging van Noordbrabantsche en Limliurgsche gemeen ten voor de gemeenschappelijke filmkeuring; in de hoop, daarmee het bioscoopconflict in het Zuiden tot een goed einde te brengen. Het bemiddelingsvoorstel luidt als volgt: In iedere bij de Vereeniging van Noord brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke, filmkeuring aangesloten gemeente fungeert de bij de wet vereischte plaatselijke commissie van toezicht tevens als nakeuringscommissie, in dier voege, dat de C.Films, die door één commissie zijn toe gelaten, daardoor toegelaten zijn in alle bij de Vereeniging aangesloten gemeenten.. 2. Voor films, die door een commissie niet zijn toegelaten, wordt een beroepsinstantie in het leven geroepen, volgens regelen nader overeen te komen tusschen partijen in over leg met den voorzitter der centrale commis- 3. Geen films worden ter nakeuring aan geboden, of aangenomen, die niet voorzien zijn van een keuringskaart der centrale com missie. 4. Bij beëindiging van het conflict worden alle +-t nu toe in een der aangesloten ge meenten uitgesproken schorsingen of slui tingen, die gebaseerd waren op het niet na komen van de nakeuringsverordeningen, onmiddellijk ingetrokken, en worden de door den Bioscoopbond gesloten theaters tegelij kertijd voor openbare vertooningen openge steld. Alsdan mogen slechts vertoond worden de A- en B-films en C.films vcor zoover zij op de tot heden door de vereeniging uitgegeven lijsten van toelaatbaar geachte films voor komen. 6. De niet toegelaten C-films kunnen ter keuring worden aangeboden op de wijze als in punt 1 is aangegeven. 7. Het wegens dit conflict ontslagen per soneel wordt weer zonder uitzondering op nieuw in zijn oude plaats te werk gesteld. MAATSCHAPPIJ-BELANGEN DE JAARVERGADERING TE LEEUWARDEN. Het zoo juist verschenen Julinummer van „Maatschappij-belangen" tijdschrift der Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, bevat de handelingen der 152ste jaarlijksche algemeene vergadering onlangs te Leeuwarden gehouden. De voornaamste punten, die in die vergadering aan de orde kwamen, waren: de vraag of „Invoering van nikkelen muntstukken" gewenscht is; „het koopen op afbetaling en woeker" en de „verhouding tusschen de arbeiders en de leiding in het bedrijf'. Deze onderwerpen werden op de vergadering ingeleid, resp. door de heeren Prof. Mr. G. M. Vorrijn Stuart to Rotterdam, Mr. H. A. Hartogh te Amsterdam en Prof. Ir. I. P. de Vooys te 's Gravenhage De rede door dezen laatste op de vergade ring gehouden 'is in extenso in het tijdschrift afgedrukt en zal ook afzonderlijk als over druk verschijnen onder den titel „Het soci aal karakter der onderneming". Exemplaren van dezen overdruk zijn verkrijgbaar aan het algemeen, secretariaat. GEUZENGESTICHT WILHELMUS VAN NASSAUEN GEVESTIGD TE BRIELLE EN TE UTRECHT Verpleging van weezen JAARVERGADERING. Vorige Week werd te Rotterdam gehouden de Jaarvergadering van het Geuzengesticlit „Wilhelmus van Nassauen" te Brielle (met een „Tehuis" te Utrecht. Jaarverslag. Op deze vergadering werd door den secre taris, den heer G. Burger, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende onl- leenen. Allereerst werd dankbaar herdacht het werk van wijlen Ds. Mol, die zich met zijn volle hart gaf aan de belangen der Stichting. Dd droefheid over zijn verscheiden wordt daardoor getemperd. Te Brielle worden 13 jongens en 14 meis jes, te Utrecht 16 jongens en 6 meisjes ver pleegd. Alle kinderen genieten een goede ge zondheid en geven bij alle verschil van aan leg en karakter reden tot tevredenheid. Met deze eigenschappen wordt ook reke ning gehouden bij het kiezen van de inrich tingen van onderwijs, en het mag gezegd, dat zoowel op school als in de verschillende vakken, die gekozen werden, onze jongelui voor 't meerendeel een goed figuur maken. Ook van het catechetisch onderwijs werd ge regeld gebruik gemaakt, terwijl jongelings- en meisjesvereenigingen en knapenvergade- ringen onder haar leden ook kinderen uit onze stichtingen tellen. Dankbaar werd herdacht, wat voor dc kin deren werd gedaan. In 't bizonder werden genoemd de heer M. Hagenouw te Utrecht, en de heer en mevrouw Sluy te Brielle. Ook de stichtingen zelf werden niet ver geten, want naast de cadeaux voor de kin deren werden wij te Utrecht verrijkt met: een automatische druk-geijser met bad, en te Brielle met een breimachine van het nieuwste systeem, die in alle opzichten voldoet, en een wit geëmailleerd bad met toebehooren, inclusief het schilderen van de badkamer. Het gebouw te Brielle werd aan de ach terzijde geschilderd, terwijl een vervallen zolder werd omgebouwd tot een behoorlijke kamer, waaraan groote behoefte bestond. Door deze restauralie werd echter een gat In de Schatkist geslagen. Gelukkig brach- ,ten de collecten veel op en \verktcn de Centenvereenigingen met suces. In de regentenvergadering van 26 Juli 1928 werd het bestuur als volgt samenge steld: ds. G. Vërrij, voorzitter; G. Burger, secretaris en A. van Onck, penningmeester, terwijl als boekhouder werd benoemd de heer H. J. Windig te Utrecht. In de vac.- ds. Mol werd gekozen de heer P. van der Meyden te Brielle. Wat de dames van toezicht betreft: In de plaats van mevr. Van Onck—Berk, die op haar verzoek ontslag ontving, en die wij hartelijk danken, werd benoemd mevr. Van ExelVerkouteren, terwijl in de vacature te Brielle mevr. ds. ZwaanBoodt werd be noemd. De vertegenwoordiger onzer Stichting, ds. W. de Jong, zette ook dit jaar zijn werk voort. Gaarne beveelt het bestuur hem aan, overal waar hij komt om voor onze stich ting leden en begunstigers te winnen. Dit verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester. De exploitatie-rekening sluit met een te kort van S07.29. Tot groote blijdschap van de vergadering werd door den voorzitter medegedeeld, dat een onbekende den boek houder een som van 800 had ter hand ge steld. De heer Bruininks, acountant te Rotter dam, heeft geregeld controle op de admi nistratie uitgeoefend, rapporteerde deze in orde te hebben bevonden, en te hebben ge constateerd, dat de balans en winstreke ning, den toestand juist weergeven. Vol gens het oordeel van dezen deskundige moe ten Regenten streven naar verhooging van de gewone inkomsten, daar het hem ge wenscht voorkwam, buitengewone inkom sten, als legaten voortaan niet in de Ex ploitatierekening te verwerken, maar aan te wenden tot versterking van de financieele positie. Den heer Bruininks werd hartelijk dank gezegd voor schier belangeloos verrichte arbeid. Bestuur en toezicht Als dames van toezicht fungeeren voor de stichting te Brielle: mevr. A. P. Vrij—de Heer en mevr. J. A. Zwaan—Boodt; Utrecht: mevr. G. Noteboom—Homoet en mevr. G. van Exel—Verkouteren, die over haar werk zaamheden in het afgeloopen jaar een gun stig rapport overlegden. Als regent werd herkozen: ds. G. Verrij, Hardcnberg en als plaatsverv. regent de heer P. J. Kolijn, Gouda, DE K. L. M. Onlangs werd melding gemaakt van de verzending van een partij levende slangen per K. L. M. Deze waren afkomstig van een ondernemenden dierenhandelaar. Dezer dagen krijgt de K. L. M. van den- zelfden afzender een chimpansé te verzen den naar Londen. Ook werden onderhande 1 ingen gevoerd over het vervoer van tijgers van Oostende naar Amsterdam. Dezer dagen sloot de K. L. M. een tweetal overeenkomsten a, voor de verzending van motorrijwielen van Engeland naar Neder land. De speciale vracht-vliegtuigen zijn zoo ingericht, dat het vervoer van dergelijke groote zendingen, geenerlei moeilijkheden meer oplevert. CONTROLE WEGENBELASTING CONTROLE WEGENBELASTING. Tot 15 Aug. vrijwillig weg«n van auto's. Het bestuur der Kon. Ned. Automobiel- Club heeft op zijn verzoekschrift aan den Minister van Financiën vernomen, dat ae weging op den weg van automobielen in verband met de wegenbelasting tot 15 Aug. a.s. wordt opgeschort. Tot dien datum wor den automobilisten dus in de gelegenheid gesteld hun automobielen vrijwillig onder ambtelijk toezicht te doen wegen en vermij den dus zoodoende de latere verplichte we ging op den weg, die uit den aard der zaak veel oponthoud voor de automobilisten zou medebrengen. HONGAARSCHE BOND WERELDCONGRES TE BUDAPEST. Het bestuur van den Hongaarscben Bond in Nederland verzoekt alle in Holland wo nende Hongaren deel te nemen aan het We reldcongres van Ilongaarsche Vereenigingen in het Buitenland te houden te Budapest op 22—26 Augustus e.k. De deelnemingsbewijzen en alle verdere inlichtingen, ook wat betreft de goedkoope reisgelegenheid, worden gratis verstrekt door den Penningmeester van den Bond, den heer J. A. BArdny, Wijnhaven 91, Rotterdam, telefoon 56S32. Van alle aan Hongaren geboden facilitei ten (visum, etc.) kunnen ook Hollanders ge bruik maken die in verband met de SL Ste- fanusfecstelijkheden een bezoek brengen aan Hongarije NEDERLANDSCH FABRIKAAT In de Juli-aflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" treffen wij allereerst aan een mededeeling omtrent do. algemeene vergadering, welke op 28 Augustus a.s. te Dordrecht zal plaats heb ben, waarvan het programma zeer zeker veler belangstelling zal opwekken. De teekenaar Job Denijs vestigt, als naar gewoonte, in een vlotte teekening de aan dacht op het Nederlandsen fabrikaat. „Over levering van Nederlandsch Fabri kaat naar Nederlandsch Indië" geeft eenige behartieenswaardige opmerkingen, op dat gebied betrekking hebbende, terwijl zeer veel aandacht ongetwijfeld zal trekken de uit voerige beschouwing, welke de heer E. F. Surioger wijdt aan he' onderwerp ..Handels beweging van Curasao". Tenslotte zij nog uit den veelzijdigen in boud vermeid de vlotte teekening van een damestoilet door den Nederl andehen mode ontwerper Joan Praetorius Jr. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. ..Nederland" de firma Kuvper, Van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „Johan de Witt", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren. Donderdag morgen 25 dezer zal vertrekken van Rotter dam (Maas) te 8.20 en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8 uur 47. Gemengd Nieuws. RUMOER IN ALBLASSERDAM. Zaterdag jl. was het voor Alblasserdam een zeer rumoerige dag. De politie moest allereerst aan den Mid delweg, waar voetbalwedstrijden werden ge houden, drie voetballers, die met een andere club slaags waren geraakt arresteeren. On der voortdurend sarren van het publiek wer den de arrestanten weggeleid. Bij deze gele genheid kreeg een .zekere A. N. nog proces verbaal wegens beleedigïng van de politie. Den geheele.n avond bleef het rumoerig te Alblasserdam cn op den hoek Dam-Kerk- straat geraakte een zekere W. den B. uit Kinderdijk slaags met eenige personen, die daar aanwezig waren. Een hunner werd de jas in stukkon getrokken. De politie wist den B. met een zacht lijntje verwijderd te krijgen. Echter keerde hij weer terug en toen werd hij gearresteerdna eerst met den gummi stok in aanraking te zijn geweest. Er waren zeker wel 600 menschen op de been. Nog werd proces verbaal opgemaakt tegen een bewoner van Leerdam wegens ordeverstoring. De komische noot ontbrak niet. Een ze kere den B., denkend 'dat zijn broer in het gevang zat, ging in het middernachtelijk uur naar het gemeentehuis, waar hij tot de ont dekking kwam, dat het wel een den BL, doch niet zijn broer was. GEVECHT MET EEN ZWAAN. Bij De Lemmer (Fr.) was een visscher, die eenige weken geleden op zee een zwaan had gevangen, aan het zwemmen in gezel schap van het tam gemaakte dier. Op een gegeven oogenblik keerde het beest zich tot zjjn geleider, viel op den man aan en pikte hem verwoed in hot hoofd, waardoor het bloed uit dit lichaamsdeel vloeide. De man kon zich in het water moeilijk verweren en moest het touw, waaraan de zwaan was vastgebonden op den oever werpen; eenige personen trokken de lijn en zoo het woeden de dier naar zich toe. V03SENJACHT IN LIMBURG. Te Bergen (L.) wordt reeds verscheidene .dagen jacht op vossen gemaakt in de bos- schen. Deze kippendieven laten zich wel zien, doch zorgen er tot nu toe voor niet onder schot te komen. HOLENBEWONERS OP DE VELUW In een heideveld bij Barneveld is een hol nntdekt, dat wel ruimte biedt aan drie menschen. Een lar.taarn, een petroleumstel en eenige kopjes maakten de inventaris uit. Ook bevonden er zich. drie schoppen. INGEZONDEN MEDEDEELING. van Huid en voeten Doo» 30-60 en 90 ct. Tube JO a Bi) Apoth. co Drogisten ERNSTIG AUTOBUSONGELUK TE DE BILT Dinsdagmiddag 2 uur 5 minuten, reed een bus van het Biltsch Autobedrijf vanaf zijn standplaats Utrecht naar Doorn met een 7- tal passagiers, waaronder drie dames, twee heeren en twee kinderen. Op dén Utrechtscheweg naar De Bilt had de bus zijn gewonen gang; volgens de ver klaring van den chauffeur was de weg vóór hem geheel vrij en reed de bus rechts van den weg. Op het rijwielpad, reed een man op een rijwiel, die ter hoogte van de Kerk-' laan, dwars den grooten verkeersweg over stak, zonder daarvan met een teeken ken nis te geven. Ongeveer een 6-tal meters kwam deze onvoorzichtige wielrijder vóór de bus te rijden. De chauffeur het gevaar hiervan be merkende, week naar links uit, en schoof met een gedeelte van de bus langs een der ijzeren palen van het electrisch net der N.V. Nederl. Buurtspoorwegmaatschappij, staan de voor de Kerklaan. Het linksch-achter ge deelte der bus werd vernield en de ijzeren paal van het cement-voetstuk afgerukt. De bus bevatte een 7-tal passagiers, waar van een 5-tal links gezeten waren. Deze in zittenden werden het zwaarst gewond. Mevr. Van der Zanile uit Den Haag en Mevr. Feyt uit Utrecht, beide zusters, wer den ernstig verwond; voor laatstgenoemde vreest men het ergste. Een jongen van 13 jaar werd licht gewond; een kind van ongeveer 3 jaar bekwam zoodanige verwondingen, dat men het voor dood opnam, doch na genees kundige behandeling bleken er nog levens geesten aanwezig te zijn. De moeder der genoemde James, mevr vaa Krielen uit Utrecht, die aan de rechterzijde van de bus zat, bekwam geen letsel. De heer J. G. v. d. Flier uit Amsterdam werd licht verwond. De chauffeur en de ze vende passagier kwamen met den schrik vrij. De burgemeester, baron H. P. van der Borch van Vorden tot Verwolde, de inspec teur van politie, de heer A. van Duist, als mede de hoofdagent A. D. van der Haar en enkele politie-agenten waren direct aanwe zig om de behulpzame hand te bieden en het verkeer te regelen. Dr. H. J. F. Maver en de heer L. Mes, arts beiden uit De Bilt, verleende de eerste hulp. Een tweetal auto's van den Geneeskundigen Dienst vervoerden de patiënten naar de Rijks klinieken te Utrecht Intusschen was de Hoofd-commissaris van Politie te Utrecht, de heer Schuitemaker, alsmede de heer Meybaum, inspecteur van Politie van het Verkeerswezen te Utrecht aanwezig om een onderzoek naar het onge val en de stuur-inrichting en remmen der bus in te stellen. Hieruit bleek dat zoowel stuurinrichting als remmen in perfecte orde waren. We vernamen nog, dat tegen don wielrijder proces-verbaal is opgemaakt. BLOEMENVERZENDINGEN BIJ HITTE. Op de rozententoonstelling te Den Haag wordt gedemonstreerd met een tdestel, waar mee snel ijs kan gemaakt worden, dat de eigenschap heeft niet te smelten, maar te verdampen. Het heeft een temperatuur van 110 gr. Fahrenheit onder nul en veroorzaakt droge en bestendige koude. Bij verzending van afgesneden bloemen bij warm weder over lajige afstanden houdt dit ijs de om geving der bloemen koel en voor een duur, die geregeld kan worden door juist gekozen isolatiemateriaal. Ieder kan dat ijs maken, als men een cylinder koolzuur heeft en be schikt over een z.g.n. ijs-apparaat De kosr ten van elk vervaardigd schijfje ijs ter dikte van 2 c.M. en met een doorsnede van 8 c.M. moet op 5 cent konion. Het heet, dat bij hloemcnverzendingen zeer veel gebruik wordt gemaakt van dit verkoelingsmiddel. DOOR DE WARMTE GETROFFEN. Te Enkhuizen is een 70-jarige verpleegde uit het diaconiehuis te Alkmaar, op straat door de warmte bevangen en overleden. Radio Nieuws. CHRISTELIJKE RADIODAGEN Begin Juni j.l. heeft het plaatselijk comité van de Ned. Chr. Radiovereeniging te Apel doorn de luisteraars uitgenoodigd een dag naar-Apeldoorn te komen. Op 10 en 11 Juni zyn deze z.g„ Radiodagen aldaar gehouden en was dit voor de Chr. Ra diovereeniging een groot succes. Een der gasten te Apeldoorn, de heer C. van Drieenhuizen, van Hilversum, vertelde op 27 Juni j.l. het een en ander hierover voor de mi- coroon hetwelk ten gevolge heeft gehad dat te Hilversum een comité is opgericht dat po- gdngen in het werk stelde ook te Hilversum dergelijke Radiodagen te organiseeren. Zoowel van het Gemeentebestuur als van ve le neringdoenden kwam alle medewerking en zoo zullen dan reeds op 7 en 8 Augustus a.s. deze Radicdagen worden gehouden. Onder meer zal een groote autotocht door Hilversum en om streken de bezoekers worden aangeboden. Het comité bestaat uit: Mr. P. J. Reimer, burgemeester, eere-voorz.; P. C. Tolk voor zitter; C. van Drieenhuizen, secretaris; G. On- gers, penningmeester; C. Vjs, H van Doorn, D. v. d Broek, J v d Kolk, J. de Vries en J. Bonhoff. Secretariaat is gevestigd: Havenstraat 79, Hilversum,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1