jHrtuur CrihsriK Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. [ïïiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimimmmïïj ;fmpireerettJe voeten Uit Oost-Indië ABONNEMENT: Pet kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending 6.—. By dageüjksche zending m 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. No 2800 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 22 JULI 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17Y» Like regel meer 0.22% Ingez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen1 lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. t DE AMSTERDAMSCHE LES. Mag men vrijzinnige sprekers in verkie zingsdagen gelooven, dan is van die zijde steeds een onvermoeide strijd gevoerd voor de persoonlijke vrijheid en is de liberale richting de grondlegster ervan. Het is evenwel niet moeilijk om aan tc too- lien, dat de vrijheid van persoon en geweten in het verleden steeds weer moest worden be schermd door de A. R. partij en haar geest verwanten tegen vrijzinnige overheersching. En in het heden is het niet anders. Toen in de afgeloopen week een tweetal Inspecteurs van het Onderwijs te Amster dam moesten worden benoemd, gaf de Vroedschap der hoofdstad blijk van een wei nig grootsteedsche hooghartigheid. Op een dezer voordrachten kwam als No. 2 voor dr. J. C. van der Does, iemand die, Uit het lager onderwijs voortgekomen, door zijn voortgezette studiën getuigenis had af gelegd van zijn wetenschappelijken zin en wiens gezichtskring daardoor aanmerkelijk was uitgebreid. Deze candidaat had slechts één gebrek: hij Is voorstander van bijzonder onderwijs. Ondanks zijn bekwaamheden, die men niet kon loochenen, had de meerderheid van B. en W. als eersten voorgedragene aange wezen het Hoofd eener neutrale lagere school, omdat men geen voorstander van Christelijk onderwijs wenschte. De V.-D. Wethouder van Onderwijs kwam daarvoor zelfs zeer rond uit, hetgeen de linksche pers hier en daar niet al te standjg achtte: zulke dingen moet men niet ieggen, maar doen. En het slot was, dat de geheele linker zijde den man der openbare school steunde en voor de bekwaamheden van den recht- schen acndidaat niet toegankelijk was. Waar was thans de geloofde objectiviteit der vrijzinnigheid, die steeds uitsluitend op bekwaamheid en geschiktheid placht te letten? Of is het nog altijd zoo, dat de capacitei ten zonder uitzondering ter linkerzijde fcchuilen? Intusschen geeft het gebeurde toch nog wel eenige reden tot erkentelijkheid. Voor hen, die al te spoedig de historie ver geten, kon dit voorval een welkome opfris feching van het geheugen brengen. DE OUDE STRIJD. De jongste zitting van onzen Gemeente raad heeft ons opnieuw bevestigd in de overtuiging, dat de schoolstrijd nog niet vol- streden is. Wij leven onder de pacificatie. Maar de pacificatie leeft niet in ons, leeft althans niet onder de politieke partijen. Wellicht is ze als zoo menige andere vrucht uit de oorlogsjaren te vroeg-geko- men. Eer ze voldoende rijp was. Eer de geesten gewillig waren, eer de massa, eer de politieke partijen de bevrediging aan konden. Wij bedoelen volstrekt niet, de he- teekenis der pacificatie voor ons Christelijk onderwijs gering te achten. Wij zijn onder dc pacificatie met ons onderwijs belangrijk vooruitgegaan. Mogelijkheden die vroeger niet bestonden, zijn voor ons geopend. Maar wat wij, en velen hadden gehoopt dat men nu gezamelijk zou gaan arbeiden voor „het onderwijs", die hoop is niet ver vuld. Zeker is er ook aan de rechterzijde wel eens een toon gehoord die niet onze volle instemming heeft. Doch het staat 'wel vast, dat niemand er ooit aan gedacht heeft het openbaar onderwijs te onthouden, wat de wet voor dit onderwijs vraagt. Kan men dit nu ook van de linkerzijde ieggen? Onze ervaring leert ons anders. Telkens weer merkt men, dat de bijzondere school het ongegunde brood moet eten. Kan nym een haakje vinden dan moet een alles zins redelijk verzoek niet worden toege staan. Bij de verrekening past men de wet op haar smalst toe. Zelfs in Amsterdam, dat als „vrij'zinnig bekend staat, hebben onze scholen tienduizenden guldens, in be roep moeten halen. Wat is de psychologische fout die de vrij zinnigen van alle schakeering eiken dag weer makor.9 Mot npnnhmr onderwijs is al- leen „het" onderwijs, en de voorstanders van de openbare school zijn alleen vrienden van de school. De voorstanders van het bijzonder onder wijs zijn de „subsidie-vreters", ze halen uit de wet, wat ze er uit kunnen persen, niet voor het onderwijs maar voor hun propa ganda. Ze brengen de school niet vooruit, ze werken niet mee het onderwijs op hooger plan te brengen, ze dienen benepen hun particuliere belangen. Het is onmogelijk, dat zoo de vrede komt. Voor het goed recht van het bijzonder on dcrwijs zullen wij blijven strijden. En wij zullen breken den tegenstand en bouwen de school naar onze paedagogische en gods dienstige inzichten. Dat die strijd voorloo- pig nog moeilijk blijven zal, hebben wij in dc week die voorbijging opnieuw geleerd. Daar waren twee vacatures bij de Ge meentelijke onderwijs-inspectie. Onder hen, die heengingen was een Antirevolutionair, op wiens dienstvervulling niemand eenige aanmerking kon maken. Nu was onder de sollicitanten ook weer een Antirevolutionair, een voortreffelijk man. In de discussie, die in den Raad is gevoerd, is wel duidelijk ge worden, dat men, lettende op bekwaamheid en geschiktheid aan deze solicitant de voor keur had moeten geven. Wij zeggen hiermee niet, dat de anderen niet geschikt waren. Maar de beste van de sollicitanten i niet geplaatst, waar dat behoorde, doch op de tweede plaats. Dat was achteruitstelling in optima forma. Achteruitstelling, alleen omdat deze sollicitant persoonlijk vo stander was van het hijzonder onderwijs. Dat kunnen wij toch niet hebben! Zeker de linkerzijde heeft zich uitgesloofd in afleggen van platonische verklaringen, dat liet een voorstander van het bijzonder lerwijs op zichzelf niet benoembaar ijn. Maar aan die platonische verklaringen kan men toch geen waarde hechten, als de daad er niet op volgt. Neen, het staat niet zoo, dat er in elk ge il een voorstander van het bijzonder on derwijs moest worden benoemd. tar wel zoo, dat de beste sollicitant niet mocht worden geweerd, omdat hij het hij zonder onderwijs eervol had gediend. En het treft ons, dat niemand, noch onder de sociaaldemocraten, noch onder de vrijzi gen van andere kleur, zich tot deze hoogte kon opwerken. Vastgenageld moet, dat de meerderheid an het college van B. en W., dat de n derheid van den Raad, ons wenscht uit te sluiten van een ambt en functie, om onze beginselen. Dat deze fout zich wreken zal allereerst door dit college, dat zich niet heeft ontzien, de groepen waarop het steunt op zoo laatdunkende wijze te grieven, staat wel vast. Dat de oude strijd nog niet uit is, bleek ook hij de behandeling van een andere schoolzaak. Aan een Geref. School waren lijkheden ontstaan en administratieve onregelmatigheden voorgekomen. Van opzet of fraude van de zijde van het schoolbe stuur, was geen sprake. De nota van Burge meester en Wethouders was in dit opzicht duidelijk. En de medewerking van het ichooili,'stuur om tot volkomen oplossing •an dc kwestie te komen, werd geroemd, liet lot van de nota, waarin gesproken werd van lichtvaardig beheer, was rijkelijk sterk poor de feiten in datzelfde stuk genoemd. De rechterzijde heeft geen poging gedaan wat hier gebeurd was te vergoelijken. Mis schien had zij tegen een enkele maatregel van B. en W. wel bezwaar kunnen maken. Maar ze heeft dit met opzet niet gedaan. Ook al is naar haar oordeel van lichtvaar dig beheer geen sprake geweest, dat er fou ten van dezen aard zijn gemaakt, is op zich zelf natuurlijk te betreuren. Hoe reageerde daarop nu de linksche meerderheid? Apprecieerde zij dit? Er wa ren er enkelen, die met soberheid over deze kwestie spraken. Maar zoowel van commu nistische als vrijz.-dem. zijde werd getracht uit deze zaak een wapen tegen het bijzon der onderwijs te smeden. Ook de wethou der wist zich ten aanzien van deze kwestie niet op te werken, tot die hoogte waaroji een Magistraat behoort te staan. Wethouders van de linkerzijde schijnen niet te kunnen leeren, dat ook zij ten op zichte van het Bijzonder Onderwijs een wet telijke taak hebben. En wij zien telkens weer dat zij niet objectief deze tak van on derwijs kunnen waardeeren. Zoolang die objectiviteit bij de Vrijzinnig heid ontbreekt, zoolang past het de Rech terzijde. het kruit droog en het geweer bij den voet te houden. AREND VAN AMSTEL. HOFBERICHTEN GENOODIGDEN AAN HET NOENMAAL. Aan het noenmaal van H. M. de Koningin ten paleize Het Loo en waaraan ook H. K. H. Prinses Juliana deelnam, zaten Zater dagmiddag aan: Hr. Ms. gezant te Stock holm en te Helsingfors, Mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh; Hr. Ms. ge zant te Brussel, Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevcnaer en mevr. Van Nispen tot Sevenaer, en Hr. Ms. gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, allen met verlof hier te lande verblijvende. OFflCIEELE BERICHTEN LANDMACHT. Bij Kon. besluit is aan den res.-kapitein Denijs, van het 20ste reg. inf., en aan de reserve le luit. W. J. Jonker, van het 7e reg. inf., Jhr. G. M. Verspijck, van het reg. jagers, en R. P. Goettsch, van het 6e reg. veldart, op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. F. van den Broek op zijn verzoek met ingang van 1 Aug. 1929 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Nijmegen, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan Mr. J. A. N. Pa- tij n, burgemeester van 's-Gravenhage, ver- erleend tot het aannemen van de be noeming tot commandeur in de Ordre du Mérite Civil van Spanje met plaque. AUDIËNTIE. De gewone audiëtie van den Minister van Arbeid zal op Donderdag 25 Juli niet p1 hebben. WETSONWERP INGETROKKEN De Minister van Arbeid heeft krachtens machtiging van de Koningin, mede namens zijn ainbigonooten van Buitenlandsche Za ken, van Koloniën, van Justitie en van Wa terstaat ingetrokken het wetsontwerp, hou dende. voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot 't ontwerp-verdrag van Washing ton betreffende den arbeid van vrouwen vóór en na haar bevalling. in de toelichting wordt gezegd, dat de wet van 24 Juni 1929 tot wijziging der Ziek tewet welbewust het recht op uitkeering, als in het Verdrag bedoeld, krachtens een stelsel van verplichte verzekering, beperkt tot de gehuwde moeder, terwijl na het ge beurde bij de behandeling van deze wet van de Regeering geen wetsvoorstel, waarbij aan de ongehuwde vrouw een recht op zulk een uitkeering uit de openbare middelen zou worden toegekend, te wachten is. Om die reden schijnt thans een intrekking van voornoemd wetsontwerp geboden. ZONDAGSARE.EID. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1930 bepaald, dat een man of een vrouw op Zondag in een bioscoop arbeid, bestaande in het ten gehoore brengen van muziek, slechts mag verrichten, indien vol daan wordt aan de volgende voorwaarden: a. dat hij of zij in de week, waarin hij of zij op Zondag arbeid verricht, op een op de onder b bedoelde rustdagkaart aangege- ;n werkdag geen arbeid verricht; b. dat hij of zij tijdens zijn of haar arbeid als toonkunstenaar in het kalenderjaar, waarin hij of zij arbeid, als in dit artikel bedoeld, op Zondag verricht, een hem. hftar betreffende rustdagkaart hij zich draagt, die voldoet aan het bepaalde bij krachtens de artikelen 2 en 3, en deze op verzoek onverwijld toont aan de in tikel 84 der Arbeidswet 1919 bedoelde amb tenaren. LORD MAYOR VAN LONDEN HET BEZOEK AAN AMSTERDAM Diner in het Koninklijk Paleis LANDVERHUIZING Dc directeur van de vereeniging Landver huizing deelt mede, dat hem gebleken is, dat liet bericht, dat het kvvotum voor Neder landers, die zich in de Vereenigde Staten wenschcn tc vestigen, ongeveer verdubbeld is. velen in den waan heeft gebracht, dat zij bij aanmelding al dadelijk of spoedig aan de beurt zouden zijn voor een visum. Dit is echter volstrekt niet het geval; de wachttijd is wel korter geworden bij eenzelf de aantal aanvragen, maar ook nu zal nog rekening gehouden moeten worden met een wachttijd van ongeveer één, zoo niet twee jaar of langer. Het is dus in het belang van hen, die zich bij den Amerikaanschen "consulairen dienst in de Ver. Staten willen vestigen, om tijdig een visum aan te vragen. Zij zullen voorts verstandig doen den wachttijd te gebruiken om zich voor emi gratie naar de Ver. Staten voor te bereiden en daarom ook tijdig inlichtingen in te win- bij het bureau Landverhuizing, Bezui- denhoutscheweg 97, Den Haag WERKVERRUIMING VERGADERING DER RIJKSCOMMISSIE. Nog steeds opdrachten naar het buitenland. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming, onder voorzitter schap van Prof. Dr. W. H. Nolens. Besproken werd op welke wijze bevor derd zal worden, dat de eerste te bouwen groote bruggen volgens het Rijksvvegenplan ter uitvoering aan de Nederlandsche in dustrie kunnen worden opgedragen. n de Regeering was bericht ingeko- dat voor de uitvoering van een be langrijke order ook een Nederlandsche fa briek zou moeten worden aangevraagd. Verslag werd gedaan van de betnoeiin- ?n van de commissie, om, waar de mede- erking van de Overheid in een bepaald geval werd verlangd, gedaan te krijgen, dat aanzienlijke opdracht de Nederland sche industrie kon ten deel vallen. Voorts werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin de be middeling der Commissie was ingeroepen, teneinde te verkrijgen, dat orders aan Ne derlandsche ondernemingen zouden wor den opgedragen. -De bemiddeling van de Commissie heeft vaak ertoe geleid, dat be doelde orders geheel of gedeeltelijk aan de Nederlandsche industrie ten goede konden komen. Met leedwezen werd ervan kennis geno men, dat belangrijke opdrachten van een semi-officieele onderneming dreigden naar het buitenland te gaan. De bemoeiingen dei- Commissie worden voortgezet om te trach ten, dat deze opdrachten nog geheel of ge deeltelijk aan de industrie hier te lande zullen ten deel vallen. Uit de werking van een regeling, getrof fen tusschcn het Rijksinkoopbureau, het Rijksinstituut voor Brandstoffeneconomie en de Commissie blijkt, dat het door die 'r~>'"ng beoogde doel kan worden bereikt Zaterdagavond heeft burgemeester Vlugt zijn ambtgenoot van Londen een diner aangeboden in het Koninklijk Palei; Zeer vele genoodigden zaten aan den disch. Met het gebruikelijk ceremonieel kwamen de Lord Mayor en de andere Londensche gasien de troonzaal binnen, waar de aanwe zigen aan hen werden voorgesteld. Bij den aanvang van het diner dronk bur gemeester De Vlugt op de gezondheid den Engelschen koning, met wiens ziekte en gelukkig bestel de geheele Nederland sche i atie heeft meegeleefd. De Lord Mayor, dde door zijn eigen lakei bediend werd, ant woordde met een loast op Koningin Wilhel- mina. Het orkest, onder leiding van den heer Snoeck, speelde daarna de volksliederen, w ke door allen staande werd aangehoord. Aan het dessert hield burgemeester Dc Vlugt een rede, waarin hij zijn vreugde uit sprak over het bezoek \an den eersten ma gist raai van 's wereld eerste stad. „De Hollander, die Engeland bezoekt", al dus de burgemeester, „vindit zonder twijfel groote verschillen in gebruiken, in landaarJ in instellingen tusschen uw land en het zij ne, maar niettemin een treffende overeen komst tusschen de beide landen. Het zou mij niet verbazen, wanneer ook de Engelscli- man, het Nederlandsche leven beschouwen.! getroffen zou worden door menig punt van overeenkomst Uit verleden en heden toonde burgemees ter De Vlugt dit aan. Spr. eindigde met te gewagen van c!e goede betrekkingen tusschen de beide buurvolkcn, die zich kenmerken door gevoelens van oprechte waardeering er hartelijke vriendschap. Dank van den lord Mayor. Onmiddellijk dankte hierop de Lord Mayoi mede uit naam van zijn collega's de Cheriffs van de stad Londen voor 't hartelijk wel kom, dat hem bij dit bezoek aan de beroem de en historische stad van Airfteterdam is bereid. „Dc burgemeester heeft", aldus de Lord Mayor, „door zijn leerzame toespraak de be langstelling fn onze ontvangst verhoogd door te wijzen on de treffende gelijkenis, die vele opzichten bestaat tusschen de volL der beide landen en door aan te toonen, dat in Nederland zoowel als in Engeland e Amsterdam evenals in Londen altijd uitgesproken verwantschap cn nauw •har.elijke betrekkingen vanaf de middel teer,won tot hu toe hebban bestaan. Als ik, zooals vandaag den vrede en rust aanschouw, die in deze prachtige oude stad heerschen, kan ik mij niet voorstel! de Ams'erdamsche zeeroovers, waarop dp burgemeester zinspeelde, ooit hebben be staan. Na nog eens voor de warmte on de harte lijkheid van de ontvangst gedankt te heb ben, betoogde de lord Mayor, dat het vrien delijk welkom er toe zal bijdragen om de vriendschappelijke betrekkingen, die zoo lang tusschen beide steden en beide landen hebben bestaan, te behouden en te versier ken. Receptie. Na afloop van den maaltijd begaven de gasten zich naar de Burgerzaal, waar zich inmiddels een groot aantal genoodigden vereenigd hadden. Hier waren o.m. vele leden der Engelsche Kolonie, te Amsterdam gevestigde consuls, hoofdambtenaren der gemeeive, loden leden der K. v. K. en andere autoriteiten, de mees- ten met hun dames. Velen hunner lieten zich aan den Lord-Mayor voorstellen. Bezichtiging der Engelsche Kerk. Zaterdagmiddag brachten de Lord-Mayor en zijn gezelschap een bezoek aan de Engel sche kerk op het Bagijnhof, waar velen aan wezig waren. Bij het binnentreden van de kerk verhie ven alle aanwezigen, onder wie tal van autoriteiten, zich \an hun zetels, terwijl le organist, dc heer Anton v. d. Horst, achter eenvolgens het GoJ save the King en hel Wilhelmus ten gehoore bracht. Vervolgens hield rev. Thomson een korte toespraak, waarin hij de gasten uit naam van den kerkeraad welkom heette in het oude, van 1400 dateerende kerkgebouw De eerste voorganger was John Paget'., wiens tekst bij de eerste bijeenkomst op 5 Februari van het jaar 1607 was Pas. 51 10: „Create in me a clean heart, o God". Na ten slotte gewezen te hebben op de his torische banden tusschen Nederland en En geland, welke dit bezoek van de Londensche magistraat niet zal nalaten tc versterken bood rev. Thomson den Lord Mayor een boekwerk aan, bevattende een beschrijving de lotgevallen der Engelsche Hervormde gemeente in Amsterdam. De Loid Mayor antwoordde met eenige hartelijke woorden. Rijtoer door West en Zuid. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt door 3 nieuwe stadswijken in West en Zuid, ten nde den bezoekers ook een indruk te geven van Nieuw Amsterdam. Naar de Kerk. Gistermorgen hebben de Londensche gas ten de godsdienstoefening bijgewoond in de Engelsche Episcopale kerk. Nadat de gasten, in gezelschap van bur gemeester De Vlugt en zijn dochter en schoonzoon, den heer en mevrouw Hijmans- De Vlugt de voor hen gereserveerde plaat sen hadden ingenomen, uit de consistorie kamer begeleid door rev. W. W. Lucas en leden van den Kerkeraad, werd de dienst aangevangen met het gemeenschappelijk zingen van: „O God our Ilelp in ages past". Daarna volgde de gewone liturgische dienst waarbij gelezen werden 1 Koningen 101— 13 en Openharing 21 117, onderscheiden lijk door den heer Bradshaw en door den Lord Mayor. het gebed laschte rev. Lucas een bede jor de stad Londen en de stad Am sterdam en voor de overlieden der beide hoofdsteden. Hierna hield hij een predikatie Openbaring 21—16: Our city is fours quare, waarin de voorgnnger er aan herin nerde. dat Londen en Amsterdam, de ste den dezen morgen in dit kerkje vertegen- voordigd, God hebben te danken voor alle egeningen, welke zij in het verleden heb ben mogen ontvangen. Voorts dankte rev. Lucas het gemeentebestuur van Amsterdam dat de Engelsche Staatskerk gedurende een zoo lange reeks van jaren een kerkgebouw binnen Amsterdam heeft mogen hebben. De dienst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, twee strofen van het God save the King, door alle aanwezigen. Bij het vertrek van het gezelschap had de politie het gedeelte voor het kerkgebouw afgezet, doch aan den overkant van het grachtje bevonden zich vrij veel belangstel lenden. NoenmaaL Te een uur verecnigden de Britsche con sul-generaal en consul, de heeren Wilman en Laming, het Londensche gez.plschap e een klein aantal genoodigden, onder wie d burgemeester, zich aan eon noenmaal. Bezoeken. Des middags is een bezoek gebracht aa het Koloniaal Instituut, waar de lord-mayor en de sheriffs met hun dames en verder ge volg, begeleid door burgemeester De Vlugt cn Mr. van Lier, ontvangen werden door den heer E. P. Westerveld, secretaris-gene raai van het Koloniaal Instituut, en Ir. W L. Utermark, conservator der afd. Handels museum. Des avonds boden de lord-mayor ei aaltijd in besloten kring aan Heden weer vertrokken. Voor hedenmorgen staat een bezoek aa.. het Rijksmuseum, de tentoonstelling van oude kunst, ingericht door de vereeniging van handelaren in oude kunst in Neder land, en aan de diamantslijperij der firma Asseher op het programma, gevolgd door een lunch in het paviljoen Vondelpark, aan geboden door het genootschap Nederland- Engeland. Gelijk gemeld, vertrekt het gezelschap te 4.3o weder van het Centraal Station. DE EERSTE KAMERVERKIEZING MOEILIJKHEID IN DE R.-KATH. STATEN FRACTIE IN NOORD-HOLLAND. In de R.-K. Statenfractie van Noord-Hol land zijn mceilijkhcden ontstaan. Onver wacht is daar in de plaats van dc Heer Haa zevoet een werkgever, de heer Hendrix, can didaat gesteld voor de Eerste Kamer. Daar na is ook een lijst ingediend voor een ar- beiderscandidaat, de heer Scrrarens. Thans heeft het partijbestuur een bemi.l delingscommissie benoemd, bestaande uit dc heeren mr. F. Tculings, mr. A. Leesberg, het I weede hamerlid J. G. Suring en. mr. C. Goscling als voorzitter en deze heeft een onderhoud gehad met een delegatie uit de Prov Statenfractie. Over het resultaat der besprekingen zal een communique worden gepubliceerd. DE WEGENBELASTING VRIJWILLIG WEGEN VAN AUTO'S. Het bestuur van de Kon. Ned. Automo bielclub heeft zich met een rekest tot den Minister van Financiën gewend, ten einde de vrijwillige weging van automobielen in verband met de wegenbelasting, eenige maanden verlengd te krijgen, zoodat in dit geval niet op 22 Juli a.s. een aanvang zal worden genomen met het medenemen van automobilisten op den weg naar deverplich te weging, in geval zij hun automobielen nog niet vrijwillig hebben doen wegen on der ambtelijk toezicht, doch de controle op de weging eenigen tijd uitgesteld zal wor den, zoodat de automobilist enhierdoor nog in de gelegenheid gesteld kunnen worden hun automobiel vrijwillig te doen wegen. LUCHTPOST VERZENDING NAAR ENGELAND. Met ingang van 23 Juli a.s. wordt hij vijze van proef de gelegenheid opengesteld 'm op de dagen van Dinsdag tot en met Zaterdag tegen betaling van het gewone luchtrecht correspondentie voor Groot-Brit tannic te verzenden met den eersten lucht dienst (van Schiphol 8.45. van Waalhaven 9.25, te Londen Croydon 11.45). De verzending op werkdagen met den avonddienst op Londen (van Schiphol 1S.00, Waalhaven 18.45, te Londen Croydon 21.00) blijft gehandhaafd. KOUDE KASTOMATEN. Men schrijft ons uit het Westland: De ontwikkeling van de tomatenplanten in de oude kassen en warenhuizen is de laatste eken zeer gunstig geweest. Een vaak voor komend verschijnsel is, dat tegen het oogsten van dit product de z.g.n. „meeldauw" in meer dere of in mindere mate optreedt. Dit is niet 'leen van invloed op de pondenopbrengst van i' planten, doch ook de gezondheid der vrucht rordt door de meeldauw sterk benadeeld. De meeldauw is echter in het Westland in dit sei- var. geringe beteekenis en dit zal nier aa- laten eei. gunstigen invloed te oefenen op den handel. De afgeloopen week waren er reeds verschillende kweekers welke flinke partyen uit de kassen ter veiling brachten, terwijl leze ek fiinke partijen uit de warenhuizen kun- n verwacht worden. ROZENNUMMER VAN „FLORALIA* In een tyd dat allerwegen de rozen bloeien en ons volop doen genieten van hun pracht, k« mt Floralia met een schitterend speciaal ro- 7ennummer, om a.h.w. aan liefhebber en vak man een verklaring te geven van al het schoons dat de natuur ons schenkt op rozenge- bied. Naast prachtige afbeeldingen geeft het nimmer buitengewoon interessante artikelen waarvan wy o.a. noemen: „Het kweeken van K.zen door den liefhebber", „Welriekende ro zen", Hoe komen we in onze kleine tuinen lot meer voldoening gevende rozenperkjes", enz. Een lraaie kleurplaat, voorstellende rozen langs den waterkant, completeert het geheel. jjüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüj 5: In dit nummer bevindt zich EE ons eiken Maandag verschij E~ zz nend Bouwblad EE E „De Bouwwereld" In en Exterieur E INGEZONDEN MEDEDEELING. Ierrandere transpireerende lichaamsdeelen moei men behandelen met Purolpoeder. als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en K.nderpoeder In Bussen van 50 cent en t gld BijApoth en Drogisten Luchtvaart. LUCHTVERKEER IN DE MAAND JUNL Schiphol, de luchthaven van Amsterdum, werd gedurende de maand Juni aangedaan door 903 vliegtuigen van het regelmatig bur- gerluchtverkeer en door 240 militaire vlieg tuigen van leger en marine, terwijl 37 extra vliegtuigen aankwamen cn vertrokken. oorts hadden 57 vluchten plaats met vliegtuigen van de N. V. Nederlandsche Vliegtuipenfabriek, terwijl het aantal ple ziervliegers 507 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rotter? dam, werd gedurende de maand Juni aan gedaan door 362 verkeersvliegtuigen en door 130 militaire, terwijl er 37 particuliere vlieg tuigen aankwamen en vertrokken en 37 proef- en photovluchten met de K. L. M.- machines plaats hadden. Bovendien werden er 168 vluchten met Pander-vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 39029, waar van 828 schoolkinderen, terwijl hot aantal pleziervliegers 1209 bedroeg, waarvoor 228 vluchten werden uitgevoerd. UIT HET SOCIALE LEVEN 1 Vorige week hield de V: kafdeeling Tram. wegjversoneel van bovenpenoemden Bond te Utrecht haar jaarvergadering, onder leiding an den heer K. Bosch uit Groningen. Bijna alle plaatselijke afdeelingen van tramwegpersoneel hadden een afgevaardigde gezonden, zoodat de vergadering druk be- zocht was. De Bondsvoorzitter, de heer J. Augusteijn, hield een rede over de positie van het tram» vegpersoneel bij de diverse maatschappijen. Vervolgens werden verschillende perso. neelszaken besproken en een motie aango- nomen, luidende als volgt: „Het tramwegpersoneel, aangesloten bij den Protestantseh Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, in Algemeen® Vergadering te Utrecht bijeen; gehoord de bespreking o r de rechtspo atie van het personeel, werkzaam in dienst der interloeale Trambedrijven; heeft met voldoening kennis genomen van de actie, die in de afgeloopen maanden in amenwerking door de Ned. Ver., den R. K. Bond „St Raphael" ën den Prot. Chr. Bond an Spoor- en Tramwegpersoneel werd ge- oerd, inzake invoering van een pensioen- •egeling; verheugt er zich over, dat door de Regee ring een Staatscommissie is benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Tramwegen en bepaald is, dat ook het craagstuk der pensioenregeling behandeld '.al worden; spreekt de hooD uit, dat de Commissie spoedig van haar onderzoek een verslag zal uitbrengen en binnen niet al te langen tijd een pensioenregeling tegemoet kan worden gezien; dringt er voorts bij den Mnister van Wa terstaat op aan maatregelen te treffen, dat aan de bepalingen der bij de Tramwepmnat- sehappijen bestaande Reglementen Dienst- voorwaarden, ook wat zieken- en ondersteu ningsfondsen alsmede de vorming van Ra den van Beroep betreft, uitvoering zal wor den gegeven, dadr waar zulks tot heden niet is geschied". Nadat de vergadering was geëindigd, werd door de afgevaardigden gemeenschappelijk een bezoek gebracht aan de verkcerstcntoon- stelling te Utrecht Het bestuur van den Bond van werkgever» in het houtbedrijf te Zaandam deelt mede, nog geen beslissing inzake b -t bemiddelings voorstel van den Rijksbemiddelaar te heb ben genomen, daar op de Vrijdag jl. gehou den vergadering van den bond enkele groote werkgevers niet aanwezig konden zijn. BRAND AAN BOORD VAN DE „RONDO*. TJILATJAP, 19 .Tuil (Ancta). De „Rondo*, an de Stoomv.-Mij ..Nederland", komende an Makassar, is hier aangeloopcn met branri in de hunkers. Het schip ankerde voor. loopig op de reede. Door energiek optreden an de bemanning slaagde men er in het uur mees er te worden, waarop het schip aan den steiger meerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1