v. ROSSEM's is de beste KOFFIE TWEEDE BLAD. Radio Nieuws. DINSDAG 16 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG.g BRIEVEN VAN EEN SCHEEPSARTS NAAR PRIOK Amice Prof, Misschien herinner je je nog uit m'n vorig gchrijven hoe we in Port Said 's avonds de ankers lichtten. Het is een wonderlijke sen satie te middernacht door het Suezkanaal te gaan. De lichtpunten van Port Sa'id verdwij nen kwijnendi achter u in den donkeren nacht, en onder den sterrenhemel ziet ge niet veel meer dan de twee groote, divengee- rende Lichtbundels van den schijnwerper op den voorsteven, dde voortdurend worden ge richt op de beide rechtlijnige ramden van het Kanaal. En even vreemd is het als ge den ivolgenden ochtend vroeg door de patrijspoort de woestijn 'bemerkt: een oneffen, golvende landvlakte, wier geel-bruine oneindigheid slechts gebroken wordt door verre groepen dadelpalmen of door de hooge kameelruggen van voorbijtrekkende karavanen. Het land schap heeft de fijne lijnen van een ets en de Ijle kleuren van een aquarel. Dat aan het onderhoud van het 85 zeemij len lange, sluizenlooze kanaal met zijn vrij krachtigen stroom voortdurend wordt ge werkt, spreekt wel van zelf. De voor ons be sef enorm hooge doortochtprijzen dekken de kosten slcch's gedeeltelijk. De grootste zorg eischt natuurlijk het voorkomen van verzan iddng en cr.cral liggen dam pok de bagger molens met C. R. (Canal Suez) gemerkt. Toch was op verscheid enen plaatsen de kademuur over grootere gedeelten afgebrokkeld, zonder dat teeltenen van herstelpogingen waren te yindem. Daarentegen zag ik een klassiek voorbeeld ▼an Sisyphusarbeid op een plaats waar de kanaairand niet gemetseld was en. 't droge woestijnzand naar beneden kon glijden in 't troebele, maar prachtig groene water. Hier Immers schepten mannen het zancl beneden in manden, die ze, met hun bloote voeten diep wegzinkend in 't mulle zand, moeizaam naar boven droesem, o:» ze diaar vlak aan den kant weer leeg te storten. De arbeids krachten moeten wel heel goedkoop zijn als een elevator hier niet beter op zijn plaats I tou zijn! De Roode Zee had in mijn naieve voorstel ling van 'vroeger altijd meer van een groot meer dan van een echte zee. Maar als de boot de gewone route middenop volgt, riet men de kustlijnen van Afrika en Azië niet. Toen ik niets opmerkte wat het epitheton rood in haar naam kon verklaren, stak ik eens hier en daar mijn licht op. Ónder de I uiteenloopende verklaringen, die ten beste gegeven werden, scheen (mij d'ie der roode mist het meest plansibel. Hoewel zelden, komen hier soms groote zandverstuivingen voor, die dagen aanhouden. Het door den woestijnwind opgejaagde, poederfijne zand hangt als een dikke, roode mist op de zee, ligt in een laag op het watier en kleurt alles ►-water, schip en kleeren rood. Er waren officieren aan boord, die de roode mist uit eigen ervaring kenden. Van rood gesproken in de tropische Jiitte, waar de RoocHe Zee zoo berucht om is, openbaart zich bij Europeanen dikwijls reeds 'e in Indië zoo welbekende Roode Hond lichen tropicus). Deze lastige, maar onschul- Üge huidaandoening, die niets te maken leeft met onze infectieuze Roode Hond (Ru- ola) berust op een ontsteking der hyper- functioneerende zwcetklieren en is in de tro pen zoo frequent, dat vele gezinnen altijd een Roode-Hondbewassching in de liuisapo tb eek hebben staan. Na drie dagen rvan wazige, windstille •armte, waarin de electrische fans tever geefs ons koelte trachtten loe te wuiv&n, was 'het een verluchting eindelijk Perim te ont baren. Dit beteekende immers voor ons het einde van onzen tocht door de Roode Zee. Dit kleine, kale eiland is een belangrijk ko len- en oliestation, en het was voor me in teressant om in een Engelseh hoek te lezen onder welke omstandigheden hier eens de vlag van Groot Brittannië is geheschen. Tur kije, dat het vóór dien bezat, Liet zich wei nig gelegen liggen aam d't onbewoonde eilandv In den tijd nu, dat de Framschcm het kanaal aan 't graven waren, liepen een paar Fransche oorlogschepen! de haven van Aden binen om kolen te bunkeren. De gastvrije Gouverneur richtte onmiddellijk een groot diner aan met bal na afloop. Het feest duarde tot in den ochtend. Uit beleefdheid vroeg niemand' natuurlijk naar het doel der Franschen, maar eigener beweging vertelden de officieren dat ze op- weg waren naar Cochin China. Toen ze ein delijk wegvoeren en na enkele uren Perim bereikten, wapperde tot hun verbazing de Union Jack lustig van het hoogste punt van 't eilanid en langs het strand marcheerden rustig Britsche mariniers. De verklaring? Cherchez la femme. Onder den dians had een jonge Fransche cavalier aan zijn dam; condidentie's gedaan omtrent Liet werkelijke doel hunner reis. Zij zorgde dat de Gouv neur het kwam te watcn, dde nog meer wijn en champagne liet aanrukken, het feest rekte, en tijdens de korte nachtrust der Franschen vliegensvlug 50 man inscheept.' naar Perim, die het 6 uur eerder dan de Franschen bereikten. De vroeger zoo gevreesde Guarda-ful (Gar- der en fuir) rijst den 13dcn Mei bij 't vallen ivan den avond voor ons op. Achter ons, in 't Westen, zinkt de zon snel in zee en dicht boven de hooge rotsachtige kust van Ita- liaansdh Somaliland hangen wolken, grijs en rood gekleurd, met gedempte tinten. Wc zijn nu in den Indischen Oceaan en op het zelfde oogenblik brengt een flinke bries het schip in beweging, de beginnende West Moesson, die ons op de thuisreis meer kwaad zal doem. Langer dan een week draagt ons deze inmense wa'ervlakte. Hoe weinig va riatie ook schijnbaar, overdag blijft de zee u boeien met al de aspectwisselingen van haa' beweeglijk relief, met haar springende dol fijnen en vliegende visschen, en 's nachts schitteren niet alleen de equotoriaal maar ook reeds enkele Zuidelijke sterren. Niet ver van de sier, die het dichtst hij owze aar de is (de centauri), staat liet Zuiderkruis (Crux Australis) een beeld, dat uit vier ster ren bestaat, -wier denkbeeldige verbindimgs- lijmen een staand kruis vormen. Over Sabang en Emmahaven (op Suma tra's Wes'kust) koersen we naar Priok, van waaruit is een kleine trip over Java hoop te kunnen maken. Vale tt. 2b BRIAND EN DE VEREENIG DE STATEN VAN EUROPA SUEZKANAAL Verband met het verzet tegen Londen als conferentie-stad ANGSTDROOMEN VAN BRIAND DE AAN LEIDENDE OORZAAK (Van onzem Parijschon Correspondent.) Van Fransdhe zijde heeft rncn er zich mot hand en tamid tegen verzet dat de in de eerste week van Augustus te houden scliul- d'&n r eg e li Ti g s con fe remti e te Londen zou bij eenkomen!' Waarom? Niet geheel ten onrechte werd er beweerd dat meai aan een -neutrale stacl de voorkeur gaf, omdat men vreesde dat in de Engelsche hoofdstad de invloed der Labourmannen zich meer dan gewensoht is zou doen gel den. Thans echter .oppert men van verschillen de zijden de meening, dat achter deze af keur voor een verblijf aan de Theems nog wat meer schuilt. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Briand houdt zich op ernstige wijze bezig mot het plan, de staten van Europa op economisch terrein tot het aangaan van een federatie te bewegen, en zou de bijeenkomst der schuldenrcgelingsconferentie willen be nutten, om achter de schermen het terrein daartoe te effenen. Daarom zou men er op aansturen om deze internationale bijeenkomst in Zwitserland te doen plaats hebben. Engeland er buiten. Naar de geruchten gaan, bestaat er niet veel kans op, dat Engeland deel van een dergelijke feclora/tie van Europeesche staten zou uitmaken. Terecht wijst men er in de Fransche pers op, dat het er Groot-Brittan je in de aller eerste plaats om te doen is, op vriendschap- pelijlcen voet met de Vereenigde Staten te blijven. Een der eerste daden van het Labour-Iva- binet was immers de hand naar Washington uitstrekken. Mode hierom zijn er hier velen, die in dc plannon van Briand niet anders zien dan een hersenschim, welke in de practijk zich misschien wel kortstondig zal kunnen reali- seeren, doch voor het bestaan der Europee sche staten eerder nadeelig, dan bevorder lijk zal zijn. Machteloos internationalisme. Velen loopen nog weg met de idee van het internationalisme, doch heeft deze tot op heden werkelijk zoo veel reden tot dit enthou siasme gegeven? Neem in de eerste plaats de socialistische beweging? Ami den vooravond van den grooten log kwam de rijkskanselier Hermann Muller naar Frankrijk, om de Fransche socialisten gerust te stellen: mocht de partij van den Keizer er toe dreigen, Frankrijk den oorlog aan te doen, zoo zou de geheele sociaal-de mocratie zich als een eenig man daartegen stellen. Doch enkele dagen later stemden het hon derdtal sociaal-democraten dat in den rijksdag zitting had, vóór een begrootiing, welke een inval op Fransch en Belgisch ter ritoir zou mogelijk maken. Anderen wijzen op het instituut van den Volkenbond, dat ook met zulke grootsche ide alen in elkander is gezet, en vellen er dit oordeel over: men spreekt er meer dan dat men er handelt. Op welke wijze kan de Volkenbond optreden? Hij is ten eenenmale verstoken van alles wat naar machtsmidde len zweemt en was nog niet eens in dt legenhedd aan een kleine republiek als Li- thauen is zijn wil op to leggen. Internationalisme en nationalisme. Is overigens in Eurona de geest van inter nationalisme genoegzaam doorgedrongen om aan een eenzijdig doorgevoerd gevoel van vaderlandsliefde het zwijgen op te leggen? Dat kleiner soort van vaderlandsliefde, dat zoo heel egoïstisch kan zijn, dat het aa belangen der overige wereld nauwelijks een gedachte wijdt? Kort na den oorlog was 'er een oogonblik sprake van, om uit de ruïnes van het uit eengevallen Oostenrijk-Hongarije oen Donau- Statenhond, een federatie van nieuwe lan den, welke de erfonis van het oude keizer rijk zouden kunnen aanvaarden zonder al te veel successie-rechten daarop te moeten betalen. Het was duidelijk dat het voordcelig zou geweest zijn, indien de verschillende volken cn rassen, welke eertijds geleidelijk tot een economische eenheid gevormd waren, deze eenheid in économisch opzicht hadden be waard, in stee van even zoovele ccono- misch-zelfstandige nieuwe s'atcn te institu- eeren, waarbij een algeheele economische reorganisatie moest plaats hebben, veel af ronding en veel versnippering. Destijds, dit bleek ten duidelijkste, was echter de tijd voor een dergelijk groot' plan nog niet rijp. Voor een deel kan men dit verklaren uit e-cn zeer natuurlijke reactie: men had zoo lang onder Russisohe.cn Habsburgsche voog dij gezeten, dat men niet anders wilde aan vaarden dan een complete zelfstandigheid. Doch is sindsdien dc geest in deze staten gunstig gewijzigd, of ziet men veel meer een Hand over hand toenemen van het klein geestig soort nationalisme, dat wij boven reeds noemden? En wat denkt men dat Italië zal doen, het fascistisch en expansief modem Italië? Het lijkt al heel weinig te strooken met don geest van den Duce om zijn land een vast eii scherp begrensd plaatsje te laten aanwij zen in dc legkaart van het federatief Europa. Hóeft Briand, wion men deze plannen toe schrijft, voor dit alles dan geen oog? Men is denkelijk niet ver van de waarheid af indien men hem niet zoozeer economische dan wel angstdroomen toeschrijft Alle voorteekenen wijzen er thans op, dat de Rijnland-ontruiming voor de deur staat en wat zal deze ontruiming in de naaste toe komst voor gevolg kunnen hebben? De zoozeer van Fransche zijde gevreesde en weerstreefde „Anschluss", de nauwe toena dering tussohen Duitschland en het van alle kanten gekortwiekte Oostenrijk. De staatsman Benes moet als zijn mee ning te kennen hebben gegeven, dat de tot standkoming van dezen „Anschluss" op nieuw oorlog zou beteeken en. Vandaar de pogingen om deze D uits oh -O os ten rij ks ch e aaaisluitingspolitiek dm een federatief samen voegen van Europa te neutraliiseeren. De herstel conferentie, welke men in Zwit serland wal bijeenroepen zou dus. moeten dienen om een tweede Zwitsorsche conferen tie voor te bereiden, welker opening tegen hot einde van dit jaar zou kunnen worden tegemoet gezien. Engeland zou tot deze federatieve confe rentie niet worden uitgenoodigd, omdat men bevreesd is van die zijde een weigerend ant woord tc bekomen. Maar gesteld dat een dergelijke staten-fe- deratic tot stand kwam zonder deze invloed rijke mogendheid, werkt men dan niet zelf in de hand dat cr zich een sterk Anglo-Sak- sisch blok gaat vormen, dat Engeland en Amerika zich tezamen stellen tegen oen ge sloten Europeesoh front? Hoe men er in Frankrijk over Zooals reeds gezegd, men beschouwt hier de plannen van Briand als een droom, die zeer waarschijnlijk niet zoo spoedig te ver werkelijken is, en zoo hij mocht tot stand geraken vormt hij niet zoozeer een uitweg uit oude moeilijkheden, dan wel een hel ling, die weer in nieuwe en wellicht nog grootere gevaren stort! Kerknieuws. RECHTS EN LINKS. In de Evangelisatievereeniging in de Ned. Ilerv. Gem. te Nijmegen is ongenoegen ont staan vanwege het besluit der merderheid van de reehtsche leden van het kiescollege om in de plaats van wijlen Dr Hoog (vrijzinnig) weder een vrijzinnig predikant te beroepen. Dit besluit was door het bestuur der Evan gelisatie, welke als leider bij de kerkelijke verkiezingen optreedt, overgenomen en mede gedeeld aan het bestuur der afdeeling van d« Netïeri. Protestantenbond,, dat hetzelfde doet ten opzichte der vrijzinnigen. Naar aanlei ding van dit besluit en het goedkeuren daar van door het Evangelisatiebestuur werd ii dc laatste ledenvergadering der Evangelisa tie een motie van afkeuring met één stem meerderheid aangenomen. Tengevolge daarvan heeft nu het Evangelisatiebestuur collectief zijn ontslag genomen. Ook de beide recht zinnige predikanten, welke in dat bestuur zitting hebben, Ds Van Selms en Ds Post humus Meyes. Wanneer een voltalliger ver gadering deze motie handhaaft zal de tijd der kerkelijke stemmingen, welke niet zelden scherp gevoerd werden, weder terugkeeren. Aan de andere zijde wenscht men, dat de bemoeienis der Evangelisatie met de kerke lijke verkiezingen zal ophouden en een ker kelijke kiesvereeniging deze taak zal over nemen. Met spanning wordt het verloop dezer geschiedenis tegemoet gezien. Echter zal daardoor nog geen verandering gebracht worden in de afwikkeling der vacatureHoog omdat voordien geen stemming voor het kies college gehouden wordt en de rechtsche meer derheid besloot een vrijzinnig predikant te beroepen. Te Naaiden heeft de vrijz. pred. Dor- gelo aan de Hen-. Evangelisatie een brief gezonden waarin hij zijn ochtendbeurt in dt Ned. Herv Kerk op 22 Sept. as. te beschik king stelt van genoemde Evangelisatie, met verzoek allereerst aan Ds J. Weener, ethisch HET AUTO-ONGELUK BIJ DUBBELDAM In den nacht van Zaterdaq op Zondag is bij de tweede lol onder de gemeente DubbeU dam op den straatweg DordrechtWillemsdorp een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. Een Ford-auto vloogdoordat het benzinereseruoir sprong, in brand. Van de vier jongelui, hierin gezeten waren, werden twee uit de wagen geslingerd, waardoor één op slag gedood werd. De andere twee, die zich niet snel genoeg in veiligheid konden stellen, kwamen in de vlammen om. Een foto van de plaats des onheils. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 768.9 te Groningen. Laagste stand 755.9 te Vardö. Verwachting van het Koninklijk Meteorc logisch Instituut te De Bilt: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind, helder tot half bewolkt, warm en droog, l|ater eenige kans op onweer. FIETSERS LICHT OP: Van 17IS Juli van 9.40 nam. tot 4.30 vm. predikant te Haarlem die eenige zijner beur ten aan vrijzinnigen afstond, die beurt af te staan en bij diens verhindering aan een anderen orhodoxen predikant. VALSCEE MESSIASSEN. Prof. Dr. H. Th. Obbink schrijft in het „Alg. Weekblad voor Christendom en Cul tuur" over het verschijnsel van geloof aan messiassen, verlossers, in het algemeen, en ziet ook in figuren als Gandhi menschen, die door de hunnen als (nationaal-geestelijke) anessiassen worden beschouwd. Nu zou men verwachten, dat dezen ook het heil zouden prediken van de toekomsti ge verlossing: den hemel tegenover de aar de. Maar dat doen ize niet, merkt Prof. Ob bink op. Ze doen het niet, omdat het door het Christendom verdiepte zondebesef hun vreemd is. Ze zien den mensch niet als daar, maar als goddelijk wezen, <vat tot het inzicht in zijn waren goddelijken aard moet worden gebracht En daarom prediken ze niet 't toekomstig, maar het tegenwoordig heil, en draagt hun prediking, ondanks alle mystieke elementen, een. intellectualistisch karakter. Ze dringen niet door tot den bo dem van den men schol ij ken nood; het zon dig menschenhart. En allen, die voldoende ver van het Evangelie zijn vervreemd oi kunnen golooven. dat zonder regeneratie (wedergeboorte) het heil voor de aarde en de menschheid kan komen, luisteren eerbie dig naar de „nieuwe" (d. i. zeer cude) leer van een Krishnamurti, een Bo Yin Ra, een Tagore, en hoe ze verder heetem mogen, die dus, ondanks hun geestelijk gestemde pre diking, aardsche Messiassen zijn. „Maar een deel der menschheid heeft hier weer wat om te vereeren en te huldigen...' HUIZEN (187S M.) 10—10.15 Morgenwijding-, 2.152 Concert. 2—2.45 Kookpraatje. 2.45—3 ramofoon. 3—4 Maak het zelf. cursus. 4.30— 5.30 Microfoon-debutanten. 5.307 Concert. 7-7.45 Lezing door den heer A. den Hertog over: pt» militaire dienst vóór 100 Jaar. 8.01—8.30 AVRO- Boekenhalf uurtje. 8.3U'J.l 5 Wagner-conccrt. —10 Solistc-n-concert. 10 Persber. 10.10 Con- Daarna: Concert door de Hong. Zigeuner- el. 13 Sluiting. (Uit uurtje. 12.1! 2—2.20 Knip 7 Gramofoonpli Cnlplea. 2.203.2't 1.15—2 Gra >r de vrouwen. 5— 7.25 Cursus Kerklatijn, sus Kerklatijn, gevordcr- 8.25 Tooneel. Na het 2e D.\VENTItr (1554 M 10.35 Kerkdienst. 11.05 20 Orgelconcert. 1.2o uurtje. 6.20 Ge- .05 Concert. 7.20 35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 OrKest. (8.20 Lezing). 9.20 Ni g. 11.20 Gramofoi 4.20 Orkest. 5.! rzing. 6.35 Nlci r<sbor. 10 Vaudevi 55 Ni< en. U M' PAKIJS ..Radio-P Taptoe. .725 M.) 12.50 Gra- 1.05 Orkest. 6.55 Gramofoon. 8.55 :es. 5.20—7.20 Afvaart van het ss. Bremen. 8.33 loncert. 9.20 Hoorspel. Daarna Concert. HAMBURG (372 M.) 5.20 Uitzending van het •ertrelc van het ss. Dromen op ziin eerste rei» iaat New-York. 7.50 Orkest. 9 Orkest. BRUSSEL (512 M.) 5.20—6.20 Concert. 6.50 Gra* le Antwerpsclie die» lofoon. 8.20 Com HUIZEN (1875 M.) f 17 Juli. -10.15 Morgenwüi nu. 2.30- -4.30 Cot Concert. 2—2.30 Grt Kurhaus te Scheveningen. 3.30— door het AVRO-Kwintet. 5—5.45 i het omroeporkest. 5.45—6.15 Lezing door Dr. H. L. J. M. Will ems over; De gevaren van het baden AVRO-Boekenhalfuurtje. Dr. P. H. Rittei bespreekt ..Nederland, spiegel eener be- relberg. 8.01—S. li -11.30 Kt Solistenconcert. 22.30 Gramofoonplateu 2.304.30 Concert. 4.305 Gramofoon. en per^. 7.30—8 Praatje tot de luisteraars door den NORV.- voorzltter. S—9 Solistenconcert. 9—10 Bespeling EEN LUCHTREUS Op de Dornierwerf te Alteurliein in Zwitserland is een twaalfmotorig vliegtuig klaar gekomen, dat plaats zal bieden aan ongeveer 150 personen. Op onze foto ziet men dat het 12-motorige schip in het Bodenmeer wordt te water nelalen. Dit is de eerste st •-elloop van dezen aard in de geschiedenis van het vliegwezeru FEUILLETON Ge Waard uit de Dubbelde Wille Sleutels of: De kajuitsjongen van de- Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. (34 Enkele dagen later kwamen de schepen ln de Straat van Manilla aan. Bij een klein eiland, dat volgens de in boorlingen den naam van Capoul droeg, werden de ankers uitgeworpen. Van af de schepen kon men duidelijk een dorp zien liggen. Het scheen evenwel alsof het was uitgestorven, want hoe Van Noort ook door zijn kijker tuurde, hij bespeurde geen levend wezen. Toen er na drie dagen nog niemand voor den dag gekomen was, zond Van Noort eenig Volk naar land. Om den bewoners van het dorp schrik aan te jagen, losten de Hollanders eenige (schoten. Hierop kwam er een Chinees voor den dag, die den bezoekers te verstaan gaf, dat-de eilandbewoners zich uit angst schuil hielden en zeker bereid zouden zijn tegen betaling levensmiddelen te leveren. Voorts waren ze zeer vredelievend van aard en wilden gaarne met iedereen in eendracht leven. Hoe vredelievend de eilanders waren, kwam één der matrozen to wetem Deze waagde zich, onvoorzichtig genoeg, 'n eind landwaarts in. Hij keerde niet weer terug, zoodat men van meening was, dat hij door de inlanders was overvallen en gevangen gemaakt Daar men niet wist, hoe talrijk de inlan ders waren en er ook niet van op de hoog te was, of ze dn het bezit van vuurwape nen waren, oordeelden de Hollandei's het verstandigst den onvoorzichtigcn matroos voorloopig aan zijn lot over te laten en naar boord terug te keeren om Van Noort van hun bevindingen op de hoogte te brengen. Deze zond nu één der gidsen met de sloep^ naar land terug met de opdracht levens-^ middelen te koopen. Dc zwarte achtte de gelegenheid tot ont vluchten blijkbaar te schoon. Hij kwam ten minste niet meer terug. Zijn makker meende eveneens wel een poging te kunnen wagen om zijn vrijheid te herwinnen. Hij liet zich des nachts stil overboord zakken en zwom naar 't eiland. Zoodoende raakte Van Noort dus beide gidsen kwijt Hij begreep nu wel, dat hij er niet op be hoefde te rekenen, dat de inboorlingen hem vrijwillig levensmiddelen zouden afstaan. De ontvluchte gidsen zouden daarvoor wel te veel moois van de vreemdelingen verteld hebben Den volgenden morgen ging de admiraal zelf met een goed gewapenden troep naar land. Het dorp vond men geheel verlaten, allen waren bij de nadering der Hollanders gevlucht. Men trok nog verder landwaarts in en ontdekte nog enkele andere dorpen, maar geen menschen. Die hadden allen hun heil gezocht in de dichte bosschen, die verder van de kust lagen. Ook de verdwenen ma troos werd niet teruggevonden. Een hoeveelheid rijst, die werd aangetrof fen, verklaarde Van Noort voor goeden buit. Daarop werd het eiland verlaten, daar de admiraal het te gewaagd vond zich in de bosschen te begeven. Zonder gidsen voer men nu verder tus- schen de tallooze eilandjes. Gelukkig ver meesterde men enkele dagen later een kano, waarin twee inboorlingen gezeten waren. Deze werden aan boord van het admiraal schip gehouden. Den volgenden dag wist men de hand te leggen op een Chineesche Champon, die twee honderd zakken rijst aan boord had. Dit vreemdsoortig vaartuig wekte zeer de belangstelling der Hollanders. Van voren was het schip zeer laag en plat. Als zeilen deden gevlochten matten dienst cn de an kers waren van hout vervaardigd. In plaats van watervaten was in het midden van het schip een bak of tank aanwezig. Moet dit schip ook in den grond ge boord worden, vader? vroeg Dirk. Ik weet het nog niet, antwoordde deze peinzend. Laten wij het meenemen, drong Dirk aan. Zoo'n vreemd vaartuig heeft zeker nog niemand in Holland gezien. Wat zullen we daar een bekijks hebben als we in Rotter dam aankomen. En in gedachten zag hij zich zelf reeds als kapitein op dit Chineesche vaartuig de Oude Haven binnen varen en hoorde hij de de verwonderde Rotterdammers roepen: Kijk. dat is zoo waar Dirk uit „de Dub belde Witte Sleutels", wat is me die jongen gegroeid. En daar heb je zoo waar Hannes van den kaarsenmaker ook. Van Noort overlegde eenige oogenblikken met zijn stuurman en het resultaat hiervan was, dat men de Champon niet liet zinken, De schipper en de loods van het vreemde vaartuig moesten aan boord van de Mau ritius lcomcn en daar als gids dienst doen. Daarna zei de admiraal tot zijn matrozen: Ik heb zes man noodig om op dit schip over te gaan. Wie heeft daartoe lust? Ik, ik, riepen twee stemmen. Neen, Dirk, daar komt niets van in, zei de admiraal. Jij blijft aan boord van de Mauritius en jij ook, Hannes. Je weet, dat ik je vader heb moeten beloven, dat ik je onder mijn toezicht zou houden. Jij blijft dus ook hier. Maar en het scheen alsof de admiraal de gedachten van zijn zoon haa geraden als we het schip tot in Holland kunnen brengen, dan beloof ik jullie, dai Dirk als kapitein en jij als stuurman er de Maas mee mogen opvaren. Er waren echter behalve de twee jongens nog wel andere liefhebbers te vinden. Bijna alle matrozen stelden zich beschikbaar om op de Champon over te gaan. Nu er zooveel zijn, zal ik een keus moeten doen, zei Van Noort Jacob Theu- niszen, Cornelis Dirksz, Cent Adriaansz, Nico laas Kasper, Jan Apt en Pieter Jansz, I jullie wijs ik aan. Wees echter op je hoede Ivoor de Chineezen. Wees zoo verstandig ons steeds in het oog te houden. Gaat ook niet alle zes tegelijk naai' kooi, maar laat er steeds drie waken, wanneer dc anderen sla: Ipen. Anders zou het wel eens kunnen ge- I beuren, dat we elkaar niet meej- terug zagen. Veertien dagen lang voeren de schepen nu door den Archipel. Toen, op den morgen van den 21sten Ootober, kon mon aan boord van de Mauritius geen spoor meer van het Chineesche vaartuig ontdekken. Hoe men den gezichtseinder ook afzocht, 't schip was en bleef weg. Nooit hebben de Hollanders meer iets van het vaartuig of de opvarenden vernomen, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de Chineezen het zes tal hebben overvallen en vermoord. Nog eenige weken kruiste Van Noort hier rond, alle schepen, die hij tegenkwam, voor goeden buit verklarende. Dit moest hij wei doen. De Spanjaarden wilden de Hollanders niets leveren en de opgestookte inboorlin gen evenmin. Thans was Jaap met de roode ooren in zijn element Dat was ander werk dan de llollandsche vlag verdonkeremanen. Ook Hannes en Dirk vonden dat zeeroo- vertje spelen lang niet onaardig en Dirk had al vele malen herhaald als ze weer, zonder veel tegenstand, een schip vermees teixl hadden: Zie je nu wel, dat de Spekken laf bekken zijn. Wat Hannes dan volmondig beaamde. Natuurlijk werd de inhoud der genomen schepen steeds aan een grondig onderzoek onderworpen. Levensmiddelen waren altijd welkom, want de Hollandsche Jantjes had den grage magen. Maar ook vele ander© dingen werden op de Mauritius cn de Eendragt overgebracht Zoo kwamen ze in het bezit van spece rijen, zijden en purperen stoffen, sommige met gouddraad doorweven, en wat de Jantjes wellicht nog het aangenaamst von den van een flinke hoeveelheid goud. Van Noort liet dit alles wel zooveel mo gelijk optergen, maar hij kon toch niet verhinderen, dat er menig stukje zijde in da scheepskist, of een staafje goud naar de wijde broekzakken van Janmaat verhuisde. In den beginne had Van Noort zich wel wat bezwaard gevoeld door de op deze wijze verworven schatten. Hij gevoelde wel, dat liij thans meer als een brutale zeeroover op trad dan als admiraal van een handels vloot Dat hij de Spanjaarden beroofde was nog tot daar aan toe: dat waren onze vij anden. Het was zijn plicht om deze zooveel mogelijk afbreuk te doen. Met de inboorlingen en de Chineezen stond het echter andere. Daarmee verkeer den we niet in vijandschap. Van Noort trachtte zijn handelwijze wel goed te praten door telkens tot zich zelf te herhalen: Nu, de heeren reeders zullen ook niet gaarne zien, dat ik met leege handen thuis kom. Die hebben hun goede geld waremjiel niet voor niets gegeven. En of nu de zijde van de Spanjaarden of de Chineezen komt zal hun wel niet veel kunnen schelen. Bo vendien, de inboorlingen en de Chineezen schijnen goede vrienden met de Spanjaar den te zijn. Goed beschouwd zijn dat dus ook onze vijanden. Met dergelijke drogredenen trachtte de admiraal zijn handelwijze tegenover zjch zelf goed te praten. En de mindere schepelingen? Die rede neerden heelemaal niet Die waren uitge varen om buit te vergaren en wie hen die leverde liet hen volmaakt onverschillig. (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5