irimir £i Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Oil nummer bestaat ui. Wf EERSTE BLAD. Vacantie PUROL NED, CHR. WEFfflEESTERSBÖÜD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Her kwartaal 3.25 (Bes'chikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dag&!ijksche zending 7«— Allles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7V2 cent. No 2795 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 16 JULI 1929 AD VERTEJTÏIEN: Van 1 lot 5 regels1.17V2 Like regel meer 0.22V'2 fnget Mededeelingcn van 1—5 regels f 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting, './oor het bevragen aan het bureau wórdt berekend 0.10 JOe Jaargang. Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adres veranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenMik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers gelf toch zeker even grooten prijs als wij. ONTSTELLEND ADVIES. De nuchtere kijk op do dingen van den fieer H. P ol a k. kreeg een zekere vermaard heid. Verkiezingsdagen uitgezonderd durfde hij meermalen de S. A, P. te waarschu wen voor overdrijving, en wist hij 't goede in onze burgerlijke maatschappij te loven. Doch juist daarom lazen wij met verba zing, bijkans met ontzetting wat hij in zijn laatste kroniek in „Het Volk" schreef over kindertoeslagen en vermindering van be lastingdruk voor groote gezinnen. De heer Polak moot daar niets van heb- hcn. Hij sshrijft: „Het zou vrijwat verstandiger zijn, van groote gezinnen een hoogere belasting te heffen dan van kleine De heer Treub heeft er, toen hij minister van financiën was, aan gëdaclit, belasting te heffen op den grondslag van voornamen cén voornaam vrij, idem zóóveel per jaar voor eiken voornaam meer. Er was bij den heer Treub geen eigenbelang in het spel, want hij heeft zelf drie voornamen on zou dus voor twee hebben moeten dok keu. Maar 'een belasting op alle kinderen boven zeg twee per gezin, zou in maat- schappelijken zin heel wat aanbevelens waardiger zijn, geweest." De 'herinnering aan Treub's voorstel heeft in dit verband heclemaal geen zin, doch dat Bij daargelaten. ontstellend is dit advies. De heer Polak schijnt van oordeel te zijn, dat het geboor tecijfer nog niet snel genoeg daalt en Wènseht daarom belastingverzwaring voor groote gezinnen als stimulans. Gelukkig werd deze kroniek nik. de ver kiezingen geplaatst, want zoo'n verschrik kelijke openhartige verklaring zou zeker niet-aan de S. D. A. P. ten goede zijn ge komen. De redactie van „Het Volk" beseft dat knaar al te goed, want zij haast zich te ver klaren: „Van maatregelen als Polak, wij nemen «an: schertsenderwijze, oppert, als belas- ting op groote gezinnen, zouden wij dan ook allerminst voorstanders zijn. Veeleer j gevoelen wij voor extra-verlichting van dep belastingdruk voor groote gezinnen, zooals ons Kamerlid J. ter Laan nog kort geleden voorgesteld heeft". I-Idt is mógelijk, dat de schrijver in dit na schrift berust ter wille van de lieve vrede; maar dat zou aan zijn reputatie niet ten .goede komen. Hét is trouwens een gewaagd onderne men, om, stijl en argumentatie in aanmer king genomen, hier van scherts te spre ken. Een stijlkunst, waarin de heer Polak, volgens zijn eigen verklaring, heelemaal geteri meester is. Intusschen blijkt er uit, dat D r. K u y- p e r niet ten onrechte sprak van „paganis tische factoren". Of, juister gezegd: dit is nog erger dan heidensch. j. BÊteEKKELIJKE TEGENSPRAAK. Dé redactie van „Het Volk" immer op 'kiezersgunst bedacht, trachtte onmiddellijk de indruk van des heeren Polaks woorden weg. te nemen met de goedkoope bewering: wij zijn voor verlaging van belasting voor groote gezinnen. In de praktijk is dat wel niet altijd zoo duidelijk gebleken: maar als anderen regee- ren is" de S. D. A. P. in den regel wel voor belastingverlaging van den minderen man. Deze verklaring lijkt echter niets op een pripcipieele tegenspraak van het zedelijk, beter gezegd onzedelijk betoog van den schrijver. Die kant van het vraagstuk blijft geheel onbesproken. Toch was er alle reden voor, want de heer Polak durft dit te schrijven- „Het woord „vermenigvuldigt u en ver vult de aarde" moge zin gehad hebben toon het aantal mensehon gering en de aarde ledig was in onze dagen en nu zoo Vele landen meer dan vervuld zijn met monschen, is het letterlijk opvolgen yan deze aanbeveling niet mogelijk. .....éénmaal loopt het zaakje vast, in- DE KABINETSCRISIS De Pers over de opdracht aari Jlir. Ruys de Beerenbrouck Rechts en links. Hoewel oud-minister Buys de opdracht tot vorming van een kabniet nog slechts in over weging heeft genomen, geven de bladen, zoc als van zelf spreekt, reeds allerlei commen taren. Gaat men deze beschouwingen psycholo gisch bekijken, dan heeft het alle schijn, da: de poging zal slagen. Immers, in meer of mind-er beslisten toon juicht de rechtsctv; Tiers het toe, dat.de Koningin dacht aaneen kabinet, steunende op de Rechterzijde; ter wijl de linksche pers, van N. R. C. tot Volk, (met uitzondering slechts van het Utr. Dagblad, dat op de mogelijkhci i van rechtsche samenwerking hoopt), vreeselijk te keer gaat tegen deze oplossing en... haar angst voor het welslagen toont. De „Standaard" juicht de opdracht van H. M. de Koningin aan Jhr. Ruys de Beeren brouck verleend, om een Kabinet te formee- ren, steunende op de rechterzijde, toe. H<-> argument van sommige persorganen, dat zulk een opdracht niet reëel geacht móet worden, omdat de C. I-I. candidaten tijdens de verkiezings-canipagne hebben nagelaten dit perspectief voor hun kiezers bloot te leg gen, acht het blad van geringe beieekenis. Ze hebben ook het omgekeerde niet uit drukkelijk gezegd en zich dus een groote mate van vrijheid ivoorbehouden. Bovendien ls „De Standaard" van oordeel, dat het eind resultaat der verkiezingen niet veel anders geweest zou zijn, indien de C. H. zich dui delijker uitgesproken hadden. Wellicht zou den de A. R. dan enkele duizenden stemmen meer hebben gehad en de C. H. een gelijk aantal minder, 't Zou zelfs zeer de vraag zijn of het aantal zetels er -wijziging door zou hebben ondergaan. Dit is slechts bijzaak. De hoofdzaak is en blijft, of men ter Be houdenis van ons constitutioneel-parlpmen- tair leven, op een normaal parlementair ka binet wil aansturen, ja dan neen! De oplossing dient beproefd. Voor De Standaard is de beantwoor ding dier vraag niet moeilijk. Het blad laai daarop een beslist ja hooren en schrijft dan vervolgens: Een extra-parlementair Kabinet is ge doemd te regeeren als men dat regee ren gelieft te noemen met lossen teugel. Feitelijk zal het den regceringsteugel los over den grond laten sleepen. Het is al leen bestaanbaar, en kan zich ook alleen maar staande houden als gevolg van Je onmacht om iets anders in het leven te roepen. Aan die parlementaire onmacht kan het een zekere mate van kracht ont- leenen, als het van de situatie weet .ge bruik te maken. Maar dan ten koste van een normalen volksinvloed. Daarom geven wij aan een parlementair Kabinet de voorkeur boven andere oplos singen. Nu zijn er theoretisch weliswaar twee oplossingen denkbaar, maar practisch ge looven we, dat er maar één is: een Kabi net steunende op de Rechterzijde. Daarom is het juist gezien, dat deze op lossing beproefd wordt. Wat inlusschen allerminst zeggen wil. dat de proefneming slagen zei. Want, het zou tot niets dienen om het te verbergen, er zullen bijzonder groote moeilijkheden te overwinnen zijn. Vooral het financieele vraagstuk zal moei lijkheden opleveren. Doch, „Overigens kunnen wij slechts den wensch uiten, dat Jhr. Ruys straks aan Hare Majesteit, kunne berichten, dat het gevraagde beraad hem tot de overtuiging heeft gebracht, dat hij in staat is de ver strekte opdracht ook te aanvaarden". Steunende op de Rechterzijde. De Nederlander wijst op enkele hin dernissen, die op den weg van den Kabi netsformateur liggen, maar legt er dan ver volgens den nadruk op, dat in ons volk het besef leeft, dat er voor het volksleven grooto waarde ligt in de gehoorzaamheid aan Gods geboden. Om er dan direct aan toe te voe gen, dat het geloof, dat aan de beoefening dezer gehoorzaamheid zegen Verbonden is. leeft bij de drie politieke groepen der rech terzijde. Het C. H. Hoofdorgaan schrijft n.l. 0.111. als volgt: De vorm, waarin deze opdracht door de Koningin werd gegeven, bewijst dat Hare Majes'eit uitgaat van de gedachte, dat er een pol it ieke Rechterzijde bestaat. Misschien mogen wij hier trachten even een blik ie werpen binnen 'het afgesloten terrein der adviezen aan Hare Majesteit; dan lijkt het ons niet onwaarschijnlijk, dal Daarop reageert „Het Volk" slechts op deze wijze: „Naar onze meening maakt de schrijver zich, voor wat ons land althans betreft, wel wat noodeloos ongerust. De direkteur van ons Centraal Bureau voor de Statis tiek, Prof. Mr. Methorst, heeft op zeer aannemelijke gronden betoogd, dat wij bezig zijn te groeien naar een evenwicht tusschen geboorte en sterfte, dat binnen ecnige tientallen jaren bereikt zal zijn." Aldus, de schrijver behoeft zich niet on gerust te maken, dat de geboorte-aanwas het sterftecijfer zal te boven gaan. Propa ganda voor of indirecte aansporing tot ge boortebeperking is overbodig. De adverten ties in roode bladen en blaadjes en de open lijke of bedekte aanbevelingen hebben succes genoeg gehad. We zijn reeds een wegstervend volk. Dit stelt de redactie van „Het Volk" ge rust en het kan ook de 'Kroniekschrijver be moedigen. Het is droevig! ook in deze adviezen de naam Rechter zijde is gebruikt. Er bestaat dus een Rechterzijde. Eigen lijk weet ganscli Nederland dit. De groote! liberale Pers spreekt schier, ellccn dag van de Rechterzijde zij het in hoofdzaak, om op haar te hakken en te smalen. Ech ter, niemand smaalt op een doode buur- Op deze veelgesmade Rechterzijde, die! als geconstitueerde organisatie nimmer be stond en. wier onderdeden in de laatste vier jaren zelfs geen enkele onderlinge aanraking hadden, zal nu een Kabinet moeten steunen. Wonderlijke speling der historie. Die partijen van de Rechterzijde hebben er ze ker niet om gevraagd. Ieder voor zich ware er gaarne 'buiten gebleven Het is zoo veel vrijer en gemakkelijker, als men eiken plicht tot het steunen van de Re- ge,cring aan anderen mag overlaten. Maar ten slotte zal niemand ontkennen dat, althans in hetgeen door de kiezers werd afgewezen, de drie partijen der Rechterzijde samen den verkiezingsveM- slag wonnen. Er was aan de Linkerzijde niet veel zakelijks op het verkiezingspro- grani. Maar er was toch iets. De ganschn Linkerzijde streed voor het Staatspensioen. De bedenkelijke economische aanval, on der den strijdkreet: Staatspensioen en de nog gevaarlijker politieke stormloop der ontwapenaars, zijn, door de standvas tigheid der drie rechtsche groepen, afge slagen. In paraatheid, tot verdediging van onze nationale zelfstandigheid en tot handha ving van gezonide sociaal-economische po litiek, waren de drie groepen der Rechter zijde één. Tegenover de oppervlakkige be schouwingen in de Liberale Pers, naar aan leiding van de verleende opdracht tot Ka binetsformatie aan Jhr. Ruys de Beeren brouck, moge dit even worden vastgesteld. Natuurlijk, ook de Nederlander ziet de moeilijkheden; misschien in nog grootere mate dan de Standaard. En het wijst ecnige punten aan: koloniale politiek; „door gaande splitsing naar kerkelijke en gods dienstige onderscheiding". Maar het blad moet eindigen met deze verklaring: Tegenover de vele stemmen, die luide ver kondigen, dat het Christendom zijn waar de, als grondslag voor het verrichten van daden, verloor, schijnt het bijna overmoe dig of onnoozel in deze waarde te blij ven gelooven. En toch. zal dit geloof de voorwaarde zijn voor de eenig-mogelijke parlementaire op lossing van de thans bestaande Kabinets- Aan wie de eindoverwinning? De rechtei-zijde, aldus constateert Mr. van Wijnbergen in De M a as boni e, bleef in de meerderheid: maar Wie echter de eindoverwinning zullen behalen, is op heden nog niet te zeggen. Immers, einddoel was niet het behalen eener rechtsche meerderheid, die behaald werd, doch een op die rechtsche meerder heid steunende Christelijke Regeering doel was een Staatsbestuur te verkrijgen, dat de verzorging van het algemeen wel zijn dus zou verstaan, dat het omvat niet alleen de behartiging, naar Gods wet en wil, der stoffelijke belangen der burgers doch mede de" handhaving en doorvoering der Christelijke beginselen in de samen leving, en niet minder de verdediging van de vrijheid en van de rechten van den godsdienst. Welnu, afgewacht zal moèteiT worden, of dat doel wordt bereikt. En E11 mocht dan. ook onverhoopt de rech terzijde er niet in slagen een Christelijk Kabinet saam te stellen, ja dan, maar ook dan pas, zou de linkerzijde met volle recht kunnen zeggen, dat, al bleef zij in de minderheid, niettemin de overwinning is aan haar. Hierop laat De Maasbode volgen: Intusschen is opdracht verstrekt aar. Jhr. Ruys de Beerenbrouck tot formatie van een Kabinet, steunend op de rechter zijde. Hiermede is voorzeker de geschikte persoon aan het werk geweest. Onze wen schen en gebeden vergezellen den forma teur bij het volbrengen zijner voor ons va derland zoo belangrijke laak. Als gezegd, de vrijzinnige pers vindt een parlementair Kabinet, steunend op de rech terzijde, het ergste, dat te bedenken is. Het lib. Handelsblad, dat anders nog wel eens objectief kan oordeelen, schrijft Juist om der wille van dat definitieve herstel der parlementaire practijk, dat ieder wenschen moet, dien gelegen is aan een gezond democratisehen invloed op 's lands bestel, en aan een versterking van den eerbied voor wet. en gezag, die in de laatste jaren heeft geleden, kan men dus het slagen van deze opdracht niet wenschen. Men zou den uitslag van de verkiezing onjuist interpreteeren, indien men daarin een overwinning der „rechterzijde" zag. Integendeel, hebben zoowel de christelijk- historischen als de roomsch-katholieken een groot aantal stemmen te danken aan het feit, dat de coalitie als zoodanig niet in liet geding was. Ja, zij scheen na het ietwat sensatio- neele optreden van den heer Colijn in de Eerste Kamer en de reactie daarop in de roomsch-katholieke pers vrijwel buiten 't veld der practische mogelijkheid te liggen Daarom mede komt het ons waarschijn lijk voor, dat dit eerste bedrijf der kabi netsformatie niet het laatste zal zijn. Bin nen enkele dagen zullen wij wel te hooren krijgen, dat de heer Ruys de Beerenbrouck Hare Majesteit heeft verzocht van de op dracht te mogen worden ontslagen. Het dagblad der S. D. A. P. is door het dolle heen. Een rechts-parlementafr kabinet Ruyshet schijnt haast even verschrik kelijk als een kabinet-Colijn. Want, „de Koningin heeft Ruys niet de handen vrij gelaten. Zij heeft een streep getrok ken, waar hij niet over heen mag gaan. En de S. D. A. P., en ook de vrijzinnig- demócratiscbe partij, liggen aan den ver boden kant Ruys moet een kabinet sa menstellen, dat steunt op de rechterzijde. De edelman mag steunen op Colijn, op ACTIE VOOR ZONDAGSRUST DE POSTKANTOREN - HAVEN ARBEID - TREINENLOOP De schuld van het publiek. Dezer dagen heeft het centraal comité voor Zondagsrust vergaderd, bij welk comité thans zijn aangesloten: de Nederl. Vereeni- ging tot bevordering van Zondagsrust, het comité voor Zondagsrust van de Chr. orga nisaties van personeel in overheids- en -overheidsdienst in Nederland, het Chr. Nationaal Vakverbond, het Nederl. Werk liedenverbond Patrimonium, de Ghr. Nat Werkmansbond, de Ned. Luth. Bond voor Chr. Sociale Actie, de Chri Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland en de Ned. Vereen, van Chr. Handelsreizigers en Handelsagen ten. De vergadering stond onder leiding van Jhr. Mr. G. C. von Weiier, voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van Zondags rust en voorzitter van het comité. Besloten werd, het Nederl. Jongelingsver bond tot het comité toe te laten, ook andere Jongelingsverbonden, die den wensch daar toe te kennen geven, op te nemen. De uitbreiding van Zondagsdiensten bij de posterijen en telegrafie werd betreurd. Men vreesde in de openstelling des Zondags morgens van 910 uur- van hulptelegraaf- telefoonkantoren een begin van reactie van dezen Minister van Waterstaat tegen de beperking van den Zondagsdienst bij de posterijen, telegrafie en telefonie door de Ministers König en Van Svvaay te moeten 1. Besloten werd, bij den Minister van Waterstaat en bij het hoofdbestuur der pos terijen, telegrafie en telefonie het breken met de thans ingeslagen richting en het. voortgaan in de lijn van laatstgenoemde twee Ministers met kracht te bepleiten. De Zondagsarbeid in de Rotterdamsche havens, waaronder ook begrepen die der •ijksbelastingambtenaren, werd bezien aan de hand van.een rapport over deze zaak. Het comité was van oordeel, dat slechts langs den weg eener internationale rege ling van den Zóndagsdienst in de Europee- sche havens een bevredigende toestand ver kregen kan worden. Onderzocht zal worden of niet deze zaak te Geneve aangebracht kan worden. Getracht zal verder worden het geven van vergunning om betoogingen, tentoonstcllin- enz. op een Zondag te houden, zooveel mogelijk te voorkomen. .Ernstig ingen zullen worden aange wend on. 'trokken autoriteiten te win en vooi .mg van den treinenloop op .ontiag e. het algemeen voor verschaf fing van meer Zondagsrust aan het perso neel, werkzaam bij de openbare middelen 1 'vervoer. Om te komen tot beperking den Zondagsdienst van handelsreizigers handelsagenten zal het comité zich in verbinding stellen met de betrokken krin gen. Het comité meent, dat er niet genoeg op gewezen kan worden, dat hoofdzakelijk het publiek de schuld er van draagt, dat nog velen op Zondag arbeid moeten verrich ten. Propaganda moet zijns inziens gemaakt worden, welke er op gericht is, het publiek zich er rekenschap van te doen geven, dat het door niet zich op den Zondag te onthou den van hetgeen van anderen arbeid op dien dag vórdert, velen berooft van de Zondags rust, die het zelf niet gaarne zou willen missen. ALCOHOLBESTRUDING BIJ HET SNELVERKEER EEN GOED PLAN. In verband met het feit, dat ook een matig gebruik van alcohol een nadeeligcn invloed op .•eiking van zintuigen,, hersenen cn zenu- uitoefen kan en heel wat verkeersongeluk ken daardoor mede veroorzaakt worden, heeft de Vereeniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (V.A.S.) besloten binnenkort de gelegenheid te openen voor bestuurders van otorrijtuigen, om zich telkens xoor den tijd m een jaar als geheelonthouder bij het Bu- •au van de V.A.S. te doen inschrijven. Als bewijs voor die inschrijving ontvangen zij dan een diploma. Ieder, die gebruik wil maken huurauto b.v., kan naar dit diploma vraag doen, terwijl zij, die een chauffeur in dienst willen nemen, aan het Bureau kunnen ii:formeeren, of de sollicitant daar staat inge- ■hreven. Voor de noodige controle is een goed mogelijk systeem bedacht. Waarchjjnljjk zal dit stelsel 1 Januari 1930 in werking treden. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij het Bureau van de V.A.S., Middenhoef- straat 2 b, Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELïNt*. Ter verzachting eu genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeton en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tnbe 80 ct. Snoeck Ilenkemans en Schokking, noods op Kersten, maar de rest is hem taboe. Zal Ruys het symbool worden van het verraad Ier katholieke staatspartij? ZaJ na in de verkiezingscampagne te hebbeu geposeerd en te zijn bewierookt als de man die strijdt voor het volk, zijn c winning gebruiken om een pakt te slui ten met twee van de drie partijen der reaktie? Laat ons niet haastig zijn met 011s o deel. Het is mogelijk, dat Ruys een p pram opstelt, dat in overeenstemming met de verkiezingsreklame die voor door hem is gevoerd. Een program, dat de christelijk-historischen en de antirevo lutionairen met ve. .ntwaardiging wijzen van de hand Zou de de zich zelf gelooven.?,. INGEZONDEN MEDEDEELING ALGEM. VERGADERING TE ROTTERDAM HARMONIE OP HET TERREIN VAN DEN ARBEID Zaterdag jl. hield de Nederlandsche Chris telijke Werlcmeestersbond zijn derde alge- •gadering in het gebouw „De Een dracht" te Rotterdam. Openingswoord. De Bondsvoorzitter, de heer C. J. d e B i e, in Wageningen, sprak daarna 'n openings woord. Spr. bepaalde zijn gehoor hij de positie van den Werkmeester die vaak tusschen werk gever en werknemer instaat. Dat brengt moeilijkheden met zich, speciaal ook bij conflicten. Er zal getracht moeten worden dat in de toekomst bij onderhandelingen, die tot conflicten kunnen leiden, ook de werk meesters-organisaties te betrekken. Spr. wekt op tot moedig volhouden. (Applaus.) Jaarverslag. Naast het in druk verschenen jaarverslag in den secretaris, de heer G. J. van Riet in Utrecht, gaf deze een algemeen overzicht over het eerste halfjaar 1929. We ontleenen daaraan het volgende: Toen de eerste algemeene vergadering ge houden werd, bedroeg het ledental IS. Bij de tweede jaarvergadering had de Bond het tot 37 leden gebracht. Thans is het ledental ge stegen tot 91. Na de bespreking werd het jaarverslag en het bestuursbeleid goedgekeurd. Het financieel verslag sloot in ontvangst 1 uitgaaf met een bedrag groot S97.20. Het boudsbezit bedraagt 736.50. elijl liederen, waarna te 5 uur de vergadering werd geschorst. In de pauze vereenigden zich de deelne mers aan de algemeene vergadering gezelligen koffiemaaltijd. Toespraak namens het C.N.V. Te zes uur werd de vergadering heropend. De heer A m e 1 i n k, secretaris van het C.N.V., sprak zijn blijdschap uit over den vooruitgang van het ledental. De eerste ja ren waren zeer moeilijk. Nu is alle pessimis me verdienen. Spr. weës daarna op enkele-moeilijkheden die 'zich den laatsten tijd hebben voorge daan. Noodig is organisatie, het krachtig ma ken van den bond, opdat er zoowel door de werkgevers als de arbeiders, ook met de werkmeesters-organisatie worde gerekend. (Applaus.) Behandeling vcorsteUen. Besloten werd tot uitgave van een maand blad. De afdeeling Zwijndrecht had een voor stel ingediend tot vorming van een weer- standskas. De heer Amelink ontried aan neming. Aangenomen werd daarna het vol gende voorste „Het hoofdbestuur wordt gemachtigd tot het heffen, indien noodig, van een extra bij drage, tot steun van leden die door staking of uitsluiting werkloos worden." Besloten werd dat het volgend jaar een ij reglementaire bepalingen inzake het ve strekken van zoodanigen steun vastgesteld zullen worden. Een voorstel, dat bedoelde te komen tot contributie-verhooging, werd op adv het hoofdbestuur ingetrokken. Het woord is vervolgens aan den heer H. A. D ij k s t r a, secretaris van den Haag- sclien Christelijken Besturenbond. Harmonie zegt Spr. is daar waar verschil lende deelen een geheel vormen en alle dee- len samenwerken om een doel te bereiken. Spr. wijst op het terrein der kleuren en der klanken. Ook op het terrein van den arbeid moet er harmonie zijn. God heeft voor alles zijn wetten en ordeningen gegeven. Als gehan deld wordt overeenkomstig die ordeningen, dan is er harmonie. Ieder heeft eigen taak, talent en roeping. Maar ieder mensch heeft tot taak mee te werken om alle krachten die in de Schep ping gelegd zijn tot ontwikkeling te bren gen, opdat zij dienen waarvoor God ze heeft gesteld. Dan zal er harmonie zijn op het terrein van den arbeid. De werkelijkheid is hiermee echter nog al te veel in schril contrast. De harmonie is nog zoek. Spr. wijst op. enkele dingen die speciaal de aandacht moeten hebben. De christelijk-sociale beweging moet stre ven naar het verkrijgen van een moer plan matige productie. Spr. wijst verder op de bedrijfsrationali- soering. Hier dreigen gevaren, maar wij mogen het goede dat in bedrijfsrationali- seering. zit, niet voorbijzien. 1-Iet kan mee-' werken het doel van den arbeid des te beter tot zijn recht te doen komen. Harmonie, daarnaar moet worden ge streefd. Thans is het vaak een chaos, een 011 al wanorde. Denk slechts aan ons gebrekkig distributie-systeem. Ook hier moet orde worden geschapen. Harmonie op het terrein van den arbeid kan er alleen zijn als zij die in het bedrijf een plaats vinden, harmonisch samenwer ken. Werkgever en .werknemers zijn op el- OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is de bronzen eeremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend aan C. de Graaf, landarbeider op de boerderij „Landlust", te Strook-Kol- liorn, gemeente Barsingerhorn; en aan J. an Goudszwaard, te Stroodorp, gemeente Wissekerke, voorwerker bij het landbouw bedrijf „Steenhoeve", aldaar. LANDMACHT. Bij K. B. is benoemd, bij het reserve-per soneel der landmacht, bij het personeel van :len geneesk. dienst, tot res.-officier van ge wondheid der tweede kl. de heer F. J. M. Pannekoek, arts, en de dienstplichtig vaan drig K. Ruychaver, van de 1ste comp. hos pitaalsoldaten. Bij K. B. is aan den res.-paardenarts der 2e kl. Dr. C. Postma, van het personeel van ien geneesk. dienst der landmacht eervol ontslag verleend. Bij K. B. is benoemd, bij het res.-perso- neel der landmacht, bij het wapen der art bij den staf van dat wapen tot res.tweede- luit. voor speciale diensten, bestemd voor den dienst bij de art inrichtingen, de heer Ir. J. A. de Jong. AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal gedurende de maand Juli niet plaats hebben. DE TORPEDOBOOTEN. Blijkens een aan het Departement van Defensie ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en Z 6 15 Juli van Göte- borg vertrokken. AANBESTEDING WEGEN IN HET WESTLAND. Gister werd vanwege het Provinciaal Be stuur aanbesteed het aanbrengen van voor- loopige vcrbe'.eringen van verschillende ge deelten der provinciale wetgen in het West- land. Laagste inschrijvers waren voor: perceel 1 N.V. Wegenbouw Maatschappij Teermale- dam, Den Haag, voor f 36.509; perceel 2 N.V. Dordtsche Basalt-Mij te Dordrecht, voor f 41.300: perceel 3 N.V. Wegenhouw-Maat- schappij Teermaledam voor f 30.500. IN DE EOEKSCHEWAARD. Voorts is vanwege het Provinciaal Bestuur aanbes eed het aanbrengen van voorloopiga verbeteringen in gedeelten der provincial# wegen Nieuw-BeijerlandPiershilZuid- Beijerlan 1 en Krooswijk—Oud-Beijeriand-- Nieuw-Beijerland. Laagste inschrijf ster was de N.V. Wegen- bouw-Maatschappij Teermaledam, Den Haag. voor f 2600. Voor het aanbrengen van voorloopige ver betering van het gedeelte van den provin cialen weg MiddelharnisOoltgensplaat was laagste inschrijfs'er: N.V. Dordtsche Basalt- Mij. tc Dordrecht, voor f 38.500. VERKEERS-ONGE VALLEN. Te Raamsdonkveer had een aanrijding plaats tusschen twee auto's, waarbij de 21-jarige K. onder de auto's geraakte en ernstig gewond werd. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Gemert geraakte de arbeider A. R. onder een auto. waarvan de stuurinrichting defect was. In zorgwekkenden toestand is hij naar l.pt gasthuis vervoerd. DE OP EEN ROTS GESTOOTEN TRAWLER. Uit IJmuiden verneemt men omtrent den ge zonken stoomtrawler „Gerard-' nog de volgen de bijzonderheden. Het verongelukte vaartuig, één der grootste van de plaatselijke vloot, is eigendom van de N.V. Nationale Stoomvisscherü aldaar. In het begin der vorige week kwam de Gerard" met etn prachtige lading visch van de Moray Firth te IJmuiden binnen en aangemoedigd door het schitterend resultaat van deze reis, namelijk een besomming van ruim f 8000, vertrok óe trawler eenige dagen later wederom naar deze vcor de Engelsche visschers, verboden Zone. Deze tocht is evenwel voor den trawler nood lottig geworden. Tijdens dikken mist liep 'n»t vaartuig aldaar op de rotsen cn zonk spoedig ir. de diepte. De bemanning wist zich in de sl'.ep te redden en werd later door 'n passé 1- rend stoomschip gepikt en aan land gebracht. Binnen enkele dagen kunnen de geredden we- derom in IJmuiden terug verwacht worden. Naar we vernemen zcu niemand van de opva renden eenig letsel bekomen hebben. kaar aangewezen. Daarom moet er samen werking tusschen deze groepen zijn. Meer hannonie moet er ook komen wat letrcft de verdeeling van de arbeidsopbrengst Ook wat dat betreft is er nog vaak een schril contrast. Uit dit contrast is onze sociale be weging geboren. Ook hier hebben wij een taak om dit contrast weg te nemen cn har monie te bevorderen. Van groote beteckenis is het dat gij, aldus Spr., in dit verhand uw eigen positie, eigen taak en roeping ziet, opdat gij mee kunt werken liet geheel tot harmonie te brengen. De Voorzitter spreekt daarna nog een kort slotwoord. Te ruim 8 uur eindigt de heer Amolink met dankgebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1