Gemengd Nieuws. ECONOMIE EN FINANCIEN (Grosse RuhrlMndlsche Gartenbaa-Ausstellung). Een aantal Nederlandsche IN HET KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM werd Woensdagmiddag door het Congres der Internationale Kamer van Koophandel een vergadering gehouden waarin bet „Cblna-vraagstuk" behandeld werd. Een overzicht van de groote aula tijdens de zitting. teiten bij het monument. York naar Europa volbracht en zijn Woensdag te Rome aangekomen. HEDEN IS AAN DEN BOSCHJIOEK TE ROTTERDAM de nieuwe openluchtschool geopend. Een kijkje op de binnenplaats, waar de kinderen van 1 tot 3 uur een heerlijk middagdutje doen. om daarna weer In de open klasse verder te leeren. EEN KIND VERDWENEN. Vrijdagavond vermiste de heer W. Lecn- narts wonende Kokstraat 19 te Haarleon zij n 7-jarig zoontje Hendrik. Deze was om half keven met zijn broertje uitgegaan. Ze hadden tarnen gespeeld aan den waterkant naby tie Hooiiynrkt. Er is vergeefs gedregd in het Spaarne. v e HEVIGE BOTSING TE STREEFKERK. Op den Lekdyk bij den Zijdeweg te Streef Icerk heeft gistermiddag omstreeks 2 uur een botsing pfciats gehad tusschen twee luxe-auto's. De eene auto was den Zydeweg hfgekcmen de andere kwam uit de richting Nieuw-Lekkerland. De botsing was zoo he- >ig, dat de eene auto van den dijk in den boezem werd geworpen en de andere over den kap sloeg. De eigenaar-bestuurder van den eersten auto, d eheer T. Versloot, uit Dubbeldam kwam mét den schrik vrij. De andere, eige- haar-bestuurder, den heer C. Boogaardts uit Hazerswoude, kreeg een hoofdwonde en een linkerarmfractuur; hij is op last van den ge neesheer H. Roelink naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De beide auto's hoewel beshadigd, konden op eigen kracht weggevoerd worden. BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN Uitslag van het concours. By de zangwedstrijden gehouden door den „Ring Rotterdam" van den Bond van Chr. Zcngvereenigingen in Nederland te Den Haag en te Utrecht, werden de volgende bekronin gen toegekend: In de Eerste Afdeeling: Excelsior Zevenbergen 379 punten le prijs Hosanna Klundert 375 le Hallelujah W.-IJsselmonde 374 le Mastl. Zangkoor Westmaas 370 le Tavenu Klundert 364 2e Excelsior Barendrecht 363% 2e S. D. G. Krimpen a. d. Lek 359% 2e Zanglust Mynsheerenland 357% 2e Ridderlc. Zangkoor Ridderk. 3532e Hosanna Klaaswaal 353 2e De Lofzang H.-I.-Ambacht 351% 2e Excelsior Oud-Beijerland 349 3e Excelsior Strijen 341% 3e Excelsior H.-I.-Ambacht 339 3e Crescendo Pernis 338% 3e Nieuw Leven Rotterdam 337 3e Excelsior Naaldwijk 336 3e Hallelujah Numansdorp 335 3e Beijersch Mann.k. O.-Bland 333% 3e Korach Oud-Beijerland 331 3e éitrijen's Jeugdkoor Strijen 330 3e Tweede Afdeeling: Crescendo H.-I.-Ambacht 329% Excelsior I.Tsselmonde 318 Euphonia Vlaardingen 324 Crescendo Hoogvliet 312 S. D. G. Nootdorp 310% De Lofstem Nieuwerk.a.d.lJ. 307% Code alleen de Eer Lekkerk. 303 Excelsior Berkel 301 Looft den Heer 's-Gravenz. 301 VI. en Volh. Bergschenhoek 299 De Lofstem Cap. a. d. IJsel 299 S. D. G. Spijkenisse 292 l'Esperance Krimp. a.d. Lf. 290 Immanuël Rotterdam 289 Asaf Puttershoek 288 S D. G. Hoofddorp 284 Hallelujah Pijnacker 281 Surs. Corda Middelharnis 280% De Lofstem Rozenburg 279 S. D. G. 's-Gravendeel 275 S. D. G. Bolnes 273 Hallelujah Cap. a. d. IJ. 271% Derde Afdeeling: S. D. G. Berkel 267 Hosanna Zwingelspaan 264 Zanglust 's-Gravendeel 2-10 DE LABRADOR-ERFENIS NIEUW BEWIJSMATERIAAL AANWEZIG Nieuwe hoop voor de familie De la Penha. Sedert eenigen tijd heeft men niets meer omtrent de Labrador-erfenis vernomen doch de erfgenamen hebben niet stil geze ten, integendeel zijn er intusschen groote vorderingen gemaakt. De familie de la Pen- ha, welke voor haar rechten opkomt, heeft in Amerika de medewerking weten te ver krijgen van mr. Lee M. Friedman, welke als een der grootste advocaten van den te- genwoordigen tijd wordt beschouwd. Mr. Friedman is lid van de bekende advocaJen- a Friedman Atherton, King en Turner, te Boston. Op het oogenblik vertoeft te Amster dam mr. dr. Wallach, een expert op het gebied van het Internationale Recht, die speciaal naar Europa gekomen is om in samenwerking met mr. Friedman alle ge gevens na te gaan en de nog ontbrekende documenten te verkrijgen. Zooals bekend heeft in 1697 Joseph de la Penha, een Amsterdamsche ingezetene, van Willem III, toen als Koning van Engeland en Stad houder van Holland, het eeuwigdurend erfpacht gekregen van een gedeelte van het schiereiland Labrador, hetwelk in het Noorden van Amerika (Canada) gelegen is. In 1732 en 1768 werd deze schenking her- euwd door respectievelijk Stadhouder Willem IV en stadhouder Willem V, aan David en resp. Daniel de la Penha, zoons van Joseph de la Penha. Na dien tijd werd, mede door het Napolitaansche tijdperk, geen hernieuwing meer gemaakt, echter heeft volgens den inhoud van de schcn- kingsacte de tegenwoordige familie nog al tijd recht op dit gedeelte van Labrador, hetwelk op een waarde van 80.000.000 dol lars geschat wordt. De odnerzoekingen, welke mr, dr. Wal lach in Londen heeft gedaan hebben zeer veel belangrijks naar voren gebracht. Uit de „Egerton Manuscripts" blijkt n.l., dat in een parlementszitting in 1793 een lid van het parlement, Chief Justice Reeves, tij dens de behandeling van Labrador mede deelde: „Er bestaat geen enkel gouverne ment in Labrador, Ileeren, particulieren bezitten het en wij kunnen deze feiten niet ontkennen". Eveneens werd gevonden een schrijven van 1760 aan het Engelsche parlement van den gouverneur van Massachussetts Sir Frances Bernard, waarin hij vraagt, aan wien Labrador eigenlijk toebehoort. Uit deze mededeelingen en andere gege vens, welke gevonden zijn, blijkt duidelijk, dat er altijd getwijfeld is aan wien Labra dor toebehoort, hetgeen vanzelfsprekend van groot belang is bij de a.s. processen Bovendien heeft men het Vredesverdrag van Parijs nagegaan, waarbij Frankrijk aan Engeland geheel Canada afstond. In dit verdrag is uitdrukkelijk bepaald, dat alle schenkingen aan particulieren van kracht zouden blijven. Dr. Wallach is van meening, dat men in Engeland zeer goed op de hoogte is met de rechten van De la Penha-familie, doch de ze vanzelfsprekend verzwijgt. Onderhande lingen over Labrador werden dan ook door het parlement in 1814 en later in geheime zitting gevoerd. Mr. Friedman denkt binnen enkele maanden de klacht voor het Privy Council in te dienen en rekent, dat binnen drie jaar de zaak afgehandeld is. Volgens zijn meening zal het Privy Council deze zaak niet willen behandelen en dit aan het Eh- gelsche parieinent overdragen, d. W. z. er een politieke kwestie van maken. Wat in de geheele kwestie niet duidelijk is, betreft het zegel op het oorspronkelijke stuk. Dit is g'eteekend „Willem Box" cn vangt aan met: „Wij, Willem, Koning van Engeland, Prins van Oranje enz.". Er is niet uit op te maken of Willem III deze schenking heeft gedaan als Koning van En geland, of als Stadhouder van de Verecnig- de Nederlanden.. De schenking werd ge daan overeenkomstig de Hollandsche leen rechten, terwijl het zegel, waarmede de ac te bekrachtigd werd, het Engelsche Ko ningszegel is. Men vraagt zich af, als Wil lem." III het gaf als Koning van Engeland, king konden vernieuwen, daar deze met hoe Willem IV, resp. Willem V de schen- Engeland niets meer te maken hadden. In ieder geval zijn de voorbereidingen thans zoo goed als gereed, en zijn de erf genamen (waaronder verschillende Am sterdammers) vol goede hoop. IN DE WAAL VERDRONKEN. Te Rossum zyn Vrijdagmiddag omstreeks twee uur in de rivier de Waal twee personen verdronken. Dit tragisch ongeval heeft zich als volgt afgespeeld: Een 21-jarig persoon was aan den rivier kant aan het baden, toen hy' plotseling op diepere plaats wegzonk. De man kon niet zwemmen. Op zpn hulpgeroep schoot een jarig man toe, die zich direct gekleed te water begaf om den drenkeling op het droge te brengen. Deze poging kostte ook den red der het leven, daar de drenkeling zich zoo danig aan hem vastklampte, dat hij niet meer kon zwemmen. Beide verdwenen in de diepte. De vader en een jonger broertje van den 21- jarigen jongen stonden machtelooa aan den kant. De politie heeft onmiddellyk gedregd en slaagde erin het lijk van den 44-jarigen man te vinden. De slachtoffers zjjn afkomstig uit een in de nabyhedd gelegen woonwagen kamp. j FELLE BRAND TE WESTERVOORT. Hedennacht heeft een felle brand gewoed te Westervoort. Door nog onbekende oorzaak brak brand uit in het dubbele woonhuis van den heer Koenen aan de Klapstraat. Het complex, bestaande it een bakkerij, een win kel, een herberg en een meelhandel, brandde geheel uit. De Westervoortsche brandweer kon, daar gevaar dreigde voor op korten afstand gelegen arbeiderswoningen, die met rieten daken gedekt zijn het blussehings- werk niet alleen verrichten en verzocht as- sitentie .van de Arnhemse he brandweer die een motorspuit zond. Korten tjjd na aan komst van deze spuit was het gevaar voor uitbreiding geweken. De schade wordt door verzekering gedekt. DE SURINAAMSCHE BANK. Dividend 6 pet. (9 pet.). Het verslag van de Surinaamsche Bank over 1928 deelt o.a. het volgende mede: Wat sedert zoo langen tijd dezerzyds ge- wenscht is voor Suriname is een feit gewor den. Jaren gingen voorbij, zonder dat Neder land het bewustzijn kreeg, dat in het Verre Westen een deel van den Staat lag, dat de volle aandacht waard was. En thans heeft Suriname in enkele jaren de belangstelling verkregen van allerlei kent en op allerlei wijze. De resultaten van tie gewenschte en einde lijk verkregen belangstelling heeft naast groote voordeelen ook zeer bepaalde nadeelen. In 192S ondervond de bij Suriname belang hebbende velerlei teleurstelling o* zag zonne schijn, al naar gelang zijn belangen gelegen w aren op het terrein van een bepaalde 011!*""» of wel op dat van een bepaalde tak van verheid. De lage suikerprijzen en de langdurige droogte vormden voor de suikerondernemin gen een groote belemmering, zoo zelfs dat het bestaan van een der ondernemingen eri bedreigd werd. De cacao telt als product van den grooton landbouw feitelijk niet meer meoe. De balata-exploitatie kwam grootendeels tot tijdelijken stilstand, al werd van best.urs- wege al het mogelijke gedaan om bezwarende lasten weg te nemen. En ten slotte de laatste pogingen om dc ks.toencultuur in het leven te behouden, had den geen resultaat, aangezien de Amevikaan- scl.e belanghebbenden tot liquidatie besloten. De koffiecultuur gaf niet, wat zij in dc aanvang van het jaar beloofde. De uitvoer van kolfie vermeerderde van 23000 balen in 1927 tot ruim 34000 balen '11 1923. Aan weerszijden van den Oceaan houdt voortdurende verbetering van het produc* uitbreiding van het afzetgebied de aandacht \an belanghebbenden bezig. De oppervlakte n cultuur is in 3 jaar van 6224 II.A tot 7828 IIA. uitgebreid, aangevende een vermeerdering 2604 H.A. of bijna 50 pet. De toenemende rijstproductie vormde m 1928 ook een verblijdend verschijnsel in het economisch koloniale leven. De houtindustrie begon eindelijk ook ver schijnselen te vertoonen van een mogelijk winstgevend bedrijf. Uit de gegevens, die tot bovenstaande alge meene mededeelingen leidden, valt de conclusie te trekken, dat de economische toestand in Suriname in 1928 vrijwel dezelfde bleef als in 1927. Handel en industrie bleven in 1928 vrywel op dezelfde hoogte als in het voorafgaande jaar, De belangstelling van het vreemd bleef op bescheiden schaal voortduren. Voor de koffie was 1928 een gunstig jaar. Echter was het ten slotte verkregen product niet zoo groot als aanvankelijk verwacht werd. Dit was het gevolg van den „grooten drogen tijd", die vrij vroeg inviel en aanhield tot half December, terwijl de krachtige schrale wind, gedurende den drogen tijd waaide, de ÓToogte scherp maakte. De bauxietindustrie wordt van steeds n belang voor Suriname. De Surinaam Bauxiet Maatschappij ging krachtig voort met (ie verdere ontwikkeling van haar bedryf. Petrolcumonderroek. Het onderzoek naar petroleum werd i; voortgezet. Plotseling kwam in de tweede helft van het jaar bericht, dat in Nickerie olie gevonden zou zijn. Onder scherpe controle van de overheid werd toen ter aangewezen plaatse een monster genomen van het gevonden vocht, dat bij onderzoek inderdaad ruwe petroleum van goede kwaliteit bleek te zijn. Of men hier te maken heeft met een z.g.n. oil-pocket, d.w.z een kleine hoeveelheid olie, zooals cp meer plaatsen ter wereld gevonden, met een petroleumlaag vaji ontginbare hoe veelheid, zal een nader onderzoek moeten uit wijzen. Veel belangstelling voor dit onderzoek, ondanks de vondst, is bij de groote petrolcum- producenten nog niet kunnen worden gevonden. CITIES SERVICE POWER LIGHT CY. Uitgifte 500,000 5% pet. debentures A 93%. De inschrijving wordt opengesteld op 500,000 20-jarige 5% pet. Gold Debentures (waarvan reeds 200,000 op inschrijvir.gs- voorwaarden geplaatst) in coupures van S 100 nominaal van de Cities Service Power Light Company op 17 Juli tot den koers van 93 pet. Amsterdamsche usance, plus opgelo/>pen rente van 1 Juni 1929 tot den dag van be taling: te Amsterdam: bij Broekmans Effec tenkantoor N. V.; en te 's-Gravenhage: bij de heeren Heldring Pierson. De betaling r.ioet geschieden op 23 Juli, LLOYD S REGISTERBOEK 1929-1930. Het nieuwe jaarboek van Lloyd's Register of Shipping bevat de gegevens van ongeveer 32,FOO schepen van meer dan 100 ton bruto, waarvan 15,486 schepen met 42,116,071 ton bruto inhoud bij Lloyd's Register zijn geklas seerd. De gemiddelde inhoud dezer schepen is niet 75 ton gestegen tot 2,720 ton. De wereldvloot is van Juni 1928 tot Juni 1929 gestegen met 1,119,653 ton, tegen 1,761.749 ton in het voorafgaande jaar, tot 68,074,312 ton; voor stoom- en moterschepen is de toe neming 1,247,980 ton, tot 66,407,393 ton, -mor zeilschepen en lichters de daling 128,327 ton tot 1,666,919 ton, terwijl de werkelijke zeil schipruimte, zonder lichters e.d., nog slechts 900,000 ton groot is. in Nederland thuis behoorende scheeps- ruimte is in 1928-1929 met 123,000 (vorig jaai 164,000) ton toegenomen tot 2,932,000 ton vergeleken met Juni 1914 bedraagt de ver meerdering 1,460,000 ton, of ruim 99 pcL, alleen in de Vereenigde Staten (215 pet.), Japan (145 pet.) en Italië (125 pet.) Is de toeneming sedert 1914 sterker geweest: de vloot van Groot-Brittannië en Ierland is slechts 6,1 pet. grocter dan in 1914. Nederland bezit thans negen maal zooveel stoom- en mo torschepen als in 1895. Het aantal motorschepen, waarbij ook J:e met hulpvermogen, bedraagt 3,246 van 6,6 millioen ton; 1,456 stoomschepen van 10 miiïioen ton zyn voorzien van stoomturbines; CO schepen van 259,467 ton worden electrisch bewogen. De bruto inhoud van motorschepen is in het jaar 1928-1929 toegenomen met 1,196,000 ton en va.i turbineschepen met 363,000 ton, doch voor stoomschepen met zui germachines is het totaal 311,000 ton lager geworden. Slechts 59,3 (v.J. 61) pet. van de wereld- •loot is nog ingericht voor het, stoken van steenkool, 28,5 pet. van het totaal zijn stoom schepen ingericht voor liet stoken van olie, welke echter ook steenkool kunnen gebrui ken, en 9,7 pet. van het totaal zijn motorsche pen. De tonnenmaat van motorschepen is 11,1 pet. van die der stoomschepen, voor Nederland is dit cyfer 15,2 pet. Het totaal der tankschepen van meer dan 1000 ton bruto is toegenomen tot 6.937.922 ton en van visschersvaartuigen, waarby ook de walvischvaarders worden gerekend, tot 910,404 ton; de inhoud van sleepbooten bergingsvaartuigen is 362,841 ton, van a: nemersmateriaal en veerbooten 791,679 ton van raderschepen 334,763 ton. In de vijf jaren van 1924 tot 1929 zyn de scl.eepsverliezen slechts 0,70 pet. van het we- rtlcitotaal geweest tegen byna 1,17 pet. in 1909-1913. Wanneer de schepen voor de vaart op de Amerikaansche meren, schepen van minder dan 5000 ton bruto, schepen van meer dan 25 jaren oud en houten schepen niet worden mee geteld, is het wereldtotaal der zeeschepen voor ce groote handelsvaart 26,393,282 ton, of 961,000 ton meer dan verleden jaar. Nederland bezit hiervan 1,618,373 ten, of 80,213 ton meer dan in Juni 1928 en komt met 6,13 pet. van het totaal op de vierde plaats, welke verleden jaar nog door Italië v/as bezet. Nederland stond toen met 6,05 pet. op de vijfde plaats. Het aandeel van Gvool- Brittannië is voor deze scheepsruimte ï:8.42 pet., van de Vereenigde Staten 20,80 pet. en van Duitschland 7,89 pet. NEDERL. KUNSTZIJDE FABRIEK. Op de Vrijdag gehouden algemeene verga dering der „Enka" waren aanwezig aandeel houders, uitbrengende 86 stemmen en verte genwoordigende 10471 aandeelen en 38 prion- teitsaandeelen. Het Duitsche element was op deze vergadering sterk vertegenwoordigd. Daar statutenwijziging aan de orde is en een voldoend gedeelte van het kapitaal niet is vertegenwoordigd, moet de behandeling van dit punt 14 dagen worden aangehouden, wanneer een tweede vergadering zal worden gehouden. Hierop worden de notulen der vorige verga dering voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter, de heer Fentener van Vli -.sin- gen, meent dat hoewel liet voorstel tot statu tenwijziging ditmaal niet kan worden ge stemd, het voorstel op deze vergadering desniettemin kan worden besproken, terwijl daarbij het punt „bestuursmededeelir.gen" kan worden gecombineerd. De voorzitter deelt mede, dat de ovei een komst, die met de Vereinigte Glanzstoif is gesloten en welke aan de bekrachtiging dei' algemeene vergadering wordt onderworpen, van zeer ingrijpenden aard is. De samensmelting is niet alleen voor beide portyen wenschelijk en voor Enka aanvaard baar en noodzakelijk. Vermindering van kost prijs en verbetering van prijzen is daarvan het gevolg. Eerst door samensmelting komt er „één portemonnale en één belang", waardoo* ationeele verbetering mogelijk is, terwyl ook naar buiten beter kan worden opgetreden. De fusie is geenszins noodgedwongen, daar do Enka kerngezond is. Door_ de hooge douanerechten moet een industrie, die op de export is aangewezen ook in het beschermd buiten fabrieken bezitten, wat door de fusie wordt bereikt. De vorm der fusie, waarby de Enka als holding der Vereinigte Glanzstoff optreedt, bleek het goedkoopste te zijn. De waardever meerdering der wederzydsche aandeelen bleek rijwel met de beursnoteering overeen te ko nen, zoodat deze kon worden gebruikt aJ3 basis der omruiling der aandeelen. Hetzelfde geldt van de Maekubee-aandeeleri, die ook in de fusie kunnen deelnemen. Deze laatste aandeelen zijn gesteld op 135 pet., waarby de winst per einde Mei op 7% milnoon is aangenomen. Behalve de wijzigingen die uit de nieuwe wet °P de N. V. voortvloeien, wordt voornairelyk uitbreiding van het aar.deelenkapitaal voor» gerteld. Zoodra de statutenwijziging zal ztfn aange nomen, zullen nieuwe aandeelen worden uitge-- geven, terwyl één nieuwe directeur en 6 nieuwe commissarissen zullen worden benoemd (o.a. voor de Vereinigte Glanzstoff-groep) naast de bestaande bestuursleden. De voorzitter deelt tenslotte mede. dat La de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Vereinigte Glanzstoft, de heer Hartogo rot mede-directeur en de heer Fentener van Vie ringen als reeds gemeld tot commissaris is benoemd, terwyl met groote meerderheid de fusie-overeenkomst werd goedgekeurd. De Algemeene Kunstzijde Unie beschikt over een productie-capaciteit van 60.000 K.G, per dag. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Dordrecht, B. en W. van Dordrecht stellen den Raad voor aan te gaan een leening groot 3 millioen gulden met het Algemeen Burgerlyk Pensioen fonds, af te lossen in 50 jaren tegen een rente van 4%%. De objecten waarvoor deze leening dient zijn gedeelten van het voorschot aan de Vereemging de Biesbosch voor haar inpolde ring^ fl% millioen. bouw van gemeente woningen 4 ton, grondbedrijf 3 ton en kosten ter waterweg naar zee 3 ton. De jaarlyksche aflossing bedraagt f60.000. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door v d. Graaf Co.. afd. Handelslnformatlön.J, Dltgeaprobcm AMSTERDAM, li Juli. R Klok, winkelier In Beickel. Curator. Air. J. Nolen. ;h. Uyti M J /eehai Portengen (gera. v d. Boach. Woerden, onhof, Amersfoort. Stellingwerfstraat 2L jr mr. L Stadig Amersfo^-»- Kechter-cc mmissarlr nr. J 13 v d Meulen. faillissementen! lelhandelni H. van Weiset xgende Niet. Linden, r(J- DORDREC' 10 Juli O. van t "vöndrcr t. Rech Curator: Mevr. Mr. A. S. Brt Opgeheven! J P M van der Horst, Arnhem. A. v. d. KerkhofUrken.=, Nijmegen. N.V. Bouw- en Exploitatie-Mij. Fiduc.'n S, N|J- Dijkstra, Norg. Buchner, BIPhovnn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12