MARTENS UITVERKOOP SPECIALE KOUSEN- PlECLAiVEE Uit den Omtrek. PAANAKKER Co. Laatste Nieuws. VRIJDAG 12 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS OVERWEGEN SPOORBANEN. Burgemeesters en Wethouders van Leiden brengen ter algemecne kennis, dat, ingevol ge artikel 7, eerste lid, van het Algemeen Reglement voor den dienst op de spoorwegen is bepaald, dat de roode reflectoren op sluit- boomen van overwegen zullen moeien wor den vervangen door reflectoren niet oranje .weerschijn. Leiden, 12 Juli 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN, Secretaris. UN1VERSITEITSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het semi-arts-examen heeren L. H. Vrijman (Den Haag), H. C. Berghuis (Rotterdam) en P. J. Kaiser (Lei den). Bevorderd tot arts de dames A. L. Ong- kiehong (Leiden) en E. G. M. ten Braak (Winschoten) en de heeren H. Hekking (Den Haag), P. A. Donkersloot (Overschie). DE STADHUISKWESTIE. Door het raadslid IT. W. Spendel zijn aan B. en W. de volgende vragen gestled: a. Zijn B. en W. voornemens den Raad «poedig voor te leggen ter behandeling het .vraagstuk van don bouw van een stadhuis? b. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat de van buitonaf komende adressen, adviezen on geldelijke toezeggingen, het oordeel om trent de oplossing van het vraagstuk zullen beïnvloeden? c. Zijn B. en W. bereid alles wat don Raad kan dienen ter informatie, tijdig tot kennis name ter beschikking te stellen? VRAGEN VAN DEN HEER SYTSMA. In de op Maandag a.s. te houden vergade ring van de Leidsche Gemeenteraad zal de beer IT Sytsma (v.d.) aan B cn W. vragen stellen en inlichtingen vragen over het blijk baar door B. en W. geforceerd ontslag van dc concierge van de H. B. S. (Hooge Rijndijk) en over de huisvesting van de concierge van net Gymnasium. PROMOTIE MET DE „VIER". De eonige weken voor het eerst na onge veer 40 jaar in eere herst elde „mos", toen te Leiden een promovendus bij zijn promotie gebruik maakte van een met vier bepluimde paarden bespannen landauer, schijnt zich te zullen handhaven. Althans heden had aan de Leidsche Universiteit weer een promotie niet de „vier" plaats. EXTRA UITKEERING. T De directie der Noord-Zuid-ITolI. Tram weg-Maatschappij heeft per extra dienstor der aan het personeel tc 's-Gravenhage, Lei den en Haarlem meegedeeld, dat een extra uitkeering over 1928 verstrekt zal worden tot een bedrag van f 30 tot f 80 aan de ge huwde ambtenaren en vanf 20 tot f 55 aan <1 'eongehuwden. De beambtep, zooals conducteurs, wagen» voedersontvangen een bedrag van f 25 tot 1 35 voor zoover zij gehuwd en van f 15 tot i 25 voor zoover zij ongehuwd zijn. DE ZAAK-VAN SCHAIK. Een motie. Hedenavond zal vanwege het bestuur van iJe A.C.O.P. in het Nutsgebouw aan het Steenschuur een openbare vergadering wor den gehouden, waar d eheer J. J. Lamers uit Amsterdam zal bespreken de zaak van- Schaik. Aan deze vergadering zal de volgen de motie worden voorgelegd: De openbare vergadering, gehouden op Vrijdag 12 Juli 19129 in het Nutsgebouw te Leiden, gehoord do inleiding van den heer J. J. Lamers te Amsterdam, spreekt als haar meening uit, dat de straf uaui den her J. G. Van Schaik opgelegd volkomen onrechtmatig is, wijl alle burgers, dus ook die welke in overheidsdienst zijn, het recht van vrije mee- ningsuiting bezitten, behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet dat door een optreden als van B. en W. van Leiden en van de meerdrheid \an den Leidschen Raad het vertrouwen, dat allen die in dienst der overheid zijn in hun auto riteiten dienen te hebben, ten zeerste wordt geschaad, verzoekt het bestuur van het A.C.O.P. te Leiden voort te gaan met voor zijn leden de vrijheid van meeningsuiting te verdedigen en te protesteeren zoo vaak door B .en W. van Leiden daarop inbreuk mocht worden gemaakt. WATERPOLO. f De ZijlZian. Gisteravond heeft in een in de zweminrich ting De Zijl gespeelden waterpolo-wedstrijd ZI.A.N. I uit den Haag de Zijl I alhier ge el agen met 70. De Zijl heeft alle mogelijke moeite gedaan om in dezen wedstrijd een goed figuur te slaan en tot aan het ein.le den str(id volgehouden, evenwel zonder succes. Z.I.A.N. was sterk in de meerderheid. By de rust was dc stand reeds 40. i L.Z.C-U.Z.C I 3—1. In een zeer spannenden wedstrijd heeft de Leidsche Zwemclub met 31 van UZ.C. ge wonnen, waardoor de Utrechtenaren zijn aan gewezen voor het spelen van degradatiewed strijden. Al zeer kort na den aanvang kwam de bal door foutief plaatsen van Nanninga bi] de la Court, die via keeper Tetenburg scoorde, (i0). Even later beging van lngen Schenau echter voor het L.Z.C.-doel een overtreding. Bij werd het water uitgestuurd, terwijl U.Z.C een strafworp kreeg, waaruit de partijen op gelijken voet werden gebracht (11). Nog voor de rust keerde Goekoop een goed schot van Wolters. De bal kwam bij de Reede, die zich keurig vrij gemaakt had en onhoudbaar doelpuntte (21). Ook in de tweede helft was het krachtsverschil gering. U.Z.C. was snel maar schotloos en aan de andere zijde schoot de la Court tweemaal rakelings over het doel, waarna dezelfde speler vlak voor het einde door een schitterend schuin schot de stand op 31 bracht. TWEE BRANDJES. Gisteravond ongeveer een uur na elkaar zijn twee kleine brandjes gebluscht. Op den Ouden Rijn ter hoogte van de Uiterste Gracht was een mand met houtwol in brand geraakt op de zich aldaar bevindende brug, waar van de lcuni' ■lp lijden had, terwijl in het watt i t ui uschuur een met houtwol geladen schuit \tu gemeentereini ging in brand raakte. INGEZONDEN MEDEDEELINO. HAARLEMMERSTRAAT 245 NIEUWE RIJN 58 Zwarte Katoenen Dameskousen IB1/* Gekleurde Katoenen Dameskousen 29 39 49 79 98 128 effen en jaspé Fijne Zijden Dameskousen Prima Zijden Florkousen Zijden Nonladder Kousen Waschzijden Dameskous Prima Zware Zijden Dameskous Zijden Dameskous met punthiel 145 KOOPJES KOOPJES De in 1917 op aanwijzingen en volgons de denkbeelden van wijlen Prof. Dr. Kamer- lingh O nines ontworepui verbouwing Aan het Natuurkundig Laboratorium tón behoeve van de electro-aiagnetische studiën, heeft thans haar beslag gekregen. Onder leiding van. Prof. Dr. W. J. de Haas, die na diens overlijden Prof. Kamerlingh Onnes opvolgde, zijn de plannen van Prof. Onnes voltooid en heeft dc groote eleo ro-magmeet, na Parijs de grootste ter wereld, thans haar plaats in het Natuurkunldig Laboratorium gekregen. Het gebouwtje, dat voor deze electro-mag- neet is gesticht, grenst oogenblikkelijk aan het bestaande laboratorium en is opgericht op de plaats, waar to: voor eenige jaren de glasblazerij van het laboratorium zich be vond. Toen Prof. Kamerlingh Onnes, in overleg met zijn adviseur, in dezen ir. H. H. Blom, aan. zijn plannen vasten vorm had gegeven, ■werd aan Siemens ITalske te Berlijn op dracht gegeven tot het vervaardigen dei- magneet. Die opdracht, is thans door Sie mens Halske volbracht en, nadat de ver schillende belangrijke wijzigingen, die door Prof. de Haas waren ontworpen in verband mat den geweldigen vooruitgang der natuur kundige wetenschappen in de laatste jaren, in het oorspronkelijke plan- waren aange bracht, is thans dcee elec. or-m-agneet opgc- lever en ia liet envoor ibestemd gebouw ge plaatst. Om eenigszlns een denkbeeld van deze electro-magneet te krijgen, zij vermeld, dat zij een totaal gewicht heef' van niet minder dan 15.000 kilogram. De kolossale U-vorm, waarin die beide kernen door middel van een motor voor- en achteruit kunnen schui ven bezit een gewicht van 5000 KG. Dc draadklossen bestaan elk uit 12 spoelen, waarvan de windingen uit vierkante bui zen bestaan. Hierdoor heen s'roomt, onder verhoogden druk der waterleidn-g, het koel water. De groote Lcteekenis van deze electro- magneet schuilt vooral hierin, dat men voor proeven in een magnetisch veld kan beschikken over een constante en onafhan kelijke s'.roombron. Voor dat doel is een speciale accumulator-batterij opgesteld die oen stroomst-erkte kan leveren van 200 Am. Met een motor-generator kan de stroom sterkte tot 600 Ampe.re worden opgevoerd, hetgeen dan een magnetisch veld kan ge ven van 60.000 Gaus. De magneet kan door middel van. een electrisch gedreven kraan naar iedere go- wenschte plaats van het lokaal gebracht worden. De omvang van den arm van de magneet is tot oen minimum beperkt, wat aan de makkelijke verplaatsbaarheid ten goede komt. Dit is een belangrijke verbete ring, welke de Leidemsche magneet op dc Parijsche en andere magneten voor heeft. Prof. de ITaas heeft thans door de gereed koming van deze magneet een hoogst be langrijk succes bereikt, een succes, dat zijn verdere electro-magnetische onderzoe kingen ongetwijfeld van hot grootste belang zal zijn, omdat ongetwijfeld voor de weten schap zeer gewichtige resultaten er mede zullen kunnen worden bereikt Wij vernemen, dat de magneetzaal in Sep tember met eenige officieele plechtigheid in gebruik zal worden genomen. AUTOTOCHT Een dag van zeldzame verkwikking. Wat hadden ze er naar verlangd en bij de vrcugdiga herinnering aan wat hun ver leden jaar vanwege 'de commissie, die mens den kerkeraad der Geref. Kerk het Maashofje beheerd, al „vooruit genoten.' Eindelijk was de met spanning verbeide dag, de dag van den jaarlijkschen auto tocht daar. Ongeveer twee uur had de afrit plaats. Het ging van de Kalvermarkt af langs de Heerengracht, Hooge Woerd, Bree- straat, Princessenkade, en Steenstraat de stad uit over Oegstgeest, en Rijnsburg naar Nocrdwijk, langs den boulevard op Noord- wijkcrhout aan, waar het eerst gepauzeerd word en de oudjes werden geti-acteerd op thee cn limonade met „feestgebak." De tocht nerd voortgezet over Vogelensang en Af-id( nhout naar de tweede pleisterplaats het Lfroeinde „Kraantje-lek." Hier werd ge- ruimen tijd gebivakkeerd cn volop genoten van het gezellige zitje in deze-ichitft omgev.l en de versnaperingen, die in allerlei vorm werden geboden. De terugtocht werd aange vangen over Bloemendnal langs „het Kopje" (bij dit idyllisch plekje werd langzaam ge reden) door Haarlem naar Groenendaal. Speelsche zonnestralen weefden een waas van louter goud door het gebladerte; op donzen vleugelen zweefde de stilte om heen en het was jammer, dat de wijzers van de klok vooruit vlogen. Verkwikt door nieu we „ververschingen" ging het over Benne- broek, Hillegom, Lisse en Sassenheim weer op huis aan. De schemering daalde om Leiden's straten, toen we thuis kwamen. Dankbaar en hoogst voldaan over dezen unicken tocht door den klcurenbrand van een zonnigen zomerdag, die voor de oudjes tot een onvergeteüjken feestdag werd. Wat hebben ze, opgetild uit het kleine wereldje, van het hofjesgebeuren, intens genoten de telkens wisselende tafereelen en de rijk genuanceerde inspecten van het landschap, waarover wijd Gods blauwe hemel welfde. Ze koken hun oogen uit Eu dc herinnering aan dezen schoonen dag zal voortleven in hun conversatie en in hun dankbaar hart GEM. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN). Eindexamen. lstc groep. Geslaagd zijn dc dames: Leny Dirkse, Lei den; Truss Duyvetter, Leiden; Annlc van Egniond, Rijnsburg; Coby Henne. Leiden; Iet Koolhaas, Leiden. J Afgewezen één. Geslaagd voor hot eindexamen van de Middelbare Technische School te Den Haag afd. Bouwkunde de heeren W. O. Frens en J. C. K. Noë, alhier Voor het examen L. O. is geslaagd de heer J. Vreeburg alhier. TOELATINGSEXAMENS. Geref. U.L.O.-Kopschool, HoogL Kerkgracht. Toegelaten tot klas 1: G. F. Aldershoff, J. Bulthuis, J. H. v. d. Berg, S. F. v. d. Berg, C. Th. Burgerhout, A. A. Breebaart, Oegst geest; IT. Bakema, J. Eikerbout, F. Eiker bout, C. M. A. Goslinga, O. J. F. IT. Haspers, Koudekerk; B. J. Heuvelman, Clir. v. d. Horst, Oegstgeest; P. M. de Joode, H. C. de Jong, J. de Koning, Rijnsburg; P. T. Kelder man, Js. Ketel, Hazerswoude; F. A. Ituy- pers, J. Kwaadgras, A. C. Kraan, Oegst geest; W. Kooreman, IT. H. v. Kapel, L. de Later, B. Sluys, A. Mulder, M. Meilof, D. J. Nieuwenhuyzcn eu A. H. J. Ostermann, Voorschoten; A. J. den Ouden, Oogstgeest; G. v. d. Perk, C. P. Plooy en B. Star, Rijns burg; J. v. Sansbrink, Voorschoten; P. Verra Bevorderd tot klas 2: H. A. Aldershof, W. 3. Bink, W. Bonte, G. Burger, C. J. Buys, W. H. Dercksen, J. A. Korswagen, A. M. v. d. Meer, C. W. Nasvekl, A. A. Kruyf, H. de Rijk, P. v. d. Most v. Spijk, W. Veefkind, K. P. v. d. Wel, F. W. v. Zuilen, H. A. Poel stra, J. Boot, IT. C. van Esch, J. M. Elzenga, S. A. de Graaf, W. v. d. Kraan, J. Meyer, A. J. Meyer, J. G. v. d. Meulen, R. G. den Ouden, D. Reyncveld, G. de Ru, A. S. Schal- kers, C. J. v. Wingerden, D. Scliekman. Voorwaardelijk: C. Verkoren, A. J. M. Sepers. Niet bevorderd 7. Bevorderd tot klas 3; A. Arbouw, W. v. d. Brink, J. de Bruin, D. B. de Groot, J. P. v. Hove, A. Keyser, J. W. Kimmel, J. P. de Kort, C. Kralt, G. Kuypers, C. M. IT. Nauta, W. Raadsen, N. Siljóe, P. Smit, N. Snel, J. Timmers, H. J. v. d. Ven, J. G. F. Volbeda, E. L. Walbeehm. Voorwaardelijk: N. Haspers, A. H. van Waveren. Niet bevorderd 2. Bevorderd tot klas 4: J. Blok, L. M. Boek kooi, A. Dercksen, A. Groeneveld, IJ. v. d. Most van Spijk, W. H. de Rooy. .Voorwaardelijk; G. Elzenga, ALPHEN AAN DEN RUN RAADSVERGADERING. Gisteravond kwam de Raad bijeen in openbare vergadering onder presidium van den Bui'gemeester Dr. II. J. Lovinlc. Wethouder Vlasman is wegens ongesteld heid afwezig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring van verschillende Raadsbesluiten. Op door het raadslid Don Uil in de vorige vergadering, gestelde vragen, omtrent de toestand van enkele noodwoningen en van een tweetal huizen aan den Ringdijk, ant woorden B. en W., dat na gedaan onder zoek bevonden werd, dat de bedoelde nood woningen h.i. in bewoonbare staat zijn. Wat de andere perceelen betreft hieromtrent zal na eenige opmerkingen van den vraagsteller nogmaals een onderzoek worden ingesteld. Naar aanleiding va ne enverzoek van het raadslid Sprey, heeft de Burgemeester een overzicht doen samenstellen van de gevol gen voor deze gemeente van het wetsont werp tot regeling van de financieele ver houding, waaruit blijkt, dat circa f42.000 minder zal worden uitgekeerd dan krach tens de thans geldende regeling. Om dit be drag te fourneeren zullen 36 opcenten die nen te worden geheven op de Gemeente fondsbelasting. Ingekomen stukken: Adres van de Com missie van de Volksconcerten om beschik baarstelling van een muziektent en een ruimer subsidie. Adres van de afdeeling Alphen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om het den landbouwers mogelijk te maken hun bedrijven aan te sluiten op het kabel en buizennet der gemeente. Adres van G. van Dam e.a., om in den Westkanaalweg en de Aarkade F.lectriciteits kabels en Waterleiding te leggen. De drie verzoekschriften gaan in handen van B. en W. om advies. De rekeningen van de Water- en Lichtbe- drij ven worden in handen van de Comn1 van Onderzoek gesteld. Het verzoek van het gemeentebestuur van Boskoop om het contract voor Electriciteits- levering aan bewoners van den Grooneweg ecnigszins aan te vullen in dier voege, dat ook Boskoop recht van opzegging heeft, wanneer de bedrijven in andere handen mochten overgaan, wordt ingewilligd. De gemeenterekening van 1928 sluit in den gewonen dienst met een batig saldo van f91.987.31. De lcapitaaldienst wijst een na- deelig slot van ruim 5000 aan. De rekening zal worden onderzocht door de daarvoor gewezen commissie. Agenda: Voorstel van B. cn W. om te aan vaarden het opzegbaar recht voor rioleering in een eigendom toebehooronde aan heer A. C. de Haan. (Dit voorstel vervangt dat, hetwelk in de vergadering van 10 Mei 1929 werd aangehouden). Aangenomen. (Op verzoek van een der leden wordt de nieuw aangebrachte ventilator eenige oogen- blikken in werking gesteld. Het mechaniek mocht zich in de belangstelling van de gansche raadszaal verheugen). Voorstel van B. en W. om te aanvaarden de vergunning van het Bestuur van den Kortstekerpolder tot het behouden van de bestaande in dien polder loozende rioleering en tot het beschikbaar stellen van een cre- diet van f900 voor het doen maken van de noodige stuwen en andere werken overeen komstig de vergunning verlangd. Aangeno men. Voorstel van B. en W. om onderhands voor het tijdvak van 19 Juni 1929 tot en met 31 December d.a.v. aan vrouw T. den Ouden geb. Verkaik te gunnen het schoonmaken de O. L. School te. Aarlanderveen. Aange nomen. Voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Juli 1929 weder onderhands te verpachten voor den tijd van vijf jaren aan A. G. Luij- ben alhier het vischrecht in gemeontewater. Aangenomen. Voorstel van B. en W. om over 1928 aan de Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose alhier een subsidie van f 1500 te ver- ieenen. Aangenomen. Nader voorstel van B. cn W. in zake het INGEZONDEN MEDEDEELING. mANttiwc n*' rmi nmniwHnro.' v1 De eenige Schoen welke de Maatschoen vervangt. UITSLUITEND VERKRIJGBAAR: verleencn van subsidie aan het Bestuur van den Zuid- en Noordeinderpolder voor het herstellen van de sluis bij het stoomgemaal „Neptunus". Naar aanleiding van voorgaande voorstel len kunnen B. en W. bezwaarlijk adviseeren om het gevraagde onvoorwaardelijke subsi die van f 1000, te verleenen. Zij wijzen er echter op, dat de Raad bevoegd is op voor stel van een der leden zulk een bedrag toe te kennen. De heer Bergshoef vindt het onbillijk, dat inwoners van Aarlanderveen slechts f25 sluisgeld behoeven te betalen, terwijl van anderen f35 wordt gevorderd. De heer Ruting verdedigt het verzoek van het polderbestuur met klem. De voorwaar den zijn z.i. eensdeels overbodig, anderdeels onaannemelijk. Hij stelt voor een onvoor waardelijk subsidie van 1000 te verleenen. De heer Van Dijk vindt de houding het polderbestuur onbegrijpelijk. De heer Ruting heeft betoogd, dat de sluis vanzelf sprekend op diepte zal worden gehouden, terwijl blijkens het adres de voorwaarde on aannemelijk is. Hij vindt het krenterig dat aan gemeentevaartuigen geen vrijen toe gang wordt gegeven. De heer ITerngreen oordeelt, dat, wanneer de voorwaarden niet worden geaccepteerd, het subsidie dient te vervallen. De heer Den Ouden krijgt den indruk als of het polderbestuur zich door de gemeente niet de wet wil laten stellen. Het vroegere voorstel van B. en W., wordt daarop met algemeene stemmen ingetrok ken cn het voorstel Ruking komt in stem ming dat met 7 tegen 9 stemmen wordt ver worpen. BOSKOOP AANRIJDING. Woensdagmiddag had er aan den Zwarte- weg een aanrijding plaats, wat nog bizonder goed afgeloopeii is. Dc heer J. S. uit deze gemeente, reed met zijn motorrijwiel met een vaartje van onge- veei;?.0 60 K.M. over genoemden weg, toen plotseling een man dwars den weg overstak juist toen de heer S. genaderd was. Een aan rijding was dan ook onvermijdelijk, met als gevolg, dat en bestuurder en de aangeredene, die een zekere v. D. bleek te zijn, vrij ern stige verwondingen aan hoofd, armen en beenen opliepen. Ook het motorrijwiel was erg gehavend en moest ter plaatse achter blijven. De toestand van de gewonden was van dien aard, dat ze op eigen gelegenheid naar hun woning konden gaan. HAZERSWOUDE TOELATINGSEXAMEN. .1' hot toelatingsexamen der Chr. H.B.S. te Alplicn aan den Rijn slaagde Dinsdag j.l. Jan Wille, leerling der Chr. Nat. School aan den Rijndijk te Hazerswoude. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Zaterdagmiddag 3.30 uur komt de Raad in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling: Mededeeling van het besluit van Ged. Sta ten inzake de toelating van den heer L. v. d. Zwan als raadslid. Beëediging van den heer L. v. d. Zwan als raadslid. Benoeming van een wethouder. Benoeming van eer ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In gekomen stukken. Voorstel tot het verpach- ten van de exploitatie van een terrein voor het parkeeren van automobielen. Voorstel tot verbouw van het hulp-post- en telegraaf kantoor te Katwijk aan den Rijn. Behande ling van reclames tegen den nanslag het vergunningsrecht. KRING VAN BURGERWACHTEN. Nadat de Burgenvacht '.e Leiderdorp op eigen verzoek was overgeschreven uit den Kring „De Rijn" naar den kring „Duinland' is bij den Bond van Burgerwachten een zelfde verzoek ingekomen van de Burger wacht te Benthuizen Waar er bij het kring- bestuur vuii „Duinland" geen gegronde be zwaren konden worden ingebracht tegen deze overschrijving, is tot toelating Lesloten. De kring „Duinland"' omvat nu Voorscho ten, Wassenaar, Oegstgeest, Katwijk, Valken burg. Rijnsburg, Leiderdorp en Benthuizen, tenvijl in den kring „De Rijn" zijn opgeno men dc burgerwachten tc Alphen aan den Rijn, Boskoop, Bodegraven, Waarder,, Wou- brugge en Waddinxveen. Dui dand zal de krmgwedstrijd houden op Dinsdag 30 Juli op de banen te Katwijk. De namen der vijf tallen voor deze wedstrijd moeten voor 15 Juli zijn opgegeven bij den secretaris, den heer Schrassert Bert te Voorschoten, terwijl ian dc financieele verplichtingen evenzoo oor dien datum moet zijn voldaan. Bij in gebreke blijven van het voldoen dezer beide voorwaarden is de gelegenheid om aan deze wedstrijd moe tc doen, uitgesloten. Vermoe delijk zullen 22 vijftallen meedingen cn wel 10 korpsen in B, 9 in C e.r 1 in A KATWIJK AAN DEN RIJN BLOEMPJESDAG. ITet bestuur van „Herwonnen Levons- kracht", R.-K. Vereeniging tot bestrijding ter Tuberculose, richtte een verzoek nan B. •n W. om op Donderdag 15 Augustus een Bloempjesdag ten bate dezer instelling te mogen houden, op welk verzoek door B. en W. "goedgunstig is beschikt, KATWIJK AAN ZEE. HET STRAND. Keurig en levendig ziet thans weer het blonde strand met zijn stoffeering van zo mergasten in hun lichte badkleeding, zijn stoelen, tentjes enz. Behalve door de hier voor korteren of langeren tijd verblijvende gasten, wordt onze zee- en badplaats om zijn breed strand en uitgestrekte duinen ter weerszijden, dagelijks door vele passanten bezocht, waaronder de jeugd een groote plaats inneemt. Zoo worden vandaag weer 800 schoolkinderen uit verschillende plaat sen, o. m. uit Alphen a. d. Rijn en Zaandijk verwacht. Arriveeren sommigen per tram, anderen geven de voorkeur aan een boot tocht en bereiken via den Ouden Rijn, Kat wijk. Voor het huren van gemeubileerde appartementen arriveeren nog steeds adspi- rant-badgasten en komen aanvragen in. Al stelde het voorseizoen ietwat teleur (het weer liet zooveel te wenschen) met grond mag thans verwacht worden dat in het volle seizoen Katwijk weer een zeer talrijke vreem delingenbevolking zal herbergen. KOUDEKERK. GESLAAGD. Mej. C. Wille slaagde voor het eind examen der Chr. Kweekschool te Leiden. KERKVOOGDIJ NED. HERV. KERK. In verband met de samenvoeging va Koudekerk en Hazerswoude (Rijndijk) werd Maandag j.l. ee n stemming gehouden ter aanvulling van het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk en van Notabelen. Tengevolge deze kerkelijke vereeniging van beide gemeenten, moesten één kerk voogd en drie notabelen worden gekozen al len wonende aan den Rijndijk. Tot kerk voogd werd benoemd de heer J. D. de Kort en tot notabelen de heer Jac. Groen, tenvijl voor de benoeming van nog twee notabelen Dinsdag a.s. een herstemming zal worden gehouden, tusschen de heer J. Mostert, A. Demoed, R. Oppelaar en G. van Ommering. DE NIEUWE BRUG. Onder groote belangstelling van de zijde der inwoners van de beide Rijnoevers al hier, werd Dinsdagmorgen door cle fa. Smul ders te Utrecht een aanvang gemaakt, met behulp van twee kranen, niet het aanbren gen van de klap van de nieuwe te bouwen Koudekerksche brug. Dit groote werk had een geleidelijk en gunstig verloop cn reeds des avonds te 8 uur kon de ieuwe klap met behulp der beide kranen, met goed gevolg worden neergehaald, dank zij de techniek en goedverzorgde leiding dezer firma. Tengevolge van deze werkzaamheden de vaart gedurende geruimen tijd gestremd en geleek des avonds dan ook de Rijn aan beide zijden wel wat op de Rotterdamsche haven. De werkzaamheden aan de brug maken dus goede vorderingen en men verwacht dat half Augustus a.s., dc officieele opening wel zal plaats hebben. VOORSCHOTEN. Bevallen: G H XI van der Poel—Moyer z. - M E Nouwena—Van Lochom z. Overleden; J ValentUn-Jlogendo n 99 j. WASSENAAR. tel H J Harms J A de Zwart en J M van Zwleten A J J le P.oy en J C Metier F de Vries en G BUkcrk G Versteeg en J Schipper D H Buurman en D C M v d Zalm R Zjjlstra en H Loonstra J de Kier en F H F Jansen K J Oosthoek en C van Straten A de Hoog en T M F Kuiper. Gehuwd: AL Oudshoorn enJCv Spronsen Bevallen: J Laarman—Van der Kroft z A W G VogelsSchneider z. M Jongkind van L Baas ■18 j. C van Veen ongem. vrouw 83 j. H A van Berlcel jm. 7 J. Bloemenveilingen 35—53 ct., Hadley 2959 ct., Claudi P rnet 35—71 ct., Columbia 25—40 ct.. Butteri 19—35 ct.. Mac Keiler 36—50 ct.. Wllh. Kord 36—50 ct., Winnett 19 ct.. Mme Jules Bouché 3( •10 ct.. rosalandla 41—60 ct.. Elle Poulsen 25—38. Pauls Searlet 4963 ct., Polynntharozen 2045 gei-i-ngde rozen 10—IP ct. r lade jolen 20—40 ci Lathyrus 812 »- 's-GRAVEMHAGE ZWARE BRAND IN EEN WASSCHERIJ BENZINE EN ZOUTZUUR. In een perceel Begoniastraat 188 waarin 'n chemische wassclierij is gevestigd, ontstond gisterochtend een zware binnenbrand, wel ke veroorzaakt was door het in brand ge raken van benzine, tengevolge waarvan een paar flesschen met zoutzuur en ammoniak waren gesprongen. Op dc binnenplaats van de wasscherij was men hedenochtend bezig met het w<r,schen van zijden japonnen in benzine. Vermoede lijk is daarbij statische electriciteit opge wekt, waardoor een vonk is overgesprongen in do benzine, die daardoor in brand ge raakte. In de nabijheid stonden eenige fles schen met zoutzuur en ammoniak, welke stuk sprongen. Toen nu de brandweer met een paar stra len het vuur, dat een schutting en afdak had aangetast, trachtte te blusschen- en het water zich met het zoutzuur op dc plaats vermende, ondervonden de brandweerlieden hiervan niet weinig hinder. De schoenen en de pantalons van een paar hunner moesten het ontgelden, doordien de binnenplaats on der zoutzuur en ammoniak kwam te staan. Het brandje zelf was echter spoedig ge bluscht. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Fietsende jongen door vracht auto aangereden. In den namiddag, omstreeks kwart voor zes heeft zich Woensdag op de Haagweg bij de Leiweg een ernstig verkeersongeval voor gedaan. De daar zich per fiets, voortbewe gende 15-jarige J. H., wonende in de Preto- riusstraat, is aangereden door een vracht auto. De jongen werd zeer zwaar verwond en is reeds tijden het vervoer door den Geneesk. Dienst naar het Gem. Ziekenhuis overleden. De politie stelt een onderzoek in. in hoe verre hier van schuld bij den autobestuur der sprake kan zijn. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) De Eerste Kamer heeft gister de Alge meene Beschouwingen over het wetsontwerp regeiende de financieele verhouding tus schen het Rijk cn de gemeenten beëindigd. Minister de Geer kwam aan het woord. De Minister heeft geantwoord op de vra gen van den heer Braambeek over de post* bestellingen in de groote steden. De Eerste Kanier heeft de behandeling van het Suikerwetje-Van den Heuvel uit gesteld tot September. De nieuwe Dornier-vliegboot, die in Zwit serland wordt gebouwd, zal aan 100 tot 150 passagiers plaats kunnen bieden. DeMinister van Koloniën heeft geantwoord op de vragen van den heer Boon betreffende den overval op Willemstad. BUITENLAND (blz. 2). Heden zou een beslissing te verwachten zijn in het geschil tusschen België en Duitschland over de markenkwestie. Omtrent het ongeluk met doodelijlcen af loop, dat gistermiddag omtsreeks G uur op den Haagweg bij de Leiweg heeft plaats ge luid, kan nog worden medegedeeld, dat het slachtoffer, de 15-jarige J. v. TI. uit de Pre- toriastraat, eenige meters voor de auto met zijn fiets gevallen is met het bekende) noodlottige gevolg. De daders aangehouden. Woensdag omstreeks 6 uur werd in da Si heveningsche Boschjes .e«.r. man door een agent van politie op heeterdaad betrapt bij1 het plegen van openbare schennis der eer] baarheid (art. 239 W. v. S.) De man vluchtte) echter en een achtervolging volgde, welke niet minder dan drie kwartier duurde. On], dertusschen had de man reeds verschillende zilveren voorwerpen weggeworpen. Nadat dq agent ten slotte drie revolverschoten in da lucht had gelost, is de man aangehouden en overgeb. .,cht naar liet hoofdbureau van po] litie. Bij fouilleeriiig, bleek hij toen in heo bezit te zijn van een portemonnaie, welk» ontvreemd bleek te zijn bij de inbraak, ia het begin dezer maand gepleegd in een loi gement aan de Lange Beestenmarkt. Bij het verhoor, dat den man, de 26 jarige C. J. F. IC., zonder vaste woonplaats, werd afgenomen, legde hij een volledige bekentej nis af. In een nacht in het begin dezer maand heeft hij met zijn broer ingebroken in be doeld logement Zij verschaften zich toegang door overklimming van een muur en open] schuiving van een raam. Er werd toen voos ongeveer 500 aan sieraden buitgemaakt] welke voor een groot gedeelte zijn beleend] Men zal zich herinneren, dat ook een aan-i tal sieraden met behulp van een politiehond weer zijn teruggevonden. In den nacht var] 5 op G Juli is opnieuw ingebroken in het logement, de buit bestond toen echteij slechts uit een portemonnaie met eenigj geld. De aangehoudene werd bij deze tweede inbraak door den logementhouder) betrapt, doch wist echter na een worsteling) met dezen te ontvluchten. Des avonds laat heeft de politie ook den) broer, don 28-jarigen G. B. IC., eveneens zon] der vaste woonplaats, aangehouden. Dezq heeft echter nog geen bekentenis afgelegd] UTRECHT. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL EEN DOODE. Half twaalf werd Woensdagavond d< politie in de J. P. Coenstraat gewaarschuwd dat er ter hoogte van het bootenhuis „Tri ton" een auto met zeven personen te watei was gereden. Direct toog de politie met stofkoffer en benoodigdheden naar de plaat! des onheils en daar aangekomen bleek, da zes van de zeven inzittenden zich reeds uit dc auto hadden kunnen redden. De zevendi was er echter slechter aan toe, want dier kon men niet eerder bevrijden, dan nadat d( kap van dc auto was stuk getrokken. Direcct heeft men daarop kunstmatige ademhaling toegepast, maar na ruim een uur mocht hel niet gelukken de levensgeesten wederom oj te wekken. Het bleek, dat het slachtoffer een zekere heer A. Toom, die afkomstig wa! uit Zaltbommel. De chauffeur van de verongelukte auto beweerde, dat hij door de duisternis was leid en daardoor te water was gereden. VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. De Eerste Kanier heeft hedenmiddag hel iVftsontwerp betreffende financieele ve liug tusschen Rijk en Gemeenten aangeno men met 374 stemmen. Tegen stemden de hoeren Wibaut, Rugge, Mcndcls en Ossendorp. Voorts nam de voorzitter baron van Voorst tot Voorts afscheid van de ICamer. Zijn rede werd namens de ICamer beant woord door den heer Rink, die den grijzen oorzitter dank en hulde bracht voor zijn beleidvol optreden als praeses. Minister Kan sloot zich uit naam der Ro geering bij deze woorden aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6