$Limm GTmtratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. EERSTE KAMER ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lójksche zending 8,—. Bij dagerfijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 71/cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. Mo 2792 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 12 JULI 1929 ADVERTENTIBNl V in 1 tot 5 regels1.17VÏ E ke regel meer 0.22% fngez. Mededeelingcn van 15 regpls 2.30 Elke regel meer B 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Pit nummer bestaat uit TWEE Maden. VAN EEN .TERUGGENOMEN STUK MAAR HOE? EEN STAALTJE VAN GEWETENSDWANG Onze lezers hebben Dinsdagavond kun nen zien, dat de heer C. De Jonge een in ons blad van 1 Juli j.l. opgenomen stuk, dat het politiek optreden der S.G.P. scherp .veroordeelde, zou hebben teruggenomen. Men zal zich herinneren, dat de consciën- tiekreet van den heer De Jonge gold het valsch getuigenis geven tegen de anti-rev. partij door den politicus Kersten en diens medewerkers en hun ruw optreden in .woord en geschrift De schrijver bedoelde te doen uitkomen, dat niet alle kerkelijke geestverwanten .van den heer Kersten diens politiek optreden kunnen goedkeuren en hem daar om in politicis niet volgen. Met de feiten werd aangetoond, dat in den kring der S.G.P. de practijk menig maal in tegenspraak is met wat met den mond als „beginselen" beleden wordt. Zoo ten aanzien van de verzekering, als van het vrouwenkiesrecht. En ten aanzien van art 36 werd opgemerkt, dat de S.G.P. na •10 jaren nog geen practische toepassing voor dit artikel weet aan te geven. Ten slotte werd er op gewezen, dat ook In don kring der kerkelijke medestanders van Ds. Kersten ernstig geklaagd wordt over weinig geestelijk leven. Dit wierp weer een eigenaardig licht op de verwijten van Ds. Kersten tot anderen gericht over oppervlakkigheid en wereld- Zin in hun kringen, als hij bezig is politie ke beginselen en kerkelijk theologisch- "dogmatische beschouwingen dooreen te haspelen en zich het oordeel aanmatigt over anderer zieleleven en staat voor God. Ds. Kersten zoo werd geraden moest, dan eerst maar eens in eigen kring jondzien en wieden. J Een zeer begrijpelijke verwijzing, omdat ook Ds. Kersten meermalen somber ge klaagd had over verslapping in zijn kerkelijke kringen, waar, bij behoud van vormen, de kracht van het leven des ge- Joofs inzinkt. i Tegen het afgeknipte haar werden ker kelijke strafmaatregelen genomen, ter be strijding van die wereldgelijkvormigheid. En'schreef niet Ds. Kersten zelf in Maart J927 in „De Saambinder" het volgende: - „Tal van gemeenten vergaderen onder het lezen. Ge moet u soms er over verwon deren, dat de gemeenten nog zoo bij el kander blijven. Maar toch anderzijds de toestanden schreien om getrouwe leeraars. Neen, geloof niet, dat zij de oude schrijvers willen ruilen voor een indringer; voor iemand die zich zelf presenteert: voor een die geen getuigenis heeft van God geroe pen te zijn. Als wolven in schaapsklede ren zouden zij de gemeenten verscheuren om verderven. Dan liever opgaan onder het lezen der oude schrijvers, waaronder inen zich gerust nederzetten lean. Maar het opkomend geslacht! Reeds spiegelt zich het verval in de kerkera den af. 1 Och, laat ik niet te veel zeggen! En toch! Welk een verschil op menige plaats onder de ouderlingen weleer en thans" Nieuwe ideeën! Verslapping! Wereldge lijkvormigheid! J Verval, dat zich „reeds" afspiegelt in de kerkeraden! Hoe ver, hoe diep moet het kwaad, ook in den Oud-Gereformeerden kring, ondanks de oude schrijvers, on danks de „beginselen der vaderen" niet reeds zijn doorgevreten, dat ook het „fijne gqud" dat zijn toch immers de kerkera den: de room der vroomheid verdonkerd moet heeten! Het duizelt indien we dan hierbij nog gedenken aan de vergelijking ven hel groene hout en het dorre Waarlijk het was geen nieuws toen de heer De Jonge herinnerde aan de erva ring van don proponent, die in de Geref. Gemeenten rondgepreekt had. De genoemde feiten zijn inderdaad klaar als de dag voor iedereen, die niet door fra sen zich laat verblinden, maar op de wer kelijkheid het oog richt. En nu lezen we in de „Banier" de mede- deeling, dat de heer de Jonge zijn stuk zou hebben teruggenomen, blijkens de verkla ring, die door ons is overgenomen. En met genoegen is overgenomen. Want we worden èr door in staat gesteld om een en ander mee te deelen over de wijze, waarop deze verklaring is afgeperst geworden, „in den moest letterlijken zin des woords." Hetgeen daaraan is voorafgegaan, is van dien aard, dat we niet anders kunnen dan het gebeurde te brengen naar het forum niet alleen van onze naaste geestverwanten maar van ons geheele volk. Men zal er uit kunnen zien, met welke middelen de gees telijke leiders in den kring der Gerefor meerde gemeenten degenen, die in het open baar durven getuigen van politieke denkbeel den, welke het optreden van den politicus Ds. Kersten en zijn aanhangers veroordee- lcn. bejegenen en pogen klein te krijgen. Het lijdt voor niemand twijfel, dat de ernstige bezwaren van den heer de Jonge golden het optreden van Ds. Kersten als leider der S. G. P. en niet diens theologi- eigen consciëntie genoegzaam zijn. Zoo is het met den heer de Jonge. Deze is lid der Geref. gemeente in Den Haag, maar heeft rekenschap gegeven ook vroeger reeds van de redenen, waar om hij in het staatkundige den politicus Kersten niet volgt, maar aan de anti- rev. partij zijn sympathie schenkt. Voor de kerkelijke autoriteiten der Kaag- sche Geref. gemeente schijnt deze eenvou dige en logische onderscheiding echter niet duidelijk. Gelijk blijkt uit hun handelingen Wat hebben zij dan met den heer de Jon ge gedaan? We vernamen het reeds Maandagmorgen vroeg en niet uit den mond van den betrok kene zelf. Onze aanvankelijke inlichtingen werden later volkomen bevestigd. De heer de Jonge ontving in den loop van de vorige week van zijn kerkeraad een aanschrijving om Donderdag voor hem te verschijnen. Hij zou over zijn schrijven worden gehoord. De heer de Jonge ging echter niet. Onmiddellijk volgde een nieuwe sommatie om Zaterdagmiddag te komen. Dat is toen gebeurd. Twee en een half uur lang heeft de heer de Jonge zich toen moeten verdedigen tegen de aanvallen van een zevental personen, die hem verweten, dat hij met zijn schrijven „valsch getuigenis" had gegeven van den predikant Kersten. Een politieke handeling trokken zij dus in de kerkelijke sfeer. De heer de Jonge had zijn schrijven terug t nemen en anders zou in den kerkelijkon weg verder met hem gehandeld worden. En ook zou men desnoods publiek maken wat hij voor een persoon was. Dat giDg op de mysticistisch-gemoedelijke manier, die niet onbekend is aan degenen, de kringen der Gereformeerde ge meenten geen vreemdeling zijn. De aangevallene iemand van zenuw achtige aard kon bijna geen gelegen heid krijgen om aan het woord te komen. Het was één tegen "zeven en die zeven trachtten eensgezind hem in de engte te dringen. Wat tenslotte, gelukte. Wel vroeg de Jonge nog een paar dagen beraad. Maar die wér den hem geweigerd. Hij moest er n u onder of het kerkelijk zwaard zou hem onmidde- lijk in alle vreeselijkheid treffen.. De man werd bedreigd met den wercldl ken rechter. Hij zou natuurlijk worden 'olgd wegens smaad van Ds. Kersten. En verder zou in de krant worden gezet, dat de Jonge ook wel eens gestaan had naar het predikambt in de Geref. gemeenten, hem niet gelukte, en dat hij daarom zoo weerspannig was. En ten slótte hij had ook nog wel eens steun van de diaconie gehad, toen een kind van hem overleden was en ook bij andere moeilijke huiselijke omstandigheden en zware zorgen. Ook dat zou openhaar gemaakt worden. Op deze wijze zou men hem moreel aan do schandpaal nagelen, als hij zijn woorden niet herriep. De Jonge, die vader is van een groot ge zin,'begon bij zooveel bedreiging ook gevaar voor zijn boterham te duchten en kwam on der dit alles in een zoodanig zenuwachtig,cri toestand.' dat hij zwichtte en zeide de hem voorgelegde verklaring te zullen teekenen. En tócli handhaafde hij ten volle de over tuiging, die uitgesproken was in het stuk, dat hem voor zijn kerkelijke rechters had gebracht. De man, voor een oogenblik in een toestand van zoodanige moreele depressie gebracht dal hij voor zijn pijnigers, voor zijn inquisiteurs, die hem de kerkelijke galg in het vooruitzicht stelden, bezweek. Hij wilde aan hun onmenschelijke geestelijke folte ringen ontkomen. En tcekende Wie is er die zich dat niet indenken kan? Maar innerlijk was zijn overtuiging on geschokt. En zoodra was hij niet door zijn beulen losgelaten, of de reactie deed zich gelden en de Jonge kwam tot het besef, dat hij verkeerd had gedaan en betreurde zijn zwakheid diep. De heerschers over de consciëntie waren met hun succes zoo bovenmate verheugd, dat zij nog Zaterdagavond naar Ds. Kersten te Rotterdam wilden. Een trein was niet goed genoeg en daarom werd gepoogd bij een der vrienden een auto te requireeren... Opdat ze de op zoo afschuwelijke wijze afge dwongen verklaring toch maar zoo spoedig mogelijk in „De Banier" zou kunnen komen! Zooals gezegd de Jonge had geen vrede met. de door hem afgegeven verklaring. Hij besloot daarvan aan het „eerwaarde" college, dat zich als zulke uitnemenede kettermees ters had doen kennen, kennis te geven. Dat is in den loop van Maandag geschied, zoo dat op het oogenblik, dat de afgedwongen verklaring in „de Banier" verscheen, zij reeds alle waarde verloren had, omdat zij teruggo men was. Maar de zaak was nog niet uit. De heeren zaten danig met het geval, maar meenden zich door voortgaande intimidatie te kunnen redden. Ditmaal werd niet de man, maar de vrouw Dinsdagavond ontboden. Geëischt werd, dat gezorgd zou worden, dat onze redactie niet verder over het ge val zou schrijven. Want anders zoo werd aan deze moedér van een groot gezin voor gehouden kon de gevangenis voor haai man wel eens opengaan en zou haar heele huishouden naar "den kelder gaan. De vrouw had den moed aan deze bedrei gingen weerstand te bieden, ondanks de drie- urige moreele marteling waaraan ze zich had te onderwerpen. Nu het gruwelijk spel ten slotte toch nog verloren was. berstte den heeren Kerke- raadsleden het hart. Onmiddellijk werd door deze minnaars van de geestelijke vrijheid, die echter meer van geestelijke geweldenaars hebben, het besluit genomen om De Jonge onder den eersten trap der kerkelijke censuur te plaatsen. 1 Is ongehoord en ongelooflijk. Maar 't is zoo en a.s. Zondag zal de gemeente met dit kerkeraadsbcsluit in konnis worden gesteld. Moreel en kerkrechtelijk mist deze daad, die ingegeven is door den politieken hartstocht en haat tegen staatkundig andersdenken den, natuurlijk alle beteekenis. Zij getuigt van een geweten, zoo ruim, dat daarin om met z»ker iemand te spre- kan sche of kerkelijke denkbeelden, Hoewel Ds. Kersten zijn predikantsambt |<en een koets met twee paanh blijft vereenigen met het lidmaatschap van omkeeren. de Tweede Kamer, moet zijn optreden als staatkundige figuur toch geheel gescheiden worden van zijn theologische en kerkelijke positie. Men kan hem b.v. als staatkundig leider veroordeelen en als kerkelijk man aanhangen op gronden,- die daarvoor voor We wachten thans met KV; ,-at ver dei' gesi-hipJen Lilgei.u'l 2JU we uier ...i g lang niet. In ons dossier ligt nog wel een en ander te wachten. En ook beperkten we ons in hooge mate in het uiten van ons waardee- ringsoordeel over liet -ebeurde. We stelden er prijs op om zoo goed als uitsluitend alleen de objectieve feiten weer te geven. Want die in de eerste plaats moeten in het land van de gewetensvrijheid aan ons volk bekend worden. Het moet we ten welk een geestelijke dwingelandij mo gelijk is in een kring, waar de „beginselen" dor S. G. P. kerkelijk worden beschermd en toegepast. We zijn overtuigd, dat er éón kreet van verontwaardiging en afschuw zal gaan over wat men in de Geref. Kersten-gemeente te Den Haag ter wille van de S. G. P. durfde besteken. Want als kerkelijke gemeente had zij met dc politieke kwestie niets, letterlijk niets te maken. I-Iet schijnt, dat de paus te Rome niet de eenige is, wiens woord absoluut gezag heeft. Nu de redactie van „De Banier" het zoo vriendelijk vroeg, hebben wij haar niet wil len weigeren de verklaring van De Jonge te publiceeren. We zijn overtuigd, dat ze liet zal willen waardëeren, dat we ons de moeite getroost ten deze korte verklaring van eenig com mentaar te voorzien, opdat zij recht zal kun nen worden verstaan en gewaardeerd Op die rechte waardeering zal ook de re dactie van ,.De Banier" ongetwijfeld prijs stellen en we vleien ons daarom zelfs mei de stille hoop, dat het haar ten hoogste we1- kom zal zijn, dat we haar en anderen den diénst bewezen om van doze stellig interes sante en gewichtige aangelegenheid wat-uit voeriger kennis te kunnen nemen, opdat de waarheid-in het.-omschreven geval zal kun nen blijken. Om die waarheid is het haar, zoowel als ons te doen. We zijn overtuigd de waarheid te dienen door aan de redactie van „De, Ba nier" meer te geven, dan zij vroeg. We waar dccrcn die bescheidenheid in liet vragen en meenen den goeden vorm gevonden'te heb ben om van onze appreciatie daarvoor te doen blijken. Met belangstelling wachten wc nu rustig verder af. De ste>ni van ops volk zal een niet ondui delijke taal spreken. Mocht „De Banier" wel licht nipt bevredigd zijn door onze „nadere toelichting" van de haar zoo welkome ver klaring, dan sta hier bij voorbaat dc vrien delijke bereidverklaring om nog iets dieper op de zaak in.te gaan; al geldt hier dan ook, dat bij dieper graven niet precies -gedegen goud zal worden gedolven. De heer J. G. van Minnen, christelijk onderwijzer, lid der Gereformeerde Gemeente te Vlaardingen, dus ook behoorend tot de kerkelijke groep van Ds. Kersten, schrijft ons naar aanleiding van het intrekkingsbriefje van den heer C. de Jonge: Zegt ons dit schrijven wel voel, dat te rugnemen van woord tot woord? Belang rijker is de vraag: Of wat in stuk stond geschreven door den lieer De Jonge, waar is. of leugen, blijft dc groote vraag. 't Terugnemen zegt niets, dat. is kwestie van den schrijver en de beweeg redenen, die hem er toe genoopt hebben. Of, vergeef me (dwalen is men schel ijk, doordenken wensclielijk) zou er van lioo- gerhand pressie op den moedigen schrij ver zijn uitgeoefend. Afgezien van, mot welke bedoeling de lieer de Jonge hei schreef en ook terugnam, de lezer met objectief oordeel vraagt: „Wat in dat stuk stond is dat waar of niet" Laat de heer De Jonge dan wel ove gen en eerlijk eens schrijven, of hij ii stuk leugens verteld heeft of van a tot z 't gelogen heeft. Ik hooi) van niet Ja zullen vurige S.G.P.-crs zeggen, hij hoopt van niet, omdat dan de S.G.P. of haar Ieider(s) in 't zonnetje gezet wordi Mis broeders. Ik hoop van niet omdatomdat anders ook sterk moet twijfelen aan waarheid van 't. bovenstaande stukje v den heer De Jonge. 1-Iet, verheugt ons, rlat de heer Van Min nen hierboven reeds kan lezen hoe de vork ill den steel zit. Overigens hopen wij van harte, dat de heer Van Minnen geen last ondervindt van zijn schrijven. Gelukkig we ten wij. dat hii niet zoo spoedig uit zijn- lood igen wordt. FINANC1EELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN Begint ans één belangrijke vraag haar antwoord te naderen? Er is steeds gevraagd i. Kersten, Ds. Zandt en den heer Van Dis, de eerste van de Gereformeerde Ge meente, de tweede Ned. Hervormd, de derde Chr. Gereformeerd: zeg ons, welke kerk vol gens art. 36 de ware moet worden genoemd i Overheidssteun heeft te genieten'? Hierop, ,vam geen antwoord. In verband met wat den heer C. de Jonge wedervoer, is het good te lezen, wat in „De Banier" van Woensdag jl. stond. In een ar tikel van Ds. Kersten, gezien de ondertee- kening, staat als ideaal der vaderen „voor het pehf cle la open godsdienst". Dit idéaal blijkt nog het ideaal van den schrijver te ziin. Vrager is dit dus volgens Ds. Kersten de groep der Gereformeerde Gemeenten? Andere belijde- mogen niet in hét openbaar ver zamelen? Zoo ziin wij er dus eindelijk. Wat denken Ds. Zandt en Ir. Van Dis hiervan? Prettige aandoening. Of verdwijnt vanaf heden art, i vee: in den nevel'? Met belangstelling wachten wij het ant- oord af. INGEZONDEN MEDEDEELING. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van SO cent en 1 rid. a F J - :;nth pn O' Vergadering van 11 Juli 1929. OVERZICHT Gelukkig begonnen we gisteren don dag_ met een sol ieder betoog, dan dat van den' lieer Wibaut, dat Woensdagmiddag wel met veel gewichtigheid werd voorgedragen, maar dat ondanks zijn zespuntige aanklacht heel weinig gewicht in de schaal legde. Minister de Geer zal niet de mooie, ietwat holklinken de zinnetjes van den rooden senator een ge makkelijk spel kunnen spelen. Want ont daan van alles, kwam zijn betoog hierop neer: ik ben beducht voor belemmeringen op den weg van het gemeente-socialisme en daar om ben ik tegen deze wet. Mr. Slingenberg heeft reeds kort, maar af doend aangetoond, dat die voorgewende vrees voor de bedreigde autonomie der ge meenten weinig reëel is. Ze is pose sociaal democratische pose, maar niet meer dan theatrale pose. Op gemeentelijk belasting gebied is ook nu dc gemeentelijke autono mie niet groot en het wordt niet erger dan liet reeds is. Het gejammer van den heer Wibaut, dat de Personeele Belasting sluitpost zou moe ten worden, indien de Fondsbelasting vonr de; gemeenten eons niet voldoende opbracht, is ook al weinig serieus te noemen. Hij zeil heeft het bewijs voor het tegendeel geleverd In een tijd toen de heer Wibaut op cle finan- cieele politiek van Amsterdam grootcn in vloed had, stegen claar de uitgaven met 6 millioen, maar de Gem. Inkomstenbelas ting daalde met 20 millioen, terwijl an dere heffingen sterk stegen. Wibaut is du: niet Wibaut te verslaan. Men kan gelooven dat Minister de Geer van diens aanklacht geen draad heel zal laten. De dag van gisteren was voor den Minis ter zeer gunstig. De heer Koster poogde tusschen twee stoe len te gaan zitten, terwijl de heer De Zeeuw gaarne op die van zijn chef Wibaut ware gaan zitten, maar omdat daarop niets dan critiek te vinden was, er de voorkeur aan gat de andere in beslag te nemen. Daar vond hij althans het wetsontwerp. Opvallend was de "felle critiek van dezen soc.-dcm. op de hehatideling der wet in d' Tweede Kamer. Hij voelde er zoo iets van verachting voor.' De Volkskamer had zich door den Minister vrijwel laten bedottenen as op onvoldoende gegevens, maar met lïnisterie'ele wijzigingen meegegaan. De Rotterdamsche wethouder vond thans 3 Eerste Kaïncr nog zoo slecht, niet. Zij or en hij spéciaal kon nu tenminste gedegen critiëk laten hoor&n. Voor 't overige ondervond d-e Minister veel steun, al waren er op de on der deel en he denköngen. De hoofdgedachte van het ont werp werd algemeen toegejuicht en voor de uitwerking er van hadden velen grootenlof. De Minister, die ziin rede kon aanvangen, zal haar lied-en voortzetten. Het debat loopt dus vandaag wel af. Het schijnt, dat er weinig animo bestaat om voor het Suikerwetje terug te komen. Dat zal, naar verluidt, van dc agenda worden afge voerd on in September a.s. te worden be handeld. VERSLAG De lieer .larssen (R. K.), gisteren de eerate spreker, was vol lof over het door den Minister van- Financiën geleverde kloeke en goe ie werk. Hij erkende, dat de Regeering niet andere kon .doen dan zij gedaan heeft om den gï- meentcliiken belastingdruk gelijkmatig *p maken. Het -wetsontwerp regelt op alleszins te verdedigen wiize de financieels verhou ding tusschen Rijk en gemeenten. De bezwaren tegen de komende wijziging in het gemeenteliik belastingstelsel zijn, ook door den heer Wibaut, veel te breed uitge meten. De gemeentelijke bewegingsvrijheid staat of valt niet met afschaffing of be houd der Gem. Inkomstenbelasting. Het bui tenland bewijst dat, maar ook onze eigen Jarenlange practijk. Wat de heer Slingen berg over Amsterdam zei, was op dit punt zeer sterk. Wat nu aan de gemeenten geboden wordt, zal haar in staat stellen haar groeien te taak ook in de naaste toekomst te blijven vervullen. De Personeele Belasting is ongeschikt om sluitpost te worden voor de gemeentelijke inkomsten. Opvoering van die belasting zon al spoedig tot ongelijkmatigen druk leiden. Mochten gemeentebesturen hun verhoogde uitgaven niet kunnen opvangen door be staande bruikbare middelen, dan zou dal ongewenscht zijn. Maar het staat geenszins ast, dat in het algemeen zulk een tocstnn t al intreden. Mocht zulks wel het geval zijn, dan zal eventueel door eenvoudige wijziging au het wetsontwerp aan gerezen bezwaren kunnen worden tegemoet gekomen. Wat de nitkeeringen betreft, had de lieer Janssen eenig bezwaar tegen het nemen van 'oorafgaande. jaren als basisjaren en het uitschakelen van 1929. Ook had rekening moeten rijn gehouden met -de ingeteerd" saldi. De hoofdsom van de Pers. Belasting iver 1928 had voorts buiten de berekening oor de uitkeering moeten zijn gehouden. Bes'' werd met den wensch, dat, indien iog voor de inwc rkingtrediiig fouten mor.h en werden ontdekt, de Regeering zoo spoe- ig mogelijk met een novelle zou komen om gemeenten, die te weinig uit de Fondsbelas ng zouden krijgen, te helpen. De lieer Koster (Lib.) was het eens met de hoofdgedachte van het wetsontwerp, maar rcesdc dat de gemeenten, die door de nieu- re regeling in beter doen zullen geraken, /-makkelijk tol nieuwe uitgaven zullen over gaan en zich geen rem zullen aanleggen. Bestreden werd de bewering, dat in het iiitenfand greoter vrijheid voor gom. belas ncheffing zou beslaan. Het cgaliseeren van den belastingdruk erd als een goede maatregel toegejuicht. Geprnt--«tee-d werd tegen het handhaven in dc Zokel'jke Bedrijfsbelasting en vat- "t Mö-irecht. Ten slotte wrrder de gegevens vonr hal r-oordeelen van de gevolgen der wet der iate onvoldoende gc-o-lit, dat het aar.vaar- on er van als een sprong in het duister crJ l'osclimw l. Het zal van het antwoord der ministers afhangen of d" heer Koster zijn stom aan het ontwerp zal geven. De Arnsteraanische burgemeester, de heer De Vlugt (A. R.) stelde voorop, dat het voorstel der Staatscommissie van 1921 on voldoende was, omdat zij in haar voorstel len te veel rekening hield met de verouder de wet van 1S97. Met. sympathie begroette hij het, dat de Regeering de hoofdgedachte der commissie had losgelaten en eigen banen had gekozen. De gemeenten hebben volledig recht op tegemoetkoming in de vele haar door de Rijkswetgeving opgelegde lasten. Hoe dat ge beuren moet, is eem kwestie.van doelmatig heid. De gemeente is niet maar zonder meer als orgaan van liet Rijk te beschouwen. De egalisatie van den belastingdruk had de instemming van den Amsterdamschen burgervader. Hij hoopte, dat in de toekomst niet zal worden voortgegaan met 't systeem an afwentelen van lasten op .den rug dei- gemeenten. Het probleem van de verdeeling van lasten moet worden aangevat door de Regeering, willen we niet in het oude e vervallen. Betreurd werd, dat aan de gemeenten geen gelegenheid werd gegeven, een eigen beperkte Inkomstenbelasting te heffen. Met het oog op de uiteenloopende plaatselijke behoeften, zou dit een zeer aanbevclcnswaar dige maatregel zijn geweest. De bezwaren er tegen,- b.v dat dan liet hek van den dam zou kunnen raken, werden niet gedeeld. Ee.i ander bezwaar was, dat maar 75 pet der gTvndbp'asting -vin de gemeenten wordt ï'ltgekf eic Hier was een volle uitkeering n-. dig geweest. Ook had met de kosten der particuliere avmenuorg rekening moeten zijn gehouden. Dc lie éi* 'de Vlugt zag in liet ontwerp een aanslag cp de gemeentelijke autonomie en tvneens een belemmering voor het vervul len vai &e sociale taak der gemeente. Er is niet aangetoond, dat op het stuk van belasting en finantiën gemeentelijke au tonomie bestaat. Noch voor, noch na 1848 valt caarover te spreken. Men moet zich voorts wachten voor over- schatt -g der gemeentelijke sociale taak. Aan de sociale belangen mag niet al het an dere ondergeschikt worden gemaakt. En met proefnemingen zij iedere gemeente voor zichtig. Het ontwerp verhindert allerminst, dat de gemeenten een bedachtzame, geleidelijke sociale politiek voeren. De wettelijke grens valt vrijwel samen met de natuurlijke grens, die gesteld wordt aan het belasten der burgerij. Ware die grens niet getrokken, de practijk zou zelf voor reguleering gezord hebben. De wet wrrkt in dit opzicht .crzond-pui'dagogisch. We moeten het met dit ontwerp pfoöeeren en het een eerlijke kans gegeven. Wie het thans gebodéne zou verwerpen, zou goede regeling voor onbèpaalden tijd schuiven. Gaarne zou de heer de Vlugt aan vvt 1stntwerp" zijn stem geven, in de hoop, dal dc- Regeering spoedig haar zorg zal wij den aan een regeling, voor de verdeeling der lasten tusschen Rijk en Gementen, die de gemeenten tot tevredenheid stemt. •v.» senator Blomjous (R. K.) moest weer zijn' licht laten schijnen over het wets onhv«-rp. Er was geen "woord nieuws bij en dus kunnen we volstaan met melding te ma ken van de instemming met de opheffin; der forensenbelasting. De heer de Zeeuw (S. D.) schaarde zich aan de zijde van zijn partijgenoot Wibaut wat diens critiek betreft. Maar aan minis ter de Geer bracht hij toch lof voor het knappe werk, dat deze bijna tot een goed einde heeft gebracht. De minister gaf een eigen stelsel; de staatscommissie miste in haar voorstel zelfs het begin van een stel sel. Zware critiek werd daarna geoefend op cle wijze, waarop de Tweede Kamer het on derwerp behandeld heeft, 't Was, naar hel oordeel van den heer de Zeeuw, allerprul- lerigst. Daar kwam het op neer. Genoegen wérd genomen met een groot tekort aan ge ns „de dieren aten uit de ministerieel' hand." Het was een herder, die met de kud de overlegde. Ook de heer de Zeeuw had gaarne een gemeentelijke Inkomsten belasting gezien, hij zeide zelfs, overtuigd te zijn, dat die spoe dig noodzakelijk zal blijken. Mr. dc Veer (A. R.) was eveneens zeer ingenomen met de betere verdeeling der las ten. Hij vroeg of de schatkist ook thans nog de uitkeering van 20 millioen kon dragen en meende, dat de verdeelingsformule over jaar, wanneer de garantie weer aan de de komt, zal moeten worden herzien. De afschaffing der forensenbelasting, ook >or de werkforensen werd niet onverdeeld gunstig geacht. Ook de heer Reymer (R. K.) prefereer de het stelsel der Regeering boven dat der Staatscommissie en zag voor de gemeente lijke autonomie geen ernstige bezwaren. Het denkbeeld van de afschaffing der gemeente lijke inkomstenbelasting is ook zoo nieuw niet; daarmee werd ook reeds in de proe van Kan en Treub in 1903 rekening houden. De afschaffing der werkforensenbelasting werd toegejuicht. Er zal, zoo besloot cle heer Reymer, geen enkele regeling te bedenken 'jn, waartegen niet enkele gemeenten be varen zullen hebben. Nadat Mr. Verkouteren (C. H.) nog eens duidelijk had pogen te maken, dat de autonomie der gemeenten geen onverander lijk iets is, kwam Hij begon met te ontkennen, dat liet eer ste ontwerp een soort recht voor de gemeen ten in het leven zou hebben geroepen, en wees daarna de scherpe critiek van den heer de Zeeuw op de Tweede Kamer af. Het voorstel is er met nauwgezetheid behandeld. De wijziging van den aftrek der personee le belasting was een gevolg van den aige- mecnen aandrang om de classificatie te schrappen. De Regeering deed een bemid delingsvoorstel, waarbij behoorde een wijzi ging der garantiebepaling, welke minder kosthaar vonr het Rijk was. lieden zal de minister zijn rede voort zetten. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is verleeind de gouden eere-niedaille der Oranje Nassau-orde aan \Y. Evers,, deurwaarder bij de rechtbank te Maastricht, te Meerssen. RIJKSADVOCAAT TE ARNHEM. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver-, vanger van den Rijksadvocaat te Arnhem tot wederopzeggens en huiten bezwaar van. den lande, Mr. Dr. J. C. Maris, adv. en proc." te Arnhem DEPARTEMENT VAN ARBEID. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot adjunct-, commies: 1. bij het Departement van Arbeid rnej. B. Hooremans, mej. E. A. Meerdink, mej. J. J. van Eek, mej, J. M. van Lier, P. L. da Weever, A. H. Wouters, mej. H. J. Carrière, mej. W. Rutgers, I. C. Mol, mej. P. F. .1. Roosje, H. E. C. M. Renekens, H. W. J. van Engelen en mej. G. van Beek; 2. bij den Dienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling: A. Beelard, mej. A. C. W. Korten, A. W. Loeffcn, mej. E. Mullem, mej. A. A. M. "Snik, J. P. van der Straaten, mej. S. R, Cohen, mej. T. Ja ger en P. J. van der Panne; bij het Departement van Arbeid: E. Ver-, kruissen. RAAD VAN BEROEI. Bij Kon. besluit is ingesteld een enkelvou- MIJNRAAD. Bij Kon. besluit is benoemd voor vier jaren tot lid van den Mijnraad de heer Ir. P. Ilövig, oud-hoofd van den dienst van den Mijnbouw in Nederl.-Indië, te 's-Graven- hage. RIJKSBEURZENCOMMISSIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid en' voorzitter der Rijksbeurzencomnüssie Dr. L Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, te 's-Gravenhage. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE POSTBESTELLING IN DE GROOTE STEDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid den lieer van Braambeek, heeft de minister van Waterstaat geantwoord: Het onderzoek, om in de groote steden te komen tot een meer bevredigende regeling vau de diensten van het bestellend personeel, is g2- koppeld aan de proef, welke te Groningen werd genomen met de opheffing van de vierde bestelling. Toen in deze plaats weder werd overgegaan tot invoering van deze bestelling, werd de ver wachting gekoesterd, dat daardoor tevens ge legenheid zou worden gevonden, proefonder vindelijk vast te stellen, hoe op de minst kost bare wijze in de gioote steden zou kunnen worden voorzien in een aantal van vier bestel lingen per dag met een dienstregeling voor de hestellers, welke zooveel mogelijk zou zijn ont daan van de bezwaren, welke daaraan tot dus verre kleefden. Nadien is gebleken, dat de moeilijkheden van het vraagstuk zich ook hier weder in sterker mate deden gevoelen dan gehoopt werd, terwyi zij bovendien tijdelijk nog werden vergroot doordat het invallen van de hevige koude en daarna een buitengewoon groot aantal ziekte gevallen onder het personeel een normale dienstuitvoering ge ruimen tyd onmogelijk maakt. Ook het overleg met de personeelsbla den vergt meer tijd dan aanvankelijk gedacht werd. De aangelegenheid heeft echter by voortdu ring de volle aandacht der bedrijfsleiding en zal met de grootste voortvarendheid, die het belangrijke vraagstuk toelaat, verder worden behandeld. EEN FORMEEL ONTSLAG De lieer A. B. Kleerekoper neemt ontslag alt Statenlid van Noord-Holland. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van N'oord-Hollani. De reden is, dat a.s. Vrijdag 26 Juli in de Staten de stemm.ng plaats heeft voor leden der Eerste Kamer, waarbij geen enkele van de Statenleden kan worclen gemist, terwijl het in geen geval gewenscht is, dat de heer Kleere koper die, naar men weet, ongesteld is, dan de vermoeienis van den tocht naat Hain ore doormaakt. EEN NIEUW SANATORIUM Berg en Bosch. Dinsdag heeft de K. K. Vereeniging tot be strijding der tuberculose Herwonnen Levens kracht, instelling vau het R. K. Werklieden verbond, een voorloopige koopacte ondertee kend betreffende den aankoop van een groot complex bosschen onder de gemeente de Bilt, gelegen aan de Gezichtslaan te Bilthoven. De koopsom bedraagt f 180.000. Er zal een nieuw sanatorium gevestigd wor den. NED. HEIDE MIJ. De Raad van Commissarissen van de Ned. Heidemaatschappij vergaderde te Middelburg tot vaststelling van de reke ning over het jaar 1928. (lok Werd een ex- ie gemakk<. over de eilanden Walche ren en Zuid-Beveland. De Algemeens Vergadering van de Maat schappij zal dit iaar te Leeuwarden wór« den gehouden op 6 September a.s. Den 7en September zal een excursie genjankt wor den naar Be«sbbi*waag*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1