Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE CHRISTELIJKE PERS ER IN BINNENLAND. Uit de Pers. RARE LUI. Uit Oost-Indië ABONNEMENT. per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). 'oor het Buitenland bij Weke- lijksclie zending 6.— Bij dagelijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7y2 cent. Mo 2790 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 10 JULI 1929 ADVERTENTIES: Van 1 ,tot 5 regels1.17%' Elke regel meer 0.22% fngez, Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer a 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. 1 Oil nummer bestaat uit DRIE bladen. Het werk van de dagbladpers kunt gij het best vergelijken met den gesta- digen droppel, die zelfs den steen uit holt. In het nu begonnen reisseizoen zullen er weer velen van onze lezers in 4e druipsteengrotten de kracht van 4en drop-zonder-ophouden bewonderen. Zóó nu werkt ook de krant, die eiken avond weer op uw tafel wordt gelegd. Zeker, ieder is niet direct gewonnen. Maar op den duur baat hier geen ver weer. Slechts hij, die met het doel, de wapenen van den vijand te onderken nen, diens blad volgt, kan geheel vrij blijven. Overigens, wie een blad neemt, qm er geestelijk voedsel uit te halen, welke rubriek hij dan ook kiest, ver liest op den duur eigen onbevangen blik en wordt meer of minder vrijwillig ge vangene. Zeg mij wat gij leest, met meer of minder genot dan, en ik zal u zeggen of liberaal-economische beginselen u aanstaan, of wel de opvattingen der Christelijke solidariteit; of gij u één gevoelt met het gansch'e christenvolk, zelfs met al zijn gebreken, of dat gij in den grond van uw hart dit volk toch wel conservatief vindt; of gij, om meer te preciseeren, het volle recht op Chris telijk onderwijs in al zijn fases erkent, of dat het vrijzinnige babbeltje van iecte-scholen en verbrokkeling der ïatie u toch voorkomt niet van waar- leid ontbloot te. zijn. Ten opzichte van de groote levenslij nen is er slechts vóór of tegen, al is de leutrale zone, waarin alle burgers kun- ïen samenwerken, gelukkig nog zoo Tröot. Let nu op het merkwaardig bestel Tan de dagbladpers in Nederland. Elke verkiezing toont, dat de meerderheid van het volk nog vóór de Christelijke beginselen en traditie kiest. Maar elke verkiezing leert ook, dat alle krachten noeten ingespannen, om het toebe- rouwde pand te bewaren. Kerk en Ichool en Vereeniging kunnen het niet vlleen af. De niet-Christelijke krant ;ornt dag aan dag tegen dit drietal op. En nu klopt het beeld van de dag bladpers niet op wat thans nog leeft n het volk. Nederland heeft een tachtig dagbla- len. Goed verzorgd, als nergens elders, le brekebeentjes ditmaal buiten be- ichouwing gelaten. Van deze tachtig' is ruim de helft in landen van vrijzinnige of zoogenaamd leutrale leiders; ruim een derde is latholïek, twee zijn er socialistisch, en irotestantsch-christelijk zijn er een iental. Bestreken deze laatsten het geheele orotestantsch-christelijk volksdeel, zoo vas tien misschien beter dan twintig. Maar hier zit de fout. Wij haasten ons ir aan toe te voegen zeker geen klaag toon te willen laten hooren over ons ligen blad. De opgang ervan spreekt voor zichzelf. Echter, groote scharen lezers kunnen nog toegevoegd tot deze pers. En dan natuurlijk ook tot ons blad. Want ons iart is zoo wijd en staat zoo ruim jpen. En wanneer dit geschied mooht zijn, louden de protestantsch-christelijke lartijen vrij wat rustiger eiken wapen schouw der kiezers kunnen afwachten. Dat gevoelen in die dagen de lande lijke en plaatselijke leiders ook wel, maar kort daarna schijnt er meestal weer rust geblazen te zijn. Wij, die aldoor in contact staan met velen onzer lezers, wier brieven met wenken wij nauwkeurig lezen, overwe gen en trouw beantwoorden niet vaak immers blijven ze onbeantwoord? bespeuren die ppleving wel. Bestu ren van kiesvereenigïngen, predikanten, ouderlingen, onderwijzers, particulie ren vragen ons dan: och, bij ons ont breekt in nog zoovele onzer gezinnen uw blad, kom over en help onsMaar 't is zoo vaak een stroovuur! En kor! daarna staan wij er weer alleen voor. Gelukkig kennen wij onze verplichting en is onze propaganda-dienst een per manent lichaam. Of neen, zóó pessimistisch mogen wij ons toch niet uiten. Want wij zou den al die medelevende vrienden verge ten. welke al maar door voor ons op zoek zijn en tezamen groote, groote ge tallen lezers aanbrachten. Maar dit zoudt gij kunnen noemen de uitzwermende lichte cavallerie, welk wapen wij niet willen en niet kunnen Missen en welke wij dus voorstellen alle gedachten aan zelf-ontwapening uit het hoofd te zetten. Echter de ge organiseerde aanval op talrijke plaat sen moet geschieden door de besturen der kiesvereenigingen met ons in bond. Kunnen wij deze afspraak nu niet ma ken en zoodra de zomermaanden achter den rug zijn den goed voorbereiden aan val doen plaats hebben? Hierop wach ten natuurlijk de op eigen gelegenheid werkende lezers niet. Die zetten den guérilla-krijg tegen de niet-christelijke pers door. Daar is geen vacantie voor noodig. Wij zouden wel willen, dat al onze lezers eens veertien dagen de socialis tische pers moesten volgen, gelijk wij dat moeten. Alleen om den ijver t€ spieden, die de socialisten aan den leggen voor hun kranten. De rest van den inhoud kan men dan wel aan ons overlaten, want deze is niet vaak ver heffend, maar de ijver is beschamend. Een vrijzinnig of neutraal blad in een Christelijk gezin, een bewijs van onvoldoend aanvoelen van de teekenen der tijden! Een socialistisch dagblad, een cel, die voortwoekert! Een Christe lijk dagblad, een versterking van den legerban, die ook straks weer moet op geroepen om het voor de Christelijke grondslagen van ons volksleven op te nemen Een huisbezoeker want dit soort menschen, al sterft het ras uit, bestaat toch nog klaagde ons zijn nood, dat,, men hem een lijst had gegeven van tachtig kiezers, waarby veertig, die ons blad lezen. Moet ik daaraan nu mijn tijd besteden, vroeg hij Dat is immers on- noodige werkverschaffing! Wij zeiden: maak de andere veertig ook abonné en die lijst is voor altijd afgewerkt. Wij eindigen met een simpel voor beeld, om den invloed, vaak helaas ge vaarlijken, invloed van de pers te teekenen. 't Was in de dagen van het Neder- landsch-Belgisch V'erdrag. Een kiesver- eenigïng vergaderde en, natuurlijk, een motie werd in elkaar gezet. En toen gaf de stemming te zien, dat precies al de aanwezige lezers van ons blad dat standpunt van ons, van hun blad inna men. En de lezers van een zusterblad, dat er anders over dacht in dezen is er nu ook geen verschil meer met hun blad meegingen. Een lezer haastte zich, ons dat voor hem merkwaardige feit mee te deelen. Conclusie: de Christelijke pers erin en een vierweeksche felle stembuscam pagne bergt minder onaangename ver rassingen in haar schoot. Maar wat van nog veel meer waardij is: steeds grooter deel van ons volk leeft bewust mee met de schoone, sterk uitgebouwde Christelijke actie, welke ons vaderland rijk is. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de zilvt eere-medaille der Oranje Nassau Orde aan mejuffr. J. Karreman, juffrouw vai zeischap bij mevr. de wed. Tijssens-Verheg- gen te Nijmegen. VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan W. N. var. P 0 11, havenmeester der gemeente Amster dam, verlof verleend tot het aannemen het ordeteeken van Ridder le klasse der Or de van de Witte Roos van Finland, hem door den president der Finsche Republiek verleend. RIJKSWERVEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct- commies bij de rijkswerven de klerken ge plaatst bij de Rijkswerf te Willemsoord J. C. Brens, T. W. Zijp en J. D. Mahieu. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de eer- ste-luitenant H. J. Pel et ie r van het le regiment infanterie; is overgeplaatst met 1 Augustus in rang en ouderdom van rang bij den gcneralen staf de kapitein V. E. W i 1 m a r van 3e regiment veldartillerie. BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees er van Angerlo jhr. R. M. F. L. van Gro- NED. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is benoemd tot secretaris m het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de heer jhr. H. Beelae an Blokland. INSPECTIE BELASTINGEN. j beschikking van den minister i i Fi- tiën is de inspecteur der dir. M. J. H. S me ets, hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. te I-Ianswcert, verplaatst naar 's-Gravenhage en tijdelijk werkzaam gesteld aan het departement van Financiën. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, zal op Maandag 15 Juli c.k. niet plaats hebben. GEEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET DAN LIEVER DE COALITIE. Plaatsgebrek noopte ons, diverse persbe schouwingen, welke we gaarne hadden ge plaatst, achterwege te laten, Er zou uit ge bleken zijn, dat de vrijzinnige pers van N. Rott. Crt. tot Voorwaarts een extra-parle mentair Kabinet, waartegen men zooveel be zwaren heeft, verkiest boven een reclitsch cóalitie-ministerie. Behoudens dan één uitzondering. Want m wel zeer merkwaardig en onverdacht objectief betoog voor' het rechtmatige een optreden van een rechtsch kabinet ordt geleverd door het „Utrechtsch Dag blad", dat meteen aan een blad als de N. Rott Courant een pracht les geeft in gezond pari émen tarismë. Waarom? Hoor het blad zelf: „Twee feiten staan omhoog. De rechter zijde heeft wederom de meerderheid be haald, en er bestaat de mogelijkheid van een gemeenschappelijk rechtsch regee- ringsprogram. De rechterzijde in haar geheel is te vin den voor centraliseering van het gezag en de toekenning van plaatselijke autonomie in Indië, terwijl ten aanzien van de vraag der zendingsgebieden tusschen roomsch en protestant een vergelijk niet uitgesloten schijnt. De rechterzijde in haar geheel is te vin den vóór behoorlijke instandhouding van onze weermacht, vóór bezuiniging op de rijksfinanciën, voor uitbouw van onze so ciale wetgeving op christelijken grond slag. De rechterzijde in haar geheel is tegen een radicale wijziging onzer huwelijks wetgeving, en zij is na de uitspraak van de Eerste Kamer tot een nationale poli tiek tegenover België bekeerd Ten aanzien van de onderwijsparagraaf, ten aanzien van de Zondagsheiliging, is een gemeenschappelijk rechtsch program gemakkelijk. En zoo zijn er meer punten, die een rechtsch regeeringsprogram ma ken tot een in korten tijd te verwerken iets." Na deze waarheden als koeien gezegd te hebben, omdat andere vrijzinnige bladen ze blijkbaar niet willen zien, besluit het blad met den wensch: VRAGEN VAN KAMERLEDEN. EEN OVERWERKVERGUNNINGSKWESTIE Het Eerste. Kamerlid Rugge heeft den mi nister van arbeid gevraagd: Is het juist, dat deJnspecteur van den ar beid te Groningen aan het bestuur der ver- iging Oranje Nassau, aldaar, de toezeg ging deed, dat als. op 1 Juli, den dag, waarop door de Koningin een bezoek aan Groningen zou worden gebracht, de werkgevers hun personeel vrijaf zouden geven, overwerkver- gunningen zouden worden verleend om den verloren tijd weer in te halen? 14 VER. NEDERL. GEMEENTEN. EEN CONGRES TE BREDA. Officieele ontvangst. De Vereeniging van Nederl. Gemeenten kwam te Breda in algemeene vergadering en Congres bijeen. Op het stadhuis werden de ruim 250 afge vaardigden door burgemeester van SonsbeeK ontvangen en begroet; De Boschbonw. In de algemeene vergadering hield de heer P. M. Tutein Nolthenius, houtvester in de houtvesterij „Breda" een belangrijke ren. over den boschbouw in Nederland, speciaal betreffend de houtvesterij „Breda". De spr. wees op het aandeel, dat de gemeenten tot heden in den boschbouw hadden en memo reerde, dat de belangstelling der overheil voor den boschbouw nog slechts van betrea- kelijk recenten datum is. In tegenstelling met de meeste andere Europeesche staten houdt de Nederlandsche regeering zich nog nauwe lijke 30 jaren ernstig bezig met het in stam houden van bosschen en het aanleggen vai nieuwe beplantingen op woeste gronden, want voor 1S99 kenden wij hier geen Staats- boschbeheer. Ons land bezit, in vergelijking met andere landen, weinig bosch. Slechts 7 pet. van de oppervlakte is met bosch bezet, terwijl b.v. Duitschland en België het percentage resp 26,29 en 17,69 bedraagt. Op 1 Januari 1900 bedroeg de oppervlakte bosch, toebehoorende aan de Staat ca. 2342 H.A., terwijl op 1 Januari 1928 deze opper vlakte was aangegroeid tct 151S1 H.A. Een eenigszins uitgestrekt boschbezit moet voor een land niet allen van groot belang worden geacht uit een oogpunt van hout. productie, aan welk artikel ieder jaar een grooter tekort komt, doch een volk behoeft de bosschen niet minder als plaatsen, waar men na gestadigen arbeid tot rust en ont spanning komt. Verder hebben de bosschen grooten invloed op den regenval en het klimaat. Gelukkig maken vele gemeenten thans ge bruik van de middelen, welke de Boschwet biedt, om uitroeiing te voorkomen en aan plant te bevorderen. In die richting moet zooveel mogelijk orden gedaan. HOEVEEL KOSTTE EEN ZETEL? „DE RUDOLPHSTICHTING" Vereeniging tot verzorging van kinderen HET EERSTE JAARVERSLAG Een dankbare toon ANTWOORDEN VAN MINISTERS. DRANKMISBRUIK? Over een „noodlottige gebeurtenis" op Wieringen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ger hard: Hebben de Ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke volgens de dagbladberichten heeft plaats gevonden op Wieringen, onder arbeiders, verbonden aan de Zuiderzeewerken? heeft de Minister van Waterstaatgeant woord Ondergeteekende moet, mede namens zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en van arbeid mededeelen, dat noch bij de di rectie der Zuiderzeewerken en bij de aanne mers der werken, noch bij den burgemeester van Wieringen, iets bekend is, dat er op zou wijzen, dat een noodlottige gebeurtenis als in de vragen bedoeld, zou hebben plaats gehad. NA DEN OVERVAL OP WILLEMSTAD. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser, heeft de minister "van defen sie, mede namens de ministers van buitcn- landsche zaken en koloniën geantwoord, dat de Regeering niet bereid is, de naar Curasao uitgezonden oorlogsschepen onmiddellijk te rug te roepen; doch dat zij aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeurige inlichtin gen zal verstrekken omtrent de gebeurtenis- te Curasao, zoodra zij over volledige ge gevens zal beschikken. DE RADIORAAD Dr. STOOP VERVANGEN. Dr Stoop heeft om gezondheidsredenen'be dankt als lid van den Radioraad. In zijn plaats heeft de minister benoemd de heer C. J. Bakker, bestuurder van den Nederl. Bond Personeel in Overheidsdienst en lid van den gemeenteraad van Bussum. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ „NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij „Nederland", de Firma Ivuyper, Van Dani Smeer tc Rotterdam meldt, dat de boot trein van het ms. „Chr. Huygens". hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren, Donder dagmorgen,- 11 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8 u. 20 en van 's-Gra- venhage (S.S.) te 8 u. 47. DE ANTI-PAPISTEN KWAMEN GOEDKOOP UIT „De Tijd" heeft berekend, hoeveel er in '25 en ditmaal bij de Kamerverkiezingen voor één zetei moest worden betaald: In 1925 was het aantal kiesgerechtigden 3.561.950, die 3.085 862 geldige stemmen heb ben uitgebracht. De kiesdeeler was 30.858. Er gingen echter 146.091 geldige stemmen verloren, doordat ze partijtjes en groepen toevielen, welke geen zetel werd toegewezen, De honderd zetels werden verdeeld over elf partijen, die gezamenlijk 2.939.771 stem men op haar lijs'en hadden icrecnigd. De gemiddelde prijs per zetel was in 1925 derhalve 29.398 stemmen. De R. K. Staatspartij kreeg in dat jaar S83.333 stemmen en 30 zetels, dus één zetel op 29.444. Intusschcn is door stijging zoowel van hv-1 aantal kiesgerechtigden als van de geldige stemmen de prijs aanzienlijk gestegen. Het aantal geldige stemmen van 3 Juli j.l. volgens den officieuzen uitslag, die wel lichtelijk wijziging zal ondergaan, zonder in de samenstelling der nieuwe Kamer wijzi ging te brengen is: 3.379.583. Aan kleine partij-en, die geen zetel krijgen, gingen dezen keer slechts 114.462 stemmen verloren, en de honderd zetels zijn verdeeld over twaalf partijen, met een gezamer.lijken inbreng van 3.265.121 stemmen. In het jaar 1929 is de gemiddelde prijs van één zetel der Tweede Kamer derhalve 32 651. Maar niet alle partijen hebben dien prijs voor haar zetels betaald. Sommige bleven ver beneden den gemiddelden prijs; andere gaan er boven uit. Hier volgen dc prijzen per zetel; wij plaar sen de partij, die het duurste uit is, bovalf- aan. Middennartij voor Stad en Land (Floris Vos): 39.723. Communistische Partij (L. de Visser): 37.622. Herv. Geref. Staatspartij '(Lingbeek): piattelanrtersbond (Braat): 34.504. S. D. A. P.: 33.534. R. K. Staatspartij: 33.317. De hiarvoren genoemde partijen betaalden méér dan den gemiddelden prijs (32.651). De volgende partijen hebben daarvan ge profiteerd: Anti-Rev. Partij: 32.622. Chr. Hist. Unie: 32.081. Vrijheidsbond: 31.646, Communistische. Partij (Wijnkoop): 29.800 Vrijz. Dem. Bond: 29.847. Staatk. Geref. Partij (Kersten): 25.604. De heeren Kersten en de twee partijgenoo- ten, die hem in de Tweede Kamer terzij Je zullen staan, zijn goedkoop uit geweest. De markt is gesloten. Nieuwe noteering over vier jaar. EXTRA-TREIN VOOR VACANTIEGANGERS VAN PHILIPS Naar wij vernemen zal ten gerieve van de arbeidèrs der Philips-fahrieken te Eindhoven welke met vacantie te Rotterdam vertoeven, op Woensdag 10 dezer een extra-voortrein an den avondsneltrein 193 naar Eindhoven Het spreekt vanzelf, dat dit eerste jaar verslag groote belangstelling trekt. Immers, de vereeniging tot duurzame ver zorging van minderjarigen „De Glindborst' werd 24 Augustus 1927 verklaard in staat van faillissement. Daarmee was het einde gekomen van een jarenlange worsteling met groote finantieele moeilijkheden. Maar daar door dreigde tevens te loor te gaan het onder de verwaarloosde jeugd in Gerefor meerden zin, een werk waarvan de noodza kelijkheid en wenschelijkheid algemeen werd erkend. De pogingen tot reorganisatie van den fi- nantieelen toestand der stichting, een drie tal jaren eerder aangevangen en met ener gie voortgezet, leden schipbreuk op de ont stellend groote schuld, die op de Vereeni ging drukte. Doch gelukkig; er vormde zich onmidde- lijk een comité van energieke mannen, die krachtig ingrepen om te redden, wat te red den was. Welnu, het debacle der vereeniging kon niet worden voorkomen, maar de middelen om het werk der vereeniging voort te zet ten, werden wel gevonden. Het terrein der Rudolphstichting werd aan gekocht; een gedeelte werd, om de exploi tatiekosten te verlichten, aanstonds erkocht; en een algeheele reorganisatie kwam onder het nieuwe bestuur tot stand. De vereeniging zou den naam dragen van ,De Rudolphstichting." Tot leden van het bestuur werden eerste maal gekozen de heeren J. J. C. van Dijk, A. W. F. Idenburg, M. J. C. Besselaar, J. Schouten, en J. H. Donner, die tezamen het voorloopig comité hadden uitgemaakt. Later werdeu door de vereeniging als nieu- e bestuursleden gekozen de heeren B. Ane- ma te Minnertsga, W. Veldkamp te Kampen en Mr. Joh. H. Scheurcr te Amersfoort W. Boot te Delft; terwijl ook een Raad van advies gevormd werd. Het Bestuur van de Vereeniging in faillis sement verleende alle medewerking bij do overdracht van de lijsten van leden en con- c-n. Op een enkele uitzondering na hebben deze leden en contribuanten ons ver zoek ingewilligd, voortaan de Rudolphstich ting met. een jaarüjksche, bijdrage te steu nen; terwijl ook vele Diaconiën zich niet onbetuigd lieten; en regeeringssubsidic bleef niet achterwege. De diiodeur, de heer B. Geleijnse, deelt o.a. ince: „De Vereeniging „De Rudolphstichting" aanvaardde een stichting waarin op 1 Ja nuari 1928 gearbeid werd aan de opvoeding van 116 kinderen. Daaraan werden toege voegd in den loop van 1928 23 kinderen en vertrokken 11 kinderen, zoodat aan het ein de des jaars 128 kinderen werden verzorgd. Het aantal verplecgdagen over dit jaar bedroeg 43.SS1. Van de jongens waren in opleiding in de smederij, kweekerij, boerderij, schoenmake rij, timmervvinkel en winkel, respéctievelijk 3, gemiddeld S, 2, 2, 2, 2, De overige jon gens waren bij hun pleegvaders op de boer derij werkzaam. In betrekkingen gingen 5 jongens en 6 meisjes. Het ging niet altijd direct goed, de overgang was wel eens heel groot, maar over het algemeen slaagden wij goed met onze plaatsingen. Van onze oud-verpleegden hoorden wij niet veel, maar als er een bericht binnen kwam, was het goed. Over het gedrag valt in het algemeen niet te klagen." De penningmeester, de heer Boot te Delft, geeft een toelichting op de diverse re keningen. Het tekort op de exploitatierekening be draagt oogenschijnlijk f53.500—, doch kam door het nog niet bekende regeeringssubsi- die, en het batig saldo der vereeniging waarschijnlijk verminderd worden tot f 731 zoodat er groote reden tot dankbaarheid is Echter zijn alle obligaties nog niet ge plaatst en de Penningmeester hoopt, dat de ze mededeelittg verstaan zal worden. In 't algemeen echter: Dankbaar voor genoten zegenl DE ONGERUSTHEID OVER DE POLITIEKE SITUATIE Gedurende eenige dagen hadden wij aldus het „Nieuws" een vaak langdurig onderhoud gehad met verschillende voor aanstaande personen, ambtenaren en parti culieren, over de huidige politieke situatie in Ned.-Indië. Er zijn den laatsten tijd weer symptomen waar te nemen, welke bewijzen dat de anders zoo rustige, onver stoorbare Hollander-in-de-tropen zich ernstig ongerust maakt over den gang van zaken hier. Het heeft geen zin hier namen te noemen van autoriteiten, tot wie onze enquête zich richtte: ten slotte doet dat ook weinig aan de feiten toe of af. Over het algemeen kan worden gezegd, it er momenteel geen reden voor onge rustheid bestaat. aanhang der meest befaamde voor mannen is gering, en al zijn hun uitlatin gen dikwijls volstrekt opruiend, het: „veel geschreeuw en weinig wol", is er op van toepassing. Niet te ontkennen valt, dat de toon den laatsten tijd steeds aanmatigen- der wordt. Voor niets echter bestaat minder aanlei ding, en van meer dan een zijde werd ons nog weer eens gezegd, dat wat hier op ko- loniaal gebied wordt gepresteerd, den toets loopen, welke ten 19?39 van Rotterdam D.P. der critiek gemakkelijk kan weerstaan. ten 19.47 van Rotterdam Beurs zal ver- Laat ieder, wie wil, gerust komen kij- ia 'kfin 'leen in Indië: wij hebben niets te verber-1 deren^duïden! Een ernstig artikel valt over de persbe schouwingen in de roode dagbladen niet te schrijven. Als ik over voldoende ruimte en gij over heel veel leeswoede mocht beschik ken, dan zou dit hoekje zeldzaam vermake lijk worden, door slechts naast elkaar te zetten wat roode persridders op verschillen- lende tijdstippen en in diverse roode bladen schreven. Ja, het is volkomen waar, dat de S. D. A. P. heel" wat stemmen wón, meer dan noodig was om de twee dozijn zetels te handhaven; maar er werd dan toch geen enkele zetel gewonnen. En bovendien: in de oorden der toegepas te sociaal-democratie, liepen ze zienderoo- gen achteruit, eveneens in de streken, waar ze een felle campagne voerden tegen de Roomsch-Katholieken. Aan het eerste bedenkelijke verschijnsel is de roode pers nog niet toe; men heeft de handen nog vol met de teleurstelling, dat geen enkele zetel gewonnen werd en dat het verlies in roomsche gewesten verschrik kelijk was. „Wij zijn rare lui, wij socialisten", aldus begon J. J. de R., een artikel in „Voorwaats" De man heeft het niet vaak, maar dit maal volkomen gelijk. Want: In „Het Volk" van 2S Juni stond: de S. D. A. P. mag rekenen op het overkomen van een stevige groep proletarische kiezers in het zuiden Maar in hetzelfd-e blad stond 4 Juli te le zen: „In het Katholieke zuiden ging, als ge volg van een buitengewone krachtsinspan ning, der R.-K. Staatspartij met de vuilste middelen in het werk gezet, een deel van de winst in 1925 bij den heerschenden af keer van de Colijn-reactie bereikt, weer ver loren." In „Het Volk" van 28 Juni schreef de heer Masthijsen, dat de S. D. A. P. op 25, mis schien wel op 26 zetels kon rekenen. Ja, ik herinner me, eenige maanden geleden ge lezen te hebben, dat de partij wel eens een gooi naar de meerderheid kon doen. Doch, na de stemming schrijft de R. in „Voorwaarts": „Wij zijn teleurgesteld, omdat de stem menwinst ons geen nieuwe Kamerzetels heeft opgeleverd. Stil vrienden: nummer 25 komt ook, de eerste maal de beste, En na nummer 25 z al nummer 26 komen, want ons is de toekomst!" Dat laatste klinkt eenigszins mysterieus, Aan ons de toekomst. Ja, die is er wel mee gemoeid; want als er over vier jaar pas een 25ste zetel komt, dan duurt het een eeuw, voor men de 50 haalt En immers, de Internationale zal mor gen heerschen op aard. Morgen, over een eeuw! Doch ondertusschen hadden „Voorwaarts" en „Haagsche Volk" toch maar gedacht en min of meer definitief gepubliceerd dat er nu reeds 25 gekozen waren. Inderdaad: aldus J. J. de R., wéér zoo juist: „wij zijn kort van begrip." En tegen alle feiten in, beweert hij, zelfs n a de stembus, dat de breede stroom van roomsche kiezers wel op de S. D. A. P. zal stemmen. Inderdaad, deze menschen zijn kort van begrip, en het zijn rare lui bovendien. Ze schrijven er maar op los, en ze denken waarlijk ook nog, dat de roode lezers alles voor zoete koek opeten. Vandaag zus, mor gen zoo. Och, die stakkers willen het misschien ook wel, maar het is niet bij te houden. Heen en weer geschrijf in „Volk" en „Voorwaarts", terwijl het links-socialistisch weekblad „De Socialist" den uitslag der stemming „ronduit gezegd, in hooge mate teleurstellend" vindt. „Zeker Amsterdam geeft reden tot groote verheuging, In Zeeland en Groningen kon een flinke vooruitgang worden geboekt. Maar daartegenover staat achteruitang in een aan tal groote plaatsen: Den Haag, Utrecht, Arn hem, Nijmegen, enz. Dat voorts het bezetten en hanteeren van „machtsposities" de Partij wel eens van den wal in de sloot helpt, bleek in Zaandam, s percentage van 53 in 1925 daalde tot 41.1 in 1929. Maar bovenal teleurstellend is onze neder laag in Brabant en Limburg (met de goede uitzondering van Eindhoven.) In Limburg is dc nederlaag werkelijk van catastrophalen omvang." En toch maar snoeven en opscheppen. Rare lui, wat? trekken. gen. En wie de werkelijke verhoudingen juist weet te peilen, zal moeten getuigen dat er hoegenaamd geen reden of aanlei- dinij bestaat, om Nederland's arbeid hier te verguizen. Velen, zoo zei een andere autoriteit, zullen moeten erkennen, dat onze leiding, mits verstandig voortgezet, nog in lang niet kan worden gemist. Wat verstaat u onder: „de leiding ver standig voortzetten"? vroegen we. Voortgaan op den weg van een eerlijk, rechtvaardig bestuur, dat zorgt voor de economische en intellectueele ontwikkeling van de rassen, die den Archipel bevolken, veiligheid van persoon en goed biedt, en élles doet, wat tot heil der bevolking strekt, luidde het antwoord. Een troepje rakkers tracht ons verdacht te maken en het volk op te zetten. Laat ze hun gang gaan: eens zal de volle zwaarte van hun funest bedrijf op hen zelf terug vallen! Politie en Leger, zoo voegde men er op onze informatie bij, zijn op de hoogte èn paraat De rustige Inlandsche ambtenaren, die loyaal zijn, zien volkomen in, dat onze leiding even onmisbaar is, als zegen rijk. De felste tegenstanders van kwade ele menten vindt men ook in Inlandsche gele deren in groote getale. Laat men dit vooral niet voorbij zien. Het blad geeft bovenstaande opmerkingen veer, zonder commentaar, doch wil niet erhelen, den vasten indruk te hebben ge kregen, dat, hoe men overigens over de groote lijnen der regeeringspolitiek oordee- len moge aan eventueele verstoring der binnenlandsche rust krachtig een einde zou worden gemaakt. Alleen krachtiger preventieve maat regelen zijn alsnog gewenscht Wie baas in huis is, mag geen baldadigheid van zijn kin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1