ROSSEIK's is de beste KOFFIE DINSDAG 9 JULI 1929 VER. NEDERL. GEMEENTEN. EEN CONGRES TE BREDA. Gemeentelijke Leeningspolitiek. SVELKE REGELEN IN ACHT TE NEMEN? I De Verceniging van Ncderlandsche Ge- I ineenten houdt op 10 Juli a.s. een congres <fj Breda, ter behandeling van de vraag, wel ié regelen in acht moeten worden geno men bij do gemeentelijke lee.ningspolitiek. Hieromtrent zijn praeadviezen uitgebracht door mr. M. Slingenberg en mr. J. A. jde Wilde, onderscheidenlijk wethouder vod Financiën te Haarlem en te 's-Graven- Praeadvies Mr. Slingenberg. Mi". Slingenberg constateert na oen róschiedkuiidig overzicht, dat sedert 1900 als algemcene regel gold uitsluitend te lee- nen voor objecten van blijvend nut. Een uitzondering hierop vormen de crisis- uitgaven, bestreden veelal uit leeningen, met korten looptijd, vaak tien jaren. De na-oor logstijd, met zijn schijnwelvaart, bracht een wüwcn toestand: vele gemeenten kwamen te staan voor groote kapitaalsuitgaven, me de als gevolg van een in te halen achter stand, ontstaan in de oorlogsjaren. Om deze uitgaven te kunnen doen, werd vooral bij de grootere gemeenten aanvanke lijk een sterke stijging waargenomen in do kasgeldleoningen, terwijl niet snel tot con- aoliclatie werd overgegaan, mede als gevolg van het feit, dat in de na-oorlogsjaren de I jeute voor kasgeldleeningen laag was, voor vaste leeningen daarentegen hoog. De provinciale besturen blijken thans als regel geen langeren aflossingstermijn aan te nemen dan voor de objecten waarvoor ge- ïcend is, een levenstermijn mag worden ge itel d. Bij het voteeren van buitengewone uitgaven «henen de gemeenten groote voorzichtigheid te betrachten; alleen tot die uitgaven waar- van het nut onafwijsbaar en de noodzake- lijkheid en urgentie als vaststaande kunnen I worden aangemerkt, dient te worden beslo- ten. Ten aanzien van den regel, dat alle bui tengewone uitgaven uit geldleening dienen te orden gekweten, merkt Mr. Slingenberg tenslotte het volgende op: 'Alleen voor buitengewone uitgaven in den beperkten zin van het woord worde geleend iü twijfelachtige gevallen betale men uit de gewone middelen. Periodiek terugkceronde uitgaven van buitengewonen aard dienen zooveel mogelijk te worden gedelgd in het aantal jaren als de periode tusschen zulke uitgaven duurt. 1 De tijdsduur van de leening voor een be- paald werk moet zoodanig gekozen worden dat het werk nuttig effect heeft gedurende dfii gehcelen loop:jd der leening; teneinde hierdoor de grootst mogelijke waarschijn lijkheid te bereiken, behoort de tijdsduur j van het nuttig effect (de economische loef- tijd) van het werk laag geschat te worden. In geen geval mag de tijdsduur der leo- Bjhg langer dan 40 jaar zijn, met uitzonde ring voor die voor grondaankoop. Indien een lèening dient tot dekking van diverse bui tengewone werken, behoort het aflossings- plan voor ieder afzonderlijk te worden vast gesteld. Bij leeningen voor de uitbreiding of verbetering van gemeentebedrijven dient men er in het bijzonder op te letten, dat de duur van den „economischen leeftijd" laag wordt geschat: de snel voortschrijdende tcch oiek kan anders onaangename verrassingen bréngen. Aflossing in annuïteiten behoort niet te i worden aanvaard, tenzij in uitzonderings- I gevallen. Zoodra het werk in uitvoering komt, en uiterlijk, wanneer hot gereed is, dient een leening te worden aangegaan. Het is voorts geoorloofd en rationeel om ter bepaling van het bedrag dat een buiten- gewoon werk kost, rekening te houden met het feit, dat de desbetreffende dienst, voor een belangrijk gedeelte werkzaam is ten behoeve van de voorbereiding: een billijk percentage, b.v. overeenkomstig de tabel van architecten honoraria, kan op den kost prijs worden gelegd. Indien een gemeente uit eenigerlei hoofde (b.v. stortingen op giro e.d.) gelden van der- den in de kas heeft, mogen deze niet dienen (nt tijdelijke dekking van buitengewone uit gaven. Een nadeelig saldo ten slotte van tien kapitaaldienst dient ten spoedigste uit een geldleening te worden gedekt Praeadvies Mr. de Wildo. In zijn uitvoerig praeadvies komt mr. de Wilde o.m. tot de volgende conclusies: Gewone uitgaven zijn die, waarbij het verkregen directe nuttigheidsrendement Zich hoostens over één bcgrootingsperiode uitstrekt. Bij buitengewone of kapitaalsuit gaven zijn die, waarbij het nuttigheidsren dement zich over méér dan een begrootings periode uitstrekt, m.a.w. als daarmede aan het einde dier periode een „opgehoopte nut tigheid" verkregen wordt Daartegenover worden gewone inkomsten, direct of indirect geput uit het inkomen der bevolking, of ge vormd door inkomen uit vermogensbestand delen der gemeente zelve. De overige zijn buitengewone of kapitaals inkomsten. Gewone uitgaven moeten mins tens gedekt worden door gewone inkomsten Voor de leeningspolitiek zijn geen voor alle gevallen toepasselijke regelen te stellen. Steeds moet zooveel mogelijk rekening wor den gehouden met de onzekerheid der toe komst en dient gezorgd te worden, dat er, over het geheel genomen, geen intcring van kapitaal plaats vind, terwijl het streven naar nieuwe kapitaalvorming, binnen zeke re perken aanbeveling verdient. Bedrijven met administratief gescheiden rommiercieele boekhouding dienen hierbij afzonderlijk te worden beschouwd. Eventu eel® kapitaalvorming worde steeds zooveel mogelijk tot stand gebracht bij geregeld te- rugkoerendc kapitaalsuitgaven. Bij de bcoordeeling van den gemeentelij ken schuldenlast is de onderscheiding tus schen leeningen, aangegaan voor geldelijk productieve en geldelijk niet-productieve uitgaven niet van principieele betceke- nis. Rente en aflossing mogen in algemeen niet sterker stijgen dan de absolu te draagkracht der burgerij stijgt. Bij de bedrijven komt het uitsluitend aan op de afschrijvingen; aflossingen ter zake van bedrijfsleeningen hebben op de gomeen- telijke begrooting slechts het karakter van kasverrekeningen. Speciaal wanneer de ren testand laag is, doch ook anders, is het, in het. algemeen, gemotiveerd voor bedrijven op zeer langen termijn te leenen. Annuiteitsleeningen of andere oploopende aflossingsregelingen zijn principieel slechts gemotiveerd t. o. v. g.ronden en van objec ten, waarvan een stijgende nuttigheid te verwachten is. In het algemeen is de verwachte levens- of nuttigheidsduur de uiterste termijn, waar op de aflossingsregeling gesteld mag worden uitgezonderd leeningen voor Bedrijven en die voor het verstrekken van leeningen of voorschotten aan derden. Bij conversie ver- longe men als regel den aflossingsduurniet Disagio en kosten van het sluiten eener leening behooren in 't algemeen zoo snel mogelijk te worden afgeschreven. Voorts ïeene men zooveel mogelijk op of nabij den pari koers. In verband met valuta-risico's is het slui ten van gemoenteleeningen in het buiten land in zeer abnormale omstandigheden toelaatbaar. In normale omstandigheden kan er geen gewettigde bedenking tegen rijzon, dat ka pitaalsuitgaven tijdelijk door opneming va- kasgeld worden gefinancierd in afwachting van" een gunstig tijdstip voor consolidatie. UIT HET S0CIAI.E LEVEN Dezer dagen heeft opnieuw een vergade ring plaats gehad van de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van het Nod. Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het Chr. Nat, Vakverbond in Nederland, het Ver bond van Ned. Werkgevers, do Alg. R.-K. Werkgeversvereeniging, het R.-K. Verbond van Werkgeversverenigingen, de Christ. Werkgeversvereeniging. de Coöperatieve Verceniging Centraal Beheer en Centraal Overleg in arbeidszaken voor werkgevers bondon, ter bespreking van de uitvoering van de Ziektewet door op te richten bedrijfs verenigingen. In deze vergadering werden de concept-statuten voor de bedrijfsvereni gingen, de federatie van bedrijfsverenigin gen en de afdeelingskas, nadat daarin nog enkele wijzigingen waren aangebracht, voor- loopig vastgesteld. Do besturen van genoemde vakcentralen hebben zich zonder uitzondering bereid ver klaard, onder nadere goedkeuring van de daarvoor door elke centrale te raadplegen instanties, samen te wei-leen om gemeen schappelijk de Ziektewet uit te voeren. Bin nenkort zullen thans do bij de vakcentralen van werkgevers en arbeiders aangeslotenen geraadpleegd worden om in deze aangele genheid een definitieve beslissing te nemen. Indien deze beslissing in gunstigen zin uit valt, zal met bekwamen spoed tot de oprich ting van bedrijfsvereenigingen, door de werk gevers- en arbeidersorganisaties worden overgegaan. De organisaties voornoemd dringen er bij ile werkgevers ten sterkste op aan niet te treden in de aanbiedingen van personen of instellingen, die thans buiten het overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en arbeiders, leden trachten te werven voor de vóór 1 dezer buiten liet overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en arbeiders overhaast opgerichte bedrijfsvereenigingen. DE CHR. BOND VAN POST- EN TELEGRAAFPERSONEEL. Met lngajie van 1 Juli Is do Chr. Bond Toet- en Telegraafpersoneel ..Door Plicht ir aangesloten bU hot Chr. Natior HET HISTORISCH MUSEUM DER GRENADIERS EN JAGERS. DE HEROPENING IN HET KAMP TE WAALSDORP. „Symbool van de traditiën der keurkorpsen". Een van de momenten in de luisterrijke viering van het eeuwfeest der Grenadiers en Jagers is de opening van het Historisch Museum in het kamp te Waalsdorp. D.w.z. van het gebouwtje, waarin de oude histori sche verzameling thans een behoorlijk on derdak heeft gevonden. I-Ict aanleggen dier verzameling is reeds begonnen in 1S85. De Jager-luitenant F. E. R. d' Ablaing van Giessenburg nam er in dat jaar het initiatief toe. Hij meende en zijn denkbeeld vond weerklank dat de eervolle traditie van het keurkorps moest worden ge oord door het aanleggen van een historische verzameling, die zijn geschiedenis voor het nageslacht in zichtbaren vorm zou bewaren. De toenmalige regimentscommandant, ko lonel A. R. J. Klerck, en andere autoriteiten steunden en bevorderden de idee van den initiatiefnemer en een commissie nam de zorg voor het aanleggen van een historisch museum, waarin allerlei, dat op uitrusting en bewapening van het Regiment betrekking had zou worden ondergebracht, op zich. Geldelijke offers stroomden toe en ook in geschenken van uniformen, uitrustingstuk kon en familierelequien uitte zich veler sym pathie. De verzameling werd ondergebracht in een klein lokaal in de Oranjekazerne, In 1894 bleek vergrooting der ruimte noo- dig. Eenige jaren later werd de ruimte al weer te klein en toen is het de toenmalige regi mentscommandant, kolonel P. L. W. We ber, geweest, die voor ruimer lokaliteit zorgde. Daarin werd de verzameling overgebracht en gerangschikt door de goede zorgen van den luitenant der grenadiers G. H. J. Gijs- berti Hodenpijl, daarbij geholpen door den kapitein der jagers J. C. Wagner en den ser geant-majoor tit J. v. Es. Beide genoemde officieren zijn nog steeds met hart en ziel bezig in het belang van het Museum. Generaal Wagner is voorzitter van de Com missie tot voorbereiding van de wederop richting van het museum en de heer Gijs- berti Hodenpijl, thans majoor der Jagers is haar secretaris-penningmeester, aan wiens toewijding het niet voor een gering deel te darken is, dat de verzameling van het Regi ment thans in het nieuwe gebouw te Waals dorp op passende wijze is ondergebracht en gerangschikt Dat laatste is een groot werk geweest, waaraan enorme arbeid door den heer Gijsberti Hodenpijl, in wien de geschie denis van het Regiment vleesch en bloed is geworden werd ten koste gelegd. In de Oranjekazerne bleef de verzameling tot 6 Maart 1919. Aan den avond van dien dag verwoestte een geweldige brand de ka zerne en slechts met groote moeite is 't toen golulct hot grootste deel der historische vejv zameling te redden. Het geredde heeft daarna een plaats gevonden in het Huisarchief van H.M. de Koningin. Het was daar echter in letterlijken zin opgeborgen. Aan het onder houd der voorwerpen is dat niet ten goede eekomen en weinigen hebben sindsdien de aanschouwelijke geschiedenis van het Regi ment meer gezien. Om aan een --.lgemeenen wénsch gevolg te geven, werd in 1927 een commissie gevormd, welker naam en doel we zooeven reeds noemden. Giften werden ingezameld onder de officieren voor een nieuw stèenen gebouw en zijn inrichting. Dat gebouw zou moeten ko men in het barakkenkamp te Waalsdorp, de legerplaats der brigade G. en J. na den brand en ook nog wel voor de naaste toekomst. Dat de kosten van een e i ander niet ge ring waren ook al stelde het Departement van Oorlog den grond beschikbaar kan men nagaan indien we mededeelen, dat al leen de verplaatsbare vitrines een uitgaaf van 3300 vorderden. Beroeps-, oud- en reserve-officieren hebben er hun eer in gesteld om té zorgen, dat de historische verzameling haar nieuwe pas sende woning kreeg. Prinses Juliana heeft er op 10 Mei 192S den eersten steen van ge legd. In het voorjaar van 1929 kon majoor Giisberti Hodenpijl met de inrichting be ginnen. Met ijver en toewijding heeft hij sindsdien aan gewerkt Want het groote wi moest gereed zijn als het korps zijn 100-jarig bestaan zou herdenken. Militairement op tijd is alles in orde ge komen en vandaag is het naar een ontwerp van den genie-kapitein Janssen gebouwde, nieuwe Historisch Museum geopend. We mogen nu wel verklappen dat we reeds verloden woek een kijkje zijn wezen nemen en daardoor in staat werden gesteld er een en ander van te vertellen. Generaal Wagner en majoor Gijsberti Ho denpijl hebben daarbij alle gewcnschte in lichtingen gegeven. De majoor raakte niet itgepraat over wat hij had te toonen. Hij weet eenvoudig alles van de honderd jarige geschiedenis der G. en J. Data en fei ten schudt hij uit zijn mouw of het niets en of de dingen nog pas gebeurd zijn. We weten zeker den voorzitter der com missie een genoegen te doen, indien we haar secretaris op deze plaats een welgemeend compliment brengen, niet alleen voor zijn buitengewoon instructief geleide, maar niet minder voor het respectabele werk> dat tot stand kwam en waaraan hij op zoo bijzonde- wijze zijn geheele persoonlijkheid gegeven heeft En wat is nu al zoo te zien in het nieuwe Museum? Wo kunnen onmogelijk alles opnoemen en moeten wel volstaan met uit het vele enkele grepen te doen. Bij het binnentreden valt al dadelijk de blik op een groote glazen kast geschenk H.M. de Konigin-Moedcr waarin plaats is gegeven aan de door Koning Wil lem III, die bij het Regiment G. en J. heeft gediend, gedragen uniformen. De Koning was oud-grenadier van de lo Compagnie, le Bat., welke daarom nog steeds de „Konings compagnie" heet Na 's Konings dood werden deze uniformen in 1891 door de Koningin- Weduwe geschonken. Enkele dingen uit de collectie zijn in 1919 verbrand. Een tweetal uniformen bleef echter gespaard en ook de berenmuts van den Koning. Tegen den ach terwand van de vitrine zijn een tweetal palm takkon bevestigd, die op 's Konings lijkbaar gelegen hebben. In deze kast hangt ook. het officiersjasje lil Prins Alexander, de jongste der Prin sen, die reeds op jeugdigen leeftijd officier bij de Jagers was. Een andere kast herbergde Jagerunifor men uil 1829, weer een andere oude grena diersuniformen. Onder deze laatste do kolo nels-uniform van generaal Weber. In dit ge zelschap ontbrak niet de Marketentster met haar bekende en bij de oude snorrebaarden niet onwelkome vaatje, met den geestrijken inhoud. Sedert 1898 kent het leger geen mar ketentsters meer. Met haar zijn ook de waschbazen vaak waren deze haar wette lijke echtvrienden verdwenen. Een collectie sabels (waaronder enkele in leeren schee) degens, geweren en munitie ond ter zijde een plaats. Hoofddeksels in alle soorten waren eveneens keurig geëta leerd. Voor het overblijfsel van het oude vaan del, waaraan Willem III indertijd door Prins Frederik het door zijn vader gedragen Me talen Kruis had laten hechten, was reeds een plaats gereserveerd. Dat Metalen Kruis later aan de Grenadiers gebleven. Tot de oudste bewaarde voorwerpen behoo ren wel de beide vlaggen welke in 1830 door de afdceling Grenadiers te Brussel zijn ver overd, toen zij daar streed onder haar eer ste commandanten, mannen uit de school van Napoleon. De grenadier Gugger, eei oude Zwitser, verdiende er de Mil. Willems orde rnee. Ook zagen we de oude bataljonsvlag door Willem III in 1819 geschonken aan het toen malige 4o Bat. Jagers en het, van het op schrift „Tiendaagsche Voldtccht" voorziene regimentsvaandel, dat het alleroudste ver ving, maar later zelf vervangen werd, toen het Regiment onder Minister Colijn omge zet werd in de brigade G. en J. Tal van grootere cn kleinere voorwerpen uit het soldatenleven tot een heel oud naaizakje toe 'vonden voorts óen plaats. E.en aparte plaats kreeg ook de muziek. Daar zijn, omgeven door de afbeeldingen van haar vroegere directeuren, de lauweren der Kon. Militaire Kapel bijeengebracht Zelfs do stoel van den gestrengen Dunkier ontbreekt niet, evenmin als het fraaie zwaard van den tamboer-majoor uit den ouden tijd, de oude schellcboomcn der G. en J. uit 1837 en een aantal muziekinstrumenten. Twee groote vitrines zijn gevuld met ar chiefstukken. O.a. een afschrift van het op richtingsbesluit der G. en J.-afdeelingen, al lerlei stukken, die op den Belgischen op stand betrekking hebben, proclamaties, rap porten, onderscheidingsteekens, en velerlei meer. Zeer bijzonder was ook liet met zilver be slagen schiet register. Deze zware foliant was een geschenk van den Koning,, die in 1S70 aan elk der bataljons ook een veldcantinc cadeau had gedaan. Daarom wordt er een in het museum netjes bewaard. Het spreekt wel van zelf, dat aan de wan den afbecldfngen van vroegere commandan ten en van allerlei andere dingen, die op de geschiedtyiis der G. en J. betrekking heb ben, een plaats gevonden hebben. Geschenken voor het Museum zijn o.m. ontvangen van de officieren van het ie Re giment Inftmterie, van die der Artillerie brigade cn van de afd. Den Ilaag van Ver lofsofficieren. Van do.» hoofdaalmoezenier is nog een mooie tafel te wachten, terwijl gene raal Webor namens de Reünisten een draaiende standaard heeft aangeboden met een groot aantal afbeeldingen van de uni formen. Door den heer de Flines, direct, der druk kerij Blikman en Sartorius, is het gratis drukken der Museum-Catalogus in uitzicht gesteld. Da zal een prachtige aanvulling worden van het Gedenkboek, dat over eeni- gen tijd verschijnen zal, Radio Nieuws. Gramofoonmuzielc. 21.20 Knipcursus. irtj®. 5—6 Graraofoonmn» lok. 6—7 Gramofoonmuzielc. 7—7.25 Cursua Cerklatün voor beginners. 7.35—S Kerklatijn 8—9.15 Coi 9.45 Lezing Coopi Dinsdag 0 HUIZEN* <336.3 M. na 6 KKO-Ulizendlng). de geschie-i denis'der G.' en J. zal worden beschreven en 3.20'v dat tevens een verslag van de fècstviering 69 Juli zal bevatten, e wezen reeds op wat majoor Gijsberti Hodenpijl voor het Museum heeft gedaan. Ten besluite voldoen we gaarne aan zijn verzoek om melding te maken van „een paar mannetjes" die hem bii zijn werk kranig hebben geassisteerd. Het zijn de dienstplich tige grenadiers Grünewald, v. Rooy en Borm. Laatstgenoemde heeft zich een verdienstelijk etaleur betoond. Bij het herstellen en schoonmaken van uniformen neeft voorts de firma .Blom jo us aan den Denneweg goede diensten bewezen. Mpt gerechte voldoening mag de Museum- commissie op dezen dag terugzien op het geen tot stand kwam. In de heropening 2.45—3 L- - - - 305.30 Mlcrofoondebulauten. 5.301.I6 C eert. 7.1Ö—7.45 Lezing door K. H. Broekhof c alsche munterü- 8.01t uurtje. Dr. H.L, Grc lekt Bus Literatuur. 8.3Ü9.30 Kamermuziek. 9—10.4* 46 Fersber. Na afloop: Gramofoon. het Historisch Museum onder zoo bijzondere omstandigheden heeft.de korpsgecst der G. en J. een eenvoudig, maar waardig monu ment gesticht, dat -voor de .officieren van het oude regiment als een symbool zal zijn van eervolle tradities en trouw aan Vorstenhuis en Vaderland. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AANRIJDING TE AMSTERDAM. Zondagmiddag omstreeks half twee heeft op de Weesperzijde nabij den Omval een ernstige, aanrijding plaats gehad. Uit de richting Amsterdam kwamen twee auto's een autobu9 en een luxe au'o aanrijden. Ter hoogte van de Blookerfabriek wilde de luxe auto de autobus passeeren en moest daartoe ver naar links uithalen, daar di. bus in het midden van den rijweg reed Juist op dat oogenblik naderde uit tegen- overges elde richting een wielrijder die moest uitwijken vosr een voetganger en eveneens op het middengedeelte van den weg kwam te rijden. Een botsing was vermijdelijk. De man kwam te vallen en werd door de auto gegrepen. Met een een stige vleeschwonde, henevens een hoofdwon de en een hersenschudding werd de man per ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst naar he Onze Lieven Vrouwen-Gast huis vervoerd en daar ter iverpleging opge nomen. MOTORONGELUK. Te Neede werd Zondagmiddag door de Nee der motorclub een wedstrijd georganiseerd, waarbij renproeven werden gehouden. De mo torrijder Hogeslag die in de richting Gooi ging, gaf signalen tot draaien. Hij werd aangereden cloor een onbekende motorrijder welke met groote snelheid aankwam. Hogeslag werd var de motor geslingerd en bekwam een been breuk en kneuzingen. Hij werd in bewusteloo- zen toestand gevonden. De aanrijder reed door zonder zich om 't slachtoffer te bekommeren. Diens motorfiets is zwaar beschadigd. ONGEVAL BIJ HET WIELRENNEN. Bij den Zondag te Abcoude gehouden wedstrijd van de wielerclub „De Gazelle" werd een der deelnemers, de heer De Wolf, bij Abcoude door een auto aangereden. Met een vleeschwonde en eert gebroken sleutel heen werd hij opgc - men en naar het OnzP Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam voerd. Zijn 'rijwiel werd volkomen .veradelt* Vraag en Antwoord Vragen moeten vecgezeld gaan van 20 ets. ian postzegels, zullen zij voor beantwoording v aanmerking komen. Vragen, welke een algemeen korakter dragen, zullen in de krant worden beunt- voord de andere pei briel. 190. Mej. wed. H. W. te B. Informeeert u even bij een bankinstelling. Voor u is het 't gemakkelijkst rich te wenden tot de Rot- terdamsche Boazbank, te Rotterdam, die de zaak voor u geheel in orde maakt. 191. S. B. te V. 't Komt ons voor, dat u zicli met eenig succes zult wenden tot den Bond van Chr. Politiepersoneel, Voorzitter daarvan is de heer K. Reeder, Messchertstraat 31, Rot terdam, waar men u den weg wijzen kan voor uw zoon. 192. A. K. te S. Schriftelijke cursussen als door u bedoeld bestaan wel, maar de resul taten zijn vaak zeer bedroevend. Wij kun nen u dat niet aanbevelen. Op uw tweede vraag moeten wo het ant- Hl Coöperatie idag. 9.-45—10.30 Ver» 10i3011.30 Gramofoon. 11.3® 3—4 Maak bet zelf "RO-Boekenhalf- 2,20—2.45 nüeruurtji dichten. 6.50 Mi recital 7.45. L. Lezl 5.35 Kil 6.50 7.20 Le: a Intermezzo. 7.05 Piano» 7.35 Muzikaal Intermezzo. 8.05 Concert. 8.308.50 Lezing. 9.3* Concert. 10.50 Muziek. 11.20—12.3® Muziek. PARIJS „Radio-Paris" <1744 M.) ofoon. 1.25 Vervolg van 12.50. 4.05 C ramofoon. 8.55 Concert. LANGENBERG <473 M.) 7.50—8.50 Orkest. 10.38 11 30 en 1230 Gramofoon 1.252.50 Orkest. 5.5* -6.60 Concert. 8.35 BlUspeL ZEESEX <1649 M.)_ 6.10—12.45 Lezingen. 13.50 .15 selultzen- de Peiner Walswerkon. 10.2® LL30 Ziekend'oiiPt. J 2.30—1.48 eert. Vocale solisten. Plano-soll. 1.452.30 mofoonmuzlelt. 2.304.30 Concert. Inetrui tollaten. irtje. i Onze Mijn JJBSMBipipHIIH eenlglng. vocale solisten, orkest. In de pauz» Causerie door den voorzitter der NCRV. Na af- HILVERSUM <.1071 M.) 10—10.15 Morgenwtt- dlng. 12.15—2 oCnce"* on J 3.30 KurJ "j 5—6 Lezi 2.30— 3.304.20 Concert j. J. A. de Ridder over: Auto- 6.01—7.45 Concert. 8.01SU5 Gra.i.o» foon. 8.15 Kurhaus nobleler Daai Muziek. 0.35 Kerkdienst. 11.0* 12.20 Concert. 12.5» _.20 Orkest. S.60 Lezing. 4.0* Muziek. 5.05 Orgel. 6.35 Kinder Lezing. 11.20 Gramofoon. mofoon. 1. ilek. 5.r zlkaal Inti 6.50 Lezing. 7 Muzikaal In- 05 Piano-recital. 7.20 Lezing. 7 41 Lezing. 8.05 Orkest. 9.35 Lezing 10.10 Muziek. 11.36—12.20 Muziek. PARIJS „Radlo-Parls" <1744 M.) 12 50 Gramo» m -olg van 12.60. 4.05 Orkest. b.5§ 8.55 Concert. 193. C-. M. te EL a. Z. Volgens het K. B. van 17 Dcc. 1925 moet u alleen opgeven die inkomsten welke u geniet ter zake van een betrekking aanvaard na den datum waarop het pensioen inging. Uit uw vraag blijkt niet duidelijk, of dit 't geval is met de door u bedoelde toelage der gemeente Z. Eventueele brieven te richten aan Z.Exc, den Minister van financiën te 's-Gravenhag^ 194. B. te N.- Het adres is: Vierambaoht* straat 112—114, Rotterdam. Nadere inlichtin gen kunnen we u niet geven 195. H. t B. te E. Het wil ons voorkomen, dait de directie wettelijk juist handelde, toea ze het jongmensch ontsloeg en zijn trade- ment uitbetaalde gelijk aan een bedrag tot aan de eerstvolgende betalingsdatum. Een andere vraag was: of het vergrijp nu zoo erg was, dat onslag moest volgen. Doóh de directie zal 't wel niet zonder grondig» reden gedaan hebben. Gaat u zelf een» praten. 197. P. T. te H. Wij kunnen dat hier niet voor u nazien; moet u bij uw bankier in- formeeren 198. F. de Z. te R. Wij dachten uw vraa® reeds beantwoord te hebben; mogelijk is het uw aandacht ontgaan. Neem do moeite z» nogeens te herhalen. 199. J. B. te R. vraagt of wanneer H. M. dé Koningin niet voldoet aan haar stemplicht zij dan strafbaar is voor de Overheid Art 72 der Kieswet zegt in het tweede lid, dat ieder kiezer of kiczeres, verplicht is zich bin nen den voor dt stemming bepaalden tijd aan te melden bij het stembuheau; doch dan volgt er: „De verplichting, gesteld in het tweede lid, geldt niet voor de leden van het Koninklijk Huis". INGEZONDEN MEDELEELING. FEUILLETON of: De kajuitsjongen van de Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. 30 Weldra zaten de Hollanders midden tus- Ifchen deze vaartuigjes in. Links en rechts, voor en achter wemelde het er van. Jaap met de roode ooren wist ten slotte niet meer hoe hij moest laveeren om ze mis te zeilen. Het duurde dan ook maar kort of er wer den een paar kano's overzeild. Eerst schrok ken de Hollanders wel wat. maar spoedig bleek, dat het heelemaal niet zoo erg was. Onder vervaarlijk geschreeuw zwommen de zwartjes naar hun boomstam, keerden hem weer met de oDening naar boven en klom men er in. Dat alles deden ze met het grootste gemak. Ze schenen zich in het wa ter even gemakkelijk te bewegen als op het land. Het was een zeer bewegelijk volkje, die bewoners der Ladroncn. Ze maakten een oorverdoovend lawaai. De een gilde al har der dan de ander. Ze gesticuleerden met armen en beenen, zoodat er telkens eenigen hun evenwicht verloren in de ranke bootjes en overhoord tuimelden. Maar zelfs In het we tor kalmeerden ze nog niet AI zwemmende trachtten ze door een luider gillen dan hun makkers de aandacht op zich 1» vestigen. Aanvankelijk was ei' niemand van de Hollanders, dio iets van het brabbeltaaltje kon verstaan. Ten slotte was dón woord duidelijk waar te nemen. Dat riepen ze allen •telkens weer. „Hiero! Hiero!" klonk het uit Honderden monden. Hier heb je „hiero", schreeuwde de kok van de Mauritius, terwijl hij oen oude ijze ren ketel, waar de bodem uit was, met een zwaai te water wierp. Als bij tooverslag stortten zich. een vijf tigtal wuden te water en zwommen naar de plaats, waar ze het kostbare ijzeren voor werp hadden zien verzinken. Weldra was het een gespartel en gekrioel als van een school haringen. De Hollanuers vermaakten zich niet wei nig niet dit tooneeltjo. Dan weer had een den ketel te pakken eu wilde or mee naar zijn kano zwemmen, als er een ander als een bruinvisch toeschoot en don gelukkigen i bezitter hot. begeerde voorwerp ontruKte. j Een gevecht op en onder water was dan het gevolg, van welke gunstige gelegenheid n I derde gebruik maakte om ijlings toe te schieten en den ketel weg te kapen. De strijd werd dan eensklaps gestaakt cn de twee vechtersbazen zwommen den dief na, die onderwijl zijn buit evenwel al aan een vierde had moeten afstaan. Zoo verwisselde de ketel telkens van eigenaar cn ging door I wel tien handen, voor hij ten slotte d f r I een grootcn jongen kerel werd bemachtigd, wien niemand het bezit scheen te durven betwisten. J Toen de Hollanders bemerkten, hoe ver- 1 zot de bewoners der Ladronen op ijzer wa- iren, gingen ze in alle hoeken en gaten op zoek naar dit metaal, met de bedoeling dit evenals de ou^e ijzeren pot in zee te .wer pen om er de wilden naar te laten duiken, ten. Toen de kok echter zijn eerste Noort maakte daar echter al spoedig een eind aan, niet omdat hij zijn matrozen dit pretje niet gunde, maar omdat hij in de bcgoorigheid naar ijzer van het wilde volkje een gemakkelijk en goedkoop middel zag om den voorraad levensmiddelen te ver- grootem Die kerels zijn bepaald gekomen met het doel om handel te drijven, zei hij. Zie maar eens in hun kano's. Ze hebben van allerlei levensmiddelen bij zich. Voor wat oud ijzer kunnen wc misschien aardig wat vruchten krijgen. Van Noort beduidde nu den wilden, dat zo wel aan boord der schepen mochten komen. Het was of ze slechts op dit teeken hadden gewacht. In een oogenblik krioelden ze over het dek van do Mauritius en do Een- dragt Nieuwsgierig bekeken en betastten ze alles. De Hollanders hadden oogon te kort, want aldra bleek dat de gaston niet bijster met het verschil tusschen het mijn en het dijn op de hoogte waren. Alles, wat niet spijkervast was. wilden ze voor goeden buit vorklaren, zoodat do Hollanders werk liad- den om allerlei voorwerpen uit de lange vingers van de zwartjes te halen. Ze waren zelfs zoo vrijpostig, dat zo zich in het kom buis, het ruim, ja zelfs In de kajuit waag den. Daaraan maakten de Jantjes op bevel I van Van Noort echter spoedig een eind. Op het dek mochten ze rondkrioelen zooveel ze wilden, maar overigens mochten ze nergens komen. Weldra was de handel in vollen gang en voor verschillende voorwerpen van geringe, waarde kochten de Hollanders rijst, kokos- i den waren zoo doortrapt, dat ze dezelfde noten, bananen en nog meer andere vruch- waren tweemaal trachtten te verkoopen. ndje rijst in het kombuis ledigde, bleek, hoe de zwarte koopman hem te pakken had. De bovenste laag alleen was rijst, docli voor de rest was de mand geheel gevuld met lëege kokosdoppen. Wat werd me die kok kwaad! Hij vergat geheel en al, dat. hij slechts een doosje gekleurde kralen ter waarde van nog geen duit voor de mand had gegeven en maakte zich zoo nijdig op den zwarte, die hem die poets had gebak ken, dat hij de leege mand opnam en er den bedrieger links on rechts mee om de ooren sloeg, onder het uiten van verschil lende krachtige zeemansuitdrukkingen. Het zwartjo grijnsde eens, zei wat terug in zijn koeterw&alsch en sprong, toen de slagen hem te erg werden, aan bakboord over boord, om echter.eenige oogenblikken later aan stuurboord weor naar boven te klauteren. Hij sloop stil achter den kok, die nog steeds op -ien oneerlijken wilde stnnd te razen, graaide hem met een liandigen greep een pan uit de hand en was reeds weer tusschen de prauwen verdwenen, voor de verblufte kok goed begreep, welke nieu we poets hem gebakken was. I>.enals de kok maakteu ook vele andere echcpolingcn op voor hen vrij onaangename wijs kennis met de diefachtige natuur der eilanders. Sommigen, die vruchten te koop aanboden, hadden de gaven en rijpe boven op gelegd, de rotte en onrijpe onderaan. Al spoedig lieten de Jantjes zich echter niet meer te pakken nemen en eischten, dat de manden omgekeerd werden, voor ze hun ge broken zakmes, een zakje gekleurde knik kers of kralen overhandigden. Andere Het ergste echter werd Hannes door een zwarte beet genomen. Deze vermaakte zich, evenals Dirk, kostelijk. Voor een roestigen spijker had hij drie groete kokosnoten ge kocht en voor een ijzeren vork met nog één tand een heelo bos pisangs. Hij had dus goede zaken gedaan en wilde, om te voor komen, dat zijn eigendommon weer brutaal weg door een zwarte nan een ander vei" kocht zou worden, zijn lekkernijen heneden in veiligheid brengen. In den eenen arm de pisangs en onder den anderen de kokosnoten geklemd, baan de hij zich een weg tusschen het krioelen de volkje naar de trap. Doordat hij dus zijn handen meer dan vol had, kon hij niet beletten, dat een der gasten brutaalweg zijn hebberige bandon uitstak en zich meester maakte van den kortjan, die Hunnes in den gordel droeg. Nog voor hij goed en wel besefte, waar het den zwarte om te doen was, zag hij dezen met het mes in de hand op de ver schansing staan Met een kreet van woede slingerde de knaap de vruchten van zich af. Zijn kost baar wapen, een geschenk van den admi raal, waarop hij zoo trotech was, waarmee i hij de lasso had doorgesneden, welke Dirk op' het I'almieteneiland om het hoofd was .geworpen, rou hem daar ontstolen worden! j Moe vaak reeds had hij zich zijn thuis- j komst in Rotterdam gedroomd en zich in [gedachten zijn avonturen aan zijn vaderen i moeder hooren vertellen. Hoe zwol dan zijn jhart van vreugde en trots bij het denkbeeld. hoe hij zoo spelendenvijs den kortjan te voorschijn zou halen en zoo langs zijn neus weg zou zeggen: I En hiermee sneed ik toen de lasso in één streek door. Het la een geschenk van don admiraal. En daar werd me au dat kostbare wapan ontstolen door zoo'n diefachtige wildo! Houdt den diell gileje hij. Maar jawel, dat was niakkelijkor gezegd dan gedaan. Die schoot reeds als een visch door het water. Hannes verloor echter zijn boroover niet uit het oog. Met één sprong was hij ook bij up verschansing en het volgende oogenblik zwom hij eveneens in den oceaan, den dief na. Werk een goed zwemmer do knaap ech ter ook was, tegen den wilde moest hij het afleggen, te meer, daar hij zijn kleeron aan had, die hem duchtig hinderden. Toch gaf hij den moed niet op. Er was hem al te voel aangelegen zijn eigendom terug te krijgen. Onvermoeid zwom hij den dief na, die er een spelltje van maakte en nu eens voor en dan eensklaps weer achter Hannes opdook. Natuurlijk werd deze vervolging aan boord der beide schepen met groote be langstelling gevolgd. Algemeen had men schik in het geval en alle janmaats en d» meeste zwarten leunden over do verschan sing om te zien, hoe de jacht af zou loopen. De admiraal sloeg het tooneel evenwel met eenige bezorgdheid gade. Hoewel hij wel wist. dat Hannes de kunst van zwem men uitstekend verstond, had hij toch den jongen waaghals weer gaanie veilig en wel aan boord van de Mauritius gezion. Hij ha<I hem dan ook al eenige keeren toegeroepen, dat hij terug moest keeren, maar de knaap was zoo in vuur, dat hij niets hoorde van het geroep» (Wordt varvolgd.y

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3