ZA'. tIRDAG 6 JULI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. VERKIEZING. De Voorzitter van het Hoofdbureau ter kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in Kieskring VII (Lei den) maakt bekend dat het proces-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau bi gemeentehuis is aangeplakt en ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage is nedcr- gelegd. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Ledden, 5 Juli 1929. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. P. Tcnde- loo en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het pand Oude Rijn No. 66, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. No. 629; b. B. Th. Smit en rechtverkrijgenden tot het op richten van een instrumentenfabriek in het perceel I-Iooge Rijndijk No. 42, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M, No. 3702; c. J. Mechelse en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbaVkerij in het per ceel Lage Rijndijk No. 74, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K, No. 3964; d. de firma Heydeman en van Ulden en rechtver krijgenden tot het oprichten van een koek en banketbakkerij in het perceel Oude Vest No. 179, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H, No. 3456. Leiden, 6 Juli 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. J. Marijt om vergunning tot het oprich ten van een drogerij van vellen (huiden) in het perceel aan de Pottenbakkersgang Nos. 4 en 6, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie G, No. 1041 en 1040; b. A. J. N. Franke om vergunning tot het oprichten van een koekbakkerij in het per ceel Oude Singel No. 164, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B, No. 2094; c. de firma P. Stoeke, A. Stoeke en G. vpn der Reyde om vergunning tot het uitbreiden van do stnomwasscherij cn ververij in de perceclen Voldersgracht Nos. 11 en 23, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H, Nos. 3535 en 1275; d. de firma J. C. Schophuizcn en Zoon om Vergunning tot liet oprichten van een fabriek Van jaloezieën, marquises, zonneschermen en rolluiken in het perceel Nieuwstraat No. 10 en Hooglandsche Kerkgracht No. 47, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I, Nos. 2205 en 70. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat genoem de verzoeken met de bijlagen op de Secreta rie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 20cn Juli e.k. des voormiddags te half elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zij.n verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 6 Juli 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ter gelegenheid: van het 25-jarig bestaan van bovenstaande coöperatie werd in de con certzaal „Concordiagisteravond voor leden en verbruikers een feestavond gegeven die zeer goed geslaagd is. De avond werd geopend door den heer P. Spaanderman, die in de aanwezigheid van zoo- velen een bewijs zag van belangstelling in ce coöperatie. Spr. wenschte allen een plei- zierigen avond en verklaarde den feestavond voor geopend. Het tweede punt van het programma, dat ▼oligens een aantal vraagteekens een ver rassing zou zün gaf op het toonee! het vol ledige bestuur te midden der bloeimen te zien. De voorzitter, de heer Broekhuizen, heette ellen namens het bestuur welkom. Spr. deel de mede, dat vele blijken van belangstelling waren ingekomen in cadeaux en gelukwenschen waarvoor hij hartelijk dankzegde, vooral waar dit getuigde van den goeden geest tusschen de leveranciers en de coöperatie en bewees, dat deze laatste gezond en safe is. Hierna bood de heer J. Stafleu naimens de leden der coöperatie aan alle bestuursleden een in lyst gevatte zilveren herinnerings plaquette aan, die hij na een hartelijke toe spraak overhandigde. Nadat het bestuur bij monde van den voor zitter hiervoor zijn dank had betuigd, hield de heer P. Hakkaart de feestrede. Hierin ging deze de geheele geschiedenis der coöpe ratie na vanaf de oprichting in 1904. Spr. memoreerde het moeilijke begin en de daarop volgende voorspoedige groei, waarbij hij dank bracht aan de oprichters en «en tweetal overleden bestuursleden. Door het toenemen van den verkoop, moest enkele malen naar een grooter pand worden omgezien, zoodat men eerst naar Pieters- kerickoorsteeg 30 en later naar Pieterskerk- koorsteeg 19 verhuisde. Spr. memoreerde vervolgens de moeilijke jaren toen eenige bestuursleden, om de coö peratie te behouden, eigen geld in de waag schaal stelden en het gevolg was dan ook. ciat de Leidsche coöperatie behouden bleef, waar zelfs de bondscoöperatie moest worden geliquideerd. Met den wensch dat het de coöperatie nog in lengte van jaren goed moge gaan eindigde spreker. Nadat de voorzitter hieraan nog een kort woord had toegevoegd werd het verdere, meer vroolijke gedeelte van het programma af gewerkt. Hiervoor zorgde hoofdzakelijk een drietal goede artisten, n.1. het Trio van der WoerdBeurse, dat veel succes oogstte, terwyl een aantal meisjes van vereenigings- leden eenige aardige tableaux gaven besrek king hebbende op het bestaan der coöperatie en die getiteld waren .Voorheen en Thans". Deze tableaux die ontworpen waren door den heer C. Spaanderman Jr. werden nfet declamatie begeleid. APOTHEEK. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apo theken wordt van Maandag 8 tot en met Zon dag 14 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Ryn 18. Tel. 523. Uitslag van da Kamerverkiezingen van 3 Juli 1929, voor wat betreft den Kamerkieskring Leiden. PLAATSNAMEN Alkemade Alphen Ammerstol Barwoutswaarder Bleiswijk Benthuizen Bergambacht Bergschenhoek Berkel Berkenwoude Bodegraven Boskoop Capelle a. d. IJ. Gouda Gouderak Haastrecht Hazcrswoude Hekendorp llillegersberg Hillegom Katwijk Koudekerk Krimpen a. d. L. Krimpen a. d. IJ. Leiden eiderdorp Leimuiden 1. Weide I.ekkerkerk Lisse Moercapellc Moordrecht twerkerk a. d. I Nieuwkoop iwveen Noordwijk Noordwükcrhout Nootdorp Oegstgeest Ouderkerk a. d. IJ. Oudewater Papekop Pijnacker Reeuwijk Rietveld Rijnsburg RijnzaterwoudiC Sasscnhcim Schiebrook Schoonhoven Stolwijk Stompwijk Tor Aar Valkenburg Veur Vlist Voorburg Voorhout Voorschoten Waarder Warmond Wassenaar Waddinxveen Woerden Woubrugge Zegwaart Zevenhoven Zevenhuizen Zoetermeer Zwammerdam Zoeterwoude In deze kolom treft men 242 8517 24971 24951 208 30564 46475 de cijfers van de A.-R. partij bi] de verkiezingen van 1925. 68 2853 31 32 34 -S LEIDSCH PILGRIM-FATHERS- GENOOTSCHAP. Hedenmiddag heeft in. de Leidsche Uni- ersiteit de jaarvergadering plaats gehad an het Leidsch Pilgrim-Fai hers-Genoot- schap. In zijn openingswoord cteed de waarn. zjtter uitkamen, dat de voorzitter, Prof. Nes, door helaas droeve omstandighe den, deze vergadering niet kon bijwonen. Na behandeling der agenda heeft in Huize Bruvns eew samenkomst plaai'is gehad, waar Prof. A. Eekhof, hoogleeraar in de kerkge schiedenis, te Leiden, een voordracht in de Engelsche taal heeft gehouden over „The Leiden Stadhuis and the Pilgrims". De ver gadering werd gepresideerd door Mr. A. van de Sande Bakhuyzon, burgemeester te Lei den. Prof. Eekhof begon met op te merken, daia een droeve toon aan zijn lezing niet vreemd zal zijn, waar hij niet meer zal kun nen spreken over het Stadhuis dat is, maar handelen moet over wat was, al vertrouwt hij dat een hoopvolle klank voor de toe komst ook dezen middag zal worden ge hooid. Spr. brengt nu in herinnering de ramp die 12 Febr. van dit jaar, in een der koudste nachten van dezen winter, het stad huis heeft getroffen. Een gebouw als Renaia- eance-kunstwerk tot ver buiten de grenzen vermaard, is door het vuur vernield en toen gedurende vele dagen door een ijsmas^i om- kluisterd. Er werd een beschrijving gegeven van 't uitwendige van het gebouw, van den front- gevel en van de in 1004 en later toegevoeg de zijgevels, ook van den toren, de poortjes, opschriften, enz. De gevel, hoewel zwaar ge teisterd, staat nog overeind; de toren ligt in puin. Is de financieele schade al reeds groo' grooter nog is de ideëele schade, want het is zooals de senaat der Leidsche Universi teit het uitdrukte: geen gebouw symboli seerde zoo het leven van volk en Staat bij de opkomst van ons volksbestaan als juist dit stadhuis. Prof. Eekliof beschrijft dan de schilderstukken van Jan Lievensz. en Ferdi- schilderstukken xan Jan Lievensz. n Ferdi nand Bol, de fraaie gobelins en heerlijke wandbetimmeringen, en roept voor den geest eenige gebeurtenissen, die voor of in het stadhuis hebben plaats gevonden: de oprichting van de Arminiaansche Schans in 1617, het planten van den vrijheidsboom in 1795, de studentenmaskerades, het bezoek van de Koningin en den Prins 'in 1905, en 'an de Koninklijke Familie in Febr. 1.1.; oorts de congressen, waarvan Spr. alleen memoreeren wil de „American Week" in 1924 en 1926, en de Pilgrimfathers-herden- king in 1920, toen ook vele buitenlanders hier officieel zijn ontvangen. In de geschiedenis van de Pelgrims te Leiden, 1609—1620, en ook later nog speelde het Stadhuis een groote rol. Hier was het dat de secretaris Jan van Hout in 1609 het stuk beteckende dat. John Robinson en zij- gemeente de vrijheid verleende om zich te Leiden te vestigen; hier heeft een belang rijk deel van het maatschappelijk leven der Pelgrims zich afgespeeld; hier zijn zij poor ters geworden, zijn sommige hunner han delstransacties geregistreerd, de huwelijken voltrokken, hetgeen spr. met velerlei voor beelden staafde. Tenslotte stond hij nog uit voerig stil bij de fiere en moedige houding van Magistraat en Universiteit, toen de En gelsche koning in 1619 de uitlevering eisch- te van Brewer en Brewster, die te Leiden een drukkerij hadden opgericht. Aan het einde van zijn voordracht geko men, sprak prof. Eekhof de hoop uit, dat indien mogelijk, de oude gevel gerestaureerd zou worden, opdat hij als herinneringsbeeld tot inwoner of vreemdeling blijve spreken; de toren hernieuwd worde, of zoo dit onmo gelijk blijkt, een nieuwe worde opgericht, opdat hij in het silhouet van het stadsbeeld wederom kan worden ingevoegd; en een vriendelijk carillon moge worden aange bracht, dat zijn zangerige wijsjes van vroom heid en van zege weder over Leiden doe hooren. Met een 30-tal lantaarnplaatjes heeft prof. Eckhof zijn onderwerp nader toege licht, waarbij hij dank bracht, voor de hulp hem ook thans weder bij zijne (studiën op het gemeentearchief te Leiden bewezen. Tenslotte zij nog vermeld, dat in het Jan Pesijnshof, in de Kloksteeg, waar John Ro binson heeft gewoond, een gewijde samen komst werd gehouden. Leidsch. Corr. Bur. HET MOBILISATIEKRUIS. De afd. Koudekerk van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis'' hoopt volgende week Dins dag, des avonds te 8 uur, in de O. L. school alhier een propaganda-avond te houden. Het piogramma luidt als volgt: 1. Opening; 2. Toespraak van den heer Verleun, secretaris kringbéstuur; 3. Bespreking deelname landdag Ter Aar; 4. Vertooning van enkele films over Indië en Amerika en enkele komische films; 5. Sluiting. HET TOLRECHT AFGESCHAFT. Met ingang van Maandag 1 Juli j.l. is van de beide pontveeren alhier, welke thans de nieuw te bouwen brug vervangen, het aloude tolrecht afgeschaft. Het is te begrijpen, nu aan deze verouderde toestand een einde is ge maakt, dat men deze maatregel algemeen toejuicht en wel vooral de bewoners van de beide Rijnoevers, welke door hun ligging op elkaar zyn aangewezen. BENOEMD. Mr. A. H. Westra te Leiden is benoemd tot leeraar in het Staatsrecht aan de Opleidings school voor Indische ambtenaren te Madioen. De heer Westra is een bekwaam repetitor Staatsrecht in Leiden en bezit onmisken bare kwaliteiten. KOSTEL. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Voor het aanvragen van kostelooze rijwiel- belastingmerken voor het komende jaar zal, behalve op de gewone kantooruren, zitting worden gehouden door den ontvanger der ac cijnzen te Leiden, Leurgebrug 20, op de werk dagen van 12 Jula tot 7 Augustus, behalve des Zaterdags, van des nam. 5 tot 6 uur, bo vendien op Vrydag 26 Juli en 2 Augustus en Dinsdag 30 Juli en 6 Augustus van 67 uur. Tevens zal daartoe gelegenheid bestaan op de zitdagen in de buitengemeenten in maand Julii. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. A.s. Zondag zal de Zondagsdienst der huis artsen worden waargenomen door de doctoren Muyzert, Niemer, Simons en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. MEJ. Dr. M. E. LULIUS VAN GOOR. Gisteren heeft te Gouda de begrafenis plaats gehad van mej. Dr. M. E. Lulius van Goor, privaat-docente in het Pali aan de Leidsche Universiteit. Deze was vertegen woordigd door den rector-magnificus Prof. van Eysinga, den decaan der Leidsche Universi teit Prof. J. Huizinga en de privaat-docente r.ej. Dr. C. Serrurier. Prof. Huizinga heeft by de groeve namen? de Leidsche Universiteit de overledene in een rede herdacht. SLUITINGSUUR. Kaar wy vernemen, hebben Gedep. Staten hef Raadsbesluit tot bepaling van het slui tingsuur op 12 uur 's nachts van het Hotel „Het Bruine Paard'', goedgekeurd. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR RIJNLAND. Opheffing: 5 Juli. A. de Graaff, Leiden, Haarlemmerstraat 224. Behangerij. Nieuwe inschrijving: 5 Juli. Drukkerij C. Haasbeek, Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 248a. E.: C. Haasbeek, Alphen a. d. Rijn. Wijziging: 5 Juli. N.V. Bloembollenkwee- kerij en Handel P. van Leiden en Zoonen, Voorhout, Loosterweg 4. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging: 5 Juli. Visscherij-My. „Noord ster", Katwijk aan Zee, Zuidstraat 65. Uittr. Comm.: K. Haasloot Jr. en A. van Duyven- bode, beiden te Katwijk aan Zee, d.d. 2 Juli 1929. Opheffing: 5 Juli. C. Deegenaars, Leiden, Haven 38. Winkel fijne vleeschwaren co mestibles. TEMPERATUUR. Zyl 2 X 13. Hooge Ryndijk 2 X 19. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. RAADSVERGADERING. In de raadsvergadering, welke a.s. Don derdagavond te 7 uur zal worden gehouden, komt o. m. voor de zooveelste maal de sub sidie-verleening aan den Noord- en Zuid- einderpolder in behandeling. Verder prij ken op de agenda voorstellen lot het be schikbaar stellen van gelden voor school- meubelen ten behoeve van de Bijz. School Hoofdstraat en het verleenen van medewer king voor uitbreiding van de Chr. School te Aarlanderveen. Als gewoonlijk worden ook weer enkele voorstelletjes ingediend tot verkoop Van bouwgrond. Iets wat vele in gezetenen levendig zal interesseeren, is een advies tot verplaatsing van de paarden markt. Het elertriciteitsbcdrijf zal een ann ulling ondergaan. Ten slotte vermelden wij nog een voorstel om de door de strenge orst gedupeerde waterverbruikers, die hun meters bevroren bevonden, tegemoet te ko men 'door een wijziging van de desbetref fende verordening, die B. en W. het recht toekent in bijzondere gevallen herstelling watermeters voor rekening van het be drijf te doen geschieden. De overige pusten in totaal bevat de agenda er 20 zijn zoo heel belangrijk niet. Op verschillende van de bovengenoem de aangelegenheden komen we hieronder of in den loop der volgende week nog wat breedvoeriger terug. BURGEMEESTERS IN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. De heer D. ten Cate Brouwer, liberaal raadslid der gemeente Alphen aan den Rijn, heeft de volgende vragen aan den burge meester, het Tweede Kamerlid dr. H. J. Lo- vink gesteld: le. Heeft de burgemeester kennis geno men van het in De Rijnbodc van 3 Juli voor komend verslag van de vergadering der Chr. Ilist. Kiesver. te Alphen a. d. Rijn, volgens hetwelk burgemeester Ltovink de aanwezigen heeft aangespoord om bij de komende verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hun stem uit te brengen op de Chr. Hist lijst? 2. Is net verslag van deze vergadering, welke nader aangeduid wordt als een wapen schouw der Chr. Historischen, juist? En zoo ja, is de burgemeester dan van oordeel, dat het tot bestendiging van de goede verhou dingen onder de ingezetenen onzer gemeente bevorderlijk is, wanneer de burgemeester van zijn gezag gebruik maakt om de burgerij te bewegen haar stem uit te brengen op de lijst van een bepaalde politieke richting? 3e. Is de burgemeester niet van meening, dat een dergelijk optreden noodwendig scha den moet het vertrouwen dat de geheele bur gerij in hem, die volgens de algemeen vat bare opvatting behoort te staan boven a'.lo partijen, moet kunnen stellen? 4e. Wanneer de burgemeester van mee ning mocht zijn, dat zijn optreden in boven genoemde vergadering volkomen in overeen stemming is met de rechten en plichten van een burgemeester, zal dan de burgemeester bij de e.k. verkiezing van leden voor den Raad der gemeente Alphen a. d. Rijn zulks doorvoeren door op dezelfde wijze zijn mede werking te verleenen om te bevorderen, dat in den raad dezer gemeente zooveel moge lijk Chr. Hist, afgevaardigden zullen zitting nemen? AFSCHEID B. G. VAN VLIET. Gisteren heeft de heer B. G. van Vliet, congierge aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus aan de Burggraverlaan afscheid ge nomen van directeur, leeraren en leerlingen Om gezondheidsredenen is den heer van Vliet eervol ontslag vrlecnd. De heer van Vliet en zijne echtgenoote werden, achtereenvolgens toegesproken door den directeur Dr. A. C. Schalwijk, door den heer B. M. Noach, de oudste der leeraren en de heer W. Kerpel voor de talrijke leerlingen Fraaie geschenken werden den door allen geachten congierge aangeboden, ook van de zijde van de amenuenses en de werkvrou- Nadat de heer van Vliet in eenige welge kozen woorden had bedankt, drukten allen het echtpaar van Vliet de hand en hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. GRONDVERKOOP HUIZENBOUW. Der traditie getrouw hebben ook thans op de raadsagenda weer een paar voorstellen tot verkoop van grond een plaats gevonden. Het eerste betreft een perceeltje bouwgrond aan de Van Eoetzelaerstraat, van 360 >12.. bestemd voor den bouw van een heerenhuis, waarvan de heer L. I. Schouten alhier kooper is. Vervolgens wordt geadviseerd aan den neer J. van Welv alhier voor den bouw van twee woningen te verkoopen een strookje grond aan de Rozenstraat, groot 260 M2. Eveneens aan de Rozenstraat gaat de N. V. Gemeenschappelijk Grond- en Huizenbezit, be ter bekend onder den naam van Gesman en Zoetemeijer, veertien huizen bouwen. Dezelfde onderneming voorzag ook de beide zijden van de Leliestraat reeds van een frisch type huizen. Dus zullen op de 135Ó M2. die zij nu wcnscht te koopen, wel weer vroolijke arbei der shuizen verrqzen. Hiermede is de straten-voorraad in Bloem hof ongeveer rondom van bebouwing voorzien. Slechts ligt hier en daar nog een strookje voor een mogelijken liefhebber. Haast u, v<or het te laat is! Ten slotte wordt voorgesteld aan eenige bewoners van de Zaalbergstraat te verkoopen een lapje grond ter diepte van 5 Meter, dat zij aan den tuin achter hun huizen willen toe voegen. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (blz. 1) Persoverzicht over de uitslagen der ver» kiezingen. Te Den Haag heeft de Chr. Blindenbond de jaarvergadering gehouden (blz. 2). Er is een nieuw Christelijk-Historisch weekblad verschenen onder den naam „Ne- derlandsch Weekblad". Te Amsterdam is 'het vierde National# Veiligheiclscongres gehouden. In den gemeenteraad van Amsterdam Is de financieele toestand der gemeente ter sprake gekomen en is de behandeling van d# bouwverordening voortgezet, (blz. 5.) A.s. Maandag wordt te Utrecht het twin tigjarig jubileum van het Chr. Nat. Vakver» bond gevierd. Te Rotterdam braken binnen vijf minuten twee branden uit, waarbij opzet in het spel schijnt te zijn. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Verecniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag. (blz. 7.) Liebermann is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Te Soestdijk is het Chr. Nat. Zendingsfeesi gehouden. BUITENLAND. (bldz. 2) Een debat in het Engelsche Lagerhuis over de ontruiming van het Rijnland en het her» stel der diplomatieke betrekkingen met Sovjet-Rusland. Briand zou het Belgische standpunt inrae ke de markenkwestie deelen. Een orkaan teistert Oostenrijk. WATERMETER-HISTORIE. Vriezen dat het gedaan heeft den laatst en winter! Mensch, houd er van op! Maar cat in het hartje van den zomer men er nog zoo over zou piekeren, wie had dat gedachtl Natuurlijk is het een centen-kwestie. Het vroor zóó hard, dat een respectabel aantal watermeters van een' aantal respec tabele ingezetenen den druk niet kon weer staan en stuk sprong. De gemeente hacl verstandig als ze is! in haar verordening staan: Herstellingen voor rekening van do huurders. Ho, ho, hebben nu enkele huurdei» gezegd, dat gaat zoo niet. Force majeure moet het bedrijf maar lijden. Ze staken de koppen bij elkaar, schreven een adresje en zoowaar. B. en W. onthalen het gunstig ook al omdat de Commissie van Bijstand „ja'1 had geschreven en stellen voor de verordening te wyzig°n, zóó, dat het College mag uit maken in bijzondere gevallen, dat de herstel ling voor rekening van het bedrijf geschiedt. Door de verordening te doen ingaan 1 Jan. j.l. worden ook de slachtoffers van dea voorbyen winter van schade gevrijwaard. PAARDENMARKT. De Directie van den Rijkswaterstaat heeft he'. Gemeentebestuur geschreven, dat bir.neiv- kert het wegdek van den straatweg door het dorp zal worden verbeterd. De Hoofdingenieur is van meening, dat jaarmarkten niet mogen worden gehouden op een hoofdverbindingsweg. En dus zijn B. en W. eens op zoek gegaan naar een geschikt ander plekje. De Zaalberg- straat komt hun voor het doel heel geschikt voor. En er is slechts een luttel bedrag van f 100 noodig om die voor marktterrein in oido te maken. Het wel en wee, de lust en de last, de dank en de stank, die de paardenmarkt meebrengt, is dus in 't vervolg, als de Raad er mee instemt, ten bate of wel ten laste van da bewoners van de Zaalbergstraat. RUZIE. In het woonwagenkamp hebben gisteren twee vrienden, J. v. G. en C. P., ruzie ge kregen, waarbij de eerste do laatste een slag op het hoofd heeft gegeven met een stuk hout, waardoor een bloedige wonde is ontstaan. De jonge man is in het Chr. Zie kenhuis verbonden. HAZERSWOUDE. DE STEMMING. Bij de gehouden stemming voor leden van de Tweede Kamer werden alhier uitgebrach» 1942 stemmen, waarvan 44 van onwaarde. Hiervan werd uitgebracht op de: Rev, Soc. Partij Sneevliet 4, Staatk. Geref. Partij 59, Anti-Rev. Partij 518, Econ. Volks partij Herold 1, Chr. Ilist. Unie 453, R. K. Staatspartij 727, Middenpartij v. Sitad en Land Floris Vos 4, Plattelandersbond, Braat, 12, Chr. Dem. Unie 3, Vrijz. Dem. Bond 31, Lijst (Van Beek), Nat. Boerenbond' 2, Herv. Geref. Staatspartij, Lingbeek, 21, S. D. A. P. 33, Lib. Staatspartij 28, Fed. Verband, Ter Hall, 1, R. K. Volkspartij 1. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Heden komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering byeen. Punten van behandeling: 1. Ingekomen schrqven van Gedep. Staten inzake een ingesteld beroep, tegen de toela ting van den heer L. van der Zwan, als raads lid. 2. Benoeming van een tydelyken wethouder. KATWIJK AAN DEN RIJN. A. R. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Vrijdagavond belegde de A. R. kiesvereen. naar aanleiding van den uitslag der ver kiezing een vergadering in de zaal achter de Geref. Kerk. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer W. van Veen. Deze sprak een openingswoord, waarin hij tevens het doel der bijeenkomst aangaf. Allereerst toonde hij aan, dat evenals ten tijde van Israël, in den strijd tusschen Da vid en Goliath, ook thans bij de stembus- worsteling, de strijd ging tusschen geloof en ongeloof. Bij de verkiezing, die achter ons ligt, waren alle machten in het roode kamp gemobiliseerd. Met pakkende leuzen, als Ontwapening en Staatspensioen, werd ge tracht ook vele eenvoudigen in den lande te vangen. Als we nu den uitslag van den strijd zien dat de rechterzijde met 53 zetels uit dien strijd tevoorschijn kwam, kan het niet an-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2