Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.?p (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zeuding 6.— Bij dag&'ijksche zending m !*-■ Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7cent. No 2783 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 2 JULI 1929 ADVEnTEKTIEW: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer 0.22% Ingez Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Klke rcge meer a 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. bestaat uit TWEE bladen. AAN ONZE LEZERS Hiermede berichten wij, dat wij als gewoonlijk, ook dit jaar op den avond der verkiezingen, de uitslagen op een bord aan den gevel van ons gebouw bekend zullen maken. Alle maatregelen zijn genomen om zoo vlug mogelijk de uitslagen te kunnen publiceeren. Laten onze lezers hun waar deering toonen door in grooten getale zich 's avonds voor ons bureau te verzamelen. Dringend verzoeken wij ons niet met telefonische inlichtingen omtrent den uitslag lastig te vallen, daar wij onze telefoon voor eigen gebruik regelmatig noodig hebben. DIRECTIE. Zij wenscht te buigen voor de souvereini- teit van- Gods Woord. Zij is "van "oordeel, dat er voor het Neder- landsche volk alleen een toekomst is gelegen in den .weg der gehoorzaamheid van Gods geboden cn -venscht het staatkundig beleid te toetsen aar de regels van Gods Woord. Een landsbestuur' en èeri staatsinrichting naar den.eisch der Christelijke beginselen stelt zioh de-A-'R. partij ten doel. Wie maar '"enigszins van de waarde dezer dingen 'doordrongen is, zal met beslistheid zijn stem bieden aan een beginselpartij. Een beginselpartij. en wel zulk eene, die de beginselen der Schrift als regel en richt snoer kiest vóór het staatsbeleid. soc.-dem. op wie immers de mede-verant woordelijkheid rust voor de vele honderden millioenen aan mibilisatiecredieten na zegt Met uitzondering van Nederland, zul len de soc.-dem. overal nationalistisch inge steld zijn. Zelfs hebben we het zien gebeuren, dat vanuit de Zweedsche soc.-dcmocratie verzet is aangeteekend tegen de Deensche voorne mens om tot vermindering van bewapening over te gaan. Bij de toenemende beteekenis der kleine staten in het internationale leven en gege ven het groote belang van de stategische lig ging van ons land, zouden wij stel we zouden eens zoo onverstandig worden om ons huidig defensiesysteem te gaan afbre ken ook wel eens soortgelijke ervaring kunnen opdoen. EEN NATIONALE PARTIJ. Wie het wel meent met ons vaderland zal in zijn strevingen op staatkundig gebied pioeten voorstaan een politiek, die zich richt op het bevorderen der belangen van heel het volk. Te weinig wordt dit besef gevonden bij de vele groepen en partijtjes, die zich opmaken elkaar een zetel in de Tweede Kamer te be twisten. Toch kan niet genoeg erop worden gewe zen, dat de zucht om den politieken kamp om te zetten in een pleit voor zekere belan gen of voor enkele specifieke wenschen voor land en volk noodlottig dreigt te worden. Tegen dit streven keert zich dan ook met name de Anti-Revolutionaire Partij. Zij stelt zich tegenover een staatkunde, die haar doeleinden vindt in de verwezenlijking van bepaalde belangen en mitsdien het groepsegoïsme bevordert. Zij kant zich evenzeer tegen een politiek, die de terreinen van staat en kerk vermengt en den kerkdijken strijd wil overbrengen op staatkundig gebied. Zij verzet zich niet minder tegen een stre ven om aan den parlementairen en den ver kiezingsstrijd ten grondslag te leggen een denkbeeldige klassentegenstelling, die als uitgangspunt wordt gekozen voor de toe komstige suprematie van één der maatschap pelijke klassen. Een partij, die wenscht te arbeiden tot heil van allen, heeft zich ten doel te stellen het belang van gansch het gemeene best: heel het volk, heel de natie. Zulk een partij is de Anti-Revolutionaire. Zij stelt zich ten doel het voeren eener staatkunde, die aan heel het volk in zijn breede lagen en verschillende geledingen ten goede komt. In den waren zin des woords is zij dan ook een nationale part ij. Op haar candidaten brengen we daarom op 3 Juli a.s. met vertrouwen onze stem uit. REALISTISCHE POLITIEK. Wanneer een partij .deelneemt aan de Re geering, gaat daarvan onbetwistbaar nuttige invloed uit. Anderzijds zijn er velen, die het uitspreken dat door deelname aan het landsbestuur de beste krachten eener partij worden afgestaan en de propaganda voor een groot deel moet rusten. En met teleurstelling constateert menig een, dat de hoog gespannen verwachtingen slechts voor een beperkt deel in vervulling gaan en men bij het verwezenlijken zijner idealen ook heeft te rekenen met datgene, wat door andere partijen, eveneens in hét Kabinet vertegenwoordigd, wordt voorge staan. Juist dit moet tot bezinning nopen. De politiek is een realistisch bedrijf, dat niet gebaat is met allerlei wat men wel in abstracto zou kunnen stellen, maar vraagt naar practische verwerkelijking van staatkundige wenschen. Al te weinig wordt door vele kleinere groepen met dezen fundamenteelen ei^ch rekening gehouden. Men is zich maar al te goed bewust dat bij den bestaanden stand van zaken deelna- aan het regeeringsbeleid is uitgesloten, omdat men te gering is in getal. En nu men niet voor het realiseeren zijner stellingen wordt geplaatst, legt men zich dikwijls al te eenzijdig toe op het sterken zijner organisatie en tracht den toeloop tot zijn partij aanlokkelijk te maken door het stellen van elschen, voor verwezenlijking niet vatbaar. Wie straks zijn keuze heeft te bepalen zal goed doen met deze omstandigheid rekening te houden. Aan leuzen leeft onze tijd geen gebrek, wel aan ernstigen arbeid en krachtige, be ginselvaste personen, die in trouw het land wenschen te dienen. Welnu, de A.-R. partij heeft tal van malen deel uitgemaakt van de Regeering, zij heeft getoond niet alleen politieke wenschen te kunnen formuleeren, maar als op haar man nen een beroep werd gedaan, werd voor de verantwoordelijkheid niet teruggedeinsd. Wie daarom stemt op lijst 5 steunt een partij, die haar verplichtingen jegens ons volk wenscht na te komen. EEN BEGINSELPARTIJ. MILITAIRE BEZUINIGING. De A.R. Partij is een nationale partij. Maar zij is o o k, zij is j u i s t daarom tevens beginselpartij. Wie den politieken kamp beschouwt als een wedstrijd ter verkrijging van brood en spelen, als een weg ter verwezenlijking van enkel stoffelijke wenschen, heeft de nooden van het volk en het gewicht der worsteling nimmer verstaan. Het gaat bij de aanstaande verkiezing niet in de eerste plaats om de vraag wie het laag stc belastingcijfer brengt, wie het snelst Nederland aan een uitnemend wegennet helpt, wie de meeste gronden voor onze zich uitbreidende bevolking vermag aan te winnen. Gewis, dit zijn vragen van beteekenis, waaraan elke partij, die Hollands verheffing wil, fuime aandacht dient te schenken. Maor toch vergist men zich, wanneer men aan date punten allesbeheerschende betee kenis toekent, wanneer men meent dat de stembusstrijd aan deze aangelegenheden zijn volle waaide ontleent. Ver boven deze zaken uit gaat de- cardi nale vraag, welke straks weer voor vier jaar de algemeene richting zal-zijn van het lands bestuur. Zal althans de mogelijkheid bestaan dat overeenstemming wordt bereikt tusschen die groepen, wier grondslag dezelfde is. dan is het zaak die partijen zooveel doenlijk te sterken. Onder de partijen, die opkwamen vo' toepassing der Christelijke beginselen in ons staatsleven, stond de Anti-Revolutionaire fiartij mede vooraan. Via het „Handelsblad" en „de Nederlan der" heeft „Het Volk" kennis genomen van onze critiek op het noemen van een bedrag van 100 millioen in verband met de ontwa- peningspropaganda der S. D. A. P. Erkend wordt, dat het socialistische poli tie-leger ook vele millioenen zal kosten. Het blad zal intusschen zelf wel willen toegeven, dat het cijfer van 17 millioen voor een poli tie-leger van 25.000 zeer aan den lagen kant is, terwijl niemand garandeert dat we even tueel met 'n vierde van 100.000 man zouden kunnen volstaan. Het is meer dan schijnlijk, dat zulks niet het geval zal zijn, Met die 17 millioen redden we het lang niet Letten we op Duitschland, dat door den heer Albarda tot de ontwapende landen ge rekend wordt, dan zien we dat het, onder mede-verantwoordelijkheid der socialistische ministers, dit jaar voor zijn politie-leger van 100.000 man bijna 500 millioen mark of 300 millioen per jaar uitgeeft De berekening uit het ontwapeningsrap port aan de twee cijfers toetsende, mogen we gerust zeer geflatteerd noemen. En rekent men er dan wachtgelden, pen sioenen en andere vaste uitgaven bij, welnu dan blijven we in het soc.-dem. stelsel ook niet ver van de ongeveer 50 millioen, die we thans voor de landsverdediging de ma rine nu ter zijde gelaten uitgeven. Maar dan staat tevens vast, dat de ont wapen ingslcus der soc.-dcm. allen rcëelen zin mist en ook, dat het niets dan grove mis leiding is om in verkiezingslectuur te spre ken van „afschjaffing van het leger". Wil men zich vermaken met woorden spel, dan zou kunnen worden gezegd, dat de soc.-dem. die immers het Indische leger als een model-politie-leger beschouwen onze weermacht willen omzetten in een goed gewapende politiemacht, waarvan nog nooit is aangetoond, dat zij goedkoopor is, dan wat we nu hebben. Te zoggcri: wie rood stemt, stemt voor le- gerafsrhaffing, is een groot hol woord. An ders niet. En het is bovendien volmaakt on juist? Er is trouwens geen enkele socialistische partij ter wereld, die dit de Nederlandsche LET OP! Toen de Staatkundfg Gereformeerde Par tij werd opgericht, heette het, dat dit ook ge schiedde om te protesteeren tegen hot vrou wenkiesrecht. Thans wordt er niets meer van ge zegd en wacht men zich wel, de vrouwen te waarschuwen. Snelle afloop der wateren! Al etende is de honger gekomen. \Vat te zeggen van zulke beginselpolitiek? Let op, morgen. Wij zullen dan wel van allen kant hooren, dat de vrouwen der S.G.P.ers ook op politiek gebied een hulpe zijn. SNORKERIJ. In de roode verkiezingslectuur is de snorkerij niet van de lucht af. De „arbeiderspartij" dit en de S.D.A.P dat en zonder haar was of is er niets. Zeker, zij heeft den durf getoond om a! lerlei te eischen, wat geen verantwoorde lijke partij kon aanvaarden en wat ile S.D.A.P., zelf regeeringspartij zijnde, zou hebben afgewezen. Als regeeringspartij zou zij b.v. nimmer aan volledige eenzijdige nationale ontwa pening denken. In 1925 bleek zij bereid een vrij kalm bezuinigingsprogram te aan vaarden. Op sociaal terrein heeft zij met Braat ir bond den strijd voor het staatspensioen aangebonden. Wat daarvan worden moet in de practijk, begrijpt ieder verstandig mensch, die zich bovendien de bekentenis van den soc.-dem Mr. Sannes herinnert, dat van staatspen sioen alleen in vele jaren geen afdoende oplossing is te verwachten. Staatspensioen is een vorm van minder waardige sociale politiek en daarom is ht zoo'n zegen voor geheel ons volk, dat c pogingen van de soc.-dem. om aan de minderwaardige stelsel van sociale voo: zorg de voorkeur te geve*, door de Chri: lelijke partijen forsch zijn afgewezen. Met de Ziektewet staat het niet anders. Ook hierbij durfde de S.D.A.P. overvra gen. Had de minister aan haar lokstem het oor geleend, we zaten thans nog zonder Ziektewet, die er nu eindelijk, dank zij het feit, dat de Christelijke partijen in de Ka mer den hoon der „moedige" soc.dem. aan durfden, weer is. We zouden zoo door kunnen gaan. Ware steeds gehandeld naar de voorste! len der S.D.A.P., dit willen we maar zee gen, dan ware veel goeds, dat nu tot stand is gekomen, achterwege gebleven. De snorkerij der roode pamfletten daarom in alle opzichten misplaatst. De S.D.A.P. plaatst zich meermalen als strui kelblok op den weg naar goede, bevredigen 5 wetgevende resultaten. Wetten tot stand brengen Is heel wat an ders en heel wat moeilijker, dan meeting- taal in de Tweede Kamer herhalen. HOE NOEMT MEN DIT? In de Banier van gisteravond worden eenige bezwaren opgesomd, welke de heer van Eek te Middelharnis vóór ecnigen tijd opsomde tegen de anti-revolutionaire partij, niet wat haar beginsel betreft, maar in haar tactiek. Dat de heer Van Eek er niet aan denkt de anti-revolutionaire partij te bekampen, maar dat zijn naam voorkomt onder de groote lijst der Hervormde vrienden, lis aanraden met alle kracht de anti-revolu tionaire lijst te steunen, vertelt de Banier niet Us. Kersten beweert nooit onwaarherlen zeggen. Maar halve onwaarheden of onvolledigheden zijn niet veel beter. Politieke slimmigheid, zou Prof. Vis- scher ook dit met recht kunnen noemen Dat men op Goeree en Overflakkee nu vanavond nog overal rondvcrtelle, dat de heer Van Eek natuurlijk aanraadt anti revolutionair te stemmen! vullen. Zulks zou ongetwijfeld zijn een ern stig plichtverzuim. Vervolgens verlieze op 3 Juli geen enk-Je anti-rev. kiezer uit het oog de noodzakelijk heid onzer anti-rev. eenheid. Eindelijk brenge geen enkele anti-iev. kiezer stem uit op een partij, die den gods dienst vijandig is of die in het wekken van ontevredenheid haar kracht zoekt, om straks den aldus ontvangen steun te mis bruiken tegen de dierbaarste belangen v i, hen, die deze onnadenkend of te goeder trouw verleenden". Wat staat dit ernstige, postieve vermaan, waarbij van andere partijen nauwelijks ge rept wordt, oneindig veel hooger, dan het negatief kabaal, dat anderen maken, die alleen maar ageeren tegen Rome en de Coalitie en het groote gevaar van het onge loof niet schijnen te zien. Laat ieder onzer dan de „kiezersplicnt. tot vervulling waarvan wij morgen war den opgeroepen, beschouwen als een ernsti gen plicht, waaromtrent God ons eenmaal rekenschap zal vragen"/ VOLMACHT KIESKRING VII: LEIDEN. gf* LIBERALE LOGICA. In een strooibiljet, hetwelk het bestuur van de afdeeling Rotterdam van de Libe rale Staatspartij verspreidde, wordt ver leid, dat een kleine verschuiving in de li berale richting zal beteekenen het einde \an de dreigende onderdrukking der „Ka tholieke en Calvinistische dweepers". Even later staat te lezen, dat de liberale iprekers niet afgeven op anderer beginseL Wij zouden zoo zeggen, dat een groote volksgroep voor dweepers uit te schelden nog heel wat erger zelfs is. Hoe Mr. J. Drost, de voorzitter der Rot terdamsche liberalen, dit heeft durven on derteekenen, verbaast ons niet weinig. Van oen jurist van zijn standing had men de rechte lijn mogen verwachten. Of kwam hier de onvervalschte liberale aap uit den mouw, wanneer het „de Christe lijken" geldt? De soc.-dem. zijn de menschen van de sociale weldaden op een koopje. Zij vragen van alles, maar er achter volgt altijd: de Staat moet het doen. Die mag betalen. Tot op zekere hoogte vragen ook ande ren medewerking van de overheid om de maatschappij tot het betrachten van haar verzuimden plicht te brengen. Maar zij sto ken tevens de handen uit de mouwen en doen zelf. De soc.-dem. vragen algemeene moedor schapszorg, maar doen zelf niets. De Chris telijke groepen hebben alle sinds jaren d" gestichten, waarin de ongehuwde moedep met liefde opgenomen wordt. De soc.-dem. vragen beter onderwijs en betere opvoeding, maar op staatskosten Van Christelijke zijde zijn tientallen jaren lang millioen na millioen voor het onder wijs ten offer gebracht. Kortom: de soc.-dem. vragen op elk ge bied van het sociale leven: maar de staal- kas is er goed voor De Christelijke partijen mogen wijzen op de diaconieën in h'ier kring en op een wijdvertakt barmhartig heidswerk op elk gebied van menschetijk lijden en sociaal gebrek. Zij zijn niet sociaal op een koopje, maar hebben verstaan om zelf eerst offers te brengen en wenschen, voor zoover noodig, daarnaast, dat maatregelen genomen «ni gemeenschappelijk in noodstanden, die een algemeen karakter dragen, te voorzien Zij praten niet alleen, maar doen ook en zetten eigên beurs open. Veel goedkooper en veel gemakkelijker is het roepen: de staat moet het doen. Men spreekt dan van sociaal gevoel, doet demo cratisch, maar laat de zaak verder aan an deren over. Bij hen. dip hun Christelijke roepine verstann, gaan woorden en werken samen Zij waren nooit de menschen va" htl koopje en brachten daardoor heel wat mef tot stand, ook op sociaal wetgevend gebied, dan de staatsmonopolisten, die de taak der maatschappij miskennen of voorbijzien. DE TRADITIE VAN HAAR STAND. In het Propagandablad van de Vrouwen groep in de Liberale Staatspartij wordt den .wen aangeraden vooral niet te stem men op de lijst der Christelijk-II istorisch-m Immers hierdoor „helpt men bevorderen het oprichten van secte-scholen". Dit wil len deze dames dus niet. Aan den kop van het blaadje staat O'S een der redactrices genoemd mevrouw E. J. Kappeyne van de Coppello. Deze naam, maar vooral dat lieflijke „secte-scholen", herinnert aan een ander Kappeyne van de Coppello, die in 1" sprak van de minderheid, welke maar moest worden inderdrukt, als deze geen genoegen wilde nemen met de staatsschool. Er is in sommiger gemoedstoestand nog weinig veranderd yi 50 jaren. Noch bij Vfr. Drost, noch bij mevrouw Kappeyne van de Coppello. Aan den vooravond van de verkiezing dienen nog vijf districten de revue te seeren. Ze hebben voor ons bizondere aantrekke lijkheid, omdat we juist in deze vijf plaat sen of streken naar verhouding het groot ste aantal lezers hebben. Dat we aan deze districten dus eenige bizondere attentie schenken, zal niemand ons kwalijk nemen. Deze belangstelling zal zich echter niet demonstreeren in veel woorden. Er is genoeg geschreven en naar wij ho pen, ook gelezen en overwogen. Het komt nu op daden aan. En onze groote belang stelling gaat uit naar het cijfer, dat mor gen in deze districten op de anti-rev Mist zal worden uitgebracht. Allereerst in Leiden. Ook dit is een district met een ietwat eigenaardig karakter. In de dagen der stembus-coalitie moest hoewel rechts met ruim 100.000 stemmen in de meerderheid is boven de linkerzijde, elke nauwelijks op 40.000 stemmen kar rekenen, de anti-rev. candidaat dikwijls het onderspit delven, terwijl een mnn der Chr. Hist Unie wel en zeer royaal slaagde Dit drukte een zoodanig stempel op he» district dat wij in 1922 ongeveer 1500 stem men bij de Chr. Hist achterbleven; welk verschil in 1925 echter teruggebracht werd tot even '400. Voor ontmoediging is dus geen reden Zelfs niet al neemt men in aanmerking, dat we in 1925 ruim 1100 stemmen minder uitbrachten dan in' 1822; want in dat jaai was de S.G.P. ruim 3G00 stemmen, vooruit gegaan. Uit dit laatste blijkt echter voldoende, dat dit gevaar niet licht geacht mag wor den. In Leiden werden in 1925 op de S.G.P 6297 stemmen uitgebracht, welke, althans voor 't grootste deel, bij de anti-rev. partij thuis behooren. Behalve op deze groep en op de II.G.S., welke in 1922 nog niet meedeed, doch in 1925 reeds 2465 op zich vereenigde, dient gelet op de kiezers, die in 1922 hun stem aan één der z.g. Chr. volkspartijen gaven, in totaal 1640; welk getal in 1925 nog 14S5 bedroeg. Thans vindt men er alleen de Chr.-dein Unie, welke na de oneenigheid tusschen do leiders thans niets meer beteekent cn het is dus de vraag, waarheen do dolende kie zers zich zullen wenden. Overigens- Leiden, dat de vroegere dis tricten Gouda, Bodegraven. Katwijk' en de gemeente Leiden omvat, en waarin 73 go- meenten liggen, is een hoogst belangrijk district en onze belangstelling is hoog ge spannen. Houde ieder man en vrouw van anti-rev huize zich aan het parool: Lijst 5: Mr. J. A. DE WILDE. IK SCHAAM MIJ OVER MIJN VRIENDEN Jarenlang en op verschillende wijze heb ik propaganda gemaakt, voor de mogelijk heid om bij volmacht te kunnen stemmen. Dit leek me noodzakelijk voor ons zeeva rend en veelreizend volk, waarvan een be langrijk deel der kiezers vaak uitlandig is. Hetyris onrecht, dat de wet iemand ver plicht; om aan de verkiezing deel te nemea en niet de mogelijkheid opent om een an der voor zich te laten stemmen ais men ab soluut verhinderd is. Veel werd daarover geklaagd. Het heeft onze partij zelfs wel eens een raadszetel gekost, dat ccn groot aantal rechtsche kie zers op zee vertoefde en niet aan de etern- min kon deelnemen. Na veel zoeken en probeeren is het ein delijk mogelijk geworden om bij volmacht te stemmr.i. Men kan zijn stem uitbrengen al verto/It men op de verkiezingsdag ook duizenden mijlen van huis. Dc oplossing is gevonden, men machtigt een ander om voor zich te stemmen en t is klaar. 't Kost eenige moeite. Maar o zoo weinig. En vriendelijker en hulpvaardiger amhte naren dan op gemeentelijke verkeizingshu- reaux heb ik nooit aangetroffen. Zij deden veel meer dan volgens de wet noodig was en zij gaven op praktische wijze voorlich ting. En nu het resultaat In de groote ste den, welke ik ken, en waar thans honder den kieners uitlandig zijn, hebben maximaal zestig kiezers volmacht gevraagd. Zestig op de ruim 200.000 kiezers. Daar is nu een wet voor gemaakt. Daar zit heel veel administratie aan vast Het is teleurstellend. Ik schaam mij voor mijn Tienden. En ik heb slechts één wensch: dat de familieleden van hen, die hun plicht qiden, een andere kiezer naar de stem bus zullen voeren. Dat kan. Het aantal thuisblijvers is groot Het aantal weifelaars ook. Er is veel meer onkunde en kortzichtigheid dan men wel denkt. Daarom zij heden en morgen ieder Antï- ivolutionair kiezer en kiezeres propagan dist 't Is nog mogelijk om bij volmacht te stemmen; d.w.z. men kan nóg een ander, die gevaar liep af te dwalen of de stembus te passeeren op het goede spoor brengen. Dan brengt men feitelijk zelf twee stem men uit En dan kan men morgenavond met genistheid den einduitslag afwachten. Ziedaar de volmacht, welke ik u heden in menig gezin is de neutrale krant ge weerd en ons Chr. dagblad met ingenomen heid ontvangen en deze symptonen doei» ons de hoop koesteren, dat er nieuw en ge- <nd leven ontwaakt ln beginsel is ieder Chisten anti-rev., zei Groen. Niet alleen in beginsel, ook yoor het persoonlijke leven en op menig ander ter rein, belijdt een groot deel der Stichtenaren de Waarheid van Gods Woord; moge dit niet alleen gelden voor kerk, school cn maatschappij, maar ook ten opzichte van de Chr. pers en op 3 Juli bij de sttmhi.s. Utrecht kan over zijn candidatenlijst niet klagen: te is zoo interkerkelijk mo gelijk en ze heeft als aanvoerder l'rof \"i3- scher, die de belichaming is van de waar heid, dat in de anti-rev. partij plaats is \oor verschillende nuances en afwijkijde be schouwingen, wanneer het bijzaken geldt: als het beginsel en de partij-eenheid naar buiten maar niet in gevaar komen. Daarom valt het voor de anti-rev. in het Sticht zoo gemakkelijk om op 3 Juli het parool te volgen: Lijst 5: Prof. Dr. H. VISSCHER. EEN MAANWOORD. De Nederlandsche bisschoppen hebben Zondag van de kansels een maanwoord laten voorlezen, dat wij gaarne tot het onze maken. We vervangen daartoe slechts het wcotd katholiek door anti-revolutio na i r. En dan luidt het, nadat er op gewe zen is, dat God ons eenmaal rekenschap zal vragen ook van deze daad: „Het Staatsbestur heeft te verzorgen het algemeen welzijn. Doch volgens onze anti-rev. opvatting omvat de verzorging van het algemeene welzijn niet alleen de behartiging, naai Gods wet cn vvii. der stoffelijke belangen der burgers, doch mede de handhaving en doorvoering der Christelijke beginselen in de samenleving cn niet minder de verdedi ging van de vrijheid en van de rechten van den godsdienst Welnu, bij het uitbrengen van onze stem op 3 Juli a.s. hebben wij ons dus af te vra gen, of wij werkelijk zóó stemmen, dat wij voor ons geweten en voor God kunnen ge tuigen, dat wij die drievoudige taak voot oogen hebben gehad en dat wij, voor *.o ver het ons aangaat, hebben medegewer«r aar de tot stand kom ing van een Staatsie stuur, dal bereid is. die drievoudige :aab uit te oefenen. Daarom mag vooreerst geen enkele anti- rev. verzuimen, zijn kiëzersplicht te v.»r- KIESKRING XIII: UTRECHT. Ook deze provincie lijdt aan de kwaal, welke men in streken met een overwegend Chr. bevolking vaker aantreft Tegenover de harde werkers en de principieele propa gandisten staan velen, die, hoewel streng geloovig, toch niet beseffen, dat hun over tuiging richtlijn behoort te zijn voor het publieke leven. Een vroom liberalisme, o zoo kerksch. maar o zoo koud voor Christelijke actie, heeft zijn duizenden veislagen en voor «Ie anti rev. politiek verloren doen gaan. Recht3 en links staan niet scherp tegen over elkaar, cn dat komt steeds in ons na deel bij de stembus. Daarbij komt, en ook niet zonder ver band met het voorgaande, dat de SG.P hier groote vorderingen maakte. In 1922 slechts 1940 stemmen, en in 1925 reeds 6523. Geen wonder, dat de n.r. partij daalde van 30692 np 27489 stemmen. Waar de Chr. pers er tot voor betrekke lijk korten tijd weinig te beteekenen had omdat men in breeden Chr. kring het ge pP ka vaar der neutrale pers niet inzag, valt het ,!ej .jjstrict heeft n >g te loven, dat geen grontcr verlies werd geleden. In de laatste maanden schijnt de geeste lijke'mknta'liteit "iets beslister te worden; KIESKRING VIII: DORDRECHT. In dezen merkwaardigen kieskring bren gen, evenals in Zeeland, de anti-rev het grootste aantal stemmen uit. En hier is de rge nog veel grooter dan in Middelburg. DAar gingen we in 1925 slechts 2000 boven de R.K. uit; in Dordt hadden we ruim 10C0 meer dan de S.D.A.P., welke sedert 1922 met ruim 4000 stemmen naar boven 'iep, terwijl onze partij sedert die verkiezing met 9000 stemmen naar beneden ging. it was een tragisch gebeuren Van f4650 stemmen op 45900, het is heel erg. Zullen we de vrienden in Dordt daarvan eenig verwijt maken? Ze mogen het zelf doen, als ze meenen, dat er reden voor is, als hun toewijding bleef beneden de msat, welke door onze heerlijke beginselen ge vorderd wordt; maar wij zullen ons wel wachten voor critiek. Immers, wij weten maar al te goed, boa zwaar het werk wordt, als zij, die naast ons behoorden te staan, het onophoudelijk afbreken. Dordt weet dat beter, dan welk district ook; Dordt ging er onder gebukt In 1922 behaalde de S.G P 2694 stemmen; in 1925 klom dit aantal tot 16165; dat is dus een sprong vooruit van ruiin 1300U stem men. In dat licht moet men hel verlies van 9000 stemmen zien en dan brengt men hul de aan hen, die voor de zuivere anti-rev. beginselen den strijd voerden tegen ver warring en misleiding Thans zal moeten blijkon. of er in de ver- loopcn viei jaar verheldering van inzicht II staan niet slecht, streekcandidaai die in zijn persoon een weerlegging is van alle beschuldigingen, welke men vaak naar de anti-rev. partij werpt In zijn gedegen artikelen, welke geregeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1