GEREF, MANNENVEREENIGINGEN, DONDERDAG 27 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE BLAD. EEN DRIEDAAGSCHE TRIP NAAR AKEN. DE PAREL VAN RIJNLAND. DE OUDSTE BADPLAATS VAN EUKOPA. Een actief gemeentebestuur. Vriendelijke ontvangst. Het ware een beleediging voor onzen ouden choolmeesrter en een miskenning van de lichtersgave van Huygens ais ik niet iu- «tte met het puntdicht: Reinier is met zijn stramme leden. Naar Akens baden toegereden; Daar heeft hij geld en goed en peert, In alle vroolijkheid verteerd. Ziet, wat de wateren vermogen: Hij is te paard naar 't bad getogen; En op zijn voeten weergekeerd. Maar, van dat heele verhaal Is na niets waar, |an dat ik een paar dagen in de oude bad- ilaats geweest ben: geen Reinier, geen strom ee leden (althans bij het vertrek), geen ver-, ten op een boemeltje, dat bij de volgende drie halten naar Sittard en ten slotte »n Heerlen er telkens weer aankwam en om, vele minuten oponthoud bezorgde. Doch, hoe het zij, er werd niet geklaagd en in goede conditie kwamen we te Aken bij het groote luxe Palast-Hotel „Der Quelleu- hof' aan. Willkommen In Aachen. Daar was de tafel aangericht voor de Hoi- landsche journalisten en werden we aller vriendelijkst begroet door Dr. Will Hermanns van het Presse-amt en de heer Kruye», agent der Ned. Spoorwegen. Eerstgenoemde stal direct ons hart, door er aan te herinneren, dat na de groote brand in 1C88 de dichter Joost van den Vondel krachtige medewerking aan de wederop bouw heeft verleend. Ook werd gelijk later meermalen dankbaar herinnerd aan hetgeen ons land voor de Duitschn kinderen in en na oorlogs tijd gedaan heeft Terwijl ten slotte de wensch werd uitge sproken, dat de journalisten zelf Aken den zien en bewonderen om aan hun lezers te vertellen hoe schoon en hoe gezond deze badplaats is. Hetgeen ik bij dezen zal beproeven. De zeer oude badplaats. Uit de geschiedenis van Elisa en Na&man Gezicht op Aken. Op de voorgrond de achthoekige Keizerkapel en het in later eeuw aangebouwde koor. Ter rechterzijde ziet men nog iets van het raadhuis; 't oude paleis. t«\ng (behoudens eenlge fooien), geen paard •n geen moegeloopen voeten. Om maar met het laatste te beginnen: daar Beeft A.M.O.V.A. voor gezorgd. De rel*. Toen de kennissen en vrienden hoorden dat een dikke twintig journalisten per auto bus van den Haag via Leiden, Utrecht, Den Bosch, Sittard en Heerlen naar Aken zouden reizen, hadden ze medelijden met mij. Zóó lang in zoo'n schokkende autobus... Been, dan wist Reinier het toch beter; dan "lever te paard. Enkele collega'» uit de „binnenlanden", dl» de Studebaker Touringcars van de A.M.O.VjL In den Haag niet kennen, schrok ken dan ook zoodanig van de mededeeling, dat ze op eigen gelegenheid per trein gingen Ze wisten niet, dat men in de A.M.O.V.A.- Wagcn even makkelijk zit als in tweede klas Ncd. Spoorwegen; alleen met dit verschil; dat men naar welgevallen een pleisterplaats kan aandoen. Voor de keuze gesteld reizen per trein, per luxe-auto of A.M.O.V.A. zee ik: Geef mij maar AMOVA met koetswerk van de Hatagsche firma Pennock. Zoo dachten ook de eollega's er over, toen le in en om Aken uit toeren waren geweest en zij, die per trein naar Aken waren ge togen, keeren per AMOVA terug De gebruikte baden, noch da vroolijkheid, hadden met dit wisselend inzicht niets te maken. Ja, het verbaast niemand meer, dat vol gende week een Amerikannsch reisgezel schap met de mooie, roode wagen an (dit niet te vergeten!) de knappe chauffeur, een tocht van den Haag naar Venetië maakt Toen de stad Aken de uitnoodiging aan •en twintigtal Nederlandsche bladen ver- Zonden had, bood de Directie van AMOVa aan om de journalisten te vervoeren en zoo stond ik 's morgens om 7 uur op Het Plein in den Haag. Spoedig daagden enkele eollega's op, ne- Bevens de heer Judell, eojnphssaris van AMOVA en de heer Liffers, directeur van he! Reisbureau Rotala. Nadat in Leiden een paar collega's opge pikt waren, ging het hobbelend over de 76 bruggetjes nrvar Utrecht. Op hoeveel plaatsen hier de weg in repa ratie was, weet ik niet meer; maar dit stuk, hoewel nauwelijks 50 K.M., was wel het zwaarste corvee van de heele weg. We deden er anderhalf uur over, terwijl op de rechtt. haan de AMOVA met gemak van 70 tot 85 K.M. loopt. De N.E.V.A.S., welke pas vergaderde, heeft wel gelijk, dat er afzonderlijke auto-snel- pregen noodig zijn. want op zoo'n hoofdver keersweg is het een temptatie met een auto. waar spirit in zit, te rijden. (Tusschen het veer van Culemborg en Utrecht is het weer zoo; doch over kortei ifstand.) Overigens, dankbaar wer dtelkens erkend, dat de wegenbelasting niet voor niets betaald wordt. Heel het land door is men druk aan het werk met het leggen van bruggen en vril breecle asfalt-, betonnen-, bitumen-, of bazaït- V anneer ik dan in den beginne nog even doelde op stramme leden, dan dacht fk aan de oneffen wegvakken, welke het genot van het rijden stelen; zelfs bij gewone klinker-, bestrating mits gelijk-natig zit men in de AMOVA-wagen als In eon fauteuil. Van den Haag naar Aken, 8 K.M. van de tiniburpsche grens, duurt de reis, als het met do veren wat meeloopt, niet meer dan 6 A S uur. met voldoende tijd om een maal tijd tc gebruiken. Natuurlijk kan het tegen loopen. Da bewaakte overwegen kunnen hinderlijk Hjn, WIJ beleefden de aardigheid, dat we ♦ran voorbij Roermond lans moaatoo wach- blijkt, dat de Syriërs een bad in de Abóna en do Farpar van Damaskus reeds wisten te waardeeren en daarom durf ik niet te spreken van de oudste badplaats der rold; maar een feit is het toch, dat reeds de Romeinen en zelfs zeer waarschijnlijk ook de Kelten de wondere geneeskracht van <le Akensche bronnen kenden. De naam der stad wijst er reeds op. Ver schillende geleerden meenen, dat Aken g« noemd is naar het Keltische woord Ah ha (water), doch waarschijnlijker is, dat aan het Latijnsche Aqua (dat ook water beteekent) moet denken. in elk geval: op het tegenwoordige markt plein was eenmaal een militaire hodinricu- ting der Romeinen. Èa al de eeuwen door Rebben de warmt bronnen per dag ongeveer vijf naillioen zwavel- en zouthoudend water geleverd, dat voor verschillende ziekten geneeskrachtige waarde heeft; zeer speciaal echter voor rheu- matiek en jicht; twee kwalen, welke men in ons vochtig klimaat gemakkelijk oploopt. Evenwel, meer dan dit weten we uit dien tijd niet van Aken. Bekendheid verkreeg Je plaats pas in den tijd der Merovingers en beroemd werd ze pas, toen ze de residentie werd van Pepijns zoon, Karei de Groote. Do stad van Karei de Groote. Aan dien beroemden vorst wordt ge tel kens in Aken herinnerd. Waar nu het schitterende raadhuis staat met de onbeschrijfelijk mooie Gothisehe „bur gerzaal", liet Karei de nieuwe palts bou wen, het prachtige paleis, en later de palts kapel, de tegenwoordige Dom, waarin de schatten nog opgestapeld liggen. De kapel wordt door een overdekte gang met het paleis verbonden, zoodat de keizer „binnendoor" in de kerk kon komen en op zijn stoel plaats nemen. Daar had hij de beste plaats en een goed gezicht op het schip van de kerk en het koor. Dat zijn gevolg vrijwel achter de mar meren pilaren schuil ging, was blijkbaar zoo erg niet. Natuurlijk heb ik even proefondervindelijk geconstateerd, dat het "kussen in de steencn zetel vrijwel versleten is. Merkwaardig Is, dat de oude, achthoekige kapel door een tusschenbouw op schitte rende wijze verbonden is met het veel la ter gebouwde nieuwe koor. Niet alleen de tusschenruimte, ook het verschil in bouw stijl ls „overbrugd". Historische gebouwen. Aken Is rijk aan historische gebouwen. Dat bewijst in 't bijzonder wel het Raad huis, gebouwd in de dertiende eeuw met zijn beide in Gothiachen stijl opgetrokken hooge zijtorens. En dan de Keizerzaal, waarin zoo vele vorsten werden gekroond. Schitterend zijn de fresco's van den be roemden schilder Rethel, e$hte muurbeschil deringen, welke met de wand één werden. Jammer, dat de schilder zijn werk niet kon afmaken, want zijn leerling, maakte van de andere helft theaterstukken. Dr. Hermann en eer# allervriendelijkste pastoor (de overste der schatbewaarders) leidden ons rond en gaven deskundige voor lichting: goud, zilver, diamanten, edelge steenten en andere kostbaarheden uit lang vervlogen eeuwen, ze liggen in Aken opge stapeld. Reeds maakte Ik in 't voorbijgaan melding van de vreeselijke beproeving, welke de stad den rand van den ondergang bracht. Op 2 Mei 1656 legde een ontzettend groote brana vier duizend zes honderd huizen in de asch; dat was negen tiende van alle gebouwen. Ook de Dom en het raadhuis werden zw beschadigd; in het raadhui» zijn hierbij vervangbare archieven vernield. De gevolgen van dezen brand waren voor- ai in economisch opzicht zeer slecht. Vele we vers en andere burgers, die een bedrijf uit oefenden, vertrokken naar het nabij gelegen Burtscheid, anderden naar Stolberg. Voor lan gen tijd waa het met den welstand gedaan en het was een groot geluk voor Aken, dat in dezen tijd de groote badarts Blondel stad door druk propageeren voor badkuren een nieuwe bron van inkomsten verschafte. De badpfestis Aken. De parel van Rijnland Is vóór alles bad plaats. Em wel een van een bizonder soon Het water dat uit de 38 fonteinen opwelt is warm: de Keizerbron ls 55 gr. en hel Burt- scheider Schwertbad /eils 77 gr. C; boven dien is het geneeskrachtig door het zwavel- gehalte. De temperatuursverschillen en het gehaite der bronnen onderling worden veroorzaakt door de wisselwerking van het water met het doorstroomemle medium (afkoelmg, af gifte van chemische componenten) op den weg van hoofdader tot doorbraak. Het water dat dient tot drinkkuur aan de Elisenbrunnen, stamt uit de wereldberoemde Kaiserquelle; het wordt door een buisleiding ter plaatse gevoerd. Het water verliest hier door 2 graden aan temperatuur. Keuken- zoutgehalte 2,4294 gram per kilogram. Het versch uit de bron komende water is volkomen helder en kleurloos. Alle bezoe kers van de stad Aken, die gelegenheid had den in de buurt van de zwavelbronnen te ko men, kennen de eigenaardige zwavelwater- st of lucht van het water, door zwavelverbin- dingen veroorzaakt; bij het drinken went men hieraan zeer spoedig. Nergens in Dultschlamd zijn bronnen ge vonden als hier met een zoo hoog gehalte aan deze verbindingen, zwavelwaterstof en natriumhydrosulfid (zwavelnatrium), met zulk een" hooge temperatuur en zulk een rijkdom aan zouten. Verder dient opgemerkt te worden, dat het Akensche zwavelwater absoluut vrij is van gips (zwavelzure kalk), wat zeer vaak In zwavelwater gevonden wordt, het moeilijk verteerbaar maakt en schade doet aan den weldadigen invloed op da huid. De Badhuizen, Do drie grootste Akensche badhotels (Pa last-Hotel der Quellenhof, Corneliusbad en Kaiserbad) zijn zeer modern Ingericht en ne men kuurgasten in pension. Dit doen in Burtscheid alle badinrichtingen. Alle vol doen aan de eischen des tijds. Het is natuurlijk, vooral voor rheuma- patlenten, een groot voordeel dat door het Akensch systeem van vereeniging van hotel en badhuis niemand de rtraait over hoeft om te gkan baden. De journalisten logeerden ln Der Quellen hof. Dit monumentale bouwwerk, dat in den zomer 1916 voor het publiek opengesteld werd, is één van de merkwaardigste produk- ten der hotelbouwkunst, dat tot nu toe op het continent wel niet overtroffen zal zijn. Het machtige, voorname gebouw, met een terras dat voor het restaurant ligt en uit loopt in het park, bevat tweehonderd ka mers, smaakvol ingericht, zestig badkamers, deels voor het gebruik der thermaalbaden, en bovendien een aantal afgesloten étages met woon- en slaapkamers, bediendenkamers, bad, enz„ ingericht als heerenhuizen. Over het volgen der kuren heeft Dr. We- scner ons allerlei belangrijke mededeelingen gedaan, welke echter niet in kort bestek te verwerken zijn. De schoone omgeving. Omgeven door een krans van heuvels en wouden is Aken met de goed onderhouden wegen een lustoord voor den wandelaar. Al leen reeds een wandeling door de fraaie par ken en lanen van het Nieuwe Kurhaus of door de m zachte glooiing om de stad heen- buigende alléén, de vroegere wallen, maakt een bezoek aan de stad ten volle waard. De kroon spant echter het uitgestrekt® Akener woud, één der uitloopers van de Ar dennen, die de stad voor een groot gedeelte duit. Kronkelende voetpaden, nf en tqe de hoofdwegen kruisend, voeren tot in het VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. 5 Juni in 'de Zendingskerk, hart van het Woud en den Pelzertoren, wel ke zich op één der toppen als een eenzame wachter hoog boven zijn omgeving uit ver heft en uren ln de verte zichtbaar is. Ontelbare malen werd deze toren reeds be klommen om te genieten van een schitterend panoramaaan de ééne zijde, aan de voet, de 170.00Q zielen tellende „Grosetadt" met den zich daarachter verheffenden hoogen Lousberg.... achter U de ruggen van net nabijgelegen Eifelgebergte, hetwelk door zijn ongerept natuurschoon, bij het woeate af, een grootschen indruk maakt. In het Stadsweit op do Lousberg, een ter rein groot 1600 H.A., is een gedeelte afgezet als Ehrenfriedhof; daar liggen de gevalle nen van 1914 begraven. Naar Monschau. Hoewel we gekomen waren om Aken te bezien, bood het gemeentebestuur ons een tochtje naar het naburige Monschau aan, een schilderachtig Eifelstadje, ln het diepe Roerdal. Hoog rijzen aan alle kanten de bergen op, gestoffeerd met kerken, huizen en ruïnes. Men kan zich haast niets schilderachtiger voorstellen en deze indruk wordt nog ver sterkt, wanneer men de talrijke oude gebou wen van dicht bij bekijkt. Van de oude patriciërshuizen is vooral het „rote Haus" beroemd om zijn prachtige In térieurs. Bezienswaardigheden zijn de hoog gelegen burchtruïne en de oude uitkijktoren aan den anderen kant van het dal. De gemeentesecretaxis van het 2000 zielen tellende stadje vertelde ons, dat de nasleep van den oorlog nog verschrikkelijk is. Bel gië heeft Eupen en Malmedy geannexeerd en daardoor is Monschau geïsoleerd. Om naar Aken te komen moet men door Belgisch gebied en men gaat daarom zelden per spoor, doch liefst per postbus. Indertijd was er een bloelende lakenindu- trie van verdreven protestanten; thans wer ken er nog een 450 meisjes op een kunstzijde fabriek en overigens is men op toeristen aan gewezen. Nu, wie Aken bezoekt, zal zeker een trip naar Monschau maken. Het is schitterend en schilderachtig als Santé Margrite aan de Middellandsche Zee. Het oliicieele diner. Dat Aken badplaats is, bleek wel duidelijk op het officieele diner in Palasthotel, dat met de andere hotels feitelijk eigendom der gemeente is. Tafelpresident was de wethouder van het BadenbedHjf, burgemeester Clauditz; de Oberbürgermelster kwam na afloop van het diner. Hij 6prak zeer vriendelijk over Holland, dankte hartelijk voor wat ons land deed voor de opgroeiende jeugd en sprak de wensch uit, dat vele Hollanders naar Aken zullen komen om er hun vacantia door te brengen of genezing te zoeken. De stad lijdt nog steeds onder de gevolgen van den oorlog, want Russen komen er niet meer. Het gaat thans echter ln stijgende lijn. Na hem spraken de collega's Ehses en Hespers, vertegenwoordigers van de Arbeits- gemeinschaft der journalisten; daarna de consul van ons land, de heer Van Pelzer He renberg: vervolgens de Oberbürgermelster Dr. Rombach en ten slotte Dr. Hermanns van de Presse-amt. Omdat we al Hollandsch met Duitsch en Duitsch met Hollandsch geboord haddem, deed hij het maar In plat Akensch, dat sprekend op ZuSd-Limhargseh tijkt Onze Hollandsche collega Holsboer van Deventer vertegenwoordigde de Journalisten kring en overtrof zich zelf in vloeiend Duitsch en geestigheid. Auf wedersehent klonk het telkens bfj het afscheid nemen en dat was hartelijk ge meend. De Hollandsche Journalisten zijn ln Aken allerhartelijkst ontvangen en bevelen bad plaats ep rustoord gaarne Wj hun landge; nooten aan. Het is goed en niet duur; vooral als men couponboekjes neemt. Doch, wie van dit laatste meer wil weten, wende zich tot de Kurdirectie of het Stede lijk Verkeersbureau, Rathaus, Kr&merstrasse, telefoon 24221. Daar maakt men alles In orde, Land- en Tuinbouw. DE ASPERGE-OOGST. Te Wijchen (GM.), waar veel aan de es- perge-cultuur wordt gedaan, was de op brengst dezer wortete: engels goed te noe men. Echter was de gemiddelde prijs 30 cent tegen 49 cent ln 1928. ELECTRICITEIT OP DB BOERDERIJ. Veehouder» en kippenhouders, die bereid zijn in aanmerking te komen voor eledri- sche inrichting van hun bedrijf (bij wijze van proef) kunnen deh hiervoor wenden tot den secretaris van den Bond van eoóp. zuivelfabrieken, G* Nobel te Lutjewin- kcl (N. H.). NEDERLANDSCHE ROZEN IN HET BUITENLAND. Te Bagatelle in Frankrijk werd door een international» Jury de gouden medaille der s ad Parijs toegekend aan de nieuwe aaa- winst eener rozenkweekerlj te Steijl bij Te- gelen (L.), welke roos te S&veme een extra eereprijs had verworven, terwijl voor een andere aanwinst ook «en gouden medaille werd teegek«o& ZEVENDE BONDSDAG. EEN GROEIENDE ORGANISATIE. Reformatie en Conservatisme. Christendom en Calvinisme. Amsterdam, 26 Juni 1929. Deze groeiende Bond hield een welge slaagde jaarvergadering in het gebouw voor den Werkende Stand te Amsterdam. Afgevaardigden van 62 vereeniginuen en vele belangstellenden waren aanwezig. Deze allen werden, na de gebruikelijke opening, door den voorzitter, Ds. v. d. Boom, van Overschie, xnet blijdschap wel kom geheeten. Zijn openingswoord namen we gister reeds op. Deze toespraak werd door applaus onder streept. Jaarverslag. Vervolgens was bespreking van het jaarverslag van den eecretaris, opgenomen in het Meinummer van het Mannenblad, aan de orde. Dit verslag gewaagt van opbloeiend le ven, zoodat een vooruitgang van 45 op 69 verecnigingen en resp. van 1300 op 1900 leden kon worden gemeld. Ook de nu twee Jaar functloneerende kringen-organisatie mag als een goede Bondshulp worden ver meld. Ook de penningmeester kon nog een alul- tende begrooting indienen en een klein ba tig saldo in zijn verslag vermelden. Uitgaven waren 838.03, ontvangen 848.40* Begrooting 1929 heeft een eind cijfer van 1110.45. Over de cijfer» zelve was weinig te zeg gen, zooveel te meer bespreking lokte een noodkreet van de administrateur van het Mannenblad uit, toen deze aantoonde dat er geen perspectief in de Bondsfinnnciën was, als hierin niet spoedig verbetering kwam. Hij toonde metterdaad aan, dat op t'n minst een vermeerdering van 15 cent, zoodat de Bondsconributle dan werd 75 cent per lid per jaar, noodzakelijk is. Na wat vragen en opmerkingen uit de vergadering werd besloten, dat de vereenigingen vóór half September zouden melden of er be twaar tegen deze verhooging is. Bestuursfuncties. Een voorstel tot uitbreiding van het bondsbestuur werd verworpen. De bij enkele candidaatstelling herkozen penningmeester, de heer R. Coulander, van Utrecht, vond hierin sanleiding zich niet meer beschikbaar te stellen. Het punt der bestuursfuncties werd daarom aange houden. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Daarna was er pauze* MIDDAGVERGADERING. Na de heropening heette de voorzitter welkom Prof. Grosheide, die van de op richting af belang in den Bond had ge steld; Ds. K. Schilder, die een referaat zou houden, en Da. B o e r k o e 1, afgevaar digde der Geref. Kerk van Amsterdam- Oost. Reformatie en Conservatisme* Ds. K. Schilder lichtte daarna de vol gende stelling toe: L Onder „reformatie" is te verstaan een van Gods geroepenen ondernomen werk, dat op het historisch gewordene alzóó in werkt, dat: 1*. ten aanzien van bepaalde vraag stukken of levens verschijnselen de maatstaf van Gods recht en waarheid dieper en breeder er kend, of ook op nieuw of voor het eerst gekend, en toe gepast wordt; 2*. goede elemen ten of verwaarloosde mogelijkheden daar van, die in het his torisch bestaande slechts verborgen ge bleven waren, of ook tot nu toe op onvol doende wijze uitgewerkt waren, tot hun recht gebracht worden, zooveel zulks mo gelijk is; 3*. verkeerde elementon worden uitge zuiverd, niet door mechanischen dwang, doch door een vrijmakend beroep op de wet Gods, en door de daarop volgende daad van gehoorzaamheid. Onder „conservatisme" daaren te- van den reformatorisch gezinden gee.-t. IL Is dus in het algemeen tussci:- n „re formatie" en „conservatisme" (gelijk in stelling I omschreven) een tegenstelling t« zien, waarbij de eerste dient te worden aan genomen, het tweede daarentegen verwor pen, erkend moet worden, dat in onzen tijd de tegenstelling tusschen die beide dik wijls onzuiver gesteld en gepredikt wordt. En dat wel om deze redenen: dat men het begrip „reformatie" los maakt van zijn historischen zin; b. dat men de tegenstelling tusschen d« reformatie als daad en het conservatisme als houding ten onrechte vervormt tot ;n andere tegenstelling tuschen het eformeeren en het conserveeren; c. dat men, het eene uiterste (dat van het valsche conservatisme) verwerpende, in het andere (dat van het criticisme en negati visme) vervalt. III. In het algemeen reeds moge de in stelling II aangegeven fout ernstig zijn, zij is het des te meer op het terrein van de kerk cn van de bizondere openbaring en genade. IV. Waarschuwing tegen de fout van de zen tiid mag evenwel zelf niet weer de an dere fout van de valsche behoudzucht over 't hoofd zien of tolereeren. V. De oplossing is daarom te zoeken ln den drievoudigen regel: a. „beproeven" (taxeeren) alle dingen en behouden bet goede; b. uitzuiveren wat niet naar den regel van het Woord is; Jagen naar de volmaking en tot ver vulling voeren van wat potentieel als gave Gods aanwezig en erkend is. Van de gelegenheid tot bespreking werd een druk gebruik gemaakt Christendom en Calvinisme. Ds. B. Wie leng a spreekt daarna over Christendom en Calvinisme, aan de hand van de volgende stellingen: L De pluriformiteit van het Christendom is deels een gevolg van zondige ontaarding, deels een verschijnsel van natuurlijke ont plooiing. 2. Het Calvinisme, als openbaringsvorm van het Christen dom, vindt zijn oor sprong en bepaling in de persoonlijk heid van Calvijn. die niet slechts de den ker, maar ook de held en het voor beeld van zijn stelsel geweest is. 3. De karakteris tiek van het Calvi nisme bestaat daarv in, dat het uitgangs punt van alle reli gieus denken en leven gezocht wordt in de kennis Gods, speciaal van Gods Majesteit en Souvereiniteit 4. In zijn wereld- en levensbeschouwing zoekt het Calvinisme de handhaving van het evenwicht tusschen de saamhoorige te- gendeelci.: verborgenheid en openbaring, transcendentie en immanentie, vorstand»- lijkheid en mystiek, geest en stof, hei he- melsche en het aardsche, afhankelijkheid en verantwoordelijkheid, wereldvlucht en Cultuur. 5. In het vasthouden van deze contra- polaire verhoudingen lag de waarborg van den vooruitgang en van de vruchtbaarheid van het Calvinisme op elk levensgebied, ook op hel terrein der Cultuur. 6. Historisch is het Calvinisme san zijn roeping niet altijd getrouw gebleven, zoo dat in ons Nederland een onchristelijk* Cultuur de heerschappij heeft verkregen. 7. Het Neo-Calvinisme heeft tegenovof deze wereldsche Cultuur positie gekozen en is bezig aan den opbouw van een eigen. Calvinistische Cultuur. De voorzitter betuigde de sprekers na mens de vergadering dank voor hun woor den. Nadat nog was meegedeeld, dat heer Coulander zijn bedanken introk, werd de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AANRIJDING. Te Nieuwer-Amstel is een beschonken wielrijder tegen een Atax gereden. Hij werd tegen den grond geslingerd en bekwam e. n schedelfrctuur. Hij werd naar een ziekcu- huis gebracht AUTOBOTSING. T« Krmaio zouden op een ge van 'ike bocht twe« auto's hun draai trncM-n te n - Ze kwamen van verschillende k uiten. gen wordt in den regel verstaan zulk een De een» auto vloog tegen den booin. De bel- geeeteahouding, waarbij het historisch ge- de inzittenden werdon zoodanig verwond, geven» onttrokken wordt aan de oritlek. dat m onmiddellijk naar het Flut» ■.licht BMwol van d«a tot revolutie gnomfdut, als J moeoton worden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5