WOENSDAG 26 JUNI 1929 w TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS. DE STADHUIS-KWESTIE. In liet Bouwk. Wkbl. Architectura wijst Zwiers er op, dat de Rijksmonumentencom missie niet is voorgelegd de vraag of inder daad de kwestie van een nieuw te bouwen raadhuis onverbrekelijk verbonden moet zijn met de situatie BreestraatVischmarkt. De mogelijkheid dat de beste oplossing voor den bouw van een Raadhuis ten slotte zou blij ken een geheel andere situatie te vragen, is daardoor uitgesloten. Dat onderzoek had kunnen leiden tot de uitspraak, dat géén andere oplossing dan die aan Breestraat—Vischmarkt mogelijk of be reikbaar zou kunnen zijn. In welk geval de thans reeds door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg aangegeven richting in derdaad de eenig juiste zou zijn. Doch ook had een dergelijk onderzoek kunnen leiden tot het van elkaar loe maken van de pro blemen van restauratic en stadhuisbouw. In welk geval toch ook tot de mogelijke restau ratie der waardevolle gedeelten van het voormalige raadhuis zou moeten worden overgegaan. Het bij uitstek deskundige onderzoek over de mogelijkheden van restauratie van het voormalige raadhuis heeft volledig plaats gevonden. Wij weten thans op welke wijze deze het best kan geschieden. Een eveneens noodzakelijk deskundig on derzoek naar de beste wijze om tot den bouw van een nieuw Raadhuis te komen heeft niet volledig plaats gevonden. Wij we ten dus niet op welke wijze deze het best zou kunnen geschieden. Het ligt daarom z.i. op den weg van de architectenorganisaties openlijk uit te spre ken haar groote waardecring voor het ob jectieve en deskundige onderzoek van de Rijksmonumentencommissie en haar volle dig te steunen in haar conclusies voorzoov die op de restauratie betrekking hebben. Ook ligt het op haar weg te blijven aa dringen op het alsnog laten bestudeeren door deskundigen van het situatievraagstuk. Het komt hem voor dat de Rijkseomm voor de Momumentzorg als geheel en haar leden ieder afzonderlijk, zullen kunnen dei-schrijven een verzoek om alsnog de belangrijke vraag te onderzoeken of het bouwen van het nieuwe stadhuis „ter plaatse van het oude" inderdaad tot de beste oplos- ging zal leiden. AANBESTEDING. Door B. en W. van Leiden is heden aanbe steed: Bestek no. 11, perceel 1, het leggen van een stamriool in den Heerensingel, perc. 2, het dempen en rioleeren van een gedeelte sloot langs de Lusthoflaan met bestratings- en overige bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: v. d. Volde en de Jong, Oegstgeest, in massa f 70.480, perc. I. f 63.980, perc. 2. f 0500; G. den Adel, Bloeniendaal perc. 1 f 61.600, perc. 2 f 5400; Strijland, Uithoorn, perc. 1 f 75.220; Marcel; en Heemskerk, Leiden; perc. 1 f 67.983, perc. 2 f 5689, in massa f 73.627; N. V. Visser en Zn„ Wassenaar, in massa f 77.500, per 1 72.500, perc. 2 f 5000; A. J. Blok, Leiden, perc. 2 f 5548; Gebrs. A. .1. den Ouden, Alfen aan den Rijn, perc. 1 f 76.600; Warnaar en Hoogenstraaten, perc. 1 f 75000, perc. 2 f 6900; N.V, Beton-Mij. Gouda, perc. 1 f 78.900, massa f 84.900; N.V. Houtgraaf en Kolverhoek, Bloeniendaal, in massa f 68.68.400, perc. 1 f 62.400, perc. 2 f 6000; v. d. ooVrt, Aarlan- derveen, in massa f 79.900; v. d. Lelie en Kan tebeen, Leiden, perc. 2. f 6000; C. J. van Dort, Leiden, perc. 1 f 66.570, perc. 2 f 5930; C. B. van Hoek, Delft, perc. 1 f 69.782; H. van Wijk, Amsterdam, perc. 1 f 59.900. Door B. en W. is daarna herbesteed be stek no. 11, perceel 1 (gewijzigd); het leg gen van een stamriool ia den Rijnsburger- singel, perc. 2 het maken van perceel- erfafscheidingen met bijbehoorende werken. Ingeschreven werd als volgt: C. J. van Dort, Leiden, perc. 1 f 69.570, perc. 2 f 14.300; N.V. Houtgraaf en Bovenbroek, Bloeniendaal, in massa f 79.400, perc. 1 f 63.500, pcrc. 2 f 15.900 N.V. Wienhovens Aannemingsbedrijf, Utrecht in massa f 97.800; N.V. Beton- en Woning- bouw-Mij., Gouda, perc. 1 f 91.000; N. J. den Ouden, Alphen aan den Rijn, in massa f 104.900; A. Voordouw, Zwammerdam, in massa f 99.800; Muller en Gortemulder, Lei- muiden, perc. 1 f 88.000 perc. 2. f 15.980; C. JB. van 1-Ioek, Delft, perc. 1 f 90.900; N.V. Vis sers Aannemingsbedrijf, Wassenaar, in mas- f 91.000, perc. 1 f 73.385, perc. 2 f 17.615; d. Velde en de Jong, Oegstgeest, in ma- f 82.700, pecc. 1 f 64.900, perc. 2 f 17.770; J. M. Strijland, iUthoorn, perc. 1 f 90.783, perc. 2 f 19.233; D. de Winter en C. J. van Weeren Leiden, perc. 2 f 16.777; Marcelis en Heems kerk, Leiden, in massa f 103.000, perc. 1 f 86.000; M. Timmers Jr., Leiden, perc. 1 f 73.800, perc. 2 f 17.610, massa f 88.410. De gunning is aangehouden. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Met groote dankbaarheid deelt het Comité mede, dat de animo voor de autotocht van alle zijden zeer groot is. De autobezitters zijn in drommen op Ko men zetten om liun wagen ter beschikking Ce stellen. Zoo zijn ook van alle kanten de giften bin nengestroomd, meest in geld. Op 9 Juli zal de tocht gaan naar Den Haag en naar Scheveningen, en er zal gepauzeeru worden op Meiendel. Wie nog mee wil om ie rijden of gere den te worden haaste zich. Opgaven wor den ingewacht hij Mej. M. v. d. Velden, Bree straat 91, Tel. 1-172. LEIDSCHE BOUWMAATSCHAPPIJ. In de hedenmiddag gehouden vergadering van Aandeelhouders der Leidsche Bouw maatschappij zijn de jaarstukken goedge keurd en is het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 10 pCt. (vorig jaar oya pet TEGEN EEN TRAM OPGELOOPEN. Gisteravond omstreeks kwart over 8 is de 39-jarige vischkoopman Z. uit Katwijk aan de Zee, die in slaat van dronkenschap verkeer de op liet Stationsplein te.gcn een tram opgeloopen, tengevolge waarvan hij diepe wonde boven het rechteroog bekwam. Dr. Rceuwijk van den E.II.D. vervoerde den man naar het Acad. Ziekenhuis, waar de wond werd gehecht AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De GS-jarige F. A. Maas, uit Amsterdam, die 10 Juni j.l. te Aalsmeer hij het verven van een stoomboot van de maatschappij „De Volharding" tusschen de boot en een paal bekneld geraakte, is in het St. Elisa- hethsgosthuis heden aan de gevolgen over leden. BURGERLIJKE STAND. zan Wuodonbc-rg en J M re f-n O JS H Lefeber •r -Vink z. E do tti KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG. De raadsvergadering van Maandag j.l. is afgeloopen met een middagzitting, die intus schen tot half zeven heeft voortgeduurd en tenslotte als een nachtkaars is uitgegaan, zoodat zelfs tegen het einde het vereischte aantal leden niet meer tegenwoordig was. Er was ook de geheele middag en vooral toen het wat laat werd een zekere gespan nenheid merkbaar, een zekere onrust en onordelijkheid, die de goede stemming druk te, zonder dat er bepaalde oorzaken voor aan te wijzen waren. oornaamstc punt van de agenda, 'aaraan het grootste gedeelte van den mid dag is besteed was de kwestie van de subsi die van f 10.000 aan de Leidsche Schouw- burgvereeniging en bestemd om het gebouw aan de Oude Vest weer bespeelbaar te ma ken. Terecht kwam men van a.r. en c.h. zij de hier met de meeste stelligheid op prin- :ipieele gronden tegen op. De heeren v. Es en Wilbrink waren hierbij de voornaamste woordvoerders en bij hun betoogen sluiten gaarne aan. 1-Iet mag toch immers verwacht worden, dat de menschcn, die bij houwburg in onze stad belang hebben zulk een gebouw zelf in stand houden en daarbij niet steunen op de publieke kas. Het blijkt waar dat slechts een beperkte volks groep van de schouwburg gebruik maakt en zelfs al is men van meening dat er beslist moet zijn, dat men er in Leiden niet buiten kan, zooals de meening van den heer Wilmer (r.k.) was, dan behoeft dat toch nog geen reden te zijn om financieele steun te erleenen uit de gemeentekas. De heer Wil- drong aan op overtuigende bewijzen dat er geen andere oplossing is om het ge bouw te behouden, maar het komt ons voor dat deze bewijzen toch moeilijk zijn te ge ven, vooral niet nu de schouwburgliefheb bers er van overtuigd zijn dat de gemeente zal subsidieeren, als het z.g.n. noodig zal blijken te zijn. Het kan zijn dat we ons ver gissen, maar we meenen, dat, wanneer dp subsidie afgestemd was, er wel middelen zouden zijn gevonden waardoor het moge lijk zou zijn gemaakt om de exploitatie voort te zetten en de noodige verbeteringen aan te brengen. Afgezien echter hiervan en zelfs afgezien van het groote financieele be zwaar, waarop de wethouder van Financiëu de nadruk legde en Jat toch zeker ook een woordje mee mag sprekep, gaat het terislot- de principiecle kwestie of het billijk is dat een groote groep van de bevolking belasting betaalt voor een zaak waar zij geen belang hij heeft en dat niet alleen, maar die ze principieel veroordeelt. Met gelijking tusschen zweminrichtingen, ziekuitvoeringen en een openbare leeszaal en deze schouwburgkwestie om aan te too- nen, zooals de burgemeester deed, het alge meen belang van deze zaak, komt rnen er niet. Het algemeen belang hangt niet af van de vraag of iedereen wat van bepaalde din gen trekt, want dat zou slechts van weinige dingen het geval zijii, maar van de kw tie of men in 't algemeen nut'van iets zou kunnen trekken. Een zweminrichting is belang voor 't algemeen. Alle lagen en groepen van de bevolking kunnen er gebruik- van maken. Evenzoo is het met een openbare leeszaal en muziek uitvoeringen. Dit is niet het geval met een schouwburg. Men moet werkelijk het ge deelte van onze bevolking, dat principieel bezwaar heeft tegen schouwburgbezoek, niet onderschatten. De heer Goslinga noo- digde den heer Groencveld, die namens de i.d.a.p. over deze zaak het woord voerde, •n het voorstel verdedigde, uit het proleta risch belang van de schouwburg aan te too- nen, maar deze heeft daartoe geen poging aangewend en we gelooven dan ook niet dat het bestaat, zoodat we niet begrijpen dat de s.d. fractie zulk een groote som gelds uit de gemeentekas wilde beschikbaar stellen. Intusschen is het voorstel ten slotte aan gehouden om aan B. en W. de gelegenheid te geven een nader onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid van de subsidie. Waarschijnlijk zal wel aangetoond kun nen worden dat het zonder meer par ticuliere giften niet gaat en dat deswege subsidie noodig is, zoodat het voorstel met de medewerking van de roomsch-katholle ken er waarschijnlijk wél door zal gaan. Intusschen zal allerminst aangetoond kun- orden dat niet meer geld van particu liere zijde is bijeen te brengen en daar gaat het toch eigenlijk om. De Raad heeft de interpellatie-aanvrage an den heer Sijtsma, betreffende het feit, dat B. en W. het hoofd eener school, den Van Schaik, hadden berispt over het be- critiseeren in de pers van dit optreden in W., niet toegestaan. Uit de bespre king bleek dat men deze zaak liever in het algemeen wenschte behandeld te zien in plaats van dit concrete geval, waarbij men licht zou geraken in persoonlijke kwesties, i bespreking te brengen. Aan 't eind van de vergadering liep een groot deel der socialisten boos weg, omdat de voorzitter een geheime zitting en de rond raag nog af wilde doen en er niet des .vonds voor terug komen. De heer Schüller vas extra boos omdat de heer Parmentier op een eventueele avondvergadering niet te genwoordig kan zijn om zijn beschuldiging van onbetrouwbaarheid, in een vorige ver gadering geuit, te herhalen en waar te ma ken. Daar was echter nu eenmaal nieta aan te doen en zoo in een rumoerige stemming, die reeds heersrhle hij de beantwoording van de interpellatie-De Reede en tot aan het eind toe duurde, zijn onze vroede vade ren uiteen gegaan, een weinig florissante indruk in de deftige Lakenstad achterla tende. •erd besloten om aan van Klaveren ont heffing van het bouwen op de geldende rooilijn -voor de Puttekade te verleenen.. Ver schillende leden spraken zich uit over het idee om de rooilijn nog een 2y2 M. achter waarts te doen vallen, met het oog op het verkeer, en de open grond van gemeente wege aan te koopen. Het rapport, uitgebracht door de Heeren J. H. Mohr en A. Keijzer, betreffende de aan bet nieuwe Gemeentehuis aangebrach te herstellingen, tengevolge van plaats ge had hebbende verzakkingen, gaf aanleiding t een lang debat. Besloten werd aan den architect een be risping toe te dienen. Vervolgens werden verschillende finanti- eele ondcrwijsbesluiten genomen. Vastgesteld werd een wijziging der veror dening. betreffende de levering van electri- citeit door het Electriciteitshedrijf. Aangegaan werd een overeenkomst mei de gemeente Alphen aan den Rijn, betref fende levering van electriciteit, ten behoeve van perceelen, gelegen aan den Groeneweg, onder de gemeente Alphen aan den Rijn. Aangeboden werd het versiag van den toestand der gemeente over 1928 en het ver slag van den toestand en de exploitatie der Gemeente-Bedrijven over 1928. Aangeboden werd die rekening <van ont vangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1928. Deze rekening werd in handen gesteld van de commissie voor het nazien van rekeningen. In verband met de aanschaffing van een motorbrandspuit, werd een nieuwe vi dening op de brandweer vastgesteld. Het aantal manschappen bij de brandweer Zal hierdoor aanmerkelijk verminderd worden. Vastgesteld werd een instructie voor den Concierge-Bode van het Gemeentehuis. Een crediet van 1300 werd verleend voor de betaling van kosten van herstellin gen van wegkanten, noodig geworden door de strenge vorst van den afgeloopen winter Vastgesteld werden besluiten strekkend, tot wijziging der gemeentc-begrootingen 1928 en 1929. Verder werden de annuiteiten door Bouwvereenigingen verschuldigd, vast gestéld. Aanvaard werd een schenking van Jo Boskoopsche Handelsdrukkerij, ten behoc- \e van het nieuwe Gemeentehuis. Tenslotte werd besloten tot verkoop van een perceèl bouwgrond aan den heer J. van Heiningen. ging van het gascontract en het opnieuw aan gaan van een cotract voor de levering van electriciteit, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een gehouden confe rentie door B. en W. met Gedep. Staten, deelt de Voorzitter mede, adt in het Provinciaal Wegenplan groote verandering zal worden aangebracht. Wat onze gemeente betreft zal zeer waar schijnlijk le Voorweg en het Westeinde hierin niet worden opgenomen, en bestaat de moge lijkheid dat de weg zal komen door de Hooge- veen en de Middelweg. Vaste gegevens zijn wel niet verstrekt, maar veranderingen zijn ongewijfeld in het zicht. By de rondvraag vestigt de heer C. A. Dam de aandacht op de hinderlijke paaltjes op den Gemeeneweg bij het perron van auto' De voorzitter zegt, dat op deze zaak reeds werd gewezen en in bespreking is. De heer J. W. van Vliet zou het gewenscht achten, wanneer ook de Achterweg bij de leg van electriciteit werd betrokken, wat door B. en W. zal worden overwogen. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzit ter de vergadering. VEILING. Bij de Maandag gehouden veiling waren aangevoerd 143Ö0 eieren, waarvoor werd be steed voor kippeneieren f 5,90 h f 6,55 pci 100 stuks; eendeneieren f 5 a f 5,65 per J00 stuks, hanen f 0,85 per stuk, kippen f 0,30 a f 1,05 per stuk. KNIPPEN EN NAAIEN. Vanwege de Singer-Maatschappij, gevestigd te Leiden, Breestraat 114, zal alhier gratis knip- en naaicursus worden gehouden van 820 Juli in het Oude Raadhuis op het. dorp. Daar de deelname aan dezen cursus be perkt is, komen daarvoor in de eerste plaat, die dames in aanmerking, welke vanaf heden zich een naaimachine aanschaffen. KATWIJK. COLLECTE MINAHASSA De inzameling voor de Minahassa heeft alhier opgebracht de som van f210.05 netto. -Blcmond z. J C v d Top W FnvlerB< dor Waals—Veldhui A Focke- Iftnder z. kooijVi Thiol 7.. M Lepel: Touwsma z. E M BokoolJ—De -De Vroed z. lolddci MC Her d. M i "RLi 75 j. P H T TIJsS -•ïoort vr. 56 J I-I Wielders jrr Jnr. 72 J. D A J. C J SchoutenBoldord ---•62 1. J va alberst 'ednr. 1 73 j. S AH M OVERLEDEN" wede. 75 J Bulten—V. J H Ri tense vr. 19 J. I J vr. 36 J. J J Modder koopBikker v 78 J. A Jai Uit den Omtrek. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De notulen van do vergadering van Mei 1929 werden overeenkomstig het eon rept vastgesteld, tenvijl de ingekomen stuk ken alle werden aangenomen voor kennis- ge ving. De Voorzitter bracht hierop te sprake do kwestie van de rooilijn voor het nieuw te houwen perceel van den heer van Klaveren tian de Puttekade, Na ampele discussie HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Vergadering van den raad der gemeente op Dinsdag 25 Juni, 's voorm. half elf. Beëediging heeft plaats van het nieuw in gekomen raadslid de heer J. W. van Vliet. De voorzitter herdenkt in waardeerende woorden wat door mevr. van der Meulen in de jaren dat zij zitting had in den raad, werd verricht en acht zich de tolk te zijn van den raad wanneer hij haar dank brengt voor al den arbeid. De voorzitter doet voorlezing van ingekomen stukken, w.o.: Missive, houdende bericht, dat. de heer J. van der Meulen werd herbenoemd tot burgemeester der gemeente Hazerswouae. De heer D. de Brujjn IJzn., wethouder, spreekt daarop in hartelijke en waardeerende woorden de burgemeester toe, wenscht hem geluk met de herbenoeming, met den wensch dat God hem lust en kracht mag schenken tot het vervullen van de gewichtvolle taak die op zijn schouders rust. De voorzitter dankt voor de woorden tot hem gericht en hoopt onder Gods zegen in staat te worden gesteld tot zijn arbeid, kon het zyn in denzelfden geest als tot dusverre met de leden van den raad. Verder is ingekomen: Missivê van den Minister van O., K. en W., houdende bericht, dat de vergoeding voor de gemeente voor L.O. rer 1929 bedragen zal f 6490. Missive van Ged. Staten, waarin wordt voorgesteld met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot opheffing van den tol op de Koudekerksche brug, door rijk en provincie elk f 25,000 zullen bijdragen voor de Koude kerksche brug. Aangezien op genoemde datum de passage over de brug nog niet kon plaats hebben, zal dan vrijdom worden verleend van overzetten over den Rijn tot de werkzaam heden zijn afgeloopen en de brug gereed is; wat wordt goedgevonden. Alle verdere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan eener geldleening bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Gravenhage tot een bedrag van f 50,000 tegen een koers van 95 pet. en 414 pet. rente ten behoeve van den verbouw der Chr. U.L O.- school op het dorp; en een geldleening ten bedrage van f 27,000 tegen een koers van 92% pet en 4% pet. rente voor den bouw van 9 woningen aan den Rijndijk voor de bouwvereeniging „Volksbelang''. Na toehen- ting door den voorzitter wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. B. en W. stellen voor den nieuw aangelcg- den weg aan den Rijndijk, waar de bouwver eeniging een 9-tal woningen heeft gebouwd, „Zonneveldstraat te noemen, wat wordt goed gevonden. Hierop kemt in behandeling een voorstel van B. en W. tot bepaling van het voorschot op de vergoeding, ingevolge art. 101 L. O.-wet, aan de Chr. U.L.O.-school op het dorp. B. en W. stellen voor het voorschot op de vergoeding der Chr. U.L.O.-school, die met 1 April j.l. is aangevangen, voor 1929 te bepa len op f 321,98, waartoe wordt besloten. Het suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1929, worcit vastgesteld op f 25. Aan den heer A. Plaisier wordt op zijn ver zoek ontslag verleend als brugophaler der Gemeencwcgsbrug en in diens plaats benoemd de heer D. van Vliet, tegen een vergoeding van f 80 per jaar. Besloten wordt op voorstel van B. cn W. de jaarwedde van D. van Veen, brugophaler der Oostbrug te verhoogen met f 20 en alzoo te brengen van f 60 op f 80, wal wordt goedgevonden. Een adres was ingekomen van den heer P. J. Kooman, met verzoek tot schadevergoeding voor het verlies van een koe, die door den keu ringsveearts was afgekeurd en daarna was begraven, zoodat hem de gelegenheid was benomen bij de leverancier van de koe scha devergoeding te erlangen. De voorzitter geeft een breedvoerige toelich ting omtrent dit geval. Daar geen termen aanwezig zijn om aan het verzoek te voldoen wordt besloten adressant hiermede in kennis te stellen. Hierop komt in behandeling een ontwerp contract voor de levering van gas en electriciteit door de Lichtfabrieken te Leiden, loopende over 30 jaren, dus tot 31 December 1959. Artikelsgewijze wordt het contract behandeld en besproken. Met betrekking tot de levering van gas is in het contract opgenomen dat het bedrag te betalen door de gemeente aan lieiden, per jaar zal bedragen f 660, dus met f 120 is verlaagd en de gasprys één cent hooger dan de prijs die in Leiden wordt be taald. In het contract vcor de levering van electriciteit is opgenomen, dat de gemeente garant moet zijn voor het eerste jaar, dus 1930 voor de afname van f 24000 K.W. vor 1931 voor 36000 K.W. en voor 1932 voor 50000 K.W. De Lichtfabrieken verbinden zich negen maanden na het aangaan der overeenkomst, alles in orde te hebben tot gebruik. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van het contract met de Lichtfabrieken tot verlen- LEIDERDORP. COLLECTE GEWAPENDE DIENST. De collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente gehouden worden op D< derdag 27 Juni a.s. GEVONDEN. Bij de politie is aangegeven als gevonden: twee aan elkander vastgeklemde reserve auto banden met binnenbanden en velgen (een band zoo goed als nieuw). Inlichtingen ter secretarie. BINNENLAND. NED. BUURT-SPOORWEG MIJ. Voornaamste Nieuws. LISSE. Vertrokken personen (1421 Juni) A. Boekei, vertrokken naar Amerika J. M. v. d. Lubbe vertrokken naar Voorhout G. H. v. Stein en gezin naar St. Maarten II. J. J. Suidgeest vertr. naar Heijthuijsen "l.iA. Rijkelijkhuizen vertr. naar Woubrugge Ingekomen personen (1421 Juni) Mej. H. J. Bierhof, gekomen van Zutphen, Loostenveg S C. Berkhout—Versteeg en kinderen geko men van Tilburg, Heereweg 205 OEGSTGEEST. MULO-ONDERWIJS. Onze vroegere plaatsgenoot H. G. Lrussee is benoemd tot onderwijzer aan de Mulo- School te Scheemda. ONZE WINKELIERSVEREENIGING IN ACTIE. De winkeliersvereeniging alhier verzond twee adressen: le. aan den directeur van het post kantoor te Leiden (waaronder ons bijkantoor ressorteert). Hierin wordt gewezen op het feit, dat mon aan het loket meermalen een kwartier en langer moet wachten. Men ver zoekt ingebruikstelling van het tweede aan wezige loket. Voorts voelt men het als een bezwaar, dat in de middaguren (na 3 uur) geen postzegels zijn te verkrijgen. We wijzen hierbij op het feit, dat dit alle maatregelen betreffen uit gaande van den directeur te Leiden en het dus niet betreft de wijze van uitvoering door het betrokken personeel alhier. Met ons, zijn allen steeds vol lof hierover. Ook is nog go- wezen op de onvoldoende buslichting. Het tweede adres is gerieht aan den direc teur der Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. Hierin wordt gewezen op de onvoldoende verlichting in de Kempe- naerstraat voor wat betreft het gedeelte tus schen Terweeweg en den Warmonderweg. Bij inheriting stellen van de electromotoren wordt de verlichting dermate verminderd, dat dit ten eenenmale onvoldoende is. Men verzoekt hierin verbetering te brengen en wel in de zomer maanden, dat om de eventueele hinder (ten gevolge van de werkzaamheden aan de kabel) tot een minimum wordt beperkt. Het adres is geteekend: M. C. v. d. Burg, voorzitter er. P. Singeling, secretaris. Aan het verslag over 1928 van de N.V. Ned. Buurtspourwegmaatschappij, is het volgende ontleend: De uitkomsten van het jaar 192S zijn niet bevredigend; de netto-opbrengsten geven wel eenige vooruitgang aan, ook per afge- legden treinkilometer, doch zijn voor het in stand houden van een goeden dienst op de lijnen der Maatschappij nog onvoldoende. De beslissingen van de Kroon op de door de Maatschappij ingediende bezwaren gen de door Gedeputeerde Staten van Utrecht verleende vergunningen aan de verschillende concurreerende autobuson dernemingen werden in September 1928 ontvangen. Het beroep tegen de verleende vergun ning voor een autobusdienst tusschen Utrecht en Amersfoort werd ongegrond erklaard. De vergunningen aan twee ondernemin gen verleend voor een dienst tusschen Utrecht en Zeist werden met ingang van 1 Januari 1929 ingetrokken, terwijl aan do vergunning voor een autobusdienst tus schen Utrecht en den Dolder over Zeist en aan de drie vergunningen voor uen auto busdienst tusschen Utrecht en Doorn ver- jerverboden werden verbonden. Veel nut voor het jaar 1929 is van die be slissingen niet te verwachten, daar de ver- voerverboden veelvuldig worden overtreden en Gedeputeerde Staten van Utrecht aan een der beide autobusondernemingen, wier vergunning voor een autobusdienst tus schen Utrecht en Zeist door de Kroon werd ingetrokken, eene nieuwe vergunning ver leenden met een onbeduidende wijziging van de te volgen wegen in de kom der ge meente Zeist met een vervoerverbod. De nieuwe vergunning gaf aanleiding wederom een beroep te doen op de Kroon. In de overeenkomst betreffende het me degebruik van den tramweg der gemeente Utrecht „Centraalstation—Willem Barentz- strar.t werden enkele wijzigingen aange bracht. In de plaats van een standplaats op het Stationsplein werd een nieuwe standplaats verkregen in de Stationsstraat op den hoek van het Stationsplein, met gelegenheid tot het opbellen van een tweeden trein en het tijdelijk wegzetten van materiaal. De bijdragen in de kosten van onderhoud cn vernieuwing van de stadstram werden herzien en de recognitie van één cent per vervoerden reiziger, welke van 1928 af voor het genot van het recht van medegebruik moest worden betaald, werd vervangen door een vaste recognitie van f 5000 per jaar. Ter vereenvoudiging van het beheer der Maatschappij werd besloten het hoofdkan toor te verplaatsen van Utrecht naar Zeist alwaar het exploitatie-kantoor reeds is ge vestigd. Het exploitatie-kantoor zal daartoe wor- m vergroot door het aantrekken en ver bouwen van een niet meer voor den dienst noodig zijnden paardenstal. Personeel. Op 31 Dccci her 1928 waren 372 personen n dienst der Maatschappij, waarvan ast aangesteld. Op 31 December 1927 bedroeg het aantal 361; de vermeerdering is in hoofdzaak toe te schrijven aan de voorbereiding in De cember 1928 van een uitbreiding van den tramdienst tusschen Utrecht en Zeist, in gaande 2 Januari 1929. Aan loonen werd betaald f 569.986.68, te gen f 556.152.83 in 1927, zijnde in 1928 54,59 pet van de bedrijfskosten tegen 54,72 pet in 1927. Van de aangestelden verlieten 5 personen den dienst der Maatschappij, waarvan 2 op verzoek, 1 wegens leeftijd, 1 wegens invali diteit en 1 wegens opzegging van de dienst betrekking. BINNENLAND. (Blz. 1). De Bondsraad van Door Plicht tot Recht heeft vergaderd ter bespreking van de tech nische herziening van het bezoldigingsbe sluit. te Zeist wordt heden de twintigste jaar vergadering gehouden van den Bond van Chr. P. T. T.-perseneel. (bldz. 2) De Nederlandsche Aannemersbond heeft te eventer vergaderd. De Nea Mij. voor Nijverheid en Handel houdt heden te. Leeuwarden de 152ste alge meene vergadering. Rij Hnilv eg heeft een ernstig auto-onge luk plaate gehad, waarbij een doode en twee gewonden vi.len te toteeuren. (blz. 5.) De Nederlandsche Slagershond heeft te Den Haag de algemeene vergadering ge houden. is een commissie van onderzoek inge leid terzake van werklooze valide arbeiders. Te M idool) arms heeft het Prov. Geref. 'eeslui.3 het gouden jubileum gevierd. Tc Den Haag heeft de Ncd. Vereen, voor Auto Snelwegen de jaarvergadering gehou den. Amsterdam houdt do Geref. Mannen- vereoniging de jaarvergadering. BUITENLAND. (blz. 2). Frankrijk is zier afkeerig van Londen ala Tuad'Tplnats var. de politieke herstelcon- ferentie en tracht Italië daarin op zijn zijde te Uriigen. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Voorschoten op Donderdag 27 Juni 1929, des namiddags 8 uur. Onderwerpen ter behan deling: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging Gemeenterekening 1927 3. Benoeming leden Commissie nazien Re keningen der Gemeente en der Bedrijven. 4. Naam zijstraat Wijngaardenlaan. 5. Voorstel tot overneming van een strook gronds van het R.-K. Armbestuur. 6. Idem tot verhooging van het salaris van den gemeente-opzichter. 7. Idem tot toekenning van een gratifi catie aan een gemeente-werkman. 8. Besluiten Comptabiliteit. 9. Reclames Schoolgeld. Bloemenveilingen. rolden ophclln 25—10 c 70—90 ct. dal ithyrus 8—10 et., n 6—9 ct., cninpn 19—65 ct., EIlc Pouli en 1015 ct., polynn Ila grootblocmlg 70—100 pioenen 60—86 ét., pyr ul.a 10—15 ct., anjer* ct. Asparagus 3040 JUBILEUM DR. J. H. ADRIANI. Men meldt ons uit Utrecht: Zooals wij reeds eerder gemeld hebben, 'as het vandaag vijf en twintig jaar gele den, dat Dr. J. H. Adriani, diaken werd der Ned. Herv. Gemeente alhier. Zooals te ver wachten was, is dit jubileum van den man, die op het gebied der kerkelijke en burger lijke armenzorg zoo algemeene bekendheid heeft verworven, niet onopgemerkt voor bijgegaan. Reeds in de morgenuren bracht de post zeer vele gelukstelegrammen aan, terwijl een stroom van gelukwenschen langs anderen weg den jubilaris bereikte. Een bloemstuk was gezonden door het per soneel van den Armenraad, waarvan Ur. Adriani secretaris is. nmiddag heeft Dr. Adriani vanaf twee uur te zijnen huize gerecipieerd. Daar kwa- zeer velen blijk geven van hun belang stelling in dit jubileum. O.m. verscheen het Moderamen der Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, die de gelukwenschen kwam overbrengen en een stoffelijk blijk van waardeerinfjf aanbood. Namens de Federatie van Diaconieën, waarvan Dr. Adriani voor zitter is, werd eveneens belangstelling ge toond. Uit allerlei kring kwam men den iubila- s - Uukwenschen, die op dezen dag in el zeer bijzondere mate bemerkt heeft hoezeer zijn mooien arbeid op het gebied der armenzorg gewaardeerd wordt Van onzen kant voegen wij gaarné onze gelukwenschen bij de vele felicitaties wel ke hem bereikten. Geve God hem nog menig a r in Zijn Dienst tot oprichting van wat erduk. en v rbroken, geslagen en ver nederd door het leven gaat Door hem is de Kerkelijke Armenzorg zoozeer vooruit gegaan, moge hij no" langen tijd aan dezen belangrijken arbeid zijn krachten wijden. Land- en Tuinbouw. Vervoer en opbrengsten. Het aantal afgelegde treinkilometers be droeg in: 1927 1928 met locomotieven 106.431 83.714 met electrische motor wagens 2.115.329 2.174.508 2.221.760 2.258.222 Van de electrische motorwagen-kilome ters werden afgelegd op den tramweg „Utrecht—Zeist" 675.398 kilometers tegen 654.347 in 1927. Het reizigersvervoer ging regelmatig vooruit; vervoerd werden 7.033.139 reizi gers tegen 6.604.634 in 1927," zijnde een ver meerdering van 428.505 reizigers (6.48 pet). De opbrengst van het reizigersvervoer ging met f 49.550.831/2 (5-20 pet.) vooruit Het goederenvervoer ging niet vooruit; de opbrengst bleef f 1.725.5Sy2 achter bij 1927 Oorzaak is minder vervoer van steenen n van vrachtstukgoederen. Het vervoer van bestelgoederen ging vooruit. De vrachtgoederen brachten per ton ge middeld op f l.G3y2 tegen f 160* in 19277. Bedrljfsuitgaven. De bedrijfsuitgaven waren f 27.725.31V2 (2.72 pet) hooger dan in 1927. Zij bedroe gen thans f 1.044.073.71. Per treinkilometer werd uitgegeven 1 0.463 tegen f 0.45ï in 1927. De hoogere uitgaven zijn in hoofdzaak een gevolg van het afleggen van meer treinkilometers. 't schilderen van de mas ten der electrische geleidingen en het ver- grooten van den radstand der motorrijtui gen van den dienst „Utrecht—Zeist". Evenals het vorige jaar werd de bedrijfs- rekening belast met verschillende kleine werken van verbetering en vernieuwing. Bijlage 3 geeft een vergelijkend overzicht van de bedrijfsuitgaven over de jaren 1925 tot en met 1928. Netto-opbrengsten. De opbrengst van het bedrijf, vermin derd met de bedrijfsuitgaven, bedraagt" f 187.507.19y2 tegen f 168.930.26 in 1927. Per treinkilometer bedroeg de netto-op brengst f O.OS3 tegen f 0.07n in 1927, zijnde een vermeerdering van 9.2 pet. Winst- en verliesrekening. Na het voldoen van de vaste lasten is be schikbaar voor bijdrage aan het Vernieu wingsfonds, afschrijving en dividend een bedrne van f 110.419.36 tegen f 97.110.-' in 1927. Van het beschikbare saldo werd toege kend aan het Vernieuwingsfonds f 45000, en voor afschrijvingen bestemd f 49.061.86. Het saldo ad f 16.357.50 is juist voldoende voor de uitkecring van een dividend van 3 pet. en de betaling van de dividendbelas ting. DE AARDBEIENOOGST. Uit Beverwijk wordt gemeld, dat van den, aardbeienoogst minstens zooveel wordt ver wacht als dien van het vorige jaar. De vrucht is echter mooier. De Amazone van dit jaar is grooter en voller dan die van het vorige. De aardbeien hebben van de vorst en de rijp wel wat geleden, maar de Mei-maand heeft ze bijzonder goed gedaan; de vrucht kon snel gedijen en tot rijpheid komen. De vorige week zijn er vijf millioen kilo aardbeien verhandeld. Voor den export, die thans begonnen is, is de Amazone do aangewezen vrucht De Amazone kan echter niet in verschen staat naar Engeland worden vervoerd. De export gaat in vaten, besemd voor de Engelsche jam-fabrieken. Het vorig jaar is 70 pet. van den geheelen aanvoer te Beverwijk per vat naar Engeland vervoerd. Eerst wanneer er in het Noordzee-kanaal een eigen steiger voor de exporteurs zal zijn, hoopt men de aardbei ook in verschen staat naar Engeland te kunnen overbrengen. PLUIMVEE- EN KONIJNENTEELT. In de jaarvergadering van den Raad van beheer op het gebied der pluimvee-, vogel-, konijnen en pelsdierenteelt in Nederland werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat zich in het afgeloopen jaar 15 vereenigingen als lid hebben aangemeld. Er zijn 53 vereenigingen met ruim 10.000 leden aangesloten. Aan vier en twintig vereenigingen werd toestemming verleend tot het hojiden van een tentoonstelling, terwijl achttien hoen derparken of combinaties werden geregis- treerrd. Aan 13 candidaten werd het keurmeesters diploma verstrekt. De Raad sloot zijn rekening met een voor dcelig saldo. De contributie en de heffing op den toeslag op ieder Ingeschreven nummer levende have bleven onveranderd. Met algemeene stemmen werd aangeno men een reglement tot regeling van het ten- loon.i»ellings\vezen, welke regeling opgedra gen is aan het bestuur van den Raad. Eeu cn ander treedt 1 Maart 1930 in werking. Marktbcri chten. stuks. PrUzen: zwaro 838587 ct.; louter» 8386 ct. beide per kilo. KOUDEKERK—RIJNDIJK, 25 Juni. Eieren. Aanvoer 6009 stuks. FrUzen: kipeleren 6-30— 7 eendeneieren 5.30—5.50 belde per 100 st. 'Cans. Leidsche knus 0.32—0.S5 per pond. •lot er 0.84—0 90 epr pond. MAASTRICHT. 26 Juni. Ootcr. Aangevoerd aan de BotermUn J73550 kg. Hoogsto prU» 1.97; mlddenprü» 1.92; laagste prüs 1.79 per Kg. WOERDEN, 26 Juni. Kaas. Aangevoerd 665 partlten. PrUzen: le srt 4 4—50: mot rUka- merk lo srt 51—54 2e srt 46—60; zwaar dere tot 56. Handel matig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6