Jlirnwr gVthsdjr ©wtmiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit Oost-Indië ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zeuding 8.— Bij dageüjksche zending m 7c Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. No 2778 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 26 JUNI 1929 ADVERTENTIE!»! Van 1 tot 5 regels Elke regel meer 0.22% fngez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.i5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. r «-v t.Hir:t;:.i i,i' iikiii'iii1!'!;!!;,'!'.;j!'i'jiii:i;;r'';:;;;!iiii:iiiiiiiii',ii;,'.'!i'i":,ii li', Wü zijn gereed, maar hebben onze lezers (och ook steeds noodig. Er wachten ons thans nog slechts een klein aantal dagen ter verdere voorlichting van de kiezers en dan is de groote dag aan gebroken, waarop de Nederlandsche staatsburgers zich hebben uit te spreken over de richting, waarin het staatsbestuur straks zal worden geleid. Wat ons betreft, wij hopen de komende dagen met ons blad extra te gebruiken. De lezers kunnen een schat van lectuur verwachten, waarin wij beproeven hun argumenten fian de hand te doen ter overtuiging van wankelenden en voorlichting van dwalenden. Men weet het, ons blad, hoewel het op en top nationalistisch is gezind en getint, aarzelt niet in de dagen van de stembus, het verkiezingskleed aan te trekken. En dan, wanneer de verkiezingen eenmaal achter den rug zijn, zal ons blad, dit staat nu reeds vast, van al de voor vergelijking in aanmerking komende bladen, het meeste geven omtrent uitslag, cijfers enz. Al de maatregelen hiervoor zijn genomen. Wij hopen en verwachten,' dat onze lezers dit op grooten prijs zullen stellen en dit ook in de practijk zullen toonen. Wij aarzelen niet te zeggen, dat wij door het in 't leven roepen van het dagblad der staatkundig gereformeerden, een aantal lezers hebben verloren. Ons goed ingevoerd Christelijk dagblad had natuurlijk ook daar, gelijk bijna in alle Christelijke kringen, groote getallen lezers. Nu reeds bespeuren wij, dat van hen, die heengingen, er beginnen terug te komen en straks zullen nog v/el meerderen volgen. Wie gewend is aan ons blad met zijn grooten en sterk gevarieerden inhoud, kan het op den duur moeilijk missen en stelt zich niet tevreden met een orgaan met zoo beperkte ruimte. Deze eerlijk gedane mededeeling bedoelt niet te zijn een klaagtoon. Ook afgezien van dit heengaan, blijft de vooruitgang zich sterk voortzetten. Maar toch zouden wij wel willen vragen: helpt gij, trouwe lezers, mede, door nieuwen toevoer de heen- greganen in getal te doen overtreffen en wil ook op deze wijze een klein tikje waardeering toonen voor wat Uw blad in deze dagen en straks bij de verkiezing U hoopt te kunnen aanbieden. Indien ieder rondom zich ziet, is er nog heel wat te doen. Hoe meer lezers, hoe beter wij er in kunnen slagen, te blijven het meest- gevend, Christelijk dagblad van Nederland. Nieuwe lezers kan men opgeven aan ons Bureau, Hooi gracht 35, Leiden. Dit nummer bestaat uit DltlE bladen Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. ONZE VADEREN ZOUDEN ONS BENIJDEN. Het is heel gemakkelijk te zeggen, dat in vroeger eeuwen de verhouding tusschen kerk en staat toch zooveel zuiverder was. Maar het is met de geschiedenis in lijn rechte tegenspraak, Ken toch uw historie, o Christenvolk! Wat heeft niet de Kerk van Christus moe ten worstelen met de overheidl En wat heeft ze niet geleden van die over heidl En wat heeft ze niet gebukt onder dat Overheidsjuk! Zie het maar weer aan de geschiedenis van de Compagnie. De predikanten waren ambtenaren van, ondergeschikt a a n de Compagnie. Eenmaal in Indië aangekomen, werden zij geplaatst en verplaatst door de wereldlijke autoritei ten naar welgevallen: van een beroeping door de gemeenten was geen sprake. Wel heeft het strijd gekost aan de Regeering, om de Kerk tot deze volkomen ondergeschikt heid aan den Staat te brengen, maar het pleit is beslist ten nadeele van de Kerk; het instituut van Commisarissen-politiek, verte genwoordigers van de wereldlijke overheid in de vergaderingen der kerkelijke autori teiten, heeft ook in de Oost haar intrede ge daan; de Kerkordeningen, eerst nog afwisse lend vastgesteld óf door de Regeering óf door een kerkelijk lichaam onder haar nadere goedkeuring, werden later door de Regeering zelf tot stand gebracht. Wilt ge weten, hoe smadelijk de toestand der predikanten onder dit stelsel was? Door de bedienden der Compagnie aange steld, beroepen, afgezet, verzonden, werden zij de dienaren dier bedienden, en er zijn Weinig uitstekende predikanten in dien tijd geweest, die niet op eenige onaangename vaak smadelijke wijze, afgezet en opgezon den, naar Nederland zijn teruggekeerd. Hoe de leeraars der Gereformeerde Kerk in Indië hebben geworsteld en gestreden voor de vrijheid, waarmee Christus Zijn Kerk heeft vrijgekocht, wat zij hebben geleden door de willekeur der brutaalste, vaak meest zede- looze dwingelandij, is ongelooflijk. Het is zelfs eens zoover gekomen, dat de predikan ten naar hun geweten niet langer de Kerk kunnende dienen, allen wilden aftreden naar het vaderland terugkeeren. Zij bleven en de slavernij, slechts meer of min verguld, was voldongen. Aldus een beroemd kerkhistoricus, Prof. Millies. Is er dan geen oorzaak van groote dank baarheid, wanneer we zien op wat in onze dagen is verkregen? We hebben de vrijheid van kerk en Evan- gelie-prediking bevochten op de vrijzinnigen van allerlei gading. De libertijnsche overheden uit den tijd van Republiek en Compagnie wilden die vrijheid niet geven. De conservatieve en liberale regeeringen uit de 19de eeuw evenmin. Die vrijheid, waarnaar onze vaderen te vergeefs hebben uitgezien en die ze ons zou den benijden, hebben we in den middelijken weg, onder den zegen des Heeren, te dan ken aan de overwinning der Christelijk" politiek. En we zullen onherroepelijk dat alles weer verspelen, indien we door onze verdeeldheid het vrijzinnige of roode juk over ons brengen. Dat moge God genadiglijk verhoeden! Maar dan moet ieder, die" bidt om de komst van Gods Koninkrijk, om de verbrei ding van het Evangelie, om den bloei van de Kerk van Christus, ook op politiek ter rein de goede keuze doen. En onze Anti-Revolutionaire Partij mag er zich op beroemen, dat ze den weg heeft gewezen, om die vrijheid, waarom onze vaderen tevergeefs hebben geworsteld, te veroveren en te behouden. Vergeet het nietl En handelt er naarl Daarvoor mogen we dankbaar zijn. Het is een bewijs, hoezeer, een groot deel in ons volk nog eerhied heeft voor het Woord van God. Maar dat voorrecht wordt ons tot een vloek, indien we onderling zóó verschillen over dit vraagstuk, dat we elkaflder bestrij-. en daardoor den tegenstander vrij spel geven. En het is toch ook niet noodig, dat we n deze zaak elkander verbijten. Indien we maar letten op de historie van is volk. Dan zien we zoo duidelijk, dat onze vade ren niet hebben kunnen toepassen, wat meenden als beginsel te moeten stellen. Het blijkt weer zoo helder uit wn\ we den in een der nieuwste boeken over Indië. We nemen er een bladzijde uit over, zon der letterlijk te citeeren. Het gaat over de geschiedenis van de Oost- Indische Compagnie. Onder de ambtenaren der Compagnie ne men de predikanten een eigenaardige plaats in. Natuurlijk was „de gereformeerde Chris telijke religie, gelijck die in de publijcke kerken van de Vereenigde landen geleert wort", staatsgodsdienst en de Statuten van Batavia doceerden plechtig: „ènde soo bevonden ,sal worden eenige bijsondere bij- eencomsten ofte conventiculen ('t zij in heijmelijck ofte openbaer) gemaeckt ofte ge houden te hebben, hetzij Christenen^ Hei-i denen, ofte Moor, sal boven verbeurte van alle zijne goederen, in de keten geklonken, uit den lande gebannen, of wel aan den lij ofte leven gestraft worden na gelegenheijt van saken." Die Statuten of wetten van Batavia deden eigenlijk niets anders dan toepassen, wat in het program van de Staatkundig Gerefor meerde Partij staat: de overheid is geroe pen in alle samenkomsten te verbieden het verbreiden van beginselen, die de eere Gods en het gezag der overheid aanranden. Maar die wetten zijn nooit in prakt ij k gebracht Heidenen, bijv. Chineezen, en Mohameda- nen heeft men geheel met rust gelaten en kalm hun gang laten gaan ook in hun gods dienstige uitingen, als zij maar niet gevaar lijk waren voor de commercieele of politieke belangen der Companie. Christenen, welke niet tot de Staatskerk behoorden, hebben zieh steeds in vrijheid van geweten mogen verheugen en de Luther- schen hebben in het midden der 18de ééüw mede vrijheid van openbare godsdienstoefe ning gekregen. Een aantal zelfs hoogge plaatste ambtenarep der Compagnie be hoorden tot de Roamsche Kerk. „Vrijheijt van consciëntie en ooghluijckent gedoogh der mis," wordt het parool, als wij in 1641 het Roomsche Malaka veroveren. En nu zegge men niet: „ja, maar de predi kanten hebben toch voortdurend tegen die al te groote verdraagzaamheid der overheid geprotesteerd." Want al is dat volkomen waar, het is slechts een gevolg hiervan, dat ook zij meestal te weinig hebben bedacht, dat de overheid het recht niet heeft de bijeenkom sten van andere kerken of godsdienstige ge meenschappen te verbieden. Men zocht de fout, waar die niet lag Die lag niet in het toelaten van andere dan Gereformeerde godsdienstoefeningen, maar die lag in het smadelijk onderwerpen van de Kerk aan de Compagnie. Dat is de groote ellende geweest, die uit het standpunt onzer vaderen voortvloeide. De Kerk was gebonden en zij heeft zich ge heel moeten schikken naar de opvattingen der aardsche machthebbers. Wie dat voor oogen houdt, is gewaar schuwd om niet te streven naar een toe stand, waardoor de Kerk opnieuw van de Overheid zou gaan vragen, wat alleen door een onbelemmerde Evangelie-prediking kan worden verkregen. DE JACHT VAN Ds. KERSTEN EN Ir. VAN DIS OP DE CHR. GEREFORMEERDEN. LAAT DE HISTORIE SPREKEN! i De verhouding tusschen overheid en kerk,' tusschen overheid en religie, blijft nog altijd een der meest gewichtige vraagstukken in ons volksleven. De heer B. Nederlof te Rotterdam schrijft ons: Door droeve familieomstandigheden heb ik mij tot dusver niet druk kunnen ma ken in deze verkiezinsdagen, en was het, op een enkele uitzondering na, ook mijn voornemen zoo weinig mogelijk in openbaar te schrijven of te spreken. Maar eer. mensch kan altijd niet, zoo hij wil. Vorige week werden mij per post 6 Ns. van „De Banier" bezorgd zonder naam of adres van den afzender. In no. 366 stond aan het hoofd: En dat nog wel een Chr. Gerei. Predikant. Dit betrof Ds. K. v. S m e d e n, maar dien behoef ik niet te verdedigen. Hij deed dit zelf reeds in „De Wekker" en „Ons Richt snoer". Maar waarom dit zoosmalend er hoven? Als een Chr. Geref. Predikant zijn eer en belofte aan de Chr. Geref. Kerk gedaan verbreekt en overloopt naar de Geref. Gemeente, clan zijn ze de beste! In No. 367 Mondaine Vorklezings-Me- tbodc, enz. krijgt Prof. v. d. Schuit zijn deel. Ook die verantwoordt zichzelven wel. In no. 369 weer met vette letters Ds. J. W. Geels aan het woord. Die wordt uitge speeld tegenover ondergeteekende uit een stukje door mij in 1925 in „Nederland en Oranje" geplaatst Ik ben toch niet ver antwoordelijk voor Ds. Geels en hij niet voor mij. Ook Mr. Dambrink krijgt hier de laag en de schrijver doet het voorko men, alsof Mr. Dambrink en ondergetee- kende belust zijn op een Kamerzetel, en dan de wijtze waarop! Ik ken dien schrijver niet, die teekent Van D., is dit soms de heer Van Dis, de derde candidaat op de lijst der S. G. P. en die aangekondigd wordt „Oud-Ouder ling der Chr. Ger. Kerk"? Heeft het Chr. Gereform. zijn voor m zoo veel waarde, of is het hem misschien om een Kamerzetel te doen? In No. 373 weer het gezantschap bij den Paus, nu dit heeft Prof. Visscher al goed uiteengezet, dat behoef ik dus niet te doen. In No. 375: Waar moet dat heen? weer vet gedrukt. In het weekblad „Ons Richtsnoer" schrijft Ds. Jongeleen, de Redacteur, elke week een stukje onder het hoofd: Voor den Zondag en behandelt dan een ge deelte uit Gods Woord. Nu is aan Prof. Lengkeek, gelijk aan vele anderen ver zocht, voor deze verkiezingstijd een klein stukje te schrijven, en is per abuis, wat elk weldenkend lezer kon begrijpen, dit stukje onder bovenstaand hoofd geplaatst, wat de Redacteur dan ook in het vol gend nummer heeft vermeld. Maar waar om dadelijk zonder onderzoek, zoo klak keloos Prof. L. (een achtenswaardig en oprecht man, in heel de kerkelijke wereld bemind) gesmaad en dan er bij: Hij, nl. Prof. L.. maakte een praatje over 1 Cor. 3:9? Zie, dit is beneden alle peil. Prof. L. maakt geen praatjes, maar is in a 1- les oprecht en degel ij k. En in No. 376 krijgt weer Mr. Dambrink zijn deel. Wat is het toch treurig, dat in al deze stukken en dan half geciteerd a 11 e e n de Chr. Gereformeerden er in worden bestre den en hun woorden .en daden in een ver keerd daglicht gesteld! Wanneer zullen de oogen van alle Chr. Geref. toch eens opengaan, en zij zich af- keeren van een partij, die langs dien weg meenen Gode welgevallig te zijn en te leven bij de aloude beproefde waarheid en dit overal met groote woorden uitroepen? Ik eindig en zal, op welk schrijven dan ook, niet meer ingaan, een elk onzer zal voor zich Gode rekenschap moeten geven. Zoo is het, dit is de heer van Dis, die in de politiek zijn licht zal laten schijnen en vooral op de Christelijk Gereformeerden schijnt te moeten worden losgelaten. Redactie. CHR. P. T. T.-PERSONEEL BINNENLAND. Twintigste Jaarvergadering te Zeist. Hedenmorgen ving in Hotel Boschlust aan het Mooie Laantje te Zeist de een en twin- stigste Jaarvergadering aan van den Nederl. Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht". Om half 11 werd de vergadering door den Bondsvoorzitter den heer J. Mennes van Groningen, op de gebruikelijke wijze ge opend, vaama de openingsrede werd uitge sproken. Hierop komen wij morgen nog na der terug. Aan de orde waren dan, na de algemeene beschouwing, de Jaarverslagen. Uit het jaarverslag van den Bondssecreta- ris, den heer P. A. ten Haaf van Den Haag, bleek, dat de gunstige periode, die zich eerverleden jaar inzette, zich ook dit jaar gehandhaafd heeft. Winst viel te boeken zoowel wat betreft de pensioneering als ten aanzien van de rechtspositie, terwijl een herziening van de salariëering tot stand kwam. Wat Zondagsrust betreft zijn er nog schillende wenschen, al is de toestand de laatste jaren veel verbeterd. Zoo zal er voor al naar gestreefd worden, de openstelling van de kantoren op Zondag zooveel moge lijk in te krimpen. Vooral is er ook de drang geweest naar verbetering der loonen, met name voor het lager postpersoneel. Het resultaat was dat salarisherziening tot stand kwam, waarvan Doral zij profiteerden, die woonachtig zijn i een tweede of derde klas gemeente. In het komende jaar zal naar nieuwe her ziening worden gestreefd. In het afgeloopen jaar werden 111 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het aantal leden thans 1205 is. De financieele positie van het personeel ging niet onbelangrijk vooruit. De reorgani satie heeft voor een gedeelte van het per soneel belangrijke vruchten afgeworpen. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. Fonteijn, bleek dat de finan cieele rekening over 1928 sloot met een klein nadcelig saldo, nl. f lOl-lóVa- De begrooting het nieuwe jaar sluit met een totaal bedrag van f 12500. (De vergadering duurt voort.) officieele berichten De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 28 Juni niet plaats hebben. hofberichten. H.M. de Koninging en H. K. H, Prinses Juliana zijn gistermorgen te half tien per auto van het paleds op den Dam te Amster dam naar het Loo vertrokken. de kamerverkiezingen. HOEVEEL KIEZERS ER ZIJN. De vertegenwoordiger van het Pers bureau Vaz Ilias deelt mede: Het aantal kiesgerechtigden, dat op 3 Juli a.s. aan de stemming voor de Kamer verkiezingen zal kunnen deelnemen, be draagt in totaal 3.825.593, tegen 3.561.950 in 1925, zoodat het kiezerscorps in de afge loopen vier jaren met 263.553 personen is toegenomen. 'In de onderscheiden kieskringen be draagt thans het aantal kiezers: Kieskring: I 's-Hertogenbosch: 203.328 (185.225) II Tilburg: 186.719 (173.661) III Arnhem: 210.434 (193.575) IV Nijmegen: 188.799 (177.991) V Rotterdam: 293.187 (266.983) VI 's-Gravenhage 229.5S7 (211.777) VII Leiden: 185.313 (181.771) VIII Dordrecht: 249.511 (234.219) IX Amsterdam 401.656 (378.091) X Den Helder: 177.545 (109.038) XI Haarlem: 195.295 (170.536) XII Middelburg: 129.761 (122.883) XIII Utrecht: 199.529 (183.639) XIV Leeuwarden: v 210.251 (202.567) XV Zwolle: 248.506 (226.348) XVI Groningen: 198.371 (188.017) XVII Assen: 101.008 90 859) X\ III Maastricht: 216.613 (190.715) tehuis voor zeelieden. HET GEBOUW TE ROTTERDAM. HELP DAN TOCH! Mej. Minnie Ortt, Secretaresse van den Zeemansbond, schrjjft ons: Sinds de vorige opgave is het totaal ingekomen giften voor den aankoop van ons Tehuis gestegen tot f 9480. Daar de koopprijs f 143.00» bedraagt, voelt ge wel, dat we nog veler hulp noodig hebben hoè dankbaar we ook zijn met het reeds ontvangene! Deze gif ten zijn ingekomen van 145 verschillende ge vers en geefsterser zijn toch zeker ir ons land méér dan 145 personen, die den zee man goed-gezind zijn, en een klein bedrag var het hun toevertrouwde willen orferen voor deze zaak Ik weet, dat ze er zijn. Slechts ben ik bang, dat zy het vergeten, of denken, dat het niet helpen zal, waar er zulk kapitaal by een te brengen is! Zoo gaame gen we den giro-stroom, die dreigt op te dro gen, weer ruim aan het vloeien gaan! Wij moeten anders ons huis verlaten Ons giro-nummer ds: 102615. Zeemanshuis, Rotterdam. ,D00R PLICHT TOT RECHT". NED. BOND VA -V CHR. TOST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL. het bezoldigingsbesluit. Op 24 en 25 Juni jl. vergaderde de Bonds raad in het hotel „Boschlustte Zeist. aar deze vergadering de eerste was na de tecn- nische herziening van het Bezoldigingsbe sluit en de reorganisatie-regeling voor net personeel, werd een gedeelte van de verga dering in beslag genomen door de bespre king van de thans nog bestaande leemten en de verdere wenschen met betrekking tot deze beide onderwerpen. Gezien de moeilijkheden, die zich op verschillende kantoren met betrekking tot de bestellersdiensten voordoen, werd beslo ten bij de administratie met klem aan te dringen, hierin spoedige verbetering te wil len aanbrengen door aanstelling van nieuw personeel. Waar voorts vooral ten plat- tenlande door de intensief opgevoerde rij wieldiensten de diensten aanmerkelijk zijn verzwaard, werd het Bondsbestuur opgedra gen aan deze belangrijke aangelegenheid speciale aandacht te besteden en het daar heen te leiden, dat 1 uur rijwieldienst wor de gelijkgesteld met Ui uur loopdienst Ten opzichte van de kantoorhouders en stationhouders werd o. m. een billijke ver goeding voor de beschikbaarstelling van kantoorruimte met kracht bepleit. Breedvoerig werd stilgestaan bij de po sitie van het technisch personeel. De groote vlucht, die de laatste jaren in de techniek is ontstaan, werd oorzaak, dat aan dit per soneel hoogere eischen zijn gesteld. Hier tegenover werd aangetoond, dat de finan cieele en moreele waardccring van dit per soneel geen gelijken tred heeft gehouden met de ontwikkeling en omvang der tech nische vorderingen. In verband met do omstandigheid, dat de Rijkskleedingcommissie eorst kort gele den een ontwerp-reglement heeft vastgo- steld, kan met betrokking tot de diverse wenschen en verlangens ten opzichte van de verstrekking van uniform aan het uni- formdragend personeel thans nog geen richt snoer inzake deze aangelegenheid worden vastgesteld. Het Bondsbestuur werd echter opgedragen aan een en ander volledige aan dacht te schenken. UITZOEKEN MAAR. Onze medewerker, de heer P. de Zeeuw J.Gzn. schrijft ons: In 1912 heeft Mr. Aalberse een merkwaar dige verzameling uitspraken van Vrijzinni gen gepubliceerd over de Staatspensionnee- ring. Ik laat ze hier volgen: StaatspenslonBeering: Volksbedrog (Nolting, (vrijz.-dem. ver. 898). Agitatiemiddel (Radicale hervorming 1897). Spelletje (idem). Voorspiegeling tegen beter weten m (idem). Iets waar niets van komt (idem). Pensioen-kwakzalverij (idem). Politieke wisselruiterij (Land en volk, rijz.-dem. blad). Iets wat in strijd is met de politieke eerlijkheid en nauwgezetheid (idem). Iets dat niet kan (idem). Het stelsel van politieke slimmelingen (Mr. Treub 1909). Bewust bedrog (idem). Onbekookt plan (Mr. Veegens 1910). Onberaden stap (idem). Volkswaan van den dag (idem). Monopolie der socialisten (idem). In de buurt komend van de socialisti sche schrijvers (Dr. Bos 1909". Misleidend in hooge mate (idem). Een ten eenenmmale valsche leuze (idem). Dit staatje werd indertijd in een plaatse lijk blaadje gepubliceerd en ik dacht, dat het geen kwaad kon deze „oude plunje" in de week vóór de verkiezing nog eens voor den dag te halen. Onder het opschrift: Kleinzielige inhecm- schen, schrijft de Java-Bode: Er was een voorstel van B. en W. om f 7000 te verstrekken voor de fundeerings- kosten van het hier ter tède op te richten Van Heutsz-monument. De Gemeenteraad hoéft 't gisteravond aan genomen, naar men venvachten mocht. Maaralle Inlandsche raadsleden stemden tegen, behahe wethouder Tharurin. Het is zóó typeerend, dat het niet noodig is, cr veel woorden aan toe te voegen. Daar gaan de heeren, die zoo over zelfstandigheid praten en dat ze het zelf wel zouden kun nen doen! Doch objectitvitcit, waardcering van het groote inden tegenstander zoo zien deze heertjes N. B. een man als Van Heutsz! die eerste vereischte voor wie wil meeregeeren, die missen ze. Het is zielig en klein; te kleiner tegenover een figuur als Van Heutsz, die zijn groote ver diensten heeft, ook jegens de inhecmsche be volking. DE MOORD OP WALLER. 31 bekentenissen. Het onderzoek in de zaak van den moord op den heer Waller nadert langzamerhand zijn einde, zegt de Deli Crt. Wunrschijnlijk zal de zaak over ongeveer een week naar den Landdraad worden verwezen, waarna dan spoedig de openbare behandeling tege moet gezien zou kunnen worden. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat van de 47 beklaagden en niet minder dan 31 hebben bekend aan den moord debet te zijn, meldt de Deli Crt. Dit is een prachtig resultaat ,te meer als men weet, dat het aan vankelijk scheen of de zaak niet te ontwar ren zou zijn door de groote solidariteit, wcl- Ke de beklaagden in hun zwijgzaamheid ont wikkelden. Eerst toen, zooals men weet. de voornaam ste beklaagden naar Kwala Simpang waren overgebracht, begonnen de in de gevangenis te Langsa achtergeblevenen wat meer nei ging tot sproken te vertoonen, met het resul taat dat thans de groote meerderheid be kend hqeft. De 16 neklaagden. die zijn blijven ontken nen, zullen voor het grootsie deel waar schijnlijk toch hun slraf met ontlonpcn, aan- gezien men over voldoende aanwijzingen en getuigenverklaringen tegen hen beschikt. boottrein n.v. stoomvaart mij. ..nederland". Het agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland" de firma Kuvper, van Dam Smeer, te Rotterdam, meldt: dat de boot trein aansluiting gevend op het ss. „Prins der Nederlanden", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren. Donderdagmorgen 27 Ju ni a.s. zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8.20 uur en van 's-Gravenhage (S-S.) te 8.47 uur, en dat de boottrein van het ss. „Grotius", hetwelk 27 dezer te Genua ver wacht wordt. Vrijdagmorgen 28 Juni a.s., om 11.12 uur aan liet Maasstntion te Rotterdam zal aankomen. Aankomst, te 's-Gravenhage 11 uur (S.S.-station). aanbesteding POSTKANTOOR LEEUWARDEN. Vanwege den Rijksgebouwendienst is aan besteed het verbouwen van het post- en tele graafkantoor te Leeuwarden. Laagste in schrijver was P. Frölich te Ilarlingen met f 38.092. HONGERENDE OUDGEDIENDEN. Wij knippen uit de Java Bode: De „Banier" schenkt aandacht aar. d<? af wijzende beslissing der Regeering nasr het onderzoek over de kosten van gelijkmaking der militaire pensioenen, vóór 1920 toege kend, aan die na 1 Januari van dat jaar ge geven. Wy hebben ons hierover reeds in afkeurenden zin uitgelaten; het C.F...P. week blad doet nu desgelijks, echter vinden wy de kwalificatie ..Teleurste'Ic-nd'' vcél te zwak het is en blyft erge--.yk. De „Banier" merkt dan op: Zoo schrikbarend gnwtt is het bedrag toch niet, dat aanccnoi er. zot. kunnen wor den dat het geld op gern manier te vinden is. En de oudgedien er l'jden veelal broodge brek. Is men er dan mee af door te zeggen: het. bedrag valt leecr dus nu «een wy r.iets? Zou de helft van het bedrag niet tc hoog zijn? Waarom dan daArmede niet be gonnen? Maar wij tasten volkomen in het duister omtrent hetgeen naar de meening van de Regeering wel beschikbaar gesteld kan worden om dien grooten nood te lenigen. Wy kunnen dus daaromtrent geen beschouw ingen houden, maar wat wy wel kunnen en ook willen, is de verwachtin - uitspreken dat de Volksraad zich met het onderhavig ant woord niet tevreden zal stellen. Het gaat hier om herstel van onrecht en wy zullen onze stem blijven verheffen, zoo lang dit niet hersleld wordt. i Daar doen wy aan meel

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1