H M van Mourlk DINSDAG 25 JUNI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. STRErEMANN VOOR DEN RIJKSDAG. RUSSISCHE VRIJHEID. DS DUITSCH-NATIONALE DRAAIERIJEN. GEEN TOEZICHT NA DE RIJNLAND-ONT- RUIMiiVG DULDBAAR. DUITSCHLAND'S AANSPRAAK OP KOLONIËN. E""" -AARGEBIED BLIJFT D: Di-, Stresemann heeft Maandag in den Rijksdag een groote redo gehouden in ver hand met de onderhandelingen te Parijs en de a.h. diplomatieke conferentie die daaruit zal voortvloeien. De -.ni nister heeft het eerste deel van zijn rede moeten gebruiken om f.9 draaierijen van de Dultsch-nationalen ten aanzien van de schadevergoedings-aan- gelrgenheden aan de kaak te stellen. Hij hei-nnerde er aan, dat de Duitsch-nationa- lsn aan de tot stand koming van de Davves- t«£eling hebben meegewerkt en daarna in het land zijn gaan verkondigen, dat dat de oudergang van Duitschland was. Toen de regeering het voorstel van de vroegere vij anden aannam om over herziening te be raadslagen, wilden Hugenberg c.s. weer, dat Duitschland zich met geen onderhandelin gen zou inlaten. Spr. wees er, afgezien van de politieke draaierij, die daaruit sprak, op, dat weigering om op de basis van het plan- Young te gaan onderhandelen een zware crisis in het economisch leven zou tengevol ge hebben en zou leiden tot volkomen Alleen de groot-industrie zou zulk een crisis te boven komen en daarna zou men niets meer hebben dan de groot-industrie aan de eene en de daaraan volkomen afhankelijke individuen aan de andere zijde. Hugenberg vergeet bovendien, dat als het plan-Young mislukt, de regeling Dawes blijft bestaan en dat het plan-Young in elk geval belangrijke verlichting brengt. Stresemann kon niet op bijzonderheden tangaande het Duitsche standpunt bij de a.s. onderhandelingen ingaan. Maar wel kon hij met de grootste beslistheid verklaren, dat voor de Duitsche regeering de aanvaar ding van «enigerlei soort vergoeding na de ontruiming of een organisatie, die in tegenspraak zou zijn met den geest van het verdrag van Lo carno buiten iedere mogelijkheid van dis cussie zal blijven. (Bijval bij de regeerings- partijen). Wij zouden alle onderhandelingen onmid dellijk stop zetten wanneer men ons zou vragen nog eenige soort commissie van toe zicht in het Rijnland te willen dulden. (Stormachtig bravo bij de meerderheid). Het Duitsch-nationale voorstel om aan het uitbreken van den oorlog als eerste punt op de agenda der besprekingen te plaatsen is een paradepaardje, waarmee niets anders beoogd wordt dan reeds open staande deuren in te trappen. Geen afge vaardigde in het Engelsche of Fransche par lement zou deze leugen kunnen herhalen, of hij zou onmiddellijk door de groote meer derheid zijner eigen medeleden en volksge nooten gewraakt worden. In onzen Rijksdag hebben redenaars van alle partijen, altijd weer tegen deze leugen geprotesteerd als het noodig was, en het eerste zoodanige protest kwam niet van U, mijne heeren van rechts, maar van een sociaal-democraat (Bijval). Waarom wilt gij ln een kwestie waarover alle Duitschers het volkomen eens zijn, toch voortdurend tegenstellingen scheppen en de politieke partijen tegen elkaar ophitsen? Waarom wilt gij als partij-politiek bestem pelen datgene wat slechts het gevolg is van den grooten oorlog dien wij hebben verlo ren? Waarom moet de waarheid vertroebeld worden en de leugen in haar plaats gesteld worden? Ik doe een laatste borocp op u: laat ons den strijd om de bevrijding van ons volk uitsluitend met morcele middelen voe ren I (Langdurige bijval bij do regeerings- partijen). Hot debat. Bij het debat, dat volgde, hebben behalve de Duitsch-nationalen ook de nationaahsocla- Jisten, communisten en christelijk nationale boerenpartij de verwerping van het plan-Young geëischt. Deze partijen hobhen ook een motie van wantrouwen tegen Stresemann ingediend. De andere partijen, behalve de oeconomi- eche partij, hebben hun ernstige bezwaren tegen het resultaat van de Panjsche onder handelingen niet verheeld, maar wezen op de noodzakelijkheid om op dezen grondslag de politieke onderhandelingen tot liquidatie van de gevolgen van den oorlog te voeren Een eenheidsfront van uiterst links tot Uiterst rechts bestond over den eisch van ©ogenblikkelijke ontruiming van het Rijn land en de bevrijding van het Saargeblecl. In zijn antwoord heeft Streseman nog ge- *-gd, dat Duitschland zijn aanspraken op koloniën niet kan laten varen. In verband met Engel sche plannen In Oost--Afrika, die met het mandaatskfiraktcr niet te verecnigicn zouden ziin, zeide hij dat Duitschland tegen derge lijkè plannen alle beschikbare middelen zou aanwenden en daarbij den steun hoopt te vinden van de staten, die aan het mandaten- iysteem willen vasthouden. WAAR DE VERBROEDERING OP NEERKOMT. ENKELE STAALTJES. (Van, 9nscn Franschen correspondent.) PARIJS, 22 Juni 1929. Dezer dagen bracht de Coty-pcrs een te gen het communisme gerichte artikelen reeks, walke een goeden kijk geven op de Russische vrijheid en verbroedering. „De Sovjet-constitutie, is verreweg de vol maaktste machine, welke ooit werd uitge dacht om de stem van een volk te verstik- H«* vertegenwoordigingsrecht der ar beiders ie vijftigmaal grooter dan dat der boeren. Er zijn dus slechts honderd arbei ders noodig om een afgevaardigde naar een vertegenwordigend lichaam te zenden tegen vijfduizend boeren, om een ander afgevaar digde daar tegenover te stellen. Er zijn wel iswaar H Rusland 125 millioen boeren. Doch 15 t 'llioen arbeiders, wier stemrecht ijftigmaal zoo groot is, maken een toestand alsof er 750 millioen arbeiders waren. Onder deze omstandigheden bestaat er dus geen gevaar, dat de stem der brave moejiks zich ooit laat hooren in het Congres-Gene raal, hetwelk de bekroning vormt van het bolsjewistisch verkiezingssysteem. De enkele boeren, die men er toelaat, fungeeren er als bezienswaardighedenDe arbeiders, die de minderheid vormen, hebben dus in theo rie het lot van Rusland in handen. Maar in practljk bespeuren zij daar zelf weinig van, de Russische arbeider zit vast aan zijn fabriek, hij kan haar niet verlaten, om el ders te gaan werken, noch over zijn loon onderhandelen, dat hem van staatswege toe gewezen wordt, en van staken is in het ge heel geen sprake, in Rusland is de staking een vergrijp, dat streng gestraft wordt Is de verkiezingstijd aangebroken, dan wordt deze geterroriseerde kudde fabrieksge- wijze verzameld om de afgevaardigden aan te wijzen. Voor het stemmen heeft men niets noodig van het gecompliceerde mate riaal. dat in de bourgeoisielanden gebruikt wordt: geen bussen, stembriefjes, of hokjes waarin men zich afzondert Op een verhoo ging nemen de plaatselijke gouvernements vertegenwoordiger, de sovjetdirecteur der fabriek en zijn mannetjes plaats; een troep gewapende roode soldaten geeft aan deze sa menkomst haar waar karakter. Zonder re devoering of eenigerlei debat leest de jetvertegenwoordiger alsdan de namen der candidaten voor, en de arbeiders stemmen door handopsteken, onder het oplettend oog hunner bewakers. Onnoodig te zeggen, dat er niet dikwijls stemmen op de oppositie uitgebracht wordenl Die tegen zouden wil len stemmen weten heel goed, aan wat zij zich zouden blootstellen: zij zouden reeds den volgenden dag van de arbeidslijsten der fabriek geschrapt zijn, en geen werk meer vinden. Dat beteekent dus onmiddellijk broodsgehrek! Men denkt hierbij onwille keurig aan de beroemd-geworden uitspraak van Madomo Roland, die op het schavot staande em onthoofd te worden, zelde: „O Vrijheid! welk een misdaden bedrijft men i uw naam!" Zullen zich voor deze „vrijheid" veel Fransche arbeiders laten mobiliseeren, op den Rooden Eersten Augustus? diging van Duitschland in het buitenland een nauwe samenhang tusschen politiek en economie moet bestaan. De Duitsche uitga ven voor cultureele doeleinden in het buiten land prees hij als goede geldbelegging. Met schrik zag hij het getal buitenlandsche stu denten aart de Duitsche universiteiten achter uit gaan. Aan den uitslag van de volksstem ming in het Saargebled zeide hij, kon geen twijfel bestaan: het was cn bleef Duitsch. Hij had nimmer van een prin ci pi eel e tegenstelling van de Duitsch- nationale® tegen zijn buitenlandsche politiek gehoord. Aan de wisseling in het Engelsche kabinet had hij nooit verwachtingen vast geknoopt. De begrootingen voor buitenlandsche za ken, bezette gebieden en oorlogslasten zijn ten slotte aangenomen. De stemming over de motie van wantrouwen wordt tot de derde lezing uitgesteld. Om 20.40 uur werd dc zit ting tot morgen verdaagd. DE BONDSKANSELIER ALS MACHINIST. Voor hem ls 't echter geen nieuws. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van den Semraerlng-spoonveg hebben in Oostenrijk op den Seaimcring feestelijkhe den plaale gehad, waarheen de bondspresi dent Miklós, de bondskanselier Streeruwitz en de miaister van handel dr. Schürff zien per extra-trein hadden begeven. In Glogg witz hield de trein voor het eerst stil om aan de verschillende corporaties gelegen heid te geven den bondspresident te hegroe- ten. Toen de trein stilhield besteeg de bonds kanselier de locomotief, stak zich in een blauwen werkkiel en nam het werk van den machinist over. Terwijl op de volgende sta tions de overige passagiers den trein verlie ten om de redevoeringen aan te hooren, sloeg Streeruwitz van de machine af de plechtigheid gade Alleen in Mürzzuschlag kwam hij, na zijn kiel te hebben uitgetrok ken, in het stationsgebouw om de aldaar ondergebrachte historische spoorwegten toonstelling te bezichtigen. Daarna nam hij zijn plaats op de locomotief weer in en bracht hij den trein veilig in Senimering. Naar hij verklaarde is het op do machine veel mooier dan in den spoorwagon. Overi gens is het niets nieuws voor hem, daar hij al sinds drlo Jaren dit werk doet. HET VBRDWENEN OPLEIDINGSSCHIP. Het wrak gevonden. Uit Montevideo seint men aan de .Daily Telegraph" dat de kapitein van het stoom schip „Heleslus" het wrak van het vermiste Deenscho opleidingsschip „Kobenhavn" in de buurt van het eiland Tristan d'Acunha heeft gezien. Hij was niet in staat het schip te naderen om verdere nasporingen te doen. Zooals men zich herinnert, vertrok het. schip 14 December uit Montevideo op weg naar Australië mot een aantal cadetten aan boord. Sedert heeft niemand meer iets van het schip vernomen. Vijl dooden. Uit Sheffield (Massachusetts) wordt ge meld: Een auto-omnibus, die met een groot aantal kinderen op weg was naar een va- cantiekolonie, is op een overweg in botsing gekomen met een sneltrein. De chauffeur en 5 kinderen werden op slag gedood. Ver: Hij zeide verder dat bij de vertegenwoor-^er ja een groot aantal kinderen gewond. ZEER WAARSCHIJNLIJK OMGEKOMEN. We hebben reeds gewag gemaakt van de tegenspraak van het gerucht als zouden de Spaanschc Oceaanvliegers, die op weg naar New-York waren, op de Azoren zijn aange komen. Thans heeft het Engelsch stoomschip Greldon draadloos naar Lissebon en Madrid geseind, dat hot op 120 mijn ten N.O. van do Azoren de wrakstukken van een vlieg tuig in het water heeft zien liggen, op wel ke geen teekenen van leven meer te bespeu ren vielen. Een Portugeesche snelvarende kruiser is naar de aangeduide plaats onder weg. Naar Wolff uit Madrid meldt, heeft de Spaanschc regeering zich tot het Engelsche gezantschap aldaar gewend met het ver zoek een moederschip voor vliegtuigen uit Gibraltar ter beschikking te stollen, waar mee dan Spaansche vliegtuigen naar het gebied van de Azoren zouden kunnen gaan om daar naar het vermiste vliegtuig van majoor Franco te zoeken. Een Italiaansch eskader, dat zich op het oogenblik op de reede van Lissabon bevindt, zal ook naar de vermoedelijke plaats des onheils stoomen. De Portugeesche kanonneerboot „Zaire" heeft gister den geheelen dag in een wijde boog gekruist op de plaats waar het wrak van een vliegtuig zou zijn gezien, zonder dat men echter iets ontdekte. DOODVONNISSEN IN OEZBEKISTAN. Het opperste gerechtshof van Oezbekistan (Sovjet-Rusland) heeft negen beklaagden, die deelgenomen hadden aan den moord op den Oezboekscheu schrijver Chakimsade ter dood veroordeeld, zeven kregen gevangenis straffen en 19 zijn uit Oezbekistan uitgewe zen. TEGEN DE SCHULDLEUGEN. Groote demonstratie te Keulen. De Centrumpartij, Duitsche Volkspartij, Duitsch-nationale partij en de Economische partij te Keulen publiceeren een gezamen lijke oproep aan de Keulsche bevolking om Donderdagavond half 8, den vooravond van de tiende herdenking van het vredesdictaat van Versailles, op het Domplein plechtig te komen demonstreeren tegen den leugen, die aan het verdrag van Versailles ten grond slag ligt, dat Duitschland alleen schuld heeft aan het uitbreken van den wereldoor log. HET OPPIKKEN VAN POST OP ZEB. Een geslaagde proefneming. Het plan om in de vlucht post vanaf een varend schip op te pikken, waarover we on langs berichtten, is ten uitvoer gebracht Ondanks den onregelmatigen wind en be wogen zee, slaagde de vlieger George Pond i, een zak met post over te nemen van den United States Linesmailstoomer .Le viathan", toen het schip zich 75 mijl buiten de Amerikaansche kust bevond. Eenvoudig was de taak van den vlieger niet De zware rookwolken, die uit de schoor- steenen van het schip opstegen, maakten den vanger telkens onzichtbaar, zoodat Pond mede daardoor niet minder dan 13 maal laag over het voorschip moest vliegen, voor de 50 meter lange kabel met grijpko- gel in de 20 meter groote opening van den vanger zat, en hij den postzak beet kreeg. En uur later kon de post te Newark N, J. worden afgeleverd. Dr. Lytle Adams, de uitvinder van de ,pick-up" inrichting, was passagier aan boord van de „Leviathan", en woonde de proef bij. Hij hoopt dat het mogelijk zal worden aan: belde einden van de. reis den tijdsduur van het vervoer van expresse post met twee dagen te bekortén. FENG JU-SJIANG. Nieuwe burgerkrijg voorkomen. De correspondent te Shanghai van de Daily Telegraph weet te melden, dat de Chineesche centrale regeering te Nanking te voorwaarden, door Feng Ju-sjiang aange boden (of gesteld) heeft aanvaard. Hij ontvangt (of zal ontvangen) 3000,000 Chineesche dollars, als een eerste termijn .de som voor de uitbetaling van de ach terstallige soldij aan zijn troepen. Als per soonlijk reisgeld krijgt Feng 200.000 dollar. Zoodra die beide bijdragen in zijn bezit zul len zijn, verlaat Feng het land, zijn troepen achterlatende onder leiding van Lioe rsjoeng-lin, zijn onderbevelhebber. De gouverneurs van de provincies Kan- soe en Sjensi, die door Feng waren be noemd, blijven in functie. Naar het heet gaat Feng allereerst naar Moskou; daarna komt een bezoek aan Ber lijn aan dc beurt Te Berlijn wil Feng naar beweert wordt een onderhoud heb ben met Wang Tsing-wel, den leider van den linkervleugel van do Koeomintang. Uit een en ander schijnt te blijken, dat de regeering te Nanking er in het eind in is geslaagd maarschalk Tjsang Kai-sjek af te brengen van zijn plan om maarschalk Feng te vernietigen, wat het ook mocht kosten. De regeering streeft er naar den indruk naar buiten te vestigen, dat China eensge zind is. I De begrafenis van generaal Booth heeft heden plaats gehad. Het ls tot een der in drukwekkendste plechtigheden geworden, die Londen sedert lang gezien heeft Voor de baar uit werd de banier van het Leger des I-Ieils gedragen. Achter de baar volgden de naaste verwanten en do delegaties van het Leger des Heils uit alle deelen van do wereld, met hunne vanen. Langs den gehee len weg toonde het publiek groote belang stelling. DE NIEUWE SPAANSCHE GRONDWET. De volksrechten belangrijk geknot Primo de Rivera heeft aan een Journalist meegedeeld, dat de regeering binnenkort de nieuwe Grondwet zal indienen. REUSACHTIG MONUMENT VOOR MUSSOLINL Voor Mussolini zal te Rome een geweldig monument worden opgericht, bestaande uit het grootste blok marmer dat ooit uit dc Cararische groeven is losgemaakt en ver voerd. Het blok is ongeveer 20 Meter lang en weegt 380 ton. Men is meer don één jaar bezig geweest om het meter voor meter te vervoeren van de bergen naar de zee. Schijn baar onoverkomenlijke moeilijkheden zijn daarbij overwonnen. Wegen moesten omge legd omdat ande-rs bepaalde bochten niet genomen konden worden. Een brug moest afgebroken worden. Honderd ossen werden gebruikt om het blok over rollen te trek ken naar de rivier, waar het op een speciale ponton is geladen, die naar Civita Vecchia zal worden gesleept. Daar zullen de hooge herfsttijen worden afgewacht om het blok langs den Tiber naar Rome te kunnen ver voeren. TELEGRAMMEN. CANADEESCH KLOOSTER VERBRAND. tengevolge van brand geheel vernield. Alle zusters konden uit het brandende klooster worden gered. De aangerichte schade be draagt ongeveer een millioen dollar. Schoolnieuws. EXAMENS. Itelt ta ütr onderzoekingen Hückel'. Rllkauhivaraltelt ta Groningen. Gepromoveerd 13 tot Doctor ln de Rechtsweten schap, do heer H. J. Relnlnk. geb. to Groningen, op een proefschrift getiteld: „Geld en rull- ACADEMISCHE EXAMENS. e 1 a h n _J Rot- tor aam. Gesl. Handelseconomle. da heeren H. Vlasor en C. von Lindern. Tech. H oc g each ooi ta Delft Oeai; "Werktuigkunde: lngen. ex., de heer C. L. Blns- borgen te Dussen. Scheikunde: prop. ex.. do heeren: K. W. A- Beukcma toe Water, -Tegal; MoJ. F. M. van au,uren„ .Rotterdam; J. -F. Clausen. Hellevoet- -Bluls; A. JDqgIgij, Glessendarp: A. D.rós, Texpl;. •G. J. aT Galesttn, 'BataVlti; Mej.'A. G.Gee ring. Amsterdam; J. L do Haas, Rotterdam; F. H. van Heel, Djokjakarta; H. D. Heine, Vllasln- gen: MeJ. I. Hlemstra, Delft: MeJ. T. van dor Hóek, Rotterdam; T. Hoekstra, Bovcnkarspel; MeJ. L. N. 8. Horna na. Toeren; J. de- Hulster. Den Haag; MeJ. A. E. H. Jager Brulntng. Enk hulzen; MeJ. C. van der Kloes, Sawah-Loento; MeJ. A. C. W. C. Bot, "Wapeningen; S. G. Wle- chcrs. Den Haag; P. de Kok. Batavia; W. J. C. de Kok. Delft: MeJ. M. M. Kooper. Utrecht; P. Kooy. Lelden; P. R. A. Maltha, Rotterdam: J. - Menado; MeJ. Melilink. Culemboi_. lan, Haarlem: P. J. G. G. Nui jedveld, Blndjel. Mflnbouwkundo: prop, ex., de heeren: J. 3. Arpe. Den' Haag; H. Baron van Asbeck. Den Haag; T. T. Ba,rtels. Taloek: J. H. Beltman. Deventer; J. Blerllng. Groningen; J. van der Borden. Amsterdam; A. Gouka, Bangklnang; R. gaverschmidt, Haarlem; P. B. C, HUdra. Den aag; A. H. W. Martens.'Valkenburg; N. Ra- ber. Zalt-Bommel; M. W. Okker. Dordrecht; P. H. Scholte. Wormerveor; F. P. Slzoo. Zwartsluis; P, A. Snjjders. Dussen; J. W. Vecliulzen, Hee renveen; K. van der Weg. Oüdwoude; H. J. de Aalst, Apeldoon A. DtJket Jjim W. B. 1 Henkes, Rotterdam; J. J. M. d. Herr'lpon. Ber gen op Zoom; Ir. I. van Herwaarden, Rotter dam; N. P. Kapteün, Amsterdam; J. Lohman. Den Haag; A. Mauve. Laren; W. H. Meerburg. Delft; C. de Regt. Medan; M. W. E. E. Rol- nards, Maastricht; D. Rens, Batavia; J. G. A- Schuurman, Den Helder; G. Slotboom, Reukura; J. G. 8nlp. Alkmaar: E. A. Stockman. Alke made; F. Tanja. Amsterdam; G. C. van Wage ningen, Utrecht; P. J. WemelBfelder. Goes; W. A. Broukelman, Den Haag; H. Krul!, Anloo; F. J. Kunkels, Setjang; J. W. R. Meyboom, R(jns- burg; W. A. Pluim Mentz, Magelang. INGEZONDEN MEDEDEELING. ;eld te Warmond. Rechtswetenschap: doet. ex., do dames F. H schlg. Lelden en J. M. RomeUn, den Haag. de heeren J B Mullemeister den Haag en Ragoux Kuhr te Wassenaar. Apothekersassistent, mej. W. J. NiJman te A sterdam. Vrije Universiteit te Amsterda Gesl. Rechtswetenschap: cand. ex. de heei R. M. van Reencn to SlceuwiJk (N.- Kate te Kampei Haag. RUksuniveraite! F. Schuylenburg te Do h t. Ge iop: doet. ex. de heer C. Gruyi D. Heyi Rijksuniversiteit te Gronlng Gesl. Geneeskundecand. ex. do heeren H. C. E. Timmer en IT heer H. H. J. Hoi Wls- ï'dor Borgh; c cand. ex. mej. C. lerelman; ld, hoofdv. Pharmacle; doet. ex. de heer S. J. Rlts.ma. EXAMENS-NOTARIAAT. Don Haag, 24 Juni. Gesl. voor het 2de deel. de heer J Poulle te Wageningen. EINDEXAMENS CHR. GYMNASIA. Den Haag. Groep 1. Gciix. 13. gesl. alle i3 cand. nl. M. A. Beelaerte van Blokland, J v d. Berg, L. Berger, A. Dronkors. R. Betsy v. Ilaaften. H C Hen! EINDEXAMENS H.B. SCHOLEN. do Vlies, 's-Gravenhage. Afge- t G Boors- F- >v. Buurman, Lelden, G. F. Cremers, Noordwilk aart Zee. A. Donkere. P. Hogendoorn en J P F van der Horst, Lelden. J P de Jong. Katwijk aan Zee. o Ouwehand. Wassenaar. C A do Reede, Lel-Ton. D Poilema. x-oudekerk en G. Smelt. Oogstgeest Afgewezen 2 cand. EXAMENS ONDERWIJZER. Deze examen-s word u afgelegd door leerlin gen van Normaallossen en door particulier op geleiden. Den Haag. Gesl. P B M Alberts. 8chledam: A v d Berg. Voorburg; dames M L van Bommel A W den Berger. A G Sluyterman van Loo en C Sorgdrager allen der EXAMENS-MACHINIST. Land- en Tuinbouw. GROENTENEXPORT NAAR ENGELAND. Woensdag a.s. stelt de Holl Stoomboot- Mij een nieuwen Woensdagöchen bootdienst in, voorloopig gedurende 10 weken. Dienten gevolge zijn er te beginnen met deze week afvaarten van Amsterdam en van Rotterdam. ELECTRICITEIT OP DE BOERDERIJ. De Bond van coop, zuivelfabrieken in Noord-Iiolland zal samenwerking met het Prov. Electr. Bedrijf in N.-Holland trachten om een veehoudersbedrijf en een pluimvee houderij, in een gemeente, waar de stroom voorziening rechtstreeks vanwege het P. E. N plaats vindt, zooveel mogelijk in te richten. Het ligt in de bedoeling, alles zooveel mo gelijk eleotrisch te drijven, zooals stalver- lichting, melken, waterpompen, gierpompen, hooa-op jagen, koekenbreken, bietensnij tien, koeienknippen, roskammen, stofzuigen, venti- leeren, veevoer koken water verwarmen, on derbemaling, enz. terwijl ook voor de hu shou- ding alles zooveel mogelijk electrisch zal worden gedaan. Wat betreft de kippenhouderij, zal men de electrische energie gebruiken voor broedn l chi nes, kunstmoeders, dagverleng^ng, verwarming en eierscbouwing. Het installeeren geschiedt gratis door het P. E. N., dat de machines met bijbehooren in bruikleen afstaat. De proefnemers moeten zich verbinden, toegang te verleenen aan alle belangstellen den, die zij volgens bepaalde aanwijzigingen moeten "inlichten, waarvoor zij vergoeding ontvangen. Uit Oost-Indië MOTORBOOT OMGESLAGEN. MAKASSAR, 24 Juni (Ancta). Een molotw boot genaamd „Siberoet" van de Koninklijk® Paketvaart-Maatschappij, is bij ruw weer omgeslagen. De vierde stuurman A. J. Velt- man, de eerste ladingsklerk P. Siwalette eu een inlandsch motorist zijn verdronken. DE AANSLAGEN IN DE CULTURES. MEDAN, 24 Juni (Aneta). De commissie uit de assistenten heeft vergaderd met het bestuur van de Vereeniging van Assisten ten in Deli, in verband met het verzoek van de arbeidsinspectie om een oordeel te geven over de aanslagen in de Cultures. De ver gadering kwam met algemeene stemmen tot de slotsom dat de methoden die door de ar beidsinspectie worden toegepast niet debet zijn aan de vermeerdering van het aantal aanslagen. Voorts werd als oordeel uitge sproken, dat de arbeldsinspestie in den laat- sten tijd tactisclier te werk gaat, dan tot! voor kort het geval was. GEEN VERTROUWEN IN DE G. G. BATAVIA, 24 Juni (Aneta). Do „Fadjara- sia" bespreekt op uitvoerige wijze het voor nemen van de regecring tot algeheele ge lijkstelling van de verschillende groepen van de bevolking, zooals door den gouverneur- generaal is aangekondigd in de rede, waar mede Z.Ex., de zitting van den Volksraad heeft geopend. Het blad komt tot de conclusie dat aan deze woorden niet de minste beteekenis ge hecht moet "worden, omdat uit het oogpunt van den Islamiet beschouwd er geen wijzi gingen zijn die niet door het eigen streven tot stand gebracht kunnen worden. Het geldt daarom van de nationalisten: „versterk de gelederen opdat spoedig de nationale vrij heid zal aanbreken". BATAVIA, 24 Juni (Aneta). De commissie voor de inlandsche rechtspersonen heeft voor de eerste maal vergaderd en ingesteld drie subcommissiën en wel voor West-, Mid den- en Oost-Java, die plaatselijk een onder zoek zullen instel) up naar de behoeften van de inheemsche samenleving naar nieuwe vormen van vennootschap en vereeniging. Aan de Javasche Bank zal worden verzocht een deskundige ter beschikking van de commissie te stellen om rekening te houden met het standpunt dat de circulatiebanken in deze inneemt Gemengd Nieuws. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. Te Nieuwer-Amstel (N.H.) zakte een ar beider plotseling in elkaar, doordat hij door een zonnesteek getroffen werd. EEN GEVAARLIJKE SPRONG. Toen de electrische trein uit Amsterdam naar Rotterdam zich in beweging zette, trachtte een b'jna 70-jarige kaashandelaar uit Alkmaar bij den toegang tot een der wa gons nog op de treeplank to springen. De gevaarlijke manoeuvre mislukte en de man raakte tusschen het perron en den trein. Doordat de reizigers aan de noodrem trok ken, stond de trein onmiddellijk stil. Won der boven wonder had het slachtoffer geen letsel. Vermoedelijk door den schok en den schrik was hij echter huiten bewustzijn. Toen hij was bijgebracht bleek hij een lichte hersenschudding te hebben opgsbapen. VERDRONKEN. Te Raamsdonkerveer (N.-Br.) is het 4-jarig zoontje van v. Strien spelend te water ge raakt en verdronken. In de Zuiderzee ter hoogte van de Mun- niksp'aat is van ue ir r. oo; ,„Stad Leeu- waiden" de knecht P. ILataslra, wo.'.onde ta Leeuwarden, over boord geraakt. Do on gelukkige laat een vrouw on een kind ach- ter. INDISCHE REISBRIEVEN. Door Mr. C C. VAN HELoDi^uEN, lid van den Volksraad van Ned. Oost-Indië. ATJEH. Den 30 April kwam de Patria in Sabang in. De mij verstrekte inlichting dat een dagelijksche veerdienst tusschen Sabang en Oeleh Lheue bestond welke geheel over een kwam met de mededeeling der Regeering ter gelegenheid van de behandeling van het wetsontwerp regelende het contract van ver koop en erfpacht, waar ik reeds eerder over schreef bleek onjuist. Slechts tweemaal per week onderhoudt de „Sabangbaai" of een andere veerboot de verbinding met Groot-Atjeh. Is sinds dien het verkeer dan zoo verslechterd? Of mo-n waarde worden toegekend aan de veronder stelling, die men mij influisterde: dat waar én hotel èn veerdienst in handen zijn de Sabangmaatschappij, deze drie-daagsche veerdienst opzettelijk was ingesteld, om zoo do reizigers te verplichten eenige dagen m het hotel te vertoeven? Is dit juist, dan lijkt mo dit al een heel verkeerde politiek. En Mr. Henry Ford zou het zeker weer als eeti bewijs kunnen aanhalen', hoe wonderlijk het kapitaal zijn taak: het „diehen" der gehiocn- BChap, opvat. Bovendien zou een dergelijke opvatting m.i. blijk geven van kortzichtig heid. Een zoo ingerichte veerdienst, is geen verdienst, die de reizigers lokken zou om hun reis ln Sabang te onderbreken en (të route over Atjeh te nemen. Sabang ls zeker interessant, maar toch geen verblijf van drie dagen waard, die dan afgaan van don tijd. dien men voor een dergelijk en doorreis door Atjeh kan uittrekken. Verder bevonWt. h al evenmin het verkeer tusschen Atjeh en Sabang, dat wellicht bij een dagelijkscheu dienst grooter zou zijn, denk aan het bezoek van mcnschen aan hun krankzinnige fumilu leden. Is daaraan ook niet to wijten, dat de brievenmail uit het achterland van Kota Radja zooals mij werd meegedeeld, niet naai Sabang maar naar Medan werd verscheep), wegens de te onzekere aansluiting? Maar hierover genoeg. Eerst den tweeden Mei betrad ik Atjehs bodem. En nu ik van mijn reis door Atjeh wat moet vertellen, overvalt me een zekere schroom. In de „Nieuwe Rotterdammer" zijn eenige maanden geleden een reeks brieven over Atjeh verschenen, die de meesterhand verraden van den bekenden ster-correspon dent Dr. van Blankenstein. Er, is moed voor noodig om zoo kort daarop aan een nieuwe rcèks te beginnen. Ik doe dat alleen, omdat ik vooraf iedere vergelijking met Dr. van B. zou willen afwijzen. Hij is een journalist van professie, een man van in dat opzicht groo te kwaliteiten, en van een enorme ervaring, waarop welhaast geen ander journalist in Nederland bogen kan. Wie hier de menschen spreekt, die hem hebben ontmoet, staat vei- baasd over do aanraking, die deze man ge had heeft, mef menschen van allerlei stand en aard. Vrijmoedig sprak hij van zijn ont moetingen met vorsten, miriicters, staats lieden en volksleiders van vrijwel geheel de wereld. Zijn Jarenlange ervaring op dit ge bied heeft hem .een methode van ondervra gen eigen gemaakt, die h*m een schat van gegevens verschafte. Door het geven ■var» vertrouwen, meer dan door het stellen van rechtstreekscho vragen baande hij zich don weg. Hii moet op zijn reizen ongeloof)" veel hebben verteld van al zijn weden-aren Daar komt bil. dnt het enkele feit, dut hier kwnm als correspondent vnn.hèt groot ste dagblad vün Nederland hem een gewei digen voorsprong gaf hoven anderen. Voeg daarbij, dat hij hier rijkelijk voorzien was met andere waardevolle introductie-brieven zooals men mij allhans meedeelde en ge kunt begrijpen, dat het voor hem heei gemakkelijk waj om gegeven* te verkrijgen uit de meest verscheldon bron. Ja en dat flekt wel grooio bevreemding zelfs de meest geheime stukken uit de arch.even hier ie lande werden te zijner beschikking ge steld. Hij bleek op de hoogte van noia s wel ke zeer persoonlijke zaken inmclaen, nota* welke den Volksraad werden omnouuen Geen wonder dus dat hij eeruer dan een au ucr een vollediger indruk kon krijgen van land en volk, van rogceriugspoliuek en volksbeweging enz. Hier en daar vernam ik, dat hij beloofd had over zijn reis door indiè niet te volstaan met deze uit den aard der zaak niet diep in de stof doordringende reisbrieven, maar dat hij in een boek zijn ervaringen en indrukken wilde neerleggen. Men mag zeker met groote belangstelling deze publicatie tegemoet zien. Nu ik iédere vergelijking van mijn reis brieven met die van dezen journalist van den beginne heb afgewezen, heb ik vrijmoe digheid mijn eigen indrukken en ervaringen moe te deelen. Slechts ga nog vooraf dezo opmerking: waar wij zoo vlak achter elkaar deze reis maakten en vrijwel in hoofdzaak dezelfde personen spraken, onze kennis aan dezelfde personen ontleenden, kan het nie anders of voor een deel zullen onze mede- rieelingen elkander dekken. Toch zal blij ken, dat mijn belangstelling wel eens een geheel andere richting ging en ik ook men schen heb gesproken, die de heer B. niet ontmoette. Vermoedelijk omdat hij voor hun arbeid minder belangstelling had. Bovendien is mij gebleken, dat een inter view van personen wel eens tot geheel an derc, sterk van elkaar afwijkende verslagen aanleiding kan geven. Zoo deelde een be stuursambtenaar mij mee. dat een Atjehsch hoofd binnen betrekkelijk kort tijdsver loop door drie verschillende journalisten werd geïnterviewd, inaar het verslag van dat onderhoud zeer ver uiteenliep wat de feitelijke gecevens betreft, endat was het wonderlijke dat het hoofd daarin slechts weinig terugvond van hetgeen sproken was. Wel een bewijs hoe uiterst voorzichtig men moet zi|n, met het verwer ken der ontvangen gegeven». Zoo heb ik Atjeh's grond betreden De naam alleen reeüs wekt allerlei hiSiOrische herinneringen op, allerlei sentimenten wor den wakker. Onwillekeurig denkon we aan onze veiligheid. Hoe zal de toestand daar zijn, moet men nog sieeds bedacht zijn op een aanval, is de mentaliteit van den Atje- her nog dezelfde als vroeger. Kan men wel veilig en rustig door deze contreien trekken? Als op mij eenzaam zeiziger de naam en de geschiedenis —en nog niet zoo lang geledon in Atjeh zich afgespeeld hebbende gebeurte nissen reeds zoo suggestief werkten, dat ik mij voor mijn vertrek uit Holland al- vroeg of het niet noodig was in verband met het klein weduwen- en weezenpensioen mij tegen dood en andere ongevallen te verzekeren, dan is het begrijpelijk, dat ver schillende ambtenaren, die naar Atjeh wor- en overgeplaatst, zich die vragen m te meer klem stellen. Over een B.B-ambie- naar gaat dienaangaande een aardig ver haal. Zijn overplaatsing naar Atjoh, dat hij tevoren niet kende, tooverde hem een zoo danig schrikbeeld voor van den toestand daar en zijn vuiligheid, dat hij onmiddellijk een geweer kocht en daarmee gewapend, os tentatief in de Atjeh-trum naar Kota Radja reisde, waar nem echter door den Gouver neur, die hiervan kennis had gekregen niet direct een welkome ontvangst werd bereid, met de opmerking, dat hij eigenlijk onm'd- dellijk weer uit Atjeh moest worden overge plaatst. Met eenige bonhomie merkte de Gouverneur op, dat de veiligheid van zijn ambtenaar hem koud liet, maar dat het hem in het geheel niet onverschillig was, of een geweer in handen kwam van de bevolking. Zijn ostentatief reizen met een geweer had hem wellicht meer dan iets anders in ge vaar gebracht. Die schrik voor Atieh blijkt later volko men ongemotiveerd. Het is er geheel rustig en ik n.^et eerliik bekennen, dnt ik aan eigen vcilicheid hij het doortrekken geheel niet meer heb gedacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2