JUeaure £fütscJjr Heurnnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. IN WELKE RICHTING? EERSTE KAMER. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitecland bij Weke- lijksche sen-irn;» 6.— Bij dageüjkscha zending Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. 7#- No 2775 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 22 JUNI 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.171$ Elke regel meer 0.22Va fngez Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Ike regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting, v'oor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Dr. Kuyper, die zich met het vraag stuk van een corporatieve indeeling heeft beziggehouden, zooals blijkt uit O. P. 136 en v.v., heeft de richting aangewezen, waarin moet worden ge streefd en liet ook niet na op verschil lende punten de aandacht te vestigen, welke in zulk een organisatie van het volksleven bijzonderlijk verzorgd belmo ren te worden. Wij willen een en ander in herinne ring brengen. Vooreerst dient gewaakt over de persoonlijke vrijheid der bur gers, zoodat deze niet bedreigd wordt door de tyrannie van de corporaties. Daarom verbond hij twee voorwaar den aan de corporatieve indeeling en wello. dat de wijze, waarop net gezag in de zelfstandige levenskringen tot stand komt conform zij aan een desbe treffende landwet2o. dat er tegen on rechtmatige handeling of gezagsmis- bruik ten allen tyde en voor een iegelijk verhaal zij bij een onafhankelijken rech ter (t. a. p. 131). „Dien dubbelen waarborg moeten de enkele familiehoofden bezitten tegen de corporatiën van gemeentelijk bestuur, en evenzoo de enkele gemeenten tegen over de corporatiën van gewestelijk be stuur." Het is duidelijk uit welken grond de antirevolutionaire leider deze waarbor gen bepleitte. Indien toch de zelfstan digheid der corporatiën zoo onbeperkt - zou worden toegestaan als bij het gemis van die waarborgen mogelijk ware, zou het volk worden opgelost en de orde des geheels ontbreken. De groepen zouden zich als zoovele staatjes in den staat naar eigen inzicht en belangen gedragen en vergeten, dat zij als organen van het volk als geheel, zich ook als zoodanig hebben te houden om het nationale leven te verrijken. Opdat het gansche lichaam des volks welvare bij de gezonde krachtsontplooi ing der natuurlijke geledingen en de af zonderlijke organen, moet derhalve een centrale orde heerschen, zoodat zij zich als organen van het lichaam bewust zijn. Ook de persoonlijke vrijheid mag daarom niet worden de heerschappij van d? volksgroepen en corporaties, als fluï de alleen de sociale groep als zoodanig een stem in het kapittel hebben. Geen verdrukking der afzonderlijke leden mag worden toegestaan of in de hand gewerkt. Vandaar de eisch, dat een iegelijk ver haal heeft op een onafhankelijken rech ter, zoodat de tyrannie ook in de corpo ratie is uitgesloten en men zijn recht kan halen, indien dit mocht worden ge krenkt. Het zal daarom ook noodig zijn, dat niemand gedwongen worde om "als lid bij een corporatie aan te sluiten en dat over het recht van vrijwillige uittreding steeds van Overheidswege worde ge waakt. Overbodig mag het heeten daar bij op te merken, dat men echter wel moet onderscheiden tusschen het lid zijn van een levenskring, waartoe men be hoort, door dien men er is en het vrij willig lidmaatschap van een corporatie. Men kan niet als burger in een stad of provincie wonen en toch geen lid van de gemeenschap zyn en men kan ook niet den familieband ongedaan maken. Er zijn echter levenskringen, waarbij men zich vrijwillig voegt, b.v. een ker kelijke gemeenschap, een religieuse orde, een vereeniging of organisatie. Tegenover zulk een vrijwillig zich er bij voegen, moet ook een vrijwillig uittre den als recht worden gehandhaafd. Deed men zulks niet dan ware iemands vrijheid opgeheven door de vrije daad van zich bij een groep ot cor poratie te voegen. Men werd in net groep verband ejn atoom en de fout, welke het revolutionaire stelsel aan hangt, dat de enkeling slechts als een atoom van den staat wordt geacht, wien geen andere vrijheid is gelaten dan de keuze van den man, aan wien hy het be wind toebetrouwt, zoude ook in de cor poratie worden teruggevonden. Zal dus de tusschengeleding van de zelfstandige levenskringen tusschen de burgers en de Overheid van den Staat goede diensten bewijzen, dan moet de burger, lid van zijn corporatie, zich ook lid van het geheele volk en staatsburger weten en alszoodanig zijn rechten kun nen laten gelden. Verliest men dit centrale verband uit het oog, dan zal het gevolg zijn, dat de groepsbesturen en de door de corpora ties aangewezen personen om het gezag te handhaven en het bewind te voeren als potentaten in eigen kring gaan heer schen en tyrannieke clubjes vormen. Terecht wijst Dr. Kuyper er op, dat juist die clubgeest de omwenteling op het laatst der achttiende eeuw in zede- lijken zin rechtvaardigt. 130.) De weg, dien men tot verbetering in sloeg, leidde daartoe echter niet, omdat men de tusschengeledingen geen genoeg zame erkenning schonk en van den en kelen burger op de eenheid van den staat onmiddellijk oversprong. De revolutionaire staatsinrichting scheen wel aan te trekken door eenvoud van structuur, maar was juist daarom instede van vooruitgang een stap ach teruit. De enkele burger werd door die inrichting feitelijk zonder onderscheid tot de hoogere eenheidstaat betrokken, terwijl het leven naar zijn natuur voor de eenheid van den enkeling voort schrijdt naar de samengestelde en eigenaardige eenheid: gezin en familie. Verder beweegt hij zich in gemeen schappen en levenskringen, die op zich zelf ook weer eenheden zijn met een eigen aard en karakter als daar zijn kerkelijke gemeenschappen, bedrijfsor ganisaties, levenskringen, waarin men zijn arbeid en bestaan vindt, de stad of het dorp zijner inwoning en zoo meer. Daarin bestaan die tusschengeledin gen, die voor den enkelen burger van groot gewicht zijn, welke zijn belang stelling hebben, waarin hij. zijn roeping vervult, zijn krachten en gaven dienst baar stelt, kortom, waarin hij leeft en hetwelk alles ook in hem leeft. Het kan daarom niet anders, of de er kenning van deze levenskringen tot een zoodanige«mate van zelfstandigheid als overeenkomen kan met de vrijheid van den enkeling, inzonderheid van het ge zinshoofd en den mondigen burger, naar beneden gezien-en naar boven slechts zoodanig beperkt, als noodig is, voor een gezonde ontplooiing van het nationale leven en de onderhouding van de een heid der natie, moet de veerkracht van eén volk verhoogen en zijn welstand ten goede komen. Die meerdere zelfstandigheid zal dan echter ook in de openbare orde tot haar recht en erkenning behooren te worden gebracht. Geheel de inrichting van het maatschappelijke en politieke leven zal daarmede rekening hebben te houden en dit zal daarom veel beleid vergen, wijl de beteekenis van de tegenwoordige sta ten en raden zoo geheel anders is ge worden vergeleken bij den historischen toestand van vervlogen tijden, toen de standen en corporaties in de maatschap pelijke orde zoo grooten invloed hadden, dat het gebrek aan centrale regeling mede aanleiding werd voor de verande ringen, die teweeg gebracht werden. Indien wy' echter naar den eisch van het antirevolutionair beginsel de maat schappelijke tusschengeledingen weder om in eere willen zien, zal zulks gezocht moeten worden in de richting, welke Dr. Kuyper aanwees. Men zal decentraliseerend moeten werken. De gemeentelijke en geweste lijke zelfstandigheid hebben te bevorde ren en in de gemeenteraad reeds dan onmiddellijken invloed der corporaties en maatschappelijke organen hebben te laten gelden. Men zal zich hebben te bezinnen op een weg, die tot een billyke regeling voert en een evenredigen invloed moge lijk maakt van de onderscheidene levens kringen, zoodat ook de minderheden niet in verdrukking komen. De bezwaren, die zich daarbij zullen voordoen, mogen echter geen aanleiding- zijn om het beginsel los te laten, dat in zijn toepassing de kracht der natie zal verhoogen. Het is een helaas al te bekend feit, dat in de kringen van allerlei partijen, ook in de partij, steeds meer stemmen klinken en betoogen gehouden worden, die duidelijk verraden gebrek aan kennis van de beginse- en onkunde der bistorief^eitcn. Met veel pathos komen velen aandragen met z.g. we ideeën, die niet anders zijn dan wut omgewerkte oude, reeds lang overwonnen dwalingen van vroegere perioden. Dat verschijnsel wekt zorg voor de toe komst. Immers, de Heilige Schrift leert ons verwijt Godes: „Mijn volk vergaat, om dat het geen kennis heeft". Gemis aan vol doende kennis der beginselen en onkunde omtrent de leidingen Gods in de historie zijn de ware voedingsbodem voor allerlei principieele dwajing. Het is waarlijk geen onder, dat zoovele partijen in ons land zie' op de vorming van de jeugd toelegden, a' 0p 10 Juli de Gemeentefinanciën behandelen. Zuiderzeefonds. Ouderlijke macht en voogdij. Strafstelsel. Familievennootschap pen. Wijziging Bankwet. Bezoldigingsontwerpen. Vergadering van 21 Juni 1929. De Kamer heeft zich vlot door het res- tantje van haar agenda heengeslagen. Na cenig debat wijzigde de V o o r z i 11 e r, op aandrang van de heeren Rink en Co- lijn, in zijn voorstel om 27 Juni,met de Gemeentefinanciën te beginnen, den datum in 10 Juli. Er is dain tijd ora te studeeren en al is het Kabinet dan demissionair, Kamer noch Minister van Financiën hebben bezwaar het ontwerp te behandelen. Immers de uitslag der verkie zingen raakt het Kabinet ais zoodanig niet. Woensdag 10 Juli 's middags 2 uur komen flus de Gemeentefinanciën aan de orde en daarna zal het Suikervvetje volgen. Nadat het olie-ontwerpje-Hoogenboezem met' 23 tegen 7 vrijz.-dem. eri soc.-dcm. stem men alleen de heer Wibaut scheidde zich af! was aangenomen, was de begrooting van het Zuiderzeefonds aan de beurt. Ophouden met de drooglegging, adviseerde de heer Verkouteren (C.H.), want we halen met dat groote werk een economische reuzestrop. Zoo langzamerhand krijgt het er iets van, dat niet de Zuiderzee, maar de schatkist wordt drooggelegd. We zijn nu nog maar in het begin van het werk, dat slechts armoede voor de vïsschers bracht, cn kunnen nog terug. Dr. Lely, de vader van dit werk, was een groot man, maar een groot man mag men geen oogen- blik alleen laten, heeft de geschiedenis ge leerd. Groote mannen zijn te onevenwichtig, zij zijn ruiters, die te zwaar zijn voor hun paard, l.enin was ook een groot man, maar wat heeft hij uitgevoerd in Rusland? De heer Hermans (s.d.) Je behoeft mij niet aan te kijken! De heer Verkouteren: Groote mannen maken de grootste fouten. Daar was Dr. Wibaut (s.d.), die groot in de socialisatie is, het heelemaal niet mee eens. Hij zou het ook niet erg vinden als Later de kostprijs de waarde van den grond overtrof. Minister v. d. V e g t e voelde zich h* deze laatste rede weer wat in zijn evenwicht. De stormloop van don heer Verkouleren scheen hein sterk uit het lood te hebben ge bracht. Maar toch niet zoo erg, of hij drong aan op een nuchtere beschouwing van de zaak. Alsof de goedige heer Verkouteren dat niet gedaan had! 't Bleek, dat de minister er nogal moed op heeft, 't Zal wel lukken, zei hij; de overschrijdingen kunnen we overzien en de drooglegping achter die overschrij dingen zal iets grootsch worden. Dat alles zag hij. De heer B1 o m j o u s (r.k.) kwam vertel len, dat hij nel zoo nuchter was als de mi nister en precies hetzelfde vergezicht op de Zuiderzee nnd als Z.Exc Ja, die overschrij dingen waren er wel. Maar daar moest het mes dan maar in. Met het mes in de vuist moest dan de nuuwkeurigheid in de ramin gen veroverd worden. Met de stem van den heer Verkouteren tegen, werd de begrooling aangenomen. Tegen de wijziging van de bepalingen om trent do ouderlijke macht en voogdij had niemand bezwaar. De Hervorming van het strafstelsel kreeg een woord van lof van den heer Heerkens Thijs sen (r.k.), terwijl de heer Hermans (s.d.) vond, dat politieke misdadigers de eer van een aparte regeling waard zijn. Intusschen gaf hij toe, dat dit soort gevangenen niet zoo spoedig zal voor komen. Waarom dan een aperte regeling, voerde Minister Donner den oud-politiek ge vangene, als antwoord op diens preek voor eigen parochie, tegemoet. Bovendien zijn de voorwaarden zoodanig, dat de bewaring op politieke gevangenen wel niet zal worden toegepast; terwijl het ook de vraag is of be waring voor deze menschen wel het geschik te middel zou zijn. Z. h. s. werd het ontwerp aangenomen Evenzoo de wijziging van het Wetboek van Koophandel betreffende publicatie der stukken van be sloten vennootschappon. Na de pauze was een wijziging der Bankwet aan de orde. Mr. de Veer (e.r.) geloofde niet, dat er onoverkomelijke bezwaren zouden zijn voor de Nederlandsche Bank om te voldoen aan de nieuwe wet op de naamlooze vennoot schappen. Bezwaren zijn er echter, want de Bank zou o. m. al haar bankbiljetten moeten intrekken. Echter gelden die bezwaren even goed ten opzichte van allerlei andere ven nootschappen, voor entreebiljetten en assu- rantiepolisscn. Naar evenredigheid zijn de kosten voor de Ned. Bank niet grooter dan voor andere inrichtingen. Het heele artikel moest eigenlijk verval len, dat verplicht om achter den naam van emitteerende vennootschappen de aandui ding Z. (N.V.) te vermelden. De Minister van Justitie was het met die opvatting niet eens. Het wetsontwerp werd aangenomen z. h. st met aanteekeniiig, dat de heer De Veer tegen is. Zonder beraadslaging of stemming werden ten slotte nog aangenomen de Bezoldigingsontwerpen (verhooging bezoldiging) voor de leden van den Raad van State en van de leden der biugcrlijke cn militaire rechtscolleges. Daarna word de vergadering verdaagd tot Woensdag 10 Juli, 's middags 2 uur. noodwendig middel voor instandhouding der partij. Hoe moet 't dan voor de A.R. partij niet een hoopvol verschijnsel zijn, dat daar de zer dagen iets dergelijks gebeurd is in dc geboorte der Anti-Rev. Jongeren Actie. Ja, dat verschijnsel is daar te hoopvoller, om dat geen druk of wenk of oproep van hooger hand noodig was, om de a.r. jeugd tot studie organisatie te wekken. De a.r. jongemen- schcn zijn uit eigen initiatief opgestaan en hebben hun genooten in heel het land paraat geroepen tot de recrutcnscholing voor den strijd die hun straks wacht in de gelederen der Kiesvereenigingcn, De namen der mannen, die dit jonge le ven met hun raad wilden steunen, wijzen op goede organisatie en stellen gerust voor de verdere ontplooiing. Het waren Prof. Mr. A. Anema te Haarlem, H. Amelink te Utrecht, Drs. J. v. Andel te Den Haag, Ds. H. Janssen te Den Haag, Prof. Dr. J. A. C v. Leeuwen te Utrecht, P. van Nes Cz. te Nij- kerk, P. Pluyter te Assen, Dr. S. Roosjcn te Groningen, Dr. J. Severijn te Dordrecht, Ds P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht en Ds. C. v.'d. Zaal te Deventer. Voorwaar, een eerbied waardig Comité van Advies. Studie, onderlinge, geregelde studie, aan' de hand van straks uit te geven leiddraden en schetsen, is de bedoeling dezer jonge na tionale organisatie. We vernamen, dat de oprichting der A.R.J.A. reeds overal opwakende beroering onder onze a.r. jongelui bracht. Clubs wer den al gesticht naast de bestaande, nieuwe worden voorbereid. Van harte begroeten we dit nieuwe leven als een hoopvol verschijnsel, dat er in de a.r. jeugd een kern zich vormt voor het leven, door studie en saamspreking, een recruten- school voor de a.r. kiesvereenigingen, een hoop voor de toekomst der a.r. partij. God stelle dit onder Zijn zegen tot rijken wasdom en vrucht OFFICIEELE BERICHTEN. VREEMDE ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is majoor Jhr. K. P. Qiiar es van Ufford van het le reg. onbereden 'i-tillerie, vergunning verleend tot het aan lemen en dragen van de ordeteekenen van •idder le kl. in de Orde van het Zwaai d, ;in Zweden. GERECHTSHOF. De alphabetische aanbevelingslijsten voor twee vacatures voor raadsheer in het Ge rechtshof te Arnhem bevat: le lijst: Mrs. dr. S. v. Brakel, vice-president der rechtbank te Utrecht; G. van der Flier, rechter te Utrecht; J. Houwink, rechter te Arnhem: 2e lijst: Mrs. dr. van Brakel; R. P. Geve ringa, rechter te Groningen; G. van der Flier RIJKSGEBOUWENDIENST. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is met 1 Juli aan den tijdelijk op zichter bij den Rijksgebouwendienst J. Kev te Amsterdam, belast met de dagelijksche hoofdleiding van de werken voor de stich ting van een gebouw voor Geld- en Telefoon bedrijf aldaar, wegens verandering in de in richting van het dienstvak waarbij hij werk zaam is cn waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag ver leend. BIBLIOTHEEKWEZEN. Bij beschikking van den minister van On derwijs is tijdelijk benoemd tot conservator bij de Bibliotheek der universiteit te Gronin gen rar. II. de Lafontaine Verwey i* Hil versum. AUDIËNTIES. De audiëntie van den minister van Onder wijs zal Maandag niet plaats hebben. DE ZIEKTEWET. ADVIESCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD. De Minister van Arbeid heeft gister aan zijn Departement geïnstalleerd een commis sie, bestaande uit twee onbezoldigde leden van den Verzekeringsraad, twee voorzitters van een Raad van Arbeid en het bezoldigd lid van den Verzekeringsraad mr. Werker, tevens voorzitter der commissie, welke tot taak heeft hem van advies te dienen bij de voorbereiding van de maatregelen ter uit voering der ziekteverzekering, in het bij zonder voor zoover die maatregelen betrek king hebben op de uitvoering dier verzeke ring door de Raden van Arbeid. Aan het Departement is in gevorderden staat van voorbereiding de samenstelling van het college van toezicht op de bod rij fs vereenigingen, welke voor de uitvoering dei- verzekering zullen worden toegelaten en de regeling van taak en werkwijze van dat col- TELEGRAM VAN HET C.N.V. Door het dagelijksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond is het vol gend telegram aan den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid gezonden: „Het dagelijksch bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond dankt u voor het vele en groote werk met de herziening dei- Ziektewet tot stand gebracht. Het spr-ekt uit naam van duizenden arbeiders als het u huldigt nu u zult bevorderen dat 1 Maart a.s. de Ziektewet in werking zal treden". HET GROENE KRUIS. Achttiende Algemeene Vergadering. Het Internationaal Congres in 1930 te Utrecht. HET RUSTHUIS GEOPEND. Gister is te Utrecht de 18e algemeene ver gadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Kruis gehouden. De voorzitter, de heer F. C. Fleischer, wijdde in zijn openingswoord enkele woorden aan toestanden de vereeniging betreffende en besprak o.m. den aankoop van het nieuwe gebouw aan de Nieuwe Gracht-te Utrecht, waarheen het centraal bureau, thans geves tigd aan de Oudegracht te Utrecht, zal wor den overgebracht. De voorzitter lichtte daarna een bestuurs voorstel toe om in afwijking van het besluit der 16de algemeene vergadering tot het hou den van een internationaal congres in optima forma, in Juni 1930 te Utrecht bijeen te roe pen een Groene Kruis-congres met internatio nale deelneming. De voorzitter meende, dat met een bescheiden offer dit tot stand kon worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, dan een beroep te doen op de gastvrijheid van ingezetenen van Utrecht en naburige ge meenten, zoodat dit een belangrijke besparing voor de deelnemers zou geven. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Daarna werd het jaarverslag over 1928 besproken. Dit verslag getuigt van groote tevredenheid over de arbeid der vereeniging in het afgeloopen jaar. Bij de rondvraag kwam ter sprake het per vliegtuig vervoeren van ernstige zieken van eilanden. Het bestuur zal dit punt nader onder de oogen zien. Daarna heeft Dr J. L. G. G. A. le Rütte te Deventer een lezing gehouden over de waarde van psychiatrische ervaring voor wijk verpleegsters. Het Rusthuis. Na afloop van de algemeene vergadering zijn de afgevaardigden en verdere belangstel lenden per toerauto naar den Dolder vertrok ken ter bijwoning van de opening van het Rusthuis het Groene Ivruïsoord de Harst-Hulst. Hier heeft de voorz., de heer F1 e i s c h c r, een rede gehouden, waarin hü de opening van dit rusthuis een feit van beteekenis noemde. Het woord werd ook nog gevoerd door Baron van Tuyl van Serooskerke, burgemeester van Zeist, die ook getuigde van dc vreugde, die deze openingsplechtigheid schonk. Er waren veel bloemen en telegrafische gelukwenschen. Na afloop van de plechtigheid hebben de genoodigden het gebouw bezichtigd. In dit rusthuis voor huisvrouwen een groot hee renhuis met grooten tuin is alles keurig, doch eenvoudig en hygiënisch ingericht; naast een flinke eetzaal vindt men er een groote conversatiezaal. Ook de vele slaapkamers zijn practisch ingericht. Het is een inrichting, waarop Het Groene Kruis trotsch kan zijn. HET ROODE KRUIS. Te Middelburg werd deze weck de algem. vergadering gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis. De bcgroctingsrede werd gehouden door Prins Hendrik, die in het bijzonder de Zeeuwsche afdeelingen dankte voor de on dervonden medewerking. Herinnerd werd door Z.K.H. aan de in October gehouden 13e internationale Roode Kruisconferentie, waar bij de internationale organisatie van het Roode Kruis tot stand is gekomen. Na de begroetingsrede werd het woord ge- oerd door Mr. G. van Sloot en Azn., die r op wees dat het Roode Kruis geen oorlogs- taak heeft, doch wel een taak in tijd van oorlog. Spr. achtte het verre uand naïef te meenen, dat het oorlogsgevaar voorgoed ge weken is. Zelfs door de zich noemende pacifisten wordt in onzen tijd revolutie en burgeroorloog gepredikt. Het Roode Kruis heeft daarom paraat te zijn. i een gemeenschappelijke lunch werd een voordracht gehouden door Luit. Gen. b. d. N. Schrijver, waarna het uitgelezen gezel schap een auto-tocht over Walcheren maak- en te Domburg door het Gemeentebestuur erden ontvangen. Gisteren maakten de deelnemers een boottocht op de Schelde. VRAGEN VAN KAMERLEDEN JONGE MEISJES EN SCHIETOEFENINGEN Het Eerste Kamerlid, de heer Hermans, heeft den minister van Defensie gevraa^l: Heeft de Minister kennis genomen van het feit, dat ;nen aan de jongste schie oefe ningen van den vrijwilligen landstorm te Amsterdam, jonge meisjes heeft laten deel nemen en haar laten schieten op een schijf, die een niensch levensgroot voorstelt, van welk ergerlijk schouwspel in de „Haagsche Courant" een foto is opgenomen? Zoo ja, is de minister niet van oordeel, dat bij deze oefeningen liet niet noodig is. de afbeelding van een mensch als schijf to gebruiken? Is de minister ook niet van oordeel, dat hel meer dan ergerlijk is. dat men jong? meisjes, bijna nog op den kinderleeftijd, aan deze schietoefeningen heeft doen deelnemen? En zoo dit het geval is, wil de minister dan liet daarheen leiden, dat zulke weerzin wekkende feiten niet meer zullen plaatsheb ben P. F. FRUYTIER. t TE HONTENISSE OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is te Honte- nisse overleden de heer P. F. Fruytier oud lid van de Tweede Kamer. In September 1901 werd hij lid van de Tweede Kamer, waarin hij tot de verkiezin gen in 1922 zitting had. Jarenlang maakte hij deel uit van het college van r>,| Staten van Zeelanc" DE KOMENDE PARTIJ. Dr. J. Th. Hamsira wil hebben, dat we over zijn brochure, welke onder bovenstaandc-a vreeselijken titel bij de Hollandia-drukkerij te Baarn versclfeen, iets zeggen. Dr. Hamstra, die eens lid was van de Chr. Hist. Unie en nu de profeet van de wereld partij hoopt te worden, denkt niet gering over zichzelf. Hij h a a t alles en elke partij in Nederland, hij haat zelfs zijn vaderland; want nergens is leven. Weg moeten in elk geval alle politieke partijen. Stel u eens voor, dat ze alle weg Voor goed en voor altijd. Dan waart gij rij. En dan aan den arbeid. Welke? Dat zal de schrijver u zeggen: „Neen, nu nog niet. Laat mij nog even de gloriezangen van mijn haat vervolgen. Mijn geest knarst in mij, mijn adem wordt snel ler, mijn voeten trappelen van het geweld, dat in mij is, mijn vuisten dreunen op het hout vóór mij. Want een spookachtige ge dachte komt in mij op, en ik wil ze in al haar rauwheid u voor de voeten werpen." O zoo, denk daar niet gering over. Grie zelig! Maar toch, (ik heb het wel niet begrepen, maar Dr. Hamstra zégt het) „Ik haat dus mijn volk niet, o neen; en ook eigenlijk m.jn land niet, o neen; maar datgene, wat bindt en vernedert, dom maakt en kleverig, lijzig en vervelend. Vervelend. Ik heb het woord. Gij zijt vervelend, mijn politici. Alle soort letterkunde, nietwaar, is goed, behalve de vervelende soort. En alle politiek is goed, behalve de vervelende. Als ge u resoluut een dictator koost en dan een stuk van Duitsch- land of België opslikte, ja, dan zou ik mij eens op 't hoofd krabben; ik zou niet mee doen; mijn tijd afwachten; maar sakkerloot, ge zoudt niet vervelend zijn. Nederlanders!" Een mooie voorman, zeg. Die roept op; die spoort aan en zegt dan: „ik zou niet mee doen"; ik wil de kat eens uit de boom kijken. „Kellner! één geestelijke spiritus! We heb ben als volk nog niet afgedaan," Zou een morphine-spuitje voor deze uit het lood gevlogen fantast niet beter zijn? Hij heeft heslist rust noodig. Maar neen, hij wil een nieuwe, internatio nale partij op bijbelsche grondslag stichten. Overeenkomstig de leer van Jezus, „die een groot man was en de leer der Joden heeft hervormd". Ziedaar de Bijbelsche grondslag. I-Iet wordt een keurbende, met Dr. Ham stra aan het hoofd, die ons de betere Vol kenbond zal brengen. Zou de heer Hamstra zich niet eens ver staan met de heer J. Vcrberne in Den Haag. Die maakt ook al een nieuwe, betere Volken bond? En hij zegt het zoo terecht, dat men zoo gauw vervelend wordt Och van het goede moeten we niet te veel hebben. CHR. ZANGVEREENIGINGEN. DE ZANGWEDSTRIJD OP 26 JUNL Het voorwoord in het programma. Men verzoekt ons melding te maken van het voorwoord, dat opgenomen is in hut programma van de Zangwedstrijd, welke 26 Juni gehouden zal worden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag uitgeschreven door de ring Rotterdam van de Bond van Chr. Zangvereenigiugen in Nederland. Het bestuur is van meening, dat, op een enkele gunstige uitzondering na, de Chris telijke pers te weinig nota neemt van den ar beid der Chr. Zangvereenigiugen en schrijft daaraan voor geen gering deel de heerschen- de malaise toe. „We vroegen, aldus het voorwoord, naar de oorzaak of oorzaken van de malaise, in sommige opzichten wordt de zaak duidelijker Men is niet tevreden. De prijzen zijn niet hoog genoeg. Men wil prijzen behalen ;u Uitmuntendheid, Eere afdeeling en Supe rieure nfdceling. Straks is ook deze laatste niet hoog genoeg meer en moet cr iets no* hoogers uitgevonden worden. Alles wel! Als inen ze dan ook maar wer kelijk door buitengewone prestaties wil ver dienen. Maar daar wringt de schoen. De massa kent tegenwoordig niet meer het ka- rakterstalende „Luctor et emergo"; het moet op wieltjes gaan. Hooge prijzen bij eon mi nimum van inspanning. Dan kan men op onze concoursen niet terecht, maar moet op „de wei" wezen. Gelukkig, daar blijft een rn! Die zich door tegenslagen niet laat ontmoedigen: dia bij wisseling van leden of vermindering van ledental den moed niet opgeeft, maar n taaie volharding blijft worstelen. Die bliide is, als door die worsteling, trots alle tegen spoeden, het peil behouden kan worden, dat men eenmaal had bereikt Die toont, de taaie kracht van het Chr. beginsel te kennen. Hier mag ook wel eens ;ots gezegd worden aan het adres van onze Chr. Dagbladen Deze hehben ook een meping ten opr »it» van den Chr. Zang. We striiden mee op on» terrein, den grooten strijd voor het r ,r. beginsel. F.n onze strijd is niet gemak' Daarom hebben we juist den steun van het Chr. Dagblad zoo noodig!" DE EERSTE BETUWSCHE MEIKERfJ N. Te Eist zijn door de firma Dallussen de eerste Betuwsche meikersen vin Vlissingcn naar Engeland gezonden. Du volgende w ek wordt overal met den pluk begonnen. De oogst belooft overvloedig te worden. AARDBEIEN EXPORT. Op 25 Juni zullen vermoedelijk f<- B *r-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1