BINNENLAND. IN DEN PÖLITIEKEN WINGKEL, DINSDAG 18 JUNI 1929 HOFBERICHT. DE KONINGIN IN AROLSEN. Het vertrek van Arnhem. Gistermorgen kwam H. M. de Koningin met H.K.H. Prinses Juliana per auto van Het Loo te Arnhem aan om vandaar uit de reis naar Arolsen aan te vangen. Op het station was ter begroeting aanwezig de waarnemend BurgemeesttT Wethouder C. Smeenk. Toen de trein, waarmede H. M. de Koningin-Moe der uit Utrecht te Arnhem aankwam, binnen was, namen de Koningin en de Prinses in den salonwagen, die aan den gewonwi trein was gehaakt, plaats, na van den waarne, mend Burgemeester een hartelijk afscheid te hebben genomen. Van bevoegde zijde deelt men ons menie, dat de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana in goeden welstand m Arolsen zijn aangekomen. KINDERBESCHERMING. jaarlijksche vergadering van den bond. Te Utrecht is de jaarlijksche vergadering gehouden van den Nederlundschen Bond tol Kinderbescherming. Openingswoord. In zijn openingswoord wekte de voorzit ter. mi'. H. de Bie te Rotterdam, op tot krachtige propaganda voor den verkoop van kindetipostzegel?, opdat de opbrengst zoo groot mogelijk worde. Voorts bracht spr. hulde aan minister Donnet' voor de indiening en dc verdediging van zijn wetsontwerpen in zake de voogdij en de ouderlijke mac I.- Jaarverslag. Hot daama aan de orde zijnde jaarverslag Van den secretaris gewaagt" van een opge wekt leven en van een ledcntoememing met ongeveer 20 pet Het aantal leden bedroeg «inde 1923: 403, en het aantal ongesloten vereenigingen 212. Een regelmatig contact met het departement van justitie werd ver kregen, doordat op verzoek van den Bond mr. Schelt.usj referendaris aan het departe ment gemachtigd werd de bestuursvergade ringen van den Bond bij te wonen. Het jaarverslag, zoomede dat van dein penningmeester, werden goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De heeren mr. H. de Bie te Rotterdam, mr. O. J. Cluysenaer te Winschoten en mr. A de Graaf te Zeist werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de vacature-prof. dr. J. Waterink als bestuurslid gekozen werd de heer M. J. C. Besselaar te Rotterdam Een centrale raad. Vervolgens was aan de orde het voorstel, door het bestuur van den Ned. Kindcrzorg- bond ingediend, dat dc Ned Bond tot Kin derbescherming zal instellen een vertegen woordigend lichaam voor do geheole Kin derbescherming. Na korte bespreking werd besloten, dat dc Ned. Kinderzorgbond een meer uitge werkt voorstel met toelichting ter zake zal indienen, waaromtrent dan het bes! fr van den Ned. Bond tot Kinderbescherming de Jaarvergadering van raad zal- dienen. Hce brengen wij onze jongens en meisjes in de maatschappij? Aan de orde was daarna de behandeling van het onderwerp: Hoe brengen wij onze jongens en meisjes in de maatschappij. Dr. L. II. M. Berger, praedagngisch con sulent te 's-Gravenhage, mej. E. M. >Meel- boom, directrice van het Kinderhuis ,.Boschzicht" te Apeldoorn, en de heer D. Noordam, directeur van het Opvoedingsge sticht der Nederl. Herv. Kerk „Knlkenhoi- de" bij Maarsbergen, traden als inleiders op. ZOUTAANBORING. Onze rijke bodem. To Twekkelo, waar boringen worden ver richt door de Kon. Ned. Zoutindustrie is op llit de Antirev. Partij. HULPCENTRALE ALELASSERDAQL Groote vergadering te Goudriaan. Woensdag 19 Juni a.s., 2 uur nm., zullen D.V. in de Herv. Kerk te Goudriaan als sprekers optreden Prof. I)r. 11. Visscher met het onderwerp „Art. 30" en Mr. H. Bij- leveld met het onderwei p „Achter de oude banier". Alle a.r. uit de Alblasserwaord en die langs den Lekdijk wonen, worden »p- gewekt. deze vergadering te bezoeken. De vergadering zal staan omler leiding vay Ds. Anker, Herv. Predikant te Goudriaan DE GRIFTDEMPING. NOODIG DOOR DE VERVUILING EN UIT VERKEERSOOGPUNT. PLANNEN VAN VEENENDAAL. In een uitvoerig raadstuk zéggen B. en W. van Veenendaal: „Het dempen van de Grift van de Zwaaij af in de richting van het Panhuis wordt noodig gemaakt én door de onhoudbare ver- keerstoestanden èn door de stank, die het Griftwater verspreidt. Door deze demping wordt het verkeers- vraagstuk langs Hoogstraat en Zandstraat geheel opgelost. Met het stankbezwaar is dit evenwel niet het geval. De oorzaken zijn bekend. Indien deze oor zaken al binnen onze gemeente lagen, dan zou het aan ons gemeentebestuur alleen zijn, om de oplossing te ontwerpen en uit te voeren. Dit is etliter niet zoo en daardoor werden de vele, tijdroovende onderhande lingen veroorzaakt, die hebben plaats gehad en nog worden voortgezet Het grootste bezwaar is en blijft nog steeds de aanwezigheid van het Kuqstzijdewater in de Vallei. Wij hebben niet nagelaten de ver- -schillende autoriteiten met klem er op te wijzen, dat het verdwijnen van het Énka- watcr uit de' Vallei noodzakelijk is voor het verkrijgen van betere toestanden. Inmiddels staan wij voor het feit, dat wij of wel moeten dempen en het Enkawater door het Onileidingskanaal laten loopen of wel niet dempen. Wij zijn van meening dat dc bestaande toestand niet langer gehandhaafd kan wor den en dat thans ook zonder omleiding van het Kunstzijdewater tot demping moet wor den overgegaan. In dien geest dopn B. en W. thans eén ge wijzigd voorstel aan den Raad. DrJ demping zal moeten geschieden vanaf de Zwaaij tot de geprojecteerde weg No. 40. VERKIEZINGSACTIE IN RENKUM. De verkiezingsactie in deze gemeente is in vollen gang. Reeds zijn 2400 brochures van de heeren II. Colijn en Ds. van Grie ken verspreid door de. Centr. A.R. Kiea- vereeniging. Op Donderdag 20 Juni treedt voor de A.R. Kiesver. te Renkum op Ds. J. H. van de Wal, Ned. Ilerv. pred. te Wageningen,, met liet onderwerp: Nog Antirevolutionair? Terwijl voor de Centr. A.R. kiesver. reeds optrad de heer II. Amelink, en op 28 Juni een vergadering belegd wordt in het Oranje huis te Heelsurn-Doorwerth en te OosUr- beek in het Notarishuis, waar als sprekers hopen op te treden de heeren Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer en Ds. van Schuppcn, Ncd. Herv. pred. tc Luntcren. Land- en Tuinbouw. LANDBOUWDAGEN TE GOES. Tot 22 Juni a.s. worden te Goes landbouw- dagen gehouden. Donderdag is er een ge westelijke landbouwtentoonstelling van paarden, runderen, schapen enz. benevens een nationale tentoonstelling van het Ned. trekpaardenstamboek, 's Avonds wordt op den Westwal een groot vuurwerk gegeven. BLGEIVÖBOLLENTEELT TE BEVERWIJK. De omzet van de groen te velde «taande 1 verkoopingen van bloembollen bedroeg f 221.441 tegen $0.500 in 1923. Thans wor den dc vroege tulpenbollen opgenomen. Gemengd Nieuws. AUTOBUS IN EEN SLOOT GEREDEN. Onder Herveld (Betuwe) is een autobus van D. uit Druten met 23 inzittende polder werkers die op weg waren naar hun werk zaamheden voor de rivierverbetering onder Malburgen—Arnhem, door het breken van het stuur in de sloot gereden. Acht inzitten den werden licht gewond. Zij werden door dokter Treeling uit Herveld verbonden. BRAND. Hedenmorgen te 4 uur is de bakkerij van v. Galenkamp in de Thomas A Kempis- straat te Zwolle totaal uitgebrand. De bewo ners konden tijdig het huis verlaten. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. 'N NACHTELIJKE VECHTPARTIJ. Men meldt ons uit Odoorn (Dr.): In het naburige Klijndijk heeft 's nachts door eenige jongens een hevige vechtpartij plaats go! ad. De arbeider H. alhier werd in den huik gestoken met een mes. Do ar beider II. te Klijndijk werd met een mes in den rug gestoken, doch is er het beste af gekomen. Als dader wordt genoemd de ar beider H. te Bronneger (gem. Borger). Een onderzoek wordt ingesteld door rijks- en gemeentepolitie. UIT ZUID EEN MOEILIK LAND MET EEN HETEROGENE BEVOLKING. Het Afrikaans gaat snel vooruit. Wie het Zuiden van Afrika zoal bewonen. HET RASSENVRAAGSTUK. Waar ligt de oplossing van de moeilikheden Een moeilik land. Zuid-Afrika is 'n moeilik land in ver schillende opzichten. Een van de groot ste mceilikheden is zeker wel het bevol kingsvraagstuk .Hier niet, als in Europa, 'n kweetie van overbevolking; de gehele blanke bevolking van de Unie blijft nog onder de twee miljoen, terwijl de rest onge veer zes miljoen uitmaakt. Maar hier de kwestie van onderbevolking en de noodzake- likheid van goede, kapitaalkrachtige immi granten, die geneigd zijn hun bekwaamheid en fortuin in dienst van 'n nieuw vaderland te stellen. Maar hier ook de kwestie van ver scheidenheid van bevolking. Wordt het wel altijd gerealiseerd, dat de Unie-bevolking uit de meest heterogene bestanddelen is samen gesteld, 'n omstandigheid die zijn eigenaar dige moeilikheden en bezwaren daa.gliks met zieli brengt, en van welker moeilikheden de oplossing ook dageliks moeiliker wordt? Om te beginnen valt do Unie-bevolking direkt uiteen in twee delen: blanken en niet- blaukcn. Deze twee klassen staan absoluut los van elkaar, en mengen niet, nóch in het sosiale, nóch in het kerkclike of godsdienstige leven. Ekonomies, natuurlik, staan ze in voortdurend kontakt, dit mag clan zijn als werkgever en werknemer, of als winkelier en klant, of als ambtenaar en Unie-bewoner. Maar verder dan ekonomies gaat de aanra king niet De blanke bevolking. Zoals algemeen bekend, vormt de blankp bevolking geen eenheid, maar bestaat deze racer uit noofdzakclik twee groepen, n.l Engels-sprekenden en Hollands (d.w.z. Afri kaans) sprekenden. Toch is het 'n opmerke- lik en tot dank stemmend verschijnsel, dat tegenwoordig, wanneer we van Afrikaners spreken, niet uitsluitend meer bedoeld word» de Hollands-sprekenden, maar net zo wel Engels-sprekenden. Velen van laatstgenoemden, hier geboren, voelen zich Afrikaner, als de IIoMands-sprc kenden, en zelfs velen, in Engeland geboren, hebben in den loop van 'n langdurig verblijf in de Unie, Z.-Afrika als hun vaderland aan genomen. Engeland neemt hij hen nog wol 'n belangrijke en tere plaats in en wie zal dit hun ten kwade dulden maar niet ie enigste, en, met weinige uitzonderingen, oot niet dc eerste plek. 'n Goede illustrasie van het feit, dat in zekere opzich en het rasse onderscheid tussen Boer en Engelsman weg valt, is het feit. dat in al 3 politieke partijen (Nationale Partij, Zuid-Afrikaanse Partij en Arbeidersparij) Engels- en Hollandsch-spre kenden samenwerken. Toch, het bestaan van twee nasies in de Unie blijft op velerlei gebied moeilikheden met zich brengen. De Hollander-Afrikaner heeft 'n kijk op het leven, die veel verschilt \an die van zijn F.nwlse medeburger. En, ofschoon op velerlei gebied wissel-werking plaats vindt, blijft het toch waar, dat kul- tureel de Afrikaaanse natie nog peen een heid is. Een van de groo'.ste moeilikheden is, in mijn ogen, de onder omstandigheden ge dwongen en absoluut noodzakclike tweetaligheid. Waar het Engelse en hot Afrikaanse deel der bevolking, wat getalsterkte betreft, elkaar niét veel ontloopt in de Unie, was dit 'n noorl- zakelike vereiste om bij de Unifikasie in 1910 in de Grondwet de volkomen gelijkheid van de twee landstalen, Engels en (toen nog) Nederlands, vast te leggen. In de prak tijk heeft er wel dikwcls het een en and:r aan ontbroken, en is zelfs op het ogenblik alles nog niet in orde; al moet erkend wor den dat, sedert Afrikaans cle plok van Ne derlands ingenomen heeft, Afrikaans oni- ze tend snel is vooruitgegaan, ook wat be treft zijn positie als een van de twee offi- sieele landstalen. Waar meor en meer ook naar praktische gelijkheid van de twee to lea gestreefd wordt, is dus voor de Afri kaans-sprekenden het aanleren van Engels en voor de Engels sprekenden het aanlereo van Afrikaans 'n eerste vcreis'c. Alle scholen (met uitzonderingen in Natal In vereenvoudigde spelling. ■AFRIKA. en de Kaapprovincie) zijn dan ook tweetal'g 'n noodzakelik kwaad. Waren, wat hei aanleren van de andere officieele taal be treft de Engels-sprekenden dikwijls in ge breke gebleven, 'n oproep als die van Dr. Cascy, de bisschop van de Engelse Kerk in Bloemfon'ein, waarin hij zijn Engelse me deburgers aanspoort om toch ook Afrikaans aan te leren, om zoodoende beter zich te kunnen inleven in de geest es- en gedagte- wêreld van de andere helft, zo'n oproep van 'n hooggeplaatste Engels-sprekende gces- telike vervult ons met hoop voor de loc komst Al mogen we dus met recht verwach ten dat de tegenstrijdigheid van belangen van Hollands- en Engels sprekende 'n zaak van 't vcrlode is, toch heeft de Hollandse Afrikaner altijd op zijn hoede !e zijn, om zijn Taal en Kuituur te kunnen laten s'.aud houden tegen 'n wereldmacht als de Engelse kuituur. Andere nasie3. Echter vormen de Hollands-sprekende en Engels-sprekende Afrikaners het leeuwen deel der blanke bevolking, niet over 't hoofd moet gezien worden, da; andere, Europeese naties meer of minder talrijk vertegenwoor digd zijn. Hollanders, Duitsers, Beigen, Ita lianen en tegenwoordig heel wat Joden uit Oost- en Zuid-Europa, hebben hier, met vele Engelsen, 'n nieuw vaderland gezocht en gevonden. En ofschoon bij hen het assimila- sie-proses gewoonlik *n tamelik snel verloop heeft, heeft het naar verhouding grote sijfer van immigranten van verschillende nasies toch zijn eigen moeilikheden met zich ge bracht, 't Is misschien goed, terloops hier op te merken, dat de Afrikaner, die 'n paar weken geleden te Bethel (in Transvaal) veroordeeld werd tot gevangenisstraf cn 10 zweepslagen (katsslagen) wegens moord op een van zijn kafferbedienden 'n Jood se immigrant uit Oost-Europa is, die hier sedert ongeveer tien jaar zich als landbou wer gevestigd had. De gekleurde bevolking. Van geheel andere aard zijn de mneil'k- hc*d«n, die het feit met zich brengt, dat de Unie niet uitsluitend dcor blanken bewoond wordt. En onder de gekleurde bevolking is de differentiatie minstens net zo groot a's onder de blanken. Van de oorspror.kclike bewoners van Zuid-Afrika (de Bantocn ol kaffers, dc Bosjesmannen en de Ho-entct- ten) zijn de laatste twee tot onbeduidende getallen geslonken, de kaffers, daarentegen, overtreffen in getalsterkte endge malen lie blanke clemc.it in de Unie. Behalve deze drie leven in di Unie nog n tamciik gro.»l aantal Indiër: afkomstig uit Britsch Indic (alleen In <le Vrii.staat .worden deze niet aan getroffen), Maleiers (bij Kaapstad), afstam melingen van vroeger ingevoerde Malei.se slaven, en Kleurlingen, die gemengd bloed in hun aren hebben. Hier in Transvaal heli- ben wij hoofdzakclik te doen mek Kaffers en Indiëre. De moei Lik heden, die uit het samenleven van blanken met 'n zo heterogene gekleurde bevolking voortkomen, zijn schier onover winnelik. Dc Unie is toch nio', als b.v. Indië, 'n tijd-clike verblijfplaats van Europeanen waar het gekleunde element het recht heeft de boventoon te voeren. De blanken zijn <lc stichters en ophouwera van de Europeese be schaving geweest in de Zui-dpuni'. van het „Zwarte Werelddeel", en zonder Jnn van Riebeek, de Hugenoten, de Voortrekkers en de Engelsen zou Zuid-Afrika nog zijn. wat Transvaal, Vrijstaat, Natal en het grootste deel van de Kaapkolonie honderd jaar ge leden nog waren: 'n woeste verlatenheid, waar wreedheid en moordzucht van barbaren alle leven omnogelik maakten. De eis van zelfbehoud vordert, dat do Europeso beschaving de bo ventoon hier voert en blijft voeren; de Unie kan en mag nimmer 'n Kafferland worden. Hiermee hangt ten nauwste samen de vraag van politieke vertegenwoordiging en stem recht aan de gekleurden. Op ogenblik heb ben alleen Kleurlingen en Kaffers in dc Kaapkolonie, die aan zekere (zeer gering") welstands- cn ontwikkeling9eisen voldoen stemrecht, terwijl voor de gehele blanke !>p volking in de Unie algemeen manneiikiav recht bestaat, dat binnen enkele jaren tut algemeen vrouwenkiesrecht zal ui' gebreid worden. De belangen van de niet-vertegenwoordlg- de kaffers en kleurlingen in de andere pr vinsics worden behartigd door enkele Sena toren (leden van de „Eerste Kamer") sin ciaal door de Regeering benoemd met het oog op naturelle zaken. Moet deze toestand bestendigd worden? of moe'. Kleurlingen stemrecht uitgebreid worden tot de andere provinsies? Of moot 'n oplossing gezocht worden, door de kaffers afzonderlik n kleiner of groter getal vertegenwoordigers in de Volksraad te doen kiezen, en moct.m deze ver cgew.vooixMgers blanken z in. M kunnen het ook Kaffers zijn? De politieke moeilikheid is er slechts een; en oplossing daarvan zal reeds uiterst moeilik zijn. Het sentiment van het grootste deel der bevol king komt terecht in opstand tegen de gedachte van politieke gelijkstelling van wit en zwart Stil zitten kan ook niet, dit willen dc gekleurden zelf niet Hoe dan? ze toch, over 't geheel genomen, 'n zekere len, w. o. de Minis er van Naturellezakeu, generaal Hertzog, gedurende de laatste ja ren hun volle aandag gewijd. Zelft heeft generaal Hertzog getracht 'n aanvang te maken met de oplossing van deze kwestie door de indiening van 'n paar wetsontwer pen. Jammer genoeg, dat geen overeenstem ming is verkiegen omtrent de>ze zaak, die eigenlik 'n volkszaak en geen partijzaak be hoorde te zijn, zodat nu deze Kaffer-wet» om werpen 'n inzet in de steinbuss.rijd gaan worden. De verhouding tussen de rassen. En dan. hoe moet de houding zijn van de Jilankc bevolking tegenover de gekleurde be volking, in politiek, ekonomies, sociaal en kerkelik opzicht? Moeten allen over een kam geschoren worden, of dient er onder scheid gemaakt te worden? Onder de ge kleurden treffen we alle sehakeeringen van beschaving aan, van de hoogste tmt. de laag ste. De Indiërs vormen 'n aparte kaste, en, ofschcon velen van hen uit lagere volks klassen in Indië voortgekomen zijn, houden beschaving op. Van de Kleurlingen zijn velen in boseha ving gelijk aan de blanken; en, hoewel geer maatschap|Telijk verkeer met hen onderhou den word', worden zq in de meeste opzich ten toch met de blanke bevolking gelijk ge steld. Met de Kaffers daarentegen is het weer geheel en al verschillend. Het grote gros van hen is ongeleerd cn onbeschaafd, vooral die, welke nog in de verafgelegen streken wonen. De Kaffers diic in de steden werken, heizij als huisbedienden, he zij als onge schoolde arbeiders, hebben, natuurlik, 'n ze kere uiterlike beschaving verworven, maar van innerlikc beschaving en ontwikkeling valt over 't geheel niet veel nog te hespen ren. Tog is ook onder hen 'n zekere gisting te bespeuren en l.ebbcn organisaties als de „I. C. M." Industrial Colonred- Union, waarin Kadalie en andere geavanseerde revo- lu ionaire Kaffrrleiders het heft in handen hebben of hadden, 'n verderflike invloed op de half-l>eschaafde en half-ontwikkelde Kaf fergemoederen. In 'n volgende brief stel ik mij voor iets meer mee te delen omtrent de Kaffers, hun levenswijze en de positie die ze innemen. Uit Oost-Indiê DE INLISCHE BEGROOTING 1930. BATAVIA, 15 Juni. (AneUu) Een vergelij king van de cijfers van de ontwerp-begroo ting voor 1930 niet dc ramingen voor 1929 geeft het volgende eeld in duizendtallen gul dens: uitgaven (gewoon) 20.642 uitvaven (buitengewoon) 11.257 ongunstiger; ontvang sten (gewoon) 24.151 ontvangsten (buiten gewoon) 8490 gunstiger. Het saldo voor ge- wono is 3509 gunstiger, voor buitengewoon 2707 ongustiger. VOLKSRAAD. BATAVIA, 15 Juni (Aneta.) De vergade ring van den VoMtsraad is geopend met een rode van den nieuwen Voorzitter Meyer Ran- neft, die H. M. de Koningin dankte voor liet in liem gestelde vertrouwen, en den G. G. voor de vriendelijke woorden tot hem ge sproken. Spr. huldigde zijn ambtsvoorgan ger Mr. Neytzcll de Wilde voor de hooge op vatting van zijn plicht, en ging in het kort de wijze van werken van den Volksraad na, waarbij hij opmerkte dat het College in de samenstelling heel wat vaster is geworteld dan vat het was gedacht. Hij achtte het een bemoedigend feit dat in ons groeiend staats recht on den duur de beteekenis van d"n Volksraad bepaald zal worden door zijn daden zelf. Spr. eindigde niet het geven van de verzekering dat hij in de samenwerking met het geven van de verzekering dat hij in de samenwerking met de leden zijn krach ten met vreugde aan den Volksraad geven wil en geven zal. (Applaus). DE ECONOMISCHE EN SOCIALE TOESTAND Het beeld, dat de Economische en Soci ale Kroniek van het Centraal Bureau voor de Statistiek van den eeonomischen toe stand van ons land gedurende het eerste kwartaal van 1929 geeft, staat sterk in het teeken van de strenge vorst. Land- en tuinbouw, veenderij, zoetwatcr- vlsscherij en binnenscheepvaart lagen een groot deel van het kwartaal geheel stil. Het spoorwegverkeer kon een deel van het verkeer to water overnemen; het spoorweg bedrijf, vooral het goederenvervoer vertoon de dan ook hoogcre opbrcngstcijfers dan ge woonlijk in dit kwartaal. De zeescheepvaart vertoonde in Februari en ook nog in Maart een belangrijke inzin king. Op (ie vrachtenmarkt kwam nog geen verandering ten goede; op de lijnbedrijven naar Ncd.-Indië en Oost-Azië hield echter de bevredigende toestand aan. In de zeevis srherij, die minder dan de zoetwatervis- scherij door de vorst schijnt te zijn belem merd, gaven tc ten dele zeer goede vang sten en prijzen in Maart bovendien een com pensatie. De toestand van de nijverheid was niet slecht te noemen, hetgeen echter geenszins voor elke industrie in het bijzonder geldt. In Febr. waren alle personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, doorcengenomen 17.2 pCt. van het aantal dagen gedurende welke zij hadden kunnen werken, werkloos» Voor cle bouwvakarbeiders steeg dit indexcij fer tot 49, voor de landarbeiders tot 43.5. An dere beroepen die door de vorst zijn getrof fen waren bijzonder de transport-, steenfa briek- en scheepswerfarbeiders. Eenige cijfers worden door het bureau pe peven omtrent de ontwikkeling van eenige belangrijke takken van nijverheid, toege licht door grafiaken. Verschillende fabrieken breidden de productie uit. De verdere rubrieken betreffen financien, arbeidstoestanden, sociale zorg enz. beneyens dergelijke verhandelingen over Ned. Indië en het buitenland FORT PRINS HENDRIK TE SOERABAJA. Blijlt behouden? Naar de N.S.CL verneemt, is door de genie een rapport ingediend ter zake van de voor genomen opruiming van het oude fort Prins Hendrik te Soerabaja, dat mogelijk ton ge volge zal hebben, het behoud van dat stukja oud-Soerabaja. In bedoeld rapport wordt o.m. berekend, dat de kwestie van opruiming zoodanig in de papieren zal loopen, dat de gewon nen grond in de eerste plaats veel te duur zal worden, terwijl voorzien wordt dat do met het puin opgehoogde terreinen, wel een harde laag zullen krijgen, doch tevens in een onvruchtbare vlakte zullen worden herschapen. Daartegenover wordt naar voren gebracht dat met weinig kosten de localiteiten in het fort wel zoodanig opgeknapt kunnen worden, dat de verhuur er van voor pakhuis- ruimte ten volle de kosten van onderhoud en verbeteringen kan opbrengen. Die verbeteringen zullen dan moeten om vatten het opknappen van het terrein, de ophooging ervan om een goede afwatering mogelijk te maken en het dusdanig in orde brengen, dat het als een plantsoen zal kun nen dienen. Uit den aard der zaak zal een flink ver- harde toegangsweg de verhuur van die lo caliteiten zeer bevorderen. Het resultaat van het uitgebrachte rapport is, dat met de afbraak waarmede de volgen de maand reeds zou begonnen worden, voorloopig gewacht wordt Economie en Financiën. NEW-YORK. De Amerikaansche handelsbalans vertoont over de maand Mei voor het eerst na langen tijd een invoersaldo en wel ten bedrag; van 14 millioen. Men w\jt dit aan den toegeno men invoer n3ar aanleiding van de verhooging t "r invoerrechten, terwijl bovendien de gedaalde tariveprijs de exportcijfers ongunstig oein vloed t. Ter New-Yorksche beurze steeg in ds af- geloopen weèk de daggeldrente van 6 pet. tot 4 pet., om daarna weder tot 7 pet. terug te loopen. De gemiddelde rente was daardoor hooger dan een week tevoren, n.l. 7,46 pet., tegen 6 75 pet. De stemming voor de s-.ndeelenTrarkt waa gunst'g, zoodat de gemiddelde noteering voor njjverheidsfondsen steeg van 172.4 tot 175,1. ONZE HANDELSBALANS. Invoersaldo gedaald. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mc-de, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in Mei 1529: 230; in April 1929: 234; in Mei 1928 220; in in Januari-Mei 1929: 1096 en in Junuari-Mei 1528: 1112 nr'll. gld., de waa.de van -len uitvoer in Mei 1929: 175; in April 1929: 169; in Mei 1928: 169; in Januari-Mei 1929 795 en in Jar.uari-Mei 1928 786, alles in mill. gü. Het. saldo-Invoer bedroeg in de maanden Januari, Februari, Maart. April en Mei resp.: S0,4; 53,8; 40,X; 65,5 en 60.4; totaal Jaruari- Mei 1929: 3C0 9 en voor Januari-Mei 1923: 325,7 alles in mill. gld. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Provincie Friesland. Con vers i e-voorstel» Ged. Staten van Frieslsnd stellen voor de derde en vierde electriciteitsleeningen, oor spronkelijk groot 4 mill'oen en 2 twee milli oen, aangegaan tegen 6 pet., af te '.ossen. Zjj vragen machtiging twee nieuwe leerungen aan te gaan ad f 1,95-1,000 en een ad f 3.434.000. Het percentage zouden zy gesteld willen zien op ten hoogste 5. PROV. UTRECHTSCHE ELECTS. MIJ. Het dividend ia 7 pet. De verlies- en winstrekening der P U.E.M» over 1928 sluit met een bruto-winst saldo van f 861 861 (v. j. f 743,712). De netto winst, die h;erna overblijft. is f 357,614 (f '_56,664> en is derhalve f 100 050 hooger dan het overeen komstige cijfer over het vorige verslagjaar Het dividend is 7 pet. Dit resultaat werd ver kregen ondanks de invoering van een tariefs verlaging per 1 Juli 1928, welke voor dat jaar een inkomstenderving van f 42,008 meebracht. Een verdere stap tot verlaging van de tarie ven schijnt alleszins gerechtvaard gei. De raad van commissarissen overweegt -chter nog, wanneer en in welke mate men tot verlaging kan overgaan. De groote roode Coöperatie. Dames- en heeren.-led.en ingang, hoofddeur; Arbeiders-leden links om den hoek; Proletariërs: poortdeur aan den achterkant. Mijn sekure vriend was oen loetje ont stemd. We hadden afgesproken alleen maar te kijken cn niets te bestellen eu nu had ik in den eersten winkel den besten reeds iets in voorkoop gevraagd. Precies, gevraagd; doch ook niet meer. Dat was in de liberale zaak hcelemanl niet erg, want daar hebben ze toch niets in voor raad dauantiquiteiten. F.n die kun je gerust in voorkoop nemen. Ze missen alle nuttig effect en als antiquiteit worden ze niet den dag beter. Maar nu gaan we naar de groote, roode coöperatie en daar is oppassen de boodschap Want dinr hebben ze er wel verstand van om iemand knollen voor citroenen en druk prenten voor schilderstukken te verkoopen. Doch, waarom langer te staan praten in het overhuifde portiek: laat ons naar binnen gaan. De entrée is ontegenzeggelijk royaal en keurig. De mat voor de deur is groot genoeg om met z'n tienen op de mat tu blijven staan. Draagt men hier allen uniform? Hoezoo? Nou, kijk die deftige gegalonneerde meneer maar eens, die daar op ons aankomt ste venen. Dat is vast een directeur. Zie maar, hoe welbewust hij is, hoeveel gevoel van eigenwaarde hij vertoont Daar komt hij op ons af. Heeren?? We zouen wel eens willen rondzien, met het oog op de groote uitverkoop begin Juli. Ik zal voor geleide zorgen. O, dat ia vriendelijk van u, meneer de di recteur. Pardon, ik ben de portier. O, noem me niet kwalijk, als ik u mis schien door de burgerlijke titelatuur belce- digd heb. Volstrekt niet: rangen en standen moeten er nu eenmaal wezen: zie maar naar onze instellingen. Daar zijn we zoo niet thuis. Nou. ik dan zooveel te beter: ik ben kran- tcnlooper bij ons dagblad geweest pn weg gejaagd wegens opruierij; och, we vroegen een cent nicer per krant en per week. Ik ben bij de (niet-politicke) coöperatie ge weest: op straat gesmeten wegens.... reor ganisatie en bezuiniging. Ik heb met lectuur voor de socialistische boekhandel gecolporteerd: ontslagen, omdat ik niet enkel op provisiebasis wilde wer- Enfin, een heole lijdensgeschiedenis. En toen bent u hier gekomen. Dat is toch aardig. Och ja, ze zeien spottend, hij heeft ver stand van uitsmijten cn een mooi pakje maakt direct van iemand een ander mensch. Doch, als u soms wat beters voor me weet: kippenleer op de Veluwe, zooals Stenhuis of colporteur voor een goeie krant, zooals Van Staal, of burgemeester desnoods, zooals ter Laan, van der Sluis, Verstegen of Janso- nlusik heb het vleesch liever dan de beenen. al Is het ook doorregen. We zullen er met Albarda over spreken, dan krijgt ge straks misschien keuze: opper- bode aan een departement of foerier bij de roode burgerwacht (tegen communistische aanslagen!) Denkt u; maar daar komt een bediende, die u wel verder Inlichten zal. Meneer! Meneerenü Kunnen we misschien even een chef spre ken? Meneer, het wemelt hier van chefs} zoo veel u wilt Ja, maar nóg een hooger, don die hier rond stappen. Pardon meneer: die zijn niet aanwezig. Op reces, met verlof, nnnr conferentie in Ge neve. Stockholm, Washington: voor „zaken" naar Indië; enfin, weet ik veel, maar hier zijn ze niet. Doch als ik de heeren van dienst kan zijn? Heel gaarne, dank u. Volgen de heeren mij maar. Geweldig, zie die rij hreodhulkige flesschen daar eens. Een mooi, rood kleurtje cn waar schijnlijk een fijn, „proletarisch" geurtje, niet waar? Dat is het beroemde spraakwater „Ontwapening". Als je dat drinkt, dan redeneer je honderd uit: je praat alle vrees voor verlies van na tionale zelfstandigheid weg en vindt alles goed, wat anderen je aandoen. Als je K. ter Laan of Van Zadelhof! wak ker maakt, dan vloeit een ontwapenings- redevoëring als een rolprent over hun lippen. Ik mis echter het merk „Made in Ger many", (uit Duitsehland afkomstig). En ik dacht zoo, dat de S.D.A.P. hij voorkeur im porteerde, wat over de Oostgrenzen Is gefa briceerd. Daarin hebt u niet heelemaal ongelijk. Doch 6edert 1918 is daarin wel eenige ver andering gekomen. Troelstra heeft toen een zeer slechte koop gedaan: de wissels zijn niet gehonoreerd cn de balans sag er mise rabel uit. Doch, daarover genoeg: Troelstra heeft zich sindsdien feitelijk uit de zaken teruggetrokken. F.n, de bestellingen over de Oostergrcnzcn zijn dus aanmerkelijk verminderd? Ongetwijfeld, doch wat zullen we elders ook bestellen? Wat kunnen we in Duitseh land koopen? Kruisers! Wat wordt In België aanbevolen? Houwitsers! Wat levert Enge land? Vorstenwnardeering! Noorwegen, De nemarken, Oostenrijk, Zwitserland; idem, idem. Of belieft u misschien bevroren vleesch uit Amerika, waar de democraten niet de mocratisch en da republikeinen niet republi keinse h zijn? Of wellicht wol uit Australië, waar de verplichte arbeidersrechtspraak in lompen loopt? Meneer, zal ik u eens wat zeggen, (en de souschef knipoogde ons vertrouwelijk toe) we maken thans alles zelf. Dot is buitenge woon gemakkelijk. We voelen en donken erg nationaal. De dwazen van vroeger dachten internationaal: wij zingen alleen nog maai de „Internationale", omdat de. wijs zoo mooi is; dc woorden begrijpen ouzo klanten toch niet. En wc zijn zoo blij, dat we Nederlanders zijn. Het is zoo'n heerlijk land. Men leeft er zoo rustig. Men kan de godsdienst beschim pen; de overheid, ook het Vorstenhuis, be- ieodigen; larie hebben aan alle internationale logica; elk jaar van standpunt veranderen (weet u soms hoe vaak we andere wijn in het ont wapen inasspraakwater gedaan hebben, se dert 1912?), we «chelden anderen voor hy pocrieten, subelsleepers, onbarmh&rtigen, lasteraars,... Enfin, koopt u één flacon „Ontwapening", eigen fabrikaat, merkt G.R.C en u redeneert tot uw tong dubbel slaat, uw logica versplin tert qn ge zelf gelooft wat ge anderen wijs Zei ik daar misschien wat geks; ik had straks juist een slokje genomen uit die flench t Volstrekt niet, u zei zeer ware dingen en ge hebt ons een waardevol advies gegeven. Maar projios, wat zit daar achter dat etiket: incourante en belegen artikelen? Ja, ziet u, daar is haast geen beginnen aan: inventarisatie is noodzakelijk, nmardat zal eon heel karwei zijn. Daar liggen leuzen en principes, wenschen cn cisehen in bonte mengeling dooreen. Kijk daar, in die la liggen ministerspakjes. Albarda en Wibaut hebben ?e indertijd dooi* bemiddeling van een oud-kleerekonp opgekocht in Maisnn dc I.iherté, toon de In- mille van d.' freule dacht over llkwidatie. Ik zal ze binnenkort toch wat afborstelen «•n de blinkende knoopen oppoetsen, want je kunt nooit weten. Dan ligt er de socialisatie In do watten; vroeger lag het heele bestek al klaar, doch dat is opgeborgen. Nu zijn we aan de voor bereiding bezig Men ziet zeker uit nnar grond In erfpacht? Erfpacht? Dat is een artikel, dat we ge zuiverd, gebuild, gemengd en zelfs op afbe taling verkoopen. liet staat er feitelijk nog anders mee dun met ontwapening. Dat is een nationaal arti kei geworden fliier wel, maar over de gren zen niet!), (Inch erfpacht kreeg een plaatse lijk cachet. In Rotterdam h.v. „verpatst" de ronde wethouder den grond aan groot-kapi talisten; in den Hang zeggen we, dat ze drie maal overgehaald zuiver moeten zijn. Wat ligt daar voor een stapel? Duar ligt een motie tegen het vlaggen op Koninginnedag; er naast een togen roode wethouders cn burgemeesters; verder op t». gen de inkomens van leden der S.D.A.P. bo ven f 6000.— uit de publieke kas; ginds te gen te lioogc contributie van arbeiders en te lage van roode kapitalisten; op oen andere plaats togen diners met do bourgeoisie en tegen het bijwonen van dc Kami" eening. Enfin, liet eind is er van weg. En in de toekomst zul hot partijbestuur wel zorgen, 'Int «Ie afdeolingcn zulke dingen niet in de krant zetten: de hooge hoeren, die de partij regecren. hebben een reuzendoofpot gekocht en Omlegeest (je weet wel. de revolutionair uit 1908, die toen géén spoorwecknning werd) N nu parlijkonlng geworden: hij comman deert het doofpotdeksel. Dank u. dank u. we welen nu genoeg; Ik vrees ncm me niet kwalijk dr.t we hier in Juli geen inkoopen doen. De lucht lijkt me hier wat muf. !Maar heeren! zoo moogt ge niet praten. Ziet ge dan niet. dat we de pui verbouwen? Daar komen nieuwe, groote ramen, en bree- de hoewel ondiepe uitstalkasten eu daarachter, daar liggen eind Juni voor min stens twee weken prachtigebeloften, leuzen en eischcn. Voor veikioringswork, bedoelt n? Precies, meneer, prerics. U lu bt bet pera- den. Maar mank er niet tc veel praat van. 't Zou mij mijn baantje kunnen kosten. Is daar <»>k een afdocling van? Ongetwijfeld, maar de hnnnfj. -- collectie zit in een besloten nfdeeüng achter I.ipv kluisdeuren Toegang alleen door de front- deur op rose, persoonliik gondrr*«eerde kaar ten Dag heerent Mijn tijd is om. ik word afgelost. Dag meneer! Dank voor de Informaties!

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7