ONS VROU A/ENHOEKJE. r' MAANDAG 17 JUNI 1929 EERSTE BLAD PAG. 3 NEDERLAND IN DEN VREEMDE JAARVERGADERING TE BOSKOOP. Zaterdagmiddag heeft in deze gemeente de Jaarvergadering van de vereeniging „Neder land in den Vreemde" plaats gehad. Het gezelschap, onder wie 26 dames, dat in den voormiddag circa 11 uur alhier aan kwam, werd in hotel „Klaassen" verwel komd door Burgemeester P. A. Colijn, die namens het gemeentebestuur een keurige rede uitsprak. Hij wees er op, dat 95 van de Boskoop- sche bodemproduclie \oor export bestemd is en als exportedeudo Nederlanders komen wij telkens tot de conclusie, dat betere voor lichting over Nederland en zijn producten in het buitenland dringend noodig is. Naar niet minder dan dertig landen expor teert Boskoop. Dit beteekent een groote mo gelijkheid tot expansie van den handel, maar het beteekent ook voortdurend op voet van oorlog verkeeren met die 'tanden, die den in voer onzer producten willen beletten. Er is dan ook een groote mate van ener gie toe noodig om met ongebroken kracht jaar in jaar uit zulk een kamp te kunnen volhouden. Boskoop met een oppervlakte van 800 H.A. heeft 700 kweekerijen, welke aan 7200 ingezetenen een bestaan verschaffen dit is zesmaal meer dan in landbouwstreken het geval is wel een bewijs, dat door in tensieve bodemcultuur wijde perspectieven voor land en volk zich openen, indien de ex- porcmogelijkheid regelmatig wordt vergroot. In dit opzicht meent spr. ligt er voor „Nederland in den Vreemde" nog een groot arbeidsveld braak. De voorzitter, de heer P. J. de Kan ter. dankte voor de ontvangst en gaf de verzeke ring, dat alles zou worden gedaan om do Boskoopsche producten en energie in het buitenland bekend te piaken. j Da jaarvergadering. In den tuin van Hotel Klaassen werd na 'de luiïch de jaarvergadering gehouden on der leiding van den heer P. J. de Kanter. Ons werk heeft aldus spr. een bijzon dere bekoring, maar in deze dagen onder den 'indruk van het diep beschamende incident op Curaqao, moet liet. mij van het hart, dat wij alleen dan met opgeheven hoofde ons in het buitenland kunnen vertoonen en daar aandacht kunnen vragen voor de Nederland- sche volkskracht 'en de Nederlandsc'ne cul tuur, wanneer Nederland toont zich bewust te zijn van zijn plichten als onafhankelijke staat en groote koloniale mogendheid. Inci denten als thans op Curasao zijn voorgeval len, jagen het schaamrood naar onze kaken, omdat zij voorkomen waren, wanneer ook dat tegenwoordig zeer belangrijke gebieds deel van ons Koninkrijk in behoorlijken staat .tan verdediging was geweest. Tenslotte wekte spr. de aanwezigen op om trouw propagandisten te zijn voor Nederland In den Vreemde. (Applaus.) Hierna bracht de secretaris, dr. M. dé flartogh het jaarverslag uit Jaarverslagen. Na een inleidend woord over het werk en ie werkwijze van „Nederland in den Vreem de", bespreekt dr. De Hartogh uitvoerig de door de pers betoogde wenschelijkheid om Nederland in den Vreemde", „Vreemdelin genverkeer", het „Algemeen Nederlandsch Verbond" en enkele soortgelijke organisaties, tot een groot geheel samen te voegen, ten einde een krachtiger voorlichting omtrent Nederland in het buitenland te bevorderen. Deze samenvoeging heeft echter te groote Jiezwaren. Het ledental was 1663 tegen 1559 in het .Vorige jaar. Het financieel verslag van den penning- ïneester, den heer A. Iloogeboom, sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 22.971. Uit de reserve moest een bedrag van 1360 worden geput om de rekening sluitend te ïnaken. Na goedkeuring der verslagen werden dc aftredende bestuursleden de heeren: P. J. de Kanter, dr. M. dc Hartogh, ir. Joseph Cuy- pers en F. K. J. Heringa, herkozen. Na afloop der vergadering vertrok het ge zelschap per boot naar Gouda, in welke stad de Groote Kerk, alsmede de gebrandschilder de vensters werden bezichtigd, om ten §lotte den dag te besluiten met een gemeenschap pelijke maaltijd in hotel „De Zalm". DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. Naar de Tel. uit Arnhem verneemt, heeft het Êerstc-Kamerlid de h®er Colijn tot den voorzitter der Eerste Kamer het verzoek gericht een interpellatie tot de regeering te richten over hetgeen is voorgevallen te Wil lemstad. I-Iet interpellatie-verzoek zal door de Kamer in haar zitting van Dinsdag a.s. behandeld worden. Kerknieuws. Op de jongste Classis-vergadering werd de Kerk van Botterdam naar aanleiding van haar voorstel betreffende het optreden van predikanten uit andere Kerkgemeenschap pen, verwezen naar wat daarover reeds op een Classis-vergadering te Rotterdam ver handeld werd. Geoordeeld werd, dat met handhaving van de vrijheid der plaatselijke Kerk deze ook rekening dient te houden met baar verantwoordelijkheid voor heel de Kerkengroep. Nog werd besloten voortaan de Kerke lijke examina te houden in een Classis con- tracta, saam te roepen door de Kerken van Amsterdam-Centrum en Zaandam. De Ker ken zullen daarheen in elk geval haar pre dikanten afvaardigen. Op 16 Juli a.s. zal nog een Classis-verga dering in comité gehouden worden over den financieelen toestand en de financieele ver plichtingen der Kerken. De Kringverga de- ringen in September zullen dan vervallen. WIJKKERKEN. Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, voelt, naar hij in de „Gere'f. Kerk" schrijft, niets voor vermeerdering van het aantal predikantsplaatsen onder de huidige1 omstandigheden. „Of daar nu al 20 of 30 predikanten kris-kras door elkaar heenwerken en een eigen „dominees kerkje" in de Kerk trachten te vormen, het resultaat zal altijd even bedroefend blijven. Slechts dan is er uitkomst te ver wachten, wanneer men eerlijk mijn be schouwing van de wijkparochie aanvaardt en zich dan ook absoluut aansprakelijk voelt voor z'n heele wijk en niet minder voor de 75 pCt. onkerkelijkên, dan voor de 25 pCt. half of heel meelevende Gemeente leden". CATECHISATIE. Te Den Haag-Oost ontving de Ker keraad der Geref. Kerk van B. en W. een mededeeling betreffende een regeling van de uren, voor het Godsdienstonderwijs aan leerlingen van de Gemeentelijke H. B. Scholen en Gymnasia. De kerkeraad nam met blijdschap van den inhoud kennis, wijl die bevorderlijk is aan het geregeld catechetisch onderwijs. PROTESTANTISME IN RUSLAND. In „Uw Koninkrijk kome", orgaan van het Ned. Comité van den Zendmgsbond „Licht im Osten", vinden we van I. St. Prochanow, voor zitter van den Al-Russischen Bond der Evan gelische Christenen een brief, waarin hij uit z"jn land meedeelt, dat er „inderdaad een heej ongewone vangst van zielen voor Christus" plaats heeft. Na 1914, zoo schrijft hij, „is in het Russische volk een groot verlangen naar het Woord Gods ontwaakt. De prediking van het Evangelie draagt rijke vruchten onder alle klassen der bevolking en ook onder de verschillende andere volksstammen, die Rus land bewonen." En verder: „De vraag naar by bels, predi kers en bijbelsch onderwijs is in Rusland tot een echt geestelijken honger geworden." De laatste jaren heeft de Bond 85000 bijbels en 25000 Nieuwe Testamenten gedrukt. In de allernaaste toekomst heeft de Bond dringend noodig 25000 groot formaat en 25000 zakfor maat bijbels; 25000 Nieuwe Testamenten met psalmboeken, 25000 liederenbundels met 1250 liederen en 25000 evangelische liederen met 325 liederen en 30,000 christelijke kalenders, tot een bedrag van f 256,200. Zuster Bertha Vogel, die in Estland aan de Russische grens werkt, deelt uit Narwa mee, dat zij een reis maakte tot het bezoeken van een eenzame, geloovige boerin, die een half jaar geleden tot het Christelijk geloof kwam. Zij heeft in het begin veel vervolging moeten verdragen, maar ik kreeg nu, aldus meldt zuster Vogel, den indruk, dat de menschen haar groet ernstig en met achting beant woorden. 's Avonds na het langdurige theedrinken bij den dampenden samowar, hadden wy een oogenblik van stille gemeenschap. Reeds na het eerste lied was de hut omringd, en hoorde men fluiten en lachen. Niettegenstaande dat, kwamen er eenige vrouwen en wy konden over het plaatsvervangend lijden van Jezus lezen en spreken. Het is heerlijk zoo vry en open de Russen gedachten en vragen uitspreken 1 Heete tranen stortten een jonge vrouw en een oude bede vaartgangster ook hier zijn Russische kloosters die eerst vol angst luisterden, maar later innig dankten voor de duidelyke dingen, die zij hadden gehoord. Men ziet daaruit, dat er in de Russische ziel een diep verlangen naar licht en kennis sluimert. Wij deden ook nog eenig huisbezoek in an dere dorpen. Tot zoover zuster VogeL Financieele steun voor dit werk, niet name voor bybels en godsdienstige lectuur, is zeer noodig. Voorzitter-penningmeester van het Ned. Comité is notaris L. G. James te Maarssen. ZENDING. Zendingsdag te Breukelen, Don derdag 27 Juni a.s. op „Gunstersteijn". Als sprekers treden op: Ds. L. D. Poot, van Haar Iem: „De levendmakende beeE"; Dr. K. J. Brouwer, Zendingsdircctor te Oegstgeest: ..Tijd en gelegpnheden"; zendeling J. W. Wesseldijk, van Posso op Celebes: „Met vol len zegen", en Ds. G. Grootjans Thzn., van Doorwerth: „Een gebaande weg". Te voren heeft een bidstond plaats onder leiding van Ds. C. J. H. Venveijs, van Breukelen, en Ds. J. Pannebakker, van Amersfoort Naar China. Mej. Elize Scharten, zendelinge van „Het Pinksterzendingsge nootschap" te Amsterdam, heeft Zondag haar afscheidssamenkomsten gehouden. gaat, nu voor den derden keer vertrekkend, gedurende eenige maanden naar Poking, om in den herfst de binnenlanden van de nrovincie Junnan in te trekken, om in Yangtze-vallei een nieuw werk onder de Na-Shistammen te beginnen. PETER EN Z'N ZUSJE. DOOR G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 9. „Weet je wat?" zei het vrouwtje. „Ga met mij mee, als je niet naar huis durft, dan kun je morgen ve.t-'er zoeken". Spoedig hadden ze de konijnenwoning bereikt, of eigenlijk was het een hol. Een heele troep jonge konijntjes was voor de deur aan het touwtje springen en Peter moest dadelijk meedoen. Maar hij had er niet veel pleizier van, omdat hij telkens aan zijn zusje moest denken. Maar (oen de konijntjes beloofden, dat ze den anderen dag allemaal mee zou den helpen zoeken, was hij weer wat ge ruster. 10. Den volgenden morgen ging Peter er met twee van de konijntjes, Bibberneus en Flapoor, op uit om te zoeken. De andere ko nijnenkinderen gingen op het duin spelen. Maar Bibberneus en Flapoor kregen er gauw genoeg van. „Laten we eerst een poosje gaan spelen", zeiden ze, „dan kunnen we straks verder zoeken!" En meteen trokken ze Peter mee naar het duin. „Hallo!" rie pen de anderen van boven af, „kom jullie mee roetsen?" „Wat is dat, roetsen?" vroeg Peter. „O, dat zul je dadelijk zien," zei Flapoor. (Wordt Woensdag vervolgd.) Kunst en Letteren. Dr. WILLEM MENGELBERG EN DE FISCUS. Dr. W. Mengelberg schrijft aan liet pers- ureau Vaz Dias: Om verdere misverstanden en verkeerde uitlegging inzake mijn «woonplaatskwestie te voorkomen, slechts een kort woord aan belangstellenden. Ieder Nederlander, die een vrij beroep uit oefent, heeft het onbetwistbare recht zijn oonplaats te kiezen waar hij zelf wil. Ruim vier jaar geleden koos ik woon plaats in het buitenland, omdat ik, in over eenstemming met de feiten, aldaar geduren de het overgroote gedeelte van het jaar ver blijf en werkzaam ben. Ik werd daarom in liet Bevolkingsregister krachtens de beschik king van Z.Exc. den Minister van Binncn- landsche Zaken als inwoner van Amster dam afgeschreven. Mijn verbintenis met het Concertgebouw was sinds December 1924 zoodanig, dat ik mij daarbij verplichte ten hoogste 15 weken iu Nederland te verblij ven; terwijl ik daartegenover minstens 37 weken in het buitenland vertoefde. Ik heb dan ook mijn woonplaats en hoofdverblijf sindsdien aldaar gevestigd. Dat is dan ook mijn recht als Nederlandsch burger. De fis cus blijft mij echter, als ware ik nog steeds inwoner, aanslaan en daartegen kom ik met klem op. De eonige argumenten, die de fiscus voor zijn standpunt aanvoert zijn: le. „dat ik dirigent aan het Concertge bouw ben", waartegenover ik beweer, dat do andere dirigenten, vroeger Dr. Muck, nu Pierre Monteux, niet geacht werden hier te wonen. 2e. „Dat ik ook hier een woning heb". Daartegenover verklaar ik, dat ik bij mijn, zoo bij uitstek inspannenden werkkring, hier een pied a terre in dezen vorm noodig heb, om de voor mij noodzakelijke rust te kunnen vinden. Het gaat nu bij mij zuiver om het princi- pieele punt: vrije keuze van woonplaats. De vraag: meer of minder belasting, vloeit hier uit slechts secundair voort. De mededeeling aan het bestuur van het Concertgebouw, dat ik mijn jaarlijksch con tract onder deze voor mij zoo bijzonder on aangename omstandigheden, niet wenschtc te continueeren is geheel buiten mijn medeweten gepubliceerd. Uit de Antirev. Partij. TOOGDAG TE BREDA. Met het oog op de a.s. verkiezingen orga niseerde de kieskring Tilburg der A. R. Partij een toogdag, welke D.V. Woensdag 19 Juni te Breda gehouden zal worden. De leider der partij, de heer II. Colijn, en Ds Remrae, Ned. Herv. predikant te Amster dam, verklaarden zich bereid het woord te voeren. Is een woord van opwekking tot het blj- onen van die vergadering noodig? Immers neenl Om te komen luisteren naar den lei der onzer partij en den eminenten Amster- damschen predikant behoeft men niet aan gespoord te worden! Het is voor ne West-Brabanders een ge lukkige omstandigheid, dat deze toogdag samenvalt met de Zendingshijeenkomst, welke in den middag in het Liesbosch nabij Breda wordt gehouden. Dus: velen kunnen komen; allen zijn welkom! Woensdag 19 Juni e.k.. half aeht des avonds, in de zaal van Hof van Holland. Reiperstraat (nabij de Groote Markt) te Breda. ANTI-REV. JONGERENACTIE. Een studieclub te Treebeek. Te Treebeek is dezer dagen een anti-rev. jongerenstudieclub opgericht. Het schijnt dus in het donkere Zuiden toch niet zoo donker te zijn, als men vaak beweert. Moge de club veel beginsellicht uitstralen ..n in deze dagen dubbel actief zijn. Gemengd Nieuws. DE KERSENOOGST. In den omtrek van Wyk bij Duurstede werd bij de kersenverpachtingen 1 en l'/a cent per pond op het hout besteed. De opbrengst valt de pachters sterk tegen. DE HARDERVANGST. Voer den oorlog werd van het eiland Thf Icu noaal wat harder naar Parijs verzonden, waar men (Bze bij ons weinig bekende visch kwijt Icon. Thans wordt ze ook hier te lande meer bekend. De harder is een karperachtige visch, wel- kr ongeveer een halve meter kan worden. De visch verhlij't het liefst in rivierarmen en wordt per rot iboot gevangen. In Juni, luli en Augustus beoefenen de visscners op Tlic lei» de hardervangst Op het ongenblik lichbsn ze echter nog weinig suc ces. TWEE KRANKZNNIGEN ONTVLUCHT. 's Nachts zijn te Woensel (N.Br.) uit het Rijkskrankzinnigengesticht alhier twee vi pleegden, J. A. van Boxtel en J. P. Katoen, beiden 30 jaar oud, ontvlucht. Zij waren gekleed in nachtgewaad en hebben ieder twee dekens meegenomen. Vermoedelijk houden zij zich schuil in de bosschen. „ZATERDAGAVONDGENEUGTEN." Men meldt ons uit Oud-Beijerland: Zaterdagavond ongeveer elf uur ontstond er in het café van H. aan den Zinkweg on der verschillende jongelieden van Oud- Beyerland ruzie, welke zoo hoog liep, dat zij ook zelfs met de bewoners van dun Zinkweg slaags raakten. Deze riepen de hulp van de politie in, door zelf per auto drie dienaren der wet naar den Zinkweg te vervoeren. Eén sujet werd gebueid, terwijl Ie overige kornuiten met den gummistok uit elkaar geranseld werden. ■nd. De Jonge: Tram ia. Stoop: Frieslana, uw van Weenen; Au- gustina. Verhespen; Tony, Geraerts; Comptoir ff. Galatee. Lerch; Clemenco. Koste.; Serpent. Groenendijk: Henrica. Hcymen; Antoru HET VROUWENHART. II. (Slot.) Gij wilt bloeien? Waarlijk? Hoe bloeien de leliën? Zij zorgen niet en klagen niet, denken er geen oogenblik over of Ik misschien zou kunnen vergeten haar dagelijksch rani'soen van regen, zon of zil veren dauw. Zij worstelen niet om zichzelf levendig te houden, als menschen doen. Zij vragen nooit naar een geluk -dat ver-af is. noch trachten zij terug te slaan het leed da: over hen dreigt. Maar Ik zorg voor hen, ea —zal ik U minder liefhebben? Neen, kind, neen, dénk dat toch niet Maar het leven is haast voorbij fluister de ik terug. De lem e is gegaan en er is bijna geen tijd meer voor de warme zomerzon, de zachte regen, die mijn woestijn in 'n hloeien- den tuin zou kunnen veranderen. Zie mijn gezicht, zie mijn reeds grijzend haar Hij zei de: Geen tijd? niet van dézen tijd, déi is waar. Maar, zijt ge dan bestemd voor de zen tijd en nier voor een eeuwig leven? Heb daarom geduld, en wacht tot Mijn wei gelegen oogenblik. Bedenk: dat dezestaat niet is, wait gij eenmaal zijn zult. En daarom: nu leef ik verder bij-den dag. Met juist genoeg genade om mijn kleine bestaan le vullen. Met juist genoeg vreucr de en zacht geluk, om er hier en daar nog wat van uit te kunnen deelen, om te kun nen troo^en en steunen sommige harten die nog eenzamer zijn dan het mijne, en die hartstocli elijker verlangen Ik klaag en tob niet meer, trek en ruk niet meer aan de gesloten deur. Want ik ben er zeker van, dat Hij, Die de sleutels houdt., op den rechten dag mij een doortocht laten zal. Alleen dan, wanneer het goed voor mij is (Naar het Engelsch.) GEDACHTEN. Gebedesv^rhooring. Wat kunnen we er toch weinig van zeg gen, hoe onze gebeden zullen worden ver hoord. Jaren en jaren had Paulus gebeden, dat hij naar Rome mocht worden gezonden. En ten slotte, naar Gods Voorzienigheid, kwa-ni hij er, maarom er gevangen te zitten. Moest dat niet een teleurstellend ant woord lieeten op zijn dringend gebed? Ja. voor wie niet verder zien, dan dit aardsche leven. Maar wij nu, we weten al beter. Wanit is niet de serie brieven die Paulus vanuit zijn gevangenschap te Rome schreef, niet een van de groots e schatten voor Gods volk geworden, voor Zijn kerk gedurende do tweeduizend jaren? Wie zal zeggen of we die ooit zouden hebben gehad, wanneer Paulus niet als gevangene, maar als oen werkzame, bezige apostel in Rome dien tijd in Rome had mogen doorbrengen? O, het is goed, het is heerlijk, aan onzen God uit te mogen zeggen al-les wat we wen schen en willen, zelfsal zijn onze gebe den onverstandig. Want God is immers niet onverstandig, bij Hem is alle wijsheid. Maai ook is liet goed, is het nog veel be ter, om het antwoord op ons gebed te laten in Zijn hand. Niet er bij dicteeren hoe wij het ons het best lijkt, omdat wij het zoo en niet op andere manier wenschen. En ni"t ons voornemen, om op te houden met bid den, wanneer God ons niet verhoort op pre cies de manier die wij in ons onverstand verkozen. Want wij zijn kinderen en dwazen, er weten zelf niet wat het best voor ons is. maar bij Hem is alle Wijsheid en alle Liefde. DRAMA TE LOCHEM. MOORDAANSLAG EN ZELFMOORD. Zaterdagmiddag heeft te Lochem een dra ma plaats gehad in de Hollandsche Leder- fabriek. Gedurende een twintigtal jaren werkte daar voorheen als fabrieksbaas een 50-jari- ge Duitscher, die echter voor een tweetal ja ren, doordat de fabriek zich toen toelegde op de fabricage van fijnere leersoorten, ver vangen werd door den fabrieksbaas Ph. Meng. De Duitscher nam uit eigen beweging ontslag en vertrok met zijn gezin naar Ren- kum. Zaterdagmorgen was hij per trein van Renkum naar Zutphen gekomen en verder per auto naar de fabriek te Lochem. Hij liep de fabriek binnen en vroeg aan den machinist, waar hij den heer Nahuis, direc teur van de fabriek, kon aantreffen. Meteen liep hij door naar de eerste verdieping. Daar zocht hem de heer Nahuis op, die het bezoek van den Duitscher niet vertrouwde. Meteen kwam ook Meng op de tweede toe- loopen. De heer Nahuis zag dat de Duit scher een revolver bij zich had, verborgen .onder een jas, welke de man over den arm droeg. De heer Nahuis vluchtte, de indrin ger zond hem twee schoten achterna, zonder evenwel den directeur te raken. Daarop schoot de Duitscher op Meng, die in do buik werd getroffen. De aanvaller richtte toen het wapen op zich zelf, schoot zich door den rechterslaap en was onmiddellijk dood. Meng werd op last van dr. Hugenholtz naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht Zijn toestand is redelijk wel. Het lijk van den dader is, na door het parket te Zut phen te zijn geschouwd, naar het ziekenhuis te Lochem overgebracht. De reden is klaar blijkelijk, dat de Duitscher niet kon verdra gen, dat Meng in de fabriek in zijn plaats was gekomen. ONTZETTEND MIJNONGELUK EEN MIJNWERKER GEDOOD, TWEE GEWOND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is .a één der gangen van de ondergrondsche werken op de Staatsmijn „Maurits" te Lut- terade een ernstig mijnongeluk gebeurd. Een drietal mijnwerkers verrichtte daar werkzaamheden, toen zij plotseling verrast werden door vallend gesteente, waaronder zij bedolven werdon. Den geheelen nacht duurden de reddings pogingen voort Eerst Zondapnorgen om streeks 6 uur slaagde men er in, de veron gelukten te bevrijden. De mijnwerker Ver hees uit Mechelen (België) werd dood te voorschijn gehaald. Bij een anderen mijn werker, Van Aulcken genaamd (uit Stein a. d. Maas) waren de vijf teenen van de rechtervoet geheel afgeknepen, terwijl een derde mijnwerkers inwendige verwondingen opliep. FASCISTEN AAN HET WERK. De Cetem meldt; Gisternacht hebben eenige vandalen, die heit speciaal op het deel der schutting om de paleis-ruïne, te Amsterdam, dat de S. D. A. P. voor haar verkiezings-propagancla heb ben voorzien, d-eee op schandelijke wijze be smeurd. Hadden de heeren de vorige maal, toen de reclame-ruimte slechts nog in dc grondverf stand, met teer en hun kiesenv bleem op gekladderd, thans heeft men het schilderwerk, dat op diit drukke punt zoo de aandacht trok, van boven tot onderen mot teer volgespoten. Eveneens de gebouwen, waarin <Ve redactie-bueraux en drukkerij van het Dagblad- „Het Volk" gevestigd zijn, werden aan een soortgelijke procedure on derworpen. DOOR DE TRAM GEDOOD. Te Erp (N.Br.) is een kind van J. v. d Akker, toen het uit school kwam, gevallen juist toen een stoomtram uit Veghel nader de. De kleine werd overreden en gedood. JONGE DIERENBEULEN. Te 's-Gvavenzande heeft de politie drie jongens van 9—12 jaar onderhanden geno men, die uit een hok, waarin pl.m. 50 kui kens waren, er 30 hadden laten ontsnappen. Vooral over dit laatste zijn de knapen flink onderhouden, terwijl de ouders de schade zouden vergoeden. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. De burgemeester van Grijpskerk (Gr.) had aanhouding verzocht van een persoon, die zich vandaar naar de omgeving van De- demsvaart had begeven met het doel om aldaar mej. T. van het leven te berooven. De burgemeester van Ommen zond politie naar Dedemsvaart waar men ook reeds ge waarschuwd bleek. De bewuste man werd slapende in een hooiberg aangetroffen. Hij was reeds bij mej. T. geweest en had haar gedreigd bij een eventueel huwelijk' haar van het leven te zullen berooven. Do man iï aangehouden. DOODELIJKE VAL. Te Warffum (Gr.) klom het 11-jarig zoont je van F. Zuidema in een paal der electri- sche geleiding. Hij is er uitgevallen en in een sloot terecht gekomen. Het ventje be zweek aan de gevolgen. HAZENDOOD DOOR KUNSTMEST. Te Chaam (N.-Br.) en in de omgeving komt volgens „De Nederlandsche Jager" sterfte onder de hazen voor. Vooral cada vers van jonge exemplaren worden gevon den en wel op perceelen, die bemest zijn met LLeuna salpeter. BRANDEN. Te Alblasserdam ontdekte de zoon van J. V. in de Polderstraat 's nachts brand, door dat hij gewékt werd door den rook. Ilij maakte zijn ouders wakker, die met moeite de buitendeur wisten te breeiken. Mét be hulp van de buren kon men het vuur in begin stuiten. Het huis is geheel van hout. Verzekering dekt de schade. DOOR HET HEMELVUUR. Te Ouwerkerk bij Zierikzee werd de land- boinvschuur van L. B. door den bliksem ge troffen. De gevel werd weggeslagen, doch brand word niet veroorzaakt. De koelen wis- n zich los te rukken en namen de vlucht Te St. .Tansteen werd de landbouw schuur van F P. door den bliksem getroffen. Oe schuin brandde tot den grond af doch het woonhuis is door het optreden van <Ic brandweer nog behouden kunnen worden. Tijdens een onweer is de landbouwschuur m de B. in den van Alsteinpolder onder Graauw (Z.) in vlammen opgegaan. LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL. DE C. K. B.-COMPETIT1E. Zuid Klasse I: Snel IHollendia I 64. VOETBAL. Uitslagen van 15 Juni. Klasse III; B.V.A.Wia H 4—5. Ri vierberich ten. 1IANSWEEKT, pep. 16 Juni en beste ROTTERDAM: Bad nla XI, st; Telegr Henrlette st; Remy et; Hugo v. d. Jonge; Rodenbnch. van Ouwerkerk. J Koning; Najade, Ooster al. OUDE TO.NGE: Spes snlutus, et SOHEVEN1NGEN: Op hoop van zogen, st BREDA: 8 Gebroeders, Hoeyken*. BEVERWIJK: Era st KATWIJK AAN ZEE: Jannetje Griep; Joha 1, VerwQ- neren- Johanna, st: Ammon 2. van C&pclleu tdrl. van WtJck; Herdl, Spoeletra, GOUDA;: Tymn, st FRANKRIJK Mary Hulsman. DUITSCHLAND: Pieterneün, st; Industrie 2. it: Rün en Schelde 13. et: Vooruit V nette Mn- Wlllo br. 62. Gerbes. Compti irlot, Jei Wl es Sapho. BELGIE: de Noyonhoff; Mannheim, nna Avontuur, Obl, Oki Hendrika. De oogd. v. d. LOBITH, 15 Juni. Gepasseerd voor -I uur er. bestemd voor- ROTTERDAM: stoomschepen Louvois; Ska», di: Nelly; Fiat 13: Henry; Rhir.; Constant-ra; de Gruyter 4; Fata Morgana; Goliath; Tnrgot; .eln; Progressus; Credo; Wingt; Fulla: Modi; Pastó; Kakata: Willem Marinus 2; Pr. Juliana; olima: Bromo, Netten; Caroline. Kinzier; tda, Böhrlnger; Graja 1, v. Winsen; Har una, ornelissen; Klrishlma, Momm; Slamat Htrsch- .an; Ophlr. Kalkman; Malbar, Rörsch; st Theo; Conti enee, Koch; Frama. Neve; Fluvlaie 32, Noldes: Shakespeare, v. Schöll; Charlols 12, v. uwerkerk; Carl Paul 3, Balck; s:. Pleter; Jo anna; Lessoir; Xelia; Watvan 1; Meyer; Keeltje, uilenberg; M. Stlnnes 4S, Schupp, Maria Eii- LOeth, Joosten; Harold, Beekman; Har.ne. As» >ck; Rhelnstrom, Fendel; Conrad Erna. Kis», il; Tollens, Oer'emans; Johanna. Mallbaan;' Wohlfahrt Tepper-, Raab Karcher 9. Prim; Fra- Crucq; Janita, de Graal; Hugo Stinnes 12, PfalfHarpen 15, Eltfeud; Wlnuchermara 27, Wag en er; Rudolf 2, Wollener: Montan 16. Montan 8, Boeker; Theli. Vissers; Valerie 3. Suiting; NIedervvald. Stempel; Ener- 4. No hl; st. XL S tinnes J0; Raab Karcher 12; Nederlander, Stsdhouoors: Richard 8. Laack; p.; Raab Karcher 34. Nolk; Hot Tlel schure Mant Elwabeth, Bosman; Tunnlsl, Stroep; LI nth. inUce, German la. Schoolmeester; Chr.s- Ip», B-tz'nk; l-'ieias Uömmerlch; Actief. Valk; WINTERING: Uoop op Behoud, v. d. WalAA.UBAM: Door Vertrouwen. Terlouw; ILEKBAÏKM F-endraoht 2. Brijder; BATTEN, D'.'ltP: Ambulant de Wachter; HONSW1JK:. irritje ilendrika. Kout; DEN HAAGMarl?., oter; liATEKT: St Jan 1, do Jung; OUDH} SCHILD: Poolster. Boertlen; BINGERDEX: Nova, Edïting; LEERDAM: Nederland, v, llouwelingen: BUIKSLOOT: Adjo, Bosma; AM STERDAM: Maria Elisabeth, Berends; Barbara, Cornelia, Joele; Matheo. v. d. Spek; Gluck Auf, Butefur; Antonia, Oerlemans; Emanuel, Leeu- werke; st Boschwijk; Onderneming, Timmer; Tilly. Lent: SJHARENDIJKE: Actueel. d« Waal; NIEUWENDIJK: Twee Gebroeders, Baars- ERLECuM: Marls Stella, Rutjes; DEN HAAG: Emanuel, de Vries: OEGSTGEEST:. Dwaal ik wacht U. v. Dom: BUIKSLOOT: Erna» iuel 4, ITompus; WAGENINGEN: Henri, da Vlerk; TERUEYDEX: Geertruida Maria, Kcy-c-r; TEUN EU ZEN. Tc-rneuzen 4. Kalle: STRIJEX- 4AS: Drie Gebroeders, Kerkhof; BORKUM: Ema nuel Xloinpl;BREDA: Spes. Hoefnagel; HAT. TEM: Antonia, v Hasselt; ZEVENBERGEN; Homa. Schot; DORDRECHT: Johanna Gode- trieda, de Klerck: LEIDEN: Risico, Pel- rs; DELFT- Geertruida, Schmitz; PUTTERSHOEK: Fnederich Eugen, Klee; WORMERYEER: dc, Hoep. Snijders; HALFWEG: Flat, Nyenhef OL.ST: Stella Marls, de Jong; BEMMEL: Corjo, Weel; DEN HAAG: Geertruida, Janssen; NIJMEGEN: Rijnland, Hoenóerop; SLUISKIL: Hiawhatha, Doodewaard; Holland ia. Poss; DEN HAAG: Joka, v. d. Bosch; BQRSELE: Elisabeth, Aarnoudse; IJMUIDEN: Courbet, Biltjes; DRU. TEN: Tawe, Scholt&n; MILLINGEN: Madonr.sf, Heyntjes- Johan Teodoor, Peters; VIANE: Ebeq Haezer. Wyraa; H. L AMBACHT; Antonius Ma» .-ia, Vei-burg: ZWIJNDRECHT: Jurgens S. Koo lleg; SLIKKERVEER: Klari'theo. Brugman; DELFT: S*s, Hartman. ZWOLLE: Heiltje, Gortworst; HASSELT: Sirlus. Keiler; GRONIN GEN: Hondrika. Drost; ZWOLLERKERSPEL: Nenuphar, v. d. Kamp; DEN HAAG: Lahntal, Kraus; WAGENINGEN: Zwerver. Vissers: PA- PENDltECHT: Jady, Hoogenöljk; ZWOLLE: Sanct Maria, Ermers; ZIJPE: Anna Charlotte. Rossmuller; ZWIJNDRECHT: Hendrik Matheo, Smit; LEEUWARDEN: Verwisseling, Zwiers; TEItNEUZEN: Woglinde, Verbaas; HASSELT: Mlereveld, Kranendonk; DEN IIAAGde Hoop geleidt ons, v. d. Pol; RENKUM; Egjo, v. Don gen; ZWOLLE: st Hans Adolf: Ideaal; VREES WIJK: Bt Hormanie 6; DEN HAAG: Theodora, Es; 1IARL1NGEN: Anna, Fries: YGISSINGEN; Verandering. Rijkers; Dirkje. Rljkc-rs AN VERS: Olcniax, Hellebosch; ZWOLLE: Antonia Mag- daleno, Alen; Lulse', Fellmann; ZIJPE: Janne tje Ilendrika, Raad; BREDA: Anna, Fluyt£ GRONINGEN: 2 Gebroeders, Peper. ANTWERPEN: Luik 16. Dlericxksens. KON1GSBEKG: sL Orcst LONDEN: Jantje, Meulnian. BELGlë: Tarragona, Luyks; Baluran. uens; Maria, Rosenberg; Glsela, Buskop; Slbilla, v. Geffen; Alida Cornelia, Akkerman; Marie Le- nie, Arends; St Simon, Masset; st Rijn Schold® 14; Bulten Verwachting, Schot; Segantlni. v. Steen; Labor, Landa; Credls, Vermeulen: Irma. v. Giesen: Naval, v. Kerkhoven; l'Avenlr. de Veirman; Mcnte d'Or. Bal; José Salmler, Rot- tiers; Frans Hens, v. Raamsdonk; Celina, Ma thijs: Samlanö, Thenaert; Dranaco C, Wcstveec; DUITSCHLAND: stoomschepen Spes; Wan- gurd; Alcyon; Flat 1; Rheinfahrt 11: Johanna; Wesselina; Bichette: Scarpe; B abantla; Borba; Marne; Utgrt; Albatros; Willem Anton, La Plaoe; Agnard; K. Vaatr 13; Crescendo 3; K. Vaart S; Fiat 9; Moselle; Var.Ir; Flat 12; E-- caut 1; St Odlle; Alpha; Kerir; Maria Corne- .la; Hekla; Excelsior; Dyn: Madonna 2. Hu- hers; Grete Sophie, Dahmcr Rheinfahrt S. V'ölkner; Vaderland 2, Schulte; Dankbaarheid, Brands; Gertrude, Vollmer: Morgenster, v. Oriel; Onderneming. Veldman; Grutter; Stella Matutlna, Moor Molegraat: Leys, de Dekker; Yorone.-c-. Vcr- .ïerght; Dren'hina, Nak; Rosalia, Thijs; Rhenus» Rossmuller; Geka, Arends; Wormatia, Scn-.ittlcr; Geertruida, Suringh: Rembrandt, v. d. Zande; Magdalena, Muller; Boetack, Kuhnel: I.eo. Rcn- nlngs; San Jose, PoppeUer; Succes, v. d. Graaf; Sophie, NUenhoff; Johannes, Elevlld; Gloria Deo, Dörr; Gondlna. Otjens; Overijssel, Vergeer; Cor- ina, Kreft; Themasle, Pasman; Rhelneclc. Jung; Ellse Carl, Henncman; Stad Charleroi, Boller; Wilhelrolna, Burgers: Venus. Mourus; Beetho ven. Gubbels; Kanaalvaart 9. Ulrlch: Jocoro, Kanters; Elisabeth. Avontuur; Stella Moris. Peu len- Neptha 3, Wetzel: Anna. Wllten; Carolina, de Bot; Zuid-Holland, v. d. WD gaard; Mctot. Staal; Gezlena, Hamstra: Totrakr.e. Monjou; Franslska, Loock; Wlhonco. HIemstra; st. Mari nus Louise; Proserphinn, Silvlus; Limburcia. Anrooy: Mannheim 36. Veurcuter: St. Maria. Jegen: Naptha 4, Goob; Carl Helnrich. Emmlg; Fellcitas, Boos; st Raab Karcher 7; Hans Grethe, Urnietzer; Raab Karcher 3\ Schm.tt; Helvetia 3. AppaUlus; Hansen St Neupcrburg 1. Wagner; Maria Johanna, Raamsdonk; Kanaal vaart 8. Eibers-, St. Antonius, Elenemann: Ko« ".emljn, Groen; Kontent. Korsten; »t. Hinden burg; Regina. Seoger; Theodoor. Tempelaars; Frltz, Ründers; Adrlana Maria, PoppeUer; st Martha Halm; Raab Karcher 9: Cornelia, Schoenmakers; Raab Ko.-cher 19. Specht; st Prins Hendrik; Flora; Wilhelm; Mannheim; Pax; Klasina. Goedhart; Trio, v. Vliet; Leda, Becker; Danae, Ypma; Wuta, Hazenberg; Jo hanna, Vermeulen; Tltanla, Braun; Johanna So phia, Schot; Plus 10, Beenc-n; Adrlana 3. Zui dema; Marie Antoinette, Sybryns; Santa Maria, Romeynders; Elosabeth. Bos: Wijkdienst II. v. Dort; st Beverwijk: JngerswlJk; v.erschctdo. Bos; Maria, Bruns; Wuta. Musterd; Cclria. Bok- slag; Del Volunltas. MeeuwScn: Llnqucnda. .s- ser; Theodora, v d. Runstraat; Majacpleja. Dolk; Jurgens 12. v. Lier: Vriendschap. Bon-; Jau- Une, Bakker; Binnenvaart 2. Klop; Maria. - r- jchuren; Josef Kin ra, Lenkcwits; Gamur-1 Pusch: Carlton, den Dunnen; Rlndjonl. v. Icr- sel; de Hoop, Oosse; Emil. Lensen; Toleran*. v - Gendt; Luik Mechelen; Essen, „oenen: nna. 19, Paop; Clameradco, Snellens. Frans Joseph 2, Fink; Diana, HÖrsehon: Cornelia, do RUken-, Corpejo, do Bot; Maria Christina. Weiss; Wal»" <um 1. Helnen; Angele, v. Kerkhoven. j Salutls,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3