£riH$djr «iteunuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT! Per kwartaal 3.28 {Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dageüijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2767 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 13 JUNI 1929 ADVERTENTIE !fi Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer m 022% Ingez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2^0 Elke rcge>l meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hel bureau wordt berekend 0.1b 10e Jaargang. pit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met Ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. HUMOR ALS SLAAPMIDDEL. Te Apeldoorn heeft de heer Marchant, die óp het verkiezingspad is, geklaagd over de lauwheid bij de stembusactie. Wij verstaan die droeve klacht. Heeft immers niet de leider der Vrijzinnig Democratische partij, die op zoo kiesche wijze het land verloste van een coalitieregee- jing, Teden om te verwachten dat men met aian en macht hem steunen zal wanneer het erom gaat die gehate coalitie bij vernieu wing onmogelijk te maken? Van dezen enthousiasten steun bespeurt de heer Marchant echter al heel weinig. Toch ligt het niet aan hem, wanneer de Nederlandsche kiezers niet met bewondering lijn vervuld voor de rol, door den leidsman aller Nederlandsche V.D.-ers gespeeld bij de jammerlijke catastrophe in November 1925. Het is een merkwaardig verschijnsel uit de wereld van de misdaad, dat menig veroor- raker van een misdrijf geen weerstand ver mag te bicden aan den drang om terug te keeren naar de plaats des onheils. En zoo kon de staatsman Marchant niet nalaten te verwijlen bij de gebeurtenissen .van enkele jaren geleden, die hem ten slotte voor de formatie van een nieuw Kabinet plaatsten. Zeker, verheffend voor iemand die een po litieke partij heeft te leiden, was hetgeen toen geschiedde niet. En men zal zich uit hetgeen de heer No- \cua ten vorigen jare meedeelde bij de alge- meene beschouwingen over de begrooting herinneren, dat de heer Marchant omtrent de mislukking van zijn aanbod tot samen werking met do Roomsch-Katholieken vol ledige zekerheid had en dus moedwillig een chaos veroorzaakte. Toch had de V.D. leider den moed om terug te treden in de historie van Novem ber 1925. Niet op ernstige wijze, zoodat de hoor ders zich rekenschap konden geven van de neegedeelde feiten. Maar de humor werd te baat genomen, met tal van kwinkslagen werd de voordracht gekruid en.... de aandacht afgeleid. Want men weet het: wie de lachers op lijn hand heeft, wint. AANPASSINGSVERMOGEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan J. Meester, oud-pakhuismeester in d-ienst bij de firma P. Rood en Zoon, Zaadhandel, te Bo- venkarspel. DEFENSIE. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reservi personeel der landmacht tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. de artsen J. de Bruij me en C J. Vel-lkamp. DE HANDELSREGELING MET PORTUGAL. Op 8 Juni heeft tusschen onzen Gezant t> Lissabon en de Portugeesche regeering een notawisseling plaats gevonden, waarbij is overeengekomen de tijdelijke regeling der handelsbetrekkingen tusschen beide landen weder voor één jaar te verlengen. De be staande regeling blijft derhalve van kracht tot einde Augustus 1930. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is aan den heer J. Story in Blokland eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul-generaal der Neder landen te Marseille, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Van bovengenoemden datum af zal als hoofd van het consulaat der Nederlanden te Marseille optreden de heer C. J. van dei- Waarden, consul der Nederlanden aldaar. ZUID-HOLL. WATERSCHAPSBOND. DE ALGEMEENE VERGADERING TE DORDT. HET JAAFVERSLAG OVER 1928. De werkzaamheden van den bond. De Ziiid-Hollandsche Waterschapsbond heeft gisteren te Dordrecht zijn algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. P. Blussé van Oud-Alblas. In het jaarverslag werden de werkzaam heden over 1928 uitvoerig besproken. De bijhouding der gaarderboeken voor de Dolderbesturen gaf bevredigende resultaten. In het vorig jaarverslag werd reeds vermeld dat de door den bond aangestelde beambte voor 62 waterschappen werkzaam was, wier gaarderboeken hij bijwerkte naar de gege vens der kadastrale boekhouding op 1 Janu ari 1928. Doordat eerst op 1 October 1927 met. de bijwerking begonnen was, konden de gaarderboeken niet vóór 15 Februari afgele verd worden. In het begin van Maart waren echter de deelnemende besturen in het bezit van hun gaarderboeken. De werkzaamhedén zijn daarna voortgezet, thans ten behoev van 66 waterschappen, van welke de meeste vóór 15 Februari 1929 hun gaarderboeken ontvangen hadden De beambte heeft zich voorts bezig gehou den met de bijwerking van kadastrale plans en met de vervaardiging van kaarten - het nieuwe gaarderboek van Rijnland, dat volgens kaartsysteem ingericht is. In de Unie van Waterschapsbonden heeft de Zuid-Hollandsche Waterschapsbond met de andere provinciale vereenigingen samen gewerkt voor verschillende maatregelen in het belang der leden Daartoe behoort de oprichting van het Technisch Bureau der Unie van Water schapsbonden. De toeneming van het aantal leden werd ook in 1928 voortgezet. Het aantal bij den bond aangesloten waterschappen, dat een jaar geleden 336 bedroeg, steeg met 16, en •bedraagt dus thans 352. Verder heeft de bond 387 persoonlijke en 55 buitengewone leden. De rekening en verantwoording over 1928 wijst bij een ontvangst van f 2278.95 een voordeelig slot van 126.58. Bij het punt Medcdeelingen van het be stuur zette de voorzitter uiteen, wat de heer Zaaijer, de afgevaardigde van Delfland, heeft gedaan om de verzekering der waterschaps- bezittingen te regelen en hij bracht hem on der instemming der vergadering daarvoor hulde: ook wijdde hij waardeerende woorden aan het adres van den-heer A.'van^Walsum, die moet aftreden als bestuurslid, ómdat hij geen waterschapsfunctie meer bekleedt. De voorzitter deelde verder mee, dat Ged. Staten naar aanleiding der motie uit de Prov. Staten betreffende de loonen van het waterschapspersoneel zich tot het bestuur van den bond heeft gewend om inlichtingen en hij merkte hierbij op, dat Ged. Staten reeds meermalen hebben getoond de mee ning van den bond te beschouwen als de stem uit de practijk. Met de door het be stuur geuite meening, dat de loonen van het personeel de Vergelijking met die van ande ren goed kunnen doorstaan, verklaarde de vergadering zich accoord. De bestuurs-vacatures zijn als volgt aan gevuld: herbenoemd zijn de heeren A. Kooij, hoogheemraad van de Vijfheerenlanden; W. P. Brunt, hoogheemraad van het grootwater schap van Woerden; in de vacature-Van Walsum werd gekozen de heer C. van der Wouden Dzn., secr.-penningmeester van den polder den Hoek en Schuwacht te Leklc kerk. Vervolgens heeft mr. J. Slagter, secretaris van Rijnland, gesproken over de Archiefwet en de Zorg voor de waterschapsarchieven. De vergaderden hebben zich vervolgens vereenigd aan een gezamcnlijken maaltijd. Daarna is in aansluiting op de lezing v; mr. Slagter een bezoek gebracht aan Lips' Brandkasten- en Slotenfnbrieken, waar gele genheid was tot bezichtiging van hetgeen deze fabrieken vervaardigen aan brandvrije deuren en kaster voor de bewaring van ar chieven. De directie van de fabrieken gaf i rie rïbi 'ig® tcM'cfc'ingei DE OVERVAL TE WILLEMSTAD. DE „I VERTREKT KOLONIALE RESERVE PER STOOMSCHIP NAAR DE WEST. Verschillende relazen, alleen het officieele nog niet. „Onze Vloot" onthult waarom de „Kortenaer" terug moest. Nog een dood®. Het Ministerie van Koloniën deelt het olgende mede: De toestand op Curasao, waar na den overval de staat van beleg is afgekondigd, is, zooals uit de sedert ingekomen telegram men van den gouverneur blijkt, rustig ge bleven. Een meer volledige uiteenzetting van de plaats gehad hebbende gebeurtenis sen zal in een nader communiqué worden verstrekt, zoodra de daartoe nog noodige ge gevens van den landvoogd zullen zijn om vangen. De. gewonde sergeant M. is gisteren over leden. Eerstdaags arriveert op Curasao een door den gouverneur van Suriname derwaarts gedirigeerd militair detachement ter sterkte van 2 officieren en veertig man De thans aan zijn wonden overledene is een Zeeuw, Jacob Marcusse, wiens ouders in den Splitpolder te Wissenkerke wonen. Hij was 28 jaar en was, na een poos in dienst te zijn geweest als huzaar, het vorig jaar naar de West gegaan in de hoop daar sneller promotie te zullen maken. Hij zou na 3 jaar terugkeeren. DE STAF VAN DE „HERTOG HENDRIK" De é!at major van Hr. Ms. „Hertog Hen drik", die vandaag van Nieuwediep naar Curacao vertrekt, bestaat uit kapitein fei zee J. Bosnia, commandant; luitenant tei eee le kl. H. Spits, officier; id. E. E. B. La- comble; luitenants ter zee 2e kl. F. T. Burg hard, Jhr. H. A. van Foreest, A. Molenaar, J. A. Rauws, M. Schoo en H. van Schreven; le luitenant der mariniers L. C. M. Jans- sens; officier M. S. D. le kl. J. A. de Veer: id. 2e kl. J. M. Buitink, P. J. Drijver en J. C. Hamilton; officier van administratie le kl. J. Oosterhuis; id. 2e kl. J. W. B. Buijkos; officier van gezondheid le kl. F. C Swart Troepen per vrachtboot naar Curasao. De „Hertog Hendrik" neemt geen troepen mee. Wel moet het in de bedoeling liggen een detachement van de koloniale resem per snelvarende vrachtboot de „Amsterdam' der Kon. Ned. Stoomboot-Mij., naar Curasao te zenden en daar te detacheeren. DE HOUDING VAN VENEZUELA. De zaakgelastigde a.i. van Venezuela deelt mee, van den gezant, die zich met verlof te Caracas bevindt, opdracht te hebben ontvan gen, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken mee -te deelen, dat geheel zijn land opkomt tegen de handelingen der on Cura sao opgetreden bandieten. De heer Clemente heeft zich gistermiddag van die opdracht bij Jhr. Beelaerts van Blokland gekweten. AMERIKAANSCHE HULP? Volgens de „New-York Herald" (Europee- sche editie) heeft de Amerikaansche consul te Willemstad aan de regeering te Washing ton verzocht oorlogsschepen te zenden van de Panamakanaal-zone en de stations in de Caraïbische Zee. Dit bericht wordt echter van anderen kant tegengesproken. DE VRIJBUITERS VERSLAGEN. Reuter seint uit Caracas: De Venezolaansche Minister van Oorlog deelt mede, dat de vrijbuiters, die Zondag na hun aanslag o'p Willemstad in de pro vincie Falcon zijn geland, geheel verslagen en in het bergland verstrooid zijn. Zij wor den door de regeeringstroepen vervolgd. Engelsche bladen melden over het go- beurde in den nacht van Zaterdag op Zondag: Urbina was uit zijn gevangenschap te Barranquilla in Columbiê gevlucht In Wil lemstad aangekomen, vrezamelde hij ztjn aanhanger onder de Venezolaansche arbeiders bij de petroleum-raffinaderijen en overviel hij de bezetting van het fort Am sterdam bij verrassing. Het garnizoen bood dapperen tegenstand. Vijf man werden ge dood en een aantal gewond, alvorens het vuren ophield. De gevangenneming van den gouverneur en den garnizoenscommandant als gijzelaa^p weerhield de politie en de be volking later tusschenbeiden te komen bij de vermeestering van alle wapens en alle munitie in het fort De Amerikaansche consul Voetter zond een dringenden oproep naar het gebied van het Panama-kanaal om een Amerikaansche kanonneerboot te zenden, doch het was c mogelijk om die hulp bijtijds ter plaatse doen zijn. De Venezolanen trokken vervolgens na do gevangens, wr-j zij de gevanger-n in vrijheid stelden en hen uitnoodigden mee te gaan naar Venezuela. Velen gaven aan de uitnoodiging gehoor. De bende begaf zich daarop naar de kade, waar zij zich. meester maakte van de Maracaibo. Wat kapitein Morrys vertelt Volgens een bericht in de Telegraaf heeft kapitein H. E. Morrys van de Maracaibo hét volgende medegedeeld over zijn weder waardigheden: Zijn schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Venezuela) te Willemstad aan. In den nacht kwamen eenige personen aan boord en verzochten hem opstandelin gen naar Coro te vervoeren, hetgeen door Morrys werd geweigerd. Binnen enkele mi nuten bevonden zich echter reeds 400 ge wapende mannen op het schip, die den gou- eur van Curasao in hun midden had den. Deze ried den kapitein geen tegenstand te bieden. Morrys werd door twee bandieten met de revolver in de hand met den dood bedreigd, indien hij weigerde aan'hun bevelen te vol doen, terwijl andere revolutionairen de sto kers bewaakten, alsmede den loods, zoodat zij het geheele schip in hun macht hadden. Korten tijd later werd de garnizoenscorn mandant aan boord gebracht. De rebellen eischten, dat de stoomfluit van het schip tien stooten zou geven, waardoor hun aan hangers aan wal het sein ontvingen, dat het schip in hun macht was. Vlug achtereen kwamen toen vrachtauto's aan, beladen met munitie en levensmidde len, die uit de kazerne van het fort Am sterdam waren weggehaald. De munitie werd aan dek van het schip geladen en na dat alles gereed was, bevalen de bandieten „Vooruit naar Caracas. Niemand kan ons te genhouden". Het 6chip moest onmiddellijk vertrekken en de rebellen namen de plaats in van eenige leden der bemanning, die ont braken. Op drie mijl afstand van Coro moest hel sc'..ip de ankers uitwerpen en gedurende het lossen van de door de rebellen ingeladen goederen gingen drie booten verloren. stad. Onmiddellijk heeft Dr. Koningsberger zich in verbinding gesteld met den Minister an Defensie, die aanstonds de bevelvoeren de officieren van de marine heeft opgeroe pen. Reeds aanstonds is toen ook het bevel tot vertrek van de „Kortenaer" gegeven. Dit schip heeft in het geheel 160 man aan boord, die kunnen vechten. Naar de Minister aan nam, zal dit echter in het geheel niet noodig zijn. De aanwezigheid van een oorlogsvaar tuig zal wel het beste middel zijn om nieuwe onlusten te verhoeden. In verband met het bericht dat de staat van beleg o|> Curaqao is afgekondigd heeft het „Vad." een onderhoud gehad met den Minister van Koloniën. De Minister deelde daarbij o.m. mede, dat hij zelf Zondagavond na het ontvangen van de eerste berichten in overweging heeft gegeven den staat van be leg af te kondigen, daar deze op verschillen de manieren het overzien en beheerschen van den toestand vergemakkelijkt Er is geen enkele aanwijzing, dat na het aftrekken van de bende de rust opnieuw bedreigd is. Op onze vraag, aldus het blad, of hij reeds nadere berichten had over het begin van den oven-al en de herkomst Aan degenen, die er aan deelgenomen hebben, kon de Minister slechts met veronderstellingen antwoorden. Men weet alleen met zekerheid, dat de aanslag Zaterdagavond om half tien is begonnen. Het moet om dien tijd stikdon ker geweest zijn. Men neemt aan, dat de kern van de bende van Ürbani korf voor den aanslag, bijvoorbeeld in den loop van Vrijdag en Zaterdag op Curasao is aangekomen. Er is tusschen Curasao en de omliggende eilan den en Venezuela een zeer levendig passa- giersverkeer, wel zoo druk, zeide de Minister, als bij ons tusschen Alkmaar en Amsterdam Dagelijks gaan er eenige honderden men- schen heen en weer. Onder dezen zullen de hoofdlieden van den aanslag vermoedelijk wel gezeten hebben. Zij kunnen zich heb ben uitgegeven voor kooplieden of iets der gelijks. Wapens zullen zij niet bij zich gehad heb ben, want dat was dan wel in de gaten ge- loopen. Maar op een eiland als Curasao, dat vele bochten en kreken heeft, moet het met moeilijk zijn in de duisternis onbemerkt met een of meer kleine vaartuigen op een af gelegen plek aan wal te komen en wapens te lossen. De veronderstelling is ten minste voorshands, dat het aldus gedaan is. Een gedeelte van de bende is waarschijnlijk waar vele buitenlanders, ook vele Venezo lanen, werkzaam zijn in het petroleumbe drijf en bij andere industrieën. Men moet wel aannemen, dat generaal Urbina en zijn helpers onder dezen het complot hadden voorbereid. Waarschijnlijk hebben de van buitenaf gekomenen de bondgenooten van het eiland op de bovenbedoelde afgelegen plaats ontmoet Do wapens zullen daar in ontvangst genomen zijn en is men naar Willemstad opgerukt. Zeker is, dat daarbij o.a. gebruik is gemaakt van een tweetal vrachtauto's die dus wel gekaapt zullen zijn Omtrent hetgeen er verder gebeurd is, weet men nog niet meer bizonderheden dan reeds gepubliceerd zijn. De aanslag is in elk geval met succes bekroond. Bij het krieken van den dag zijn de aanvallers, die hun doel be reikt hadden, weggetrokken. Op het fort bij de haven zijn geen kanonnen aanwezig, zoo dat zij van daar uit niet beschoten konden worden en hun aftocht ongehinderd konden uitvoeren. Het eerste bericht omtrent den aanslag Zondagochtend om kwart voor zes door den gouvemements-s^cretaris verzonden. Blijk baar heeft men er zich bij het aanbreken van den dag pas rekenschap van kunnen geven, wat er gebeurd was en is men niet eerder buiten kunnen of durven komen. Dit tele gram is Zondagavond om negen uur dooi den Minister ontvangen, het heeft er dus, ook als men rekening houdt, met het tijds verschil. extra lang, nl. zeven uur, over g-- daan. Het was een kabel-telegram en dr veronderstelling, dat de draadgemeenschap afgesneden geweest zou zijn, is dan ook gegrond. Voortdurend is er na dien tijd ook langs den draad met Willemstad gel 1 grafcerd. Toen het bericht ontvangen -verd. was de Minister vim BuilenlarK'^che Za-ken v t de In de gister te Rotterdam gehouden jaar- lijksch algemeene vergadering van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" heeft de voorzitter, de heer H. M. van Bemmelen, buiten de agenda om de Curagaosche kwestie bespro ken. Hij sprak van een schandelijke bla mage voor ons land en begroette met groo- te instemming de vragen van oud-minister Colijn. Verder wees hij erop, dat onze over heid op Curasao niet bij machte was ge weest om een Amerikaanse!» schip in een Nederlandsche haven te beschermen tegen troep buitenlandsche avonturiers. Zou Engelsche minister van buitenlandsche zaken het geval als niet meer dan een „Putsch" beschouwen, zooals onze Minister, wanneer iets dergelijks b.v. op Trinidad plaats vond? Voorts nam Spr. het regee- ringsoordeel onder handen, volgens welk do „Kortenaer" niet meer in de West-Indische wateren noodig was. Wist men niet, dat er nieuwe presidentsverkiezingen in Venezuela moesten plaats hebben en dat zulks gewoon lijk gepaard gaat met revoluties? Boven dien was het een feit, dat na het onvol doend met torpedo's uitgerust vertrekken van de nieuwe torpedojagers naar Indië, de „Kortenaer" het eenige schip was waarmee de nog met afgeregelde torpedo's konden worden afgeregeld. Dat was do eenige re den waarom het schip terug moest en niet, dat het niet meer in de West noodig was. Men liet Curasao onbeschermd, terwijl de Regeering voortdurend gewaarschuwd ras. Onder applaus drong spreker erop lan, dat met deze zorgeloosheid in de be scherming van Ntederland's onderdanen en belangen door het afbrpken van de Marine gebroken zal worden. In een telegram aan den Ministerraad, dat hij acclamatie en on der applaus werd goedgekeurd, werd aan die meening uiting gegeven. Door opstaan werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van de gevallenen. „PARTIJPOLITIEKE OVERWEGINGEN". Aan de „N. R. C." wordt in verband met het t. a. v. de „Kortenaer" gevoerd beleid geschreven: Als er niet heel spoedig verandering komt in de struisvogelpolitiek, waarmede Neder land zich door partijpolitieke overwegingen in slaap laaf sussen, dan zal het land zich binnen afzien baren tijd kunnen beklagen, dat het de defensiehelang^n en speciaal die der maritieme defensie heeft toevertrouwd aan een man die niet het minste maritieme inzicht heeft en alleen ziet naar politiek en partijbelangen. „Excellentie, Het bestuur stichting Nat. Vredesacfie protesteert ten sterkste tegen uitzending van oorlogsschepen met oorlogsbewapening naar Curasao. Namens het bestuur Ds. Hu- genholtz te Amsterdam". Evenals voor de „Kortenaer" is een rege ling getroffen, waarbij de correspondentie voor opvarenden vrn Hr. Ms. pantsers „Hertog Hendrik" van 14 d?eer af in afzoii- lerlijke brievenmalen naar Curacao zal den gezonden, met dezelfde booten, vv mede de gewone mail voor Curacao, vervoerd wordt Zooals bekend, moet de correspondent volledig gefrankeerd zijn en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheeli adres. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Staalman in verband met door den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond onder zijn leden spreide circulaire betreffende het z.i. ten onrechte heffen van personeele belasting van winkels, hotels en koffiehuizen zegt dt Minister van Financiën, dat het feit va: verspreiding dezer circulaire hem bekend, is. Hem is echter geenerlei rechterlijke be slissing bekend, welke het zenden eener der gelijke circulaire wettigt. Ds. Lingbcek krijgt les in staatsrecht. Op vragen van den heer Lingbeek in ver band met de uitvoering van het Bezoldi gingsbesluit en speciaal de salarissen aan personeel van kloosterscholen, heeft de Mi nister van Financiën geantwoord: Volgens artikel 63, lid 1 der Grondwet re geit de Kroon de bezoldiging van de amb lenaron. Slechts de bezoldiging van de» Raad van State, de Algemeene Rekenkamei' en de rechterlijke macht wordt blijken lid 2 van hetzelfde Grondwetsartkiel ge regeld door de wet Zoodra het herziene Bezoldigingsbesluit was afgekondigd, had dit dus volledige rechtskracht; een gelijke rechtskracht als de bij de wet herziene bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en de rechterlijke macht na afkondiging zal hebben. i Uiteraard gr'Jen eowel voor het een als DE NUMMERING. DENK AAN LIJST 5. Die stembusstudie heb ik gestaakt W® zaten te piekeren over de wijze, waarop het Centraal Stembureau de lijsten voor 3 Juli heeft genummerd, met het resultaat dat ga b.v. bij lijst 1 als aanvoerder in verschillen de districten leest: Sneevliet Verwey, Hey- denrijk, P. J. Arts, v. Wassenberg, Seymoer, Van der Wey, Speelman, Van Beek, Linden- bergh en Van der Myle. Hoe men dat kunststukje uitgehaald heeft n kriel haantjes, liliputters en straatmus- schen op de eerste rij te zetten, is mij een raadsel. De „Telegraaf' had in samenwer king met de AV.R.O. de ernstige politiek® partijen niet meer kunnen beleedigen. Bovengenoemde dwars- en overdrijvers, ruziemakers en stemmenverspillers gaan oorop loopen, voorop en Schokking. Colijn n Nolens kunnen hen volgen. Het lot heeft er wel mee gespeeld. Hoe het mogelijk was, dat lijst 1 aldu® werd verbrokkeld, wordt ons door dit be richt duidelijk gemaakt: „Bij het Centraal Stembureau zijn te laat ingekomen de verklaringen om lijsten tot een groep te verbinden: ten aanzien van eenige lijsten: Sneevliet, ta.v. de lijsten "Van Beek en de lijsten Speelman en ten aanzien van de lijsten Herold en de lijst Merkelbag". Gevolg hiervan is, dat deze lijsten in d® onderscheiden kieskringen telkens een an der nummer hebben. Ik hoop niet, dat ge mij vraagt u de zaak nu heelemaal duidelijk te maken; een klei ne schemering zie ik echter wel. Ook begin ik cenigszins te begrijpen, dat er 36 partijen of groepjes meedingen naar een zetel, doch dat de lijstnummering maar loopt tot 3i en dat diverse nummers in ver schillende kieskringen ontbreken. En ook heb ik de gangen van het grillig® lot nagespeurd: het is waarlijk meer dan bar. 't Lijkt wel of een duiveltje in het lo terij-doosje zat. Op lijst 1 wees ik reeds. Doch bijzonder moet gelet op Den Haag. Daar staat op lijst 1 een zekere meneer P. J. Arts, aanvoerder van een roomseh groepje, dat nog democra tischer is als de R.-K. Volkspartij van me. P. M. Arts; de laatste van de lijsten. Ziet ge het boosaardige van de dubbel® combinatie. P. J. Arts van lijst 1 is een gansch ander man dan P. M. Arts van de laatste lijst. Dat leidt vast tot vele malie gevallen en droeve misstanden. Alsof de blamage van lijst 1 nog niet groot genoeg was, wordt Wijnkoop op lijst 2 ge zet en dan komt neutrale Gijs vlak er on der. Wat zal Braat blij geweest zijn, dat hij een 10 kreeg; maar Bouterse schrok zich een ongeluk, toen hij op 11 kwam: zoo volgt de eene dwaasheid op de andere. Gelukkig is Jungcurt heelemaal niet bij- geloovig, maar een ongeluk komt nooit al lee i: te Haarlem werd de lijst niet inge diend, te Dordrecht en '6-Hertogenbosch evenmin. De schare der Christen-democraten in de gehalveerde Unie is niet groot. Eu dan nog lijst 13. Dat Van der Mij Ie, de standvastige en blijvende candidaat op 2 keer 11 staat, »b ook merkwaardig. Let er tevens op, hoe de dissidenten d» meest geestverwante partijen in de weg loo pen. Kei-sten staat op 4 en de A-R. partij heeft 5. De S.D.A.P. heeft 23, maar de Limburg- sche afvalligen volgen direct met 24. De Vrijheidsbond kreeg lijst 31; maar de politieke horzel ter Hall heeft 32. Als ik er tenslotte nog op wijs, dat een zekere meneer Van Beek twee nummera tot zijn volle beschikking heeft, dan begrijpt ge dat niet; maar ge geeft toe, dat het met de lijstnummering een ware hutspot is. En dat vele kiezers nog wel eenige voorlichting noodig hebben. Onthoudt maar goed: Lijst 5! voor het ander te zijner tijd de gelden wor den aangevraagd, voor zoover althans de be trokken begrootingsartikelen ontoereikend blijven. Voor het loopende jaar was dit voor alsnog niet spoedeischend, wijl de toege stane jaarkredieten den eersten tijd vanzelf voldoende ruimte bieden om daaruit de ver hoogde wedden te bekostigen. De opvatting, als zou de begrootlneswet- gever de competentie hebben, in de bij wet of Koninkblijk besluit vastgestelde wedden wijzigingen aan te brengen, ware geheel on juist. Wèl is de begrootingswetgever formeel be voegd, ook een post, die salarissen bevat met 'n bepaald bedrag te verminderen. Mnnri wanneer hij dit deed, zou nog steeds aan de regeering ter beoordeeling blijven, of alsdan de wedden zouden verminderd worden dan wel op andere wijze gepoogd zou worden binnen het toegestane krediet te blijven, b.v. door vermindering van personeel Ingevolgd reorganisatie. Alen lezo hierover Buys' Grondwet, deel I, blz. 259. Het antwoord van den minister van 20 December 1928 bevat niets, dat met het voor afgaande strijdL VERKEERSTENTOONSTELUNG. De plannen voor de van 13 tot en met '20 Juli a.s. vanwege de Provinciale Utreehtsch® Verkeersinspectie te houden verkeerslcn- loonstclling ziju in kringen van belangheb benden buitengewoon goed ontvangen ge worden. Reeds hebben o.a. het verkeerswo- zen te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht medewerking toegezegd, terwijl ook kleinere Gemeenten aan de .«mioonstelHng zullen deelnemen. De Nijverheidsschool te Weert zal een ver- keei-smaquette inzenden, meor in het bijzon der bestemd voor de afdeeling Jeugd en Ver keer. Verenigingen zullen laton zien wat zij op het gebied van verkeersveiligheid heb ben geda in.cn nog verrichten, verschillend® finnas oj> het gebied van verkeersseir.en, MIS. zullen door middel van s amis haar nieuwste producten demonstrecren. Een verkoersfibn zal gedurende den g^- heelen duur dep tentoonstelling worden ge draaid Deze film z.i. uck op een nog na ter te bepalen dag 's avonds in de open lucht op het Vredenburg worden vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1