VRIJDAG 7 JUNI 1929 TWEEDE RL AD PAG, fi STADSNIEUWS. EEN BEZIELDE ANTIREV. VERGADERING REDEVOERINGEN VAN MR. DE WILDE EN MR. BRIET. De Stadsgehoorzaal, die goed bezet was door een schare antirevolutionaire mannen •n vrouwen is gisteravond getuige geweest van een in alle deelen goed geslaagde pro- pagandavergaderin^, georganiseerd door het Kamerkieskrin^bestuur van den kies kring Leiden en de plaatselijke kiesver- eeniging. Niet alleen uit Leiden, maar ook uit de omliggende plaatsen waren velen opgekomen om moed en bezieling te ver garen voor den komenden verkiezingsstrijd. Nadat het bestuur en de sprekers bij het binnentreden door de aanwezigen hartelijk waren begroet, betrad de voorzitter, mr R. Langhout het podium om de bijeenkomst te openen, wat geschiedde met het zingen van Pa. 188:1 en 2 en gebed. De heer Langhout sprak danrna een openingswoord, waarin hij begon vo herin neren aan een Deputatcnrede van dr. Kuy- per, die tot titel droeg: Wat nu? Ook van avond geldt deze vraag. Waar men ook kijkt langs den politieleen hemel: overal is het stil. Die stilte moet gebroken worden. De antirevolutionaire party probeert dat met het beproefde middel: openbare vergaderin gen. Deze avoi.d zal ons moeten opwekken en bezielen can met ongebroken kracht den politieken strijd volgens hes r. beginsel voort te zetten tot eer van 3o Spr. gaf hiermede, na hem en ook mr. Briët hartelijk welkom te hebben geheeten, het woord aan mr. J. A. de Wilde, No. 1 van de A.-R. lijst, die tot onderwerp had ge kozen: In ongebroken kracht Spr. begon met er op te wijzen, dat het parlementaire stelsel in ons land een knauw heeft gekregen in de laatste jaren. Een ge zonde toestand is, dat de regeering rust op de meerderheid van een partij of een coali tie van partijen, waartegenover een opr# itie. De regeeringapartijen hebben daarbij een zware verantwoordelijkheid. Maar het volk niet minder. Daaroan is het goed, dat er een politieke scholing is. Een partij uit het volk moet opgevoed worden. Do schoonheid dei- beginselen moet aangetoond worden. Het gevolg van een politieke scholing ■al zijn. dat men beseft dat in een partij meenschap. Dit is echter een gevaarlijk be grip, bewijze Rusland, dat aangemerkt mag worden als een waarschuwing Gods. Het war© te wenschen, dat naar deze waarschu wing meer geluisterd werd. Wij zien ook de nooden in de maatsdhap- uij en wy erkennen ook, dat de Overheid dikwijls geroepen is op economisch terrein in te grijpen. Een leuze van de sociaal-democraten is ook de nationale ontwapening. Wjj' zijn als het mogelijk is voor internatioale ontwape ning. Nationale ontwapening is echter in consequent, zooals blijken moge uit de hou ding van de sociaal-democraten in 1914, toen ze voor de oorlogscredieten stemden, u, nu ze schermpn met eenzijdige ont wapening. t zullen nu maar afwachten wat Mac. Donald doet, nu de Labourparty in Enge land de macht in handen heeft. Spr. belooft als deze het er door krijgt om Engeland te doen ontwapenen, ook hij voor ontwapening il stemmen in de Tweede Kamer. De reeëele tegenstelling die uit onze lam blijkt, moet weer by den komepden strijd ons aanvuren. Gods kracht wordt in zwakheid volbracht. Ons gevende dn den strijd, verwachten wij de hulp des Heeren, die het gansche leven, ook het politieke, boheerscht. Na deze rede werd het Lutherlied gezon gen en nadat, vervolgens eenige oogenMïk- ken was gepauzeerd, was het woord aan mr. P. E. Briët, No. 5 van de A.-R. lijst, om te spreken over „De Roeping der antirevo lutionairen". Rede Mr. Briët. r. begon met te herinneren aan vroege- erkiezingstijdperken, toen h«t enthou siasme van ons a.s. volk nog hoog oplaaide. De geestdrift in die dagen was zóó groot, dat er thans met weemoed aan terug den ken. De strijd in zijn oude heerlijkheid en aantrekkelijkheid is verdwenen. De evenre dige vertegenwoordiging cs gekomen en ve len worden naar de stembus gesleept hoe wel ze er niet in het minst belang in stel- ..HET GROENE KRUIS". LEDENVERGADERING DER AF DEELING LEIDEN. De gisteravond in het gebouw Pieterskerk gracht 9 gehouden ledenvergadering van de afdeèling Leiden der Zund-Hollandsche Ver- eeniging „Het Groene Kruis'» werd by ont stentenis van den voorzitter, dr. J.. A. Schreu- der, gepresideerd door Da. J. A. Prins, die de vergadering opende met een woord van wel kom tot de aanwezige bestuursleden en ver volgens het woord gaf aan den secretaris, den he/rr H. Filippo W.F.zn., tot het lezen der ncV.ulen, welke onveranderd onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Aan diens jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental gehandhaafd bleef op ongeveer 1400. De wijkverpleegsters, de zusters E. Evelijn en M. F. de Wit verrichtten ook dit jaar haar taak met groote toewijding. Zij legden respectievelijk 2865 en 2746 huisbe zoeken r«ü Vele leJen verleenden in het terugbezorgen der geleende voorwerpen niet de gewenschte medewerking. Het bestuur wijst er den leden op, it in het magazijn naast de meest gebruike lijke verplegingsartikelen ook voorwerpen, welke nadere magazijnen vaak missen, zooals ligstoelen, wandelwagens, ledikanten, wind schermen en thermaalbaden te hunnen behoe- aanwezig zyn. Het jaarverslag werd ongewijzigd goe keurd, nadat dr. Prins den dank der afdee- ling had betuigd aan den secretaris voor diens arbeid in het belang der vereeniging. De penningmeesteresse, mej. F. A. Ie Poole deed vervolgens rekening en verantwoording over haar finantieel beheer, waarvan wjj stippen, dat de ontvangsten bedroegen f 8310.66, waarvan contributiën f 3877 03 ei zusterhulp f 3070.10 en de uitgaven f 7514.77' w.o. salarissen verpleegsters f 3803; idem concierge f 858.51 en aankoop en onderhoud verplegingsartikelen f 552.40; batig saldo al dus f 805.88*. De balans per 1 Januari j.l. wees een bedrag in activa en passiva aan van f 16.489.74. Ds. Prins dankte ook deze func- tionaresse voor haar accuraat gevoerd, om vangrijk beheer, waarna tot décharge-verlee- ning. werd besloten. Hierna werd de geanimeerde vergadering gesloten. NAAR DE ZUIDERZEE. De vereeniging van oud-leerlingen der land- bouw-wintercursus alhier maakten een ex- cursiereis naar de Zuiderzeewerken, onder leiding van den heer N. de Ban, hoofd der school te Reeuwijk. In Hoorn voegde zich bij het gezelschap de landbouwconsulent uit Noord-Holland, en werd allereerst een be zoek gebracht aan den proefpolder te Andijk, waar verschillende gewassen in cultuur waren en het grootste gedeelte een gunstige indruk gaven. Daarop ging men naar het eiland Wieringen. waar een kolossaal overzicht werd verkregen van het aanleggen der dijken en slueen enz. De reis werd terug gemaakt via Alkmaar, Beverwijk, Haarlem, Lisse, Leiden en zeer voldaan keerde men huiswaarts. AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat werd; he den aanbesteed het aanleggen van asphalt- verhardïngen op den Rijksweg van Haagsehe Schouw naar Leiden, in de meenten Voorschoten en Leiden met bijko mende werken. 't Laagst was ingeschreven door de N.V. Nederlandsch Bazalt Maatsch. te Zaandam, volgens werkwijze a voor f 88900. kend veronderstellen. Om gelden voor het Sanatorium bijeen te brengen heeft zich ook hier een comité gevormd, bestaande uit Schokking, voorzitter; dr. C. D. Ouwehand, penningmeester; L. Kruit, R. Ouwehand en D. van Riessen, leden. MUZIEKTENT. Een verzoek der Harmonie te Katwijk aan den Rijn in vorige raadszitting in be handeling genomen, om voor deze vereeni ging een muziektent te bouwen, is na lange discussie toen niet naar genoeg-en dezer vereeniging afgewerkt en «r bestaat thans vermoeden, dat dit verzoek tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Het is daar om, dat op initiatief der Harmonie, thans een adres aan den Raad zal circuleeren, daarop de handteekening van vele inwoners an Katwjjk aan den Rijn te verkrijgen, In het adres wordt na toelichting van het request verzocht om op het adres der Har monie alsnog goedgunstig te willen be schikken. SANTOS. Meldden we onlang3 dat B. en W. afwij zend hadden beschikt op het verzoek dei afd. Katwyk aan den Rijn van „Santos' (Steun aan Nederl. Tuberc. onbemiddelde standgenooten) om een bloempjesdag te mogen houden op 2den Pinksterdag, het be stuur van Santos vroeg aan B. en W. dit af wijzend antwoord alsnog te willen wijzigen. Ook dit mocht niet baten. In het antwoord zeggen B. en W., dat de afwijzing niet ge grond was op bet gespecialiseerd werken der vereeniging, doch op grond door hen ingenomen standpunt om alleen vergunning te verleenen aan vereenigingen, die in het algemeen de werkzaamheid op dit gebied ten doel hebben, niet ieder zijn zin kan krijgen en het is een berwys dat men geen scholing heeft gehad, wanneer een partij zich gaat splitsen en verdoelen. Dat laatste zien wij in ons land maar al te erg. Niet minder dan 36 partijen zullen mededingen voor de 100 zetels in de Tweede Kamer. Dat is in 0113 volk in hooge mate af te keuren. De verkiezing heeft slechts de lc.ioeling aan de Koningin te kennen te geven in wel ke richting men wenscht te worden gere geerd. Dat kan men niet bepalen, wanneer, veronderstel eens, ^86 groepen in de regee- ring vertegenwoordigd waren. Wat komt er dan van het parlementaire stelsel terecht. De sociaal-democraten en de vrijzinnig- democraten heffen dagelijks dezelfde klacht aan. Terwijl wij daar echter recht toe heb ben, omdat wij aan onze parlementaire ver plichtingen hebben vo.daan, is dat met de «oc.-dem. en de vryz.-dem. niet het geval, gezien het gepasseerde bij de val van het kabinet-Col ij n. Marehant heeft tot deze val medegewerkt, heeft de coalitie gebroken, maar wist er geen andere coalitie tegen over te stellen. Spr, wijst dan op het kwaad van de be langenpartijen, Dat er nog menschen zijn, die stemmen b.v. op de plattelanderspartij, begrijpt spr. niet. Zulke menschen bewijzen in 't geheel geen politieke scholing genoten te hebben, maar gelukkig zijn er in onze kringen niet veel die de belangenpartijen steunen. Anders is het b.v met de Hervormd-Ge reformeerde Staatsparty, die teruggrijpt naar toestanden die niet meer bestaan en waar naar men niet meor terug kan keeren. In dc practyk blijkt wel, dat ds, Lingbeek zyn beginselen niet kan doorvoeren en •pr. geeft dan ook de H. G. S. niet veel kans •p groei. Do Staatkundig-Gereformeerde party heeft dat misschien nog wel en dat zou zeer jammer zyn. Deze partij heeft nooit anders gedaan dan negatief werken en kan ook nooit anders dan negatieve resuKaten boe ken. Ze werkt daardoor slechts tot schade van de Christelijke politiek, ze werkt uit sluitend destructief. De S.G.P. wil ook zoo langzamerhand dat de Overheid alles doet, ala de groote baas. Dat is een kapitale fout en hun grondfout is, «lat de Overheid zou geroepen zijn de Wet Gods op alle gebied te handhaven. Dat is wel aantrekkelijk op 't eerste gezicht, maar 't is fout, want de Overheid is slechts op haar eigen terrein souverein. Wanneer de S.G.P.-voorstanders doordenken, moeten ze dan ook hun fouten in deze inzien. Het gaat intusschen niet tegen de H.G.S. en de S G.P. Deze partijen beheerschen de tegenstellng niet. Deze tegenstelling wordt beheerscht door de vraag wat de Overheid is. De revolutionaire groepen achten het Gezag en de Overheid rationeel, maar zoo dra te dat niet meer zyn, moeten ze weg. En tegen deze beschouwing richt z'.ch de antirevolutionaire politiek. Vreemd is. dat degenen die het gezag morgen aan den dag opzij zetten ala het moet, aan datzelfde ge zag de grootste macht toe kennen. Ze wil len alle sferen onder dat gezag zetten. Ook dat ls het gevolg van hun rationalisme. De sociaal-democraten willen alles aan de ge len. Het oude stelsel had vele gebreken, maar het hield de belangstelling warm. Er waren ock echter groote goederen waarvoor wy vochten met onuit'ouschbaar vuur. Wy hebben den schoolstrijd gestreden met de dapperheid van een miftderheid, die zich in haar rechtsgevoel gekrenkt voelt en vocht voor rechtvaardigheid. De schok van den wereldoorlog is geko men ei heeft moreele en geestelijke ver wildering gebracht. De tijden zijn vc derd. God blijft echter dezelfde cn een kern is gebleven, die leven wil naar de ordinan tiën Gods. Die kern heeft een historische roeping. Die kern was en is de draagster van de eigenaardigheid die ons volk een eigen stempel geeft. Die kern heeft de roeping, heeft de taak steeds op de bres te staan te gen revolutionaire stroomingen, terwijl ze cok de uitbreiding van de R.-K. Kerk tegen houdt. Dit moet worden gezegd, maar toch moet ook er op gewezen worden dat die kern door haar roeping geschikt is om met de R.-K. Staatsparty samen te werken. (Ap plaus). Die kern heeft het er nooit op toe gelegd de Herv, Kerk achteruit te zetten. (Applaus). Spr. weet dit uit eigen ervaring. Die kern is de pit van de Chr. politiek. Die kern moet de dolenden en dwalenden trek ken door haar enthousiasme. Een eerste eisch voor een vruchtbaar werken van onze partij is echter een regee ring op een ppzonde basis. Mede door de Chr.-Hist. partij is het kabinet gevallen Van deze Chr. partij was dit een groote fout. We hebben nu een extra-parlemsntai re regeering en er zijn menschen, die zeg gen: Het gaat zoo ook wel, maar wie een krachtige leiding wenscht. die is het daar mee niet. eens. Beter was een linksche re geering dan een slap kabinet, dat geen steun heeft. Onze partij, die klein is, is groot geze gend, We hebben groote mannen gehad; Groró van Prinsterer, Kuyper. We hebban nu Colijn. En met enthousiasme zullen we strijden voor De Wilde. (Applaus). Onze roeping is om steeds er voor te zor gen, dat het Calvinistische beginsel zijn levend-wekkenden invloed op ons volk en zijn regeering blijve behouden en ontwikke le tot eer van God. Een daverend applaus volgde op deze rede Mr. Langhout sprak een slotword, waarin hij opwekte om als één m^n anti-revolutio nair te stemmen. Een poging tot debat door den beer Tjalsma werd door dpn Voorzitter in den kiem ge smoord. Ily wees er den debater op, dat de bedoeling van deze vergadering alleen was de a.-r. beginselen naar voren te brengen en die beginselen zijn onaantastbaar, aldus spr. Een langdurig applaus volgde op deze woorden. Tenslotte werd gezongen Ps. 89 7 en 8, waarna mr. De Wilde voorging in dankge bed. ALBUM VADEHLANDSCHE HISTORIE. Door de firma Verkouw en Stokhuyzen alhier is weder verschenen een plaatjes album over de Vaderlandsche historie, sa mengesteld door den heer C. de Son, die met dit album ongetwijfeld veel eer inlegt. De plaatjes vertoonen de portretten van beroemde mannen cn vrouwen uit de 17e en 18e eeuw voornamelijk, van elk van wie een uitvoerige schets wordt gewyd. Het album heeft daardoor groote lilistorisdhe waarde gekregen en is ongetwijfeld zeer leerzaam en dat niet alleen voor de jeugd, ook de ouderen zullen met pleizier de plaatjes be kijken en de interessante bijschriften lezen. Een goed stuk werk. AGADJJMISCEE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de hporen J. J. Soer (Rotterdam) en J. Oosterhoff (Den Haag); voor hot semi- arts examen de heeren J, van Noort (Lei den), G. A. Kreutzwendedich von dem Bor ne (Den Haag) en B. J. Emanuels (Leiden). COLLECTE „HET HOOGELAND". De gister gehouden collecte voor de ver- eenicing „Het Hoogeland" heeft opgebracht f 175.15. HANDELSREGISTER K. v. K. VOOR RIJNLAND. Wijziging. 5 Juni. H. L. Speel, Tapperij Slijterij, Leiden, Oude Singel 128. Nieuwe ge volmachtigde: H. Th. de Marie, te Leiden (B.P.) Loonzagery J. v. d. Ende, Leiden, Uiter stegracht 107. Wyziging handelsn. thans: Loonzagery Chr. van der Ende. Firma P. Fontein en Zonen, Handel In Bouwmaterialen, Leiden, Haven 56. Nieuwe Proc.: L. Chr. Boezaart, te Leiden (B.P.)." Nederlandsche Theater-Exploitatie Mij., Leiden, Stationsweg 19. Uittredend directeur: R. Uges, te Leiden. Uittredend commisaris: G. H. van Mnanen, te Wageningen. Nieuwe directeur: R. Uges Jr., te Leiden. Nieuwe commissaris: R Uges Sr., te Rotterdam. 6 Juni N.V. Hotel-Pension „Noordzee", Noordwijk aan Zee, Noord-Boulevard 8. Uit tredende commissarissen: A. van Beelen, Manggani en C. van Beelen, Noordwyk Zee. Nieuwe commissarissen: W. van Bee len. Rotterdam en N. van Beelen, Amster dam. N.V. Verzekeringsmaatschappij „Voor- Leiden, Haarlemmerstraat 214. Uit tredend commissaris: J. J. Van Stralen, Lei den. Nieuwe commissarissen: F. Haalebos en J. Broekhuizen, beiden te Leiden. N.V. Reederij v.h. N. van Beelen, Noordwyk aan Zee, Noord-Boulevard Uittredende commissarissen: A. van Beelen, Manggani en C. van Beien, Noordwyk Zee. Nieuwe commissarissen: W. van Be Rotterdam en N. van Beelen, Amsterdam. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1929 in liquidatie getreden. Vereff.: J. van Beelen, Noordwijk aan Zee. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besl. is met ingang van 2 Aug. a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-majoor P. S. Har- togh Heys van Zoutcveen van het 4de R. I. en is deze benoemd bij het reserve-personeel der landmacht tot reserve-majoor bij 14de R. I. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. PROPAGANDA-SAMENKOMST. Naar wy vernemen zal op Dinsdag 25 Juni a.s. voor de A.-R. partij in deze ge meente optreden ds. M. van Grieken. Delft, met een verkiezingsrede. BOSKOOP. OVERREDEN. Donderdagmiddag had het 10-jarig zoon tje van den heer A. P. van Nes, alhier, het ongeluk, toen hij dwars de straat overstak, nabij den Koninginneweg onder een auto te geraken. Met een gebroken been werd het kind opgenomen en voorloopig door een dokter behandeld, waarna het verder ter verple ging is overgebracht naar een ziekeninrich- ng te Leiden. HAZERSWOUDE. OPDRACHT. Het bouwen van een burgcrwoonhuis in de Loete, voor rekening van den heer Visser alhier, is opgedragen aan de heeren Groen en Bregmans, aannemers te Bent huizen CHR. BEWAARSCHOOL- Op initiatief van het Bestuur der School op het dorp alhier heeft zich een commissie gevormd om te komen tot oprich ting van een bewaarschool. Binnenkort hopen we daarover meer te kunnen melden. KATWIJK. MINAHASSA. Het Minahassa-jubileum mogen be sstraat 18. van Lisse H 'L oBter en gezin, ïdslootkado 37, van Leiden R de Boor. Lccde 4. van Haarlem J Pol, Ter Leede van Haarlem Mej. T. Ham, Ter Leede 4. Haarlem Mej. A Y Vonk, Ter Lcede 4. 1 Haarlem F de Jonge en gezin. Rusthof- n 49, van Lisse J van der Hulst en ge- Van Heemstrastraat 11, van Voorhout Vertrokken: J A M Severdlng. Hoofd- aat 183, naar Nleuwer-Amstel Th J Vei- ikschot. Hoofdstraat 113a. naar Lisse F L 1 Wavcren, Hoofdstraat 69. naar Oegstgoest Mej. J. C. DaudeU, Hoofdstraat 189 naar se;J M Hoogervorst, Nieuwe Haven 17, naar ,ae p q M Ruüs—Rotteveel. Telilinirer- n 55. naar Woerden CA Metliorst—Vos, ckstraat 6, naar Hlllegom. Kerknieuws. DR. J. H. ADRIANI. Op 26 Juni a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de welbekende Dr. J. H. Adriani, die zooveel voor de armenzorg heeft gedaan, diaken werd der Ned. Herv. n" raeente te Utrecht. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (Blz. 1). Het bioscoopconflict in het Zuiden door Gedep. Staten van Noordbrabant be^ handeld. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging der begrootingen van het Zuider. zeefonds. (blz. 2.) Te Lunteren wordt deze week een predi- kanten-zendingsconferentie gehouden. Te Utrecht heeft de bond van besturen van Prot-Chr. Kweekscholen vergaderd. Tengevolge van het bioscoopconflict won den heden de bioscopen in Eindhoven ge. sloten. (blz. 5.) Te Utrecht heeft vandaag de Nederl. Chr. Radio Vereeniging de jaarvergadering ge. houden. De Amsterdamsche gemeenteraad heelt het uitbreidingsplan Watergraafsmeer be sproken. Te Arnhem wordt de jaarlijksche Bondg. ■aadsvergadering gehouden van den Ned, Chr. Bouwarbeidersbond. (blz. 9.) De Prov. Staten van Zuid-Holland heb hen gister hun vergadering voortgezet BUITENLAND. (blz. 2). De Volkenbondsraadsvergadering te Mi drid. Briand heeft instructies inzake hi Rijnland. De nieuwe Engelsche ministe an buitenl. zaken naar Madrid De Vesuvius-uitbarsting verminderd. Ernstige corruptie van belasting-ambteni ren te Praag. Het spreekt vanzelf, dat dit jubileum niet onopgemerkt zal voorbijgaan. In het Maand blad voor Kerkelijke Armenzorg, het orgaan van de Federatie van Diaconieën der Ned. j Herv. Kerk, wordt op de eerste pagina der is ons met mogelyk aan dit antwoord 1 juni-aflevering een artikel J een andere uitlegging te geven, dan aan bilaris cewiid. waarin de re geven, het eerste, n.l. dat aan neutrale vereenigin gen het verzoek wordt toegestaan, terwijl het aan de Roomsche geweigerd wordt. Door andere principieele vereenigingen werd voor dit doel nog geen verzoek ge daan. Nog iets, in de dagen dat het eerste ver zoek door Santos werd ingezonden werd wel toestemming gegeven voor het houden eener bloeirnjesdag door de Nationale Geheelont- boudersvereeniging afd. Katwijk; aan San tos, een vereeniging die beoogt de bestrij ding dier zoo gevreesde ziekte, de Tubercu lose, wordt het geweigerd. Het bestuur wacht af en hoopt, dat B. en W. hun ingenomen standpunt alsnog zullen wyzigen, opdat allen die meewerken aan dit liefdadige werk, daarin niet belemmerd worden. DEFECT SIGNAAL. Door het defect geraken van het electri- sche waarschuwingsapparaat, waurdoor het niet mogelijk was tc waarschuwen, dat het enkel spoor in de k<«n van het dorp reeds door een tram was ingenomen, reden van twee kanten trams op het enlcel spoor, zoo dat ze midden in het dorp elkaar ontmoet ten. Gelukkig ontdekten de twee bestuur ders tijdig eikaars ontmoeting en bleef een Lotsing achterwege. Een der trams keerde weer langs denzelfden weg naar .,de start" terug. NOORDWIJK AAN ZEE. UITSTAPJE. De Chr. Knapenvereen. „Wees Getrouw" alhier, is gister een dag uit geweest en wel naar het Gooi. Begrijpelijk dat in de mooie omgeving van Naarden en Bussurn echt genoten is. WEEK-END VAN VOLG MIJ". Een twaalftal leden der Chr. Jongelings- vereen. „Volg Mij" heeft week-end gehou den op de Ernst Sillemhoeve. Allen zijn vol lof over gebouw, omgeving, leiding enz. en hopen zeer spoedig eens weer te gaan. Zaterdagavond was aanwezig de heer Dorrehout en Zondagavond de heer Gordeau, welke toespraken hielden. MET KWADE BEDOELING. Alhier werd aangifte gedaan bij de politie door twee jongens welke door een man wa ren meegelokt naar de duinen, en waar bleek, dat oneerbare bedoelingen aanwezig waren, riepen de jongens ouderen te hulp en gingen ze te samen de persoon na, die het op een loopen heeft gezet om aan de politie te ontkomen. WATERVLIEGTUIGEN. Gistermiddag zyn hier vlak vor het dorp twee watervliegtuigen gedaald, en na half uur weer opgestegen. Natuurlijk er direct veel belangstelling. De bemanning is niet aan land geweest. SASSENHEIM. ONGEVAL. Gistermiddag had alhier een ongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl de S6-jarige mej. de V. liep te wandelen op de Klapbritg schrok zy moedelijk voor de aankomende tram struikelde zy, waarbij zij haar hiel brak. Door een toevallig voorbij komende genees heer werd zy voorloopig verbonden, waarna zy naar het St. Elisnbeth-gesticht te Leiden werd overgebracht. Haar toestand is redelijk wel. BENZINE INSTALLATIE. Naar wij vernemen is door de NV. Bataaf- sche Import Maatschappij te 's-Gravenhage aan het Gemeentebestuur verzocht te mogen oprichten een benzine-installatie met onder- Lrondsc-he reservoir van 4000 L. en boven- srondsche aftapinrichting op het perceel van He firma J A van der Voort en Co. alhier. Gevestigd: W J Roos. Zuldorstroat Alkemado Mej. A J Landman, Hoof- 246, van Warmond Mej A A E ten Weltevreden 12, van Leidon Bakkei bilaris gewijd, waarin de redactie o. m. zegt, dat als over eenige jaren de geschiedenis van de Ned. Herv. Kerk nog eens wordt ge schreven, meer ruimte dan vroeger noodig zal zijn voor het hoofdstuk over het diaco nale werk. En zij vervolgt dan: „De beschrij ving van hetgeen in de jaren 1904—1929 is geschied, zal gewagen van een man, die voor den opbouw van het werk der Kerk op het terrein der barmhartigheid een belangrijk deel van zijn leven, zijn kennen en kunnen cn vooral zijn liefde heeft gegeven. „Zij die het wel meenen met onze Kerk en gciooven, dat voor haar een zeer belangrijke taak op dit terrein is weggelegd, zullen met dankbaarheid vaststellen, dat de periode 19041929 een ontwikkeling en ontplooiing van de beste krachten op diaconaal terrein heeft, vertoond. Er zijn meerderen geweest, die hoofd en hart gaven aan dit werk. In het eerste gelid heeft in de verloopen 25 ja ren ook gestaan Dr. J. H. Adriani, die on vermoeid als schrijver en spreker, en ook door de daad, vooraan ging en leiding gaf op brecde basis. Het bestuur van de Federa tie van Diaconieën verheugt zich dit te kun nen zeggen over zijn medebestuurslid, hoofd redacteur van het Maandblad. „Moge het hem, die op 26 Juni a.s. zijn 25-jarigen dienst als diaken onzer Kerk hoopt te herdenken, nog vele jaren gegeven wor den met zijn groote kennis op diaconaal ter rein voor te lichten en voor te gaan." In dezelfde aflevering van het Maandblad vinden we een artikel van de hand van den heer R(uys) waarin deze vertelt van den grooten invloed welke Dr. Adriani heeft had op de reorganisatie van de diaconie, over dc wijze waarop de a.s. jubilaris zich met hart en ziel gaf aan de zaak en wist door te zetten, wat hij eenmaal ondernomen had. Ook aan het maandblad gaf hij zich geheel en al. Hij schreef als anderen zich niet hielden aan toezegging van copie. Stond hij aanvankelijk •-■rreserveerd tegenover de Federatie van Diaconieën, toen hij begreep, dat de diaconale verheffing en verbetering allermeest gericht moet zijn op de diaconie, dat men zich moet binden aan de diaconie die blijft cn niet aan den persoon, die ver dwijnt, heeft hij wederom met groote toewij ding zijn persoon ter beschikking van de Federatie gesteld. Toen de commissie voor de Diaconale Armenzorg werd ingesteld en het bestuur der Federatie daarvoor een aan beveling kon doen, werd mede zijn 1 de voordracht gezet. Als de noodzakelijkheid blijkt, dat de a.s. predikanten meer voorlich ting op diaconaal terrein noodig hebben 1 wien kon men béter de leiding der daarv ingerichte cursussen opdragen dan aan hem? Zijn voorlezingen, zijn grondbeginselen, zijn diaconale geschriften hebben voortreffelijk werk gedaan. De schrijver eindigt aldus: „Men zul er mij op wijzen, dat hij op bre. der terrein zich heeft bewogen, en nog be weegt, dat hij zich niet bepaald heeft tot de Utrechtsche Diaconie, dat is bekend. Reeds jarenlang is hij lid van den Voogdijraad, bestuurslid van de Nod. Vereeniging, van den Armenraad. Maar dit alles i! later datum. Het zal t, z. t. herdacht kunnen worden en is niet direct diaconaal. In ons maandblad het orgaan van en voor de diaconale zorg gedenken wij den 25-jari gen dienst van dezen diaken. Wc deden hier en daar een gr.cep uit zijn veelzijdig werken voor onze kerkelijke armenzorg. Nog vele jaren mogen hem geschonken worden om mede te arbeiden aan haar verbetering en opheffing en telkens weer te aanschouwen hoc we langzaam, maar zeker vooruitgaan. Een vrucht ook van zijn trouwen dienst." verhoor eischte de ambtenaar f 3 boete, sufcj 3 dagen hechtenis. De verdediger Mr. de Haan bepleitt vooreerst ontslag van rechtsvervolging w» gens een fout in de dagvaarding, vervol jens vrijspraak, omdat het besturendi ongmensch geen 13 jaar, maar 14 jaai jleok te zijn en er sprake is van een paari terwijl er een hit voor den/wagen had ge staan en ten derde nietigheid der dagvaai ding omdat niet de verd. H. v. D. mat diens bipèr J. v. D. de opdracht had geven. Na re- en dupliek bepaalde de kantel rechter de uitspraak op heden over act Laatste Nieuws. DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. H. RL de Koningin vertrok hedenmorgi te 11 uur per auto van Apeldoorn na Soest dijk. HANDELS VEREENIGING AMSTERDAI Dividend 30 pCt. Naar wij vernemen zal aan de op 26 J te houden algemeene vergadering van af deelhouders worden voorgesteld liet dividt over het afgeloopen boekjaar te bepalen 30 pCt., waarvan reeds 15 pCt. op 2 Janu j.l. als interim-dividend betaalbaar gesteli Wij kunnen thans mededeelen dat het vol genomen bezoek van H. M. de Koningin, vl gezeld van Prins Hendrik en Prinses Juliai Groningen en aan de Academie alda^ ter gelegenheid van het lustrum der Un: siteit. zal plaats vinden op 1 Juli a.s. Bloemenveilingen. BOSKOOP, 6 Juni. Rose iphelia 3054 et.; Golden upneiia 699. [arcel Rouyer 1.20—1.50; Hadley 801.62; CU lus Pernet 1.00—1.41; Columbia 531.17; BÏ erfly 67—91; Mac Keiler 1.03—1,25; Willi. li es 1.602.00: Ellen Poulsen 40«0, Mme J louché 70—90; Rosalandla 52—87; Pauls 3t 1.07—1.21; Gemengde rozen 16—33. Diversen: Lathyrus 10—20 ct.: Pioenen 34- 'iolieren dubb. 60—92; Pyrethrum 6—15; Cl. is. Prins Hendrik por tak 41; Rhododend er kop 4—6 ct. LISSE. Groene Veiling Hobaho: Voor dh -rlncipalen te beglnen op den tuin aan erlcngden Stoomweg van den hoer Th. Da lepresenterd zullen worden groote Dar' Vlctolre d'Ollvlers. wenhoff r. v. Oo Calips; Mac Klnley. Rtiz 2 vc-ld staande Ci Blanc, Walter Scott; Adeline Patti. P Lothnir, Maxlmlliaan. Meyerb* een grote partü Scl" Bjfe adley 1.80—7.90. Butterfly f 2.2t>—i «ioiaen Ophelia 1.90—5 40. Anemonen ƒ0** 1.90. gladiolen 2.906.50, Columbia ƒ2- Ila Butter 40—50 c. per bos. ROTTERDAM, 7 Juni. (Bloemenveiling de Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en streken". G. A.). Prijzen: Hadley 5.10—3 Butterfley 3.10—7.20, Columbia ƒ3.30—! Golden Ophelia 4.60—7.60, Ophelia 3.60—5. Rosalandla 4.40—6.80, Keizerin 3.60—II gladiolen 3. lathyrus 19—21 per 100 boi parage Plumoea 2832 per 100 bos. Rechtzaken. KANTONGERECHT LEIDEN. De Jonge koetsier. Voor den kantonrechter Mr. F. Ligtenberg stond terecht H. v. D., to Katwijk, terzake dat hij een 13-jarige jongen opdracht zou hebben gegeven een met een paard bespannen wagen te besturen. Als getuige werd gehoord de verbali sant Janse, die het verhaal bevestigde. Ook een broer van verd. \yerd als getuige ge hoord, waarbij de kwestie moet worden opgelost of M i-d. of diens broer die op dracht zou hebben gegeven. Na getuigen- Marktberichten. 230—425, 241 kalf- en melkkoeien 220— 187 varekoeien 170—290, 27 vette oe - koelen ƒ.175460 (62—10 0 c. per kg. 5 pinken. 50 vette kalveren 65135 135 c. per kg. schoon). 221 nuchere 1 9—17. 338 vette schapen 84—62, 4878 meren 924, 703 magere varkens 3010, Londensche varkens 7276 c„ belde per kg. levend gewicht. 720 bigl 16—20. 12 bokken of geiten 3—16, all stuk; 3 paarden en 1 ezel. Handel ln ka' «outers vlug, varekoeion i koeien en Londsensche varkens malg. Kaas. Aangevoerd 146 parttien. PrU Aan do Stad: stuks, 82.134 kg. AMSTERDAM, 7 Juni. 43—46.6 te 43—47.50. 2o srt. Idem 60 kg. Handel matig. aag gewogen: 99 partücr ngovo iveranderd. Aange' kg. PrUzon: fnbrleksK snkaas met merk merk ƒ45, boerei Lp

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6