TWEEDE BLAD. BINNENLAND. VRIJDAG 7 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAG. w GEMEENSCHAPPELIJKE GASVOORZIENING. ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. Op Initiatief van Gcd. Staten van Zee land werd te Middelburg een vergadering rehouden met de gemeentebesturen van joes, Rilland-Bath, Waarde, Krabbendijke, Jruiningen, Schore, Yerseke, Wemelddnge en Japelle, teneinde te bespreken het vraag- iluk eener gemeenschappelijke gasvoorzie ling. Nu verschillende gemeenten na de op- össing der Mobeg-lcwestie de hand vrij kre- ren, ligt het voor de hand dat naar samen- yerking wordt, gezocht, waarbij ook de neeste kans op gasvoorziening kon worden jci'kregen voor die streken, die thans nog jaarvan verstoken zijn. Vanwege de vertc- renwoordigers van alle aanwezige gemeen- én werd de wenschelijkheid erkend om een van gemeenschappelijke actie te doen intwerpen voor de z.gjn. middengroep Walcheren en Zuid Beveland), waarvan de uitvoering zal worden opgedragen aan het adviesbureau der Vereeniging van Neder- andsche gemeenten. De kosten zullen w< len gedragen naar 't zielental, terwijl beslo- en werd ook de gemeentebesturen van Mid delburg en Vlissingeai tot deelname uit te lóodigen. GELUKSTELEGRAMMEN. HET NED. JEUGDLEIDERSINSTITUUT. In de maand Maart 1929 werden verzon den 9527 Geluktelegrammen bestemd voor it binnenlamtl, 375 voor het buitenland en r ivoor een Nedert Scheepsstation via eén TederL kuststation. Ontvangen werden vanuit het buitenland 19 en van Nederl. Scheepsstations via Nc- ierl. kuststal ions 45 Geluktelegrammen. De opbrengst der Geluktelegrammen over 'ie maand Maart 1929 bedroeg f 1970.85, dit is slechts f 19.50 meer dan gedurende de narind Maart 1928. Van de opbrengst werd door het Nederl. Teugel leiders-Instituut f 2956 beschikbaar jeöield voor het Kinderfonds van het Post- Telegraafperson.ee!. LANDSTORM. «WESTELIJKE LANDSTORMCOMMISSIE .ZUID-HOLLAND-WEST". Nieuwe Secretaris. Tot Secretaris der Gewestelijke Landstorm- ommissie „Zuid Holland-West" is als op- olger van wijlen den heer L. van Pelt, be- oemd de heer D. J. Karres, Reserve Eerste .uitenant, Druivenstraat 62 te 's Graven- lage. De heer Karres is thans redacteur van De Nederlander" en zal zich nu geheel gaan ijden aan den arbeid voor den B.V.L. in Westelijk Zuid Holland. DE NED. ZEEMANSCENTRALE. BELANGRIJKE GIFT. Ten behoeve van den arbeid der N. Z. C., peciaal voor de stichting van hetHollandsch locmanshuis te Londen, heeft Sir Dr. Henry loterding een gift geschonken van duizend lond Sterling. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. HET UITBREIDINGSPLAN VAN WATERGRAAFSMEER. Het debat over het nieuwe plan is begonnen. Na de verwarde en onaangename discus- e over de G.E.W. kwamen wij in het kal- uer debat over een nieuw uitbreidingsplan an de vroegere Watergraafsmeer. Vóór de annexatie had deze Gemeente eeds een uitbreidingsplan goedgekeurd ge- Tegen. Dat plan was ioi verband met de eel te groote bebouwingsdichtheid niet te landhaven. Het nieuwe plan geeft een veel minder terke bebouwing, doch tast daarmee ook terk de particuliere belangen aan. De heer Wibaut achtte 'tplan wel be- angrijk doch hij meende dat dat partieele ijan toch wel niemand zul voldoen. Immers licmand weet hoe dat plan straks passen al in het algemeen wegenplan, of in een ilan voor Groot-Amsterdam. Hier zal mep och eenmaal toe moeten komen. Dé heer Van den Tempel wilde een Igemeen plan voor Watergraafsmeer als oort van lusthof. Hij maakte verder ver- chiilende sympathieke opmerkingen over lierlei onderdeelen van het plan. De heer Gulden (s.d.) meent dat de ïemeonte te Iaat heeft ingegrepen. Nu zijn terreinen sterk opgedreven, heeft men larticulicre belangen ernstig geschaad, en ele houwers jaren lang zonder antwoord [elatcn. Hij acht dit plan niet voldoende voorbereid, en vreest dat de economische nogelijkhcid van bebouwing indet aanwezig b. Zeker is er voor arbeiderswoningen geer» ilaats. De heer Kropman (R.K.) meende, dat oen bij dit plan niet kan spreken van het Wasten van rechten, doch veeleer van iet teleurstellen van verwachtingen. De heer Baas (a.r.) betoogde tegenovei len heer Wibaut, dat men nimmer zonder •artieeie uitbreidingsplannen zal kunnen n dat zijn bezwaren toch wel eenigermatP verdreven waren. Hij acht juist dat bij de handing der bouwblokken, met de belan- en van oude concessionarissen eeniger- nate is gerekend. De heer W ij n ko o p was de meest pessi mistische, hij venvacht er niets van, de on- eigang van Watergraafsmeer dagteekent cods van 10-tallcn jaren. Hij ziet geen kans ir iets van te maken. De wethouder begon zijn beantwoor- ling met een enkelen zin. In de volgende itttng, d.i. over veertien dagen hopen wij 'erder te gaan. NIEUWE VAART VAN NAALDWIJK. Jaarlijksche Bondsvergadering. OPENINGSREDE VAN DEN BONDSVOORZITTER. Vandaag en morgen wordt in het Gebouw voor Chr. Belange.n te Arnhem de jaarlijk sche Bondsraadsvergadering gehouden van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Hedenmiddag 1 uur werd de vergadering geopend. De Bondsvoorzitter, de heer H. J. Terwey, van Utrecht, ging voor in gebed en liet. zingen Psalm 1211 cn 3. Daarna hield hij de gebruikelijke Openingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat het thans juist tien jaar geleden is, dat op do in Am sterdam gehouden Algemeen© Vergadering het besluit tot instelling van een Bondsraad genomen is. We sluiten dus, zegt Spr., met deze zitting niet alleen een twee-jarige, maar mede een tienjarige periode van Bondsraad3 arbeid af. In meer dan één opzicht is deze vergade ring een keerpunt in het Bondsleven ge weest en is daarmede een nieuwe periode ook van Bondsarbeid ingezet. De inwendige reorganisatie, toen tot stand gebracht, is de bekroning van het werk geweest, door onzen vroegeren leider met kracht voorbereid, met welker voltooiing voor heui tevens het ment van scheiden samenviel, Dit belang rijke werk, onder leiding van vr. Ruppcrt verricht, is van vérstrekkende cn vruchtdra gende beteckenis geweest, waarvan de prak tijk deze tien jaren één ononderbroken be vestiging is geworden. Van harte verheugen wij ons er in, zegt Spr., dat de besluiten te deze nu tien jaar geleden genomen, onder den zegen Gods. onze organisatie ten goede zijn gekomen, en ons in staat hebben gesteld de bondstaak naar bchooren te verrichten. Spr. memoreerde vervolgens, dat van de 31 leden, die in den eersten bondsraad wer den gekozen, thans nog een 5-tal tot dit col lege behooren. Het zijn de vrienden: J. de Bruin, L. Geutjes, II. T. Schreudcr, E. Bod en T. A. H. Schouman. Slechts 20 a 25 van de tegenwoordige le den waren ook reeds in 1919 lid en zijn sinds dien ononderbroken lid gebleven. 1 Juni 1919 telde de bond 7647 leden; 1 Juni 1929 telde de bond 82G9 leden; een voor uitgang van 622 leden dus. Gezien deze betrekkelijk geringe vooruit gang over 10 jaren, zou men geneigd zijn te spreken van een schier verstarrende stabi liteit, Hoe is de werkelijkheid echter een gansch andere geweest. I Januari 1920 avns reeds een ledental van mcar dan 10.000 be reikt, wat in 1926 weer tot 5800 daalde en sinds dien weer tot boven de 8200 steeg en hiermede het gemiddelde tusschen deze cij fers weer juist werd overschreden. Den eersten Mei 1920 was het mede 10 jaar geleden, dat bij collectief contract de S-urcn dag in het Amsterdamsche bouwbedrijf werd ingevoerd en in 1920 over geheel het bouw en schildersbedrijf gevolgd cn in October van dit jaar door de wettelijke invoering ge sanctioneerd werd. Ook ten aanzien van den inhoud dezer collectieve contracten, vooral wat de uur- loonen betreft, zouden interessante bijzonder heden over deze periode kunnen worden ver meld. Hét eersto L.C.Schildersbedrijf, April 1919 aanvaard, bevatte uurloonscijfers van resp.: 63, 52, 46, 40, 35 cn 30 cent per uur. Bij de invoering van den S-urcndag en de ver kregen verhoogingen werden deze cijfers: 92, 83, 76, 69, 02, om straks bij den economischen neergang en de 48-urige werkweek weer te dalen tot 75, 61, 58, 52 en 48 Uit het Bouwbedrijf volstaat Spr. met een enkele voorbeeld, aan Amsterdam ontleend, waar bij invoering op 1 Mei 1919 van de 45- urige werkweek het looncijfer 72 cent, be droeg, later ditzelfde cijfer op 94 werd be paald en bij de 48urige werkweek thans 3C cent bedraagt. Spi'. herinnerde er verder aan, dat het thans ook ongeveer 10 jaar geleden is, dat bij de landelijke contractactie de eisch om antie werd gesteld. Thans, na 10 ja- is aanvankelijk de vervulling n°bij en zijn in de voornaamste overeenkom n be palingen opgenomen, die ons uitzicht bieden, dat ook in 1930 voor een betcekcnende groep r leden de vacantie (zij het in beschei den vorm) werkelijkheid zal worden. Met groote dankbaarheid mag geconsta teerd worden, dat de in 1927 aanvankelijk ingetreden groei, zich In versterkte mate heeft voortgezet en vooral de laatste maan den tot een verblijdende vermeerdering van het ledental heeft geleid. 1 Januari 1928 6170 leden; 1 Januari 1929 6934 leden; 1 Juni 1929 8269; een verrassende vooruitgang dus, wel ke zeker de stoutste verwachtingen overtreit. Ook in ander opzicht valt te roemen. Sinds 1 Mei 1928 is inzake den leeftijd der leden en den duur van het lidmaatschap een sta tistiek aangelegd, welke in staat stelt, de ontwikkeling van den bond ook in dit op zicht va nstan tot stap na te gaan. Ten opzichte van de jeugdige leden wil ik U enkele cijfers noemen, welke den groei van deze groep op duidelijke wijze demon streert 1 Mei 1928 waren er 236 op de lijst van deze groep ingeschreven; 1 April 1929 was hun aantal 566, een vooruitgang van 330 le den dus in elf maanden. Sinds 1 April is ongetwijfeld deze groep al weer belangrijk versterkt, en is zeker de 60C overschreden. De nominale groei van den bond in dit tij vak bedroeg 970 man. waarvan niet minder dan 663 of bijna 70% aan deze jongere groep ten goede komt Do werkkracht on der do jeugd is ongetvyijfeld voor de toe komst van groote beteekenis. Dankbaar mo gen wij dan ook van deze verblijdende cijfers nota nemen. De financieel® positie van den hond mag uitstekend worden genoemd. Het Bondsver- mogen steeg in het boekjaar 1928 van f 618.635 tot f694.861, of met rond f76.000. On danks de vooruitgang in ledental, welke bedroeg, kan dus de reserve pér lid nog op ruim f100 worden gesteld. Ook voor de werkloozenkas was 1928 finan cieel een goed jaar. Ook hier kon meer dan f 77.000 reserve worden gemaakt, wat het vei mogen deed stijgen tot f283.264 of meer dan f40 per lid. De lange winter, na 1 Januari 1929 inge treden, heeft aan deze verzekering buiten gewoon veel eischen gesteld, échter de verze kering bleek in vollen omvang in staat, aan de leden hun reglementaire rechten ten volle tc waarborgen. Dat in het algemeen dit openings woord in een opgewekten toon kon worden gesteld, dat van veel goeds kon worden ge sproken, vindt, zegt Spr., ook zijn oorzaak in de goede verhoudingen, welke ook inner lijk in onze organisatie bestaan. Natuurlijk is daarmede niet beweerd, dat geen enkel dissonnant in den afgeloopen jaarkring ook in eigen kring werd gehoord. Maar als dezo er waren, dan vielen deze enkel maar to beluisteren door hen, die met de interne leiding van het geheel zijn be last. De belangstellende luisteraar, zelfs de gene met het meest scherpe gehoor, hoorde niets dan de klank van de zuivere tonen, die door het organisatie-orchest ten gehoore wer den gebracht. Spr. dankt allen, die zich met toewijding aan het bondswerk hebben gegeven. Niet het minst ook de afdeelingsbesturen, van vooral ook in den afgeloopen winter, veel werd gevraagd. Maar bovenal danken wij onzen God, Die is tot dit werk heeft bekwaamd en onzen arbeid zoo rijk heeft gezegend en tot een zegen gesteld. (De vergadering duurt voort) HOUDT 'M IN DE GATEN! 'in. li broeders met zoo veel ingesponnen aandacht naar kijkenEen vliegmachineE n zonsverduistering? Een brandNiets van dit alles. Maar de brand weer werd geprobeerd, ziet u. En de bevolking van Zetten kijkt dan graag scherp toe o/ ze ook waar voor hun goede belastinggeld krijgt. DE VISSCHERSSTAKING TE SCHEVENINGEN. Het bemiddelingsvoorstel van den Burgemeester. DE. CHR. ORGANISATIE WACHT EEN DRAGELIJK VOORSTEL. Het door burgemeester Patijn in den strijd ih het Schéveningsche visscherijbedrijf ge dane bemiddelingsvoorstel heeft in enkel" bladen iets uitvoeriger bespreking verkregen, doordat de Burgemeester zelf zich er blijk baar nadér over heeft uitgelaten. Het bemiddelingsvoorstel. Zijn voorstel behelsde de volgende punten* le. verhooging van het percentage in de besomming tot 25 pCt. 2e. verhooging van het garantieloon tot f 13.50. 3e. verlenging van de ziekengelduitkeo- ring tot 6 weken. 4e. verhooging van het graailoon tot f 19 5e. op Zondag zal niet worden uitgevaren. Voorts zou, wat den rusttijd tusschen twee reizen betreft, een voorgestelde bepa ling niet als vaste verbintenis gelden, maar als algemeene norm worden opgevat. Wat het hoofdpunt: het percentage der be sommingen, betreft, was de Burgemeester van oordeel, dat de reeders met hun conces sies zeer ver waren gegaan. Zij gingen accoord met 25 pCt, der besom- tiling, waarbij zij halverwege aan den eisch der werknemers tegemoet kwamen. Boven dien deden de schippers afstand van *4 PCt. van het hun toekomende deel van het per centage. zoodat de partijen elkaar tenslotte nadferden tot op PCt. Niettemin bleek dit kleine verschil onoverkomelijk. Erkend werd voorts, dat de visschersloonen laag zijn. maar daarnaast, mocht aldus de Burgemeester niet uit het oog worden verloren, dat ook de uitkomsten der reede- rijen slecht zijn. ondanks bijna verdubbelde besommingen. Het vissclierübedrijf wordt on gunstig beïnvloed door de wisselende prijzen op de wereldmarkt. Van de zijde der Christelijke organisatie wenschte men naar aanleiding van het bo venstaande gaarne op enkele punten de dacht te vestigen. Opvallend was, zoo werd opgemerkt, dat in zake het niet uitvaren op Zondag het bemiddelingsvoorstel van den Burge meester minder positief was geformuleerd, dan het nu in de pers is voorgesteld. In Burgemeesters officieel schrijven aan de or ganisaties staat, dat „als regel" op Zondag niet gevaren,zal worden. Dat is dus wat an ders en zou in do practijk heel wat anders kunnen beteekenen. Een zwak punt vormt ook het Vi pCt. dat de schippers geneigd zouden zijn af te staan. Ook op dit punt ontbrak en ontbreekt nog alle -zekerheid. De burgemeester noemde dit afstaan in de dagen van zijn bemiddelaar schap slechts „waarschijnlijk". Garantie kon hij niet goven, ook niet na een herhaalde poging om een positiever vorm voor deze j. concessie te verkrijgen. Op dit oogen- blik zijn de organisaties nog steeds zonder officieele mededeeiing omtrent dit pCt. der schippers. Ze verwachten trouwens ook niet, dat die komen zal, omdat vrij sterk dc indruk is gevestigd, dat dit Vi pCt. slechts van tijdelijken aard zou zijn en moest die- om weer aan het werk te komen, maar een volgend jaar b.v. weer zou worden té- ruggenomen. Dit onzekere element wenscht men daarom liever uit de loonregeling voor de visschers verwijderd te houden, omdat men niet wenscht te treden in wat feitelijk kwestie is tusschen reeders en schip pers. Willen de reeders dit 3/t pCt. toezeggen, afgezien-van wat ze met de schippers over eenkomen, dan komt de zaak heel anders te staan en zal men heel wat gemakkelijker met elkander kunnen praten. De visschers wenschen hun loonen niet verhoogd te zien ten koste van de schippers. Ook omdat dit niet gunstig zou werken op "3 onderlinge verhouding. In dit verband had de Burgemeester de aandacht gevestigd op de matige, vaak wis selvallige soms zelfs slechte uitkomsten der reederljen. Aangenomen, dat zulks zoo is, maar dan staat het toch evenzeer vast, dat ook dé visschers daarvan den weerslag ondervinden. Immers hun loon is afhankelijk van de be somming. Is de besomming slecht, dan zal ook het visschersdeel mager ziin. Ook valt er op tc wijzen, dat de Burge meester zijn eigen argument sterk verzwak te door een mededeeiing, die hij aan de or ganisaties deed. Het is deze: hij had door accountant de gestie van het visschcrs- bedrijf laten onderzoeken. De gevoerde ad ministratie bleek echter van zoodanigen aard, dat het dezen deskundige ten eenen- male niet is mogen gelukken om zich een behoorlijk beeld van den gang van zaken In het visscherijbedrijf te vormen. Het on derzoek had wel niet den indruk gewekt, dat groote winsten zouden worden gemaakt, maar dit valt te concludeeren uit deze mededeeiing de bedrijfseconomie is aller minst op zijn gunstigst, vooral niet voor zoover het kleinbedrijf aangaat. Dat hier inderdaad zieke plekken zijn te vinden, meende men bevestigd te zien in een alleszins deskundige besohouwing, wel ke te vinden is in het Visscherijbiad van de Nieuwe Vlaardingsche Courant van 4 Juni 1929. Zij werd geschreven tijdens hert bemid- delingsintermezzo-Patijn en gaf o.m. het volgende te lezen: „Gedurende! dien tijd van wachten is de publicatie van geldelijke uitkomsten sommige schepen over het vorig jaar gezochte lectuur waarmede men echter de oplossing van het conflict al zéér weinig nader brengt. Tegenovei* elke lage besom ming aan den eenen kant, wordt con hooge besomming gezet aan den anderen kant en wanneer gegevens worden verstrekt, waaruit blijken moét, dat zelfs bij goede vangst de uitkomsten nog zóó zijn, dat er van geen winst gespreken kan worden, dan achten wij dit niet minder bedenke lijk en funest voor de toekomst van onze vischersplaatsen. Men zou den indruk krijgen, dat de schepen alléén voor filantropische doel einden uitgingen en wanneer deze mee ning ingang vond, zou ieder zich wel wach ten eenig kapitaal voor het visschersbe- drijf te verstrekken. Gelukkig is dé werkelijkheid anders en is er volgens ons inzicht bij goed econo misch beheer en zonder groote voriiezen aan vischtuig, bij goede vangst en matigen prijs nog wel winst te behalen in het vis scherijbedrijf. Tegenover de economische beschouwingen der Scheveningsche reeders, nagesproken min of meer door dén Burgemeester, vormt deze Vlaardingsche verklaring vrijwel een afdoende weerlegging. Vooral ook indien men zich daarbij dan tevens in herinnering brengt hetgeen in het bekendo rapport-Phi- lips over de economie in de Scheveningsche visscheriibedrijven wordt opgemerkt. In 's Burgemeesters voorstel werd het verder als een belangrijke leemte aan ge merkt, dat het niets bevatte omtrent de rusttijden. Gevraagd was om tusschen twee reizen 2 X 24 uur binnen te mogen zijn. Op deze leemté is de aandacht van den Burgemeester gevestigd, die zich daarna ii verbinding stelde met de reeders, maar met de boodschap terugkwam, dat deze zich tot niets wilden verbindén: Do waarde van verklaring, dat de 2 X 24 uur een n maar geen vasten regel zouden kunnen zijn, werd dientengevolge van zoo lossen aard, dat de waarde er van niet hoog meer kon worden getaxeerd. Op onze vraag hoe men dacht over de wijze, waarop de .burgemeester zijn taak als bemiddelaar heeft opgevat, kregen we tot onze verwonde ring een niet zeer gunstig bescheid. Mén vond het „een zeer bijzondere wijze van bemiddelen". Het is zoo gegaan: De Burgemeester hééft met de reeders ge praat en is daarna bij de organisaties geko men met bepaalde formules, onder mededee iing, dat deze door de reeders waren aan vaard. Hij heeft blijkbaar aangeboden het geen hem door de reeders als voor hen te accepteeren was verklaard. Betwijfeld werd of het overbrengen van deze boodschap om het eens populair te zeggen wel feitélijk als bemiddeling is te beschouwen. Meer aangewezen ware het geweest vooraf beide partijen te hooren of die aan de con ferentietafel samen te brengen. Dat was te meer geraden, omdat het den bemiddelaar niet onbekend kon zijn, dat zijn voorstel lag beneden dat van dén heer v. IJsselstein. En het was al moeilijk geweest de stakende arbeiders te winnen voor het door de reeders verworpen voorstel van den Rijksbemiddelaar. Een tegenspraak. In dit verband stelde men er prijs op, de mededeeiing in een der bieden (Het Hbld.) to corrigeeren, als zou de moderne organisatie wel bereid zijn geweest het voorstel van Patijn te accepteeren, maar dat do Chris telijken" niet wilden." Dit.is ten eenenmaic onjuist. Ook de modernen stonden afwijzend tegenover het voorstel van den burgemeester. Dat voorstel liet in het algemeen véél te veel onzekerheid bestaan. Het was nogal eens „vermoedelijk", waar positieve verklaringen gewenscht en noodig waren. Zoo b.v. ten aanzien van den Zondags- arbeid en den rusttijd tusschen de reizen. De gezinnen hebben toch ook wel eenigp rechten, al wordt gaarne erkend, dat hc» voldongen absolute op dit laatste punt niet bereikbaar zal zijn. Ook in allerlei andere kleine dingen had wat loyaler kunnen zijn tegemoet gekomen. Een oplossing ware dan vrij zeker mogelijk geweest Concessies. Onjuist is het voorts om het voor te stel len alsof van de zijde der visschers geen te gemoetkomendheid wordt betoond. De Chr. organisatie heeft b.v. toegegeven ten aanzien Aan het V2 pet. extra voor he sommingen boven f 40.060. Zij was te vin den als uiterst minimum voor een voor stel, materieel met het voorstcl-v. IJssel stein overeenkomende, en dat niet meer dan 10 pot. lag boven wat burgemeester Patijn heeft voorgesteld. Ook is genoegen genomen met een garan tieloon van f 13.50, een loon ook de Bur gemeester moest het erkennen waarvoor geen enkel arbeider genegen zal zijn te gaan werken. Dat alles bewijst, dart men ter doge met de moeilijkheden van het bedrijf rekening wil houden. Ten slotte: de Chr. organisatie blijft te* allen tijde bereid tot een vergelijk. Het gaat om een dragelijke regeling. Zoodra die wordt aangeboden, zal zij niet worden afgewezen. CHRISTELIJKE AMBTENAARSBOND. Nieuwe afdecllng. Dinsdag 4 Juni j.l. is te Zwolle een afdee- ling van den Christelijken Anihtennarsbond opgericht met aanvankelijk 12 leden. De vergadering in „Eigen Gebouw" werd ge leid door den heer Caljouw, secretaris van den Chr. Besturenbond en toegesproken door den heer Kurpershoek van 's-Graveti llage, hoofdbestuurder van den Chr. Ambto- naarsbond. Een bestuur werd gekozen en het besluit genomen dat spoedig een tweede vergidering zal worden gehouden mét het doel ook de Christelijke gemeentenmbtena- te Zwolle, die zich nog in de z.g. „neu trale" nmbtenarsbonden bevinden, tot toe treden te bewegen. Wordt dit dool bereikt geven zich vooral de op ander terrein vooraanstaande Christelijke gemeenteamb tenaren ook voor de Christelijke vakbewe ging, dan kan de afdeeling Zwolle van den Christelijken Ambtenaarshond een goede toekomst verwachten. NEDERL. CHR. RADIO-VEREENIGING. Jaarvergadering te Utrecht. Verslagen van Secr.-Penningmeester en Omroepdienst. Dankbaar Waakzaam GEVAAR BLIJFT DREIGEN. Hedenmorgen 11 uur kwam de Ned. Chr. Radio-Ver. in jaarlijksche algeoneene vei^a* dering bijeen in Hotel de l'Europe te Utrecht. De voorzitter, Mr. A. van der De ure, uit Bennekom, sprak het openingswoord, waarop wij morgen hopen terug te komen. De secré-aris penningmeester, dc heer C. A. Keuning, uit Wageningen, deed ver slag van de werkzaamheden der vcreeni» ging sedert de vorige jaarvergadering. De arbeid van de N. C R. V. kon in het afgeloopen tijdtvak stevigen voortgang het> ben. De omroep werd uitgebouwd', het aan. tal. leden nam gestadig toe, zoodat thans meer dan 60.000 in de vereondging zijn georganiseerd Er kwam een afdeeling 'tot stand in Ned. Oost» Indie, en in West-Indië, Noord- en Zuid» Amerika en ZuidhAfrika zijn afdeelingon in voorbereiding. Ook nam de belangstelling en sympathie voor den arbeid der Chr. Radiovereenlglrg in eigen land zeer toe, niet alleen onder d« luisteraars, mar ondier het geheele orthodox- pro testantsche deel van ons volk. Het besef wordt levendag, dalt de omroep met den Bijbel in belangrijkheid staat naast dc Chr. School en de Chr. Pers Het "tijdschrift van de Vereeniging, de Omroepgids, verschijnt sedert 1 Maart j.l. in wekelijksche nummers van 64 blz. en staat daardoor in omvang bij geen enkel officieel orgaan van andere Nederlandsche omroep organisaties "ten achter, terwijl het door hot gekleurde omslag en den beteren afdruk van portretten boven deze uitgaat Een belangrijke gebeurtenis is geweest *t optreden van het Chr. raidinorkest, -dat each voor het eerst op Maandag 15 October voor de microfoon deed hooren Zoo is er in allerlei opzicht reden tot dank, maar van een 'definitieve overwinning kan nog allerminst gesproken worden. De om roep is nog niet door de regeering nader ge regeld en zoolang bij een zeker "ceel van ons volk nog de gedachte wordt aangetrof fen, dat neutraal synoniem zou zijn met nationaal, blijft er gevaar dreigen. In het kort werden gememoreerd de werk zaamheden van het Bestuur, het aantal ver gaderingen, de wekelijksche vergaderingen van het Dagelijksch Bes'uur, idé uit het Be stuur benoemde Commissie tot voorbereiding van de reorganisatie der Vereeniging. Tal ■van conferenties met de Regeering en den Radioraad hadden plaats, waarbij de N. C. R. V. werd vertegenwoordigd door den voor zitter of door voorzitter en secretaris. Ook vertegenwoordigde do voorzitter de Veree- n: %ir"g op de vergaderingen van de Union Internationale die Radio phonic te Lausanne en te Berlijn. In den afgeloopen winter werden op tal van plaatsen propagandavergaderingen ge houden; op de meeste daarvan werd door den voorzitter gesproken, op enkele door be stuursleden. De administratie vermeerderde door do uitbreiding van hét ledental aanzienlijk. Er komen dagen voor, waarop niet minder dan 1000 poststukken bij den secretaris-penning meester binnen komen. Uit het financieel verslag bleek, dat er ovir 1928 een nadeellg saldo moest geboekt wonden van f 3.05G.9SV<>, waardoor hot voor- deelig saldo van 1927 werd teruggebracht tot f 2.761,15. Verreweg het grootste gedeel te van de gelden, waarover de vereeniging te beschikken heeft, wordt en terecht besteed aan den omroep. LariTTem-c.rband kon deze ië's meer worden georganiseerd in overeenstemming met de wenschen, welk® het bestuur van meet af had. Maar, aldus de secretaris, we ziin er nog lang niet. Daa> om blijft grootere fiiranciofle steun dringend! eisch. Het "tijdvak, verloopen sedertt de vorige le denvergadering, overziende, worden wc bij na in ieder opzicht tot dank gestemd. Maar ook tot waakzaamheid". Bovenal tot vertrou- De heer P. C. Tolk, uit Hilversum, bracht het verslag uit over den omroepdienst, welk verslag loopt over het tijdvak 1 Maart 1928 tot 1 Maart 1929. In den loop van dit jaar is het aantal we kelijksche zenduren geklommen van 22 op 30.Deze uitbreidingen iie betere financiering van den omroep staan in nauw verband met den groei der Vereeniging. Traden in het vorig jaar nogal eens dilettanten in de mu ziekprogramma's op, thans komt dit, uï'go- zondenJ enkele plaatselijke avonden, zoo goed als niet meer voor. De medewerking uit de verschillende ker ken (Hervormd, Gereformeerd, Luthersch, Vrij Evangv en Geref. H. V.) is goed cn sta tionair. Nauwer contact door uitzendingen werd "diit jaar verkregen met de Baptisten- Gemeenten. de. Chr. Gercf. Kerk en het Le ger des Heïls. Vanuit Roubaix in Frankrijk werd de eer ste buitenlandsche uitzending der N. C R. V. over Huizen gegeven. Uitgezonden wer den 29 morgenwijdingen, S3 kerkdiensten, (gerekend van 3 Dec. '28 af), 40 korte zie- kendiensten, 49 ziekenuurtjes, 42 schooluit- zendingen (deze tusschen 1 Oct. en 1 April). Tezamen werden circa 900 uitzendingen ge reven. De afgestaue avonden aan andere ereenigingen en dc plaatselijk verzorgdo avonden bedraden 58. De avondprogram ma's waren 152 in aantal. Los van de mu ziek kwamen 117 sprekers voor de micro foon. Aan het Chr. Radio-Orkest werd een 8ste lid toegevoegd, terwijl het bestuur op ver dere uitbreiding bedacht ia. Ingevoerd werden de zeer gewaardeerde orgelconcerten op Maandagmiddag van den heer Jan Zwart, terwijl do nnidere orgelcon certen op verzoek der luisterenden naar Donderdagavond werden overgebracht. Da korte ziekondlensten werden 3 DececnberIn gesteld en voldoen zeer. t aantal grnmofoon-ultzendingen werd ui'cebreid tot ongeveer 3 uur per week. "•irmeerderini? van administratief perso neel voor den omroep bleek zeer noodig; doeh dit werd toch tot een minimum be perkt. Wanneer voor de microfoon rapporten werden gevraagd, hart het omroephurean ^e*» talen 700 poststukken per week ta 'rwerken. Hét verslag eindigt met eon woonJ van opwekking tot medeleven en steun.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5