|liruuir gntertft GTonmtti Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BENUT DE IV5AAND JUNI. EERSTE BLAD. BINNENLAND. POLITIEK EN RADIO. ABONNEMENT! Per kwartaal 3£5 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6,— Bij dagelijksche zending m 7»— Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Va cent ZondagsLlad niet afzonderlijk verkrijg No 2761 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 6 JUNI 1929 ADVERTENTIE ïfi Van 1 tot 5 regels1.17V» Elke regel meer Q22Yt fngex. Mededeellngea van 1—5 regels 2J6 Elke regel meer - m 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.18 10e Jaargang. Ill In hoe meer gezinnen thans ons blad verschijnt, hoe beter. Het Nederlandsche volk moet straks een belangrijke beslissing nemen. Het gaat over de vraag, volgens welke beginselen ons land zal worden bestuurd. Ieder nu die wenscht, dat dit zal gaan langs de lijn der Christehjke beginselen, mag ook niet tevreden wezen, vóór hij overtuigd is, dat in zijn huis en in de huizen van al zijn kennissen, het Christelijk dagblad de eereplaats inneemt. Helaas ontbreekt daaraan nog veel. Hoe zeer met dankbaar heid de opgang der Christelijke pers en zeker niet in de allerlaatste plaats die van ons blad, kan worden geconstateerd, yoor de propaganda en de verdere verspreiding is nog ruimte tie over. Moeilijkheden bij deze propaganda bestaan naar onze meening niet meer. Kan ons blad niet ten volle den toets der vergelijking doorstaan met elk daarvoor in aanmerking komend dagblad Wij meenen, afgezien van het onvolmaakte, hetwelk nu eenmaal alle menschenwerk aankleeft, ten volle. Welnu, wij zouden zoo gaarne zien, dat de maand Juni van dit jaar een rijke oogst van nieuwe lezers gaf. Met 1 Juli a.s. begint het nieuwe kwartaal. Het is een mooie, gemakkelijke tijd voor dit werk. Er wordt thans juist door velen nog eens weer gesproken over de plichten ten opzichte van het openbare leven. Het gesprek móét dan ook wel komen op de krant, de dagelijksche huisvriend. Wij willen het extra gemakkelijk maken en daarom bij uitzondering ditmaal bepalen, dat ieder, die zich thans opgeeft als kwartaal-abonné op ons blad, alle nummers, welke gedurende deze maand zullen verschijnen, gratis zal ontvangen. Ouden en jongen, niet het minst jongen, zien wij nu aan den slag gaan. Wij hebben al zoo vaak gezegd en wij herhalen het nog eens weer: elk sprekend getal lezers meer, komt den inhoud ten goede. Ons blad is er voor de lezers en zal er voor de lezers blijven. Als gewoonlijk stellen wij ook thans ten behoeve van de 'propaganda premies beschikbaar. Men vindt ze elders in ons blad nader aangeduid. Moge de maand Juni een recht vruchtbare maand worden voor ons blad. DIRECTIE. ■■■■lij Dit nummer bestaat uit TWEE Mailen VRIJZINNIGE CENSUUR. De liberalen rillen, als ze het woord cen suur hooren. Want dat herinnert hen aan rechtsche domperij. Zij minnen de vrijheid. En zelfs als Mr. Fock onvrijwillig te Strijoii Ipreekt, dan eindigt hij met een loflied op de volle v r ij h e i d, welke alleen door de liberale partij nagestreefd wordt Doch in diezelfde rede sprak Mr. Fock ook het volgende: „Wat de rechtsche partijen betreft, voor hen zit in Indië de moeilijkheid in het verschil in godsdienst dat men er heeft Men moet het volk volkomen vrijheid van godsdienst laten. Ik heb groote waardeering voor de pm- testantsche en katholieke zending daar. Wat zij er doen dwingt eerbied en bewon «lering af, maar dit neemt niet weg, dai men de bevolking geen bekeering, geen godsdienst mag opleggen. Als men de zendelingen nu nog eenigs- zins aan banden legt, dan is dit het gevolg hiervan, dat de protestante en de katho- lieke 'zendelingen elkaar bestrijden, i Dit leidt tot onrust en moeilijkheden. «lae men moet vermijden, omdat dit een slecht voorbeeld voor het volk is. De be treffende bepaling wordt echter op de li beraalste wijze uitgevoerd". Nu spreken we over veel misverstand, Waarvan de oud-gouverneur-generaal in deze Weinige zinsneden blijk geeft, niet. We vragen niet: waar en wanneer wilde de Christelijke zending een godsdienst o p- leggen? We spreken er niet van, wat de historie ons leert, wanneer bepalingen op de li be ta als te wijze worden uitgevoerd. Doch we signaleeren even de liberale hoog- heidsvvaan. welke nog heden ten dage (hoe Is het mogelijk?) uit deze zelfvoldane ver dediging van het beruchte artikel 177 Ind. Regeeringsreglement spreekt De heer Fock teekent de positie der zen ding aldus: Die zendelingen zijn geen kwa de menschen of boosdoeners: ze komen ook met goede bedoelingen; maar ze ijveren niet met verstand; het zijn geen bezadigde lie den. De protestantsche en katholieke zende lingen Vrijden ieder voor eigen parochie er. verliezen daarbij de bedachtzaamheid wel eens uit het oog. Ze maken moeilijkheden en moeten dus èenigszins aan banden worden gelegd. Als een wijze vader stelt daarom de libe raal zich boven de partijen; hij handhaaft de orde; hij bepaalt, hoe ver ieder mag gaan. Maar, hij behandelt ieder op de liberaal ste wijze. Dat wil zeggen: wie het hoofd buigt voor het wijs beleid der liberale over herd, die mag wel iets aan het gezegend werk der zending doen. Maar de zendeling die de vrijheid ver langt, welke ieder burger volgens de Grond wet gewaarborgd wordt: hij vraagt teveel. De Grondwet is goed; mits overeenkom ÉHg de liberale exegese en toepassing. De vorige week stelde de gemeenteraad van Gouda een nieuwe instructie vast voor het onderwijzend personeel aan de openbar» lagere scholen. De A.-R. Raadsfractie nam het initiatief tot een amendement ter bevordering van de Nationale eenheid, waar de Liberalen zich zoo op laten voorstaan. Dit amendement, ingediend door de Raadsleden Mr. Verkerk (A.R.), Muijlwijk (A.R.), Kamphuizen (C.H.) en Dr. Hoffman (R.K.), luidde: Bovordering door de onderwijzers van: de goede zeden, de eerbied voor het Koninklijk Huis en be vordering van den nationaicn zang. Ieder Raadslid begreep waar het om ging; de zich noemende democratische roomsch- katholiekein voelden dat zij bij rechts hoor den Helaas, het amendement werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen, links tegen rechts, dank zij het tegenstemmen van den heer De Witt Wijnen, de vertegenwoordiger var. den Vrijheidsbond. Het Goudsche liberalisme is blijkbaar van meening, dat men de nationale eenheid het beste dient, door er zooveel mogelijk over te zwijgen. Er zijn nu eenmaal onderwijzers, die oordeelen, dat de overheidsschool niet mag spreken of zingen van Oranje; omdat achterlijke sociaal-democraten dat niet kun nen hebben en dus buigt de liberaal voor deze bedenkelijke neutraliteit. Althans in Gouda. Maar de Goudsche siroop-wafelen zijn „echter en opregter" dan de Goudsche libe ralen. Het ziet er treurig uit met de nationale eenheid zonder inhoudl EEN MUURPRENT. Van buiten gezien gaan de liberalen wel met hun tijd mee. Vroeger deden ze de politiek af in de so ciëteit, maar thans komen ze er mee op straat Noodgedwongen zijn ze deze werke lijk gaan zien als de publieke zaak. Hun verkiezingspropaganda bewijst dat. Ze beseffen natuurlijk uitnemend, dat er aan huisbezoek niet gedacht kan worden. Want de jonge liberalen zijn zoo langzamer hand oud geworden en gaan hoogstens nog naar een deftige maaltijd. Trouwens, de reeks vergissingen zou bij 't huisbezoek enorm zijn. Dus bepaalt men zich tot reclame op ver schillend gebied. En ook de muurprent bleef niet achterwege. Zoo trof ons oog een affiche, waarop di verse politieke winkels zijn afgebeeld. De liberale zaak is natuurlijk uiterst soliede; een stevig, ouderwetsch gebouw, met een moderne pui en een open corridor, waarin de kijkers zich verdringen om de uitgestal de waren te bezichtigen. Op een andere plaats zullen we dit ge geven nader uitwerken; we luisteren nu even naar de omschrijving van Mevr. Boon, een (vrijwillige) spreekster op de merk waardige liberale landdag te Strijen. Ze sprak over: vrouwen en politiek. Met vrouwelijken flair noodigde zij haar gehoor uit te gaanwinkelen. Volgens het verslag van de „N.R.Ct," zet te spreekster uiteen, dat de liberale partij de oudste en de soliedste zaak is,, dat de linksche partijen een winkel hebben in on geregelde goederen tegen spotprijzen en dat die der coalitie gesloten is wegens binnen brand. Zij raadde, vooral niet te gaan koopen bij de kleine vliegende winkels, de par tijtjes, die geen verleden en geen toekomst hebben en op welke men geen verhaal heeft De laatste raadgeving is volmaakt juist Al verdenken wij er de vrijzinnigen van, dat ze in hun vuistje zullen lachen, als vele kiezers van Christelijken huize hun stem niet op de groote rechtsche partijen, maar op de rechtsche scheurmakers en vrijbuiters uitbrengen. Want in hun kortzichtigheid meenen zij, dat verlies der rechterzijde winst voor de Vrijzinnige partijen beteekent. Doch overigens: met de beste wil van de wereld kunnen wij geen courante artikelen in de liberale winkel ontdekken. Het oude is beschimmeld en het nieuwe is ongaar. Natuurlijk, enkele families zullen er wel winkelen; dat deden de overgrootouders ook al; maar dat er nieuwe klanten zullen ko men 't Is toch eigenlijk een verloopen zaakf OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder ii de orde van Oranje-Nassau F. J. A. Verhoef, vice-president van de stichting Schiefbaan- Hovius, te 's Gravenhage. is benoemd tot ridder in de Oranjenassau- orde Mr. A. K. M. G. baron van Oldenzeei tot Oldenzeei, president van de St. Vincen- tius Vereeniging te Oosterhout. is benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw J. Dudok van Heel, voorzitter van de afd. Amsterdam der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst te Amsterdam; tot of ficier der Oranje Nassauorde S. Dresden, di recteur van het Amsterdamsch Cohservató- riurn te Amsterdam, en H. F. J. Nolthenius. lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afd. Larep-Blaricum der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Laren (N.H.); tot ridder "in de Oranje Nassauorde Dr. F. M. Cronheim, algemeen secretaris der Mij. tot Bev. der Toonkunst te Amsterdam; is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Na^auorde aan mej. E. H. Vrickx geb. Van Os, te Amsterdam; de gouden eere- medaille der Oranje Nassauorde aan G. Schrijber te 's Gravenhage, assistent-chef van beweging bij de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Mij. AUDIËNTIES. De gewone audientie's van de Ministers van Onderwijs en van Waterstaat zullen a.s. Maandag niet plaats hebben. FINANCIEN. Bij Kon. besluit zijn eervol ontslagen H. A J. Neuyen, als adj.accountant der dir. bel. te Amsterdam le bureau; J. A. A. van Blok- huvsen, als verificateur der invoerr. en acc. te Rotterdam; J. Bocrsma, verificateur der invoerr. en acc. te Rotterdam; S. Lap, als ve rificateur der invoerr. en aec. te Amsterdam; zijn benoemd tot verificateur der invoerr. en acc. te Amsterdam G. J. Suurmeijer, kom mies-verificateur aldaar; te Rotterdam J. B. Dijken, kommies- verificateur aldaar; te Amsterdam G. van der Molen, kommies- verificateur aldaar. WATERSTAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat ir. M. le Cosquino de Bussy te 's-Gravenhage, thans tijdelijk in genieur van dien dienst. DEFENSIE. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee 2e klasse H. Witte geplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen de re serve-majoor voor speciale diensten bij de infanterie M. C. R. van Gameren; de reserve-majoor P. S. Hartogh van Zouteveen, van het 4e reg. Inf., en tot reser- ve-majoor benoemd bij dit regiment; is eervol ontslagen de reserve-officier van gezondheid 2e kl. H. D. Muller. KOLONIËN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot adj. com mies hij het Departement van Koloniën de klerken: H. J. Paternotte, mej. M. H. Mon- sante, W. Maan, W. Semeyn, W. H. Rutgers, H. J. Hagt, L. Verhoog. W. C Wernas. F. L. Maas, J. de Broekert, H. J. F. P. van Bui tenen, F. A. M. Aarts. mej. N. H. G. J. van der Speck Obreen en M. L. H. van de Kamp; DRINKWATERVOORZIENIN C. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofd der chemische bacteriologische afdeeling van Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening Dr A Massink, scheikundige bacterioloog aan dat bureau. RIJKSGEBOUWENDIENST. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen P. Willemse te Veenhuizen als districtsbouw- kundige bij den Rijksgebouwendienst RIJKSINKOOPBUREAU. Bij beschikking van den Minister van Financiën is benoemd tot tijdelijk secreta resse der commissie van toezicht op het Rijksinkoopbureau mej. Mr. Hetty Gyse Weenink. ZUIDERZEE. Bij Kon. besluit 's op verzoek eervol ont slagen met dank Dr. Ir. II. W'ortnmn, oud- directcur-generaal der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage als lid van de commissie be- DE LILUPUTTERSPARTIJEN STUREN ALLES IN DE WAR. De bidstond voor de Theologische School te Kampen kan niet uitgezonden worden. De Soc.-dem. Volkspartij krijgt dien avond. N. C. R. V. en K. R. 0. protesteeren. Zooals bekend mogen de verschillende politieke partijen in het tijdvak van 12 Juni tot 12 Juli voor de microfoons van Huizen en Hilversum verkiezingsredevoeringen hou den, wélke door den Radioraad zoo zijn ge regeld, dat de rechtsche partijen over Hui zen en de linksche over Hilversum mogen uitzenden. Blijkens mededeeling van den Voorzitter der Ned. Chr. Radiovereeniging, Mr. A. v. J. Qeure, gisteravond in een causerie via den Huizer zonder medegedeeld, zijn na vaststel ling der kwartieijiren voor de reeds ver melde politieke vereenigingen, nog 13 aan vragen van andere kleinere partijen bij den Minister van Waterstaat ingekomen. - Nu heeft de Minister deze aanvragen bij loting verdeeld over beide zenders. Het ge volg daarvan was, dat links-politieke par tijen over den Christelijken zender zullen mogen spreken, en andersom, zoodat mid den iji de reeds vastgestelde programma's van de Ned. Chr. Rad>iovereeniging enkele spreektijden voor links-politieke groepeD moeten worden afgestaan. Dat deze regeling zeer storend werkt moge blijken uit het feit, dat op den avond van 26 Juni de bidstond ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Theologische School te Kampen zal moeten komen te vervallen, aangezien de Minister beeft bepaald dat op dien .Avond de Soc.-Dcm. Volkspartij van den tHuizer zender gebruik kan maken. Andere voorbeelden, waaruit blijkt dat deze regeling voor beide partijen niet de meest verkieselijke is, zijn o.m. dat de Ned. Chr. Arbeiderspartij over den Hilversum- schcin zender moet broadcasten, terwijl de Chr. Dem. Unie haar spreektijd ziet toege wezen op Zaterdag 29 Juni, midden tusschen een Roomsch-Katholiek programma. De K. R. O. en de N. C. R. V. hebben daar om in een schrijven, d.d. 4 Juni, aan den Minister van Waterstaat, hun bezwaren tegen deze regeling aangevoerd. In dit schrijven, wordt o.m. gezegd, dat zij, erkennende de macht van den Minister, om principieele redenen niét kunnen mede werken propagandistische redevoeringen tue te laten, welke in strijd zijn met de begin selen der K. R. O. en N. C R. V. Voorts dat zij evenmin hun studio voor deze uitzeil dingen kunnen afstaan, alsook dat verdei e medewerking noch door den omroepdienst noch door den technischen dienst kan wor den verleend. doeld in art 3 van de Zuiderzeesteunwet en benoemd tot lid Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zuiderzee werken te 's Gravenhage. STATISTIEK. Bij Kon. besluit is benoemd tot Regeerings- vertegenwoordiger op het van 21—27 Aug. 1929 te Warschau te houden Congres van het Instituut Internationaal de Statjstique, Dr. J. R. B. de Roos, adj. directeur van het Centr. Bureau voor do Statistiek. IN- EN DOORVOER VAN KIPPEN- EN EENDENEIEREN. Treedt 8 Juni in werking. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt bekend, dat met ingang van 8 Juni 1929 zal in werking treden de wet van 31 Mei 1929, houdende bepalingen betreffende den in- en doorvoer van kippen- en eenden eieren. Te beginnen met dien datum is het derhalve verboden kippen- en eendeneieren in-en door te voeren, (behoudens de gemaak te uitzonderingen voor rechtstreekschen doorvoer en opslag in koelhuizen), welke niet zijn voorzien van een duidelijk en duur- zaam stempel, hetwelk met letters van ten minste 2 m.M- hoogte vermeldt den naam van het land van herkomst of van welke het stempel als land van herkomst aan duidt Nederland, tenzij, in het laatste geval wordt aangetoond, dat de eieren uit Neder land afkomstig zijn. Ten aanzien van den opslag in koelhuizen is door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën een regeling vast gesteld. CONTROLEUR VAN DEN ARBEID. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot contro leur van den Arbeid: F. J. ten Lohuis, te Eindhoven; P. de Korte, te Utrecht: S. A. G. Nikken te Rotterdam; F. M. de Winter te Utrecht; F. Hooghiemstra te Amsterdam; P Renoov te Wormerveer: D. Breet Jr. te Arnhem; C. de Bie te Utrecht; L ter Veld te Groningen; D. de Gooijcr te Zwijndrecht en H. A. Karstjens te Hilversum en zijn zij werk zaam gesteld resp. in het le. 2e. 3e, 4e. 5e, 6e, 7e. Se, 9e, 10e, en 11e district Arbeids inspectie respectievelijk ter standplaat* Maastricht, Breda, Rotterdam, Utrecht, Am sterdam. Haarlem, Arnhem, Deventer, Gro ningen .Dordrecht en Gravenhage. DIPLOMATIE. ONZE GEZANT TE BRUSSEL. De Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. Mr. O. F. A M. van Nispen tot Sevenaer, is met verlof van zijn post vertrokken. Iïet ge zantschap wordt tijdens zijn afwezigheid beheerd door den gezantschapsraad W. Redder Huyssen van Kattendijke. DE HILVERSUMSCHE GOLF VOORLOOPIG BEHOUDEN. Noorwegen heeft thans, naar „Wireless World" bericht, officieel het standpunt ingenomen, dat het nog geen onmiddellijk» behoefte heeft aan de golflengte van 1U?0 meter, waarom het deze golflengte voorloo- pig ter beschikking stelt van Hilversum. De Noorsche zender die de golf krijgt, wel ke door onze delegatie te Praag is prijsgege ven, moet zelfs nog ontworpen worden! MR. P. 3. TROELSTRA. OP HET TROELSTRA-OORD. „Het Volk" meldt uit Beekbergen: Zaterdag is hier, na een goede reis, Mr. P. J. Troelstra gearriveerd en heeft zijn eigen kamer betrokken. Gelukkig kon wor den geconstateerd, dat de oude aanvoerdei zich in voortreffelijken welstand bevond. d. Walle was voor het bestuur van de stichting aanwezig om Troelstra te ontvan gen. Troelstra's kamer was met roode rozen en andere bloemen versierd. Troelstra hoopt de maand Juni vacantiete houden en die in volkomen rust door te brengen. Door den aankoop van een paat landhuisjes bij het Troelstra-Oord zal het mogelijk zijn, dat zijn familie, die geregeld in het buitenland is, eenigen tijd in zijn on middellijke omgeving is. HOENDERLOO. De jaarlijksche vergadering. De jaarlijksche vergadering van bestuurde- ren en commissarissen dor Stichting Hoen- derloo is dezer dagen te Hoenderloo gehou den onder voorzitterschap van mr. H. de Bie. De finaacieele uitkomsten van het jaar 1928 waren bevredigend. Dank zij de milde giften, die de Stichting mocht ontvangen, kon het tekort der vorige dienstjaren wor den ingehaald. Het tekort waarmede bet jaar 1928 sluit, zal voor een belangrijk deel kunnen worden bestreden door een bijdrage uit het Algemeen Subsidie Nogmaals wees de penningmeester op het bezwaar van de onzekerheid van het bedrag dier bijdrage De kostprijs per jongen en per jaar was in 1928 f 740, tegen f 725 in 1927 en f S00 in 1926. Voor de jongens, die in de gezinnen verpleegd werden, waren deze cijfers resp. f 170, f 208 en f 195. Sinds 1926 vertoont het aantal verpleeg den in binnen- en buitenverpleging een lichte neiging tot dalen, waardoor de gebou wen nu niet boven hun capaciteit zijn be volkt. De jeugd-, zoowel als de volwasse nen criminalitet, zoo betoogde de voorzit ter, bevindt zich dit jaar in dalende lijn, vergeleken bij verleden jaar, dat iets boven 1927 uitging. Als nieuwe leden van het bestuur werden gekozen ds. H. A. C Snethlage en J. G. H. Heldring. Als commissarissen werden be noemd jhr. P. P. de Beaufort, G. L. Baron van Boctzelaer, R. M. de Feyter, mr. W. E. A. de Graaff, mr. F. M. van Haersma Bu ina, mr. A. Baron van Heeckeren van Keil, mr. S. Baron van Heemstra, mr. C F. H. Huysman, mr. J. H. de Mol van Otterloo, dr. Th. L. W. van Ravesteyn, mevr. A. M. Th. Slotemaker de Bruine—van Leeuwen en mr. G. H. Slotemaker de Bruine. De directeur gaf een terugblik op het op voedkundige werk van de stichting; binnen kort zal deze in druk verschijnen en op aanvrage aan belangstellenden worden toe gezonden. In den namiddag had de eerste steenleg ging plaats van het nieuwe paviljoen ..Kampheuver voor observatie en invidu- eeln opvoeding, welke plechtigheid werd verricht door Ernst van Eegh»n, zoon van den penningmeester. Het paviljoen zal be gin 1930 in gebruik kunnen worden geno men. AANBESTEDING. KRIBBEN AAN DE BENEDEN MERWEDE. Vanwege den Rijkswaterstaat werd aan besteed het herstellen van een krib aan den rechteroever eu drie kribben aan den linker oever van de Beneden-Merwede, onder de gemeente Sliedrecht Laagste inschrijver was J. v. d. VHos te Sliodrecht voor f 25.980. NED. HERV. J. V. OP G. G. PROV. AFDEELING ZUID-HOLLAND. Uitgaande van de Herv. Jongel. Vereen. Gideon te Kralingscheveer gem. Cnpelle a. d. IJssel en de Prof. Afd. Zuid-Holland van den Bond van Herv. Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag, zal D.V. Zaterdag 8 Juni a.s. de eerste Landdag gehouden worden te Kralingscheveer. Bekende sprekers zullen het woord voeren. Ds. Leenmans van Delft, Ds. Holland, Ds van Grieken, allen van Rotterdam. Dc Eerw. Heer Asmus, Godsdienstonderwijzer te Kra lingscheveer zal o. m. 't openings- en slot woord spreken. Het terrein is zeer gemakkelijk te bereiken met autobussen die elk oogenhjik vertrek ken van Rotterdam (Oostplein) richting Ca pello a. d. IJssel. Afstand pl.m. een kwartier Vooral voor de menschen uit de stad moet het een genot zijn een middag buiten te ver keeren. Bij ongunstig weer heeft de samenkomst plants in de Herv. Kerk. gelegen in de on middellijke nabijheid van het terrein Roe remstraat. De toegang js vrij. Ook is er gele genheid tot stalling voor fietsen. Niemand verzuime deze Landdag, het gaat om groote dingen. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. NOGMAALS DE G.E.W.-KWESTIE. DE REDE VAN DEI! WETHOUDER. Een voorloopig en roemloos einde. MIDDAGVERGADERING. Een lange lijst van ingekomen stukken. Het voorstel om een tweede stadsschouwburg te bouwen gaat om piaeadvies. Toen kwam de onverkwikkelijke zaak van de G.E.W. nog eens op het tapijt. In arren moede heeft d<i voorzitter, gesteund door het senioren-convent van den Raad, ge suggereerd dat wij vanavond met deze zaak klaar moeten komen. Men kent de kwestie. Van de juistheid der beschuldigingen is niets gebleken en B. en W. stellen dus voor, de zaak feitelijk te laten zooals het is. Voor den heer W ij n ko o p, maar ook voor de oppositie een prachtige gelegenheid om tegen het college te fulmineeren. De rede van den heer Wijnkoop eindigde in een motie, waarin afkeuring werd uitge sproken over de wonderlijke houding door het college bij deze behandeling aangeno men. Wethouder Te r Haar erkende, dat ook B. en W. oorspronkelijk indrukken hadden, dat het bij dit bedrijf niet geheel in orde was. Bijoogmerken waren echter het colle ge en zeker den Wethouder thans aan het woord, vreemd. Wie hem kent, weet dat hij voor zijn woord staat Tegen de opmerking dat het met het be drijf slecht zou gaan venveren B. en W. zich met klem. Niemand wenscht de ont wikkeling van dit bedrijf te belemmeren, d» cijfers wijzen dit trouwens overtuigend uit Men heeft ten opzichte van enkele pun ten wel eenige correcties noodig geacht Af gezien echter groote verdiensten, hebben zij echter geen bezwaar hein op zijn plaats te laten. (Heel prettig voor den Directeur' Verslaggever). De heer Rutgers, wethouder van Open bare Gezondheid, verdedigde de houding van den Geneeskundigen dienst en de Ge- meente-geneesheeren. AVONDVERGADERING. Wij vonden in verband met de kwestie aan de G.E.W. een serie voorstellen, die wij onze lezers sparen. Met de geruchtmakende zaak hebben zij trouwens maar heel weinig te maken. De wethouder beëindigde zijn rede, dia helaas als meermalen, noch in de eene, noch in de andere richting krachtig was en dus weinig bevrediging wekte. Min of meer tot verwondering van den Raad, namen R en W. alle soc.-dem. voorstellen over. De replieken waren iets scherper dan in eerste termijn. Misschien wel omdat nie mand er eigenlijk een goed slot aan wist t# krijgen. Men kou eigenlijk aan den wethou der te weinig houvast krijgen. Vertrouwd# hij, of vertrouwde hij niet De heer Baas liet zich scherp uit over het optreden van den ambtenaar, en het licht vaardig optreden van het college dat de po sitie van een bedrijfsleider heeft ondergra ven. De heer Polak (soc.-dem.) maakte er een politieke speech van, maar waarin hij zijn oude grieven luchtte. Nog kregen wij den heer W i b a u t, dia enkele meer technische details behandelde, waarna nog eens weer de heer W ij n k o o p ons op een rede vergastte, en die af en toe met een medelid ruzie probeerde te maken. Mej. Katz (Chr. Hist.) trachtte de posi tie voor het college wat te versterken, door te wijzen op de fouten die in het bedrijf rijn ontdekt, en die nu kunnen worden gecorri geerd. De heer De Vries (v.d.) wilde naar he* ons voorkwam nog nader onderzoek. De wethouder antwoordde nog kort, waarna deze zaak een voorloopig en roem loos einde vond. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. INLEVERING VERHUISBILJET. In ons bericht betreffende het stemmen in een andere gemeente werd in óón der voorbeelden gesproken over een termijn van dertig dagen voor het inleveren van een verhuisbUjet Een der lezers maakt er ons attent op, dat bij art. 6 van het K. B. van 27 Juli 18S7, S. 141, gewijzigd bij K. B. van 12 December 1922, S. 671v deze termijn ia ge steld op uiterlijk binnen twee weken. Wij haasten ons deze correctie ter kennis te brengen, opdat niet misschien te een o! anderen tijd iemand, op ons woord vertrou wende, een nalatigheid zal begaan en ge straft worden. Ten aanzien van wat we me dedeelden over het stemmen in een andere gemeente, doet het evenwel niet ter zake en verandert het aan onze mededeelingen niets LICHAMELIJKE OEFENING DE ENGELSCHE DERBY-RACE. Da uitslag. De uitslag van de gistermiddag te Epsom gehouden Derbyrace is als volgt: F.erste Trigo, tweede W'altergay, derde Brienz. Er waren 26 deelnemers. Trigo won met anderhalve lengte, terwijl tusschen da tweede en derde twee lengten verschil wa- Op F.psom was ondanks het regenachtige weer een enorme belangstelling. Trigo van den stal Barnet, werd gereden door d*n jockey Marshall; Walteigay van den atal Woolavington door den jockey Fox; Brienz Is van den stal Somervilla.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1