WOENSDAG 5 JUNI 1929 TWEEDE ELAD PAG. 5 STADSNIEUWS. KANTTEEKENINGEN. BIJ HET RAADSVERSLAG. De Laeckenhalle en derzelver conterfeit- iels van ehrentfeste mannen uit vroeger da gen roemvoller nagedachtenis op de wanden van de geïmproviseerde raadszaal zijn gisteren getuige geweest van een debat waarvan weliswaar de belangrijkheid niet geheel evenredig was aan de lengte maar waarvan het onderwerp toch allerminst voor onze gemeente van belang was ontbloot Het grootste gedeelte van den middag en bijna den geheelen avond is aan deze zaak besteed en wie nu denkt dat men al deza uren heeft gebruikt om alle onderdcelen nog eens nauwkeurig te bezien en te overwegen, die heeft het mis. Dat was trouwens ook niet noodig. De voordeelen van het voorstol van B. en W. sprongen zoo helder in het oog dat evcntueele kleinere nadeelen daartegen in 't minst niet opwogen, als die nadeelen er inderdaad zouden geweest zijn. Men heeft dit uit het gepubliceerde ingekomen stuk van B. en W. aan den Raad zelf wel kun nen constateeren. Behalve eenige op- en aanmerkingen van de kant van de redhtsche raadsfracties, die meer de onderdeelen raakten, kwam debat d.w.z. de oppositie voor het grootste gedeelte van de esdeapeeërs van wie de heer Schüller hoofdzakelijk en ook de heer Baart de woordvoerders waren. En als men nu ale bijkomstigheden en tierelantijntjes over het hoofd ziet, dan kwam de bestrij ding van het voorstel ongeveer hier op neer, dat men niet wenschte het vervoer van af de los- en laadplaats alhier tot aan de ge meente Nieuwkoop uit handen te geven. Voor de esdeapeeërs bestond er dan alleen volkomen bedrijfszekerheid wanneer de ge meente zich belastte met het vervoer tot aan de stortplaats toe. Uit de motie-Schüller aan het eind van de vergadering is genoegzaam gebleken dat dit het zwaarste woog voo opposanten, terwijl blijkens een amendement- Baart men voorts de verzekering wilde heb ben, dat de vrijkomende arbeiders van den Vuilverbrandingsdienst, hetzelfde loon zou den genieten bij tewerkstelling als het ove rige gemeentepersoneel, waarvoor B. en W. natuurlijk hun best zullen doen. Of intusschen voor dit alles noodig was het langwijlige debat (bijna 20 sprekers na men er aan deel) over do uitstel-motie Schüller in deze motie zelf, wagen we te twijfelen. Wel achtten we de argumenten die de heer Schüller bij de verdediging van deze motie gebruikte, uiterst zwak. Wan neer men toch, zelf in de gelegenheid zijn de verschillende stukken in te zien, dit niet de moeite waard acht (zooals de heer Schül Ier in de commissie van Fabricage) en dan een voorstel uit wil stellen omdat men mere gelegenheid wil geven aan anderen om dit wel te doen, dan lijkt ons dit wel een weinig verdacht. Doch basta over dit heele debat Het be hoeft werkelijk geen betoog dat het vervoer van vuil met schuiten over een betrekkelijk groote afstand zich niet leent voor het hou den in eigen beheer door de gemeente. Het argument van de groote verleiding tot lui lakken behoeft nog niet eens gebezigd te worden, als men bedenkt, dat in tegenstel ling van particulieren, het gemeentepersi neel, dergelijk werk als dienst zou boschou wen en dientengevolge in alle regelmatig heid zou willen uitvoeren, wat nu eenmaal zonder verlies van tijd en kosten niet mo gelijk zou zijn. Het voorstel is aangenomen. We twijfel- don er niet aan of dit zou geschieden en we brengen hier gaarne hulde aan de wethou der van Fabricage voor zijn flink aanpak ken van de zaak, waardoor hij de gemeente weer een belangrijke bezuiniging heeft aan de hand gedaan. Het past ons niet te treden in het incident tusschen de heeren Schüller en Parmentier. De groote zekerheid waarmede de heer Par mentier zijn beschuldiging van onbetrouw baarheid uitsprak, doet ons wel vermoeden dat hij de bewijzen meent te bezitten, waar mede hij waar kan maken wat hij gezegd heeft, als valt dit over 't algemeen niet mee. Voor den heer Schüller hopen wij van harte dat hij zich van elke blaam zal kunnen 2 veren. Een volgende vergadering zal ons tusschen in deze opheldering geven. De interpellatie van den heer de Reede aan het eind van de vergadering houdt een niet lichte beschuldiging in tegen de bedrijf* leiding van de ijsfabriek van het Slachthuis. Het is te hopen dat B. en W. deze beschuldi ging kunnen ontzenuwen en we nemen dit voorshands maar het liefst aan. In het te genovergestelde geval zullen echter in deze ernstige maatregelen dienen getroffen te worden. FJNSCHE VOLKENBONDSVRIENDEN TE LEIDEN. Een tiental Finsche Volkenbondsvrienden heeft gistermiddag per extra tram uit den Haag komende, een bezoek aan Leiden ge bracht, waar zy de -gasten waren van Vreem delingenverkeer en de afd. Leiden van de Vereen, voor Volkenbond en Vrede, In auto's werd een tocht door Leiden en naaste om geving gemaakt Ook werd een bezoek ge bracht aan de voormalige woning van wylen prof. yan der Vlugt aan de Hooigracht 29, bedoeld als hulde aan deze hoogleeraar, die gteeds in woord en geschrift heeft gestreden voor de rechten van Finland. Voorts werd een bezoek gebracht aan den Hortus en de Universiteit. Hier is het gezel schap door den burgemeester en den rector magnificus ontvangen, waarbij de rector een toespraak hield, die door een der gasten werd beantwoord. Na dit bezoek werd thee aangeboden in den Burcht, waarna het gezelschap naar den Haag is teruggekeerd JUBILEUM. Gister herdacht de heer P. Kriek, amanu ensis van het Anorganisch Chemisch Labo ratorium den dag waarop hij 25 jaar geleden bij dit instituut in dienst trad. Hem werd door de assistenten o.a. een fraaie hangklok aangebojlen, terwijl het lagere personeel een lam ten geschenke gaf. De directie huldigde den jubilaris in een korte rede en wees op zijn trouwe diensten gedurende deze lange reeks van jaren. VAN PREDIKER NAAR REHOBOTH. Naar men ons mededeelt zal de Geref. Kerk, clio haar samenkomten houdt in het gebouw Prediker (Jan Vosse'nsteeg) vnnaf Zondag 36 Juni e.k. haar diensten houden in een lo kaal van het Wy'kgebouw van lis. A. D. Meeter, Rehoboth, Rapenburg 10. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR RIJNLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal vergaderen op Maandag 10 Juni, des namiddags 2 30 uur in de verga derzaal der Kamer aan den Stationsweg. Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Inge komen stukken; 4. Mededelingen; 5. Verslag vergadering wolconferentie; 6. Automatisee- riivg van het telefoonnet in Zoeterwoude; 7. Bespreking distrlctsbelangen; 8. Rondvraag; 9. Huishoudelijke vergadering; 10. Sluiting. OP TER PROPAGANDA-MEETING! De groote Stadsgehoorzaal moet vol worden morgenavond, als Mr de Wilde en Mr Briët rullen spreken op de propaganda-meeting van de A.-R. partij in den Kieskring Leiden. In de eerste plaats moeten natuurlijk alle anti revolutionaire mannen en vrouwen uit onze stad zelf aanwezig zijn, maar de bijeenkomst is ook voor de omliggende dorpen en ook uit deze plaatsen wordt een grooto schare ver wacht. Het is nu geen tijd om lauw en slap te zijn. Er moet bezieling en moed komen in de gele deren en deze beide zal men kunnen vergaren op de meeting van morgenavond als men een drachtiglijk opkomt. De namen van de sprekers zijn bekend ge noeg, zoodat men overtuigd kan zijn iets goeds te zullen hooren. Laat men er een eer in stellen hen voor een groot auditorium te doen optreden, opdat de vijand zie, dat wij paraat zijn en opdat wij zelf en dat is veel meer waard gesterkt worden voor den komenden strijd. HET LEIDSCHE STADHUIS. GOEDE EN SLECHTE NAMAAK? De motie van den Senaat der Leidsche Universiteit inzake herbouw van het ver woeste Le'dsche stadhuis, vindt in het „Bouw kundig Weekblad'* scherpe bestrijding. De kronickscrhijver meent, dat de motie gericht was tegen het adres van den Bond van Neder- landsche Architecten,'en neemt tegenover den senaat volgenderwijze stelling: ,.Het B.N.A.-adres heeft de uitsluitende strekking, gehad, Leiden te behoeden voor een gebouw in stijl namaak. De Leidsche Senaat dryft met kracht de openbare meening juist in die fatale richting (het voorbehoud, dat de eischen der practijk niet veronachtzaamd mogen worden, is hier heelemaal geen voorbe houd!) En het is een bittere en bedroevende ervaring dat de gedurende 20 30 jaren met zooveel moeite, zorg en toewijding volgehou den pogingen om het publiek inzicht en be grip te geven van het essentieele van de bouwkunst, gefaald blijken te hebben déür, waar als centrum van ontwikkeling en be schaving, medevoelen en begrijpen het eerst mocht worden verwacht. Erger is echtor de manier, waarop de Senaat de Leidsche bur gerij voor zijn opvatting tracht te winnen. Immers waar de Senaat de vrees tracht weg te nemen voor slechte namaak, misleidt hy het publiek, dat niet weet, dat slechte na maak dn de architectuur een pleonasme is. De Senaat brengt het publiek in den waan, dat bij bouwkunst-namaak nog een kwaliteit- graad zou bestaan, maar hij had, naar mijn meening, in deze motie niet van termen ge bruik mogen maken, waarvoor het groote pu bliek het critisoh onderscheidingsvermogen mist. De universeele kennis, waarover hij be schikt. had hem moeten weerhouden middelen te gebru ken, die alleen door het doel wor den geheiligd, dat hij zelf beoogt. Op een zelfde bezwaar stuiten we, waar in de motie gesproken wordt van behoeften van aestheti- .sehen aard. Immers bij wederopbouw dn ouden stijl, zooals blijkens de laatste alinea van den tekst van zyn motie, de Senaat het wenscht, is geen nesthetic% meer noodig. Aan de eischen der aesthetica is voldaan door den bouwmeester, die in de 16de eeuw hei: bouw werk heeft ontworpen. Bij wederopbouw kan men daar niets meer aan af of toe doen, wil het tenminste een zuivere wederopbouw in den ouden stijl blijven''. VERGADERING VAN HET PROTESTANTSCH BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN TE LEIDEN. In het Gebouw Pniël, alhier, werd gister avond een vergadering van het Protes- tantsch Bureau voor Sociale Adviezen ge houden, welke door zijn voorzitter, den heer J. F. du Ren, geleid werd. Onder de aanwezigen bemerkten wij Dr. P. II. v. Thiol, Pasto' Smi't, Mr. v. d. Tas, de heeren Wijkmans -n v. Aggelen, afge vaardigden van verschillende Protestanï- sche Kerkeraden en bestuursleden van den Armenraad, Pro Juventute, Chr. Bestuur- dersbond, do Commissie tot bestrijding van den Woeker en van verscheidene instellin gen, welke maatschappelijk werk verrich ten. Do wethouder voor sociale zaken, had bericht gezonden, totzijim leedwezen, verhin derd te zijn deze bijeenkomst hij te wonen. De voorzitter opende te ongencer 8.30 uur de vergadering, heette allen namens hel Bureau hartelijk welkom en zotte de, rede nen uiteen, welke tot oprichting van het Bureau hadden geleid. Hij betoogde, dat er sedert geruknen tijd, naast dc reeds be- taande mi.n> of meer politiek gekleurde zusterinstellingen, behoefte werd gevoeld uan een Bureau, met ruime Protestantsche opvattingen, dat zich in het bijzonder tot taak stelde individueele belangen, in den uitgobreidstcn zin des woords, te beharti gen en maatschappelijk werk te verrichten en toonde aan dat het Bureau, dank zij zijn staf adviseurs en medewerkers, die het be stuur steeds geheel belangloos trouw ter zijde staan, tot heden getoond heeft voor die taak te zijn berekend. Het steeds toenemend aantal personen, behoorend'e tot dk? meest uiteonloopefido richtingen, dat den bijstand van het Bureau inroept, noopt het Bestuur echter ernstig de mogelijkheid onder de oogen te zien om het Bureau, door een samenwerking in fe deratief verband met alle Prote-stantschc Kerkgenootschappen, op hechten grondslag te vcstigon, waartoe dezie.xergadoring is bij eengeroepen. Geestelijke en maatschappelijke belangen loopen veelal parallel. Verwaarloost men de maatschappelijke belangen, dam zal de be langstelling in iclte geestelijke zeker vermin deren. Vooral in dezen tijd, welke zich ken merkt door allerlei materieele moeilijkhe den, dienen onze Kerkgenootschappen ook de sociale belangen van hun leden zooveel mogelijk te behartigen. Het Protestantisme heeft, naast het schoone, dat in de vrijheid van haar geweten te vinden is, een groot gebrek, nl. haar zucht naar vendeoldheid, welke soms heel veel afbreuk aan maat schappelijk- en sociaal werk doet. Hij hoopte dat alle aanwezigen de opvat tingen, welke de menschen verdeeld houden, hedenavond zouden ter zijde stellen en het zou hem verheugen Indien alle Protestant- sche Kerkgenootschappen gezamenlijk, door ■middel van het bureau, de materieele be langpn van hun leden zouden willen doen behartigen. Verschillende heeren stelden vragen over den arbeid van hot bureau, welke door den voorzitter en den secretaris, den heer v. tl Heijden, werden beantwoord. Het Bestuur toonde met enkele voorbeelden aan, dat het bureau tot heden veel maatschappelijk werk heeft verricht en dat nog een groot arbeidsveld voor het bureau open ligt Hierop volgde een geanimeerde bespre king, waarbij erschillentde sprekers hun UITREIKING EEREPRIJS DER THORBECKESTICHTING. MEIJERS DANKT VOOR DE ONDERSCHEIDING. VAN EYSINGA WENSCHT HEM GELUK MET DE HOOGSTE ONDERSCHEIDING DIE EEN JURIST TEN DEEL KAN VALLEN. (Vervolg;. Na de in ontvangstneming van de insignia door prof. Meyers beantwoordde deze de toespraak van prof. Krabbe. Prof. Meyers aeide dat hy op dit oogenblik met zeer ge mengde gevoelens bezield was. By hem over- •heerscht een gevoel van dankbaarheid en er kentelijkheid jagen s curatoTen. Daarnaast overvalt hem echter een gevoel van vrees. Hy had van rijn werk veel verwacht, name lijk scherpe tegenspraak, critiek, onverschil ligheid, doch niet dat reed3 8 maanden na het verschijnen daarvan alle critiek is uitge bleven, en nog veel minder, dat hem deze hooge onderscheiding zou ten deel vallen. Hy heeft dit geleerd, dat men meer bevreesd moet zijn voor onmiddellijke instemming dan voor heftige tegenspraak. Dit geeft hem een gevoel van voorzichtigheid, deel van het werk is op een ge/bied, waarop Daarbij komt nog, dat het pas het eerste hij, om zoo te zeggen, slechts dilettant is. Immers rechtsgeschiedenis is zijn vak niet Zijn eigen vak heeft dan ook nog steeds zyn grootste liefde en zal voor ham nummer 1 bljjven. Doch aan den anderen kant verheugt het hem, dat zyn werk zoo wordt gewaardeerd dat het hem moeilijk valt dit in woorden uit te drukken. En die verheugenis is daar om zoo groot, omdat hy buiten zyn eigen vak ook nog daarbuiten werkzaam kan zyn. Voor die vrijheid van beweeglijkheid buiten zijn terre'n is hij dankbaar, in het besef, dat men die vrijheid noodig heeft om wetenschappe lijk te kunnen werken. Die vrijheid van be weeglijkheid wordt echter niet altijd gewaar deerd. Hij wenscht evenwel dat niet alleen den hoogleeraren deze vrijheid van beweeg lijkheid worde gelaten, doch dat ook buiten den kring der hoogleeraren hiertoe de gele genheid zal moeten worden gegeven. Vrijheid van beweging blijft altijd een luxe en daar om hoopt spr., dat de Staat zal inzien, dat ook buiten de hoogleeraren velen op het ge bied der wetenschap werkzaam zullen zijn. Met dank aanvaardt spr. de onderscheiding. Hy weet voldoende van economie af om te weten, dat de waarde van een zaak door de -'dzaamheid wordt bepaald, maar hij kent ook het nut, dat ze sticht bij den gebruiker. Hij hoopt in de toekomst te bewijzen, hoe zeer hij de onderscheiding waardeert. (Ap plaus) Hierna nam de rector magnificus, prof. jhr. Van Eysinga. het woord. Deze begon met te zeggen, dat het een goed oud gebru:k is, dat het Curatorium van de Thorbecke- stichtlng, als het een enkelen keer buiten zijn werkkamer treedt uit de stilte van zijn binnenkamer, waarin het zooveel goeds tot stand brengt, namelijk by het uitreiken der eere-medaille, dit doet in een vergadering in deze senaatskamer, welke vergadering dan wordt gepresideerd door den rector magnifi cus der Leidsche Universiteit, waar Thor- bee.ke de prachtige grondslagen heeft gelegd voor zy'n groote staatsmansolopbaan, en in deze senaatskamer, waar zijn krachtige beel tenis een plpats inneemt juist tegenover de groote beeltenis van Prins Willem van Oran je, den stichter dezer Universiteit. Spr. acht het een gelukkige omstandigheid, dat de hoogste wetenschappelijke onderscheiding, welke in ons land aan een jurist kan ten deel vallen, is verbonden aan den groottr. T'nor- beokc, alsmede, dat deze hooge onderschei ding is ten deel gevallen aan prof. Meyers, waarin ongetwijfeld de geheele Leidcshe Uni- veriteit zich verheugt. Spreker is er van overtuigd, dat deze on derscheiding volkomen verdiend is. Alles, wat deze nieuwe Thorbecke-laureoat aanvangt, wordt een kunstwerk, dat door zijn eenvoud zijn waarde doet voelen aan ieder:r-n, ook al zij*- *ün ideeën 6oms modern en nieuw. De voorzitter van het Cuntorlum der Thorbecke-stichting heeft In zijn toespraak er reeds aan herinnerd, 'dat het publiceeren van uw werk zooals gij in de inleiding daarvan zeidet het gevoel hadt. een goe den vriend te hebben verloren. De Universi teit begrijpt dit volkomen, doch zij* verheugt zich er in, dat zij in de gelegenheid is U te toonen, hoe trotsch zij op U is. Ik acht het, aldus besloot prof. Van Eysin ga, een bijzonder groot voorrecht. U, waarde Mevers, met uwe onderscheiding namens de Universiteit te mogen gelukwenschen, niet alleen U, maar ook Uw echtgenoote, hier aanwezig, en Uw beide dochters. (Applaus). Hierna slot prof. Van Eysinga de plech tigheid. sympathie met den arbeid van het bureau betuigden. Zij zouden gaarne zien dat het bureau op -vasten grondslag komt te staan en ziin doel en bestuur reglementair wordt omschreven. Ilct deed den voorzitter genoegen de mee ningen van verschillende zijden thans te helmen gehoord. Het Bestuur kent nu de grondslagen, waarop de gewenschte samen werking zou kunnen worden gebaseerd. De gedachte-wisseling maakt het mogelijk in een volgende vergadering een eenigszir.s omlijnd plan voor te leggen. Hij hoopte, dat ook op die vergadering de verschillende richtingen vertegenwoordigd zullen zijm en sloot, na de aanwezigen voor hun belangstelling to hebben bedankt, rie bijeenkomst. CHR. ORATORIUMVER. „CON AMORE". Bovengenoemde Vereeniging zal voor haar eerstvolgende Oratorium-Uitvoering in studie nemen „Die Jahreszeiten" van J. Haydn. De Ambtenaar van den Voorlichtingsdienst de heer Fred. H. Hoek zal zitdag houden tot het geven van adviezen en voorlichting aan schoenmakers en schoenwinkeliors en wel te Leiden op Vrijdag 7 Juni a.s. van 10*4—13 uur in een der lokalen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, (Slu- tionsweg 43). Hoewel niet strikt Doodig, verdient het aanbeveling den heer F H. Hoek, Mozart laan 5, Utrecht, vooraf te berichten ovei welk onderwem men hem wenscht te spre ken. Wij vertrouwen dat velen van deze g? tegenheid gebruik zullen maken. EXAMENS. Dezer dagen is in de inrichtingen Ende- gcesfc. Voorgeest, en Rhtfngeest, te Oegst- geest het examen afgenomen ter verkrijging van het wettelijk beschermd diploma voor de verpleging van Zenuwzieken en Krankzinni gen. Geslaagd zyn de zusters: J. C. Amersfoort, Chr. J. van den Burg, N. J. Dekker, V/ Dekker, G A. Duyn, N M de Jong, L H. de Kleyn, H. G Kloppenburg, C. D. Oord, J. M. S Rieden, H Steringa. J W. Stieding, K. F. van Vene- t'.ën, A. Vonk, P, Warraenhoven, G. M. Wie- beid en de broedersTh. Bazel, F Neuteboom en A. Vermeulen. Afgewzen werd3n 6 candidaten. HANDELSREGISTER K. v. K. VOOR RIJNLAND. Wijziging. 3 Juni. N.V. Algemeene Boek en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra, Leiden, Oude Ryn 39. Nieuwe Commissaris: C. A. A. Haighton, Nice (France). B. A. van Ulden, barbier en sigarenma ker, Leiden, Heerengracht 110. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans: alleen barbier. 4 Juni. Leidsche Uitgeversmaatschap pij, Leiden, Hooglandsche Kerkgracht 23. Uittr. Ged. Comm.: J. C. Destreé. Den Raag' Onderlinge Vereeniging voor Zieken- huisverpleging, Leiden, De Ruytertraat 2. Nieuwe admin.: H. C. Smit, te Leiden. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: A Café—Noordhoelt z. W Slt vaat—van Zwieterlng d. H van Drunen—Bom d. S L Knook—StuUt d. C BruBchke—Prins A Knegtel—v. d. Bosch z. CES! Breedeveld z. J M Bik—Rozier BekooU d. "B-!- dor Linden—Melet d. N But)s—Gaa- OVERLETTEN: S. Bodei Boef Spükei L. Hat Beurz« dr. 1 W J- AspereinJ? m N. J. Smit wed. 83 J. H. Out3hoorr Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. JUBILEUM. 10 juni hoopt dc heer J. Rijswijk den dag te berdenken dat hij 25 jaar is werkzaam ge weest als arbeider bij de N.V. Bouwmate- rialenhandel fa. Oosthoek en Zn. alhier. KATWIJK AAN ZEE. KOUDEKERK. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is bijeengeroepen op Donderdag G Juni a.s. des voormiddags 10^ uur ten Raadhuizfe. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, mededeclingcn. 3. Voorstel tot verhooging van het crediet. voor afschaffing van den tol op de Kouderkerkschebrug met f 750. 4. Aflos sing der geldleening, aangegaan voor de brug, het brugrecht enz. 5. Aangaan geldlee ning, groot f 15.750 of te lossen in 20 annui- teiten. 6. Wijziging der begrooting dienstjaar 1929; 7. Vaststelling kohier der stra/rtbelas- ting, dienstjaar 1929 NOORDWIJKERHOUT. EERVOL ONTSLAG. In de gehouden zitting van den gemeente raad was ingekomen een verzoek van den heer A. J. Wijnckus om eervol ontslag ah gemeente-secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stad. Dit verzoek werd met al gemeene stemmen ingewilligd. EEN NIEUW RAADHUIS. In dezelfde zitting van den gemeenteraad werd besloten over te gaan tot den bouw van een nieuw Raadhuis, volgens bestek en tee- kening van den architect Kropholler te Was senaar. OUDEWETERING. COLLECTE MINAHAS3A. De alhier gehouden inzameling van gelden voor het jubileum-geschenk aan de Minahas- sa heeft opgebracht de som van f 31.57V&. RIJPWETERING. LANDHUIS. Door Burgemeester en Wethouders is aan H. F. Beelcn alhier vergunning verleend voor den houw van een landhuis. ROELOFARENDSVEEN. BRAND. Dinsdag is in de rookkamer van da sla gerij van de Wed. van der Salm alhier brand ontstaan, waardoor een aanzienlijke hoeveel heid vleesch is verloren gegaan. Gelukkig kon een verdere uitbreiding der brand voor komen worden. VOORSCHOTEN. MINAHASSA-AVOND. Gisteravond werd in de stampvolle zaal van de R.K. Volksbond de aangekondigde Minahassa-avond gehouden. De voorzitter van het comité, Burgemees ter E. Verncde opende de avond mot een welkomstwoord. Spr. doet het genoegen dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de op roep. Doel van deze avond is zegt Spr.. U voor te bereiden op de collecte die morgen langs de huizen zal gehouden worden ten bate van een op te richten ziekenhuis in de Minahassa. dat 250 jaar is verbonden aan Nederland. Spr. hoopt dat ook onze gemeente niet zal achterblijven waar het dit schoone doel be treft. Hierna gaf liet strijkensemble „Taveno" een goed gespeeld nummer ten beste, waar na Voorschoten's Mannenkoor D.E.V. een tweetal nummers uitstekend uitvoerde. Het woord was hierna aan den Spreker van den avond de heer R. van der Ende gep. Luitenant Kolonel N.O.I. Leger over: Verle den en heden van de „Minahassa". In een prettige causerie gaf Spr. zijn ge hoor een duidelijke historische schets over de Minahassa, terwijl wat de tegenwoordige toestand betrgft uiteengezet werd, dat de tb.c. een volksziekte is die jaarlijksch duizen den slachtoffers eischt, daarom is het noodig de Minahassa een Ziekenhuis en sanatorium te geven als geschenk van het Nederland- sche volk. Hierna gaf het Harmoniegezelschap „Ben- venuto" en het strijkorkest „Taveno" nog eenige nummers die een dankbaar applaus oogstten, waarna die een dankbaar applaus slaagde avond met een enkel woord sloot. PROV. DIAGONALE CONFERENTIE. GEREF. KERKEN IN Z.-HOLLAND. (Vervolg van pag. 5.) Overgaande tot de behandleing der agen da stelt de voorzitter aan de orde de vraag van de Diaconie van Noordvvijk aan Zee: Kan de diaconie een deel der baten van uitvoeringen of vermakelijkheden, georga niseerd door menschen, die buiten de kerk leven, als giften aannemen? Bij dit punt kwamen zeer uiteenloopende meeningen naar voren. Meerdere broeders 6tonden afwijzend en waren van oordeel, dat alleen, naar uitspraak van de Schrift, de verzorging der armen voor rekening van de Kerk, dus voor de gemeente komt Een der broeders wenschte elk geval op zichzelf te beschouwen. Bij de beoordeeling der aan vaarding stelde deze broeder als voorwaar de dat allereerst aan de gave offervaardig heid ten grondslag ligt en anderzijds de herkomst niet in strijd komt met dé eischen door ons uit christelijk standpunt te stellen. De voorzitter is het in zijn conclusie eens dat in de eerste plaats de plicht van de verzorging der armen rust op de gemeente. Toch staat spreker niet geheel afwijzend, al zou hij niet zoo ver willen gaan als de laat ste spreker wilde. In het algemeen niet aanvaarden acht spr. het beste, doch wanneer blijkt dat wij in aanvaarding niet in conflict komen met de geldende eischen van het christelijk leven, wat betreft de herkomst der aanvaarding. Vraag der Diaconie van Rijswijk: a. Is het niet wenschelljk en ook mogelijk een minimum tijd vaat te stellen, gedurende welken de Diaconie van de gemeente, welke de ondersteunde metterwoon verlaat, blijft steunen'? b. Indien zoodanige minimum tijd kan worden vastgesteld door de Provinciale Conferentie en in het algemeen, indien over een bepaalde zaak, bij meerderheid van stemmen, een zekere meening wordt uitge sproken, die materieel een beslissing omvat, is dnn niet iedere aangesloten Diaconie ze delijk aan een dregelijke beslissing gebon den? c. Indien vraag II ontkennend moet wor den beantwoord, wat is dan het nut van eenig ter Conferentie genomen besluit en indien vraag II bevestigend moet worden beantwoord, is dan niet mogelijk eenige sanctie aan dergelijke besluiten te geven? Na een toelichting door Rijswijk gegeven, zegt de voorzitter dat het doel der conferen ties is, zoo mogelijk te komen tot bepaalde normen, die als leiddraad kunnen dienen. Het bindend karakter wordt door meerdere vooraanstaande personen in ons kerkelijk leven veroordeeld. Spreker meent dan ook dat de conferenties geen andere taak heb ben dan de diaconien voor te lichten en te instrueeren, doch dat elke bindendverkla ring van conclusies achterwege moet blij ven. In dezen geest wordt een conclusie aanvaard. Vraag der Diaconie van Delft* Is het eisch va nons beginsel, dat de op brengst van alle in één week gehouden ar- mencollecten in één som in de Kerkbode ge publiceerd worden, of kunnen zij ook ar- zonderlijk vermeld worden? b.v. zoo, dat Zondagsche collecten in één bedrag en de collecten bij huwelijksbevestigingen per hu welijk vermeld worden? Deze vraag houdt verband met de vaak zeer geringe opbrengst der huwelijkscollecten Door publicatie meenen sommigen dit euvel te kunnen genezen. Een der comitéleden acht de methode om op deze wijze misstanden op te ruimen ver keerd. Men kan er de ijdelheid door stree- len. Het is de taak der predikanten om in prediking en huisbezoek de gemeente op te voeden. De voorzitter is het niet eens met de uit spraak eens door iemand gegeven als zou de zonde der ijdelheid niet erger zijn, dan die der gierigheid. Spreker meent dat de toelichting juist is gesteld. Verder kan het aan de wijsheid der diaconiën worden over gelaten hoe te handelen. Een conclusie acht Spr. ten opzichte van dit punt niet noodig. (De vergadering duurt voort) Laatste Nieuws. DE „VESUVIUS". TOENEMENDE UITBARSTINGEN. ROME, 5 Juni. Volgens de laatste berich ten van den directeur van het Vesuvius- observatorium Prof. Malladra, neemt de wer king van de Vesuvius op niet verwachte wijze in hevigheid toe. Binnen 24 uur haddon drie uitbarstingen plaats. In reusachtige stroomen vloeit de gloeiende .lava langs alle zijden van den kegel in het dal. De vuurkolom stijgt soms tot 500 Meter boven den kraterrand uit, om als een regen van vuur en asch naar beneden te komen. De talrijke bezoekers die de uitbarstingen willen gadeslaan, moeten vanwege het ge vaar tot op grooten afstand van den krater verwijderd worden. De bevolking vanhet dorpje Terzigno heeft het volgend telegram aan den Paus gericht: „De door gloeiende lava ingesloten bevolking smeekt om uw zegen en gebed". Te middernacht werd het onder Terzigno gelegen Campitelli door den vuurstroom ver woest Een uur later vernielde de lavastroom de waterreservoirs van Terzigno. Het plaats je is thans geheel ontruimd. Twaalf dooden. elf gewonden. MILAAN, 5 Juni. Te Spilimfcergo in Frinli vond gisteravond in een m'litaire munitie- opslagplaats een hevige ontploffing plaats. Ket gelukte niet aan alle arbeiders zich tijdig door de vlucht te redden. Twaalf Rrbelders werden door de ontplof fing gedood en 11 arbeiders min of meer ernstig gewond. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (Bit 1). Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake de wijziging der Lager Onderwijs, wet Verschenen zijn de Memorie van Ant woord en het eindverslag over het wetsont- werp tot wijziging der Ziektewet (blz. 5.) Heden is*te Amsterdam het strafproces begonnen tegen Liebennann. Te Delft wordt de provinciale diaconale conferentie der Geref. Kerken in Zuid-Hol land gehouden. Gister hebben de Provinciale Staten van Zuid-I-Iolland vergaderd. Te Lunteren wordt deze week de predt- kanten-zendingsconferentie gehouden. Zaterdag is de algemeene vergadering ge houden van den Alg. Nederl. Typografen bond, waar gesproken is over het pensioen- fonds in die bedrijven. BUITENLAND. (Hz. 2). De Engelsche verkiezingsuitslag en da internationale verhoudingen. Mac Donald wordt heden met de Kabinets formatie belast. De nieuwe Amerikaansche actie vlootbeperking. De hcrstelkwestle definitief geregeld. Ook de markenkwestie vermoedelijk weldra van de baan. Poststaking in Frankrijk. ROTTERDAM. WEER BRAND BIJ VAN REEUWIJK. HET FELLE VUUR KRACHTDADIG GEBLUSCHT. „Brand bij Piet van Reeuwyk!'* Als een flits ging de tyding door de stad duizenden ijlden naar de Kipstraat om deze nif-uwe brand by te wonen. Dit was ook wel een van de merkwaardigste tydingen, di* men in de laatste dagen had gehoord. Hard nekkig bleek de „roode haan" de firma Van Reeuwyk te vervolgen. Eerst was het ós geweldige brand in het oude gebouw aan de Kipstraat, die de gemoederen in beweging bracht, daarna ontstond brand in de weinige overgebleven voorraden, die in een pakhuis aan de Hoogstraat waren opgeslagen en nu gisteravond nestelde het vuur zich in de zolderverdieping van het nieuw in gebruik genomen gebouw aan de Kipstraat 5i-5ó. Te ongfeveer tien minuten voor zeven merkte men, dat er een weinig rook kwam uit de zolderverdieping, gelegen boven pand 55. Voorbijgangers waarschuwden de firma Van Reeuwyk en op hetzelfde oogenblik werd de rook al dikker en sloegen de eerste vlam men uit het dakraam. Het bleek, dat er brand was uitgebroken op een kleine afgeschoten zclder aan de voorzijde van het gebouw, welke zo'öer in gebruik is bij de naaisters, dio hier ook wel gebruik maken van electrische strijk bouten. Tijdens het uitbreken van den brand wa.< daar niemand aanwezig, zoodat men niet aar nagaan op welke wy'zc deze is ontstaan. Wel kon men constateeren, dat ook nu weer het vuur wild om zich heen greep, zoodat binnen eenige oogenblikken de zolder in lichter laaie stond. Door personeel van de firma werd onmiddel lijk een slang van de eigen brandweer in gelegd en daarmee het vuur bestreden, toch zonder andere hulp zou dit al heel weinig bibben uitgericht. De tyding „Brand bij Van Reeuwyk!" hal zich echter met verbazingwekkende snelheid door de stad verspreid. In dit geval was liet echter reeds een zeer behoorlijke brand, die men had te bestrijden, Dc vlammen sloegen fel naar buiten en ei ontwikkelde zich een zware rook. De rappo spuitgasten klommen echter op het aak, kropen door het dakraam naar binnen tn wasten het vuur bij zyn begin aan. Reeds na tien minuten zag men dat brand ging minderen en te kwart over zeven kon men zeggen, dat de opmarsch van het vuur was gestuit- Is de schade door den brand aangericht niet bijzonder groot, te meer hebben de voorraden door hft water geleden. De belangstelling. Het gerucht: „Van Reeuwyk brandt!'» heelt niet alleen de brandweerlieden naar de aip- straat gelokt, maar ook duizenden anderen- Het bericht weikte als een vonk in het bus kruit der belangstelling. Weer stond de Kipstraat ter weerszij dut van het brandterrein zwart van menschaiu De politie heeft echter onder leiding v; inspecteur Alberda voor een goede afzetting gezorgd. Lyn 5 werd tijdelijk omgelegd over den Goudschen Singel, zoodat de brandweer ongestoord haar werk kon verrichten. hetósn Deze n Jing g( Immer Jeeraai ■naar men z reeds moeter Den Ie lijk aa spanni Inspan hij toe! heer r ten aa zijn eii mochlt Toen dam b school den wc Da a i*o j: te Groi Is. var degeliji -lood Zeerijp 'aren, wel ge; in 'de Krul! etond t ,Jacobi Het toegani te wclc lijken doen v In zij mist. E Jaren i «e zeel Hi Bloemenveilingen. BOSKOOP. Veiling van Juni. Rozen le k' Ophelia 32—57. Golden Ophelia 59—104. Marcel Rouyer 60—130, Hadley 86—136. Clua/ïlus Per- net 59—74, Columbia 70—87 Butterfly 76—114. Mac Keiler 81—115. Wllh. Kordes 133—164. Ella Poulsen 59, Mme Jules Bouché 6180, Roz&lan- dla 40—89, Pauls-scarlet 81, Gemengde rozen 3870 cent allee per boe. Lathyrus 810. Pioenen 3560. Vlo- Hortensia In pot per stuk 144161 c_ Urine Hendrik per bos 4.20, ld. gomengd 1.60. ROTTERDAM, 5 Juni. (Bloemenveiling vet de Coop. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Om streken", G.A.). Pr|1 zenHadley 2.90—7. But terfly 3.90—6.50. P.osalandla ƒ8.10—6.90, Co lumbia ƒ2.10—5.10, Golden Ophelia 2.90—5 60. Ophelia 1.903. Keizerin 3.505.10. Gla diolen 3. Asprage Plumosa 3747 per 100 boe; Lathyrus f 12—20 per 100 boe. Marktberichten. AMSTERDAM, juni. Vee. Aanvoeren en prüzen: 269 vette kalveren, ie kW. 92—100 c.. 2e ltw. 8090 c.. 3e kw. 70—80 c.. per kg lev. gewicht74 nuchtere kalveren ƒ1320 per «luk 520 varkens, Hollnndscho le kw. 99—101 e., 2e kw. 96—98 c.. Overze.-acho cn Gedersche lo kw. 99—101 c.. per kg. slachtgowicht. Aardappelen lie prtlzen- waren heden onveranderd. Aangevoerd 1 Indlng of 000 H.L drift, 6 Juni. V a r k e n b. Aangevoerd 61 stuks. Prilzer.: zwai a 84—86—88 c.. zouter» 82 —84 c.. per kg. MAASTRICHT. 5 Juni. Boter. Aangevoerd aan do Botermijn 175.026 kg. Hoogste prijs ƒ2.03, middenprlle ƒ1.91, laagste pröe ƒ178. ƒ8813. Hendel 13. 1de ippater 1141,4— KA*T( Lor o in 0.57', 35% nnal ƒ3 39 LIJNC tu» ƒ31 31% LIJNC ƒ3114 31% 3 kg. Stet (vorige MAÏS: T KOFF

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6