£rifcsrijr (üeunutf Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken BENUT DE MAAND JUNI. EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3J3 (Beschikkingskosten 0.15). -Voor het Buitenland bil Weke- hjksche zending t- Bij dageiijksche zending B 7*— Alles vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. .«-■ No 2760 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893& WOENSDAG 5 JUNI 1929 ADVEHTENTIBW» Van 1 tot 5 regelsLi7Y» Elke regel meer 022Yt fngei Mededeelingen van 1—5 regels 130 Elke rcga meer. a 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. v v,(rv,-,r In hoe meer gezinnen thans ons blad verschijnt, hoe beter. Het Nederlandsche volk moet straks een belangrijke beslissing nemen. Het gaat over de vraag, volgens welke beginselen ons land zal worden bestunrd. Ieder nn die wenscht, dat dit zal gaan langs de lijn der Christelijke beginselen, mag ook niet tevreden wezen, vóór hij overtnigd is, dat in zijn huis en in de kuizen van al zijn kennissen, het Christelijk dagblad de eereplaats inneemt. Helaas ontbreekt daaraan nog veel. Hoe zeer met dankbaar heid de opgang der Christelijke pers en zeker niet in de allerlaatste plaats die van ons blad, kan worden geconstateerd, voor de propaganda en de verdere verspreiding is nog ruimte te over. Moeilijkheden by deze propaganda bestaan naar onze meening niet meer. Kan ons blad niet ten volle den toets der vergelijking doorstaan met elk daarvoor in aanmerking komend dagblad Wij meenen, afgezien van het onvolmaakte, hetwelk nu eenmaal alle menschenwerk aankleeft, ten volle. Welnu, wij zouden zoo gaarne zien, dat de maand Juni van dit jaar een ryke oogst van nieuwe lezers gaf. Met 1 Juli a.s. begint het nieuwe kwartaal. Het is een mooie, gemakkelijke tyd voor dit werk. Er wordt thans juist door velen nog eens weer gesproken over de plichten ten opzichte van het openbare leven. Het gesprek móét dan ook wel komen op de krant, de dagelijksche huisvriend. Wij willen- het extra gemakkelijk maken en daarom bij uitzondering ditmaal bepalen, dat ieder, die zich thans opgeeft als kwartaal-abonné op ons blad, alle nummers, welke gedurende deze maand zullen verschijnen, gratis zal ontvangen. Onden en jongen, niet het minst jongen, zien wij nu aan den slag gaan. Wy hebben al zoo vaak gezegd en wij herhalen het nog eens weer: elk sprekend getal lezers meer, komt den inhoud ten goede. Ons blad is er voor de lezers en zal er voor de lezers blijven. Als gewoonlijk stellen wij ook thans ten behoeve van de •propaganda premies beschikbaar. Men vindt ze elders in ons blad nader aangeduid. Moge de maand Juni een recht vruchtbare maand worden voor ons blad. DIRECTIE. Hl nummer beslaat uit TWEE bladen- Een Hollandsche sociaaldemocrate, mej. Mr. R. HL van der Heide, vertoeft reeds bij lia een jaar voor studie-doeleinden in Arae rika en houdt in brieven, welke in de „No tenkraker" gepubliceerd worden, haar par- tijgenooten op de hoogte met het wezen en Welwezen der Soci&Héasche Partij m do nieuwe wereld. Doch als men haar sombere brieven leest, Vraagt men zich af, of er no® wel een Socia listische Partij in de Vereenigde Staten is. Zij verhaalt van den gloriedag van 1 Mei. Hoort haar verzuchting over de feestviering: „Aan den vooravond van den eersten j Mei moet ik toch een hartig rood woordje spreken, en daaraan dank jij dit spoedig i antwoord op je brief. Stel je voor, dat ik vanmorgen even tii I het bureau van de Socialistische Partij ging oploopen, om eens te hooren, wat er morgen te doen zou zijn, enIaat ik j nu te hooren krijgen, dat erniets te doen is! Tenminste hier in Boston; in i Ne*w-York zou een één-Med-viering zijn. Verder schijnt er hier een bal te zijn van een paar vakvereenigingen, die bijna ge- heel uit socialisten bestaan, maar, zooals j ie weet, is de ófficieele arbeidersbeweging jj hi ar strikt neutraal en viert deze een arjeidersfeestdag ergens in September!" Ze heeft geluisterd naar een sociaal-demo cratisch spreker, die zelfs met zijn hoed naar het presidentschap smeet Een aardige man, maar van rijn socialis me heeft mej. Van der Heide niets kunnen merken, 't Was zuiver: „maatschappelijke hervorming". En de vakbeweging is neutraal. Waar blijft dan nu socialisme? De ouderen onder ons herinneren zich nog wel hoe spinnijdig de voormannen der moderne vakbeweging in ons land waren, als men vroeger beweerde, dat deze vakbe weging rood was. Dat heette laster. Eenige weinige jaren spotte echter A. B. K. met de onnoozelen, die maar niet wilden begrijpen, dat S. D. A. P. en N. V. V. zusje en broertje, kinderen van één vader zijn. Van neutraliteit wil de moderne vak beweging niets weten. Zoomin de Hollandsche S. D. A. P. In één adem genoemd kan worden met de Engel- sche en Amerikaansche (uit het regeerings- program van Mae Donald zal dat wel spoe dig blijken), evenmin kan men de moderne vakbeweging In ons land vergelijken met die in Amerika. De S. D. A. P. spreekt wel van internatio ualjsme; doch daarvan is, wat de groote vraagstukken betreft, geen sprake. Noch wat de ontwapening, noch wat de klassenstrijd betreft COALITIE-KRACHT. Over de kracht der rechtsche coalitie, welke er niet is, maar eens was en weer worden kan, denkt men ter linkerzijde heel wat gunstiger dan onder de vroegere coali- tie-genooten. Als wij bij elkaar zijn en de voor- en na- deelen der coalitie politiek bespreken, dan gaat het steevast zóó: ja, de zegeningen, welke de coalitie ons bracht, mogen niet uit hot oog verloren wordenméérer wa ren toch ook nadeclcn; en hoe weinige van onze speciale programpunten zijn t.>t uitvoering gekomen! Neen, de kracht der coalitie is ons wel bitter tegengevallen. Luister nu, naar wat men ter linkerzijde van de coalitie zegt Niets dan kwaad! Dat wil zeggen: men vindt, dat de coalitie de grootste bedreiging is tegen do vrijzin nigheid. En dus zou de rechterzijde niets dan goeds aan de coalitie te danken hebben. De vrijzinnigen in ons land hebben dan ook, bij alle bizondere wenschen voor eigen partij slechts een groot algemeen en door allen gedeeld verlangen: Keere de coalitie toch nooit terug. O, men hoopt, dat er weer een parlemen taire regeering zal komen. Maar, zooals men ito 1925 alles op alles gewaagd heeft om de parlementaire regeering te doen vallen, hoe- el men wist, dat er daarna slechts een ertra-parlementair kabinet zou kunnen komen; zoo heeft men thans slechts één wensch, waarvoor ook een parementaire re- geering moet wijken: tot geen enkelen prijs coalitie-kabinet Dan maar liever voort sukkelen en voortmodderen, zooals nu. Von Mr. Marchant, de fiere democraat, zou men zulks allerminst verwachton, doch hij zegt het duidelijker dan iemand anders: „Er ls onzerzijds geen sprake van een meedoen aan de vorming van een „Link- 6cho regeering", van een regeering, die 2»u 6teunen op socialisten, vrijzinnig democraten en liberalen. Zelfs in het schier ondenkbare geval, dat deze partijen, die nu 40 zetels bezet ten, boven de 50 zouden komen. In zooverre hebben wij er geen belang bij. dat „Rechts" minderheid wordt. Toch hopen we dat dit het geval zal worden. Alleen en uitsluitend, omdat dan van een nieuwe coalitie-regeering geeui sprake zal zijn". Dat zijn nu de strijders voor een parle mentaire regeering. Zelf kunnen ze niet regeeren ('t zou ook een heksentoer zijn om met Mr. Marchant in één Kabinet te zittenI) en Rechts m&g n-iet regeeren. En in koor heffen alle vrijzinnigen aan: In bestrijding van de coalitie zijn we allen één en eensgezind 1 Doch wanneer de linkerzijde dan zoo on- geloofelijk bang is voor de coalitie; dan mochten wij haar toch wel wat meer op prijs stellen. „PAGANISTEN". Tot tweemaal toe vroegen wij aan „Het Volk": wijs one de plaats, waar Dr. Kuyper het woord :,paganlstcn" bezigde, als smaad woord voor alle niet-politiek-rech'tsehen. Eindelijk komt er iets, dat op een ant woord 1 ij k t. Ons vragen, waar het staat, niets andere dan een smoesje, zegt h^t blad. Want: „Dat Dr. Kuyper zich aldus heeft uitge laten, is algemeen bekend. Het geschiedde tijdens zijn ministerschap 1901—1905 en het smaadwoord heeft toen heel wat stof opgeworpen. Kranten en redevoeringen waren er vol van". Ziedaar alles. Of neen, niet alles. Want de heer Schaper schreef in zijn verkiezings brochure in 1905 ook al, dat Dr. Kuyper het Nederlandsche volk verdeelt in twee groe pen: Christenon en Paganisten". En zelfs Dr. de Visser zei in 1912, dat de tegenstelling tusschen paganisten en kerke- lijken hem tegen de borst stuitte". Het is een zonderlinge methode, welke „Het Volk" er op na houdt. Want om aan te oonen, dat Dr. Kuyper Iets gezegd heeft, beroept het zich op anderen, die ook veron derstellen, dat Dr. Kuyper zóó of in dien geest gesproken heeft Doch daarmee is „Het Volk" er niet af Wij vroegen, waar Dr. Kuyper zelf zoo sprak; niet wat de heer Schaper hem in de schoenen schoof. Nog spreekt „Het Volk" van het smaad woord. En nog houdt het vol dat Dr. Kuyper tijdens zijn ministerschap zóó sprak. Doch waar en wanneer, dat wondt niet vermeld. Kan ook niet vermeld worden, want zóó sprak Dr. Kuyper niet en nooit Het smoesje van „Het Volk" lijkt bijster veel cp laster. Het is verkiezingspolemiek van sociaal democratische, dus van de slechtste soort BINNENLAND. ÓFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassauorde aan J. Goet, landarbeider op de boerderij Komt en gaat in Vrede, te Wogmeer, gemeente Hens broek; is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassanorde aan J C Radings, arbei der by de N.V. Plaatwerkerij en Verzinkerij v.h. P. Bammens en Zoon te Maarssen. POSTERIJEN. Bg Kon. besluit is met 1 Jun! op verzoek eervol ontslag verleend aan Ch. Visser, als referendaris 2e kl. P.T.T.; en aan H W. Ng- kamp als commies P.T.T. DEFENSIE. Bij Kon. besluit is met 1 Augustus op verzoek eervol ontslagen uit -*s Rijks dienst met dank voor de goede diensten den lande bewezen Jhr. H. Rappard, als directeur der Rijkswerven, directeur der Rijkswerf te Wil lemsoord; is bevorderd met 1 Juni, tot hoofdinge nieur der Marine, de ingenieur lr. A. L. Bijl. DEP, VAN FINANCIEN. Bij Kon. besluit ia benoemd bg het dep. van Financiën tot tijdelijk adj.-coramies S. A. van Jaarsveld, te 's-Gravenhage. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen 16 Juni Mr A. M. A. baron van Boet- zelaer als burgemeester van Loenersloot en Ruwiel. Met ingang van 1 Juli eJc. is door den heer N. G. Servatius eervol ontslag ge vraagd als burgemeester der gemeente S milde. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer H. J. Seharp, gemeentese cretaris van Nieuwer-Amstel is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als zoodanig ingaande 1 Augustus a.5. GRONDBELASTING. Aan het vakexamen hebben voldaan de surnumerairs der grondbelasting: H. de Graaf en Ch. Bouwhuisen. DOORTREKKENDE LANDVERHUIZERS. De Nederlandsche Regeering zal op de Conferentie, belast met het opstellen van een internationale regeling nopens kaarten voor doortrekkende landverhuizers, welke Confe rentie 10 Juni a.s. door den secretaris-gene raal van den Volkenbond te Genève is bijeen geroepen, worden vertegenwoordigd door den heer J. F. Boer, referendaris aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken. HOFBERICHT. NOENMAAL TE SOESTDIJK. Zaterdagmiddag ten 1 uure heeft de Ko ningin-Moeder ten paleize Soestdijk een noenmaal aangeboden aan het Uitvoerend Comité en de eerevoorzitters van het Comité dat eich indertijd gevormd heeft voor de aanbieding aan Mare Majesteit van het ge schenk der Nederlandsche vrouwen, ter ge legenheid van 't jubileum der Koningin Moeder. Er namen 52 personen deel aan dit déjeu ner, dat plaats had in de eetzaal, welke door het geschenk der vrouwen zulk een ver fraaiing heeft ondergaan. IN HET WESTLAND. Do wogverrulmlng in Honseleisdljk. De werken van de wegverruiming in Hon- selersdijk zijn thans zoo ver gevorderd, dat Donderdag aa. des r iddags om 3 uur het water kon worden i- gelaten in de nieuwe vaart om het dorp De plechtige opening zal waarschijnlijk geschieden door een der leden Tan Gedepu teerde Staten. WIJZIGING ZIEKTEWET. MEMORIE VAN ANTWOORD EN EINDVERSLAG. Tegelijk met de memorie van antwoord is het eindverslag over het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet verschenen. Aan de memorie van antwoord is het volgende ont leend: De minister verklaart zich naar het advies van den Hoogen Raad van Arbeid op alle hoofdpunten ten getale van acht met betrekking tot welke de Hooge Baad tot wij ziging of aanvulling van het voorontwerp heeft geadviseerd, te hebben gericht. Daarna heeft de minister echter overleg gepleegd met de speciale commissies uit de Tweede Kamer en deze bespreking heeft hem aanleiding gegeven het ontwerp alsnog te wijzigen, gelet op het groote volksbelang, dat zal worden gediend door de totstandko ming der wettelijke ziekteverzekering. De minister ontkent, dat het door hem ge bigde beleid vertragend zou hebben gewerkt en dat als gevolg van zijn beleid het ont werp onder hoogen indruk in de Tweede Ka mer zou ziin behandeld. Er is voor de leden dier Kamer volop tijd geweest om zich van de materie op de hoogte te stellen. Inderdaad zal de Eerste Kamer grooten spoed moeten betrachten om het wetsontwerp nog vóór het zomerrecèk het Staatsblad te doen bereiken, maar de oorzaak daasvan is niet bij den mi nister te zoeken. Inderdaad is de ziekteverzorging niet in het onderhavige wetsontwerp tot regeling gebracht en het ligt ook niet in de bedoe ling verband te leggen tusschen verzorging en verzekering zoodra het wetsontwerp tot regeling der ziekenfondsen zal zijn aan vaard. Het loslaten van de bijzondere ziekenkas sen als uitvoeringsorganen is den minister niet gemakkelijk gevallen. In het verslag van de commissie der Tweede Kamer zijn de gronden waarop dit toch geschied is, aange geven. Inschakeling der bizondere kassen zou trouwens geen baat hebben gebracht zonder een gelijktijdig ingevoerd zelfshe schikkingsrecht der arbeiders, hetwelk tot zeer veel administratie- en extra-kosten voor de werkgevers zou hebben geleid. Met het loslaten dier kassen is intusschen geen essentieele fout begaan, in dien zin, dat niet voldoende rekening is gehouden met het particulier initiatief tot welker ontplooiing het ontwerp ruime gelegenheid geeft Het door eenige leden aangevoerde bezwaar tegen de afdeelings-ziekenkassen kan de minister niet deelcn. Door hun ondergeschiktheid aan de be- drijfsver,eenigingen wordt waarborg behou den voor de noodige eenheid In de uitvoering der wet Ook met betrekking tot het gevaar eter selectie is het bestuur der betrokken hedrijfsvereenigïng ten allen tijde, bevoegd in te grijpen, indien naar zijn oordeel een af- dëelingskas haar. positie misbruikt Evenmin kan de minister doelen het be zwaar, dat de toelating der afdcelingskas strekt tot vermeerdering in plaats var» tot beperking van het aantal bedrijfsverenigin gen. Wa6 de mogelijkheid van het oprichten eener afdeelingskas uitgesloten, dan zouden allicht werkgevers ertoe kunnen worden ge bracht voor hwi ondernemingen de oprich ting van een afzonderlijke bedrijfsvereeni- "ng te beproeven. Wat den kring der verzekerden betreft wijst de minister erop. dat het zijn bedoeling is allengs dien kring te verruimen en dat de reden, waarom thans niet verder wordt ge gaan dan de verzekering van arbeiders in een onderneming werkzaam, niet van princi- pieelen, maar van practiscben aard is. Met eenige kracht' komt de minister op tegen het docr verscheiden leden uitgespro ken oordeel, dat verwacht had mogen wor den, dat een ontwerp zou worden ingediepd. hetwelk tenminste bevatte hetgeen in de proeve Posthuma—Kupers geboden werd. Ieder bewindsman moet de volle vrijheid hebben om datgene voor te stellen wat hij naar zijn eigen inzicht de beste oplossing acht. De minister kan niet toegeven, dat togen de uniforme vaststelling van het ziekengeld op SO pCt. van het loon groote bezwaren zou den bestaan. Het percentage ls meer dan het ziekengeld, vastgesteld in de wetgeving van de ons omringende landen, maar die wet gevingen geven in den regel ook aanspraak op geneeskundige behandeling. WIJZIGING LEERPUCHTWET. Aan de Memorie van Antwoord, vergezeld van het eindverslag, over het ontwerp tot wijziging van art 3 der Leerplichtwet ls het volgende ontleend De Minister legt den nadruk op de be perkte strekking van het ontwerp, dat al leen een gevolg is van de onderling afwij kende toepassing, door verschillende rech- lan den tegenwoordigen tekst van art. 3. derde lid. der Leerplichtwet gegeven. Hij wil dan ook niet breedvoerig ingaan op op- erkingen, die buiten het kader van dit ontwerp vallen. Dit is het geval met betrekking tot de opmerking, dat de formuleering van de laatste zinsnede: „en de klasse, waarin het bij het bereiken van den leeftijd geplaatst was. doorloopen heeft", de bedoeling van den wetgever niet zuiver weergeeft. Deze formuleering komt reeds voor In den bestaanden tekst van het derde lid van art. 3. zoodat. indien daar wijziging zou zijn voorgesteld, verder zou zijn gegaan dan het wetsontwerp beoogt. DE KAMERVERKIEZINGEN. NUMMERING DER LIJSTEN. De Voorzitter van 't Centraal Stembureau voor de verkiezing van loden van do Tweede Kamer maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke kiezing, waarin het Centraal Stembure&u de ingeleverde lijsten van ean- didaten zal nummeren in do volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Dinsdag 11 Juni a.s., des namiddags te 2 uur, in het lokaal van het Gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor do verga deringen van den Raad bestemd. HET BIOSCOOPCONFLICT. Naar wij vernemen heeft de heer D van Staveren, voorzitter van de Centrale Com missie voor de Filmkeurng. aan de Vereeni- ging von Noordhrabantsche en Limburg- sehe gemeenten voor gemeentelijke filmkeu ring, zoowel als aan den Ned. Bioscoopbond zijn bemiddeling in het heerschende conflict aangeboden. WIJZIGING L.O.-WET. MEMORIE VAN ANTWOORD. Aan da Memorie van Antwoord, vergezeld an het eindverslag, over het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 (art. 56, vierde lid; art 97. tweede lid. art 101, vierde lid) is het volgende ontleend Wanneer een gemeentebestuur of een schoolbestuur, dat èèn wachtgelder heeft inplaats van dien wachtgelder een anderen benoemt is er geen aanleiding voor toepas sing van de vermindering, bedoeld in art 56 vierde lid en art. 97 tweede lid. Dezu vermindering treedt eerst in werking wan neer het gemeente- of schoolbestuur bij een Igende vacature den eigen wachtgelder passeert en een niet-wachtgelder benoemt Stelt men hiertegenover het geval, dat hot gemeente- of schoolbestuur terstond voor eigen rekening 'n niet-wachtgelder benoemt dan is hei verloop van zaken in zooverre daarvan verschillend, dat het niet reeds bij de eerstvolgende vacature de vrijheid van keuze herkrijgt, maar dat die vrijheid van keuze nog tot een latere vacature wordt verschoven. Volgens art Illbls van het onderwerp kunnen vorderingen, als bedoeld in bet ar rest van den Hoogen Raad 1 Juni 1Ü28, niet meer worden ingesteld ten aanzien van ge meenten. welker rekeningen vóór dien da tum voorloopig zijn vastgesteld. Het criterium ligt derhalve niet In het tijdstip van indiening der declaratie, ./«aa. alleen In de vraag, wanneer overeenkomstig art 220 der Gemeentewet de voorloopige •aststelling door don gemeenteraad van het hedrae der ontvanesten en uitgaven over het betrokken dienstjaar heeft plaats gt» vonden. DORPSPOTENTATEN. DéAr in Strijen wonen nu toch beslist dorpspotentaten. En zij conmmandeeren niemand minder dan den Toewan bezar, den* grooten heer van Buitenzorg. En onderlusschen vermeerderen ze de zorg binnen de gelederen van dpn Vrijheids bond. Moet deze partij nu werkelijk de risée worden bij de komende verkiezingen? De misère Is niet van de lucht En het verbaast mij niets, dat het eten op den liberalen maal' tijd niet smaakte. Kamercandidaten als de MuraTt worden verloochend; van den nieuwen Indischen specialiteit, die niemand sympathiek vindt.' weet men alleen, dat hij zeer ijdel is; oud- Kamerleden als Staalman en Ter Hallstlch ten nieuwe partijtjes; het aantal lijsten van vrijzinnigen is legio; en daar komt me nu weer de ongepaste grap te Strijen De vooreitter der liberale staatspartij, Mr. D. Fock, voerde het woord. Maar, aldus be gon hij: ,Ik was niet voornemens, hier het woord te'voeren. Velen in andere plaatsen hebben er zich over verwonderd, dat ik hier zou spreken. Men heeft een programma laten drukken en verspreiden, waarin mijn naam vermeld stond, zonder dat men mij in het minst gekend had. Ik geloof, dat het in hél vervoig beter zal zijn. eerst den betrokkene te vragen of hij bereid is te spreken. Gemakshalve heeft men ook maar het on derwerp voor mij gekozen (n.L de waarde ran onze overzeesche bezittingen). Het ligt roor de hand. dat dit onderwerp mij aan trekt, maar het ongeluk wil, dat deze titel- niet deugt en dat ik hem niet kan aanvaar den. Nederland heeft n.l. geen bezittingen.; Het rijk bestaat uit ons land. Ned.-Indiê, Suriname en de Curacaoscho eilanden on der Nederlandsche vlag". Zeg nu zelf of dat geen dorpspotentaten, zijn? Ze dachten zeker: eens in de vier jaar kan Z. M. de Kiezer coramandeeren en xvfj zullen dat de (gewezen) onderkoning van Nód. Oost-Indiê eens iate<a merken: Fock, kom hier, en spreek tot de Strijenaars, die strijden gaan, over onze overzeesche bezit tingen; ziehier het programma En Fock sprak; zij het tegen heug ea meug. Ondanks de verbazing In breeden kring, dat hij. oud-gouverneur-generaal in...— Strijen zou optreden. Fock sprak en eindigde met een woord van opwekking, om toch niet te vergeten, dat de liberale partij u geeft volle vrij- h e i d Behalve dan'in Strijen! HET NEDERLANDSCHE ZEEWEZEN. TOEKENNING VAN EERETEEKENEN. Het hoofdbestuur der vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen heeft besloten de koopvaardij-orde, eercteeken voor zeelieden van de handelsvloot, toe ie kennen: in goud aan den heer P. F. Smit. gezagvoerder; in zilver aan de heeren F. W. H. van Aheele. 1e-offlcier, A. A. H. Thcijsmeijer. 3de-offi cier, en C. van Altena, dokter, allen aan boord van het s.s. „Commewüne", zulks voor betoonde bewijzen van opoffering en beleid bij de aard- en zeebeving te Camnna op 17 Januari j.L BELASTINGDIENST. GEORGANISEERD OVERLEG. Tn de vergadering van de Bijzondere Com missie voor Georganiseerd Overleg voor de dienstvakken der directe belastingen en/- en der regis'rntie enz., werd besloten den minister van Financiën te verzoeken onderzoek te doen instellen of de belooning van de tijdelijke hulpcommiezen overal geheel overeenkomstig de bestaande v schriften is geregeld en zoo neen, de daar voor noodiige maatregelen te willen treffen. Voorts werd besloten den minister te art viseeren over te gaan tot de instelling van plaatselijke dienstcommissién voor georgnni- seerd overleg, alsnog overgangsbepalingen vast te stellen voor de klerken, die volgens het AmhtcnarenbesluPt Belastingdienst ni?t tot rijksklork benoembaar zijn, de regeling van de vergoeding van reiskosten te herzien in dien zin, dot bij het met goed gevolg deel- nemén aan alle examens aan ambtenaren vergoeding van reiskosten wordt verleen.!, maatregelen te treffen, opdat de ambtena ren van den actieven dierst die aan het ver licht examen voor owtvanger hebben vol daan, voordeel kunnen trekken van de ver worven kennis door benoeming tot rommiPS en eenige wijziging te brengen in het Diens! reglement voor ambtenaren van den linie dienst aan de landzijde NED. BOND VAN CREDIET- GEVERS. TOT OPRICHTING BESLOTEN. In een dezer dagen te 's-Graver>hage ge houden vergadering van credietgevers (hou ders van afhetaüngsmagazijnen. voorschot banken enz) ls in principe besloten tot op richting van een Nederl. Bond van Credle! gevers, met als zetel 's Graven ha ge. Door de druk bezochte vergadering wer den als voorloopige bestuursleden gekozen de heeren: Baars. Rotterdam. Vennlngs. Den Bosch. Burger. Dordrecht, Roggipveen. Haar lem, M. van Stein. Amsterdam, terwijl de heeren Cats. Scheven togen. Boas Jr.. Rot terdom. en Van Haren, Rijswijk, als advi- seerende bestuurders sullen optreden» ADMINISTRATIEVE CONTROLE. THANS CENTRAAL GEREGELD. De eerstvolgende Legerorders zullen eci kennisgeving bevatten waarbij wordt m« degedoeld, dat ingevolge art. 26 van de Comptabiliteitswet, als ambtenaren, door den Minister van Financièn aun te wijzen, en aan welke te allen tijde inzage wordt gegeven van de boekhouding welke aan alle Departementen van Algemeen Bestuur en aan alle daaraan ondergeschikte administra tief) wordt ingericht, worden aangewezen de heeren: Mr. IT. F. de Boer. Bozuinigings inspecteur bij het Dept. van Financien. K. I. B A. de Costei, idem; J. C Rnelofsen, Idem. H. Sieperda, Idem; A. H. J. Scbrnitz. accoun tant bij het Dept. van Fiuanclón: J- T. Ver baas. hoofdcommies, eo W. Wage naar. refe 'rendaris. beide bij laats genoemd Depzyte- ment Aan ieder der bovengenoemde amhtena ren is een legitimatiebewijs uitgereikt, dat bij werkzaamhedeo als hier bedoeld, op ver lengen rrvoet worden getoond. HOOG BEZOEK. De gewezen kroonprins van Griekenland, die sedert eenige dagen te Scheveningen in hotel Wittebrug logeert, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Lelden. Het bezoek gold meer speciaal de Leidsche Universiteit NED. SPOORWEGEN. BENOEMINGEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn be noemd: tot Ingenieur der Electrische Tra^ tie de ingenieur le kl. A Schimmel te Leid- schendam; tot stationschef le kl. A te Lei den de onderstationschef le kl. S. van Gut» te Amsterdam C S.; tot s'ationschef Se kL te Oudenbosch de commies K. Bloot hoofd tr Nijmegen; tot stationschef 3e kl. te Gilze- Rije-n de commies EL P. Dui'genius t* Am sterdam C S.; tot stationschef 3e kl. te Haaksbergen de commies P. T. Laponder te Hengelo; tot opzichter 3e kl. te Delfzijl de opzichter teekenaar S. de Boer te Roer mond; tot-le haltechef te Oudewatèr ds stationsambtenaar W. Vonk te Eindhoven; tot hal-echef te Hindeloopen de assistent v. d. stationsdienst G. Lansink te Bathmen; tot stationsambtenaar -de assistent v. d. sta tionsdienst H. v. d. Meijs te Eindhoven; to» stationsamb enaar de assistent v. d. stations dienst H. de Vries te Zevenaar; tot stations ambtenaar de assistent v. d. sta'-ionsdienst D. G. v. d. Berg te Utrecht C. S.; tot bureel- ambtenaar de schrijver J. Kerkhof te Dor drecht; tot bureelanibtenaar de schrijver G. H. Schildmeijer te Utrecht Hgb.; tot bureel' ambtenaar de schrijver H. H. van Manen te Utrecht H. G. B.; tot bureelambtenaar de schrijver C. A. N. Smeulders te Utrecht Hgb.; tot bureelarnbtonaar de schrijver G. A. Mooyman te Amersfoort; tot bureelamh- tenaar do schrijver J. B. Schwirtz te Deven ter, tot bureelanibtenaar de schrijver j. j. c. v. d. Put te Goes; tot bureelambtennar de schrijver J. Bosboom te Amersfoort; tot leer ling-klerk te Valkenburg J. H. Jansen te Maastricht; -tot leerling klerk M. Geerse te Goes; tot leerling klerk Tj. G. Pelle te Box meer; tot leerling-klerk G. J. Londerink te Enschedé. PARKEEREN TE IJMUIDEN. De Bond van Bedrijfsautohouders In Ne derland heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin erop wórdt aangedrongen dot art. 15 lid 1 en art 16 lid 1 van het reglement van politie voor de visschershaoen r.a. te IJmuiden, In dien izin worden gewijzigd, dat in de toekomst de mogelijkheid voor bestuurders van nio torrijtuigen wordt geopend om him motore rij.uigen, met toestemming' van den direc teur van de visschenshaven. te laten staan op dc zich op de haventerreinen.bevinten- de wegen of bermen. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ. ..NEDERLAND". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. ..Nederland", de Firma Kuyper, Van Dam St Smeer te Rotterdam meldt dat de boottrein van het mailschip „Christiaan Huygans", hetwelk 6 dezer te Genua -verwacht wordt. Vrijdagmorgen 7 dezer, om 11.12 uur aan het Maasstation te Rotterdam ral aankomen. Aankomst ta 'a Gravenhage 11 uu* (S. S.- Station),

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1