t ROSSEM's is de beste KOFFIE. DINSDAG 4 JUNI 1929 MODERNE STRUIKROOVERS, Uit Oost-lndië pE NIEUWE VOLKSE A ADSVQORZITTER. Men mag den Volksraad gelukwenschen piet de benoeming van den heer Meyer Ran neft tot voorzitter, vindt het „Bat. Nwsbl.". Het blad brengt hulde aan zijn werk kracht, zijn inzicht in sociale zaken en zijn onkreukbaarheid. Hij is een figuur, die het: Een man een man, een woord een woord, als lijfspreuk jjou kunnen voeren. Is de resident ter beschikking van den gouverneur van Midden-Java van die lijt- spreulc nu misschien het slachtoffer ge worden? vraagt het blad. Het is geen gt> helm, dat de nieuwe Volksraadsvoorzittei het ambt niet begeerde. Het gerucht wii zelfs dat naarmate de tijd vorderde, het gegeven woord den heer Ranneft bezwaar de. Voor een man van zijn daadkracht en scherp gerichte activiteit vertegen woordigt de gebondenheid van den voor- Eittenszetel in het Hertogspark zeker niet het ideaal eindpunt van zijn carrière. De vreugde, dat een voortreffelijk man voorzitter van den Volksraad wordt, kan ons niet geheel troosten over het verlies dat het B.B.-corps op Java lijdt. Ons dunkt, dat van de uitzonderlijke bekwaam heden van den heer Ranneft een beter gebruik had kunnen worden gemaakt een gebruik, dat meer eigenaardig die bekwaamheden tot haar recht zou doen komen. Maar gedane zaken nemen geen keer en wij zullen, nu de beslissing ge vallen is, slechts hopen, dat de ambts vervulling van den heer Meyer Ranneft alle bezwaren tegen het feit, dat hij aan het B.B.-corps werd onttrokken, zal doen vergeten. ZEDENPOLITIE TE BANDOENG. Naar de „Java Bode" verneemt, zal te Bandoeng een afdeeling Zedenpolitie wor den ingesteld. VLIEGDIENST JAVA—BORNEO? Op Borneo wordt in handelskringen de «rustige wensch uitgesproken om, nu Cele bes door het luchtverkeer met Java zal ver bonden worden, ook een luchtverbinding Borneo—Java te krijgen, ten bate van post in passagiersverkeer en tot sneller ontwik keling van het reusachtige eiland, dat dan ook meer toeristen zal trekken. JAN PIETERSZ. COEN. Despereert nietl Het ,3at Nwsbl." herinnert er aan, dat het 21 September 1929 300 jaar geleden is, dat Jan Pieterszoon Coen in Batavia ten grave werd gedragen. In de rij der stichters van het Neder- landsche wereldrijk overzee is Coen de tie, en voor geruimen tijd ook de laatste, listorisch onderzoek moge thans ook het icht hebben doen vallen op tekortkomm en en aarzelingen, in de bewondering v den nazaat is Coen geworden tot het sy tool van koloniale staatsmanswijsheid, v voortvarendheid, kracht en strijdbaarheid. dezen tijd van wankelmoedigheid, van ij fel aan het goed recht van éigen iu- :ht en kracht blijft de herinnering aan e stoere verzekerdheid van den stichter van Batavia en den grondlegger van het Ncderlandsch gezag over Insulinde een re levatie en een waarschuwing tegelijk. Coen's „Despereert niet!" ontleent, drie leeuwen na zijn dood, nieuwe beteekenls verhoudingen en complicaties, die niet geringer kracht, voortvarendheid en beleid i-schen dan in 1629. De 21ste September zal, verwacht 't blad, liet voorbijgaan zonder herdenking van Coen's dood. Die dag moge tevens gewijd n aan de gedachte hoe nog immer de he ling van een groote taak en de daad kracht voor een groot karakter in Indië iets grootsch tot stand kunnen brengen. PARTIJ NATIONAL INDONESIA. BANDOENG, 1 Juni (Aneta). De partij National Indonesia zal morgenavond een ergadering houden; op het programma staat een lezing over pöstbestrijding. Verder zal een bijeenkomst worden gehouden ge wijd aan de nagedachtenis van Soen Yat Sen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. DJOCJAKARTA, 3 Juni (Aneta). Tua- schen Kletoeng en Wonosobo is een auto geslipt en omgeslagen. De tandtechniker t>tlen uit Djocjakarta werd zwaar inwendig gewond. Bij het transport naar Magelang is hij overleden. De tweede inzittende, de chef van de fa. Profiel en Co. te Soerabaja, de heer Kett- ler, heeft beide beenen gebroken. EEN OUDE PLAAG HERLEEFD. GERAFFINEERDE OPZET, (Van i Parijschen correspondent.) HET SLACHTFONDSENGESCHIL. Volgens het Hbl. is de Bond van Boeren- slachtveefondson bereid, het geschil te onder werpen aan de voor beide partijen bindende uitspraak eener commissie van rechtskundi gen, door partijen gezamenlijk in te stellen. Bij aanvaarding van dit voorstel zal geen meer uit de markt worden genomen, terwijl de al dan niet uitbetaling van afge keurde organen in den tijd tussclien de aan aarding van dit voorstel en de uitspraak Ier in te stellen commissie afhankelijk zal zijn van die uitspraak, welke dus in zoo- van terugwerkende kracht zal zijn. Met de zomerwarmte, welke de stedelingen naar buiten lokt tot het maken van uit stapjes, heeft er in den regel ook een ver schuiving plaats onder de obscure elementen, die ten koste van anderen zich een bestaan verschaffen. Ook zij gaan op het platteland „werken", in de modebadplaatsen, de tou- ristencentra, overal waar maar kans op buit is. Het automobilisme, dat in modïcrnen het loven langs den weg uit vroeger tij den deed herboren worden, heeft ook een oude plaag van den reiziger van eertijds, struikrooverij, weer in het leven geroe pen. Elk jaar opnieuw verschijnen de lijsten van hen, die daaraan ten slachtoffer vielen. Dezer dagen werd het eerste feit van dien aard reeds gesignaleerd, en denkelijk zullen, nu eenmaal het seizoen geopend is, spoedig meerdere volgen. 's Avonds laat reed een taxi met men- schen, die hun dag in de hadplaats Deau- ville hadden doorgebracht, in de richting van Parijs. In het donker rijden is altijd ge vaarlijk, dus hield de chauffeur een oogje in het zeil, terwijl zijn passagiers het zioh zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt hadden. In de nabijheid van Evreux ontdekte hij voor zich uit op den weg een massa bladeren en tak ken, welke het voortgaan belemmerden. Voor zichtigheidshalve minderde hij dus zijn vaart en zoo slaagde hij er in, deze lichte barri cade zonder ongelukken te nemen. Nauwelijks echter had hij zijn auto weer op gang gebracht, of hij ontwaarde een honderd meter verder een nieuw obstakel. Daar hij mccning was, dat ook deze hinderpaal niet van serieuzen aard zou zijn, reed hij ditmaal door. Toen zijn voertuig op de tak- kenmassa stiet werd de taxi hevig heen en weer geschud en uit de richting geslagen. Tegelijkertijd verkondigde een luide knal dat een der banden gesprongen was, en scheelde niet veel, of men was omgeslagen. Door den schok wakker gestooten stegen passagiers uit, om te zien, wat cr aan hand was. Terwijl dc bestuurder dadelijk het reserve-wiel ging monteeren, ruimden zij de versperring uit den weg en vonden daaron der een landbouw-eg, waarvan de scherpe ijzeren punten naar boven staken. Klaarblij kelijk had men hier dus te doen met een moedwillige poging om ongelukken te ver oorzaken. Op één der akkers langs den wg werd spoedig daarop een man gezien, die zich verscholen hield om den uitslag van zijn misdadig opzet af te wachten. Men poogde zich van hem moester te maken, doch door de duisternis begunstigd gelukte het hein, een veilig heenkomen te vinden. Met de zoek lichten van andere, inmiddels ook ter plaatse gearriveerde auto's zocht men het geheele terrein af, doch te vergeefs. Het is duidelijk, dat men hier met een geraffineerden misdadiger te doen heeft. De eerste versperring was slechts licht van sa menstelling, zoodat een auto er gemakkelijk doorheen kon komen. Do automobilist, die hierdoor stoutmoedig geworden, met volle vaart zijn weg vervolgd zou hebben, zou on herroepelijk zich een verschrikkelijk ongeluk op den hals hebben gehaald, ja misschien wel door den val gedood zijn. En daarop was de geheele opzet berekend, de toevallige voor bijgangers te verwonden of in staat van be- wuötloosheid te brengen, om daarna onge stoord zijn slag te kunnen slaan. Men be grijpt niet, hoe iemand in koelen bloede iets zoo verschrikkelijks kan voorbereiden; de verwonding van zijn slachtoffers, wellicht hun dood, had veel meer waarschijnlijkheid, dan de kans op het slaan van een goeden slag. Dit laatste zou immers geheel en al af hangen van de vraag, wat voor reizigers in den gestelden hinderlaag zouden vallen! Er wordt wel eens beweerd, dat in onzen tijd de menschheid minder wreed is dan in vroeger eeuwen. Dit geval van schier dier lijke hebzucht welke voor geen enkele over woging terugdeinst, zou eerder geschikt zijn om het tegendeel te bewijzen! Eertijds was het: je geld of je leven! thans is het reeds eerst je leven, en daarna je geld! Land- en Tuinbouw. EEN SCHITTEREND FRUITJAAR? Niet alleen in de Betuwe, ook in Limburg wordt een overvloedige fruitoogst verwacht. De geringe oogst in het voorafgaande jaar en de gunstige zomer in 1928, die de bloem knopvorming sterk in de hand werkte doen dit venvachten. Tot «iu toe is men daarin nog niet teleur gesteld en de vooruitzichten zijn over het algemeen gunstig. In het „Weekbl. voor Bloembollencultuur" lazen wij het volgende: In de bloembollenteelt kwam dit voorjaar scherper dan ooit het verschijnsel naar vo ren, dat de tulpenhollen op de zwaardere gronden in het midden en oosten der streek veel beter den strengen winter hadden doorstaan dan op de lichte zandgronden, die in het Westen langs de kust liggen. Dit ver schijnsel trad o.a. ook aan den dag bij de groene veilingen. De tulpenbedden vertoon den te 's Gravenzande en Monster veel meer •orstschade dan die te Honselersdijk, dat bijna een half uur gaans oostelijk van Naald wijk op aanmerkelijken afstand van de kust ligt en zwaardere gronden heelt, zooals za vel en klei. Natuurlijk spreekt de dekking een belang rijk woord once terzake van de vorstschade. Maar deze bescherming wordt in het ge heele Westland vrijwel in denzelfden vorm toegepast Men dekt veelal met turfmolm. In alle geval is de dekking op de lichte gronden in het Westland, waar de teelt veel drukker wordt beoefend, minstens zoo goed of beter dan in het centrum en oosten van het Westland. DE PLANTENZIEKTENKUNDIGENDIENST. Naar aanleiding van een verzoek bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin^ gen, waarin aangedrongen wordt op verzach ting der buitenlandsche voorschriften ten aanzien van de aardappelwratziekte, ver klaart deze Dienst, dat hij diligent is tc-n aanzien van handelsbelemmeringen, we-lke door vreemde regeeringen genomen worden en die, behalve een sanitaire, veelal een eco nomische bedoeling hebben. DE RUNDERHORZELBESTRIJDING. In 1928 werden er 23000 bussen horzelzalf verkocht, voorzoover te controleeren althans Bovendien werden in sommige streken de larven volgens de oude methode met mes en pincet verwijderd. Hierdoor zijn zeker een kwart millioen runderen horzelvrij gemaakt Op onzen veestapel van plus minus twee millioen, waarvan over het geheel alleen jongere dieren met horzels bezet zijn, wil dat heel wat zeggen. HET FRIESCHE PAARDENSTAMBOEK. Dezer dagen bestond hot Friesche Paar den stamboek een halve eeuw. Dit stamboek heeft thans in Friesland negen hengsten van Friesch en dertien van Oldenburgsch ras ter beschikking. In 1927 werden gedekt 287 Friesche en 601 Olden- burgsche of Oost-Friesche merriön, in 1928 waren die getallen 358 en 723. In de veulenboeken werden ingeschreven vijftig rriesche en 9S Oldenburgsche dieren. EEN GEBARSTEN HENGSTENMAAG. Een Engelsch veeartsen ij kundig tijdschrift bericht van een hengst, die losbrak en eerst na twee uur kon worden gevat. Het dier vertoonde toen hevige koliekverschijnselen en was na enkele minuten dood. Het cada ver was dadelijk zeer opgezet. Het sectie- onderzoek bracht een maagbersting aan het licht. De groote hoeveelheid half verteerd voedsel in de ingewanden en in 'de buik holte wees er op, dat het paard zich vóór dien tijd overvloedig te goed had gedaan bij een bergplaats van voedingsmiddelen (gerst en droog veevoeder). De bovenmatige in spanning door het galoppeeren heeft de breuk van den door overlading verzwakten maagwand veroorzaakt, terwijl de dood on middellijk is gevolgd. Van buikvliesontste- king werd geen spoor ontdekt. DE KARAKUL-SCHAPEN. In Midden-Azië werden vóór den oorlog heel wat Astrakanvellen geleverd door de Karakul- schapen. Echter is daar de fokkerij door aller lei omstandigheden verminderd en is men in Frankrijk en Italië met de teelt begonnen. Ook in België zal men nu met de fokkery van Karakul-schapen beginnen. In de Arden nen is op een modelboerderij een Karakulram geplaatst. Het dekken geschiedt gratis en door een maatschappij worden de vachten der lammeren op den dag van hun geboorte ge kocht voor f 2,80 per stuk, die dan de Astra kanvellen leveren. Alle door een Karakul-ram verwekte lam meren zijn zwart, dus ook de kruisings producten; zelfs na drie geslachten, wanneer nog slechts een zestiende Karakul-bloed aan wezig is, blijft de vacht zwart en even mooi glimmend en gekruld. Doch wel moeten de kruisingsproducten terstond na hun geboorte geslacht worden, terwijl dit met raszuivere exemplaren nog na zes dagen kan gebeuren zonder dat de gewensc'nte krul verdwenen is. De vacht van volwassen lvarakul-schapen is overvloedig, maar levert niet de waarde^ volle krul van het Astrakan. Het Karakulschaap is zeer stork on kar. tegen schier elk klimaat. Alleen kan het niet tegen vochtige weiden. DE KUIKENLUIS. De kuikenluis is den meesten kippenhouders onbekend en toch dient een ieder, wanneer de kuikens er minder levenslustig uit zien, zich traag en loom bewegen, niet groeien, ofschoon de diertjes goeden eetlui6t vertoo- eens een onderzoek in te stellen cf op de kopje3 geen zwartgestreepte kleine dier tjes zich vertoonen. Dit diertje is tamelijk groot, plat en zwartgestreept. Meestal komen ze het eerst voor op de plaats waar de kam te voorschijn komt, maar als er niet ingegre pen wordt, gaan ze ook op hals, borst en rug zitten. Ze groeien snel in aantal en zijn echte parasieten. Zy vreten zich in tusschen vel en leesch, zuigen het bloed af en ondermijnen aldus het jonge diertje. Dit blijkt dan ook ten slotte de oorzaak van den slechteren groei en soms den dood van het kuiken te zijn. Wie nu luizen ontdekt moet alle kuikens ter behandeling nemen. De luizen zitten dicht by elkaar en men kan ze met de nagels voor- :htig los wrijven en dooden. Natuurlijk moet men oppassen, dat er geen bloeding ontstaat. Vervolgens neemt men een beetje gewone raap- of slaolie, of een stukje reuzel, oftewel een weinig benzine en wrijft daarmee kop en hals in. Na ééne behandeling is de luis ge woonlijk verdwenen, 't Is echter goed .iie kuikens, die met die olieachtige stoffen zijn ingewreven nog te bestrooien met insecten poeder. maar dit moet zeer voorzichtig ge beuren, daar anders de oogen beschadigd kunnen worden. EEN RIJKE AARDBEIEN-OOGST? Als de voorteekenen niet bedriegen, zal aardbeienteelt in Kennemerland ditmaal een rijken oogst leveren. Tengevolge van het zoele weer in Meimaand, met haar vochtige nach ten, is de stand der aardbei planten op het oogenblik zeer gunstig en de strenge vor>t heeft geen schade aan de planten toegebracht. Reeds nu-kan gezegd worden, dat de ex portveilingen een week vroeger zullen vangen (fan verleden jaar. Dc INBRAKEN TE BUNSCHOTEN. HET BEZOEK AAN 'T RAADHUIS. Volkomen rost en geen onstemming:. Men schrijft ons uit Bunschoten: De inbraak, die de vorige week heelt plaats gehad ten raadhuize, staat niet zooals in een deel der neutrale pets werd beweerd in verband met ontstemming een deel der bevolking over de berrie- noeming van den Burgemeester, doch staat in verband met het feit, dat werkwilligen uit Bunschoten steeds naar Zaandam gaan om daar werk te verrichten van de staken de houtbewerkers. In de raadszaal werd oj< het tafelkleed in groote letters aangetroffen de woorden: „De maffers terug". (Bedoeld is daarmede dat de „maffers" (onderkrui pers) naar Bunschoten terug moeten en niet in Zaandam de staking moeten bre ken). In de secretarie heeft men een bezoek gebracht, terwijl ook in het huis van den Burgemeester, grenzend aan het raadhuis, eeu aantal bureaux is opengebroken. Uit het ingestelde onderzoek, dat geleid werd door een rijksrechercheur uit Utrecht, is .komen vast te staan, dat in den nacht van de inbraak ongeveer halfeen drie man nen zijn komen aanfietsen uit de richting Amersfoort, waarvan er een een hoed droeg, terwijl de twee anderen een pet op hadden. Anderen weer hebben gezien, dat drie mannen kwamen uit de steeg tusschen het raadhuis en de woning van den burge meester, ti«wijl visschers, die ongeveer half vier met de vischauto's naar Amersfoort gingen, drie mannen uit den ouden Burg wal zagen komen, die langs de oude melk fabriek aansluiting geeft op den weg naai Amersfoort. Men heeft het vermoeden, dp* deze drie mannen, die de dader* van deze nbraken zullen zijn geweest, handlangere moeten hebben gehad in Bunschoten. Gelijk men weet. werken ongeveer vijftig Bunscno- ters geregeld in Zaandam. Het bericht in de „Telegraaf" alsof er zeer veel onrust en ontstemming in de gemeente zou zijn. is onjuist, er heerscht volkomen rfust en van ontstemming is geen sprake. Wetenschap. HULDIGING JOH. H. BEEN. Men schrijft ons: Zooals men zich herinneren zal heeft ter huldiging van den populairen schrijver en archivaris van Den Brie], den heer Joh. H. Been, zioh ter gelegenheid van zijn TOsten verjaardag op S Februari 1.1. een huldigings- comite gevormd onder voorzitterschap van den burgemeester van den Briel. Van de toen ingezamelde gelden, die uit geheel Ne derland inkwamen, werd o.m. aan den jubi laris zijn in olieverf geschilderd portret aan geboden. Dc opdracht daartoe werd ver strekt aan den bekenden Amsterdamschen kunstschilder F. Bobeldijk. Vrijdag is dit portret, dat den heer Been voorstelt als verteller, en dat den schilder alle eer aandoet, door de huldigingscommis sie met een kernachtige rede van den voor zitter der commissie aan den heer Been aapgeboden, die het op zijn beurt weer aau- bood aau dé Gemeente, waarvoor hij zijn heel leven lang zijn beste krachten gegeven heeft In de Raadsvergadering van Vrijdag heeft de gemeente het schilderij in dank aanvaard. Het zal een plaats krijgen in de Raadszaal onder het portret van den Briel- schen geschiedschrijver Jan Kluit INGEZONDEN MEDEDEELING. Gemengd Nieuws. TWEE KINDEREN TE WATER. Een verdronken. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van een schipper, liggende in den Amstel nabij den Ouderkerkerdijk te Amsterdam onder het spelen te water. Het oudste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te komen. Een tweejarig meisje evenwel is in het water blijven liggen en werd na korten tijd leven loos opgehaald. Pogingen om de levensgees ten weer op to wekken faalden. VERDRONKEN. Het zes-jarig zoontje van Duivenvoorde te Noordwijkerhout is in „Dc Haven" geraakt en verdronken. DOODELIJK MOTORONGELUK. In het ziekenhuis Calvarieberg te Maas tricht overleed H. W. Brinkman, clectro- technisch ambtenaar bij dc Posterijen cd Telegrafie. B. werd de vorige week door een motor ongeval nabij Beek zeer ernstig gewond. ONDER EEN KAR GEDOOD. Zondag is te Tilburg een zes-jarig knaapje bjj het spelen op den Beeksrhendijk onder een kar geraakt. Het knaapje bekwam eer schedelbreuk en is in het ziekenhuis overle- Radio Nieuws- 15. 66 GrnnsofoonpUtenconc«rt. 67 Ciramotoonplatenconc-.-rt. 77.2S Curraa Kerklatijn befc-inner-. 7.3:— 8 Cursus KerkUtftn. ■vordt-rden. 8—8.30 Causerie OTer „De Antl- •hrisi 8.IO—9.46 Orgelconcert en sopraanxan* <5—11 - M Ttfc HILVERSUM (1071 M.) 10—10.15 Morgemrfc- dlnc,-. 12.1 j2 Concert. 22.45 KookpraaUe. 2.4* "»on. 4 AVRO.- Knipcursus. 44.41 butanten. 4.4V—5 Gramofoon. 5.20 7.15 Doorloopend verslag door eèn ooggetuige van den voett.ulwedstrüd Holland Schotland ln het Olympiech Stadion te A'dnm. 9—11 Concert. 10.05 Peisber. Na afloop Gramo foon. 12.00 Sluiting. DAVENTRT (1562 M-) 10.3'. Kerkdienst. 11.05 C l'user le. 11.20 Gramofoon. 12.20 Concert 1.20 2.20 Orkest. 2.50 Muziekles. 1.50 Muziek. 3.25 Franschc les. 4.20 OrkeBt. 4.35 Causerie vo<V scholen. 4.50 Orkest. 5.:;5 Kinderuurtje. 6.30 Ge dichtenvoorlezing. 6.35 Xleuwsbcr. 6.50 Muziek. 7.05 Muziek. 7.20 Vacantic-praatjc. 7.3S Muziek. 7.55 Causerie over voirela. 8 05 Doneert. (XïO— 8.50 Biologische DARIJS „RadLo-Pu i.-" (1744 M.) 12.50— J.i» liamofoon. 4.055.05 Orkest. G.55 Gramofoon. •2o Literaire causerie. 8.35—11.10 Orkest. LANGENBERG (46Ï M.) 10.35 e foon. 1.25—2.50 Orkee HAMBURG. (395 M.) 6.05—6.50 Orkest. S.J* sche gedichten. 6.58 Mazlek. 8.2o Concert. 10.30—1».15 3 DRUSSEi; (512 M. i 5.20 Kamermuziek. 6.5® Giamofoonmuziek. S..-0 Concert in den Dierentuin te Antwerpen. 10. Sluiten. HUIZEN (336.3 M.. i NCRV.-uitz. 11—11.3U Kort 1SSJ M.) UitsL ndtenst. 13.30— roofoon. 7.308 ■rie door den NCRV.- ONDER DE AUTO GEDOOD. Zondag is de bijna 84-jarige landbouwc G. v. d. Pol te Harsclaar, gemeente Barm veld, terwijl hij per rijwiel uit de kerk kwam onder een hem tegemoetkomende auto ge raakt en onmiddellijk gedood. De wielrijder stak, zonder eenig toeken te geven, den weg over, juist vóór de auto. Zondagmiddag is de wielrijder C. Puts uit Beegden (L.) door verkeerd uitwijken op den weg naar Swalmen door een auto aan gereden, met het gevolg dat hij in het zie kenhuis te Roermond moest worden opge nomen waar hij Maandagochtend aan de gevolgen is overleden. BRANDEN. Te Velp hij Grave (N.-Br.) zijn twen schuren, gelegen achter het woonhuis van J., afgebrand. De landbouwwerktuigen gin gen verloren; de kippen werden gered. Te Alkmaar is een schilderswerkplaats van H. Madderom aan den Omval totaal afgebrand. Slechts eenig huisraad kon ge red worden. De bewoners waren afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Te Princenhage (N.-Br.) brandde de landbouwschuur van J. V. geheel af. Be halve de schuur verbrandden eenige karren en gereedschap. Men vermoedt dat de brand veroorzaakt is door spelende kinderen. De groote boerdery van J. Alewijn aan den Hoofdweg by den Bennebroekerweg te Hoofd dorp is afgebrand. Een kind vaa den bewo ner bad in de schuur met lucifers gespeeld. In korten tijd stond daar het stroo in brand en weinig later stond, aangewakkerd door den sterken wind, de gehele boerdery in vlammen. Aan blusschen was niet te denken; alles is afgebrand. Vee en landbouwgewassen zyn echter niet verloren gegaan. De schade is door verzekering gedekt. Te Meliskerke is de lardbouwschuur van F. L., door onbokenoe oorzaak, afgebrand. Een stier kwam in de vlammen om. terwijl voorts een broedmachine met Inhoud verlo ren ging. Het woonhws werd ook aangetast en irandde geheel of, slechts ean deel van don inboedel kon worder. gered. Alleen de ge bouwen waren verzekerd. Te Sappemeer bra nlde het dubbel woon huis van J. Kuipers, bewoond door de pezin- n Kamphuis en Mooy, totaoi af. Behalve den inboedel van Mooy was alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. Door onbekende oorzaak is In de buurt schap Vasse onder Tubbcrgen (Ov.) een tweetal woningen van B. totaal afgebrand Er werd eenig huisraad cered. Alles was zeer laag verzekerd. Een groote schuur bleef behouden. Te Helmond ontstond 's nachts brand in het kleedingmagazijn van den „Kleeding- bokser". Het perceel is eigendom van den heer A. Aan Thiel. Het groote huis is voor een groot deel uitgebrand. Veel confectie- goederen Averdep een prooi der vlammen, terwijl dc rest door waterschade waardeloos iAverd. Do schade is aanzienlijk. litter. 8 Ultzendavond. KoorZMij «n sprekers Daarna porsber. HILVERSUM (1071 M.) 10—10.13 XlorgenwB- Jlnp. 12.152 Concert. 2S Radio Koorzangle». 31 Maak het zelf. cursus. 4S Lezlngerceka «vrr De Bouw en de afmeting en van het Heelal 4(ior rof. Dr. A A NUiand. 5.307.15 Concert- 7.15 7.43 Lezing. 8.01 Muziek. Na afloop P.-rsb. - en tot 11.30 Gramofoon. RADIO-WERELD Het Hoofdbestuur der Poi nplaar vervaardigd c hydrographische afdeeling i het Departement Landsdrukkerij, e directeuren der post- bestellen. De prijs Is f 0. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Te Zeeland (N.Br.) zijn 10 H.A. achtjarige dennen, toebehoorendc aan de gemeente, tloor brand vernield. Tusschen Sprnndel en Zundert zijn A-ele hectaren heide en jonge dennen afgebrand. Een perceel heide en bosch, ter giootta van een H.A. en behoorende nan het Bur gerlijk Armbestuur van Rucphen (N.Br.V werd geheel dooi- 't vuur vernield. VAARTUIG IN VLAMMEN. Te Zandeweer (Gr.) is 's avonds het schip „De Vijf Gebroeders" van den schipper H. Wieggers door brand vernield. Het schip, geladen met 5ó0 pakken stroo, geraakte tijdens de vaart in brand. De vrouw liep in de lijn en de schipper boomde. Het schip stond direct in volle" vlam. Er kon hoegenaamd niets gered worden. De twee kinderen, die aan boord waren konden nop bijtijds de vlucht nemen. Het schip ivas ver zekerd. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Het vorig jaar werd op de kennis te De- A'enter een paardenkoopman in een café be roofd van een bedrag van 18a— -Vis ver dacht van dil misdrijf werd door de politie iemand aangehouden, die door het Arnhem- sclie Gerechtshof werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. De verdachte heeft echter steeds volgehouden, dat zekere „Rooie Karei" de berooving zou hebben ge pleegd en thans heeft de Deventer politie de zen rnan, genaamd C C. J. en gedomici- le.crd te Breda, aangehouden. Hij is ter be schikking van de justitie tc Zutphen ge steld. Te Bergen (N.-H.j vond na afloop van een zangconcours een kleine stoornis plaats Een houten hulpbrug, welke over een hreede sloot naar bet feestterrein was ge legd, bleek niet bestand tegen het groote aantal personen. Door hot hossen van da prijswinnaars bezweek de brug, waardoor 25 menschen tc water geraakten. Zij werden doornat, bemoddml en met gescheurde kloe ren weer op hot droge gebracht. Sommigen konden zich van andere kloeren voorzien, antieren werden per ntito naar huis ge bracht. FEUILLETON of: De kajuitsjongen van de Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. (U Neen, mannetje, zei hij, daarvoor heb ik al te veel Portugeezcn voor mijn kluis gaten gehad. Wat idat een mooie ge legenheid zijn om Avoer bij je landslui te komen, hè? Wat zou je de sokken er in zeilen, niet waar, als je den vasten wal onder de voeten had? Je blijft netjes hier, hoor. We zullen AAel één van die zwartjes i. Die zal den Aveg daarginds ook eten. Toen de matrozen geland Avaren, werden twee hunner met don inboorling uitgestuurd om eeist eens poolshoogte te gaan nemen. Ze kunnen zich wel A\-eer juist als op Principé verscholen hebben, zei Gijzen, en ons onverhoeds op het lijf vallen. We ken nen die streken itu al zoo wat. Het bleek, dat de stuurman goed ge nen had. Na verloop van mikele minuten hoorden de aan het strand -c irergonleve- ooii een luid hulpgeroep, dat echter spoe dig verstomde. In de booten, mannen, en aan de ric men, klonk het bevel van Gijzen. Nauwelijks waren allen in de sloepen oi luid gillend verschenen de Portugeezen in zulken getale, dat het dwaasheid geAveest zou zijn met dezen den strijd aan te binden. Men roeide dus zoo snel mogelijk naai de schepen, terug, onderweg nog hevig door de Portugeezcn beschoten. Nu kwam kapitein De Lint echter te hulp. De Ecndragt zeilde landAvaarts en liet zijn kanonnen onder de op het strand ver zamelde Portugeezcn spelen. Goed zoo, kapitein, schreeuwde Gijzen. Geef ze maar van katqen, dat canalje. Laat ze maar vliegen de blauwe boonen. Weldra waren dc mannen weer aan boord der vloot, Avaar Gijzen in kernachtige taai den admiraal zijn wedervaren vertelde. Daar Van Noort gaarne de twee gevan gen genomen matrozen uit de handen der Portugeezen wilde verlossen, schreef hij een brief aan den gouverneur, Avaarin hij voorstelde de Hollanders uit te Avisselen tegen den Portgugecs en een inlander. De andere zwarte moest den brief al zwemmende aan den gouverneur over brengen. Deze uitwisseling had den volgenden dag werkelijk plaats. Tevens beloofden toen dc Portugeezen, dat zij den Hollanders alles zouden verschaffen, waaraan deze behoefte hadden, mits de schepen dieper in de baai en dichter bij dc stad kAvamen. Het gebeurde te Principé lag onzen man nen echter nog te versch in het geheugen om zich door de mooie praatjes der Portu- plozen nm den tuin te laten leiden. De j schepen bleven AAaar ze waren: buiten het bereik der kanonnen. I Toen men op de vloot bemerkte, dat er van de Portugeezen niets te verwachten I A-iel, werden de ankers gelicht om ze drie [dagen later weer te laten A-allen in de ha- bijheid van twee onbCAvoonde eilanden. Van Noort haalde zijn zeekaarten voor den dag en zag, dat de eilanden door de Portugeezen Victoria en St. Scbastiaan Ava- ren gedoopt. Daar cr op het eeno eiland veel mosselen Avcrdon gevonden en op het andere veel koolpalmen of Palmieten groei den, noemden dc Hollanders ze Mossel- en Palmieten-eiland. De manschappen kondon hier weer wat op hun verhaal komen, Avat hard noodig Avas, Avant het scheurbuik woedde met ver nieuwde hevigheid. Gelukkig vond men er een saprijke plant, Avaarvan dc bladeren veel geleken op die van een Avilgenboom. Zoowel gekookt als rauAV smaakte deze plant voortreffelijk en wat nog beter A\'as, ze bleek een uitstekend middel tegen het scheurbuik. Behalve aan versche groenten kon de liefhebber hier zijn hart ook ophalen aan versche visch. Soms was de vangst zoo overvloedig, dat de netten dreigden te scheuren. Hannes cn Dirk mochten hier voor het eerst na vele weken aan land. Wat was hei een genot voor dc jongens, toen ze den planken vloer eens konden verwisselen te gen den vasten wal. Ze konden naar harte lust dwalen en allerlei onderzoekingstoch ten maken. Gevaar was er niet, daar de eilanden immers onbewoond waren en er van wilde dieren geen spoor te ontdekken viel. Toch verbood Van Noort ze om zich ver van de kust te verwijderen. De eerste dagen hielden zij zich trouw aan dit bevel, doch langzamerhand waag den ze zich wat verder landwaarts in. Als echte matrozen droegen ze een kort jan tusschen hun riem, een geschenk yan den admiraal. Je kunt nooit weten hoe je in onge legenheid kan komen, zei hij. In een vreemd land moet men nooit ongewapend zijn. De jongens vonden zich natuurlijk Avat gewichtig met hun wapen op zij en snoet den tegen elkaar hoe goed ze hun kortjan zouden gebruiken als ze eens een Avild dier of nog beter een Portugees ontmoetten. Ik beloof ze, dat ik Avraak zou nemen, zei Dirk. Ik ben den dood van mijn oom nog niet vergeten. En ik zal je helpen, beloofde Hannes. In Rotterdam hebben we elkaar nooit in den steek gelaten, maar hier zou ik dat zeker niet doen. Ik zou vechten tot ik er bij neerviel. Hè. ik zou nu toch \vel eens voor een oogenblik thuis willen zijn, vervolgde hij eensklaps. Al Avas het maar voor vijf mi nuten. Ik zou zoo graag Avillen weten, hoe moeder en vader het maken cn of ze nog zoo bedroefd zijn als toen ik vertrok. Ik zie moeder nog met haar rood geweende oogen aan de Boompjes staan cn vader met een bleek gezicht achter haar. Ja, en mijn moeder stond naast de jouwe, zei Dirk. Wat zag zo bleek. Ik denk, dat zij elkaar wel dikwijls zullen opzoeken en troosten, zei Hannes weer, want verdriet zullen zo nog wel heb ben. De gedachten uan hun moadere en hun vaderland mnakieii dc jonge zeebonken weekhartig. Zwijgend liepen ze naast eikaar voort, ftder met zijn eigen gedach ten. Zonder dat zo het bemerkten Avaren ze al een heel eind van de kust verwijderd. Eindelijk zei Hannes: We loopen te yer, Dirk. Je weet, dat je vader het ons verboden heeft Laten AAdJ hier Avat uitrusten en terugkceren. Aan den voet van een reusachtigcn boom namen zij plaats. Zulke hoornen vind je bij ons toch maar niet, zei Dirk. Kijk eens, Avat een baas. Je zoudt Avel met je tienen moeten zijn om den stam te kunnen omspannen. Ja, en wat een takken. Sommige zijn zoo dik als bij ons de Hannes voleindigde den zin niet Het was of zijn tong eensklaps verlamd was. Hij kon geen woord meer uitbrengen. Met wijd opengesperden mond en starverglaas- de oogen bleef hij naar boven turen. Wat is er aan de hand? Wat zie Je? riep Dirk uit Voor zijn vriend antwoord op deze vraag kan geven, kwam er iets door do lucht suizen. Dirk uitte een gesmoorden kreet en viel languit achterover. Nu scheen de betoovering, Avaaronder Hannes bevangen lag, verbroken. Met rêu sprong was hij overeind. Nog juist bijtijds, want weer kwam er iets door dc lucht ge vlogen en op de plants, waar Hannes zoo juist gezeten, had kwi.ni een lasso terecht Hij greep zijn kortjan, snelde op zijn vriend toe, die wanhopige pogingen aan wendde om zich van den riem te bevrijden en sneed met één beweging de lasso door. Daarna hielp hij ziin makker overeind cn sleurde hem mede in de richting van het strand. Geen halv# minuut te vroeg. A\ant \»t- schillende gestalten lieten zich langs den stam neerglijden of uit de takken op den grond vallen en zetten onder een vervaan- lijk krijgsgeschreeuw de Jongens na. Deze hadden echter een kleinen voorsprong op hun vervolges en met hun jonge beenen zetten ze-er een geduchte vaart in. Vooral toen Dirk do. ri -m, die hem nog om den hals hing, al loopenue wat losser had weten te maken, vlogen zo ineer dan ze Hepen. Ze begrepen, dat het om hun vrijheid en mis schien wel om hun leven ging. Maar ook de vervolgers bleken goede loo- pers en voortdurend hoorden de jongen.-* het krijgsgeschreeuw dicht achter zich. Het zweet brak hun aan alle kanten uit door het snelle loopen. dat 2e deden, maar meer nog vanwege de angrf. waarin" ze ver keerden. Gelukkig, daar zagen zij de toppen der masten reeds voor zich. Nog eeu heuvel over en zij zouden aan het strand zijn en gered. Met inspanning van hun laatste krachten renden zij de hoogte op. Zy ge voelden niet, hoe ze hun voeten openhaal- den aan de scherpe steenen en hun ban den bloedend verwondden aan de struiken, waardoor zo heen vlogen. Nu waren zij boven. Daar aan den voet van den heuvel zagen ze reeds hun mak kers. Ze wilden om hulp roepen, doch ze waren zoo doodop^ dat de stem hun den dienst weigerde. Daar \-oelde Dirk, die een halve pas bij zijn makker achter was, zich eensklaps aan zijn Iwen trekken. Met een laatste krachts inspanning eaf hij een trap achterwaarts. Hij hoorde iemand een kreet van woede en niin slaken, dooi gevoelde zich weer vrij. Maar thans k.'n hij ook niet meer. Hij liet zich neervallen en rolde als een bel de hel ling af. onderweg Hannes meeslepende. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3