IlirnHir JTrihsriir ühmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal J 3.25 "(Beschikkingskosten 0.15). .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.-' Bij dageüjksche zending 7 Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. mot Zondagsblad V/i cent. No 2759 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58935. DINSDAG 4 JUNI 1929 ADVERTENTIE^! Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meer 0 Ingez. Mededeelihgcn van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer m 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Pit nunimer bestaat uit TWEE Maden DE KOMENDE DAG. Het wordt nu meen ens. Nog precies een kassiersmaand van dertig dagen scheiden ons, terwijl wp dit schrijven, -vara d'en stem mingsdag. J .ch, als ons blad verschijnt, is reeds weer een dag, eigenlijk al twee, opge bruikt. Er resten niet eens meer vier volle weken om te werken, al valt er op den verkiezings dag zelf ook nog wel wat, ja zelfs heel veel, te doen. Maar Woensdag 3 Juli om 5 uur des na middags, is het beslist. Nog niet beslist is dan, welk Kabinet lei- 'ding zal geven in het staatsbestuur; maar wel, hoe groot de invloed van het Christelijk Volksdeel op de Regeering zal. zijn. Dit laatste hangt niet van één, cnaar van |wee factoren af. De eerste en principieel de belangrijkste factor is, hoeveel volksvertegenwoordigers, yam weJke schakeering ze overigens ook rijn, den Naam Gods belijden in de staat kunde. De uitspraken in publiek college en pers Van de voormannen en voorstanders eener Vrijzinnige staatkunde,onverschillig of ze liberaal, vrijzinnig-democraat, sociaal-demo craat of neutraal zijn, hebben de oude waar heid in den laatsten, tijd telkens bevestigd' een belangrijk deel van ons volk. wil in de politiek niet met God en Zijn geboden rekenen. „Het Volk" lasterde wel, zonder één woord van bewijs aan te voeren, ook na herhaald verzoek, dat Dr. Kuyper dezulken paga- nisten gescholden had; maar zijzelven beijveren zich telkens weer om duidelijk te maken, dat er „paganistische factoren" io de vrijzinnige -politiek werken. Daartegen gaat onze strijd in de weinige iweken, welke ons van 3 Juli scheiden. •Hoe groot de invloed der Christelijke be ginselen op de staatkunde zal zijn, hangt echter praktisch nog veel meer af van de l vraag, hoe sterk de splijtzwam ter rechter zijde zal werken. De situatie is zeer wel denkbaar en is er feitelijk reeds, dat -het Christelijk volksdeel bij de stembus en' in de Staten-Gèneraal in de meerderheid is en het nochtans moet aan zien, dat pagamistische factoren invloed oefe nen op 't staatsbestuur. Dat is het gevolg van de betreurenswaar dige gedeeldheid onder de Christelijke par tijen en hoe,sterker die splijtzwam werkt, hoe geringer de invloed van Christelijke overtuiging en Christelijke zede in de poli tiek zal worden. Wat geschied is in de laatste jaren, be lwijst het. De kracht om te breken kan groot zijn hij een kleine partij; doch wij zijn geroepen om #,e bouw eh! ZONDERLINGE STEMBUSUTTSLAG. De stembusuitslag ira Engeland is niet al leen verrassend, wat de geweldige winst voor Labour betreft, doch ook. en in het zelfde verband zonderling. Men lette slechts 'op de cijfers van de zes honderd beslissende districten. In deze districten werden uitgebracht ruim 21 millioen stemmen en daarvan haal de Labour acht millioen 260 duizend naar zich toe, of vrij nauwkeurig berekend 38 pet.; al pocht de „Voorwaarts", geheel ten on rechte: „Half Engeland stemde mod". Maar van' de zeshonderd zetels, waarover heslist was, kreeg Labour er 287; dit is juist 48 procent. De wanverhouding valt dus wèl in 't oog. Met een klein fortuintje had de arbeiders partij de volstrekte meerderheid in het La gerhuis verkregen; terwijl ze slechts 3S pet. der kiezers wist te vangen. Hieruit volgt onmiddellijk, dat de. andere partijen innerlijk veel sterker zijn, dan het aantal harer leden zou doen vermoeden. Dit geldt allereerst voor de Conservatie ven, die acht millioen 123 duizend stemmen verwierven, doch daarvoor slechts 253 zetels ■kregc®. Terwijl aan Labour voor elke 28 duizend kiezers een zetel wordt toegewezen, moeten de Conservatieven 32 duizend stem men per zetel leveren. Veel en veel ongunstiger is echter de ver houding bij de Liberalen. Deze had ruim vijf millioen stemmen, doch moet zich met 53 zetels tevreden stellen en levert dus per zetel bijna 95 duizend kiezers. De wanverhouding is wel ontstellend groot. Werd voor de Liberalen dezelfde kies- deeler toegepast als voor Labour, dan zou den de eerste geen 53 maar 180 zetels moe ten bezetten. (Volgens nadere cijfers is het nog erger. De Conservatieven zouden 200 duizend stem men meer behaald hebben dam Labour en toch 34 zetels minder bezitten). Deze zonderlinge uitslag is het gevolg van de ouderwetsche s'.embusmethode in Enge land. Men kent daar de evenredige verte genwoordiging niet en heeft nog een aller zonderlingst districtenstelsel: de. candidaat. die heit grootste aantal stemmen heeft, is gekozen; al heeft hij, als er drie partijen aan bod zijn, slechts ieta meer dan een derde deel van 't aantal stemmen.' Op een rechtvaardige verdeeling der ze tels lijkt dat al bijzonder weinig. Het heeft slechts dit voor, dat er meer karas is op een parlementaire reg'oèring; en dat de bovendrijvende partij een bezadigde polifliek moet voeren, omdat ze in het lanu zwakker staat dan in het parlement. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Oranje Nassau-orde A. J. Bothenius Brouwer, journalist te '6-Gravénhage. is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan L. de Winter, bloe mistknecht, in dienst der Cultuur Maat schappij te Bennebroek; is benoemd tot officier in de Oranje Nassau-orde G. F. Enger Jr., administrateur van de Suikeronderneming Tjebongan (ge west Jogjakarta);! is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan A. Frederiksen Azn., in dienst van de Ni V. Aug. de Meyer en Zonen's Expeditie- en Agentuur Maat schappij te Terneuzen. BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij het Dep. van Waterstaat tot adj.-commies de klerken: J. Kooreman, mej. B. C. M. Fon- tane, J. W. A. Luyten, G. J. L. Waterreus, mej. G. K. Uden Masman, mej. C. SchuUr- kamp en mej. G. T. Rijpkema; ls benoemd tot tijdelijk adj.-houtvester bij het Staatsboschbeheer ter standplaats Utrecht H..W. Schenkenberg v. Mierop, 1. i.; zijn bevorderd bij den Postchèque- en Girodienst, tot hoofdcommies J. Avis, thans commies; tot commies A. M. W. J.Ham- macher, thans adj.-commies; tot adj.-com mies mej. J. G. F. Schmalhausen, than9 boekhouder; zijn benoemd bij het hoofdbestuur der P. T. T., tot adj.-commies mej. E. A. van der Est, P. van den Tol, mej. J. Pelser, mej. P. S. C. de Bruin, mej. C L. Rombout, mej. N. Loggen, mej. G. R. Bulthuis, mej. M. J. J. Uytenbogaart. mej. O. W. Geesink. W A. Rensen, A. F. Demmers, R. A. Bakker, mej.. C. Triezenberg, mej. F. H. de Kat, L. F. Massizzo, mej. J. C. Somerwil, G. F. Ouvverschuur, J. Th. Rienderhoff, mej. S. Davidson,C J. J. Hoppenbrouwers, W. Postema, P. I-I. G. Mulder, G. ,J. de Vries, mej. J. J. Sluyfzand (inmiddels eervol ontslagen), allen thans klerk. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit lg op verzoek eervol ont slagen P. W. Maas als notaris te Tilburg met den dag van beeediging van zijn op volger als notaris. KANTONGERECHTEN. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen met dank M. Duijser als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Schagén; Mr. A. P. D. Bauduin als kantonrechter te Am sterdam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE WISSELKOERS T^SSCHEN SURINAME EN NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid Van Gijn heeft den Minister van Koloniën gevraagd: Heeft de Mihister gevolg "-eooven aan zijn toezegging, om cenige deskundigen te raad plegen omtrent de mogelijkheid van ophef fing van het verbod van zilveruitvoer uit Suriname en omtrent eventueele maatrege len tot voorkoming van sterke schomme lingen in den wisselkoers tusschen Surina me en Nederland? 'Is de Minister beleid mede te.deelen, of eenig gevolg is 'gcgéVen aan in de adviezen vervatte conclusiën? UIT HET MIJNBEDRIJF. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de directies der steen kolenmijnen in ons land, in combinatie op tredende, gezamenlijk prijzen en verkoop condities der steenkolen hebben geregeld, zich zelfs gaan bemoeien met de prijzen, die hun alnemers weer voor derden berekenen, en dat ook het Staatsmijnbedrijf aan boven bedoelde combinatie- meedoet? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid te be vorderen, dat, aangezien deze maatregelen, zeer ten nadeelo der landbouwcoöperaties werken, de Staatsmijnen niet aan particu liere handelspraktijken gaan meedoen? DRANKMISBRUIK. Het Twéede Kamerlid Gerhard heeft den Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Arbeid en van Waterstaat de volgendo vra gen gesteld: 1. Hebben de Ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de daghladberichten heeft plaats ge vonden op Wieringen, onder arbeiders, ver bonden aan de Zuiderzeewerken? 2. Zoo ja, is dan bij onderzoek gébleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? 3. Is het dan niet dringend noodig, dat, hetzij door een volstrekt verbod van drank verkoop, hetzij door andere maatregelen, af doende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkt? ECONOMISCHE SAMENWERKING De sinds eenigen tijd bestaande samen werking tusschen gemeentebesturen en de georganiseerde bedrijven in het Westland heeft een vasteren vorm aangenomen in de oprichting door genoemde corporaties eener permanente Commissie voor Westlandsche Belangen. Als afgevaardigden hebben in de Commissie zitting de burgemeesters en het dagelijksch bestuur van den Bond West- land, die allo Westlandsche veillngvereeni- gingen omvat. De bedoeling der instelling is om als é£n geheel naar binnen en naar buiten op te treden voor het gemeenschappelijk belang Jdezer economische eenheid; ONZE MINISTERS. MINISTER KAN NAAR T VERBRANDE GEBIED IN DE KOOTWIJKER BOSSCHEN Gister bezocht de Minister van Binnen landsche Zaken, Mr. J. B. Kan, de Staats- bosschen bij Kootwijk, die de vorige week zoozeer door brand werden goteisterd. Z.Exc. was vergezeld van den directeur van het Staatsboschbeheer E. P. van Dissel te Utrecht, den houtvester te Apeldoorn C. M. van 't Hoff cn den boschwachter G. van Ernst De Minister heeft het verbrande gebied, dat een .oppervlakte heeft van ongeveer 250 H.A. doorkruist, alsmede de plek bezocht, waar de brand zeer waarschijnlijk tenge volge'van het uitkloppen van een pijp is ontstaan. De Minister was zeer onder den indruk, niet alleen van de aanzienlijke schade, die geldelijk geleden is, maar ook van het verloren gaan van zooveel schoon heid. Het was den .minister echter bijzondei aangenaam te kunnen vaststellen, dat alle voorzorgsmaatregelen, welke jp een goed beheerd boschbedrijf ter voprkoming en ter bestrijding van boschbrarid noodzakelijk zijn, waren genomen. De minister vond, na het langdurige be zoek aan de Kootwijker bosschen nog de ge legenheid eenigen tijd te vertoeven op hét Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beek bergen. ARBITRAGE EN VEILIGHEID. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de toe treding tot de hoofdstukken 1,11, en "IV van de door de negende Volkenbondsvergadoring op 26 September* 1928 vastgestelde algemeene acte nopens vreedzame regeling van inter nationale geschillen. In de toelichting'wijst de Minister van Buitenlandsche Zaken er op, dat medewer king aan deze Algemeene Akte niet allee® om den inhoud zelf aanbeveling verdient, maar tevens omdat een verdere ontwikke ling van het arbitragevraagstuk aan de vei ligheid en dien ten gevolge ook aan de ont wapening ten goede, zal komen. Voorts geeft de memorie een overzicht van den inhoud der Algemeene Akte, voor- zooveel de hierbedoelde hoofdstukken be treft Hoofdstuk I stelt voorop, dat alle ge schillen, welke niet zijn opgelost langs, den diplomatieken weg zullen worden voorge legd aan een verzoeningscommissie; hoofd stuk II houdt in dat alle geschillen, ten aan zien waarvan partijen elkander een recht betwisten/gebracht zullen worden voor het Permanente Hóf van Intern. Justitie, tenzij partijen in gemeen overleg de voorkeur ge ven aan een scheidsrechter. Voor aanvaarding van die beide, hoofdr stukken kan voor Nederland geenerlei be zwaar bestaan. Aanvaarding van hoofdstuk III zou wij ziging brengen in de tot dusver door Neder land gevolgde poRtiek. Het houdt nl. in, dat geschillen, die niet behóoren tot de in hoofdstuk II onderschreven rechtsgeschillen indien zij niet door de verzoeningsprocedure tot een goed einde zijn gebracht, aan een scheidsgerecht zullen wórden onderworpen. De Minister is van oordeel dat voor zulke geschillen een verzoeningscommissie nutti gen arbeid zal kunnen verrichten, maar dat het' vooralsnog te ver zou gaan, zich van te voren te verplichten alle zoodaniee geval len, waarvan de aard niet te voorzien is, op een vari te voren voorgeschreven wijze aan een bindende uitspraak te onderwer- pen. Hoofdstuk IV bevat een aantal algemeene bepalingen tegen welker aanvaarding even min als tegen I en'II bezwaren zouden kun nen bestaan. HOOGERE KRIJGSSCHOOL. UITSLAG VAN HET TOELATINGSEXAMEN De Uitslag van het toelatingsexamen tot de Hoogere Krijgschool, heeft tot resultaat gehad, dat zijn geslaagd en dat met 1 Nov. a.'s. de studiën aan deze inrichting zullen volgen Voor krijgskundige studiën: le luitenant Potjer, van het 8e reg. veld-axk; le luit. Herman, van het 2e reg. onbereden artillc rie; le luit Petei's, van den staf der artil lerie, leeraar aan de Kon. Mil. Academie; le luit. Van Griethuysen, van de infanterie; le luit. Antoni, van de infanterie; le luit v. d. Kloet, van de infanterie, werkzaam bij den inspecteur der. cavalerie; le luit. Baur- doux, van de infanterie; le luit. Reinink, van de infanterie. Voor de intendance-studiën hier te lande: le luit. Hoitzing, van de Mil. Administratie. Voor de intendance-studiën van het Ned.- Indische leger: le luit Saraber, van de in fanterie. CHR. VEREEN. VAN NATUUR- EN GENEESKUNDIGEN. JAARVERGADERING. Bovengenoemde vereeniging hield Zaterdag j.l. haar voorjaarsvergadering in hotel .Ter minus te Utrecht. Na opening op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter Dr. J. F. Reitsma werden herkozen als penningmeester van het bestuur en lid der redactie van het orgaan resp. de heeren Dr J. Bruin en Rijk Kramer. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren Ir. B. H. Blankenberg te IJmuiden, H. G Bult, arts te Hoofddorp; Dr J. Coops Jr., benoemd hoogleeraar aan de V. U., te ■s-Gravenhage; Dr G. Jol te Scheveningen; A. N. Jol, tandarts te Utrecht; A. F. Kok, arts te Enschedé; H. C. Kranenburg, tandarts te Rotterdam; M. Kruyswijk, leeraar wis- en natuurkunde te Rotterdam; Dr W. S. G. A. van Leeuwen, arts te de Bilt; Ir. A. van der Meer te Rotterdam; Ir. S. de Rooy te Voor burg; H J. Smit, leeraar Nat. Historie te 's-Gravenhage; P. Westra, arts te Barendrecht. Hierna werd in bespreking gebracht het voorstel van Dr J. Hekman in zake het komeij tot een Christelijke Artsenorganisatie en het door het bestuur hierover uitgebracht prae- advies. Besloten werd bij referendum het oor deel der leden in te winnen en in aansluiting hieraan een commissie te benoemen om te komen met nadere voorstellen. Na de pauze hield Dr G. K. Schoep een voordracht over: Eenige beschouwingen over de geneeskracht der natuur. Als plaats der volgende vergadering weid Utrecht vastgesteld. DR. C. EASTON OVERLEDEN. JOURNALIST. LETTERKUNDIGE EN ASTRONOOM. Te Scheveningen, waar hij. het laatst van zijn leven woonde en leed, is Maandagmid dag half zes overleden, op 64-jarigen leeftijd Dr. C. Easton, journalist, letterkundige en astronoom. Verledenjaar herdacht hij zijn 25-jarïg eere doctoraat en zijn 40-jarige journalistische loopbaan. Cornells Easton werd te Dordrecht gebo ren, waar hij de H.B.S. afliep, waarna hij naar de Pol. School te Delft ging. Twee jaar later was hij echter weer in Parijs om Fransch en litteratuur tc studeeren. Hy haalde in 18S6 de M. O. acte Fransch. In 18SS werd hij correspondent der N.R.C. te Dordt, in i895 redacteur van de D. Ct. en in 1898 redacteor der N.R.C., waar hij aan „Buitenland" meewerkte en de rubriek „We tenschappelijke Berichten" stichtte. In 1906 werd hij hoofdredacteur van hot N. v. d. D. als opvolger van Dr. P. H. Ritter en bleef dat tot de opheffing van dat blad in Mei 1923, waarna hij zich te Den Haag .vestigde en mederedacteur werd van De Haagsche Post en later ook van Haagsch Maandblad. Van verschillende tijdschriften was hij medewerker. Met M. J. Brusse samen schreef hij bet boekje „De Journalist"; tesamen met zijn dochter Titia (thans mevr. Kamerlingh Onnes) „Italiaansche Reisindrukken" en „Kleine Gids voor Italië". Sinds 1897 verzorgde Dr. Easton in het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr. Ge nootschap de rubriek „Aardrijkskundig Nieuws" en in 1918 werd hij redacteur van dat tijdschrift. In zijn dagblad schreef hij tijdens den oorlog geregeld belangrijke hoofdartikelen over den oorlog, toegelicht met vele kaar ten van zijn hand. Met betrekking tot Easton's onderzoek aangaande den Melkweg en de onderschei ding hem dientengevolge geschonken, bren gen wij het volgende in herinnering: Reeds in 1893 verscheen „La voie lactée dans l'hémisphere boréal), een atlas met ge- teekende kaarten van den noordelijken Melkweg, uitvoerige beschrijving enz. In de daaropvolgende jaren hield hij zich bezig met vraagstukken betreffende de verdeeling der sterren van verschillende grootte aan den hemel vergeleken bij de verspreiding van hot Melkweglicht. Daarover heeft de Kon. Akademie van Wetenschappen in 1902 'een uitvoerige verhandeling van hem uitge geven. In lit volgende jaar werd hij, op voor stel van Prof. J. C. Kapteyn, door de Uni versiteit van Groningen, benoemd tot doctor honoris causa in de wis- en sterrenkunde. Te voren had hij reeds in een Amerikaansch tijdschrift een studie gepubliceerd, getiteld: „A new theory of the Milky Way", waarin het sterrenstelsel als een spiraal gedacht wordt Dit is een voorstelling welke in tal van handboeken is overgenomen, onlangs nog in prof. Dingle's „Astrophysics". Over de verdeeling van de Nevelvlekken schreef Easton in 1904. In 1913 gaf hij een synthese van fotografische Melkwegkaarten, later nog verschillende publicaties betreffende den af stand en de samenstelling der Melkwegwol- ken* XT J Dr. Easton is lid geweest van de Ned. Astronomen-club, voorzitter van de Ned. Ver eeniging van Weer- en Sterrenkunde. Hij was sinds 1923 lid van het college van curatoren van het Meteórologisch Insti tuut te De Bilt Tientallen van jaren heeft hij zich ook bezig gehouden met klimatologische studiën In 1904 verscheen in de Verslagen der Aka- demié zijn beschouwing.óver een S9-jarigo pe riode in de wintel-temperaturen" in Europa; in verband gebracht met .de wisseling der zonnevlekkeu. In 1917 werkte hij dit onder werp uit in de Verslagen van de Akaderaie en in „Potermann's Mitteilungen". Eerst in den loop van 1928 publiceerde Easton hét omvangrijk historisch materiaal in het Tijd schrift van het Kon. Ned. Aard. Genoot schap: „Les hivers dans l'Europe occiden tale". De gegevens over wintertemperatuur waren tot dusver sterk verspreid of ontoe gankelijk, zelden ook critisch bewerkt cn nooit vergeleken met het meer wetenschap pelijke materiaal, door de meteorologische stations bijeen gebracht. Dr. Easton was m in staat het karakter aan te geven (streng, koud, normaal, slap, enz.) van alle winters sedert 1205, met een globalen „temperatuur- coëfficiënt"; eveneens van vele merkwaar dige winters uit nog vroeger tijd. Welk een veelzijdig, hoogbegaafd en ijve rig man met Dr. Easton is heengegaan blijkt wel uit deze korte biografie. Dc teraardebestelling van Dr. Easton zal plaats hebben a.s. Donderdag om 11V2 uur op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhagc. BURGEMEESTER GIETHOORN. DE HEER VOETELINK GEÏNSTALLEERD. In de plaats van den heer Hazenberg, die 1 Juni als burgemeester van IJselmonde is geïnstalleerd, werd tot burgemeester van Giethoorn benoemd de heer J. Voetelinl:, secretaris van Hellevoetsluis. installatie had vorige week plaats. In een buitengewone raadsvergadering sprak de loco-burgemeester den heer Voetelink toe. Deze dankte voor de belangstelling, welke echter van de zijde der gemeentenaren zeer gering was. De burgemeester werd niet feestelijk inge haald en op de publieke tribune waren drie ;r bezoekers. Dit zegt echter op zich zelf niets. Het is zoo de gewoonte in Gieteren. Wethouders en oud-wethouders van Helle- ■oetsluis waren bij de plechtigheid aanwezig. EERSTE KAMER. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer heeft de vacature, ontstaan dpor 't bedanken vi don heer Frencken, voor zijn benoeming tot Kamerlid in de vacature-Jhr. Verheyen lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard mr. dr. J. van Best, vroeger wonende to Eindhoven, thans verblijf houdende in Bel gië, DE BEETWORTELINDUSTRIE. ADRES AAN DE EERSTE KAMER. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noords-Brabant heeft een adres goricht aan de Eerste Kamer inzake het voorstel tot wet van den heer v. d. Heu vel c.s. tot het bereids verleenen van tijde- lijken steun aan de peetwortelindustrie. Hierin wordt verzocht het voorstel van wet te bekrachtigen, opdat de beetwortelteelt en de beetwortolindustrie voor ons land behdu den blijven. De Kamer acht deze zaak van het grootste belnng, daar de productie tn Nederland zeer belangrijk is. De product! bedraagt f 30.400.000, en d"it bedrag zaj door vervanging van de beetwortelindustrie door andere cultures nooit gecompenseerd kun nen worden; HOFBERICHTEN. PRINS HENDRIK NAAR MECKLENBURG. Z. K. H. Prins Hendrik keert hedenavond n 9.4 uur per D-trcin uit Den Haag op het Loo terug en vertrekt den volgenden mor gen naar Mecklenburg, vanwaar hij Zater dagochtend afreist naar heit Centrala-Sta- tion te Amsterdam voor het officieel bezoek aan de hoofdstad. HET VUIL NAAR DEN AKKER. WIJS BESLUIT VAN LEIDEN. De gemeenteraad van Leidon besloot gister een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Nieuwkoop, inzake het vuilverwijderings- vraagstuk. Het voorstel-Schuller (s.d.a.p.1, om de be handeling van dit punt uit te stellen, werd na ampele discussie verworpen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. VERKIEZINGSLECTUUR. HET STAATSPENSIOEN DOOR J. SCHOUTEN. Aan verkiezingslectuur hebben we waarlijk geen gebrek. Want elk anti-revolutionair is in de verkiezingsdagen journalist. Dat heb ben we allemaal zoo'n beetje van Dr. Kuyper geleerd. En dus schrijven we met gemak driehon derd verkiezingskrantjes vol, goed en vol, hoewel het de algemeene politiek betreft en we feitelijk met één geschrift voor heel het land zouden kunnen volstaan. Het Kuyperhuis Jiceft getracht althans eenige eenheid te brengen. En het geeft korte populair® schetsen van. bevoegde personen over actueele onderwerpen. Reeds eenigen tijd geleden zijn verschenen 1. „Ter wille van geestelijke waarden", door H. Colijn, te bestellen bij Drukkerij „De Standaard", N.Z. Voorburgwal 58—60 te Amsterdam. 2. „Rood Boerenbedrog", door Chr. van den Heuvel, te bestellen bij Drukkerij „De Nieu we Meerbode" te Aalsmeer. 3. „De Sociale Wetgeving, Ds. Kersten en wij", door Ds. M. van Grieken. 4. „Sluit de gelederen", door Ds. M. Grieken, tc bestellen bij de Drukkerij „De Rotterdammer", Goudschesingel 105, Rotter^ dam. Thans is verschenen: 5. „Het Staatspensioen", door J. Schouten, Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, weer te bestellen bij de Drukkerij „De Standaard", N.Z. Voorburgwal 5S60, Am sterdam. „Het Staatspensioen door J. Schouten", dat wil niet zeggen, dat Schouten het Staats pensioen heeft ingevoerd, maar dat hij er mee afrekent, zooals er op principieele gron den mee afgerekend is in het hoofdartikel in ons blad van 1.1. Zaterdag. Schouten verzuimt< niet zoowel af te wij zen de Staatsarmenzorg van hen, die verzekering veroordeelen, als het staats pensioen, met of zonder meer, omdat het ook bedeeling van de behoeftigen uit staatskas is. STROOIBILJETTEN EN VLIEGENDE BLAADJES. Uitgave van de firma Jan Haan, te Groningen. Veel te lang reeds wachtten we met een korte bespreking der kostelijke verkiezings blaadjes, welke onze collega Hugo King- mans van de N. Prov. Gron. Crt schreef, de teckenaar Hein Kray gedeeltelijk illustreer de en Jan Haan uitgaf tegen een prijsje, waarvoor zelfs do kleinste kiesvereeniging niet schrikt. Het is politieke evangelisatie-arbeid van de beste soort. Daar zijn allereerst acht blaadjes, uit nemend geschreven en ook typografisch doelmatig verzorgd (wat vooral voor deze lectuur zoo broodnoodig is om tot lezen op te wekken) cn getiteld: 1. De „Bazuinstoot", algemeene inleiding. 2. „I-Iet zoet gefluit", behandelt socialisme en' godsdienst. 3. „Verantwoording" handelt over dc A.-R. Partij in do afgeloopen vier jaar. 4. „De wapens neer", handelt over.de onverantwoordelijke ontwapeningsleus, 5. „Het liberalisme". 6. „Veel beloven, weinig geven", handelt over de bcloftenpolitiek der S. D. A. P. van den Vrijheidsbond. 7. „Onverantwoordelijk", spreekt over partij van Ds. Kersten. 8. „Ons Program", beknopte, populaire uiteenzetting van ons stembusprogram, al thans van de voornaamste punten; de overige punten worden behandeld in „Dc Bazuin- stoot". het eerste blaadje. Dan zijn er een viertal vliegende blaad jes, welke voor elk der IS distrieten pas klaar gemaakt worden, door wijziging van hot lijstnummcr en van de lijstaanvoerder. Duidelijk en eenvoudig is de korte toe lichting aan de voörzijdo; klaar en spre kend de toollchtcndo teckening aan achterzijde. Het zijn er vier, met de titels: Mannen cn vrouwen van Nederland; „Drie gulden voor 'n dooie"; ,">e wapens neer"; „Wat er achter zit". Ten slotte is er nog een alleraardigst ver haaltje In dodective-formaat van „Een i derlijk man?" Wie het leest en ter barte noemt, kan ge zegend dcdectlven-werk doen om anti-i kiezers zich zelf to doen terugvinden en naar de stembus te Voeren. STRAATTAAL LOOPT ZE ONDER DEN VOET! De stembus oefent een revolutionaire in- rloed uit op onze nog al conservatieve moe dertaal. Zij geeft aan woorden en uitdruk kingen, welke zeer ongunstig klinken, een allergunstigste beteekenis. Plaats éen advertentie: kladschilders ge vraagd; en niemand zal zich melden; ook de kladschilders niet. Doch, laat het bestuur eener anti-rev. Kies vereeniging thans eens kladschilders oproe pen, de vrijwilligers staan in 't gelid. Arbeidswet... ze malen er niet om; rechts positie... ze denken er niet aan; nacht arbeid... ze maken geen bezwaar; loon... ze vragen er niet naar. De beste schilders, de kunstenaars zelf bedelen om werk; sjouwen met ladder, pot en kwast, doen het meest ruwe werk zonder Gezagkwestics rijzen er niet; de versleten verfkwast commandeert het fijne penseel. Wat een omkeering van begrippen; 't is een complete revolutie geworden. Maar t' is nog erger. Hebt u wel eens van nette straat taal gehoord? Neen immers! Bezie dau nu eens wat de „kladschrijvers" (eere zij hun talent en energie!) op de keien schreven. Dat is straattaal vol zoete melodie; dat zijn loftuitingen als geluktelegrammeu; dat zijn vermaningen vol vriendschappelijke teeder- heid en vaderlijke bezorgdheid. Straattaal om van te genieten; poëtisch, dramatisch, verheven of eenvoudig: maar nooit banaal en plat en ordinair. Ja, loop ze maar gerust onder den voet, de candidaten. Ze zullen er geen haar door u-liezen en geen greintje wraak koesteren. Wandel over de groote blokletters van heldere kalk heen in sierelijke kronkelingen n de A tot de Z; beklad ze maar en werp zelfs met slijk: de meest belanghebbende, zal er u niet zuur om aanzien. Want de reclame wordt er slechts mee gediend en om de reclame is het te doen. Ik mag die straatreclamo wel. Ze voldoet i.i. beter, dan het beplakken van muren en het volsmeren van schuttingen. De menschen zijn blijkbaar minder lioo- vaardig, dan vaak beweerd wordt. Want zf zien de straatreclame beter dan de opschrif ten in de hoogte. Een voordeel is ook, dat de straattaal, hoe voortreffelijk vaak van inhoud, vrij spoedig onleesbaar wordt en uitslijt Na 3 Juli zien we er weinig meer van. Dat is maar geluk kig ook voor de stumperds, die vóór. de candidaatstelling vergeten burgers waren en het na de stembus spoedig weer zullen zijn. Omdat men ze óók op do stemmingsdag onder den voet geloopen heeft Help daaraan een handje mee tot 3 Juli. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE VISSCHERSSTAKING TE SCHEVENINGEN. Wat zullen de schippers doen? De houding, welke de schippers nu gaan aannemen in dit conflict, lijkt ceuigszins duister. Zooals is gemeld, hadden zij in een vrijwel voltallige vergadering besloten, deze week aan het werk te gaan om de zeilen cn netten te bergen, hetgeen de reeders des urgenter achten nu het droge weer voorbij is. Met dit werk zou ilaarom gisterochtend begonnen worden. Verschillende schippers hadden zich echter uitgelaten tegen de sta kende matrozen, dat het mei dien schippers- arbeid zoo'n vaart nlot zou loepen. Voor alle zekerheid had de stakingsleiding maatrege len genomen en alle stakers opgeroepen om 6 uur gisterochtend aan Je haven te zijn, zoodat het daar zwart zag. Er liepen wel en kele schippers ook, maar gewerkt is er niet. Later werd aan de reeders medegedeeld, dat de schippers nog wachten op antwoord op hun verzoek om een afzonderlijke loonrege ling. In elk geval is de toestand nu allesbe halve helder. Zooals gemeld heeft do Matrozenhond een overeenkomst getroffen met den reedcr S. Taal, die een zoillogger naar zee zou zenden ter haringvangst. De heer Taal had echter j.l. Zaterdagavond wel een 30 man aangeno men. Ondersteld werd nu, dat deze niet al leen voor dezen zeillogger zouden werk<ui. Daarom hebben gisterochtend 16 man het werk weer verlaten. Burgemeester Patijn, dio optreedt als be middelaar in het Scheveningsche Visschers- conflict, heeft gister een voorstel gednau aan beide paj'tijen. De ledenvergadering der Ree- dorsverecniging heeft gistermiddag het voor stel reeds aanvaard. De werknemers zullen heden hierover een beslissing nemen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Bij het baden ls te Nijmegen verdronken de 18-jarige A. Maandag werd zjjn lijk uiC dc Waal te Nijmegen opgehaald. ASPERGE-MA ALTUDEN. Men meldt ons uit 's-Gravenzande: In den asperge-tijd komen thans vele per sonen buiten het Westland naar hier, om ia het hotel „Torenburg" van de asperpe-maol- tjjden gebruik te maken. EEN MISLUKTE RIT. Te Amsterdam gingen twee Jongemannen er op uit, om uit een garage aan de Do Ruv- terkade eon auto te rooven. Do een ging op den uitkijk staan en de ander wist da deur te openen. Opeens hielden drie politie agenten de mannen aan, toen ze reeds in d« auto gezeten waren. Een politie-agent tn bur ger had de politie gewaarschuwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1