lliriimf jTriïisrtir (lonraut r Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BENUT DE IVfAAND JUNI. EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal - f 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dagedijksche zending m l*-~ AUles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Va cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2758 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 3 JUNI 1929 ABVEHTENTIBlfi Van 1 tot 5 regelaL17H Elke regel meer 0.22 Va Ingez. Mededeelingen van 1—5 regela 2^0 Elke rega meer a 8-45 Bij contract belangrijke korting. 10e Jaargang. In hoe meer gezinnen thans ons blad verschijnt, hoe beter. Het Nederlandsche volk moet straks een belangrijke beslissing nemen. Het gaat over de vraag, volgens welke beginselen ons land zal worden bestuurd. Ieder nu die wenscht, dat dit zal gaan langs de lijn der Christelijke beginselen, mag ook niet tevreden wezen, vóór hij overtuigd is, dat in zijn huis en in de huizen van al zijn kennissen, het Christelijk dagblad de eereplaats inneemt. Helaas ontbreekt daaraan nog veel. Hoe zeer met dankbaar heid de opgang der Christelijke pers en zeker niet in de allerlaatste plaats die van ons blad, kan worden geconstateerd, voor de propaganda en de verdere verspreiding is nog ruimte te over. Moeilijkheden bij deze propaganda bestaan naar onze meening niet meer. Kan ons blad niet ten volle den toets der vergelijking doorstaan met elk daarvoor in aanmerking komend dagblad Wij meenen, afgezien van het onvolmaakte, hetwelk nu eenmaal alle menschenwerk aankleeft, ten volle. Welnu, wij zouden zoo gaarne zien, dat de maand Juni van dit jaar een rijke oogst van nieuwe lezers gaf. Met 1 Juli a.s. begint het nieuwe kwartaal. Het is een mooie, gemakkelijke tijd voor dit werk. Er wordt thans juist door velen nog eens weer gesproken over de plichten ten opzichte van het openbare leven. Het gesprek móét dan ook wel komen op de krant, de dagelijksche huisvriend. Wij willen het extra gemakkelijk maken en daarom bij uitzondering ditmaal bepalen, dat ieder, die zich thans opgeeft als kwartaal-abonné op ons blad, alle nummers, welke gedurende deze maand zullen verschijnen, gratis zal ontvangen. Ouden en jongen, niet het minst jongen, zien wij nu aan den slag gaan. Wij hebben al zoo vaak gezegd en wij herhalen het nog eens weer: elk sprekend getal lezers meer, komt den inhoud ten goede. Ons blad is er voor de lezers en zal er voor de lezers blijven. Als gewoonlijk stelleD wij ook thans ten behoeve van de •propaganda premies beschikbaar. Men vindt ze elders in ons blad nader aangeduid. Moge de maand Juni een recht vruchtbare maand worden voor ons blad. DIRECTIE. nummer bestaat uit DRIE bladen VEEL NIEUWS EN VEEL GOEDS.». Bekend is het verhaal van den roman schrijver, die zijn eersteling in het licht zond en vol hoop afwachtte, hoe de critiek zijn geesteskind ontvangen zou. „Uw boek", aldus een der recensenten, die zeer ruim placht te schrijven, „bevat veel nieuws en veel goeds". Popelend van verwachting sloeg de schrij ver de eerste pagina van den brief om ten einde te vernemen hoe de loftuiting van den waardeerenden collega zou worden uitge werkt „Jammer maar", zoo luidde het op de vol gende bladzijde, „dat het goede niet nieuw en het nieuwe niet goed is". Het goede niet nieuw en het nieuwe niet goed daarop komt vrijwel neer het oor deel, dat blijkens het pasverschenen verslag van het Lager Onderwijs over de jareu 1925/26 van verschillende zijden wordt ge veld over de Commissiën van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Lageronderwijswet 1920 toch houdt een bepaling in, krachtens welke in elke ge meente een Commissie van Toezicht dient te Worden ingesteld. Dit voorschrift, dat in zijn algemeene rege ling niet voldoende rekening hield met den cisch der plaatselijke omstandigheden, werd gedoemd om in de practijk vrijwel een doode letter te worden. En niet alleen in de practijk, in meerdere gemeenten zelfs ook in theorie. Het aantal plaatsen in ons land is niet ge ring, waar in het geheel geen Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs bestaat, hetzij dat men niet in staat was op geschikte Het College van Burgemeester en Wethou ders, dat door zijn toezicht op het openbaar onderwijs van onderwijsaangelegenheden op de hoogte was, werd door de nieuwe com missie ook ten aanzien van de openbare scho len min of meer uitgeschakeld. En door gebrek aan geschikte personen met eenige belangstelling voor de zaak werd de commissie veelal tot een papieren fraaiig heid of nog minder dan dat. Zelfs in enkele grootere plaatsen waar zij dan nog nuttig werk doet, wordt de klacht beluisterd, dat het arbeidsveld sinds de nieuwe wet aanmerkelijk is ingeperkt, zoo dat evenzeer over verminderd effect te kla gen valt. Alles wijst erop, dat de bestaande regeling niet dient te worden bestendigd. Met opheffing der verplichte instelling zou een nuttige daad worden verricht, die aan menige schijn vertooning een einde zal ma ken, terwijl de commissies in gemeenten, waar zij in een behoefte voorzien, zich ook zonder de wettelijke verplichting wel zullen handhaven. Zelfs zou daar door uitbreiding van be voegdheid meerdere belangstelling voor het instituut kunnen worden bereikt. Maar vóór alles luidt het parool: wegne ming der verplichting. We krijgen dan minder nieuws, maar meer goeds. ONZE TWAALFDE PROVINCIE. we bedoelen niet de provincie, die zal ontstaan, als de Zuiderzee is droogge maakt. Met de twaalfde provincie bedoelen we het schoone Minahassa-land, daar heel ver in Nederlandsch-Indië, in het Noorden van Ce le bes. Wij zouden misschien dien naam van pro vincie niet durven gebruiken. Maar de inwoners van de Minahassa zelf noemen meermalen hun land de twaalfde krachten de hand te leggen, hetzij dat het provincie van Nederland. Zoo gevoelen zij gemeentebestuur zelf voor deze zaak onvol- j zich één met ons volk. Ze beschouwen hun doende belangstelling had. j land als een deel van Holland.. Onze Konin- Zóó gering is veelal de waarde dezer com- gin is ook de hunne. On?e driekleur is ook lüissiën, dat onderscheidene Inspecteurs in hun vlag. hun verslag met geen enkel woord van het I Typisch kwam dat uit in het jaar 1924. Instituut reppen. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij Alleen ten aanzien van sommige steden organiseerde voor het eerst een toeristenrcis blijkt het bestaan dezer colleges eenig effect door de Molukken. Een paar honderd reizi te hebben. |gers konden daardoor op uitstekende wijze Zulks is verstaanbaar. kennis maken met de schoonheden het In de Commissie van Toezicht op het Lager oostelijk deel van den Indischen Archipel en Onderwijs toch begroette men geen nieuw in- met de eigenaardigheden van de bevolking, stituut, doch een instelling die in verschil-Ook een bezoek aan de Minahassa stond op lende grootere plaatsen bestond en thans al-het program. Onvergetelijk blijft voor ieder, gemeen verplicht werd gesteld. die de reis mocht meemaken, de herinnering Te verstaan is dat zij daar, waar zij be- aan den dag, waarop het gezelschap door da Hond vóór het in werking treden der nieuwe wet, opkwam uit een bestaande behoefte. Zoodat nuttige arbeid kon worden verricht. Daarbij kwam, dat men in grootere ge meenten in den regel voldoende kon beschik ken over personen, die van onderwijszaken gi op de hoogte waren en belangstelling hadden voor de goede zaak. Juist deze omstandigheden werden oor- kaak, dat het instituut, toen de wetgever het Verplicht ging stellen, tot een fiasco werd. Minahassa trok. De ontvangst door de bevol king was zoo allerhartelijkst, de sympathie waarmee de reizigers werden ontvangen, was zoo groot, dat ieder het gevoel kreeg: hier komt tot uiting een eenheidsbesef, ais ner in heel den Archipel aanwezig is. En meer rlan één der reizigers sprak het openlijk uit, dat dit besef alleen te verklaren was uit het feit, dat de bevolking door den band van het Christendom zich een gevoelde met de Nederlandera en dat daa&rdoor ook die rei zigers, die zelf niet tot de overtuigde voor standers van de christelijke zending behoor den, een diepen indruk kregen van de liefde, waarmee de Minahassische bevolking aan het Nederlandsche gezag zich verbonden wist Het is in het begin van dit jaar 250 jaar geleden, dat de band tusschen Nederland en de Minnahassa werd gelegd. Groote feesten zijn in Indië gevierd, om dit feit te gedenken. En het Nederlandsche volk wordt in deze da gen opgeroepen, om een gave bijeen te bren gen, ten einde daarmee aan de Minahassere te toonen, dat men ook hier met dankbaar heid denkt aan dat verre land, dat zich zoo nauw aan ons verbonden gevoelt Duizenden Minahassers hebben in den loop der tijden op allerlei wijze de Nederlandsche regeering trouw gediend. Vooral in het In dische leger vormen de soldaten uit de Mina hassa afkomstig, de z.g. Menadoneezen, een onmisbaar element Met de Ambonneezen zijn de Menadoneezen de beste Inlandsche troepen, die in tal van expedities de eer onzer wapenen hoog hielden. De krachtigste en flinkste jonge mannen zijn daardoor tien tallen van jaren uit hun land gehaald. Zou het misschien ook daaraan te wijten zijn, dat het tegenwoordig geslacht geteisterd wordt door die vreeselijke ziekte, die zoo veler le venskracht ondermijnt en anderen vroegtijdig in het graf brengt? De tuberculose maakt er vele slachtoffers. En daarom is het plan op gekomen, deze volksziekte krachtdadig te be strijden. Het geld, dat hier zal worden in gezameld, zal worden gebruikt om een sana toriiun voor longlijders en een centraal zie kenhuis te stichten, waardoor de strijd tegen de t b. c. en tegen allerlei andere hygiënische misstanden krachtig zal kunnen worden ge voerd. Wij kunnen niet anders dan deze plannen toejuichen. En we twijfelen niet, of de vier ton, die hiervoor noodig wordt geacht, zal ons volk wel bijeen willen brengen. Laat ons toonen, dat we voor de Minahas sers niet onderdoen in besef van eenheid en in waardeering voor den band, die door da historie en door den arbeid van de zending ia gelegd. Tal van Menadoneesche soldaten hebben hun leven gegeven voor de handhaving van het Nederlandsche gezag; tal van Menado neesche goeroes (onderwijzers) hebben in dienst van het Evangelie op afgelegen eilan den zich geofferd als pioniers voor het zen dingswerk, Zouden wij dan niet door een geldelijk offer toonen, dat we hun offervaardigheid op prijs stellen? Op die vraag geve de opbrengst der te hou den inzamelingen een duidelijk en krachtig antwoord. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van den Amsterdamschen Christelijken Be sturenbond. Dat is, deze verduidelijking is misschien voor enkelen noodig, de centrale voor alle christelijke Vakvereenigingen in Amsterdam. Eigenlijk is dit ook maar voor een deel juist. In de eerste plaats toch staan nog enkele christelijke vakorganisaties buiten den Besturenbond, wijl ze niet behooren tot het Christelijk Nationaal Vakverbond en in de tweede plaats behooren wel tot deze cen trale drie afdeelingen van Christelijk Soci ale Bonden. Dat is een tekort en een teveel. Een tekojt want de christelijke vakbeweging moet eèn volkomen eenheid vormen, om haar hooge roeping in ons land te kunnen vervullen. Ge lukkig is het aantal groepen dat buiten de Centrale staat niet groot. De Postmenschen komen per 1 Juli van dit jaar weer terug, de Politiemannen hebben nog wel niet een datum bepaald, maar het staat toch we) vast dat ze komen zullen, de eenige groep die dan nog overblijft is die der christelijke onderwijzers, die vroeger in Amsterdam trouwens goed medegewerkt hebben. Als ook deze weerkomen, en de liefde hoopt alle dingen, is het heele gezin weer com pleet. Dat is schreven wij ook een teveel. Niet dat wij een der bestaande sociale organisaties zouden willen missen. Maar wij meenen dat oor het uiteenvallen in de drie groepen. Patrimonium, Christelijke Werkmansbond en Maarten Luthcr toch eigenlijk geen re den is. Men zou gezamenlijk veel dubbel werk kunnen voorkomen. Men zou naast het werk voor den eigen kring, veel sterker den ar beid naar buiten kunnen opvatten. Men zou meer het beeld van de eenheid der christenen toonen. Het is helaas nog zoover niet En aan vaardende de realiteit der dingen verheu gen wij er ons in, dat de samenwerking van deze onderscheidene groepen in den Bestu renbond niets te wenschen overlaat. Met de sociale organisaties behooren tot den Besturenbond ongeveer 8000 leden. Ge splitst naar vakvereeniging en algemeene organisatie is dit 5200 en 2S00, op 1 Jan. jl. De Aprilcijfers geven weder een vooruitgang van de vakvereenigingen t« zien. Per 1 Juli wanneer de Post weder tot den A.C.B. wordt gerekend is dit cijfer zeker de 5500 gepasseerd. Het geeft den schrijver van het jaarver slag aanleiding om in wat optimistischcn toon te schrijven. De vooruitgang is er een die de laatste jaren zich regelmatig Heeft doorgezet. Nog is niet bereikt het hoogste punt voor den teruggang, maar met een weinig goed pakken, kan men aan het einde van 1029 dit zeker henaderen. zenaardig is, dat juist de verbeterde con junctuur de ontwikkeling der vakbeweging ten goede komt. M anneer de economische omstandigheden de grootste waakzaamheid der organisatie vereischten, loopen veten weg. I Als de lucht weer helder wordt, verbeterin gen kunnen worden verkregen, komt een goed deel van hen die in de moeilijke periode heengingen terug. Natuurlijk verblijden ook wij ons in deze vooruitgang. En wij weten bij harde erva ring hoe moeilijk de arbeid in de groote steden is. Maar wij willen toch ook op een anderen kant wijzen. Niet omdat wij pessi mistisch zijn, -aar omdat wij telkens meer gevoelen hoe groot de verantwoordelijkheid is, die wij dragen tegenover ons volk en onze beginselen. Indien wij eens bezien de verhoudingen dan treft ons dat de R.K. vakbeweging, on geveer hetzelfde aantal leden telt, dat daar entegen de syndicalisten meer dan tweemaal zoo sterk zijn, terwijl de moderne vakbewe ging ruim zes maal het ledental van den A.C.B. heeft. Wanneer dit nu aangaf de reëele verhou dingen in het leven, zou men hierin zich moeten schikken, ook dan kan de invloed der Christelijke Vakbeweging belangrijk zijn, evenzoo goed als nu, want het is wel zeker, dat de invloed onzer Christelijke Vakbewe ging, haar numerieke sterkte belangrijk te boven gaat Een groep die een positief stand punt koos, die weet wat zij wil, heeft nu eenmaal veel voor. Maar naar onze overtuiging staat het zoo niet Indien wij ons eens bepalen tot enkele groote groepen arbeiders in Amsterdam, dan staat de zaak zoo dat wij hebben: pl.m. 600 Bouwarbeiders; pl.m. 600 Fabrieks- en Transportarbeiders; pl.m. 800 Kantoor- en Handelsbedienden: pl.m. 600 Metaalbewer kers. Dat is voor elk dezer groepen een veel te klein getal. Verdubbeling van de leden tallen is voor geen dezer organisaties onmo gelijk. Waarom gebeurt dit dan niet? Aan den ijver en goeden wil van de bestuurders ha pert het zeker niet. Met uitzondering van de organisatie van Kantoor- en Handelsbedien den, schijnt het ons toe, dat jarenlang door het syndicalisme hier veel is bedorven. Men heeft voornamelijk onder de groe pen door ons boven genoemd, allerlei wilde en dwaze acties gevoerd, men heeft de be- teekenis van het collectief contract niet ver staan of niet willen verstaan, en men heeft, dat is de anarchistische trek in ons Amster- damsch karakter, lang de voorkeur gegeven, ook in den christelijken kring, aan plaatse lijke vereenigingen. Wellicht heeft men zich ook van verkeerde methoden niet altijd vrijgehouden, men is voor terrorisme wel eens te veel uit den weg gegaan, en heeft daardoor bezwaren ge kweekt of gevoed onder arbeiders van prin- cipieele opvatting. Dat is in de latere jaren beter geworden, het mag dankbaar geconstateerd, de invloed der revolutionairen is aan het afnemen, maar nog altoos zijn er "velen, die zich maar liever buiten de organisatie houden,omdat ze niet syndicalistisch of modern willen, niet christelijk durven georganiseerd zijn. Met de Kantoorbedienden staat het anders. Hier heeft het syndicalisme nimmer eenigen invloed gehad, Hier waren jarenlang de z.g. neutralen aan den voorhand. Dat is ver anderd. In Amsterdam heeft de moderne or ganisatie ten koste van zware offers een sterke vooruitgang te boeken. De Christelijke organisatie heeft die sterke ontwikkeling niet gekend. En nu is het toch onweersprekelijk, dat juist in deze groep, naar verhouding veel christenen worden ge vonden. Waar zijn die nu? Op een enkele uitzondering na, niet in de neutrale of mo derne vakbeweging. Ze bleven dus ongeorga niseerd. Om allerlei redenen, standsgevoel, overgeestelijkheid, laksheid en dergelijke. Dit moet veranderen. Zoo spoedig men leert zien, dat het hier gaat om meer dan stoffelijke dingen, dat het gaat om ideëele goederen, om het leven van ons volk, om de ruimte voor onze christelijke beginselen, dan zijn wij er. Mocht het zoo worden dat de geestelijke leidslieden van ons volk, hiervoor meer oog kregen. Reeds werken velen mede. Maar de christelijke vakbeweging heeft in Amsterdam en overal recht op allen. Zoo ze de roeping vervullen zal, die God haar in deze tijden van bewogenheid en ge brokenheid, heeft gegeven. AREND VAN AMSTEL. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit is de bronzen eere-medail- le verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend aan J. B. de Leeuw, timmerman aan de R.K. Pastorie te Aardenburg. DE EERSTE KAMER. Nog werk aan de winkel. Hoogstwaarschijnlijk zal de Eerste Kamer in de tweede helft dezer maand weder bij eenkomen ter hervatting harer werkzaam heden. RADIO TELEFOONDIENST NEDERLAND—NED. INDIE. Gedurende het tijdvak 3 tot en met 8 Juni a.s. blijven de diensturen van den radio-tele foondienst Nederland—Ned. Indië bepaald op 14—17.30 (Amsterdamsche Zomertijd) DE „HEEMSKERK". Blijkens bij het Departement van Defensie ontvangen bericht is Ilr. Ms. „Heemskcrck" Vrijdag op oefeningsreis te Bordeaux aange komen. ALG. LANDSDRUKKERIJ. Bij Kon. Besluit is aan A. L. Koenen, chef ORGANISATIE DER DEPARTEMENTEN. Advies van het G.O. De Bijzondere Commissie voor georgani seerd overleg in zaken, rakende de departe mentsambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering naar aanleiding van een door een subcommissie uit haar midden uitgebracht prae-advies te dezer zake, den tekst vastgesteld van het haar door den voorzitter van den raad van ministers ver zochte advies nopms het reg. enii-.-svoorstel betreflende de organisatie der departemen ten van algemeen bestuur en tot verzending daarvan b-sloten. BESMETTELIJK VERWERPEN BIJ DIEREN EN MALTHAKOORTS BIJ DEN MENSCH. Installatie der Commissie. De dezer dagen ingestelde studie-commis sie betreffende het vraagstuk van het be smettelijk verwerpen bij dieren en van de Malthakoorts bij den mensch zal Woensdag 5 dezer des voormiddags half elf, door den minister van binnenlandsche zaken, Mr. J. B. Kan, in een der lokalen van zijn departe ment worden geïnstalleerd. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Huisarbeidswet. De voorzitter van den Hoogen Baad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden de commissie, welke aan den Raad prae-advies zal uitbrengen omtrent het voor ontwerp van een Huisarbeidswet: lid en oorzitter Prof. ir. I. P. De Vooys. Leden: Prof. Dr. H. W. C Bordewijk, Mr. A. M. Engels (adviseerend lid), Th. de Groot (R.-K. Werkl. Verb.), T. van der Heeg (N. V. V.), A. van der Heijden (C. N. V.), W. van der Hoe- (N V. V.), mej. Mr. C. Frida Katz, mej. Dr. E. Kleerekoper (adviseerend lid), J. E. Korsel (N. A. S.), A. Merkx, (R.-K. Midden- standsb.) Mr. A. N. Molenaar (Verb. v. N'ed. Werkg.), Mr. J. J. M. Noback, Mr. B. J. M. van Spaendonck (R.-K. Werkg. Ver.), Dr. J. den Tempel, W. Wessel Bzn. (Kon. Ned. Midd.b), Mr. J. Westhoff en C J. Ph. Zaal berg. DE INVALIDITEITSWET. Toegekende renten. Op 1 Mei 1929 werden 12.500 weduwen ren ten en 11.018 weezenrenten krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 72.052 per sonen in het genot verkeerden van een als rucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.637 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomsrente 1919, waren op vorengenoemden datum 125.825 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. Ue talrijke ongevallen van den laatsten tijd. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid baron Van Boetzclaer van Dubbeldam betreffende de opleiding van het personeel bij de vliegdiensten van leger en vloot in verband met de in den laatsten tijd voorgekomen vlieg-ongevallen. geeft de Minister van Defensie allereerst een op somming van de in de laatste maanden bij de militaire vliegdiensten voorgekomen on gelukken, daarbij voor zoover mogelijk de oorzaak van het ongeval vermeldend. Vervolgens verklaart de Minister, dat bij de vliegdiensten van land- en zeemacht geen sprake is van een dusdanige groote beper king van het aantal vlieguren, dat het per soneel daardoor geen voldoenden graad van geoefendheid zou kunnen verkrijgen en be houden, terwijl in het bijzonder de door hem genoemde ongevallen niet kunnen worden verklaard uit een beperking van het getal vlieguren. Dit getal werd trouwens in de laatste jaren opgevoerd, getuige een door den Minister overlegde statistiek. De vraag, of hij overtuigd is, dat bij de opleiding der laatste jaren voldoende ge legenheid wordt geboden om zich te oefenen in het bedienen der moderne vliegtuigen, wordt door den Minister bevestigend be antwoord. Voor wat den marinevliogdienst betreft merkt hij nog op, dat de leerlingen, alvorens hun opleiding op watervliegtuigen aanvangt op snellere landvliegtuigen wor den geoefend. Ten slotte verklaart de Minister, dat de vliegers zooals zij bij de vliegdiensten van land- en zeemacht worden gevormd, ten vol le over voldoende routine beschikken om, na een aanvullende opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen, hun zeer verantwoorde lijke taak bij de civiele luchtvaartdiensten naar behooren te vervullen. HANDELSVERDRAG. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat van den tijdelijk zaakgela: tigde te Santiago de Chile, aan wien was opgedragen zich naar La Paz te begeven o.m. met het oog op de met de Boliviaan- sche regeering te voeren onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Nederland en Bolivia, telegrafisch bericht is ontvangen van de sluiting van genoemd handelsverdrag, het algemeen gebaseerd op het beginsel DE CANDIDAATSTELLING. DE BEZWAREN TEGEN DE R.K.V.P.-LIJST Ged. Staten van Zuid Holland hebben het beroep van S. de Vries te 's Gravenhage te gen de beslissing van het hoofdstemburenu voor de Tweede Kamerverkiezing in den kieskring 's Gravenhage, voorzoover betrek king hebbende op de geldigheid van de lijst Mr. P. M. Arts te Tilburg, afgewezen. Zij hebben daarbij o.m. overwogen, dat requestrant niet aannemelijk heeft gemaakt dat de candidatenlijst op onwettige wijze zou zijn samengesteld, en dat overigens de Kieswet geen voorschriften inhoudt betref fende de volgorde, waarin de onderteokening van de candidatenlijsten eenerzijds er vermelding van de namen der candidaten op die lijsten anderzijds moet plaats heb ben zoodat er geen aanleiding bestaat, oen onderzoek hieromtrent te treden. PILGRIM FATHERS. De jaarvergadering van het »M-lscfie trrim Fathers Genootschap zal 6 Juli in het Universiteitsgebouw te Leiden worden ge houden. Prof. Dr. A. Eekhof zal in deze ver gadering een rede houden over het Leidsche stadhuis en de Pilgrim Fathers. KALME ZONDAG. Er verschijnen des Maandagsmorgens 'n paar ochtendbladen. Ze brengen sport- en gemengd nieuws En beide rubrieken zijn in de regel breed uitgedijd. 't Sportnieuws vraagt veel plaats, omdat, helaas, in ons land, ondanks de vrije Za terdagmiddag, de meeste „neutrale" sport» - preenigingen er nog de voorkeur aan ge en om 's Zondags te spelen. Doch vooral Gemengd Nieuws is 's Maan dags wèl verzorgd. Want Zondag is voor menigeen uitgaansdag. En wordt het in steeds meerdere mate Beslissingen van de Directie der Spoor, regen om vele Zondagstreinen te laten loopen. vindeu in breeden kring instem ming: zelfs bij hen, die voor de rechten der arbeiders opkomen. Ook zij huldigen de booze stelling: als ik uit tfil gaan, moet gij maar werken. Toenemend verkeer doet het aantal Zon dagsongevallen stijgen. Groote en kleine; dooden en gewonden. En daarom is er al tijd belangstelling voor de Maandagoch tendbladen. Waar óók des Zondags voor gewerkt wordt Doch vanmorgen in de treinen en op de kantoren, op de markt en in de werkplaat- en1 Niets nieuws in de krant! Geen onbe waakte overweg, geen omnibus te water, geen zeiljacht omgeslagen, geen autobot sing; zelfs geen brand. Geen nieuws, behalve een paar sportuiU slagen, welke in elk geval lang niet ieder een interesseeren. Geen nieuws in de krant; want van da lange, zwijgende optochten van kerkganger* wordt geen gewag gemaakt Hoeft ook niet; want het is niets bizon de rs: het is de geregelde gang van het publiek, dat be lijdt: alles is het onze, om het in Gods dienst te stellen Een verwaaide, bijkans stormachtige en hier en daar natte Zondag: en déórom een rustige Sabbath; en dóórom geen nieuws ie de krant ZUID-HOLLANDSCHE WATERSCHAPSBOND. De Zuid Hollandsche Waterschapsbonfl houdt zijn algemeene vergadering op Dins dag 11 Juni 1929, des voormiddags te elf uur in het hotel Ponsen te Dordrecht De agenda vermeldt ojn.: Voorziening in de vacatures ln het be stuur, ontstaan door periodieke aftreding van de heeren A. Kooy en W. F. Brunt en door aftreding van den heer A. van Wal sum, die geen waterschapsfunctie meer bekleedt De door het bestuur opgemaakte alfabetische aanbevelingen luiden als volgt: a. vacature Kooy (voor de Alblasserwaar* of de Vijfheerenlanden) A. Kooy, hoogheem raad van het hoogheemraadschap de Vijf heerenlanden, te Kedichem; Mr. J. W. van der Poel, secr.-penningmeester van het wa terschap van de Linge-uitwatering, te Go rinchem. b. vacature Brunt (voor Rijnland of Woer den): W. F. Brunt, hoogheemraad van he* grootwaterschap van Woerden, te Bode graven; J. B. van der Wind, hoogheemraad van het grootwaterschap van Woerden te Zegveld. c. vacature Van Walsum (voor Schielan* of de Krimpenerwaard): C van der Wouden Dzn., secr.-penningmeester van den poldeï den Hoek en Schuwagt, te Lekkerkerk; P. van Wijnen, bestuurslid van den poldel Stolwijk te Stolwijk. Inleiding van den heer Mr. J. Slagter aan gaande de Archiefwet en de zorg voor de waterschapsarchieven; en daarna bezoek aafi Lips' Brandkasten- en Slotenfabrieken. Men melde zich vóór 8 Juni aan. KALI-ZOUT-RUZIE. Onder zeer groote belangstelling van dfe zijde van het publiek werd in een speciaal daartoe belegde vergadering besproken de schorsing van wethouder P. C. Mast Deze had tijdens den vorst aan de ge meente een leverantie gedaan van kali-zout, ter bestrooiing van de straten. Volgens en kele raadsleden was hij hierdoor in over treding gekomen van art. 24 der Gemeente wet, welk art. aan de raadsleden verbiedt: onmiddellijk of middelijk deel te nemen aan leveringen ten behoeve van de gemeente. In een laatst gehouden vergadering was een adres van den heer Mast ingekomen, waarin deze de leverantie aan de gemeente schonk. De voorzitter meende echter, dat dit aan de overtreding van het bedoelde art. der Gemeentewet niert af deed en stelde voor het adres voorloopig aan te houden. Hierdoor ontspon zich een fel en persoonlijk debat, waarbij de leden elkander scherpe beleedi- gingen naar het hoofd wierpen. De voorzit ter meende dat de heer Mast ais belangheb bende zich aan de stemming moest onthou den .waartegen deze protesteerde. Daar de stemmen staakten werd het adr*s wel in behandeling genomen en besloten de kwestie, die in de gemeente groote beroering teweeg gebracht heeft, aam de beslissing van Ged. Staten te onderwerpen. In de rondvraag deed de heer Maat scher pe verwijten aan den Burgemeester, a!s zou deze voor zijn taak als secretaris niet bere kend zijn on tengevolge hiervan een duur ambtenarencorps in gemeentedienst gehou den moot worden. De Burgemeester antwoordde hierop dat hij in den beginnen in deze gemeente nach ten op de secretarie gewerkt heeft Pn dat er veel achterstallig werk was. dat ziin ambts voorganger had achter gelaten. Hij zei «1a! de grieven, welke de he er Mast noemde van zijn ambtsvoorganger afkomstig waren, die zich nog steeds met zijn vorige gemeente inlaat Ged. Staten zullen deze onverkwikkelijk* geechledecia uK te zoeken hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1