Ik stond bij C a A verbaasd over 't groote aantal maten en dessins en vooral over de lage prijzen VRIJDAG 31 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAG. a Vraagt.iederen man, die het goede C. &.A. «Costuum draagt en U zult hoo» ren, dat dit een algemeene ervaring is. Die prettige verbazing* welke ook U iederen dag in onze Heerenzaken kunt ondervinden, zult U dan bovendien bij U zelf constateeren niet alleen over het groot aantal maten en dessins, maar even» zeer over de rijke keuze, welke U geboden wordt in stoffen, modellen en kleuren 1 Wanneer U er tot dusver nog geen kennis mee hebt gemaakt, kunt U ook niet weten, hoe een en ander het koopen bij ons tot een werkelijk genoegen maakt. Kunt U zich immers wel iets prettigers voorstellen dan bij het uitgaan voor het koopen van een nieuw costuum reeds de rustige zekerheid te bezitten van volko» men naar wensch, goed en voordeeliger dan overal elders te zullen slagen? Misschien heeft U tot dusver het koopen van een nieuw costuum wel uitgesteld. omdat het niet bepaald Uw liefste bezigr heid is. Dan juist willen wij U dienen met den goeden raad: Komt U zich eens overtuigen van de prachtige kwaliteit onzer zuiver wollen Cheviot», Kamgai ren» of Fantasiestoffenvan de correcte coupe en pasvorm onzer 1» en 2»rij modellen of sportcostuums, in elke miat, voor elk figuur dus; van de ongekende verscheidenheid in dessins en kleuren, alsmede ten slotte van de ongekend lage C. A. prijzen voor een aan maatwerk gelijkwaardig costuum van slechts 29.7535.*42?553.* 65.* Wanneer een dezer prijzen Uw beurs niet mocht passen dan raden wij U aan ken* nis te maken met de overweldigende keuze in onze Costuums van aardige Cheviot*, Kamgaren*. of Fancysstoften voor slechts 5.75 9.75 1575 19.50 24.75 WAL", AMSTEPPAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM LEIDEN UTRECHT ARNHEM GRONINGEN LEEUWARDEN SNEEK ZWOLLE ENSCHEDE Kunst en Letteren. KUNSTENAARS EN RECLAME. In het N. v. cl. Boekhandel stond o.m.: „Velen onzer auteurs schrijven voor gratis boterblaadjcs, petroleumblaadjcs, zeepblaad- jcs, jenevcrblnadjeB, voor blaadjes van wa renhuizen en illustrators wier naam bekend feworden is, teekenen er prentjes voor. Be ende wetenschappelijke mannen schreven voorreden voor uitgaven van onbekende uit Eeverszaken, met nieuwe zonderlinge ver- oopsmethoden. Het portret eener bekende schrijfster paradeert in een advertentie van Akkers Abdijsiroop waarin men deze ver rukkelijke passage lezen kan: „Zij heeft zich een reputatie verworven van steeds uiterst volledig gedocumenteerd te zijn en het zegt daarom niet weinig, wanneer zij schrijft: ,J>c Abdijsiroop, mij van vele kanten ^aanbevo len z.jnde, wendde ik aanenz.". En wat zal het volgende zijn? Onze auteurs staan blijkbaar voor niets. Jan Grcshoff vatte daarop vlam in D.G.W.: „Alsof dat iets gemeens, iets boosaardigs, Iets minderwaardigs ware! Onze beste schil ders en grafische kunstenaars werkten steeds en werken nog in dienst van de Reclame. Breitner deed het, Toorop deed het, Van Bongen deed het. Dat mag. Maar wanneer een ongelukkige schrijver, op een eerlijke wijze, een paar bitternoodige briefjes van 25 wil verdienen met bedrijfsreportage, met werkzaamheden in dienst van dezelfde Re clame, clan wordt hij door het orgaan van de Ned. Boeltverkoopers behandeld, alsof hij oplichter en frauduleus bankroetier van be roep en lustmoordenaar in zijn vrijen tijd ware". JOURNALISTIEK EN KUNSTENAARSCHAP. In hetzelfde nummer uit Grcshoff zijn ver ontwaardiging over nog een „anonyme mo ralist" oftewel „lichtschuwe schoelje". Deze had nl. in de Haagsche Post een bundel ver- Een van Campert besprokei en al schrijvende dit gif uit zijn zacht-rose pen laten druppe len: dat de heer Campert „zijn stukje brood moet verdienen door reporter voor een wijk- blad te spelen en dan vandaag als stalknecht morgen als warenhuisbediende, overmorgen als proefkonijn bij de stuiverssnert in de ge meentelijke hap- hap, de haopy, mob dient'. Terecht merkt G. dienaangaande op: „Het lijkt mij toe dat hier een afgrond van laaghartigheid geopend wordt, lie vraag: le Sinds wanneer is het oneerbaar om dag bladschrijver te zijn? 2e. Wat heeft de wijze waarop Campert In ïijn' noodzakelijk levensonderhoud voorziet met zijn poözie te maken? Wanneer men tot eiken prijs conclusies wil trekken uit het maatschappelijk beroep van dezen jongen dichter, dan zou een be tamelijk, eerlijk man niet anders kunnen zeggen dan dit: „Het is een wonder, en het Is een bewijs van geestkracht en een warm gemoed, dat Campert, die al9 journalist verdienstelijk werk levert, in een zoo absorbcerend bedrijf, dat veel tijd, energie en levenslust opeischt, nog don moed en de gelegenheid vindt om zich zoo nu en dan te concentreeren en om. lnkcerend tot de stilten van zijn wegen, zich aan de belangelooze dienst der schoonheid te wijden". Ddt is wat gezond verstand en normaal gevoel voor welvoegclijkheic*. uit het geval besluiten. Wie weten wil, hoo een platte, laffe nijdas er over denkt, steke zijn licht op bij den gemaskerden sluipmoordenaar yan de Uaagscho Post", Land- en Tuinbouw. EETAARDAPPELEN IN FABRIEKEN YERMAALD. Te Martenshoek in de gemeente Hoogezand (Gr.) worden behalve de gewone aardappelen uit de omgeving, waarvan er nog een groote voorraad is, deugdelijke kleiaardappelen niet alleen van Friesland, doch zelfs van Tien Ge meten in Zuid-Holland eetaardappeien aange voerd ter vermaling in de fabrieken. Meer transporten volgen. EEN WAARSCHUWING TOT „BIGGEN FA BRIKANTEN* Nu de varkenshouderij weer loonend &chijnt te worden, neemt het fokken van biggen ook toe. Dat hieraan gevaren en risico zijn verbonden blijkt wel uit een schrijven in ,.De Veldbode". De varkenshouder in dit schrijven had voor loopig een 19-tal biggen aangeschaf*. tenein de deze klaar te maken voor baronvarkens. Deze b'ggen leken oogenschijnlyk gezond, maar er openbaarde zich by de zeugjes, die gecastreerd waren, vóórdat hij ze kocht, aan de gemaakte wond een ontsteking. D.iarna kregen ze korsten aan buik en vooral ook san kop en ooren. Ze werden tenslotte bijna zwart of tenminste zeer donkert uin. Eén is reeds gestorven en een andere zul waarschijn lijk hetzelfde lot deelen. Eenige lieren heb ben aanmerkelijk geleden, noen ze zullen er nog wel doorkomen. De schade is echter niet onaanzienlijk. De schrijver meent het bovengenoemde ver schijnsel met alle zekerheid te moeten toe schrijven aan het niet goed behandelen bij het castreeren. Het is hem toch zeer goed lekend, dat niet de minste maatregelen wor den genomen om de operatde zoo steriel mo gelijk te doen plaats hebben, zoodat infectie bijna niet kan uitblijven. Bij de meeste fok kers worden dan ook de zeugjes niet ge castreerd, omdat er zooveel tengevolge van de operatie ten gronde gaan. Wanyeer de schrijver zyn eigengefokte biggen Let castreeren, zorgde hij er altijd voor, dat de noodige lysol, vermengd met water, en wat watten, bij de hand waren, om de plaats, waar de wond gemaakt werd handen, mes en touw van den castreur zoo goed mogelijk te reinigen. Hij heeft hier door nooit eenig verlies ondervonden. BE BROEI EIGENSCHAPPEN DER AMERIKAANSCHE NARCISSEN. Deze zijn niet schitterend blijkens wateei. Anierikaansche dame in een vaktijdschrift schrijft Ze beproefde eiken herfst opnieuw, om de jn Ameril*a gekweekte narcissen te broeien. De uitkomst was hoogst onvoldoen de, daar de bloem klein is en zeer ongelijk; zelden of nooit krijgt men meer dan één bloem op een bol. Drie jaar geleden kocht de dame 0 soorten, 100 bollen van elke soort plantte 10 bollen van elke soort buiten en broeide er 10 van elk. De bloem, die buiten geplant was, gaf het eerste jaar voldoening en was het tweede jaar goed; de bollen wer den daarna losgemaakt, daar zij zoo sterk vermeerderd waren. Van de gebroeide bol len werd nauwkeurig aanteekening gehou den; slechts 10 pet bloeide, maar geen van de bloemen was heel groot en slechts 8 bol len gaven meer dan één bloem. Den vorlgen winter werden er 200, waar voor men een goeden prijs had besteed, ge broeid. De omstandigheden waren dezelfde als vroeger, maar geen enke'e was goed ge noeg om in de kamer gezei te worden; en kele kleine verspreide h'ti" ien was alles wat er op kwam. Afgeziei: van wat de In Amerika gekweekte narcis, buiten uitge- nlant kan zijn, is het overduidelijk, dat het geld weggooien is om ze te broeien. Het schijnt verband te houden met het rijpen der hollen of met het gebruik van te jong» bollen. Holland blijft toch maar hèt bollenland! DE VERH003ÏNG DER ArSERIKAANSCHE INVOERRECHTEN. Het Amenkaauscne invoerrecht voor tul pen, lenes, leueijcs en narcissen zal van twee op zes doiiar en voor crucussen van eén op twee dollar per lood stuks geuracht worden, als de nieuwe Luieiwet ongewijzigd wordt vastgesteld. Voor liyacintlien wordt 4 dollar per lUUU genoeg geacht en geen vei- iioognig vouigcöieid. eveneens wordt hei 50 pcL van de waarde, (au vaiorumj-tariel van alle andere bol-, knol- en wortelgewas sen geliandliaald en ook wordt onveranderd geiuteii het 4u pet. ad valoruin-recht opsny- uloeuien. De groote Anierikaansche waren huizen hadden tot nu toe de gewoonte om inillioenen goedkoope bloembollen te im porteeren teneinde uie aan de klanten hij hun inkoopen cadeau te geven; aan deze goAooute zul het met 200 pet. verhoogde in voerrecht wel een einde maken, zeer ten na deele van onze bloemboilenkweekers. De Bond van Bloembollenhandelaren en de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur verzoeken de tusschenkomst onzer regeering inzake deze dolle verhooging van invoer rechten. „De Tuinderij" meent, dat de vertoogen van buitenlandsche vertegenwoordigers wel heel weinig zullen uitrichten. Genoemd blad kent een beter middel, na melijk dezelfde maatregelen tegen Amerikw toepassen, als Amerika tegen ons doet „Wij moeten onze markten voor onze producten reserveeren. Dus geen Amerikaansche auto mobielen meer koopen (in 1928 importeer den wij voor 16 millioen gulden aan auto's uit Amerika); geen Amerikaansche appelen meer eten (in de eerste maanden van dit jaar importeerden wij meer dan 10 millioen ver- sclie en gedroogde appelen uit Amerika); geen Amerikaansche kleederen meer dra gen (in 1928 importeerden wij voor een waarde van verscheiden millioenen gul- (lens).Dit lijkt ons het eenige middel om de Amerikaansche regeering tot rede te bren gen". Uit Oost-Indië VRIJE ARBEIDERS VOOR DELL Een proeL Het Alg. Hbl., van Semarang, weet mede .e deelen, dat vijf ondernemingen in Del) de tusschenkomst hebben ingeroepen van liet kantoor voor arbeidersbemiddeling al- laar, om haar te helpen aan eenige duizen den vrije arbeiders. Dit is, volgens bet blad, sen succes voor Resident Westra, „den gees telijken vader der Djokjasche organisatie voor vrije emigratie". De Java-Bode voegt hieraan toe, dat het verzoek is uitgegaan van de Deli Planters Vereeniging, welke voor de vijf groote maat schappijen bij haar aangesloten 2000 arbei Iers vroeg. Ren dergelijk verzopk was bij Avros nog n overweging en zeer waarschijnlijk werd 't harerzijds nu reeds gedaan voor rubber ondernemingen. Over het effect van dezen maatregel valt o*»tnurliik nr niets te zeggen, zoodat het onthoi slasme van hei Alg Hbl. voorlor.ni,» nog maar bewaard had moeten blijven. Het verzoek alleen is niet voldoende voor hoog gestemde verwachtingen; eerst dient nu te .vorden afgewacht, of het bureau van den beer Westra werkelijk eenige duizenden vrije arbeiders het zouden er dan een 4000-tal zijn bijeenkrijgt, en dan wat nog belangrijker is zal afgewacht moe- ttn worden wat men in de cultures aan de ze zg. vrije arbeiders heeft. De Delische belanghebbenden beschouwen de zaak dan ook als een proef. Medewerking van de zijde van het bestuur heeft men daa; vroeger tevergeefs verlangd, die is er nu bij het kantoor van resident Westra. Of men werkelijk van „vrije" arbeider* kon spreken, is een open vraag, welke wij althans niet zoo dadebik bevestigend willen beantwoorden. Wij hebben wel een3 verno men van zachten drang bij de nronaganda voor liet verkruien van deze vrije arbeiders en afgezien daarvan zal de medewerking van het bestuur een zekere suggestie wek ken onder de desabevolking, welke ongeveer gelijk effect heeft Intusschen, men kan 't proheeren! Zoo hebben de Delische belanghebbenden er blijkbaar ook over gedacht, daarmede te vens blijk gevend van hun p.i»den wil om tot oplossing van het vraagstuk der arbel- ''ersvoorziening al het mogelijke te beproe- Gemengd Nieuws. WELK SCHOEISEL DRAAGT GE? EEN GOEDE RAAD AAN VACANTIE- G ANGERS. Er is een tijd geweest, dat het gewoonte was, dat de menschen op bloote voeten over dit aardrijk rondwandelden. In onze gewesten ligt die periode van on beschaafdheid reeds lang achter de rug. Hoewel men beweert ik kan het helaas niet door eigen aanschouwing bevestigen dat er nog volkeren op de aardbodem zijn, waar men zich niet geneert met een mini mum aan kleeding rond te wandelen, met nog minder dan tegenwoordig de dames aan hebben als ze aan het strand zijn, en waar men dan natuurlijk ook z'n voeten onbe schut laat Gelukkig, dat de beschaving ten onzent zulke reuzenvorderingen gemaakt heeft, dat ze zelfs op het terrein der voetbedekking een zoo groote schakeering en ontwikkeling heeft te zien gegeven, als nooit te voren. Ik heb altijd de idee gehad: een schoen is een schoen, de een mag wat grooter zijn dan de andore, of van wat mooier leer, en er kan verschil bestaan tusschen vrouwen-, kinder- en mannenschoenen, maar dat het verder een vak was waar je feitelijk nooit stroppen kon hebben, zooal9 in een manu facturenzaak of een groentenhandel, of een kruidenierswinkel. Tot onlangs een man van 't vak me in lichtte, dat er geen zaak was waar grooter variatie en risico aan verbonden was, en waar men zoo gauw moest trachten z'n mo dellen kwijt te raken als in een schoenen zaak. Sedertdien ben Ik een lastige klant ge worden als ik schoenen noodig heb. Vroeger nam ik altijd 't eerste paar dat me paste, maar nu vraag ik steeds maar weer andere en nieuwere modellen. Dezer dagen werd ik weer een schoenen ervaring rijker. Ik heb nooit de gewoonte gehad naar de boenen van anderen te kijken, vandaar dat ik meende dat er in strand schoenen dan toch zeker wel zoo goed als geen verschil zou zijn. Maar daar stuurt deze week de bekende H e v e a-fabrick, die in ons land al zoo veel goeds gedaan heeft voor de gummi-verslin dende (dit is figuurlijk bedoeld en niet let terlijk!) bevolking, een paar schoenen ter beoordeeling, die me nu opeens de oplossing schijnen van het strandschoenen-vraagstuk. Prachtschoenen, met echte, gemakkelijke gummibezoling, je loopt er zoo licht en ge- ruischloos op! Schoen-specialiteiten beweren dat Je ge zondheid voor een goed deel afhangt van het schoeisel dat je draagt. Ik geloof dat men van z'n vacantie dubbel profijt zal heb ben, in de vorm van vermeerderde lichaams kracht en levenslust, als men zich voorziet van zoo'n paar schoenen met Hevea- rubber. WANNEER NIEUWE HOLLANDSCHE HARING? Dit Jaar buitengewoon goed. Het schijnt de laatste jaren voor te komen, dat eind April en begin Mei, soms nog later, koelhuisharing wordt verkocht als nieuwe Hollandsche haring, hetgeen aan den ver koop van de laatste ongetwijfeld veel af breuk doet De directeur van een onzer rijkskeurings diensten van waren schreef onlangs dat, wanneer hij venters, die koelhuisharing aan duiden door roepen als „nieuwe haring", kon betrappen, hij ze liet verbalisecren, doch dal het kwaad ook in de winkels zat, waar even eens koelhuisharing als nieuwe Hollandsche haring werd verkocht. Genoemde directeur wae van meening, dat het publiek eens goed moest worden duidelijk gemaakt dat het niet mogelijk is reeds begin Mei nieuwe Hol landsche haring te koopen. Zoo dacht een directeur van een onzer rijkskeuringsdiensten er over, doch publi ceerde deze gedachten gelukkig niet, in te genstelling met den directeur van de ge meentelijke vischvoorziening te Amsterdam, die het bovendien veel erger maakte en een beschouwing gaf over de beug- en haring vissrherij welke den indruk geeft, dat hel werkelijk zoo is, doch inderdaad in strijd met de feiten. Vraagt hot aan de menschen van de prac tijk, of het niet mogelijk is, berin Mei prima vette Noordzceharing te vangen en u zuil 'lie vraag bevestigend beantwoord krijgen. Dit "eldt niet alleen voor dit jaar doch even eens voor vroegere jaren; wij mogen biervoor verwijzen'naar de antwoorden van derin 1922 door de redactie van de Nieuwe Vlaarding- sche Courant met Visscherijblad uitgeschre ven prijsvraag, ingezonden door een 12-ta! 'er zake kundige schuiers ter haringvis '"UÜ. De eerste kolharing werd aangebracht op '5 Maart en op 18 Mei ging de door een der Vlaardingsche stoombeugers aangebrachte kolharing naar de Koningin. Men houdt er zich van overtuigd, dat de riiksopperkeur meester van haring alleen heel fijne haring als „Koninginneharing" uitmerkt, en toch gebeurde zu'ks niet in Juli of Augustus maar den 18den dezer. Dit jaar zijn tot nu toe ongeveer 3000 kanties kolharing door de stoombeugers nan gebracht, terwijl de haringschepen ongeveer 1000 kanties maatjesharing aanvoerden. Deze 1000 kanties bevatten ongeveer 4 000 000 ha ringen, die op een klein gedeelte na reeds alle in ons land zijn opgegeten. De kwaliteit is dit jaar buitengewoon goed en doet den naam van „zeehanket" eer aan. Het is daarom te meer te betreuren, da! verantwoordeL'ke personen als hovenge noemd in de pers gaan generaliseeren. waar mee zij bet Nederlandsrhe product in een kwaad daglirht stellen. Wanneer koelhuis haring als nieuwe haring wordt verkocht moet daartegen worden opgetreden, men moet echter niet beweren, dat een goede kwaliteit maatjesharing eerst in Juli en Augustus wordt aangevoerd, want dat is, zooals reeds gezegd, in strijd met de waar heid. Economie en Financiën. N. V. SOLLEVELD, VAN DER MEER T. H. v. HATTUM's STOOMVAART MIJ. Bedrijfswinst f 227,371 (v j f 483,367). Saldo naar nieuwe rekening. Aan het jaarverslag ontleenen wij: De vrachtonmarkt is gedurende het gehcele jaar ver ten acl.ker gebleven by die van vo rige jaren. Het was gedurende de eerste maan den moe.'iyk, de schepen onder te brengen en indien zulks ai mogelijk was tegen zeer on voldoende vrachtprijzen. Gedurende de tweede helft van het jaar is het iets beter geworden, maar de resultaten bleven toch by die van het vcrig-jaar ten achteren. Onze schepen waren hoofdzakelijk in d? vaart op Zuid-Amcrika. Gedurende het aftje- loopen jaar hebben onze schepen versohilieo- tie schaden be'.oopen, waarvan de kostc-c voor het grootste gedeelte door assurantie wordzn gedekt. De door ons in verband hiernie h: te betalen voorschotten waren echter aanzienlijk cn zyn voor zoover in 1928 betaald en voor zoover nog niet met assuradeuren ver rekend, begrepen order het bedrag: „saldo loopende reizen''. Geleidelijk hebben wij onze geheele vloot uitgerust met het Dertzroer. De hiermee bereikte resultaten zyn zeer gunstig le noemen. Het s.s. „Kinderdijk'' passeerde de 4-jaarlyksche survey. De kosten werden op het ketel- en reparatiefonds afgeboekt. De vioot, bestaande ut 8 stoomschepen, metende 51,450 ton dv. staat thans te boek voor f 4 C25 000, hetgeen, wanneer men het ketei- en reparaLefonds in aanmerking neemt, uit komt op een waarde van circa f 85 per ton dw. De bedrijfswinst bedraagt f 227 371 (v. j. f 485,567), met inbegrip van het onverdeelde winstsaldo over 1927 ad f 97,044 bedraagt de bruto-wir.st f 333,854 (f 578,785). Na aftrek van interest ad f 13G812 (f 123,661) is van het saldo te bestemmen: voor afschrijving op stoomschepen f 125,000 (f 250 000), dotatie ketel- en reparatiefonds f 48,873 (f 106,729). Voorgesteld wordt f 19,918 op nieuwe rekening over te boeken. De tot heden in 1929 bereikte resultaten zyn •ninstiger dan in de eerste maanden van het r.fgeloopen jaar. N. V. KON. LUCHTVAART MIJ. VOOR NEDERLAND FN KOLONIËN. In de gehouden jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelen der N. V. Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koioniën waren vertegenwoordigd 2186 aandeelen uit brengende 107 stemmen. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de balans en winst- en verliesrekening en het jaarverslag. Zy besloot 't saldo ten bedrage van f 12 3C2 44 zijnde het voordeelig saldo van 1927 ad f 27,458 87 verminderd met 't verlies over l!-2s van f 18,156.43 op nieuwe rekening over to schrijven. Voorts keurde de vergadering ae voorgestelde wijziging der statuten goed. SEMARANG JOANA ST.TR. MIJ. OOST- JAVA ST.TR. MIJ. SERAJOEDAL ST.TR. MIJ. SEMARANG CHERIEON ST.TR. MIJ. Dividenden. Aan aandeelhouders zullen de volgende di- vi nden worden voorgesteld, resp. 12*4 (1 '2); 6 pet. c. p. w nstdeeiende aand-el°n (0 v.); 1214 pet. (12 pet.) en 12»/j pet. (lOVi pet.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8