$limm gVihsdp (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 1 3.25 6.- ABONNEMENTt Per kwartaal (Besrhikkingskosten 0.15). Voor hel Buitenland bij Weke- lijksr.he zending Bij dage ijksche zending a 7 AlHes bij vuoruilbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. ZondagsLlad niet afzonderlijk verkrijg Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. No 2750 VRIJDAG 24 MEI 1929 ADVERTENTIE If, Van 1 (Dl 5 regels I.17V» Elke regei meer a 922Vt (ngez Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke rege meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hei bureau wordt berekend f 0.10 1Qe Jaargang. numme. .astaat uii DRIE bladen EERSTE BLAD. Het vergeldingsbepsel blijft. PRESIDENT JAVASCHE BANK. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat de ne richting, de maatschappelijke om standigheden waren het, die op den wanbedryver hun stempel drukten.gouverneur-generaal van Ned.-Indië Bliikt daarentegen dat diens kwade, den liïd van 5 laren tot President vtu. u» y i aaareniegen aat aiens Kwaae javasche Bank heeft benoemd den heer Mr. eigenschappen aangeboren zyn en eenDr. G. G. van Buttingha Wichers, thans physieken grondslag hebben, dan is er j directeur van deze instelling, voor de vraag of opvoedings- Eenstemmig was de lof, die in de Tweede Kamer aan den Minister van Justitie ten deel viel bij de behandeling van een drietal wetsontwerpen tot her ziening van ons strafstelsel. Maar al werd van verschillende zijden Minister Donner hulde gebracht voor de voortvarendheid, waarmee hij de belof ten die zijn oudejaarsavondgeschenk in hield bleek te zijn nagekomen, ook hier ontbrak de critiek niet. En de eindstem ming over het derde ontwerp heeft met name doen zien, dat men van Anti-Revo lutionaire zijde weigerde den bewinds man van Justitie te volgen op een pad, welks richting men niet vermocht als juist te erkennen. Voor hen, die het moderne standpunt in ons strafrecht aanvaarden moest ech ter de behandeling dezer voorstellen een heugelijk feit zijn. Deze nieuwe richting toch brak met het vergeldingsbeginsel. Den eisch der gerechtigheid, dat een begaan misdrijf door de Overheid aan den bedrijver moest worden vergolden, weigerde men te aanvaarden. De leer van den mensch, verantwoordelijk voor zijn daden, kon niet worden erkend. Van geheel ander uitgangspunt werd de zaak beschouwd. De misdadiger was een maatschappelijk kranke, tegen wien de gemeenschap diende te worden be veiligd. En wie krank is, kan daarvoor moeilijk worden verantwoordelijk ge- gteld, maar behoeft veeleer verzorging. Daarom dient de Overheid maatrege len te treffen die zich richten op verbe tering van den delinquent. En als straks de straf is beëindigd, zal hij als een ver beterde, als een genezene aan de maat schappij kunnen worden teruggeschon- ^Dit systeem dat zich voorstelt de straf tot ethisch nut voor den overtreder te maken, behoeft tot de vergeldingsleer niet in volstrekte tegenstelling te staan. Een strafrecht is mogelijk dat, uitgaan de van het vergeldingsbeginsel, zich toch niet afkeerig betobnt van maatregelen die tot heil van den misdadiger kunnen gtrekken. Zoo gezien kon ook ditmaal een rege ling, die het belang beoogt van den jeugdigen delinquent, zonder bezwaar worden aanvaard door hen, die de vergeldingsleer aanhangen. Doch enthousiaste by val moest voor de Regee ring komen van de zyde dergenen, die zich verbetering als doel der straf stel len. Hun vreugd diende onvermengd te zijn. Ontgoochelend is het, wanneer men in een van de laatste nummers van het Weekblad van het Recht den deskundi gen redacteur op het gebied van straf recht, Prof. Simons, aldus hoort klagen „Wij hebben, bij alle verschil in on derdeden, die voorstellen toegejuicht, doch wij moeten ons nu, na hetgeen wy laatstelijk lazen, de ernstige vraag voor leggen: is eigenlijk al het geld, dat de nieuwe maatregelen zullen vorderen, geen weggegooid geld, zijn al de moei ten, aan de ter verbetering strekkende opvoeding te besteden, geen vergeefsche moeiten?" Vanwaar die bange vraag, gestelc door een die een leerstelsel ziet be dreigd, dat hij jarenlang met liefde aanhing en verdedigde? Het zijn een drietal publicaties, die de overtuiging van Prof. Simons aan liet wankelen brachten en tot bezinning noopten. Daar is in de eerste plaats een arti kel van Dr. Lungwitz, zenuwarts te Charlottenburg, over „Psychobiologi- sche opvoeding der gevangenen", waar maatregelen hiertegen voldoende ver-| mogen. Het wreedst voor de aanhangers van het paedagogisch strafrecht is echter hetgeen wordt verkondigd door een tweetal Amerikanen van naam in het werk „De nieuwe criminologie, een be schouwing over de chemische oorzaak van abnormaal gedrag". De schrijvers, Max Schlapp en Ed ward H. Smith, betoogen dat de hande lingen der menschep, en dus ook de mis drijven veelal veroorzaakt worden door chemische werkingen in het lichaam, door de z.g.n. endocrine klieren. De niet- normale werking dier klieren, die voor al ook haar invloed doet gelden tijdens de zwangerschap der moeder, is veelal oorzaak der misdaad. Vandaar dat een gezonde moeder, bjj wie tydelyk de klie ren niet normaal werkten, onder haai gezonde en normale kinderen er een heeft, dat voor de misdaad bestemd is. Zooals vanzelf spreekt baten bij deze beschouwing geen gevangenis, geen op voedende maatregelen. Alleen langs den weg van klinische behandeling, liefst vroegtijdig, kan hier eenig uitzicht zyn op gunstig resultaat. Ook wanneer men niet huldigt de leer, door Prof. Simons beleden, kan men zich voorstellen wat het zijn moet als men de stellingen, die men met de kracht der overtuiging gansch een leven heeft verdedigd en gepropageerd, op een dergelijke wijze ziet ondergraven. O ja, nog is niets verloren. Het blijft mogelijk dat wat zich hier als weten schap aandient blijken zal niet anders dan veronderstelling te zyn. Maar toch de zekerheid is weg. Deze zekerheid, of juister: zelfver zekerdheid, was het die, met meewarig heid, deed neerzien op de aanhangers der vergeldingsgedachte, die immers in oog een overwonnen standpunt aan hingen. En nog schijnt den hooggeleer den schrijver te midden zyner teleur stelling tot troost te strekken de uitla ting, dat hiermee ook aan het vergel dingsbeginsel elke grondslag ontvalt. Toch is dit niet juist. Wel zou de verbeteringsleer als lei dend beginsel van strafrecht tot onder gang gedoemd zijn, wanneer deze nieu we theorieën door de wetenschap zou den worden aanvaard. Wat beteekenen jeugdgevangenissen, wat bedoelen pre ventieve maatregelen wanneer misdadi- gerseigenschappen aangeboren zijn? De gevolgen eener verkeerde opvoeding be strijdt men langs paedagogischen weg, tegen wat dreigt uit een slecht milieu wil de reclasseering beschermen, doch wat baten deze maatregelen tegen het geen aangeboren is? Maar de vergeldingsleer blijft! Ook zij zou zich niet handhaven wan neer zij een product was van mensche- ly'ke vinding. Aan de gelijkwaardigheid met andere theorieën zou zij in dat ge val niet vermogen te ontkomen. Voor het wisselend inzicht der wetenschap zou ook zij moeten wijken. Aan dergelijken wind van leer is ech ter het vergeldingsbeginsel niet onder hevig. De gedachte dat straf dient tot vergelding is geen constructie van men- schelijke wijsheid maar steunt op uit spraken der Heilige Schrift. Het is niet zooals Mr. Levy eens op merkte dat de vergeldingsstraf wraak bedoelt, wanneer zij het lijden des mis dadigers beoogt en gevoelens van laag allooi pleegt te verbergen. De overtreder wordt niet gestraft omdat hij zich aar. eenig menschelijk goed vergreep maar omdat hij de goddelijke rechtsorde schond. En tot het handhaven dier rechtsorde werd de Overheid van God zelf ingesteld. Daarom is het een misverstand te meenen dat voor welke nieuwe straf rechtelijke theorie ook de vergeldings gedachte zou moeten wyken. Terecht zegt Mr. Gewin in zyn Begin- STATISTIEK. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen Mr. J. W. S. A. Versteeg. Staatsraad in buiten gewonen dienst, als lid van de Ccntraie Commissie voor de Statistiek. RIJKS VEETEELTCONSULENT. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunrt- rijksveeteeltconsulent Ir. P. Verhoeven, tc 's Gravenhage, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. ONZE MINISTERS. MINISTER VAN DER VEGTE TE OOSTMAHORN. Gisteren heeft de minister van Waterstaat, r. van der Vegte, een bezoek aan Oostma- hern gebracht. Het bezoek van den minister van Waterstaat staat in verband met de aanhangig zijnde havenplannen. Ook wordt gedacht over de vestiging van n oesterbedryf. De minister werd ontvangen door den bur- gemeesttr van Oostdongeradeel, den heer Sytsma en de wethouders; mede waren ter voorlicht:ng van den minister aanwezig dt hetren Mellema en Visser, de laatste com mandant van het recherche vaartuig te Oostma- horn. De heer Visser gaf den minister een toe lichting omtrent de plannen tot aanleg van ;n haven te Ootsmahorn. Nadat de minister was toegesproken door :n burgemeester en hij zich van een en ander op de hoogte had gesteld, vertrok hij Zoutkamp, waar des m'ddags een con ferentie met B. en W. plaats vond. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. -I- O - w - leietlll itgl xvxx. ucniu 111 ucgnI- in wordt betoogd dat deze psychobiolo- ge]en vjm Strafrecht: >Het doel met de gische opvoeding het eenige middel is om het misdrijf althans in zekeren om vang meester te worden. Maar ook deze methode zal bij velen falen. Of zij in in- dividueele gevallen kans biedt hangt af van de ontwikkelingsmogelijkheid van de buitenkant der hersenen. In andere richting zoekt het een ze kere Dr. W. Folomina, wiens verhande ling eveneens is opgenomen in het Ar chief voor Criminologie. Deze consta teert dat verschillende misdadigers in sterkere mate dan niet-misdadigers tot bepaalde bloedgroepen behooren, waar van hy er vier onderscheidt. Zoo komt hy tot de conclusie, dat de aangeboren ho 'Innigheden op den delinquent meer j invloed hebben dan diens omgeving. Is het wonder, dat de R-^acteur van het Wekblad verontrust is? Immers juist tegen de gevaren van dat sociaal milieu keerde zich de mod«r- straf te bereiken is de verheerlijking Gods, waartoe heel de schepping is ge schapen, welke verheerlijking zich hier openbaart in handhaving zijner eeuwige rechtsorde". Het vergeldingsbeginsel blijft. Op de vragen -'an het lid der Tweede Ka mer den Heer Weitkamp, inzage de gevolgen van de agrarische politiek in Duitschland voor ons land, heeft de Minister van finan ciën geantwoord: 1. De regeering is door Harer Majesteits gezantschap te Berlijn volledig in kennis ge steld van de tot stand gekomen aaneenslui ting van de Duitsche landbouworganisaties, zoomede van het adres, door deze vcreenigde organisaties tot de Duitsche regeering ge richt, waarin haar cischen tot steun van den landbouw zijn geformuleerd. In dit verband zij mede verwezen naar de mededeelingen ter zake van den Rijksland- bouwconsulent te Berlijn, gepubliceerd in het weekblad Handelsberichten, van 28 Maart en van 10 Mei .1929. 2. De regeering is inderdaad van oordeel dat, indien de gestelde eischen, wat betreft de belemmering van den invoer van land- en tuinbouwproducten in Duitschland, zouden worden vervuld, zulks voor onzen land- en tuinbouw ernstige economische gevolgen >u kunnen hebben. 3. Hoewel vooralsnog niet te verwachten is, dat bedoelde eischen, althans voor een aan zienlijk deel, vervuld zullen worden, -blijft de regeering aan deze gewichtige aangele genheid voortdurend volle aandacht schen ken. Indien er aanleiding bestaat om ter zake stappen bij de Duitsche regeering te doen, zal zulks stellig niet worden nagelaten. FISCUS EN LANDBOUWBOEKHOUDING. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer Van Rappard, wat de n ter denkt van een belasting-inspecteur, die eerst een boekhoudmethode voor den land bouw aanbeveelt en deze later afkeurt, waardoor de betrokken belasting-betaler ge dupeerd wordt, heeft de minister van Finan- ën geantwoord: De inspecteur ontkent, dat hij zou hebben geadviseerd een cursus in het boekhouden te volgen. De belastingwetgeving laat, om goede re denen. den inspecteur vrijheid van keuze ten aanzien van de methode voor inkomen bepaling en van verdediging van zijn uit spraken voor den Raad van Beroep. Indien de inspecteur, van deze vrijheid gebruik makende, zijn keuze elders doet val len dan op de door den belastingschuldige gevoerde boekhouding, kan de ondergetce kende, ook al is de boekhouding ingericht volgens het op een Rijkslandhouwwinter- school onderwezen systeem en al zou de ii specteur tot het volgen van de lessen aan zoodanige school hebben geadviseerd, daarin noch een tegenwerking van de Rijksland bouwinterscholen, noch iets uit anderen hoofde afkeurenswaardig zien. Wie meent, da' een boekhouding, gevoerd naar hel eenvoudig systeem, hetwelk op Ie Ri'kslandhouwwintcrscholen wordt onder wezen. a priori ieder ander bewijsmiddel >n bewijskracht overtreft, overschat zoowel het doel waarmede dat svs'eem is samengesteld, als het nut van de volgens dat systeem ge voerde boekhouding. Met de wettelijke vrijheid van keuze is niet vereenighaar de opvatting, dat de in «specleur, alvorens van die vrüheid gebruik tc mogen maken, eerst de onhetrouwhnar heid of onvolledigheid van een boekhouding zou hehhen aan te toonen In het onrterw pelijk geval was trouwens ten genoegen v den Raad van Beroen aangetoond, dat de aangifte van den reclamant, gebaseerd diens boekhouding, belangrijk te laag wa< IN HET WESTLAND. WEGENWEE TE DE LIER. Dank aan Prov. Waterstaat! Men meldt ons uit De Lier: Nog eenmaal plaatsen we bovenstaand ge vleugeld perswoord boven ons artikel. Niet om daarmede nieuwe jammerklachten aan te heffen over de wegenloestanden, welke hier thans aantreft, doch integendeel waar in den laatsten tijd zooveel is ver beterd, in het publiek een woord van erken telijkheid te richten, to: den Provincialen Waterstaat, die in betrekkelijk weinig maan den tijds er in mocht slagen een totaal on- berijdbaren verkeersweg tusschea Delft en het Westland, te het schapen tot een weg, welke, thans weer aan redelijke eischen vol doet. We mogen er hier nog wel eens aan her inneren, hoe deze kleine gemeente in 1916, met de beste bedoelingen belangrijke uitga ven deed om den bestaanden grintweg te verbeteren tot een straatweg. Waar de be strating echter slechts een breedte had van 3 M., bleek deze bij het toenemende zware au'overkeer hiervoor weldra niet bestand. Ondanks de belangrijke uitgaven, die een voudig moordend waren voor de financiën dezer gemeente, was het niet mogelijk den weg behoorlijk berijdbaar te houden. Het werd een ruïne. Ten einde raad besloot het Gemeentebe stuur den straatweg door de klinkers 'e vlakken en daarover grint aan te brenger.. Nadat deze gemeente hiermede reeds voor een belangrijk gedeelte was gereed gekomen, is daarmede door de Prov. Waterstaat bij de overname in September j 1. voor gegaan en een dezer dagen is het werk voltooid. Ook de gedeelten van den weg onder Naaldwijk en Schipluiden verkeerden bij «Ie overname in erbarmelijken staat. Deze ge deelten zijn thans eveneens behoorlijk ver beterd. Een woord van hulde en waardee ring voor bet werk. dat de Provincie in zöó korten tijd verrichtte, is hier zeker we' zijn plaats. Niet, dat we hiermede willen betuigen, dat thans het ideaal is bereikt. In'egendeel, zeer verlangend ziet men uit nnar de ver- wezsnlyking der jongs'e plannen, welke de provincie heeft ontworpen, volgens welke de tallooze vele en zeer hinderlijke bochten den weg zullen worden afgesneden. W.i zal deze kleine gemeente, bij de uitvoe ring van die plannen, wederom on-sevt K.M. van den ouden weg in onderhoud te rug krijgen. Erkennende echter de noodzakelijkheid van goede en rechte wegen, waarover de vaak teere veilingproducten snel en goea kunnen worden vervoerd, aarzelde de Raad dezer gemeente in zijn lna'stgchouden ver gadering niet, aan de uitvoering van deze plannen volle medewerking toe te zeggen. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone nudiënties van den Minister van Financiën zullen op Maandag 27 Mei en 3 Juni a.s. niet plaats hehhen BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is ben necs'cr van Berkel A. G. is eervol ontslagen Mr. icmrt tot burge- M. Pan is; G. Schimcnelpon- AANBESTEDINGEN. VERREmERING VAN DEN NEDERRIJN. Vanwege den Rijkswatersetaat werd aan besteed der verbetering van den Nederriin bij Pannerden Duiven en Huissen. T.aagst> inschrijvers waren Gehr. van Hnttum te Zn't- bommel voor f 279 915. Bij geen vergunniu voor overwerk f 2000 meer. PONTHAVEN TE AMSTERDAM. Hel gemeeiitebes'uur van Amsterdar heeft uanbestced: hel maken van ee haven ten Oosten van de Scbaafstran ste inschrijfster was de N V. Aann.M Rakker en Co. te Gnrinchem ORANIENSTEÏN BIJ DIEZ. NAAR DE BOVEN-DIGOEL. Vergadering van Donderdagmiddag. De communisten waren nog niet uitgepraat aver de geïnterneerden aan den Boven-Digoel. 't Was een weinig verheffend tooneel, maar men scheen het noodig te hebben voor de ver kiezingen, elkander af te kammen. *t Kostte is nog een klein uurtje. Een voorstel om f 10.000 uit te trekken voor gezinnen van de omgekomen bemanning der Reddingsboot „Prins Hendrik'1 ook een com munistisch voorstel werd ingetrokken. Dat n elk geval verstandig, dit punt kwam alweer de heer W ij n- aan het woord om te spreken over de verschijnselen die zich ten aanzien van de Stadsschouwburg hebben voorgedaan. Vermoedelijk zal dit onze lezers al even weinig interesseeren als ons. AVONDVERG ADERING. We kregen een geheel onnoodige interpel late van de communisten over z.g. ongere geldheden die aan de arbeidsbeurs heeten voorgevallen te zyn. De heele zaak beteeken- de niets. Vrouwen, die daar uitbetaald moes ten worden, hebben daar een week ge'eden wat lang moeten wachten, een euvel, dat de volgende week reeds hersteld was. In dat feit hebben verschillende arbeiders by de werkverschaffing in Groenlo, aa ding gevonden, het werk neer te leggen Nar tuurlijk zijn deze menschen uit de steun gezet De communisten meenden dat het Gemeen tebestuur in verzuim was en dat dus deze stakers weer in genade moesten worden genomen. Ook hier stonden de communisten De heer K i t s z (rev.) die ook vakver gdngsbe.-tuurder is, maakte zich van de munisten los. 't Kostte ons weer een knap uurtje. Abso luut verloren, verknoeide tijd. Want er kon geen slot aan deze discussie gemaakt, omdat er niets meer aan de band was. De Raad die zoo goed was begonnen, en Woensdagmiddag een massa werk heef*, ver zet, zakte 's avonds reeds in. De communis- tisten hebben hun zaken uitgesta'd in een breedte die geheel onevenredig was aan den inhoud der zaken, die zy te berde brachten. Al etende komt de eetlust. Donderdagmid dag vierde de oude prnatlust hoogtij en werd oorzaak dat een paar belangrijke punten, die nood'g moesten worden afgedaan, wachten tot de Raad weer eens lust tot opschieten krijgt. Men schrijft ons: Gebouwd door Albertine Agnes, prinses in Oranje, dochter van prins Frederik Hendrik en echtgenoote van den Frieschen Stadhouder Willem Frederik, vorst van Nas- sau-Diez, eenmaal residentie zijne.r vorsten, de Prinsen van Oranje-Nassau, prijkt het paleis Oranienstein bij Diez nog immer in de volle schoonheid zijner architectuur. In den na-oörlogschen tijd door de Fran schen bezet, heeft de Fransche regeering het kasteel, ten einde te voldoen aan in Neder land bestaande wenschen, met groote welwil lendheid ontruimd en thans wordt het inge- voor museum, waarin talrijke voorwcr pen de herinnering wakker- roepen aan ons beroemde Nassausche Vorstenhuis en zijn Prinsen van Oranje. Reeds wordt van verschillende zijden hier )or belangstelling getoond, De heer Mover Elte schonk uit zijn be kend antiquariaat te 's-Gravenhage schoone serie prenten, portretten onzer stad houders. Evenzoo ontving het museum eeii schenking prenten van Van Stockums anti quariaat, mede te Den Haag. Uit Wiesbaden schonk het antiquariaat van den heer Levie prenten en aquarellen en de heer Staadt al daar eveneens uit zijn antiquariaat, deed het museum een schilderij toekomen van het kasteel Weilburg. En wat zullen wij Neder landers verder doen? Den lsten Jul' van dit jaar, ter gelegen heid van de feestelijke viering 600-jarig bestaan der stad Diez. zal het nuseum worden geopend. Reeds besloten erscheiden Nederlanders deze plechtigheid bij te wonen. Waar het kasteel geheel moet worden ingericht, bestaat behoefte niets slechte aan voorwerpen, die direct betrekking hebben op hot Vorstenhuis, maar ook oud meubilair en aanklecding v~" 1 bouw, hetgeen de burgemeester van uiez, de heer Robert Hock, gaarne in ontvangst zal nemen, tenzij men verkil t deze goederen te bezorgen bij ('en heer G. van der Vecht, bode der Eerste Ka ner te 's-Gravenhage, Sophialaan 10. waar voor verdere verzending naar Diez wordt zorg gedragen. Mogen dan talrijke geschenken blijk geven van de in ons vaderland bestaande belang stelling voor deze beroemde woon «de der Nassausche vorsten. het ge- CHR. GEREF. MANNENVEREEN. Eerste Jaarvergadering van den Bond te Utrecht. De eerste algem. vergadering van den Bond van Chr. Geref. Mannen vereen igingen in Nederland werd 20 Mei te Utrecht in liet kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk, Witte Vrouwcnsingel gehouden. Afgevaardigden uit verschillende oorden des lands, zelfs uit Vlissingen waren tegen woordig. De voorz. van het voorloopig Comité van Amsterdam-West, sprak een kort openings woord, dankte daarin allereerst den Kerke raad der Chr. Geref. 3em. voor het afstaan van het Kerkgebouw en de Utrechtsche ver eeniging voor haar gastvrij onthaal. Voorts was aan de orde de behandeling van het concept-Reglement, dat artikelsge wijze werd besproken, en behoudens nood zakelijke wijzigingen, aangenomen. Inzonderheid wordt de zinsnede in art. 5: Rij den Bond kunnen alleen die vereenigin- gen zich aansluiten, welke instemming be tuigen met grondslag en doel van den Bond, benevens zich verbinden dat noch op Bonds- bestuurs-, noch op Ledenvergaderingen be sprekingen zullen worden gevoerd, rakende plaatselijk-kerkclijke of politieke aangelegen heden, door allen aanvaard. Hierna volgde de regeling der financiën het voorstel Vlissingen om per aangesloten vereeniging te betalen aan den Bondspen ningm. 0.25 per lid en per jaar. werd aan genomen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorz van het voorloopig comité, de heer K. Frugti hij acclamatie tot Bondsvoorzitter benoemd erige functies worden onderling ver deeld en zullen nog geregeld worden. Br Vcrkaaij van 's-Gravcnzande en Br. Verheij ssingen aanvaardden met den voor zittcr hun benoeming, terwijl van A'dam- West, Dordrecht en Utrecht nog berichten ten verwacht. een korte pauze, houdt een der afge digden van Amsterdam (WcsU 'n keurig referaat getiteld: „Éénheid", dat door allen met onverdeelde aandacht werd gevolgd. Na psaln gezang en gebed werd de verga dering gesloten. PRAKTISCHE HULP. DE SCHAPENMARKT TE OUDESCHOOT. Een onvergetelijke indruk hebben jaren geleden op een Hemelvaartsdag een moeder en twee wolken van dochters te Üudeschoot op ons en mij gemaakt. Gedrieën waren we als Abraham ('t was ook nog een aartsvaderlijke tijd) des mor- gens zeer vroeg, d.w.z. even na midder- nacht, opgestaan en naar 't genoemde plaats» 'e in Frieslands Zuid-Oos hoek gereden. Daar verd, als ik me niet vergis, op Hemelvaarts dag een groote schapeiimarkt gehouden. Welnu, wij bewoners van arme zandgton- den (de kunstmest heeft er thans wonderen gedaan!) kenden het edele, krachtige, Frie- sche schaap niet en vol bewondering bleven we staan voor drie zeldzaam prachtige exem plaren: een welgedans ooi met twee bijna volwassen lammeren; een zoo volkomen fa milie-eenheid, als ik nog nooit in een scha penkudde had ontmoet Nog zie ik de fraaie, welgevormde dieren in gedachten voor mij staan, ons aanstarend met die trouwe, ietwat melancholieke scha- penoogenen één van ons maakte de op merking, dat het er op de bekende, anna Friesche hei nog zoo kwaad niet uitzag. Waar zulke schapen zijn, moeten de me» schen het wel goed hebben. Wat het moraal is van deze droomerig* jeugdherinnering, waarvan misschien het romantische nog verzwegen wordt? Och. niets anders, dan dat ik met zooveel genoegen gelezen heb, wat orwe medewer ker uit den Zuid-Oosthoek ons als deskun dige vertelt. Wij menschen zijn toch zonderlinge we zens. Een onnoozele, zij het ook knrak*^ ristieke plaatsnaam, wekt 'n nog onnoozcler jeugdherinnering op en zoo krijgen we on verwacht contact met een schrijver, die on« inleidt in het werk der veel te weinig ge waardeerde evangelisatie. Ook een tweede stap is gauw gedaan. Wia „arme, Friesche heide" zegt. zegt in éé.n adem ook Ds. J. A. Visscher, thans tc Grocs- beek. Heeft hij zijn vroegere herinneringen in de schoone dreven van Gelderland vergeten* Geen sprake van. Daarvan getuigt het eerste nummer „Cen trale P. H.": versprcidingsnummer van de Nederlandsche Cenrale voor Practische Werkverruiming en Hulpverleening. Wat is het doel? Een Nederlandsche Centrale te vormen van overigens zelfstandige plaatseli ke of landelijke instellingen voor gevallen of ge broken levens, welke in practisch contact* op nader te overleggen wi'ze, door coöpera tieve in- en verkoop, elkanders helangpn dienen en te samen een groot reddingsnet over ons land ui'spreiden. De door de Centrale gesteunde arbeid strekt zich thans o.a. uit over: De voltooiing van het beschavingswerk op de Friesche Heide, voor 25 jaar aangevangen en dat initiatief nam tot werkverruiming op uitgebreide schaal, o.a. door ontginning, industrieele opleiding voortgezet in huis arbeid. huizenbouw, wegenaanleg, onrichten van rcclasseeringskolonies en uitgebreid geestelijk werk. Thans is noodig: kraamver- p'cging. \\ijkzusternrbeid, cursussen in hy giëne. kinderverzorging, jeugdwerk, oplei ding voor dienstbode, luinhouw, pluimvee teelt en een bescheiden voorschotbank. er soms meer van weten wilt, dan behoeft u niet naar Oudeschoot te gaan, maar u kunt inlichtingen hekomen o.a. Pij Ds. J. A. Visscher, secretaris; en den heef J. van Muns'er te Arnhem. 5 ook een penningmeester, n.l. de heer Rarendsen, majoor-commandant van de Koloniale Reserve te Nijmegen. FRIESCH VOLKSSANATORIUM. VERSLAS VAN DE TOESTAND OVER 1918. Hoeveel trezegende en zegenrijke arheid er in ons land geschiedt ten hate van tuber culose-lijders en hoe i iuist iet is dat her stel niet mogelijk zou ziin, bliikt uit breed voerige, doch zakeliike jaarverslag van het Friesche Volkssanatorium, dat ziin patiën ten hoofdzekelijk uit de Noordelijke provin cies h«*'*nkt. In 1928 werden 106 mannoliike en liO vrouwelijke patiënten verpleegd, met een totaal aantal verpleegdagen van 37792 of ge middeld per patiënt 153. In 1928 werden 146 patiënten opgenomen en op 31 Dec. waren er 103 aanwezig. Van deze 146 personen behoorden er 84 tot de Ned. Hcrv. en 40 tot dc Geref. Kerk van de 83 opgenomen vrouwen waren er 2£ gehuwd en van de ovorieen waren niet min der dan 30 dienstmeisjes. De exploitatie-iekeninp stolt in ontvangst on uitgeef een bedrag van f 120 380 98: forwii' pontj holaneriike sommen in diverse fondsen go f.na>.'- stort werden. E. J. Verschillende gemeenten, organisnties als 00 en het Groene Kruis. Kerkeraden en particulie f 1000 minder wanneer het ijzerwerk buiten ren steunen hot werk vqn het sanatorium Amsterdam gemankt mag worden. lr«et een jaarlijksch subsidie. SCHOEVERS INSTITUTEN. Gr-«ote jaarlijksche wedstrijd in Machine- schrijven en Stcnotypie. Deze jaarlijksche wedstrijd, georganiseerd door het Instiuut „Schorvers", zal gehouden worden op Donderdag 13 Juni, van Baerl straat 13. Amsterdam, en zal bestaan uit cl volgende afdeelingen: a. Rhvtmisch Typen. b. Teekeningen Typen. c. Gehlindockr Typen. d. Sneltvpen voor niet-gediolomecrde Typisten. e. Sneltypen voor gediplomeerde Typisten f. Onderlinge Wedstrijd tuschen de twee snelste typistes van di Instituten te Amsterdam. Den Haa Rotterdam en Groningen. Hoofdprijs een portable „Underwood" schrijfm hine. beschik baar gesteld door de fa. Groen te Rot terdam. g. Wedstrijd in st "Ot/ple (Stenografeer machine). Aanmeldingen kunnen geschieden tot en met Maandag tO Juni aan het Instituut „Srhoevers", van Baerlestrnat 13, Amster dam. Daarna ontvangt ietier deelnemer een pro gramma, vermeldende de uren van aanvang •lken wedstrijd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE LISSE. VIJF PERSONEN GEWOND. Men meldt ons: Donderdagavond half zes had te Lisse eetk ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto, komende uit de richting Haar lem, kwam met groote vaart aanrijden en geraakte bij de Lisserhrug met de wielen in het zand naast den weg. Vier ijzeren palen werden weggereden. De chauffeur wendde het stuur en schoof met snelle vaart over den weg. Hij kwam in botsing met een luxe auto uit de richting Leiden. Deze werd fi naal opgenomen en in de tramrails gewor pen. Van de auto uit de richting Leiden werd alleen de chauffeur gewond, terwijl van de andere auto 4 personen zware verwondingen opliepen. Allen werden verbonden en on middellijk naar Leiden vervoerd De auto's waren ontzettend gehavend. Het tramverkeer ondervond eenige stagnatie. De oorzaak moet gezocht worden hij den bestuurder van de auto uit de richting Haarlem wegens dc groote snelheid, waar mede gereden werd. NOODLANDING. Wegens benzine gebrek moest een Duitoch vliegtuig uit Frlcdrichshafen aan het mitr van Constant hij Zwitserland in zee «'nlen ter hoogte van Schiermonnikoog. Dc stiwin- redrlinghoot „Insulinde" nam het vliegtuig; dat zijn eerste reis deed met twee passagiers bemand was, op sleeptouw, en het door het Friesche gat nnar Oostmahorn bij Anjum aan de Friesche kust gesleept Er is te Oostmahorn benzine ingeladen en op eigen kracht is het vliegtuig vertrokken naar Ijet Duitsche eiland en badplaats Nor- derney, alwaar het voor passagiersvlucliten zal worden gebruikt DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. OP WONDERLIJKE WIJZE BEWAARD. ordt ons gemeld: jongen te wachten bij warht- I post 40 onder Mierloiiout iderlüke wijze Formulieren verkrijghaar aan de verschil tn het geheel geen letsel bekwam. De trein lende „Schoevers -Instituten. |^ad belangrijke vertraging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1