BINNENLAND. TWEEDE KAMER Gemengd Nieuws. ZATERDAG 18 MEI 1929 TWFFDF BLAD PAG c TWEEDE BLAD. DE GEEST UITGESTORT. jst des Vaders! L des Zoons! Lge Geest! L die hemelen daverden als van geweldige Lierslagen, werden Jezus' jongeren niet froost ting greep hen aan.... Bf Gij, Trooster, waart ook niet lm den •(lenden wind. was het ratelende onweer, dat Lentes jat van verre kondt m de bliksems flitsten door de lucht en deelden in gesplitste tongen, clie zweef- over der discipelen hoofden, werden hun -Pil verblind, hun harten verschrikt. daarin waart Ge nio+ s slechts het weerlichten, dat voor pat aan Lentes liefelijke schijnen en zui- i den dampkring. ch toen de stilte suisde na de heftige ont- iring door wind en licht, vloeidet. Gij neder een zachte regen op een dorstig land. milde druppelen daalden diep in de re aarde naar der wortelen begeerige ndvezels. zogen gretig op Uw-lavend nat, dc teere scheutjes spruitten uit, wonder snel. de bloemen bloeiden in rijke pracht van luren en geurden zoete aromen uit: haar Iriekende offers. en bloeide Gods Akker en droeg driedul id-voudige vrucht. spraken de bloemen haar tale luide, Ier verscheiden en toch alle één. i juichte Uw nieuwe Schepping: Chris- jeugdige Kerk, van vreugde in U dron- n: Gij waart in haar nedergedaald en udt ■nimmer van haar wijken! wij? 'ij zuchten en klagen over dorheid van den iker en karigheid van vrucht. 'aar zijt Ge nü, levendmakende Geest, Dlofte des Vaders, door den Zoon ons toe- izegdï bon nü op dit feest Uw onweerstaanbare racht, om ons te bevrijden uit boeien van yijfel en moedeloosheid. [alig ons door Uw liefelijke vertroosting en erkwik onze zielen door Uw heiL i in ons aan de felle vlammen e geestdiif! vx>r Gods eer, it onze monden Hem p rij ze 'na hart Hem liefhebbe ns lichaam Hem diene door daden, erwarm onze zielen door Uwe koesterende rolen, opdat liefde wone en eensgezindheid irier de broederen in Gods Huis. crlicht ons verstand door Uw indacht- inkende genade. Laat helder schijnen tic Dnrts des Woords in onzen nacht van on- Itendheid. [aak dit Pinksterfeest tot een feest des jgstes. eef een rijkdom van gouden garven, zwaar an koren en 'ruime schuren ter inzameling. eilge Geest geef heil op dezen dag! n.... Troost ons over onze zondeon. JOHAN GOOSSEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is verleend de zilveren eremedaille der Oranje Nassau-orde bij be- irderlng aan den houtwerker J. Fokkens; is toegekend bij bevordering de zilveren iremedaille der Oranje Nassau-orde aan W. ii der Lugt, tuinman in dienst van mej. G. H. Zimmer te Hilversum. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eremedaille.der Oranje Nas-auorde aan C. erhoeven, voorman-perser bij de N.V. Schip- Oliefabrieken te Vlaardingen. BELASTINGDIENST. i Fi Bij beschikking van den Minister ancien zijn verplaatst: de belastingontvan- J. J. van der Meulen van het kantoor der bel. en acc. te Nieuwe Niedorp naar het antoor dier middelen te Boskoop; de be- astingontvanger A. M. L. baron Mulert van ot kantoor der dir. bel. en acc. te Drieber- ,ar het kantoor der invoerr. en acc. te iaastricht DE ZUID-WILLEMSVAART. DE VAART ZAL EENIGEN TIJD GESTREMD V/ORDEN. De toestand der sluizen in de Zuid-Wil- emsvaart, met name die bij Loozen, is van lien aard, dat over een maand ongeveer net een grondige restauratie begonnen zal lorden. Als gevolg daarvan zal de scheep- aart op Antwerpen en Rotterdam zeker ge urende drie weken gestremd worden. HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND. BENOEMING HOOFD INGELANDEN. Door B. en W. van Den Haag zijn be klemd tot hoofd-ingeland van (het Hoog- icemraadschap Delfland de heer H. H. Kley ldaar en tot plaatsvervanger de heer M. 1. D. H. Schalekamp te Wassenaar. Voorts is gekozen tot hoofd-ingeland In iet le district (Delft) de heer Mr. J. W. G Versteeg en tot plaatsvervanger de heer C. Lans, beiden te Den Haag. In het 6e district (Pijnaelker) Is tot loofd-ingeland gekozen de heer P. van l'ilisen en tot plaatsvervanger ds heer E. jHuljwnan, beiden te Pijnadteir. NEDERLANDSCHE CHRISTEN-VROUWENBOND. DE JAARVERGADERING. De Ned. Chr. Vrouwenbond houdt zijn jaarvergadering op 30 Mei te Amsterdam. Deze vergadering valt samen met het tien jarig bestaan van den Bond, dat eenigszins feestelijk herdacht wordt Des morgens om 10 uur wordt geopend met een wijdingsure, waarbij de presidente van den Bond, mevr. Havelaar-van Beeok Calkocn voorgaat De presidente der ontvangende afdeeling, mevr. Ringeling-Verhoeff van Amsterdam, zal al len welkom heeten, waarna de ochtend vno» de afdoening der huishoudelijke zaken (voorstellen, verkiezing) bestefd is. Des mid dags wordt een woord van herdenking door mevr. Diepenhorst gesproken. Na afloop hiervan biedt het Gemeentebestuur den le den van den Bond een boottocht aan. De vergadering wordt gehouden in het Gebouw van A.M.V.J. bij het Leidsche boschje, waar ook lunch en gezamenlijke maaltijd worden gebruikt AANBESTEDING. AANBESTEDING POSTKANTOOR 's HERTOGENBOSCH. Vanwege den Rijksgebouwendienst is aan besteed het aan- en verhouwen van het post en telegraafkantoor te 's H^-togenbosch. Laagste inschrijver was J. van Dun aldaar met 29.360. BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond heeft den leden in een spoedvergade ring te Amsterdam op 27 Mei a.s. bijeenge roepen in verband met de dreigende situa tie, welke voor de bioscoopexploitaties in Limburg en Noord-Brabant is ontstaan als gevolg van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Limburg. In deze spoed-ledenvergadering zal wor den voorgesteld, om in de gemeenten, welke aangesloten zijn bij de „Vereeniging van Noord-Brabantsche Gemeenten voor Gemeen schappelijke Filmkeuring" alle bioscopen te sluiten, zoodra in die gemeenten bioscoop exploitanten door een vanwege de gemeente besturen uitgevaardigd, en door Gedeputeer de Staten bekrachtigd, schorsingsbesluit mochten worden getroffen. Reeds is door het hoofdbestuur van don Bioscoopbond aan de directies der ongeveer 50 bij dit conflict betrokken bioscopen mee gedeeld, dat zij met het oog op de te pro- clameeren sluiting hun personeolen hun ont slag moeten aanzeggen. V. 0. V. en R. V. B. Armenwet. Luchtverbinding met Indië. ZUIDERZEESTEUNWET. Voorstel- Duys met 6020 stemmen verworpen Reces. OVERZICHT. De recèsmiddag was gereserveerd voor de behandeling van het initiatiefvoorstel van den heer Duys tot wijziging dei- Zuiderzee steunwet, De strijd daarover is al oud. Het is namelijk de heer Duymaer v. Twist, die al enkele jaren bezig is om in de, in ddè wet opgenomen steunregeling en haar toe passing, verbetering te verkrijgen. Hij werd daarbij t.er zijde beslaan door leden uit ver schillende partijen in de Tweede Kamer. Er was een gemeenschappelijk streven om voor de Zuiderzcevisschers iets goeds te bereiken. Jaar op jaar is ook bij den tegenwoordi- gen Minister van Waterstaat aangedrongen op wetsverbetering en verbeterde toepassing. Maar het bescheid was aldoor: ik onderzoek, ik studeer, ik win adviezen in van dit en van dut college, ik bereid voor. Maar gebeu ren deed er niets. Het laatste jaar is de mi nister wel 4 a 5 maal aangespoord om ein delijk voor den dag te komen. En telkens gaf men hem maar weer eénig uitstel als bleek, da' het verlangde, vvetspntwerp nog niet voor udieiüng gereed was. Tóchwérd den minister te verstaan gegeven, dat als hij al te lang wachtte, er wel eens een initiatief voorstel kon komen van de zijde der onder scheiden Kamerfracties, die zich voor deze aangelegenheid interesseerden. In deze zaak stonden, als het er op aan kwam, de partijen van rechts altijd nog eenigszins welwillender tegenover den mi nister dan de soc.-dcm., die sinds eenigen tijd voortdurend uit dat respijt verlecnen aan den minister door de partijen van rechts, politieke munt begonnen te slaan. De kroon daarop is gezet toen voor een paar weken een initiatief-voorstel tot wijzi ging der Zuiderzeesteunwet werd ingediend imens de socialistische Kamerfractie. We hadden geen tijd om anderen er over te raadplegen, excuseerde gisteren de heer Duys, daarom hebben we het maar zelf ge daan. Maar ge moet niet meenen, dat wc daarmee ecnig politiek oogmerk bedoelen, al is dc stembus in het. zicht, verzekerde hij bovendien plechtig. Echter van die uit spraak geloofde nu letterlijk niemand in do Kamer ook maar één tittel of jota. Het voorstel was geen eigen werk, maar zoo goed als geheel gecopieerd van een 5 jaar oude proeve van het Centraal .Comité der Zuiderzeevisschers. Toen dit voorstel ter tafel verscheen, haastte minister v. d. Vegte zich om te ver klaren, dat hij nu heelemaal niets doen zou. Er was wel zoo iets als een wetsontwerp rij wel voor indiening gereed, maar nu zou hij dat maar voorloopig in portefeuille hou den. Hij', als lid der Regeering, onthield er zich an in deze belangrijke zaak de leiding te letnen en liet het terrein vrij aan een Ka merinitiatief, waarvan de overhaast gaargc- stoofde vrucht nu niet bepaald van de beste soort was, gelijk door alle partijen, behalve dan door de soc.-dcm., is uitgesproken. We kunnen weinig waardeering hebben voor deze houding des ministers, die ons staatsrechtelijk allerminst geboden schijnt en die. in de gegeven omstandigheden., bo vendien getuigde van een politiek inzicht en beleid, waarvan we de kwaliteit niet ïioog kunnen aanslaan. Ook komt het ons voor, dat 's ministers starre onthouding blijk geeft van te weinig appreciatie van de coulance, die hij maanden lang genoot, ook toen de rechterzijde door de soc.-dem. geprikkeld werd tot voor den minister onaangename dingen. Nu geven we graag toe, dat zulks op zich zelf geen belooning verdient. Maar de minis ter, diie natuurlijk heel goed heeft begrepen, dat het voorstel-Duys alleen met het oog op politiek succes ten tooneele verscheen, door de Kamer voor oogenschijnlijk voor de vis- schers gunstige bepalingen te plaatsen, had o. i. zoo verstandig moeten zijn om niet te wachten, maar had zonder eenig bezwaar zijn eigen ontwerp, dat gereed was en waar van hij verklaarde, dat het „spoedig" komen zou, positief kunnen aankondigen of doen verschijnen. Dan was het met het voorstel- Duys in eens uit geweest. Nog Vrijdagavond en -nacht is gepoogd den minister tot zoo positieve toezeggingen te bewegen, dat luce clorius zou Wijken, dat handhaving van het voorstel-Duys on- noodig en dwaas was. De minister heeft echter niet gewild en daarmede het koren bij hoopen gedragen op den socialistischen molen, de partijen, die hem steeds steunden in een impasse ge bracht en aan de Kamer een walgelijk, uiter mate verpolitiekt debat bezorgd, gelijk'gis termiddag gevoerd is. De heer Duys, die arm was aan zakelijke verdediging, toonde zich een meester in allerlei politiek-misleidende voorstellingen. Hij heeft uit de zaak trachten te halen, wat er maar uit te halen was. We hebben in geen tijd iets dergelijks meegemaakt Een waardig einde van het parlementaire jaar en van het vierjarig tijdperk 19251929 was het niet We kunnen het intermezzo-kabinet niet erkentelijk zijn voor zijn aandeel in dit naargeestig politieke slot En of de Minis ter van Waterstaat, die er heel don middag bij zat veel schoons kanten heeft ontdekt aan dit debat, dat h ij had kunnen voorko men, moeten wc toch ook betwijfelen. De laatste herinnering der Kamer aan dezen bewindsman hadden we een hetere gewenscht De Kamer was zoo verstandig het in elkaar geflanste voorstel, dat nooit eenign kans had om wet te worden daarvoor was het aan alle kanten van een te slecht soort af te stemmen. Met niet minder dan 00 tegen 20 stem men (19 soc.-dem. en de heer Arts) ging de roode propagandalap omlaag. Zelfs de vrijz. dem. keurden het voorstel niet waardig om er hun stem aan te geven. Dan moet het toch wel erg mager geweest zijnl We vertrouwen op de rustige bezonnen heid der visschersbevolking, dat zij zich door het politieke trucje der soc.-dem. met zal laten verwarren en misleiden. Het was nr toch niets mee geworden. Meer dan een ij dele luchtspiegeling was het niet Intusschen heeft de Minister nu de baarr vrij. Hij kan thans zijn belofte gestand doen on zijn eigen voorstel indienen. We wachten het nu spoedig. Want dat de Minister met woorden zou hebben gespeeld, kunnen, mogen en willen we niet aannemen. We schenken den Minister vooralsnog het vertrouwen, waarom hij in deze zaak vroeg. Voor het overige venvijzen wc naar het verslag. Nog slechts één opmerking als slot Opvallend was het, dat de voorzitter wiens beleid dezen middag meer dan één minder gelukkig moment had, de verga dering verdaagde zonder eenig afscheids woord te lichten tot dc leden waaronder enkele oudere en zeer verdienstelijke dia niet in de nieuwe Kamer zullen terugkeeren Er schoot zelfs geen vacantiewcnsch voor de rnede-leden over. Hartelijkheid is maar alles! VLIEGONGELUK TE ZIERIKZEE. De over den kop gestagen 540, die j.l. Donderdag, op weg van Soesterberg naar Vlissin- gen te Zierikzee een noodianding moest maken. De bemanning, de luitenants Grandia en Rombeek, kwamen er wonder boven wonder ongedeerd al. HET OUDE, DAT VERGAAT - HET NIEUWE, DAT KOMT. Bouw van de Rotterdamsche Bijenkorf Demping Schiedamsche singel. Het doet toch altijd een tikje weemoedig aan, als we een stuik levenswerk van onze voorvaderen gaan sloopen. Zoo nu weer dc Sohiedamsche Singel te Rotterdam. Met moeite en trots gegraven, op het eind der 16e eeuw, in een tijd van welvaart en bloei, toen het nauwe kleed tusscheu de vestingmuren 't groeiende Rotterdam te klein werd en ze vergrooting zocht naar het Zuiden, naar de Maas. Eeuwenlang was de Singel een schut voor onze stad, waarachter ze zich veilig voelde, bood zijn belommerde oever een heerlijke wandelplaats voor „hun-schaapjes-op-het- droge" hebbende Rotterdammers, vormde hij een dankbaar benut buiten-af en toch-weer- zoo-bij-Moeder of Mevrouw, waar tallooze hij-en en zij-en voor de eerste-, aclï, wellicht ook voor de laatste! maal hebben ontmoet, fluisterwoordjes en meer anders hebben ge wisseld in het beschermend duister van liet zware loover. Daar was het onvolprezen terrein voor de jeugd uit de Midden-stad, die er altijd weer een nat pak, een vischje, of toch minstens een paar moddervoeten wist weg te halen. Daar heeft menig pierewaaier zijn nuch terheid teruggevonden, als hij met wankele schreden onder cle de donkere hoornen strom pelde en zachtjes van den singel in den Sin gel gleed. Daar van daan heeft menigeen een bloed neus en blauwe plekken thuis gebracht, als Vader Thialf ook dezen Singel in zijn boeien had geklonken. Zoo zouden wij kimnen doorgaan in steeds hoogdravender stijl, want ieder Rotterdam mer heeft wel een herinnering liggen óp of in den Singel, al is het maar van een afge waaid deuk- of bolhoedje, dat zoo zwaar moedig op het gore water kon dobberen en dat, dank zij de strategische talenten der oji» volgroeide en tot groot vermaak der vat groeide Rotterdammers, nooit den wal bcreifc» te en ten slotte een roemloos einde vorol bij de cadavers van jonge honden en dito katten. Nu is de Singel droog! Al wat visch heette is weggevangen en, al of niet met smaak, in de magen der koene visschers verdwenen. Ach, misschien heeft een enkele ook hier de verzuchting geslaakt: de visch wordt duur betaald!" Al de bol- en andere hoedjes met de hon- dord-en-ecn dingen, die den bodem van een stadsgracht vormen, zijn nog eenmaal voor den dag gekomen. De jeugd speelt er nog een poosje Rot» terdam-aan-Zee Tot de mannen komen, die het groote gat zullen dichten, er een boulevard boven zul- maken, een winkelpaleis naast zullen zetten: een stuk van Oud-Rotterdam gaan begraven. J. M. DROOGENDUK. i Joh. E. T. Vlanen.) De Schiedamsche Singel in zijn laatste stadium. Joh. E. y. Vlanen.) VERSLAG. Ouderdomswet 1919 Rijksverzekeringsbank aangenomen. De wijzigingen der Armenwet gingen er eveneens zoo door. Het amendement-D uyuiaer v. Twist om twee artikelen clcr begrooting van het Buiderzeelonds te verlagen en daardoor den Minister van Waterstaat te nopen' voor 1 October a.s. met nadere voorstellen te komen, werd ver worpen met 4'J tegen 34 stemmen. Voor stemden de A. R. (behalve Dr. Beu- merj, de C. H., de Lib., de R. K. v. d. Bilt, Loerakker, Rutten, Van Dijk en mej. Meyei. de heer Lingbeek en de S. G. P.-ers. Het begrootingsontwerp werd zdi.s. goed gekeurd. Het voorstel, waarbij dc Staat voor 2V2 miliioen deelneemt in den in 1931 te openen Lichtdienst tusschen Nederland cn Ncd.-ïndië, gaf geen aanleiding tot debat Z. h. s. ging het wetsontwerp er door. Onder veel geroezemoes hield daarna de heer Gerhard (SJJ.) een onverstaanbare rede over een verzoekschrift, dat van üp agenda werd afgevoerd. Terwijl deze roerige recesstemming zich vrij demonstratief uille, kwam daarna he» laatste agendapunt aan de orde: het vooi- stel-D u y s tot wijziging der Zuiderzeesteunwet Het duurde even voor de eerste spreker, ao heer Duymaer v. Twist (A.R.) het woord kon nomen. Hij beloogcle, dat de kans om met dit voorstel iets te hereiken, nihil is. Het komt op tijdverlies neer. Bovendien is de wijzi ging te beperkt en belemmert, tot schade der belanghebbenden, de-zoo noodige alce- mecne herziening. Het wetsvoorstel is geen eigen werk. maar een co pie van een in 1925 gegeven proeve van het Centraal Comité van de Zuider^eevusscliors. Inhoud daarvan en toe lichting zijn eenvoudig vrijwel overgesóhw- In het voois tel wordt de credietnemer aan handen en voeten gebonden aan en door den Staat-credictgever door de annuïteiten- regeling. inzake de tegemoetkomingen is het voor stel-Duys ongunstiger dan de bestaande re geling. Allerlei blijft door het schrappen van het tegenwoordig art, 13 ongeregeld. Belanghebbenden hebben bij adres laten weten, dat zij met het initiatiefvoorstel niet ingenomen zijn; zij geven de voorkeur aan een wijziging der wet op de normale wijze. De wet bepaalt niet zelf wat de toekom stige positie der Zuiderzeevisscliers zal zijn, maar legt de bepaling daarvan in handen van den Minister. Van dien worden ze af hankelijk. De heer Snoeck I-I enkemans (C.H.) beschouwde -het wetsvoorstel op de beide hoofdpunten onaannemelijk. Het is zoo slecht, dat geen bewindsman het ooit aan de Kroon ter goedkeuring zal kunnen voor dragen. De sohadevergoedingsregeling is zóó, dat zij door geen ernstig man kan worden aan vaard. Zij zou loopen over alle activa en niet alleen over die, welke het uitgeoefende bedrijf betreffen. Verder geeft het voorstel een steunrege ling. die niet tot nieuwe dingen prikkelt, maar eenvoudig armenzorg is. De minister heeft een wetsvoorstel toege zegd, maar dan moet ook het initiatiefvoor stel geen versperring vormen. Zoo lang het er is, houdt het het betere tegen, verklaarde de heer Snoeck Henkemans ten slotte. De heer v. d. B i 11 (R.K.) was het met de geoefende critiek eens en was ook van oor deel, dat het toegezegde Regeeringsvoorstel veel beter regeling zal brongen dan die, wel ke de heer Duys aanbood De heer B ij 1 e v e 1 d (A.R.) wenschte deze zaak ernstig te zien behandeld. Hij wees er op, dat afdoening van het ontwerp in strijd is met argumenten, die de soc-demoeraten hebben aangevoerd tegen behandeling nog in dit zittingjaar van het ontwerp-rechtspositie der ambtenaren, omdat het zoo lang is. Hij achtte echter de verdienste van eenig wets voorstel niet voornamelijk tc liggen in kort heid, zooals het omtwerp-Duys. De verdediging. Daarna kwam de heer Duys aan het woord. In een ratelend betoog sloeg hij rechte eu links naar de critici. Hij wilde wel erkennen, dat er fouten aan zijn vooi-stcl konden kleven. Maar waar blij-1 ven dan de amendementen? Do heer Duymaer v. Twist: liet is onverbeterlijk! Do heer Duys herinnerde daarna nog eens aan dc herhaalde debatten met den Minister van Waterstaat over de herziening der Zuidcrzeesteunregeling. Van Mei 192S af is de minister bezig geweest adviezen te vra gen, te bestudecren en niets te doen. Op het nippertje is er nu de toezegging, dat een wetsontwerp zal komen. Toen liet al laat was, is het initiatiefvoorstel gekomen.; er was geen tijd meer om er over met andere fracties te overleggen. Toen volgde een poging bij stukjes en brokjes om de zakelijke critiek te weerleg gen. Maar het liep over van grollen en poli tieke slippertjes, die met de zaak niets te maken hadden. De rigoureuse bepalingen, waartegen be zwaar is gemaakt, stonden ook in de proeve van het Centraal Comité 'Ier Zuiderzeevis scliers. Men kan niet alles en nog wat pre cies in een wet regelen. Dan kreeg men „oen wetsontwerp van drie uur gaans". Ook werd nog even critiek geoefend op de Generale Commissie, die de steun aan vragers vaak vele maanden lang laat wachten. Het was een opluchting toen aan dit „door slaan" een eind kwam. Er werd niet meer gerepliceerd. Het wetsvoorstel werd verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Voor stemden alleen de soc.-dem., alle an dere partijen waren van oordeel, dat het voorstel slecht, overhaast was voorbereid en in den weg stond aan een goede regeling van dc zijde der Regecring. Op voorstel van den Voorzitter werd het schoolgcldontwerp van de agenda afge voerd. Te 3.40 ging de Kamer tot nadere bij.ecn- roeping uiteen. l-Iet zomerreces is begonnen en de Kamer leden kunnen nu den boer op. HET BRANDGEVAAR OP DE HEIDE EN IN BOSSCHEN. De Directie van het Staatsbosehbeheer ver boekt ons met het oog op de komende feest dagen to willem wijzen op het brandgevaar op heidovelden en in bosschen. Op da-oge da gen in het voorjaar en wel üi het bijzonder im ddt voorjaar, nu alles na den strengen, drogen winter zoo abnormaal dor is, bestaat op heidevelden en in bosschen groot brand- gtevaar. Men zij dus voorzichtig. TENTWAGEN TE WATER. Naar aan de Tel. uit Amersfoort gemeld wordt, reed Vrijdagmiddag ongeveer twee uur een tentwagen vanaf den hoogen beek wal aan de Weyersstraat in de heek. In het tentwagentje bleef de boerin met een 20-jarige dochter zittten en die beiden lcwani in de beek terecht Beide vrouwen worden door voorbijgan gers gered. IN EEN TEIL KOKEND WATER. J Te Buitenveldert is het lV-rjarig zoontje van den arbeider G. L. in een tobbe kokend water gevallen. Hoewel het ventje onmiddel- I lijk eruit werd gehaald, bekwam het dus- danige brandwonden, dat directe opname in |een ziekeninrichting noodzakelijk werd go- jacht. Ook de moeder bekwam brandwonden aan beide handen. EEN MOLEN VERDWIJNT. De Watermolen aan do Smidskadc te Langeraar zal vervangen worden dooi- een Electr. poldergemaal. IN EEN KELDER GEVALLEN. Te Nieuwer-Amstel is een 74-jarige dame, welke bij een familie op bezoek was binnens huis een verkeerde deur ingeloopen en voor over in een diepen kelder gevallen. Met zware inwendige kneuzinen werd zij nam een ziekenhuis overgebracht. LIEBERMAN GEDAGVAARD. Gisteren werd de dagvaarding aan Salo mon Lieberman beteekend. Hem wordt ten laste gelegd: a. medeplegen van bedriegelijke bankbreuk, suba uitlokken, medeplichtig heid en doen plegen ervan; b. bedriegelijke bankbreuk, subs, verduistering; c. heling, n.l. het onttrekken van gelden aan de „Veen- dammer" ten gunste van Lleberman's dis- contobank. De openbare behandeling van deze zaak voor de rechtbank te Amsterdam vangt op 5 Juni u. aan. Weerbericht. Baromctemtand. Verwachting van hei Koninklijk Meteor®» logisch Instituut te De Bilt: Zwakke tot matige Noordoostelijke win t, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. FIETSERS LICHT OP: Vnn 1920 Mei van 9 21 nam. tot 4.27 voorat» Van 2021 Mei van 9.23 nam. tot 4.26 voorin. Van 2122 Mei van 9.25 nam. tot 4.2G voorm. INGEZONDEN MEDEDEELING. 8 DE MOORD TE AMSTELVEEN. DE DADERS AANGEHOUDEN. Twee personen, die in verband met den roofmoord te Amstelveen aanvankelijk aan gehouden waren doch later weer op vrijo voeten gesteld, zijn Vrijdagmiddag opnieuw ontboden bij den substituut-officier van Justitie te Amsterdam, kir. L. de Blécourt» Bij het verhoor kwam ter sprake, dat één hunner pas een vrij hoog bedrag had uitge geven voor herstel van zijn rijwiel. 011 dat een getuige hem en een ander kort 11a den moord snel had zien rijden op den Amstel- veenschen weg. De bedoelde getuige heeft in dc aangehou denen de beide fietsers herkend en het resul taat van het verhoor was dat beide arrestan ten, geen uitweg meer ziende, hebben be kend. Het zijn de voormalige boerenknecht üou- ma, 34 jaar oud en gehuwd en dc los-werk» man Pieterson, 32 jaar, beide steun trekken» den. Zij bekenden op hun rijwiel naar de hoeva gereden te zijn en gewacht tc hebben tot Hoogevcen was vertrokken. De boerenknecht wist den weg in huis en maakte daarvan een misdadig gebruik. Bij den overval heeft zooals trouwena het. onderzoek reefis aangetoond had do weduwe GeereklinkWesterling zich kracht dndig verzot. "De arrestanten hebben haar beiden op den grond geworpen en beiden hebben deel aan de worging. Zij hebben dat grif toegegeven cn wierpen niet de schuld op elkaar. Zij hadden verwacht, dat er meer geld in huis was. Direct na den diefstal heb ben zij ijlings op hun fietsen de hoeve ver laten. Het beleende horloge zou heden afgehaald worden. Nader is gebleken, dat Pietorson zijn aan» deel in het gestolen e gedeeltelijk voor de re paratie aan zijn fiets, gedeeltelijk voor zijn huishouden had besteed. Dc rest was voor Douma. KIND VERDRONKEN. Donderdag is van een aan de Beien» n* haven te Breda liggend motorechip een klad overboord geslagen en verdronken. WOESTELING. baal opgemaakt terzake mishandeling te gen den woonschuitbcwoner J. P. De man had djn vrouw met een stut ijzer, omwoeld met leer, ernstig mishandeld en haar bovendien op verschillende plaat sen In den arm gebeten. De onverlaat zetts voorts des avonds om 10 uur zijn vrouw met de zes kinderen uit de schuit. De politie heeft de vrouw nachtverblijf verleend, fc. wijl de stakkers den anderen morgen naar familie ln Groningen vertrokken, daartoe door een dame to staat gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5