BUITENLAND. Kerknieuws. 88MP*' Uit Oost-Indië Radio Nieuws. ZATERDAG 18 MEI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 DE „GRAF ZEPPELIN" MAAKT EEN NOODLANDING. DE DESKUNDIGENCONFERENTIE Ter expertenconferenUe hebben do verte- genwooruigera der crediteurs-staten hun be- feprekungcn over de Duitsone reserves voort gezet. Vvanneer de plenaire zitting zal plaats hebuen, kon nog met worden bepaald. Naar de overeenstemming. Volgens de Parijsahe bladen zouden de eisoneu van dr. Sonadht tot opheiiing van alle controle en aisuhalfing van den post van agent-generaal voor tie betalingen op reselling van oe sohadeveigoeaiug goedge- kcurd zijn, terwijl in beginsel ook do eisch meT voor een transier-moraionuin is aauivaaru. Uit moratorium zal echter binnen uezende grenzen blijven ais het moratorium waar- meuo in do schuldovereeintomsten der sciiuideisohesstaleu met uo Vereenigde Sta ten rekening is gehouuen. Hel moratorium in den door dr. Schacht verlangden vorm wordt verworpen, evenzoo de ciausule betreffende een revisie, Men wil Duitsciiiunid in geen geval het recht van ini tiatief laten en zoeki thans, naar Fertmax in üe „Echo de Paris" vermaart, naar een lormuie, welke aan de Uuitsaiie wensahen tegemoet komt, doch de beslissing over hei Uuitsaid betalingsvermogen aan ue toekom stige 8o]iau0vergoeuingsoauk zal overiaten. ue strijd over de verdëenng van do Duit sche betalingen is voonoopig op oen acmer- gronu gerauKt, uoch ook tner schijnt, vol gens Tertinax, de weg om tot overeenstem ming te geraken, voorbereid te zijn. Alen wii de verdeeling van Spa handha ven, doch aan de ontevreden mogendheden, vooral aan België en italië. een toeslag uit de winsten uit de schadevergoedingsuank toeslaan. IN DE VLIEGHAVEN BIJ TOULON FRANSCHE HULPVAARDIGHEID. Toen Vrijdag bekend werd, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" wegens motordefect op den terugweg naar Friedrichshafen was, doch boven de Rhone wegens tegenwind niet of nagenoeg niet vooruitkwam, hebben wij ons in het hart afgevraagd of dit wel goea zou afloopen. Dat dit geen ongemotiveerde leekenvrees was, blijkt achteraf wel uit de angstige spanning waarin de technici te Friedrichs hafen verkeerd hebben toen ten slotto ook alle draadloozo berichten van het luchtschip zelf uitbleven en uit de verademing die mep daar onderging toen het zeker was, dat het luchtschip ten slotte een goedgeslaagde nood- lancL'ng had gemaakt op het Fransche vlieg veld Cuers by Toulon, waarbij da Fransche autoriteiten de grootst mogelijke welwillend heid en hulpvaardigheid aan den dag hebben gelegd. Het luchtschip in gevaar. Het verloop van de tocht van het luchtschip in de namiddaguren is als volgt geweest: Om 1,15 uur was het over Montélimar gevlogen en bewoog zich slechts moeilijk voorwaarts. Ket werd door den wind zeer sterk zijn beweging belemmerd en gaf herhaal delijk signalen. De „Graf Zeppelin" vroeg om onmiddellijke toestemming tot een landing en liet meedee- len, dat het luchtschip zeer ernstige avery had opgeloopen, die het in gevaar bracht. Om 2,50 uur 's namiddags vloog het lucht- schip moeizaam tegen den sterken Noorden- Komt 30 dezer to Genève bijeen. j wind in en. nadat het de vlakte van Sabeil De Internationale Arbeidsconferentie zul overgevlogen was, waar- het bijna scheen stil 50 Mei te Genève worden geopen.iL Keu dei te staan gedurende een half uur, poogde het voornaamste te behanüeien onderwerpen tevergeefs, zijn weg voort te zetten, tal de bestrijding van de werkloosheid zijn. Nadat het luchtsch'p ongeveer 5 K.M. was DE INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BARCELONA. De wereldtentoonstelling te Barcelona za) Pinkster-Zondag plechtig geopend worden in tegenwoordigheid van net koningspaar en Fi'ixno de Bi vera. DE RAMP TE CLEVELAND. ONVERWACHTE SIERFGEVALLEN. Gemeld wordt, dat het aantal dooden ten gevolge van de ontploffing en den brand »n het ziekenhuis te Cleveland (Ohio) thar.o tot 127 is gestegen. De deskundigen zijn het er nog niet over •ens welk gas verantwoordelijk is voor Jt ontzettende uitbreiding van de catastrophe. Volgens sommige berichten zou het aan tal dooden to-t 150 zijn gestegen, terwijl hot aantal dooden, gewonden en vergiftigden In het geheel 320 bedraagt. GROOTE BRAND IN POLEN. Wolff meldt uit Warschau: Het in de Oostmarken gelegen stadie Iwiw is volkomen afgebrand. Tweehonderd vijftig huizen werden een prooi der vlam men. Meer clan 500 families zijn dakloos. Een achteloos weggeworpen brandende lucifer heeft den brand veroorzaakt DE GALEIEN IN HET NEMI-MEER. Het Nerai-meer is reeds zoover leeggepompt dat do voorsteven van één der oud-Romein- echc galeien zeven voet boven het watervlak uitsteekt Het water daalt thans ongeveer 4 Eng. duim per dag eu daar de omvang van het meer steeds kleiner wordt, verwacht dr leider van het werk, senator Ricci, dat bet eerste schip eind Juni grootendeels drooggc-i "atinpen daarop boven Marsedie, legd zal zijn. De voorsteven blijkt erg be- Wr" ""nr P"prc 1 echadigd te zijn door de verschillende pogin gen in de laatste 300 jaar om hout en ander materiaal van het schip te winnen. Bij twee afzonderlijke gelegenheden is in totaal wel tien wagens hout van het dek en de wanden gehaald, waarvan een deel als brandhout is verkocht geworden. Honderd jaar geleden schreef Fusconi, dat in 1827 voldoende hout van het schip was gehaald om een aristo cratische woning te meubileeren. Een deel van het hout is ook omgezet in wandelstok ken en het metaal ging naar tinsmeden. Aan de thans zichtbare dcelen kan men zien, dat de Romeinen zware planken üqd elkaar bevestigden door zwaluwstaarten en met buitengewoon lange spijkers, sommige zelfs van 18 Eng. duim en met breede kop pen waaronder zes punten, die met den kop in liet hout werden geslagen. Tusschen bei hout waren looden en koperen platen. De kanten van het schip waren vertikaal, de bodem rond gevormd. Men overweegt nu methoden om de sche pen hooger op de kust te trekken. teruggedreven, sloeg het bjj Montelejer den koers naar het Zuiden in. Om 5,15 uur bevond zich het luchtschip „Graf Zeppelin" boven het dal van de Dróme, een zijrivier van de Rhone, en bewoog zich naar het Oosten. Het bevond zich toen in een beschermde zone, niet ver van Saillans. De snelheid van het luchtschip scheen 30 K.M. te bedragen. De prefect van het departement Dróme heeft, b\j de ontvangst van het bericht, dat de „Graf Zeppelin" was afgedreven, in het heeie onder zyn bestuur staande gebied, de leidingen voor sterkstroom bu ten werking laten stellen. Om 6,45 uur werd uit Lyon naar Friedrichs hafen gemeld, dat het luchtschip „Graf Zep pelin*' naar Avignon dreef en de riahting van Istres, de luchthaven van Marseille scheen in te slaan. Men achtte het echter dè vraag, of het daarheen zou kunnen komen. Hoewel de wind 's m'ddags niet zoo krachtig was, was hij toch sterk genoeg om de navigatie te verhinderen. Het luchtschip passeerde het kamp Anchone, waar troepen gereed stonden om by een landing behulpzaam te zijn, doch het luchtschip deed geen poging oTh daar te dalen. Fransche berichten, volgens welke het luchtschip ronddreef zonder dat de motoren werkten, werden niet bevestigd. Aan boord werd klaarblijkelijk alles in het werk gesteld, om het gebied van de Fransche Alpen, die tot een hoogte van ongeveer 1900 meter opstijgen, te ontwijken. Het plan van Dr. Eckener om op Cuers aan te houden, is waarschijnlijk te danken aan den raad welke het Fransche luchtvaart ministerie radio-telegrafisch heeft gegeven, om op Toulon aan te houden, waar de noodige hulpkrachten voor een landing ter beschik king stonden. vloog het luchtschip over Gar- grammen uitgezonden om de beschikbare krachten niet onnoodig en te veel te ver bruiken. In den middag heeft het aan den comman dant van het luchtvlootsteunpunt te Lyon verzocht het garnizoen van Valence te alar meeren, opdat het luchtschip daar een nood landing zou kunnen doen. Niet ver van Valence heeft Dr. Eckener oir 3,18 uur een boodschap naar beneden gewor pen met het verzoek door het garnizoen Va lence als plaats te laten aangeven die voor een noodlanding geschikt was. Het luchtschip werd daarna evenwel door den Noordenwind in de richting van Saillans gedreven en het station Valence trachtte tevergeefs zijn radio-inrichting op de golf lengte van den luchtschip-zender af stemmen. Om 7,36 uur werd te Friedrichtshafen Bazel een radio-telegram van den „Graf Zeppelin'' ontvangen, mededeelende, dat het luchtschip boven Saint Zacharie was en het verbinding via Bazel in stand hield. Het Fransche luchtvaartministerie heeft 5,50 uur aan Dr. Eckener per radio-bericht laten weten, dat hij naar keuze kon landen Ir. Orly (Z. van Parijs) of Cuers-Pierrefeu (15 K.M. N.-O. van Toulon). Dr. Clodius van het Duitsche gezantschap te Parys is tegen 6 uur per vl'egtuig naar Lyon gevlogen, teneinde zich van daaruit naar de landingsplek van den „Graf Zeppelin'* te Begeven. Het Fransche luohtvaartministerie heeft dit vliegtuig speciaal voor dit doel ter beschikking van den gezant gesteld. Men rekende toen op de mogelijkheid, dat geland zou worden bij Saillans in de buurt van Valence. DE DUITSCHE JEUGD. HEEFT ALLEEN INTERESSE VOOR SPORT EN POLITIEK. Ligt hier een taak voor onze Nederlandsche Jongelingschap? (Van onzen Duitschen correspondent). Er valt voor do Duitsche jeugd in Neder land op -menig gebied wat te loeren Do verslagen Lezende en de foto's bekijken itte, welike ons blad van de laatste samen komsten der Jongelingsbonden publiceerde, werd ik mij dit euvel bij hernieuwing be wust. Zou er, zoo redeneerde ik met mijzelf niet oen geregelde briefwisseling mogelijk wezen tusschen Nederlandsche en Duitsche jongelieden, om tot elkander in nader con vict te komen? Do Duitsche jeugd, waarvan men vaak de toekomst van 't lieve vaderland afhan kelijk maakt, beleeft een tijd, zoonis de jeugd vnn vóór den oorlog -dien niet kende. Zij groeit op en leeft in een tijd van twijfel en verdeeldheid op elk gebied. In haar naaste omgeving hoort zij meeningen. inzichten en overtuigingen, welke sterk uitecnloopen en het ligt nu een maal in het karakter van Jonge menschen, dat zij zich een eigen opinie wenschen tc vormen. Wat men thuis hoort, dat neemt men in zijn prille jeugd in zich op voor het verdere loven. Of men gaat geheel mee, of men keert zich er radicaal tegen. Maar wat te beginnen, wanneer men ook thuis reeds sterk uitoenloopende meeningen moet slikken? Wanneer de vader rechts en moeder links, wanneer de ecne broer Hitleriaan en de an dere broer rood-gardist blijkt te zijn? Maar, zoo vraagt ge verbaasd, gaat dan de kerk daarbij niet voor9 Helaas niet! Al thans niet de kerk der Protestanten, der Evangelisehen. Zij beschoi-rt de politieke overtuiging alg een particuliere aangelegen De landing. Uit Toulon werd in den laten avond gemeld: De „Graf Zeppelin'' is om 5 minuten over vlot geland, nadat de troepen versterkt waren door arbeiders, die juist van de fa brieken naar huis gingen. Toen voldoende mannen aanwezig waren, gelukte het zonder moeite het luchtschip in de hal te brengen, onder le ding van Dr. Eckener, die van zijn gondel uit de manschappen de noodige in structies gaf. Nadat het luchtschip in de hal was gebracht, stapten de passagiers uit den gondel. Nader wordt over de landing het volgende meegedeeld Het luchtschip verscheen om 8 25 boven het vliegterre'n, waar Fransche soldaten ge reed stonden om de touwen van het lucht schip te grypen. Aangezien het aantal man schappen niet voldoende was om het schip naar den ankermast te trekken, kon het niet terstond landen. Daar slechts één motor van het luchtschip in bedrijf kon worden gesteld, word het sterk belemmerd in zyn vermogen om te manoeuvreeren en moest het in den uitersten hoek van het terrein ver van den ankermast verwijderd dalen. Van Touion uit werden talrijke manschappen per auto naar het terrein gezonden. Vóór de aankomst bij Toulon had het lucht schip reeds getracht op het vliegterrein van Marseille te landen waar eveneens troepen ge reed stonden. Wegens den hevigen wind was daar de landing onmogelijk. Het luchtschip werd steeds opnieuw van de landingsplaats weggedreven. Om te vermijden dat het naar de open zee zou drijven, liet drl Eckener één der motoren in bedrijf stellen en daardoor gelukte het hem koers naar Toulon te zetten. Kort voor 8 uur verzocht dr. Eckener radio- telegrafisch de Fransche regeering vergunning om op het marinevliegveld bjj Toulon te mo gen landen. De Franscde regeering antwoordde terstond, dat dr. Eckener to allen tijde en op iedere plaats, die hem geschikt toescheen, op Fransch gebied kon landen. Er is uit Friedrichshafen een telegram aan de Fransche regeering gezonden, om vergun ning te vragen voor het invoeren van vijf mo toren voor de „Graf Zeppelin'* in Frankrijk. houd voor het luchtschip. De Fransche regeering heeft op onbekrom pen wijze met alle haar ten dienste staande middelen hulp geboden. De voor de daling te Valence beschikbare troepen werden met vracht auto's naar Montélimar gezonden, daar in de buurt van deze plaats een gelegenheid tot lan ding was. Het ministerie van luchtvaart heeft dr. Eckener draadloos de noodige wenken gegeven. Te Avignon waren door de Fransche autori teiten ook voorbereidingen voor de landing ge troffen, maar dr. Eckener gaf te kennen, dat deze plaats niet geschikt was. Van le Bourget waren nog 'n aantal Fran sche vliegtuigen vertrokken om hulp te bie den. Op het vliegveld le Bourget bij Parijs ston den twee vliegtuigen, een van de Fransche luchtvaart-autoriteiten en één van de Luft hansa, gereed om met de bemanning van het luchtschip, zoodra het geland zou zyn, ver binding te kry'gen. Ook uit Lyon waren drie Fransche vlieg tuigen vertrokken om het luchtschip zoo noo- dig te he pen. De directie van de Zeppelinwerf heeft een telegram aan de Fransche regeering gericht om haar te danken voor de hulp bij de landing van het luchtschip „Graf Zeppelin" verleend. Git Friedrichshafen wordt nog gemeld, dat de technici ten aanzien van de storing aan motoren voor een technisch ïaadsel staan, dat slechts door zorgvuldig onderzoek kan worden opgelost. De metoren zijn uit één zelfde serie. Voor de vliegtuigmotoren is door het Duitsche proef station voor luchtvaart een zoogenaamde type gang van 50 uren gewone snelheid en maximum snelheid voorgeschreven. De motoren van de „Graf Zeppelin" hebben by het proef draaien 250 uur achter elkaar met max" snelheid geloopen. Alle motoren hebben a officieele voorschriften onder extra moeilijke voorwaarden voldaan. Een constructiefout kan dus niet in aanmerking komen. Er moeten dus omstandigheden zyn, die voor de technici vindbaar zyn. Er werden vermoedens geuit, of soms van de verstekelingen sabotage gepleegd kan hebben, doch hierover valt op het oogenblik natuurlijk niets met beslistheid te zeggen. Van een overmatige belasting van de moto ren tijdens den tocht kan geen sprake zyn. Het is natuuilyk moge'yk, dat nadat één of twee mo.oren uitgevallen waren, de andere motoren te veel hebben moeten doen. De Zeppelin-werf heeft spoed'g na het be kend worden der landing met het oog op haar oververmoeid personeel haar deuren ge sloten. Men zal de verdere instructies van Dr, Eckener, die hedenochtend binnenkomen, af wachten. het koers naar Cuers zette. Het lucht schip was, daar de motoren met behoorlijk werkten, tydens den hevigen storm sterk in het manoeuvreeren belemmerd en draaide her haaldelijk om zijn as. - - - - Om MiKevwr half S «-as het luchtsch'p boven 1 Vier reserve-motoren zullen mor- St. Zacharie en zette toen koers in de rich- ^otuen afgezonden, ting van Toulon. De draadlooze communicatie. Bij de landing was een der motoren van de „Graf Zeppelin'nog intact. Het vliegveld Cuers, waar de „Graf Zeppe lin'* geland is, was vroeger de basis van het verongelukte Fransche luchtschip Dixmunden; het is dus zeer geschikt als plaats van opont- Nadere bijzonderheden, Wolff meldt uit Parys: Het luchtsciiip had tot aan het oogenblik an de landing nog meerdere motoren, die werkten. Ket kon vlot op het vliegveld Goers dalen. De loods, waarin het luchtschip is on dergebracht, is vroeger voor het destyds verongelukte Fransche luchtschip Di'imude gebruikt. Nadat de marineprefectuur en de onder-pre fectuur op de hoogte gebracht waren van de aankomst van de Gra f Zeppelin, begaven zich dn onderprefect Mativat en kapitein ter zee Juge dadelijk naar Cuers om Dr. Eckener eft-zyn gezelschap te begroeten. De passag ers en bemanning zyn in ee„ tel in de buurt van het vliegveld onderge bracht. Zy zullen morgen naar Tculon gaan. Men vermoedt, dat pa aankomst van de noo dige onderdeeleu uit Friedrichshafen de repar raties in ten hoogste 10 dagen verricht kun nen worden. PARIJS, 18 Mei. De New-York Herald' meldt uit Marseille, dat de passagiers van de „Graf Zeppelin*' bij het verlaten van het lucht schip ondanks de bange uren die zy aan boord hadden doorgebracht, allen zeer rustig waren. De meesten van hen uitten den wensch zoodra het luchtschip weer in staat was te vertrek ken, do reis voort te zetten. held, beperkt zich tot het hoogst noodige, hangt met haar hart in de tijden der Hohen- zollern, toon de kerk meer macht en aanzien bezat dan onder het repuhlikeinsch bewind schijnt tegen den stroom dezer verwarde tijdon niet meer opgewassen to zijn. In gcioovige kringen heb ik bij herhaling erslagenheid vastgesteld, wanneer het ge sprek over do tegenwoordige jeugd kwam tc loopen. Deze jonge generatie heeft schier alleen interesse voor sport en politiek, twee begrippen, welke, merkwaardig genoog, in het tegenwoordige Duitschland eng met elkaar verwant zijn. Het is mode, dat elke sportverecniging haar eigen vlag bezft en deze vlag is zwart-wit-rood, zwart-rood-goud, of vuurrood! In kerkelijke kringen ben ik eens gaan informeeren, hoc men er over de tegenwoor dige jeugd denkt, tevens, of de door mij opgedane indrukken juist zijn. Helaas, men gaf er mij volkomen gelijk, was 't roerend met mij eens. Toch, zoo werd mij gezegd, moet men zich door de droeve leiten niet, laten ontmoedigen, mag het veranderde wezen dzer jonge menschen niet als een blijvend gevaar beschouwd worden. De oorzaak hangt mot den tijd samen. Het heilige Pinksterfeest wordt door de Staalhelmers benut, om naar München te reizen, waar duizenden en duizenden Jonge mannen gaan marcheeren, demonstreeren voor een doel, waarvan velen zich niet eens klaar bewust zijn. Stel nu de bijeenkomst der Nederlandsche Jongelieden op hun Bondsdagen eens naast de vergadering der Staalhclmen in München, dan kunt ge u door vergelijking een beeld vormen van den geestelijken staat. 11c wil niet onnoodig somber worden. Er zijn ook kerkelijke organisaties, welke ge noemd kunnen worden. Juist met Pinksteren gaan ook voor 't eerst sedert langen tijd de ..Evangelische Jungmönnerverbande" verga deren en kunnen daarbij terugzien op een gesrliiedenis van welhaast honderd jaar. De katholieke cn protestantsche organisaties moeten, zoo werd mij althans verzekerd, cir ca 50 pCt. van de tegenwoordige jeugd om vatten. Naast de kerkelijke organisaties moet dan op de vakbewegingen der jonge Dujt- schcrs worden gelet De tegenwoordige omstandigheden eischen een nieuwe jeugdbeweging, welke rekening houdt met het groote verschil van inzicht tusschen de volwassenen en de jeugd. Familie, gezin, school, staat en kerk hebben erop uit te zijn, om deze jonge menschen te begrijpen, aan zich te binden, voor zich te veroveren Allereerst en aller laatst heeft de kerk, ln samenwerking met de ouders, die moeilijke taak. Daarom zou ik den dag begroeten, welke een sterke Christelijke jeugdbeweging voor Duitschland zou brengen. Of Nederland, of onze Nederlandsche jonge mannen er niet de stoot toe kunnen geven?*). NED. HERV. KERK. Drietal: Te Scheveningen (5de pred, pl.), G. A. Bruins te Ommen, F. H. van Oos ten te Feijenoord (Rotterdam) en G. Ver does Kleijn te Dordrecht. Beroepen: Te Ter Aa en Kockengen cand. Jac. Vermaas te Heinenoord. Te Koudum (toez.), G. Grootjans Jr., te Hecr- jansdam. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Deputaten der Geref. Kerken in H. V. heb ben den heer E. C. .B. Kok te Idkenshim.en. theologisch student aan de V.U. te Amster dam toegelaten tot het predikambt in die kerken. De heer Kok is een zoon van Ds. Kok, Ge ref. predikant in Oud-erband te Idkemshuizen Door de Classis Workum der Geref. Kerkt is na peremtoir examen toegelaten tot de bediening des Woords en dor Sacramenten, de heer P. Veenhuizen Theol. cand., te Gro ningen, beroepen predikant te Oudega (W.) AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE. Men schryft ons: D s. J. E. Klomp hoopt Zondag 2 Juni ae. afscheid te nemen van de Ned. Hervorm de Gemeente te Oldebroek en Zondag 9 Juni d.a.v. te Ede (G.) intrede te doen, na be vestiging door Ds. R. Steenbeek, van Rid derkerk. Ds. A. KL DONNER. As. Maandag hoopt Ds. A M. Donner, emeritus-predikant der Geref. Kerk vin Amersfoort .wonende te Den Haag (Valken boschlaan 149), zijin 70sten verjaardag te lieren. We mogen er ée aandacht op vestigen, dat Ds. Donner, wiens verdiensten erkend werden door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, nog bestendig alle werkzaamheden verricht, die voort vloeien uit het hem opgedragen penning meesterschap van de Theologische School te Kampen, het ondervoomitterschap der Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzin nigen in Nederland en het voorzitterschap van het Bestuur der Stichting „Veldwijk" te Ermelo. EMERITAAT. D s. F. H. Germs, pred. der Ned. Her vormde Gemeente te Akkerwoude, is wegens gezondheidsredenen voornemens tegen Augustus as. emeritaat aan te vragen. t GRAFSTEENEN. i. W. H. Oosten. Men deelt ons mede. dat a.s. Woensdagmiddag half 4 op do Al- gemeene Begraafplaats te Scheveningen de overdracht zal plaats hebben van den graf steen op het graf van Ds. W. H. Oosten, in loven predikant der Geref. Kerk van Sche veningen. Dr. J. G. Scheurer. Het gedenkteeken, dat vanwege de Geref. Zending op het graf van wijlen Dr. J. G. Scheurer te Apeldoorn zal worde ngeplaatst, zal zal Woensdag 5 Juni a.s. worden overgedragen aan de fa milie. ALG. SYN. COMBI NED. HERV. KERK. Negende zitting. (Slot). Tot leden m de spoedcomnrssie werden benoemd de heeren Ds. A. Bloem en Mr. F. Cost Budde. Zy werden ook benoemd tot leden van de com missie van toezicht op de administratie van den quaestor-generaal. By de rondvraag stelde de vice-president, Ds. C. J. van Paassen, voor, aan de Synode te verzoeken, dat zy een Commissie voor de geestelijke belangen van de veenstreek bijzon derlijk in Drente benoeme, analoog aan die welke sinds vele jaren voor de Mijnstreek dn Limburg staat. Besloten werd nan het voor stel te voldoen en als taak van die Commissie aan te duiden, dat zy er naar zal streven, de ondersteuningen van de Synode zoo doeltref fend mogelyk te doen zijn. Ook zal aan de Algemeene Synode worden gevraagd eveneens op voorstel van den t-president' een Commissie te benoemen, die het groote stadsprobleem zal bestudeeren, met de Kerkeraden van de groote gemeenten in overleg zal treden, om daarna, zoo mogelijk, advies te geven. De President, Dr. Weyland, richtte eenige afscheidswoorden tot Ds. J. Barbas, die, even als Ds. Idenburg, in Juli ophoudt lid der Synodale Commissie te zyn. Daarna werd de Voorjaarsvergadering ge sloten. DIACONALE CONFERENTIE. Te Terneuzen zal voor de Classis Axel der Geref. Kerken Dinsdagmiddag 28 Mei a.s. een Diaconale Conferentie worden gehouden, waar de heer W. Bedot, aldaar, refereeren zal over: „Tweeërlei geest tweeërlei werk". bijna een ton. Te Scheveningen werd, naar Ds. W. H. Gispen in de „Kerkbode'* schryft, door de Geref. Kerk In een jaar tyds by een gebracht: f64 546 voor de Kerk, f23.249 voor d® Diaconie, f 5.562 voor de Zending, f 3.629 voor de Evangelisatie en f2.788 voor het Rusthuis, dat is: op f226 na een ton go\jds in één jaar te zamen gebracht. evangelisatie. Wij nestigen gaarne de aandacht onzer lezers op twee in dat nummer voorkomende zaken. In de eerste plaa:s publiceeren wa het beginartikel van een serie over de Evan gelisatie-Arbeid der Gereformeerde Kerken in Frieslands Zuid-Oosthoek. Deze artikelen zijn van de hand van den heer H. R e t e 1, evangelist te Jubbega en Hoornstorzwaag. In de tweede plaats wijzen we op een inge zonden s'uk van den heer W. de Weer cl, godsdienstonderwijzer der Ne>d. Herv. Kerk te Klazienaveeri, waarin deze om steun ver zoekt voor den financieelen nood waarin d® arbeid aldaar verkeert zending D s. D. Bakker, docent aan de Opleidings school tot 'vorming van helpers by den dienst des Woords, te Djogjacarta, die in Juni as. met verlof naar ons land hoopt te komen, zal voorloopig als adres hebben: „Pension „Brederode'* te Santpoort. H. Bi elke. Na Zondagavond ln de kerk der Evangelische Broedergemeente te Zeist door den voorzitter van het Zeister Zen dingsgenootschap, bisschop H. Steinberg, tot presbyter te zijn geordend, is Woensdag de heer H. Bielke, secretaris van genoemd Ge nootschap, voor een inspectiereis naar Su riname vertrokken. Hij blijft daar tot tegen Kerstfeest Ds. A. Merkelgn, miss.-predikant ta Magelang (Java), met verlof hier te lande, hoopt naar Java terug te keeren met het s.s. „Prins der Nederlanden"', die 18 Juni a.3. van Amsterdam en 28 Juni d.a.v. van Genua vertrekt. Plnkstercollecte. Dr. J. Riemens, Ds. B. N. J. Roskott, Ds. F. W. G. Verheul, Ds. P. G. de Vey Mestdagh en Ds. A. B. te Winkel hebben aan alle Hervormde Ge meen en en Gemeenteleden in Zuid-Holland een schrijven gericht waarin zij de vraag v^n de samenwerkende Zendingscorpora^ ties en het Java-Comité om een Pinkster- gave voor de Zending hartelijk aanbevelen. Gewezen wordt op die strenge koude en de daardoor ontstane economische malaise, waarrioor de zenddngsgaven zooveel minder zijn geweest Bij de Kerkeracten, predikan ten en gemeenteleden wordt aangedrongen op den Pinksterdag zich te vereenigen ra gebed en Ln het geven van „een ware Pink- stergave, d. i. een gaive die niet bepaald wondt door ons, oaaar door Gods Geest in ons". In het „Zendingsblad" der Geref Kerken wordt gezegd, dat hel een eere en een voor recht is door de Zending Gods mede-arbei ders te mogen zijn, ook op MkMemi-Java en Soemba. „Moge de Pinkster-Geest ons daar van diep doordringen. Dan zal ook onze Pinkstengave mildelijk vloeien". giften en legaten. Te Den Haag werd door Ds. D. A. van den Bosch, pred. der Ned. Herv. Gemeente aldaar, een gift van duizend gulden ontvan gen voor „Rchobóth". Verschillende Jongelingsbondcn in ons land zoeken reeds contact met de buiten landsche jeugdbeweging. Zoo bijv. de Geref. Jongelingsbond, die meermalen pogingen in 't werk stelde 't Vereenigingsleven in M I iw'in^nL'DrïuldkïoV'S' een E-toon en bloej ie mengen. Red. I weegt ruim 900 K.G, De Commissie voor de Ziekentelefoon der Geref. Kerk van Rotterdam heeft een verbetering aangebracht in haar systeem, die vooral voor zieken van groote beteekenis is. Het betreft de invoering van een klein hoofd kussen, waardoor de koptelefoon overbodig wordt. Ofschoon over het algemeen de zeer lichte koptelefoon der Commissie (slechts 130 gram in gewicht) zeer goed verdragen wordt, is toch voor ernstige zieken, die alleen lig gende kunnen luisteren, dit kussen een uit komst. Het wordt met een stekker aangesloten op het stopcontact; het is overtrokken met fraaie gekleurde zyde, en afgezet met zwaai zwart koord. Het kan aan een lus by de trans formator worden opgehangen. De proeven, deze week genomen, zyn zóó goed geslaagd, dat de Commissie terstond tot invoering, o.a. In het Tehuis voor Ouden van Dagen, heeft besloten. (De Rotterdamsche Commissie heeft nu reeds aangesloten by de Ziekentelefoon 52 psr- cöelen, waaronder „Eudokia" met weldra 338 onderaansluitingen en het Rusthuis met 7 on deraansluitingen). KERKGEBOUWEN. Te B o r n e wil men het lokaal, waarin Ge reformeerde predikanten tot de bediening des Woords optreden, door een grooter kerkgebouw vervangen. Vele Gereformeerde gezinnen uit Drente vestigen zich in genoemde plaats. Te R ij k-H aarlemmermeer is Woensdagavond jl. de nieuwe Maranatha keric der Ned. Hervormde Gemeente in ge bruik genomen. Ds. J. C. Salverda hield bij deze gelegenheid een predikatie over Opcnb Te Scheveningen is het geld voor de luidklok van de Badkape] thans grooten deels bijeen. De Jeugdkerkcommissie heeft voor f2600 een Engelsche klok aangekocht •an de bekende klokkengeitcrs Mears en NAAR AUSTRALIË VERTROKKEN. BIMA, 18 Mei (Aneta). De Engelsche vlie ger Moir Owen is heden naar Amsterdam vertrokken. DE STUDIEBEURZEN 1929/1930. BATAVIA 1,7 Mei (Aneta). Bij den aan vang van het collegejaar 1929/1930 zullen da studiebeurzen van de hoogescholen.in India worden gevormd door voorschotten welk® na beëindiging van de opleiding terugbe taald «uilen moeten worden. In de afkomen de besluiten zal daarom een clausule wor den opgenomen in afwachting van de vast» steJling van de betreffende voorschriften. Het karakter van da studiebeurzen blij it dan ongewijzigd. Tien zenders met beperkte energie over het gebeeie land verspreid. Van-daag biedt de Alg. Ver. Radio Om roep (A.V.R.O.) haar bekende petitionne ment met 400.000 handteekenragen den Mi nister aan. Om het feit meer kieur bij te zetten, zou er een lauge stoet auto's voor gevormd worden, die te Amsterdam zon worden geformeerd. .,Het \olk" verneemt nu. dat de AV.R.O. bii de aanbieding van haar petitionnement zal voorstellen om de zenders Huizen en Hilversum over te laten aan de z.g. cultu- reele omroeporganisaties en aan de A.V.R.O. de voliedigè besuliikking te geven over de z.g. „ondc commune" (gemeenschappelijke golf) op 250 M. Deze zender zou er een zijn met zeer be perkte energie. Om geheel Nederland te kun nen bestrijken is een serie van tien senders over het heele land verspreid en onderling met lijnen verbonden, tioodig. Naar verluidt zou de Hilversumsohe zen der dan -ebeel in exploitatie moeten wor den genomen door de V.A.R.A., met dien verstande, dat de V.A.R.A van den beschik baren zendtijd 3VSs dag gebruikt en de ove rige 3% dag in beslag vvoixit genomen door kleine omroep-vercemgingen, o.a. de libe rale, vrijdenkers- en Joodsche omixjeporgo- nisaties. Bij informatie van de A.V.R.O. vernam et blad, dat inderdaad bij deze omroep- vereen iging een denkbeeld als het boven staande bestaat Het zal echter niet als eon voorstel worden ingediend, doch als onder werp voor studie worden aangewezen. Het denkbeeld staat los van de petitionuemeula- actie. Men ia er bij de A.V.R.O. echter tevens van overtuigd, dat deze oplossing wannear zij mocht worden aanvaard, een zeer lan gen tijd van proefneming en uitvoering zou -ereischen. Do „Tel." schrijft nog by het bericht van „Het Volk", dat liet vaststaat, dat Nederland evengoed als België recht heeft op drie exclusieve golflengten en het mogelijk is ook een derde exclusieve golflegte voor Ne derland te verkrijgen. ..In de kringen eter Union tö Genève heeft i.et zelfs versa, ing wekt, dat van de ziide der Nederlandse' delegatie ie Traag niet op toekennning eener dergelijke golflengte. Wan neer de noodige demarches alsnog worden edaan, zal deze aan Nederland word>ii toegewezen, evenals met Colgië is geschied. Aan de moeilijkheden in liet Nederlan>L*«.« omruepwezen zal dan een einde komen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2