TWEEDE BLAD. Kerknieuws. Nijverheid. DONDERDAG 16 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAG. DE STAKING TE SCHEVENINGEN. VOORGESCHIEDENIS. De Moderne Bond verloochent z^jn eigen elschen. De zeer merkwaardige houding welke bij het op Scheveningen ontstane arbeidscon flict door den Centralen Bond van Trans portarbeiders (de socialistische bond) is aan genomen, gaf ons aanleiding ons licht eens te gaan opsteken over de kwestie bij het bestuur van den Ned. Chr. Bond van Fa- hrieks- en Transportarbeiders. Dat inderdaad Is, moet voor ieder duidelijk zijn, die weet, dat deze organisatie aanvankelijk aan de actie bij de Reedersvereeniging meedeed en zelfs van oordeel was, dat bij de schriftelijke onderhandelingen met de werkgevers de christelijke bond te slap optrad. Ten slotte is door de modernen besloten om niet te staken, maar ook niet te werken, terwijl daarna toch weer het besluit werd genomen om zich bij de staking aan te «luiten. Dit terugtreden uit den strijd was ook daarom zoo bevreemdend, omdat van deze zijde gewoonlijk er een eer in wordt gesteld hij conflicten vooraan te staan, anderen van stakingsbrekeri] te beschuldigen, terwijl nu, op grond van een, naar het heette, van de reedersvereeniging -afgedwongen" concessie, men zich buiten net conflict stelde. Te bevreemdender wordt deze houding, omdat bedoelde concessie door de Reeders- vereeniging als vrucht van de eerste ge- dachtcmvisselingen werd toegezegd, aller- «nist is „afgedwongen", dus van vrij ■cheiden aard kan worden geacht Verder werd als belangrijk argument voor het niet aanvaarden van de consekwentie der eigen houding aangevoerd het feit dat enkele visschers reeds gemonsterd hadden. Men beweerde deze menschen te willen be hoeden voor de strafrechterlijke gevolgen ▼an een na de monstering aangevangen «taking. Voor ieder, die geen vreemdeling is in dit Jeruzalem is het duidelijk, dat hier slechts een schijnargument wordt gebruikt Het is waarlijk niet zoo moeilijk om die strafrech terlijke gevolgen te doen uitblijven. Alles bij elkaar dus redenen te over om ©ver een en ander eens iets naders te ver nemen. .We begonnen maar met het begin. Waar gaat het elganlijk om? Jarenlang, zoo luidde het antwoord, heb ben de reeders zich op de slechte uitkomsten der visscherij beroepen om te motiveeren dat geen verbeteringen konden worden gebracht in de arbeidsvoorwaarden der visschers. Schitterend waren die niet. De zeelieden monsteren op voorwaarde, dat aan het einde van het seizoen 24 pCt de bruto besomming van het vaartuig aan hen zal worden uitgekeerd. In afwachting van deze eindafrekening ontvangen zij weke lijks een garantieloon van 12. Gedurende het laatste tiental jaren kwam 't werkelijke loon nimmer ver boven het garantieloon uit Het bedroeg meestal 12 tot 15 per week. Toen de bedrijfsomstandigheden in de laat ste 10 jaren door het ombouwen van zeil- loggers tot motorloggers en betere vangsten, verbeterden, is met geduld getracht in dien vooruitgang ook de visschers eenigermate te doen deelen. Wal verzocht ls. extra y2 pCt bij een besomming hooger dan 40.000. Men neemt nl. als normale besomming van de tegenwoordige motorloggers dit be drag aan. Aan gage zou dus de volwassen matroos bij zoodanige besomming 800 per sedz ontvangen. Thans ontvangt een matroos geveer 1.86 pCt, of bij een besomming van 40.000 aan gage 744. Per logger wordt met 13 A 14 koppen ge varen, van wie de schipper twee deelen ont vangt en de lichtmatrozen van y2 tot deel, in totaal 24 pCt Voorts werd met het oog op de Zondags rust gevraagd om 's Zaterdagsmiddags na 2 uur niet meer uit te varen en verlenging van de termijn tusschen twee reizen. Gewenscht werd ook bij ziekte een uitkee- rin van 12, niet gedurende 5, maar gedu rende 6 weken. Ten slotte werd over het „graaien", dat Is het gereedmaken van het schip voor de visscherij, 20 in plaats van 18 weekloon gevraagd. De brief waarin deze verlangens zijn ge formuleerd, is in Februari verzonden en was mede opgesteld en mede-onderteekend door den Centralen Bond. Op 18 Maart volgde een afwijzing door de reeders. De raederij achtte de verlangens niet gemo tiveerd. De financieele draagkracht van het reederijbedrijf liet inwilliging er van niet toe, zoo werd betoogd. Om echter te toonen, dat er geen onwil ii het spel is en de reeders tot onderhande ling bereid zijn, werd een loonsverhooging van een y2 pCt. toegezegd, uit te betalen naar verhouding bij behouden teelt Hot aanbod onvoldoende 1 Deze mededeelingen werden door de orga nisaties niet afdoende geacht. Nimmer wer den cijfers overgelegd om do gegrondheid ervan te bewijzen. Bovendien had het de aan dacht getrokken, dat allerlei reederij-maat- echappijen, blijkens haar jaarverslagen, niet onvoordeelig werken en dus de toestand in het algemeen niet zoo te achten is, dat de gestelde bescheiden wenschen der organisa ties ten ecnenmale niet voor inwilliging vat baar zouden zijn. En zelfs Katwijk doet reeds, wat nu op Scheveningen nog onmogelijk wordt genoemd. Men wil daar zelfs nog ver beteringen toestaan. To£n is na rijp overleg en rustige bezin ning, het besluit gevolgd om aan do reederij zou worden medegedeeld, was toen den modernen bond nog te slap. Het moest scherper gesteld worden en er be hoorde een datum als uiterste termijn in te worden opgenomen. De christelijke organisatie wilde dat niet omdat zij tot het laatste toe de gelegenheid wilde openhouden om in minnelijk overleg tot een bevredigende oplossing te komen. Op dit punt is toen een ontstaan, met als gevolg dat elke organisa tie zelfstandig een schrijven verzond. Of dat van de modernen zoo scherp van inhoud was als bij de samen gehouden bespreking werd verlangd, kon men ons echter niet mede deel en. Naar aanleiding van het gestelde ultima tum berichtten op 8 Mei de reeders een antwoord gereed te hebben, maar dat zij er de voorkeur aan gaven dit mondeling toe te lichten. Dien dag waren de vertegenwoordigers der chr. organisaties niet in de gelegenheid om nog samen te spreken, 9 Mei was Hemelvaarts dag. zoodat de conferentie werd bepaald op 10 Mei. De moderne bond heeft toen gepoogd, on danks zijn geringen invloed in heel het be drijf, toch nog op 8 Mei te confereeren, hoe wel ze wisten, dat de bestuurders der chr. organisaties verhinderd waren. En toen is het ongedachte gebeurd. Op die aparte conferentie heeft gelegd. Zij vergaderde met haar menschen en adviseerde de voorstellen der reeders aan te nemen. Dat was dus het reeds genoemde Y* pCt, en verder een kleine correctie in de ziekengeldregeling en en verhooging met 2 van het loon van een herstelden zieke, die op het erf werkt. De anders zoo trotsche heeren namen genoegen met deze hun aan geboden concessie, die dus ten eenenmale ten onrechte als een door de modernen „af gedwongen" concessie wordt voorgesteld. Zij hadden dus de vroeger de door hen mee opgestelde althans zoo goed als geheel. Men begrijpt, dat onder deze omstandig heden de sfeer ter conferentie van 10 Mei tusschen de reeders en de chr. organisatie niet gunstig was om betere resultaten te bereiken, nu DE PINCOFFS'-DEBACLE. de laatste helft der vorige eeuw. Tot de mannen, die In de tweede helft der vorige eeuw van zich hebben doen spreken in Rotterdam en daarbuiten, behoort niet alleen Jacob de Vletter, bekend door het op roer in 1868, maar ook Lodewijk Pincoffs, de beroemde en beruchte figuur uit het tijd perk van Rotterdam's opkomst a'- wereld haven. had. de moderne bond gecapituleerd Aan de reeders is toen meegedeeld, dat on mogelijk tot aanvaarding van hun voorstel len kon worden geadviseerd en dat, als de menschen dit wenschten, de staking zon worden aanvaard. de stakers de sympathie van velen hebben. Algemeen is de overtuiging, dat ver betering van hun levensomstandigheden dringend noodig is en dat geen andere dan ïu betreden weg overbleef, vragende waren we in het bezit van bovenstaande mededeelingen gekomen. Nog even praatten we door over de kwestie der aanmonstering, welke van de zijde der modernen, die niet staken, ook niet werken, maar ten slotte zich toch bij de staking aansloten, zeer is opge blazen. Uit hun houding achteraf blijkt ons, dat zij aan die monstering ook niet zooveel gewicht toekennen- Het zijn er trouwens, naar men ons verze kerde, slechts weinigen, die reeds gemon sterd hebben. Bij dat monsteren wordt nu de tactiek gevolgd om het te doen plaats heb ben niet gelijk ouder gewoonte was, na het „graaien", d.w.z. als de schepen klaar zijn, maar als de visschers op de werf komen. Die enkelen zouden eenigen last kunnen krijgen, indien niet het eenvoudige middel voor de hand lag om zulks te voorkomen. Zou in eenig geval aanwending van i middel niet mogelijk zijn, welnu dan wordt uitgevaren. Trouwens in „Het Volk" wordt reeds met zooveel woorden erkend, dat het met de monstering en „den sterken arm" zoo'n vaart niet zal loopen. Dat is de beste weerlegging van de praat jes voor de vaak, waarmee men Maandag de visschers heeft bezig gehouden. Inderdaad wanneer er een incomplete bemanning voor-een logger is, kan er van uitvaren van hen, die gemonsterd hebben, niets komen. u pincoffs. Den 14den Mei was het juist een halve eeuw geleden, dat de toen zoo algemeen ge achte man met heel zijn familie de vlucht urn naar Amerika. Do afkomst van Pincoffs. In 1800 had zich te Rotterdam gevestigd een Duitsche Jood, Pincoffs; afkomstig uit Friedland in Pruisen. Deze richtte een lote rijkantoor op en trouwde in 1810 met een Hollandsch meisje, Roosje Polak. Uit dit huwelijk werd op 7 Juni 1827 In een huis aan den Zuidblaak een zoon ge boren, die men den naam gaf van Lodewijk. Bij het opgroeien bleek, dat Lodewijk een helder verstand had en daar zijn ouder wel gestelde lieden waren, gaven zij hem een goede opvoeding, waarvan hij goed profijt trok. Met handelskennis verrijkt begon hij in Rotterdam den handel in drogerijen en verf waren. Hij associeerde zich spoedig met zijn zwager H. P. Kerdijk en zette onder de firma Pincoffs en Kerdijk de zaken voort, waaruit later de Afrikaansche Handelsvereniging is gegroeid Deze vereeniging werd gesteund door de Belgische en Engelsche regeering. De laatste begunstigde de Afrikaansche Han delsvereniging omdat zij zich, in tegenstel ling met zoovele buitenlandsche firma's, bui ten den slavenhandel hield. Pincofls in de politiek. Als opvolger van Ezechiëls werd Pincoffs in 1856 tot gemeenteraadslid gekozen. Hij behoorde tot de liberale partij. Zijn inzich ten in verschillende zaken maakten dat hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats in den Gemeenteraad innam. Welk onderwerp er ook aan de orde was, steeds nam hij het woord en deed dit op zulk een manier, dat hij spoedig de groote stuwer in den Raad werd. In 1869 werd hij ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw en in 1874 schonk de Koning hem eigenhandig het corpmandeurs- knjis van de Eiken Kroon. Tot lid van de Eerste Kamer werd Pin coffs in 1S72 gekozen. In datzelfde jaar richtte hij de Rotter- damsche Handelsvereniging op, hoofdzake lijk met buitenlandsch kapitaal. Pincoffs werd haar president-directeur. In de laatste dagen van 1872 werd door den Gemeenteraad een overeenkomst goedgekeurd met de Rot- terdamsche Handelsvereniging. De door den gemeente-architect W. N. Rose reeds ontgonnen terreinen op Feijenoord voor scheepvaartdoeleinden kreeg de Rot- terdamsche Handelsvereniging van de ge meente in exploitatie Toen na veel discussiën de Raad de ont- werp-overenkomst op 28 December 1872 met 28 tegen 7 stemmen had goedgekeurd, be dankte Pincoffs op t Mei 1873 als lid van den Raad Als directeur van de Rotterdam- sche Handelsvereniging die zulk een nauwe verbintenis met de stad had aangegaan, achtte hij het raadslidmaatschap niet langer wenschelijk. De opgaande zon. Men beschouwde Pincoffs in dien tijd zoo ongeveer als de wegwijzer voor Rotterdam. Voor zijn onvermoeiden ijver, waarmede hij zijn stad diende, werd hem in Juli 1873 door een 700 dèr aanzienlijkste burgers van Rot terdam een prachtig album aangeboden, als stoffelijk bewijs van dank. Het album is de debacle uit woede en haat verbrand. Op Pincoffs waren In vele opzichten de verwachtingen voor de toekomst gebouwd en er gebeurde in Rotterdam Dij na niets van be- teekenis, of hij, de machtige en scherpzinni ge man, had er de hand in. Hij was 't ook, die er sterk op aandrong over de Maas voetbrug te slaan. Dit werd een feit, toen op SCHOONHEID. DIE VERDWIJNEN GAAT. Pincofls' vaL Da aandeelhouders van Pincoffs' onderne mingen werden hooge dividenden uitbetaald, ofschoon er altijd niet zooveel verdiend werd. Pincoffs gaf voor, dat de handelsrelatiën moesten worden uitgebreid en daarom leen de hij maar steeds nieuwe kapitalen. Deze toestand was onhoudbaar. Hij kwam hier door In een benarde positie. De massa vermoedde dit niet, maar ver trouwde op Pincoffs ten volle: hij, de groo te financier, was 60lide als de Bank. Men zou echter spoedig voor andere feiten ge plaatst worden, want Pincoffs die groote be doelingen had, was reeds in 1871 in de boe ken zijner Afrikaansche Handelsvennoot schap aan 't knoeien, omdat die veel ge roemde onderneming verlies opleverde schrijft Dr. G te Lintum in zijn algemeene geschiedenis over Rotterdam. Het bleek dus, dat Pincoffs reeds verschei den jaren valsche boekingen had gedaan. Zijn Rotterdamsche Handelsvereeniging had hij gebruikt om de verliezen der Afrikaan sche te kunnen stoppen. Dit moest misloo- pen, want ook de banken begonnen elkaar te waarschuwen over het gemodder met wissels. Zoo brak voor Pincoffs en Rotterdam het crisisjaar 1879 aan. Op Zaterdag den lOden Mei van genoemd jaar deed hij in een ver gadering mededeeling aan de directies van de Rotterdamsche Bankvereeniging, de Com manditaire Bankvereeniging en R. Mees en Zoonen, dat zijn scheppingen vasten finan- cieelen grondslag misten, dat het kapitaal verloren was en dat dit jarenlang verborgen was gebleven door frauduleuze boekingen. Vier dagen duurde het eer de buitenwereld kennis kreeg van de ineenstorting van het trotsche gebouw, dat Pincoffs had opgericht In den morgen van den 14den Mei kwam Pincoffs met zijn geheele familie het Beurs station binnengesneld. De trein was reeds iu beweging, maar de stationschef, den zc :emeen geachten man met zijn familie Ie, liet nog even stoppen om het gezelschap gelegenheid te geo-en plaats te nemen. Toen Pincoffs' vlucht bekend werd, beslo ten de commissarissen van de vennootschap pen de betalingen te staken. Den volgenden dag drong het eerst goed tot Rotterdam door wat er was gpbeurd. Met deze krach was ongeveer 16 millioen loren gegaan. Niet alleen in Rotterdam, maar in geheel Nederland maakte het een gewel digen indruk, vooral bij hen, die er door ge dupeerd werden. Het einde. Waar was Pincoffs heen? Deze zijn familie, ook zijn zoon, die directeur was van de Ned. Indische Gas-Maatschappij en niet behoefde te vluchten, met het s.s. „Ger- mania" naar New York vertrokken en had zich op die wijze aan de vervolging der Justitie onttrokken. Henri Kerdijk, Pincoffs* compagnon, had zich ook uit de voeten gemaakt en was naar Antwerpen vertrokken. Hij werd achterhaald kwam als een gevangene in Nederland terug. Op Pincoffs werden liedjes gemaakt, die nog jaren later op straat gezopgen werden. Een er van is: De firma Pincoffs en Kerdijk werd spoe dig na het voorgevallene failliet verklaard. Het proces kwam voor op 23 Februari Voor den Hoogen Raad stond Henri Kerdijk terecht; dit kwam omdat Pincoffs eveneens gedagvaard was en als lid van de Eerste Ka mer voor dit Hooge College moest terecht staan en dientengevolge ook zijn compagnon. De belangstelling voor dit proces was zeer groot. Voor Kerdijk was deze zaak tragisch, omdat hij altijd onder invloed van zijn zwa ger had gestaan. Hij werd veroordeeld tot acht jaar, maar door het pleidooi van Mr. Gigch werd dit twee jaar en zeven ten van vijftig gulden. Zwaar heeft Pincoffs voor zijn daden ge boet In Amerika heeft hij na zijn vlucht nog ruim dertig jaren als kleinhandelaar hard moeten werken. Hij overleed 28 Sept. 1911 te Now York in den ouderdom va jaar. Tot op dezen dag is het oordeel over Pin coffs verschillend: een vergevensgezinde sprak zelfs over een standbeeld voor hem. Men moge na een halve eeuw Pincoffs vanuit een ander oogpunt bezien hij is toch een te groote goochelaar geweest zijn nagedachtenis door een monument te eeren. IN MONTMARTRE WORDT EEN WED STRIJD IN HET LANGZAAM RIJDEN GEHOUDEN. De Automobile Club de Tile de Franc* schrijft ieder jaar ecu amusanten on origi- neelen wedstrijd uit die ditmaal door zeer groot aantal belangstellende Parijze- naars werd gevolgd. De match werd ter afwisseling in het schilderachtige Montmartre-kwartier gein den, waar de steile, bochtige en nauwe stra ten zich uitermate voor het hieronder melde evenement leenden. De deelnemers aan dezen wedstrijd werden voor de inoel lijke opgave gesteld om met hun wagens den afstand van 800 meters in den langst mogelijken tijd af te leggen: geen ernstige concurrentie dus voor Major Seagrave. Zoo als te verwachten was, zag men verschil lende automohilisten sukkelen rnet 'n geloopen motor, terwijl anderen herhaalde malen den motor lieten caleeren. De bes afgestelde en mechanisch perfecte aut moest in de handen van een ervaren rijdci de overwinning behalen. Wij kunnen ons voorstellen, dat de Fran- schen met hun zuidelijk temperament het niet zoo gemakkelijk vonden om met slakkengangetje door de straten te kruipen heel Montmartre liep dan ook uit om ongeduldige mededingers toe te juichen aan to sporen. Een Buick verwierf ten slotte den eersten prijs. De winnaar deed over het 800 meter lange traject 35 minuten en 23 seconden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde uur snelheid van 1.16 K.M. EERVOL. Daar zijn In heft Kerkelijk leven onder scheidingen, waaraan men wel eens vraagt, wat ze eigenlijk beduiden. Nog dezer dagen las men er weer een. Een Dienaar des Woords kreeg op eer volle wijze zijn emeritaat. Van een anderen Dienaar des Woords stond, dat hij op de meest eervolle wijz* zijn emeritaat ontving. Beide dezer predikanten hebben een uit- nemenden staat van dienst Beide waren trouwe herders van *s Hee ren kudde. Verschil is alleen, dat de een wat korter in de* dienst werkzaam was, omdat hij door voortdurende ongesteldheid verhinderd werd zijn ambt uit te oefenen. Er is dus feitelijk geen graad verschil in het emeritaat Trouwens men mag zeggen, dat men dit ook niet uitdrukken wil. Men heeft behoef te uiting te geven aan zijn waardeering voor den Dienaar die scheiden gaat en men kiest daarvoor den term, zooals wij dien vinden genoemd. Aanmerking maakt men daarop niet De liefde die er uit spreekt verkwikt het hart Alleen zou men de vraag kunnen doen, of niet eervol, het schoonste praedicaat is dat men toekennen kan. Wat vol is, daat kan niets meer bij. ALG. SYN. COMM.-NED. HERV. KERK. Zevende zitting. Besloten werd in zake een verzoek om voorlichting van den Kerkeraad te Dirksland betreffende een erf lating, welke deels aan de kerkelijke, deels aan de burgerlijke gemeente ten deel i3 ge vallen, het advies van den ï-echtskundigen ad- seur' der Synode in te winnen. Een verzoek om steun van de Deutsche Evangelische Gemeinde te Athene voor den bouw van een nieuwe kerk werd voor advies gesteld in handen van de Commissie ■oTrespondentie met buitenlandsche kerken. Die zelfde Commissie zal hebben te advisee- de nitnoodiging van de „Europaische Zentralstelle für Kirchliche Hilfsakti vertegenwoordiger te zenden naar de „Konferenz zur Lage des europaaschen Protes- tantismus'* op 2324 Augustus a.s. te Basel Baron E. Prisse zal worden afgevaardigd naar de Synode der Belgische Zendingskerk op 2426 Juni te Frameries by Mons. De Raad van Beheer heeft geantwoord op het verzoek van de Algemeene Synodale Com missie, om een lijst over te leggen meenten, aan welke de in art. 4 van het Re glement op de bijdragen bedoelde faciliteit is •leend. De Raad van Beheer acht het op- ....nen van zulk een lijst in zyn jaarverslag practisch onuitvoerbaar, omdat ook alle rede- zouden moeten worden gepubliceerd welke voor het verleenen van die faciliteit bestaan. Hy is echter bereid, aan de Algemeene Syno dale Commissie over elk geval volledige inlich tingen te verschaffen. Aan het Bestuur van het Fonds Mortier zal worden bericht, dat de Algemeene Synodale Commissie de voortzetting van zijn arbeid ten zeerste op prys stelt. VERKIEZINGEN. In de "<ed. Herv. Kerk: Wedde. Alle notabelen hadden hun fune- ;n neergelegd. Gekozen zijn nu zes notabelen, allen vrijzinnig. KERKGEBOUWEN. Te V1 i s s i n g e n zal de ingebruikne ming van het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Paul Krugerstraat, naar wij ver nemen, plaats hebben op Donderdag 30 Mei a-s., bij welke gelegenheid Ds. P. N. Kruys- wyk, van Hilversum, de vorige pastor loei, onder wiens leiding het Kerkeraadsbesluit tot den bouw genomen werd, een rede zal uitspre ken. De le.'ding van deze byeenkomst der Gemeente zal berusten by den tegenwoordi- gen predikant, Ds. H. A. Wier? in ga. Wij waren in de gelegenheid het massaal kerkgebouw met zyn bijgebouwen te bezien. Met recht kan gezegd worden, dat zoowel de Kerk als de burgerlijke gemeente een fraai monumentaal gebouw ryker zyn geworden* Het aantal zitplaatsen in de nieuwe kerk be draagt omstreeks 1060. Voorheen hebben de Gereformeerden alhier (Christelijk-Uerefonneerden en Gereformeer den uit de Doleantie) vergaderd in: de Paling straat, de Coosje Buskenstraat (Noorderkerk). Schootshoekje (een kolenpakliuis), de Bier kade (een burgerwoning), de Doopsgezinde kerk en de Middelkerk ZENDING. Chr. NaLZendingsfeesL Op het Chr. Nationaal Zcndingsfeest, dat Donderaag 4 Juli te Soestdijk gehouden wordt, zullen als 6prekers optreden: Dr. J. Th. de Visser, Openingsrede; Dr. J. F. Beerens, van Utrecht „Nationaal, internationaal, supra-nationaal" Ds. W. Brcukelaar, van Zaandam: „De triumf der Zending"; Dr. K. J. Brouwer, van Oegstgeest: „Bidden om arbeiders"; Dr. S. F. II. J. Berkolbach van de Sprenkel, van Rot terdam, en Ds. J. P. van Bruggen, sterdam: „Jeugddienst Ds. M. G Gerretsen, van Amersfoort: „Woord en beeld"; mej. zr. G H. G Gunning, van Batavia: „Zoekend naar een Christelijk vrouwen-ideaal dië"; Ds. G. A. den Hertog, van Amsterdam: „Zendingsgeestdrift"; DrW. Lodder, vau Bussum: „Gegrepen zijn"; de heer P. Middel koop, van Ivapan: „Zendingswerk op Ti- mor"; Ds. G C. G. Visser, van Rotterdam- „Bevel of voorrecht?" en Ds. D. A. van der Bosch, van Den Haag: Slotwoord. Op den vooravond half 8 spreken Ds. A. Adriani, van Baarn cn Ds. B. M. Alkema, van Soest. Barometenrtand. Hoogste stand 768.3 te Janmayen. Laagste stand 755.6 te Vestmauör. Verwachting van bet Koninklijk Meteor» icisch Instituut 'e De Rilt: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op nachtvorst, mogelijk enkele lichte regen buitje», vooral des ochtends koeler. Ontvangen 15 Mei: 4.15 nxn. Attentieeelal neerhalen. een ultimatum Ranke blanke ophaalbruggetje» met een „opstap" om de groentenschuilen door te laten hoe lang zal men dit echt Hollandsche tafereel binnen Rotterdams grenzen nog kunnen (bewonderen? Re verbreeding van den Kralingsehen Weg staat resds op het programma en dan.... het gedddn, Q Uit het Sociale Leven. VACANTIE-TOESLAO. Door het bestuur der Centrale Aalsmcer- jche Veiling werd met algemeene stemmen besloten het personeel der velling boven de racantie met behoud Weerbericht- RUITERFEEST. Door de Landelijke Rijvereenlging te Eist werd gistermiddag een groot ruiterfeest ge- houden. De landelijke vereeniging had een bij uitstek landelijk terrein gekozen: te mid den van bloeiende boomgaarden en zooals men op onze foto ziet een ooievaarsnest vlak in de buurL MOOIE AANWINST. In de Rotterdamsche Diergaarde is loon nog Schotsche ponny gearriveerd, die een mooie een extra weekloon uit te betalen. Het per- aanwinst mag worden genoemd voor de soneel bes4--4 uit ongeveer itttig man, J bekend» instelling Predikante n-Z ending sG on f.e.r.e.n- tie. Op de Predikanten-Zendingsconferentie, die door de samenwerkende Zendingscorpo» ratios van 3 tot 7 Juni in 't conferentieoord te Lunteren gehouden wordt, zullen als spre kers optreden:: Prof. Dr. J. de Zwaan, van Groningen: „Syncretisme oudtijds en zelfbe zinning in onze dagen"; Dr. K. J. Brouwer, Zcndingsdirector: „Hedendaagsche stand der Zending in Ned. Indie" en: „Niemv-Guinea als Zendingsterrein; Ds. D. Crommclin, Zen- dingsdirector: „De beteekenis van de Zending voor Ned. Oost-Indië" en: „Oost-Java als Zendingsterrein"; Ds. H. G. Steinberg, Zen- dingsdirector: „lnlandsche zaaiers op den akker van Suriname"; Dr. G L. van Doorn: De werkwijze van Stanley Jones"; Ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector: .Tiet 76-jarig be staan van N.Z.V. en U.Z.V. en het Réveil". Verder zullen mededeelingen worden gedaan door de zendelingen: Middelkoop (van Ti- mor), Storm (van Z. O Celebes), R. Veld huis en Joh. W. Wesseldijk (van Posso). D« slotrede wordt gehouden door Dr. K. J. Brouwer. Egypte-Zending. Onder presidium van Ds. A. de Haan, te Zwolle, is te Groningen de iaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging Egypte-Zending. In zijn openingswoord stond de Voorzit tof stil bij den arbeid door de Vereeniging in de afgeloopen jaren verricht, wees op het vle'end oordeel dat de Zendingsdirector Ds. J. Rauws gaf van ziin bezoek aan den Zen- dinespost der Vereeniging in Egvpte. memo reerde het werk door den zendeling Bijl \eo- richt en de uitbreiding von den schoolar- beid. terwijl hii een woord van welkom richt te tot mei. H. Kat. die spoedig naar Egypt© zal vertrekken om nis eerste Nederlandsen» leerkracht aan de Scholen der vereeniging werkzaam te worden gesteld. Uit het door Jhr. Quarles van Ufford voor gelezen jaarverslne van den secretaris. Ds. van Lelyveld te Dinther, bleek, dat te Bar rage nu een nieuw schoolgebouw zal ver rijzen. terwijl ook de school te Calloub In bloei toeneemt. De arbeid van den zendeling ondervindt kennelijk zegen, het werk In het hosnitaal voor de ooglijders (die Egypte veel telt) heeft veel succes en is voor den zende ling een gereede aanleiding om zijn evange lisatiewerk ten uitvoer te brengen. De heer H. J. de Jong Schouwenburg t« Amsterdam bracht het financieel verslag uit, waaraan wij ontleenen, dat dank zij den ge- stad igen groei van het werk in Egypte er meer financien moeten zijn, die echter ook steeds inkomen. In gulden omgerekend verg de het werk in Egypte een bijdrage van f 10.000, waarvan f 6250 voor Nederland en f3750 door Egypte was bijgedragen. Ook voor den bouw van een nieuwe school kwam, huiten genoemde bedragen, nog bijna f 60.000 in Bij de bestuursverkiezing werd de heer De Jong Schouwenburg herkozen en gekozen de heer F. T. Pahud de Mortagnes te Okken- broek (O.). Des avonds werd er een samenkomst met de Gemeente gehouden in de Martinikerk, waar als sprekers optraden Ds. J. J. van d* Wall en Prof. Dr. W. J. Aalders, van Gro ningen. en Ds. A. J. A. Vermeer, van Doorn. Ds. Van de Wall sprak over: „Het verla den. het heden en de toekomst der Egypte- Zending": Prof. Aalders. over: „Oud- on Nieuw-Egypte" en Ds. Vermeer over: „Bijeen zijn en vers'rnoid worden", naar aanleiding van IInnd. 21 en Hand. 8:4. Het Hervormd Kerkkoor, on Jt leiding van den heer R. W. Kuiper, verleende op uit nemende wijze zijn medewerking, evenals ook de heer H. P. Steenhuis. die een drietal orgelnummers ten beste gaf. De bij den uitgang der kerk gehouden collecte bracht f231.91 op. Samenwerkende Zending s-c or. noraties. Gedurende de maand April be- drocn en de inkomsten f 48 000: zij bleven du» met f29.000 beneden de raming van het voor j die/maand benoodigde. Over de eerste vier maanden van dit iaar is er reeds een achter stand van f128 000 terwijl die verleden jaar over hetzelfde tijdnerk f66.500 bedroeg. Da Besturen van genoemde Corporaties venvarh ten. dat de maand Mei, inzonderheid door de Pinkstercollecte, ertoe jal meewerken om den ach'erstand van de kmide maanden in te hnlen. Waarom zou die coljcrfeon Pink«tcn-n niet de honkte van de ZimdinnwMk In No vemher kunnen behalen? Al« ieder mnar meedeed! GITTEN EN LEGATEN. Rij het Bestuur der Zending.* vereeniging „Het Evangelie In Spanje'- rijn drie anoniem* giften ingekomen, en wel een van f2.000 en twee van f 1.000. ToBeetg'umermolen w«rd Zondag •e |1. in d* Geref. Kerk een gift van du'MM gulden gecollecteerd ten behoeve ran d- "srk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5