|liruurr ITciksrijr (£o tiran t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. REFORMATIE EN REVOLUTIE. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw, ABONNEMENT» Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dagelijksche zending a 7.— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad cent. ZondagsLlad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2742 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 14 MEI 1929 ADVERTENT! Bits Van 1 tot 5 regelsi.r7Vt Elke rege: meer *22Yt (ngcï Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 "Ik* rege meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Misschien vraagt deze of gene eenigs- zins verwonderd, wat toch in het op schrift boven dit artikel die vreemde combinatie van Reformatie en Revolu tie beduidt. Immers, deze beide gaan van zulk een geheel tegengesteld begin sel uit, dat het moeilijk valt ze in één adem te noemen. Evenwel, de Maasbode ziet wel dege lijk verband tusschen Reformatie en Revolutie. In het nummer van 23 April komt een artikel voor, naar aanleiding van' het feit, dat op 19 April in Pro- testantsche kringen herdacht werd, hoe 400 jaar geleden de naam „Protestan ten" gegeven werd aan hen, die het „protest" teekenden, dat by den Rijks- I dag te Spiers werd ingediend. In dit artikel wordt beweerd, dat het Protestantisme de voorlooper werd van het Liberalisme. En waar het Libera- I lisme leeft uit de beginselen der Revo- I lutie, is het dus niet te veel gezegd, I wanneer wij het uitspreken, dat de „Maasbode" verwantschap bemerkt tus- ichen „Reformatie" en „Revolutie". Trouwens, nieuw is deze bewering niet. Groen van Prinsterer wijst er reeds op in zijn boek „Ongeloof en Re volutie", dat in Roomsche kringen alge meen wordt beweerd, dat de Hervor ming den weg gebaand heeft voor de Revolutie. Hij herinnert aan de uit spraak van DE LA MENNAIS: „De Hervorming werd van af zijn oorsprong niet anders dan een stelsel van an- nrchistische wijsbegeerte en een mon sterachtige aanslag tegen de algemeene macht, die de wereld der geesten be- heerscht. Zij dreef den menschelijken geest tot het paganisme terug." Wie als orthodox-Protestant zulke uitspraken leest, moet zich verwonde ren, dat in Roomsche kringen zoo wei nig verstaan wordt van het beginsel der r Reformatie. Reeds het woord „Refor mer j matie" wijst er op, dat de Hervorming j niets te maken heeft met de Revolutie, we- Wie hervormen wil, erkent daarmede, nott dat hy de kern behouden wil van het- - geen hy vervormd acht. De revolutie «4 I daarentegen wil geheel afbreken, om - een nieuw fundament te leggen voor een (j i geheel nieuwen opbouw. Het was er verre vandaan, dat de Re- >or- formatoren in de 16e eeuw een streep I haalden door de gansche kerk- en dog- jnenhistorie. Zij trachtten in de historie onderscheid te maken tusschen ware en valsche ontwikkeling, zij wilden het Wade verwerpen, maar het goede be houden. Terecht zegt Dr. Bavinck in een zij ner geschriften, dat er niet een gradu eel, doch een principieel verschil is tus schen Reformatie en Revolutie. Mate rieel staat de Reformatie dichter bij Rome, dan by de Revolutie, heeft zy meer met Augustinus en Thomas van Aquino, dan met Rousseau en Kant ge meen. Groen wydt er in zijn „Ongeloof en Revolutie" een geheel hoofdstuk aan, om de onhoudbaarheid der stelling aan te toonen, dat Reformatie en Revolutie zoo nauw met elkaar in verband zonden staan, dat de eerste een wegbereider voor de tweede genoemd zou kunnen worden. Hi.i let daarbij op het beginsel, de leer en de werking der Hervorming. Allereerst dan het beginsel. Is het be ginsel der Hervorming inderdaad vrij heid, die leiden moest tut omverwerping van alle gezag van Vorsten en Overhe den? Men geve zich slechts de moeite, om kennis te nemen van de geloofsbelij denis, door Guido de Bres opgesteld, om Koning Filips II in kennis te stellen met de Gereformeerde leer. De Revolutie mocht de souvereiniteit der menschel like rede erkennen, de P.e- formatie leefde by het licht der Open baring. In art. 7 der Ned. Geloofsbelijdenis lezen we, dat geen menschelijk geschrift bij der goddelijke schriftuur is te verge lijken, omdat alle menschen uit zichzel- ven leugenaars zyn en ijdeler dan de delheid zelve. Men moet wel ziende blind zijn, om niet te merken, dat hier geen spoor te vinden is van het beginsel der Revolu tie. By de Revolutie de souvereiniteit der Rede, bij de Reformatie de belijde nis van de volkomen verduisterdheid des verstands. Ook het gezag, door d<* Revolutie mis kend, wordt door de Reformatie ten volle erkend. Zij beliidt. dat ieder schul dig is zich den overheden te onderwer pen en hun te gehoorzamen in alle din gen, die niet strijden tegen Gods Woord. Het beginsel der Reformatie is vrij heid, maar dan in gebondenheid aan de Heilige Schrift als de Godsopenbaring. Eveneens kan gemakkelijk aange toond, dat de leer der hervorming echt anti-revolutionair is. De Revolutie pre dikt de onafhankelijkheid van den mensch en voert dezen alzoo tot zelfver heffing. De Reformatie daarentegen be lijdt de volslagen afhankelijkheid des menschen van God, een afhankelijkheid, welke des te dieper gevoeld wordt door de erkenning van het volslagen bederf, van den mensch door de zonde. De mensch heeft niet alleen kracht, maar evenzeer genade van God noodig, om aan zyn roeping te kunnen beantwoor den. Zulk een leer kan nooit den mensch op den troon zetten, gelijk de Revolutie. En wat de werking der Hervorming betreft, ook daarin komt uit, hoe Refor matie en Revolutie eikaars tegengestel de zijn. Wanneer Luther voor den Keizer ver schijnen moet, willen de Duitsche vor sten hem beschermen. En wat doet deze hervormer? Hy raadt aan, dat men den Keizer, ook waar deze geweld oefent, naar goeddunken laat verrichten, wat hij eenmaal voor God verantwoorden zal. Wij vragen: is dat revolutionair? En de bekende geschiedschrijver Ranke heeft van den vreeselijken Boe renkrijg in de zestiende eeuw gezegd dat deze in de reformatorische opvat ting het sterkste en zuiverste element van wederstand heeft ontmoet. m MISVERSTAND. We zijn nog een antwoord schuldig aan de „Gelderlander" en aan de „Residentie bode", die naar aanleiding van onze drie star „Goed Lezen" ons op een vergissing meenden te moeten wijzen Het komt ons voor, dat de redacties onze bedoeling niet hebben begrepen. Afgaande op de „N.Rott.Ct" van 25 April, Avondblad A, hadden wij gemeend, dat het R.K. verkiezingsprogram eischte „voortgezet te voorbereiding van plaatselijke zelfstandig heid binnen het Rijksverband van de deelen des Rijks buiten Europa" enz. Nu vallen de heide R.K. bladen ons aan op dat Woord plaatselijke. Hiér had moeten staan staatkundige, zoo zeg gen ze-. Het 2if ïóo. Maar we hébben üf-onze driestar duidelijk doen uitkomen, dal we het woord plaat selijk opvatten-niet als locaal, maar als betrekking hebbende op de deelen des Rijks Gelijk ook de N. Rott. Ct in het bedoelde artikel deed. En we hebben eenvoudig gevraagd: „Hoe kunt ge de zelfstandigheid van de deelen des,Rijks buiten Europa beter voorbereiden, dan door regionale ontvoogding?" Daarover loopt dus eigenlijk het debat Niet over de vraag wat de R.K. Staatspartij bedoeld heeft met de wijziging die zij in baar program voer de komende verkiezin gen heeft aangebracht Uit de discussie, die de R.K. pers onderling daarover voert, blijkt wel, dat zulk een debat vrij onvruchtbaar moet zijn. We zouden daarom gaarne de gedachten- wisseling beperken tot de hoofdzaak. En dan herhalen we onze vraag met ver vanging van het woord plaatselijke door staatkundige: „Kan men de staat kundige zelfstandigheid van de deelen des Rijks buiten Europa beter voorbereiden dan dbor regionale ontvoogding?" We kunnen ons niet voorstellen, dat de R.K. Koloniale deskundigen hierop een oht- kennend antwoord zouden geven. Want ook al moge men met den heer Colijn het niet eens zijn in zijn waardeering van de beten kenis der bcstuiirshervorming, vast staat, dat buiten Java op dit punt nog niet heel veel meer is geschied dan voorbereidend werk. En dat nog heel weinig is gedaan, om de oeyolking in de regiona'e sfeer te doen deelnemen aan het bestuur harer eigen aan gelegenheden. Zou nu de R.K. Staatspartij voort willen gaan mot het bevorderen van de staatkundi ge zelfstandigheid van Indië, zonder aller eerst volle aandacht tc will°n wijden aan wal kortheidshalve genoemd wordt „de regionale ontvoogdihg"? Indien ie R.K. bladen antwoorden: „Ja, dat willen we. We willen den Volksraad meer macht en bevoegdheid geven; we wil len het kiesrecht voor e'en Volksraad uit breiden en we bekommeren ons niet over de deelneming der bevolking aan het be stuur in de regionale sfeer, maar alleen in de centrale sfeer," dan was samenwerking op koloniaal gebied tusschen de partijen der rechterzijde uitgesloten. Doch we kunnen niet aannemen, dat zelfs de meest democratische organen der R.K Staatspartij zulk een antwoord zouden kun nen geven. Immers Minister Koningsberger heeft het zoo terecht gezegd op 19 April in de Eerste Kamer: voor zoover mij bekend, zijn er op het gebied van de centrale auto noniie geen plannen meer in de maak, ter wijl ten aanzien van de periphere autono mie niet alleen zeer veel plannen in de maak zijn, maar ook talrijke al een begin van uitvoering hebben. Zoo is inderdaad de werkelijke toestand. En dat de R.K. partij die werkelijkheid niet.zou erkennen cn metdien toestandjy'f11 rekening zou willen houden, lijkt ons on denkbaar. WIJS ONS DE PLAATS.... Onlangs kon men in de f5oc. Gids'lezen: „Volgens de leer der Jezu'jten, dat het doel de middelen heiligt...." 1 De Maasbode vroieg toen aan; het roode blad: wijs ons de pAaats, waar de Jezuïten deze leer verkondigen"? Na het noodigedralen antwoordde de ge leerde schrijver in Het Volk: Wat de letter betreft, heb ik ongelijk, doch overigens leze men over deze leer enz. Thans knipt Het Volk een stukje uit het orgaan der Herv. Geref. Staatspartij over de 1 Mei-viering. Het volk trok op achter de roode banieren. „Dat is óns Volk", zegt „Staat en Kerk". En vervolgt dan: „Neen, we-zeggen niet: dat zijn de paganisten" en achter dit woord voegt dc redactie van Hipt Volk tusschen. haakjes de verklaring: „heidenen; het woord in Dr. Kuyper en als smaadwoord voor alle niet-politiek-rechtschen beuoeld". Het woord paganisten is van Dr. Kuyper, zegt Het Volk met de autoriteit van een historiekenner. Doch thans stellen wij de vraag: wijs ons de plaats, waar Dr. Kuyper aldus sprak of schreef! een vluchthaven noodig. NEDERL. LUTHERSCHE BOND HOEK vA.wwgn.iBH VAN VQ0R CHR.SOCIALE ACTIE. Met verwijzing naar een artikel van de heer G. Göslinga in ons blad van 19 Jan. 1.1. zond.de.heer L. B. Knipscheer te Ridder kerk ons voor eenigen tijd een ingezonden stuk, waarvoor wij geen plaats konden vin den. Op de kern van het lange artikel moge hier echter alsnog de aandacht worden ge vestigd. De schrijver wijst er in den brcede op, dat het Rotterdamsche Gemeentebestuur voor „Rotterdam aan Zeè" heel veel doet 'om het tot een geschikt ontspanningsoord te maken. Hij wijst ook op het kampeerterrein, dat heel gemakkelijk aanleiding kan zijn tot verkeerde en afkeurenswaardige tooneelen. De economische belangen van Hoek van Holland komen en blijven echter leelijk in het gedrang. Indertijd heeft het raadslid Prins een motie ingediend om ccn commis sie van onderzoek te benoemen inzake een haven aan den Hoek en d.. heer Goslinga be toogde, dat wanneer er aldaar eeh vlucht haven was geweest de „Valka" daar geble ven zou zijn én de dappere redders niet ver dronken zouden zijn. Bij ruw weer heele maal terugvaren naar Rotterdam, doet men niet gauw; maar als er aan de Hoek een vluchthaven was, zou het aantal scheeps rampen ongetwijfeld afnemen. Daarom dringt de schrijver er ernstig op aan deze kwestie nog eens onder de oogen te zien. aanvang zomertijd. Nogmaals herinneren wöj er onze lezers aam, dat de zomertijd dit jaar zal aanvau gen op 15 Mei a.s., dus morgenochtend, om twee uur, wanneer het geacht wordt te zijn drie uur. Men zette dus vanavond bij het naar bed gaan de klok. een uur vooruit ofrcieele berichten. WEGENBOUW. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het laboratorium voor chemisch-techno- logisch onderzoek van" bouwstoffen voor den wegenbouw te Delft Dr. Ir. F. J. Nellensteyn; tot technoloog bij genoemd laboratorium Ir. J. C M. Sauerbier (ongehuwde vrouw) en tot assistent J. P. Kuipers, allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. VERZEKERINGSRAAD. Bij beschikking van den minister van Ar beid is bevorderd tot adjunct-commies bij den Veizekeringsraad de klerk by die instelling A. H. M. Meysen. ONDERSCHETDJNGEN. By Kon. beslu't is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan: mej. F. Nieland, dienstbode by 'de familie Hooykaas- te Rotterdam; M. van Hooft, loop- en magazijnknecht bij de firma J^n Haan te Groningen.' AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van dé ministers van Kolon'ën en Justitie zullen Vrydag 17 Mei a.s. niet plaats hebben. ..tehuis voor vrouwen". Gevestigd Prinsengracht 439 Amsterdam. Het beknopte jaarverslag over 1928 toont met feiten, cijfers en getallen aan hoe schoone arbeid door deze vereeniging wordt verricht. Evangelisatie blijft het hoofddoel, hoewel ook het verschaffen van een veilig- tebuis aan alleen-reizende vrouwen nog steeds van betèekenis is. Het aantal logees bedroeg het vorig jaar 1112, van wie er 544' uit het buitenland kwa- Aan logeergeldon werd een bedrag van ƒ15.000 ontvangen en aan giften ƒ870; doch de uitgaven overtroffen de inkomsten met een bedrag van f78. Het overleden bestuurslid de heer J. C. Geel Czn., werd vervangen door den heer A. L. van Hulsenbeck; de heeren J. IJse- rinkhuysen (voorzitter) en J. B. Manger (penningmeester) zijn al 28 jaar lid van het bestuur, mej. M. G van Eoghen reeds 30 jaar. Er is dus wel trouwe belangstelling voor deze goede zaak. En telkens blijkt, de waar heid van de verzekering: „Mijn Woord zal, niet ledig tot Mij wederkeeren". de komende dag. De candidaten der R.-K. partij. De Volkskrant- is aan het nacijferen ge gaan en komt, na verschillende vóorbeelden tot de conclusie, dat zeker 50 procent der uitslagen van kiesvereenigingen onjuist moet zijn. Het blad acht daarom de mogelijkheid lang niet uitgesloten dat de officieele uit slag nog andere personen op de lijsten zal brengen dan de voorloopige uitslag, dien de katholieke bladen aan de hand van de on juiste cijfers gegeven hebben. het persbureau van vaz dias De viering van het jubileum. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Persbureau Vaz Dias, heeft de Di rectie van dit bureau Zaterdagmiddag in het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam een receptie gehouden, waarop een zeer grool aantal personen Uit alle kringen verscheen Onder de tallooze telegrafische easchrifte lijké bewijzen .van belangstelling, welke wa ren ingekomen,- bevond zich ccn hartelijk schrijven namens Prins Hendrik». fU®DAar .men weet !n Zwitserland vertoeft mobilisatie-invaliden. „Aan Job's ellcnd', kwam eens een end". Men schrijft ons: Te Utrecht is gevestigd de Nedcrlandsche Mobilisatie-Invaliden, Oud-Militairen, We duwen en Weezen-Kring: „Aan Job's ellend', kwam ééns een end". Leider-correspondent is de heer Otto Walsemann, bureau Goede- straat G 14 tc Utrecht Bewijzen van instem ming gorden gaarne ontvangen, zoomede lec tuur en/óf advies kpn men aan genoemd adres kosteloos bekomen. de secure posterijen. HET RECORD BOERHAAVE GESLAGEN. In zijn rede aan den maaltijd ter eere van Dr. H.- Workman, heeft ir. J. v. Dussel-dorp, toen hij de verguld-zilveren eeremodéillu van Nederlandsch Fabrikaat aan den heet Wortman uitreikte, o.a. gezegd: Toen ik het voorrecht had den penning aan de heeren Philips uit te reiken, herinnerde ik er aan, dat er een tijd geweest was, del Nederland troftoh was, dat een brlof zijn bestemmh^ -tisch. bereikte niet als eenig opschrift: Boerhaexr Europa en ik achtte hot toen mogelijk, dat eén -Jn-ief zijn bestemming zou hereiken, wanneer op het adres slechts/stond „Philips- G'oeilampenfabrieken" xonder plaatsbo paling Europa. Mijne Heeren, wij leven snel, en bijna dn gelijks lezen wij in de couranten, dat rccor '.s verbeterd zijn. We'nu, geachte jubilaris. In dit opziclV izijt gij thans houder van 't grootste record, immers ondei de felicitaties, die gij op uw 70sten verjaardag ontvingt, was een brief kaart, waarop aan de adreszijde uw naam niet vermeld stond, maar alleen uw uitge knipt porfrèt met den plaatsnaam Europa. Die briefkaart heef, haar bestemming be reikt. raadhuis almelo. Een nieuw plan ontworpen. Door B. en W. is een nieuw plan in stu die genomen betreffende den bouw van een gemeentehuis. De kosten worden geraamd op op plm. f700.000. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Onder leiding van Dr. H. J. Lovink werd te Amsterdam de algemeene vergadering ge houden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Vertegenwoordigd waren 30 Noord en 23 Zuid-Holl. afdeelingen. Het aantal af deelingen bleef gelijk en dat der leden klom van 7340 tot 7750. Wat het suikerwetje betreft, een en ander werd overgelaten aan het beleid van het hoofd bestuur, Te Purmercnd zal een pluimveedag worden gehouden, in Zuid-Holland wordt een varkens- mestproef gehouden en in Noord-Holland ver kreeg me.n samenwerking met het veevoeder bureau van Holland's Noorderkwartier Het boekhoudbureau der My. heeft 351 leden en een controledienst op dc aankoop- vereenigingen wordt in het leven geroepen. Te Bodegraven zal op de Septcmberverga- dering een inleiding over het pachtvraagstuk worden gehouden. In het dagelyksch bestuur der Mij zal de kwestie van het al dan niet pensionneeren van het personeel behandeld worden. De directeur van het prov waterleiding bedrijf in Noord-Holland hield een voordracht over de drinkwatervoorziening ten platte- lande, met film. Men vroeg een snellere uitbreiding der wa terleiding-aansluitingen op het platteland en gemakkelijke credietgeving van overheids wege voor de veehouders. UTRECHTSCH LANDBOUWGENOOT- SCHAP. De algemeene vergadering van het Utr. Landbouwgenootschap wordt 29 Mei a.s. 's morgens 10 uur te Utrecht gehouden in hotel de l'Europe. De directie van het Centraal Bureau zal een inleiding houden over de re organisatie van genoemd bureau. INDUSTRIE-AARDAPPELEN. In een gecombineerde vergadering met af vaardigden te Sommelsdijk van den Flak- keeschen Boerenbond, Noord Brab. My. van Landbouw, den Nootd Brab. Chr. Boerenbond en de Zeeuwsche landbouw My. is besloten eer. groote party witvleezige Eigenheimer - aardappelen, te verbouwen en te verkoopen voor industrieel® doeleinden. 19de Bondsvergadering te Gouda. DE JAARVERSLAGEN. Vandaag vergaderde in het gebouw „Tot Heil des Volks'* aan de Peperstraat te Gouda de Ned. Luthersche Bond voor Chr. sociale "tie. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den Voorzitter, den heer J. S. Ruppert Jr., van Utrecht, die de Openingsrede hield, waaraan het volgende is ontleend: Spr. begint met te verklaren, dat de toestand van crisis wel Voorbij is, maar dat er daarom nog wel bezwaren zyn. Maar het dreigende gevaar van opheffing door financieele noo<J is geweken. Men kan zich thans, zy het met heel veel overleg, bedropen. Het geloof in eigen taak en roeping is echter teruggekeerd. Vandaar dat er nu tot opgewektheid meer aanleiding bestaat, al moeten de oogen niet voor de moeilijkheden worden gesloten. Spr. memoreert dan met dankbaarheid de aanneming der Ziektewet. Dat de Chr. Hist, leden met de Staatkundig Geref. en Herv. Geref. leden, alsmede een Anti-Rev. 14 stem men tegen uitgebracht hebben, bedroeft ons zeer. De leemte in de Nederlandsche Sociale verzekering is nu door de aanneming van deze wet aangevuld en wy verheugen er ons over. dat naast Talma, nu ook Prof. Slote- maker de Bruine met eere wordt genoemd. Hy, die reeds jaren door zijn sociale studiën de Christelijke Sociale beweging in ons vader land en ook daarbuiten heeft gediend, heeft nu ook door zyn beleidvol optreden by de behandeling van het Ontwerp van Wet een stuk practische arbeid tot stand gebracht. Een ander feit, waarover wy ons verblij den, is de tot standkoming van de Evange lische Arbeiders Internationale, waartoe het vorige jaar 10 April op het congres te Dussel- ■dorf besloten is. Ook onze Bond is door de Commissie voor Samenwerking daarbij aange sloten. Met eenige getemperde vreugde spreken wy over de eigen positie van den Bond. Ge lukkig is er, sinds jaren eenige beteekenende verbetering in het ledental. En dat er ver sterking van de afdeelingen noodig is, zal niemand betwisten. Sommige Lutherschen, zegt spr., zyn be vangen door den geest van Laodicea. Anderen die ontoegankelijk zijn voor onze propaganda, zyn modern (enkelen zelfs syndicalistisch) georganiseerd, en daardoor nauw verbonden aan de S. D. A. P. en stemmen rood. Weer anderen zyn liberaal of vryzlnnig-democra- RIDDERORDEN. VOORLOOPIG AAN EEN ROOD LINTJE. Met de noodige reserve, welke bij een g trouw lezer van de roode pets steeds aan Invloed wint, las ik t. a. p. dat „onze p.g Stauning natuurlijk geen ridderorde aan vaard:, maar wel een portret van den Deen- schen koning ir. zilveren omlijsting aan dc wand heeft hangen De roode minister aanvaardt natuur 1 ij k geen ridderorde! Dat zit nog, zei ik bij mezelf. Ja, ziet u, we zijn hier in Nederland altijd nog een beetje achterlijkik heb hei over do S. D. A. P. en niet over de andere partijen. In Nederland geldt het heden der. dag nog, dat Wibaut niet in den adel ver heven, Albarda niet beridderd en Kleere koper geen minister van staat wordt. Dat is vandaag nog zoo, en thans neem' men slechts de beeltenis der Koningin ii zilver in ontvangstals staats of an dei pensioen, maar het morgen der ridder orden is zeker heel wat dichter bij, dan d< morgen, waarvan de Internationale dreunt Wat in 't buitenland kan, kan hier ook. Al gaat er altijd een tijdje overheon. 't Is nog zoolang niet geleden, dat de so cialisten nooit of te nimmer een Kamerope ning zouden bijwonen; tegenwoordig zijn er bij en ze vinden 't wat leuk. Aar. een diner hooren ze zonder ergernfc het Wilheiinfes. soms zingen ze neuriet»' mee «n ze blijven er gezond bij. Nu zullen dezer dagen in België eenig» Kamerleden en Senatoren worden geridden enook sociaal-democraten hopen van d« partij te rijn. Tot heden was dat verbodetj maar de fractie heeft er een „vrije kwestie' van gemaakt en het starre beginsel losgc laten. Doch nu is het hek van de dam. Waaron mag men wel „ridder" in de Leopoldsord< zijn en niet met al zijn wettelijke nakom« lingen in de adelstand verheven worden Dat gebeurt natuurlijk binnenkort ook. 'k Geef toe: 't klinkt een beetje gek Jonk heer Duys (jongeheer ware toepasselijker), baron Klecrekoper, ridder Jan ter Laan o freule Groeneweg; maar met Wibaut ep Albarda, Gulden en Geldmaker, met profes sóren en kapitalisten staat de zaak al an ders; al heeft een boosaardig-kortaf ceremo niemeester de heer en mevrouw en mejuf frouw Gulden onlangs aangediend met dc uitroep: drie pop! En waar de sociaal-democraten hun deel en niet het kleinste opeischen in deze ver dorven maatschappij, voorzie ik, dat meer dan één thans levend sociaal-democraa'. sterven zal als minister van staat cn ridder in dc orde van de Nederlandsche Leeuw aan een rood bandje. Meer dan bedroevend noemt spr. de ellen dige laksheid van vele Lutherschen en de verwarring der geesten by anderen. Dat de Bond daardoor met groote moeilijkheden te kampen heeft is niet het ergste, maar dat daardoor de zegen van het Christendom voor het volksleven wordt ondermijnd of in zyn tegendeel verkeerd, is veel ernstiger. En niet m:nder droevig is, dat deze mis stand, dat groote tekort niet of bijna niet door de Kerk wordt ingezien, behoudens eenige weinige uitzonderingen laten de ge meenten zulke wanverhoudingen onbesproken. Wy hebben, zegt spr., een ernstige klacht tegen onze gemeenten, dat men ons laat tob ben en zoo weinig doet aan de bevordering der Christelijk-Sociale gedachte. Toen spr. als motto voor zyn inleidend woord Jozua 6 20: „De muren vielen om!" koos, dacht hij niet dat er al muren van on verschilligheid en lauwheid waren omgevallen, zooals spr. met enkele voorbeelden van van de Bond uitgegane actie illustreert. De belofte der overwinning is echter gege ven aan Israël; en nu zyn er voor ons ook wel sterke en onneembare muren, en wij wandelen er wel als een clubje omheen. Maar toch gevoelen wy de drang der gehoorzaam heid. Door het geloof, zegt spr., zullen de muren vallen, die de overwinning der Chr. Sociale gedachte beletten. Jaarverslagen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer T h. C. P1 u ij m. van Utrecht, ont- leenen wy het volgende. In den loop van dit jaar mocht worden mee gewerkt aan de oprichting van de Prot. Chr Arb. Internationale. De propaganda van dit jaar door het hoofd bestuur gevoerd, bleef zonder zichtbare re sultaten, echter hopen wy, aldus het verslag, dat wat gedaan is op eenmaal tot ontplooiing komen zal. Wy verheugen ons in den steeds gestadigen groei van de afdeelingen Amster dam, Zwolle en Schiedam, welke resp. hun aantal leden opvoerden met 50, 17 en 25 pet. Het stemt ons hoopvol evenals de andere afdeelingen, die iets vooruitgingen, of hun ledental handhaafden. Echter als wij Haar lem. den Haag en Nijmegen aanzien met hun kleiner wordende aantallen, dan slaat ons de vrees om het hart en zuchten wy: is dat noodig, vooral ook als wy bedenken, dat van ons orgaan maandelijks een 200-tal wordt oerzonden aan voorgangers van gemeenten, alsmede aan andere Lutheranen, die deze nummers toch ontvangen, maar verder alles maar laten zooals het was. Ingevolge besluit der vorige bondsvergade ring te Zwolle gehouden, werd dit jaar aan de weduwen van ex-deelnemers aan het zie kenfonds ieder een bedrag van f 15 uitge keerd. Zoo is mede aan de weduwen van een tweetal leden der afd. Schiedam een uitkee- ring gedaan van f 22 als uitkeering van het kwartjesfonds. Na correspondentie van het comité voor Zondagsrust, gevoelde het Bestuur de wen- schelykheid tot aansluiting aan dit comité. Het hoofdbestuur antwoordde bevestigend op de door de C. v. S. gestelde vraag, aangaande het houden der Chr. Soc. C jrsus t« Lunteren in de laatste week van Augustus. Hiervoor heeft de Bond ter bespreking aangevraagd de onderwerpen ..De taak der Kerk voor het Sociale leven" en „Het religieus socialisme'". Het jaarverslag eindigt aldus: Voorwaarts ons nieuwe levensjaar in, hetwelk een jubel jaar zal zyn, omdat vóór twintig jaar de Bond werd opgericht. Dit zal ons een aansporing zyn met blydschap en vertrouwen dubbele krachten aan te wenden, en wy vragen u allen: werkt mede aan den uitbouw onzer Chr. sociale actie. Tracht het ledental te verdub belen in het komende jaar, opdat wy by het komende jubileum betere klanken mogen doen hooren dan nu. God sterke u in uw pogen. 7yniz-g*n rij over u in het komende jaar. 's-GRAVEMHAGE gemeenteraad. HET VERHOUDINGSCIJFER. CRITIEK EN HAAR IRONIE. HET MARKTPUBLIEK. Wc hebben over deze raadsvergadering eigenlijk niets anders te zeggen, dan dat zij onzegbaar vervelend was. Tot drie uur is de tijd zoek gemaakt met stemmen over benoemingen. Tevoren had de soc.-dem. Siebelts de op merking gemaakt, dat onder de voorgestel de leden der stembureaux te weinig soc.- dem. voorkwamen. Dat moest veranderen, wilden de roode heeren vertrouwen behou den in de samenstelling der bureaux. Eigenlijk behoort een van de drie leden van elk stembureau een soc.-dem. to zijn, want anders moet de S. D. A. P. voor de bureaux, waar zulks niet het geval is, een mannetje neerzetten om het opmaken van den uitslag te controleeren. Zijn de heeren zelf zoo slecht te vertrouwen, dat zij zoo weinig respect toonden voor anderer goede trouvy? Het was een opeenstapeling van dwaze dingen en insinuaties, die alleen door den rommunistischen heer De Visser misschien werden overtroffen. De Burgemeester scheen het alles nog ernstig op te nemen. De ontevreden heeren hadden betoogd, dat de bureaux veelzijdig moesten zijn sa mengesteld. Maar zij vergaten, dat voor her stemhureouwerk nog niet iedereen geschikx is .omdat hij een bepaalde politieke rich tine is toegedaan. De bureaux moeten hun werk goed kunnen doen. Even later kwanj de ironie van het gevat. -Er moesten nl. zes leden worden aange wezen om de gemeeuterekeuing na te zien. Het stembureau werd door de fine fleur van den Baad bezet: een communist en een soc. dom., een Katholiek en de heer Linghee* Dit viertal heeft echter uit en ter na moe ten stumperen om den uitslag \nn deze eenvoudige stemming vast te stellen. Tei kens klopten de heeren weer niet met elkaar. Het was een kostelijke ironie op de kort tevoren gehouden critische redevoe ringen! Het belangrijkste voorstel op de agenda wns de vaststelling van het verhoudings cijfer van de Gein. Inkomstenbelasting. B. j cn W. hadden 1.3 voorgesteld. Tot ieders verwondering vroeg niemand j het woord. Ook niet over de hedrijfslarie- I ven, waarover in verhand met de begroo- tingsdehattcn van verleden jaar een en an der in liet praeadvies was opgemerkt Z.h.s werd het verhoudingscijfer op 1.3 bepaald. Niet minder dan anderhalf uur is daar I na gepraat oxer een eenvoudige wijziging ider Marktverordening om onzedelijke en het publiek bedriegende individuen van de markt te kunnen weren. Ern deel der soc. dem. had daar bezwaar tegen, liet hoogste I woord voerde echter de heer De Visser, die zich in dit geval kon beroepen op den heer Marrhant, die nl zijn juridische spitsvondig |heid aanwendde om de alleszins redelijke eenvoudige wijzigingen in de Verordening te bestrijden. I De Baad nam ten slotte de voorgestelde bepalingen aan: de eene met 5 tegenstem i mors. de andere met 12. j Toon waren xve eindelijk door den sloo- men middag heen. 't Was nog over vijven geworden De begrooting voor 1929 raamt de uitgaven op f 527.50 en de inkomsten op f 517.25zij sluit dus met ten tekort van f 10 25. In dc morren» ergadering werden verschil lende hu'shoudeüjkc zaken en voorstellen he- hnndeld. 's Middags sprak Ds. J. A. Rust van Utrecht, over: „De be teekenis van Stockholm voor de LutherscM Gemeenten In Nederland*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1